1 De Drie Eiken op de zomertoer Grote ravage in bos bij vliegbasis Man krijgt 140 uur dienstverlening Basisscholen sluiten af met musical Soesterbergers willen eerbetoon aan en herinnering voor vliegdorp RAMMA gesloten ~JH IZICHT Plaats sirene geen succes Kerkdiensten Medische dienst Zweefvlieger moet landing maken in particulier weiland Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Wilskracht en een goede geest kunnen heel veel Opzettelijke vernieling van bossen bij startbaan? Ook voorwaardelijke rijontzegging Soesterberger P.L. Galjart Agenda Activiteiten tijdens afscheid van groep 8 Zondag 28 juli ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroiuskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger:pastor J. v.d. Zandt Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Generaal Winkelmanstraat 99-101 10.Ó0 ds. W.J. Woltjer, Amersfoort STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 B. Roest Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P. Creutzberg Dorpsplein 27, tel. 351700 Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 13/7 Arie van Putten (64) Dorpsplein 55. 20/7 Wilhelmina Francina de Boer-van der Aar (69) Dorpsplein 89. 20/7 Wjlhelmus Kraaikamp (76) Kampweg 88. Opgaven: Van Maarenplein 1, tel. 351252. Op dinsdagavond 9 juli maakte een tweepersoons zweefvliegtuig van de Amsterdamsche Club voor Zweef vliegen een perfecte noodlanding in Soest. De piloot was met een passa gier gestart en wilde hem in de gele genheid stellen zijn huis eens vanuit de lucht te laten zien. Boven Soest aangekomen, begon het een beetje te regenen, dit verminderde de glijprestaties van het zweefvliegtuig. Bovendien had de piloot tegenwind op het moment dat hij terug wilde vliegen naar de Vliegbasis Soesterberg. De vraag was of hij wel hoogte genoeg had om de basis te halen en daar veilig te landen. De piloot nam het zekere voor het on zekere en besloot niet over de bossen terug te vliegen. Hij koos een mooie akker uit en maakte daar een veilige landing. Een uur later was de ophaal- ploeg gearriveerd en werd het vliegtuig in een grote witte aanhangwagen over de weg naar zijn thuisbasis vervoerd. In een toelichting op het gebeurde, deelde het Soesterbergse clublid Bert Aan desgevraagd mede: "Eigenlijk is hier geen sprake van een noodlanding. Wij spreken altijd van een "voorzorgs landing" Bij het. zweefvliegen is het lo gisch er rekening mee te houden dat je ergens anders moet landen als er geen thermiek meer is. Ook in dit geval, als er een verandering in weer optreedt, moet je als piloot je verantwoordelijk heid nemen. Beter een veilige landing in een groot weiland of akker, dan dat het vliegtuig in de bomen terecht komt. In het laatste geval is er een grote kans op persoonlijke en materiële schade. Een schadegeval zou nu zeker erg ongelegen komen, omdat de hele club binnenkort drie weken op zomerkamp gaat." "Dit is de eerste keer dat wij als be stuur van het Dienstencentrum De Drie Eiken een spelmiddag hebben georganiseerd met daarna een bar becue. We hadden gerekend op on geveer veertig mensen, maar het zijn zeker vijftig geworden. Voor ons is het zeer geslaagd." Aldus een zichtbaar opgewekte Cees Verheus, voorzitter van het Diensten centrum De Drie Eiken vorige week woensdagmiddag. Er heerste een feest stemming in de grote zaal zonder dat daar aanleiding voor was. Op de tafels lagen de diverse gezelschapsspelen zo als Mens-erger-je-niet, dammen, Trisominos en bridge, terwijl de sjoelbak en het dartspel ook niets te klagen had den. Het was in goede handen van Bets de Vlaming die deze taak op zich had genomen en met succes. Verheus: "Het is ook een bewijs dat het goed zit met De Drie Eiken. We hebben een goede samenwerking met de SWOS. Zij worden ook door de ge meente gedwongen om te bezuinigen en dat zet zich door tot hier. Maar als we begrip voor elkaar hebben, dan komen we er best uit. We zullen meer aktiviteiten moeten ontplooien die zich zelf bedruipen zoals deze middag. Met hulp van vrijwilligers kunnen wij voor weinig geld vrij veel doen. Voor de toe komst zal dat het beeld moeten worden omdat we met een steeds nauwere be groting te maken krijgen. Vergeet niet dat wij hier in De Drie Eiken veel meer aktiviteiten organiseren dan bijvoor beeld in Honsbergen en in de Vijverhof. Dat wij dat kunnen is dank zij het voor treffelijk team van vrijwilligers. Het oude zeer van vroeger is gelukkig opge lost en zijn diverse oud-medewerkers weer van de partij. Dat is een goede zaak waar we blij om zijn". Anneke Pley en Emmy Versen, beiden oud mede werkers en ook deze middag weer van de partij, kunnen dit beamen. "We zijn heel fijn door de groep opgevangen en er is een goede onderlinge samenwer king. Kijk maar eens naar deze middag, voor slechts zeven en een halve gulden per persoon kun je iets moois organise ren. Vergeet niet dat het nu vakantietijd is en velen zijn afwezig. Toch komen zo'n vijftig mensen hierop af, waarvan zeker de helft uit het dorp". De biljarttafel was nu bedekt met een grote afdekplaat waarop heerlijke ge rechten stonden geserveerd zoals diverse soorten salades, sausjes, boter en veel vruchten. "We willen graag duidelijk onze collega mw. Friedl van Dijk noe men, die toch maar op haar 83e levens jaar alle kartoffeln-salades heeft ge maakt", vult Emmy nog aan. Mw. Van Dijk loopt lachend weg, zoveel aandacht hoeft voor haar ook niet. Maar toch is zij binnen De Drie Eiken de dame die zich voor veel dingen inzet. Ze bezit een enorm organisatievermogen en nog een gelukkige gezondheid, waardoor zij zich zo verdienstelijk kan maken. Buiten het Dienstencentrum waren drie echtgeno ten van drie vrijwilligsters druk doende met het vlees braden. Ook daar was die voelbare sfeer van "we doen het voor elkaar", een begrip dat bergen kan ver zetten. De vrijwilligsters die 's morgens om half tien al waren begonnen met de voorbereidingen, konden 's avonds om een uur of acht vermoeid maar blij ook deze bijzondere aktiviteiten van het Dienstencentrum De Drie Eiken afslui ten. Met zo'n team en met die geest heeft De Drie Eiken het laatste woord nog lang niet gesproken. "Moet je eens zien. Dat is tocli in strijd met alles wat milieu heet? i Prachtige bossen en mooie bomen zo maar omver getrokken. En dan laten ze de ravage ook nog maar lig gen". Menigeen uitte en uit nog deze woorden als men over de Van Weerden Poelman- weg langs de kop van de startbaan van de vliegbasis Soesterberg rijdt. Niet al leen zijn bomen en struiken getopt, maar ook hele stukken bos zijn als door een orkaan omver getrokken. Over het algemeen komt Staatsbosbeheer kort na zo'n ramp om de ravage op te ruimen en de schade zo mogelijk te herstellen. Daarvan is hier geen sprake; de ontvelde bomen en struiken liggen er dood en verdord bij sinds het begin van dit jaar. Wat is hiervan de bedoeling? Omdat het militair terrein van de lucht macht is, kan men zich het beste ver staan met de Basis Informatie Dienst, het kleine witte gebouwtje aan de Paltzerweg. Daar verwijzen ze je naar Bureau Cultuurtechnieken van de Dienst Gebouwen Werken en Terreinen Directie Zuid Holland in Leiden, omdat de reden van de vernieling een deskun dige uitleg vraagt. Frits van de Schalie is daarin de deskundige ambtenaar die gaarne bereid is om het uit te leggen. Aanvliegverfichting "Als er bomen direct rond de aanvlieg- verlichting .staan, wordt het zicht voor de vliegers bij het aanvliegen aanzienlijk beperkt, met alle gevolgen van dien. Vanuit het oosten wordt de baan door deze verlichting goed aangegeven en zijn het de bakens voor elke piloot om recht op de baan te komen. De klach ten over te weinig zicht herhaalden zich in 1995, waarop in december 1995 deze aanvliegrichting vrij werd gemaakt van begroeiing die hoger is dan de aanvlieg- verlichting. Hier toe zijn, met goedkeu ring van' de eigenaar, ook bomen getopt buiten het terrein van de vliegbasis. In februari en maart 1996 hebben we een groot gedeelte van de "hinderlijke' bo men geveld met als toekomst de vor ming van hakhout. Nationaal en inter nationaal is het wettelijk verplicht dat de startbanen van vliegvelden vr;j moeten zijn van obstakels, zo ook van de vlieg basis Soesterberg. De bomen en strui ken ten oosten van de startbaan waren de laatste jaren nogal gegroeid en moes ten over een breedte van zeker dertien meter worden verwijderd. Hiervoor wer den de nodige vergunningen aange vraagd en verkregen". "Voor het behoud van de natuur werd een studie gemaakt welke methode men het beste kon gebruiken. Toppen en „snoeien is lelijk en kostbaar. Het vellen van de bomen met daarna afvoer is al tijd een gangbare methode geweest. Maar het bos is dan wel verloren waar voor niets terugkomt of je zou het op nieuw moeten aanplanten met jaren la ter weer hetzelfde. Het afzetten van de bomen als hakhout kent landelijk veel referenties. Maar het hout gaat wel ver loren of men moet een kostbare me thode toepassen. Tenslotte het nadoen van een storm en de bomen omtrekken om het daarna te laten liggen. Het voor deel is dat het overgrote deel van de bomen zelfs nog enkele tientallen jaren blijven leven. Hout dat sterft blijft in dit geval voor de natuur beschikbaar. Voor deze laatste methode heeft men in Soesterberg gekozen. Dode bomen en dood hout dat in de bossen ligt, vervult een enorme functie in de "levensge meenschap bos'. Ongeveer 25% van alle bos-organismen is geheel of groten deels afhankelijk van dood hout. Hier bij bestaan bovendien verschillen in dode bomen welke nog staan en dode bomen die liggen, de houtsoort en de dikte van het dode hout. Zeer vele in- sekten, zwammen, paddestoelen en va rens zijn volledig afhankelijk van dood hout of stervende bomen. Omgetrokken bomen die blijven leven groeien uit tot dichte begroeiing waarin vele vogels en kleine zoogdieren bescherming en dek king zoeken. Door het weer uitlopen van een aanzienlijk deel van de omge trokken bomen, ontstaan een grote va riatie in de mate waarin zonlicht de bo dem kan bereiken. De vegetaties die hierdoor ontstaan zijn gevarieerd. Dat trekt weer dagvlinders en andere bloem- zoekende insecten. Het omtrekken van de bomen heeft nog een voordeel voor de natuurontwikkeling. Bij de wortel kluit zijn gaten ontstaan die aan vele diersoorten en plantensoorten leef- mogelijkheden bieden zoals graafbijen, graafwespen, hommels, hagedissen en plantensoorten met extreem droge of juist zeer beschutte groeiplaatsen". "Voor een klein deel werd stamhout af gevoerd. Het betreft hier de beplanting met Corsicaanse dennen langs de Van Weerden Poelmanweg. Hiervoor was geen ander alternatief aanwezig. Het laten liggen van de boomstammen kan leiden tot plagen van bastkevers die ook gezonde bomen kunnen aantasten. Hakhout van dennen bestaat niet omdat deze niet opnieuw kunnen uitlopen en was de enige mogelijkheid om het hout af te voeren. Twee percelen zijn afgezet als hakhout en zullen binnen korte tijd weer een volle bosbeplanting gaan ont wikkelen. Het is uitermate geschikt voor broedvogels zoals de struweel." Toekomstbeeld "Dit jaar zal een deel van de omgetrok ken bomen sterven en in de loop van enkele tientallen jaren geheel vergaan door het werk van insecten, schimmels, zwammen en paddestoelen. Een groot deel van de bomen zullen weer gaan uit lopen en dat is reeds zichtbaar. Ze vor men dan een dichte begroeiing waar veel vogels hun plaats zullen vinden zo als de struweel, zwartkop, heggemus, winterkoning, roodborst en merel. In de loop der jaren zullen op de oude stam men jonge bomen ontstaan. Uit de ga ten van de wortelkluiten zal de grove den en ruwe berk naar boven komen. Waar eens de Corsicaanse den stond is reeds veel natuurlijke verjonging van berken, lijsterbessen en zomereik aan wezig. Over enkele jaren zal dit een dicht bos worden en als hakhout worden beheerd. Uit dit hakhout komt weer de meidoorn, Amerikaanse vogelkers en opschietende bramen, met andere woor den het zal een schakeling worden van een puur natuurlijke groei. Binnen en kele jaren zullen de percelen ondoor dringbaar zijn en een prachtige groene wand vormen." "Iedereen weet dat ik in december op het Utrechtse Neude in mijn taxi ben overvallen," zo verweerde een 39-jarige ex-taxichauffeur uit Soes terberg zich donderdag voor de Utrechtse politierechter. Op 21 januari bedreigde hij op zijn beurt de overvaller in Zeist met een startpistool, De rechter bestrafte hem daarvoor conform de eis met drie maan den cel, omgezet in 140 uur dienstver lening. De Soesterberger zag de overvaller met een vriend op straat lopen, toen hij zelf met kennissen door Zeist reed. Hij stuurde zijn wagen naar de linker weg helft, toonde zijn pistool en zei volgens de slachtoffers dat hij ze kapot zou schieten. Maar de chauffeur houdt vol dat hij met de woorden "Kankerlijer, dat moet je niet nog eens proberen," de man alleen maar wilde herinneren aan diens poging om hem zevenhonderd gulden afhandig te maken. Even later stopte de Soesterberger bij een pompstation, zodat zijn kennissen sigaretten konden kopen. Zelf bleef hij in de auto zitten, waar hij de patroon houder uit het wapen probeerde te ha len. De pomphouder zag dat en belde de politie. "Misschien was hij wel van plan om het pompstation te overvallen," verklaarde de man geschrokken. "Een gigantisch groot misverstand," noemde de verdachte de situatie, "ik ga toch niet op klaarlichte dag een benzi nestation overvallen. Ik kwam daar toen veel te vaak." Hoewel politierechter mr. C. Linschoten geloofde dat de pomp houder zich flink bedreigd had gevoeld, kon hij de verdachte hiervoor niet be straffen. Die had het pistool immers niet op de man gericht. Linschoten sprak hem ook vrij van rij den onder invloed op de dag voor kerst. Weliswaar bleek de verdachte 630 microgram alcohol uit te ademen, toen hij in Zeist werd aangehouden. Maar de politie had hem staan opwachten, mo gelijk op verdenking van een ander strafbaar feit. Het bewijs voor dronken rijden was in dat geval onrechtmatig verkregen, zo oordeelde Linschoten. Hij achtte wel bewezen dat de gewezen taxi-chauffeur gedronken had, toen hij de twee mannen in Zeist vanuit zijn auto bedreigde. Hij had toen nog iets meer op dan de vorige keer. Linschoten gaf hem daarvoor zes maanden voor waardelijk omdat de officier in beide gevallen het bewijs rechtmatig vond. De Soesterberger is inmiddels met zijn werk als taxichauffeur gestopt. Om uit financiële problemen te komen had hij dag en nacht doorgewerkt. Dat was hem te veel geworden. Door die "akkefietjes" was hij ook nog zijn rijbewijs Kwijtge raakt, zodat hij geen ander passend werk kon zoeken. Bovendien zou de politie bij de arrestatie zijn auto total loss hebben gereden. HUISARTS De praktijk is van 22 juli tot 12 augustus. De collega's nemen waar. Woensdag 24 juli 13.30 bridge-instuif Drie Eiken Donderdag 25 juli 13.00 Koersbal Drie EikenZaterdag 27 juli 09.00 tennis, open jeugd toernooi, Sportpark Zondag 28 juli 09.00 tennis, open jeugd toernooi, Sportpark Maandag 29 juli 09.00 tennis, open jeugd toernooi, Sportpark 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Dinsdag 30 juli 09.00 tennis, open jeugd toernooi, Sportpark Woensdag 31 juli 09.00 tennis, open jeugd toernooi, Sportpark 13.30 bridge-instuif Drie Eiken Opgaven voor dë'agenda: tel. 351252. WOENSDAG 24 JULI 1996 Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 602 18 41 MORGEN SOEST I. MCTUEEL uren. SOEST NON-STOP E SOESTERBERG :et. BOX weeden en Martijn Bax. ROOM S TO A COUNTRY olland. tLANDS OP RADIO r. iKTUEEL(H) WERAGE ma; pr. Ivo van Gurp. 15 ma; pr. Martijn Bax. N DE MOND MORGEN SOEST HCTUEEL SOEST NON-STOP 'EN VOOR BEDRIJ- JOX veeden en Martijn Bax. ROOM UVL INTERMEZZO '.LANDS OP RADIO r. ■KTUEEL(H) >OEST NON-STOP :palet kamp. N DE MOND morgen soest ktueel iOEST NON-STOP r RAADHUISPLEIN ichtingsprogramma; pr- 'onne Dijkhuis. lOX 'eeden en Martijn Bax. IOOM :r. 3RIETE KEUZE rgramma; pr. Jap van Boon. (Aanvragen: post- t> Soest.) LANDS OP RADIO KTUEEL (H) ijngaard arden UDIUM mus. men gewend dat het een goed ingestu deerd stuk is en dat was ook deze keer het geval. Flitsend en snel werden de groepen ten toneel gebracht, ingepakt in veel humor. Zo kreeg het gesprek tus sen ouders en leerkracht veel bijval. Mogelijk dat men zich hier en daar her kende in het ouderpaar Bernard en Anneke, dat op een professionele wijze door beiden werd gespeeld. In vogel vlucht zag men de kinderen op school komen, met de badjuf in conflict raak ten, les kregen van een politieagent tot en met de afscheidsavond. In de pauze wilde Gerda Legierse (12) haar rol nog wel even toelichten. "We zijn, ik denk van in de maand mei met het instuderen begonnen. Zo één keer per week ging meester Oort een uur met ons repeteren. We vonden het direct een mooi stuk en dan gaat het instuderen niet zo moeilijk. Het is wel rot dat we van deze school afscheid moeten ne men, maar dat krijg je als je in groep acht zit. Ik ga met nog tien leerlingen van deze groep naar het Eemland Col lege in Amersfoort. Het zal wel wat an ders worden, ik denk veel meer thuis studeren. Wie weet denk ik dan nog eens aan de tijd in deze school. Wethouder De Haanschool Dezelfde avond hield groep acht van de Wethouder De Haanschool haar af scheid in de ronde hal. Ouders, vrienden en bekenden zaten in de kleine ruimte opeengepakt en padden dan ook geen klagen dat het koud was. Op het po dium stonden achttien jongens en meis jes in kleurige kleding die een toneelstuk in vijf bedrijven naar voren brachten. Het werd een geschiedenisverhaal met de titel "De Terugblik", beginnende met het Stenen Tijdperk en via de Middel eeuwen naar de "Flower Powertijd" liep. Het was doorspekt met veel gezang van eigen gecomponeerde liederen, waarin de school, de leerkrachten en de toe komst op een leuke wijze werden ver woord. Ook hier weer een grote mate van deskundigheid met als rode draad "Vadertje Tijd", meesterlijk gespeeld door Piet de Jong, voorzitter van de plaatselijke toneelvereniging Ultice Dulci. Gezien de deskundigheid van de drie basisscholen moet UD een heel goede toekomst tegemoet gaan. Het werd een show, waarin de achttien stuk voor stuk straalden. De vele leerkrachten werden daarna door hen in de bloemetjes gezet. Gerrit Stekelenburg, directeur: "Ik weet alleen dat ze drie maanden geleden hier mee zijn begonnen. Het is elk jaar voor ons als leerkrachten een volkomen ver rassing, want alles wordt door henzelf gedaan met hulp van deskundige ouders. Het enige wat wij hebben ge daan was hen vanavond van zes tot half acht een barbecue aanbieden." Na het afscheidslied werd de hal ontruimd en het feest voortgezet door middel van een disco-avond. Zo namen de drie plaatselijke basisscholen ook dit jaar op de voor hen bekende wijze afscheid van hun "groep acht". "Ouders, bedankt voor het vertrou wen dat u de afgelopen acht jaren in ^>ns had, toen u uw kind naar deze I^chool bracht. Hoe gek het ook klinkt, ik wil jullie na vanavond he- lemaal niet meer zien'. let zijn twee gezegden uit de mond van „eo Kamphorst, directeur van de tastiljonschool, die de reeks van musi cals van de drie basisscholen vorige veek woensdag opende. De hal van het werkelijk Centrum aan de Generaal Vinkelmanstraat zat vol met alleen jmders en familieleden van de veertien leerlingen van groep acht. Ze brachten pen knetterende "Spettershow", vol van jeweging, muziek'en vooral zang. Ze ladden zich bijzonder op deze avond Voorbereid en lieten zich daarvoor zelfs ontvoeren. Ze werden ergens in het bos gedropt en kwamen via een omweg veer bij hun school. )aar wachtte hen een heerlijke barbe cue met daarna videoclips, althans dat tiadden ze gedachten. Het werd echter slapen in hun klas in hun school en dat ideden ze heel goed, van half drie tot net ■niet half zeven. Het was "De Nacht van I Groep Acht" om nooit meer te vergeten. [Een trainingskamp voor de musical en Jruim een week later mochten ze die als gd afronden. Na de pauze brach- ten hun zes jufs en twee meesters hun een muzikale ode met als thema "Dag groep acht, je gaat de school verlaten, je zoekt het hoger op. Dag groep acht, tot ziens, het allerbeste, de basis zit er op, dag groep acht!" Van zijn leerlingen kreeg Kamphorst een t-shirt met daarop alle namen van groep acht. Even later zat hij op het podium met vlak voor hem de kinderen van groep acht. In dat kleine gesprek bleek duidelijk dat Kamphorst niet al leen de gave heeft om het kind te kun nen boeien, maar ook weet waar het omgaat als men spreekt over christelijk onderwijs. Menig kind zal niet snel ver geten hoe die vertrouwde stem vertelde over de Heer is mijn Herder. Maar kort daarna "Hoe gek het ook klinkt, ik wil jullie na vanavond niet meer als leerling op school zien. Jullie hebben nu zeven weken vakantie, veel plezier". Het werd met een lange gillende kreet -van vreugde?- beantwoord. Wij stellen u derhalve voor om in sa menwerking met de bevolking van Soesterberg, het plaatselijk bedrijfsle ven, de provincie, het Militaire Lucht vaart Museum, plaatselijke belang- vereniging, de Vliegbasis Soesterberg en de Staf van de Koninklijke Luchtmacht in Den Haag, een nader met elkaar overeen te komen herinnering op te richten in het dorp Soesterberg dat alle eer doet aan bedoelde luchtvaart. Wij zijn ervan overtuigd dat deze wens wordt gedragen door het overgrote deel van de bevolking van Soesterberg en reeds adhesie heeft gekregen van de Vereniging Soesterbergs Belang en de Verenigde Ondernemers Soesterberg. Wij bieden'ons gaarne aan om dit doel in samenwerking met u en andere par tijen te doen verwezenlijken. Mogelijk dat ons voorstel kan worden ingebed in uw plannen tot de realisering van kunst in Soesterberg. De briefschrijvers hebben reeds een ge sprek gehad met wethouder Neks Blommers gehad, die haar medewerking beloofde en worden nu de reacties van participanten ingewacht. Zelf zien ze de oprichting van een herkenningsteken op het veldje tegenover The Oriental Swan, het centrale punt van Soesterberg en een onderschrift aan de plaatsnaam borden van Soesterberg toe te voegen bv 'de bakermat van de luchtvaart'. Over enkele maanden wordt verwacht dat de reacties bekend zullen zijn voor een eventuele volgende stap. »enote. De drie overige :n pensiongasten. Want :t in de jaren twintig zijn e de Paltzboerderij als ed als ook in der jaren echtpaar Voorthuizen er de en de eerdere bewo- jerderij verruild hadden f in Huize Nellysteyn in len zijn nu echt voorbij, het familielid dat ons 'M WOENSDAG reo); ether FM 105.9. ELD VAN MUZIEK f. SOEST NON-STOP HINGELSE pr. Semmy Prinsen en Jelis N DE MOND "Ondergetekenden, Ron L. van Fraeijenhove en Piet Taai, beiden woonachtig te Soesterberg, zijn van mening dat zij u het navolgende moeten voorleggen', zo begint een brief die zij op 17 juli naar het col lege van B&W van Soest zonden. De brief gaat verder: "Het dorp Soester berg is sinds 1913 nauw verbonden aan de militaire luchtvaart en aan de Ko ninklijke Luchtmacht in het bijzonder. Op of omstreeks 1 juli 1913 werden im mers op een stukje heide, direct ten noorden van het 'vliegdorp' Soesterberg, de eerste vliegtuigen van de Neder landse luchtvaart gebruikt. Vliegers en vliegconstructeurs van naam en van het eerste uur van de Neder landse Luchtvaart, hebben op dat 'dier baar plekje grond' geschiedenis ge maakt. Elk land die dit heeft meege maakt, houdt die namen en vooral die plaats in ere. Het is nu 83 jaar geleden dat zulks in uw gemeente en ten noorden van Soesterberg heeft plaats gevonden. In al die 83 jaren daarna was en is dat stukje grond gebruikt ten behoeve van de luchtvaart en die van de militaire lucht vaart in het bijzonder. Soesterberg staat nationaal en zelfs in ternationaal bekend als het 'vliegdorp'. Vele Amerikanen, hebben een bepaalde tijd van hun militair dienstverband hier met veel plezier gewerkt en gewoond. De militaire luchtvaart is ook in Soester berg geworteld door middel van het Militaire Luchtvaart Museum, dat jaar lijks door vele duizenden bezoekers wordt bezocht. Ondergetekenden zijn van mening dat deze 'luchtvaart geschiedenis', en in haar allen die daarin hebben meegewerkt, geëerd moeten worden in een duidelijke vermelding daarvan. Soesterberg is 'de bakermat van de Nederlands luchtvaart' en het dorp heeft 83 jaar lang met die luchtvaart meegeleefd. Daarom zien wij, ondergetekenden, het als een juiste weerspiegeling van de geschiedenis, in dien dit voor altijd verbonden blijft aan het dorp Soesterberg. Carolusschool Donderdagavond was het toneel in de hal van de Carolusschool het bezit van groep acht. De zestien leerlingen gaven door middel van de musical "Wind kracht acht" een persiflage van groep 1 tot en met 8. Van de Carolusschool is Wordt in Soest eerst overleg ge pleegd of de locatie van een sirene wel juist is (voor wat betreft de wijk Soestdijk), in Soesterberg werd hij zonder meer geplaatst aan de Oude Tempellaan en ter hoogte van de wijkWostok. De bewoners werden vooraf niet ge raadpleegd, maar hebben ook geen pro blemen dat een sirene bij hen in de buurt komt. Toch vinden ze de locatie in strijd met alles. "Waarom zo'n enorm opvallend geheel zo dicht bij de weg plaatsen. Waarom werd het niet voor zien van een groen kleurtje waardoor het niet zo opviel. Waarom niet verder tussen de bomen geplaatst waardoor het minder zou opvallen", aldus een buurt bewoner. "Moet jij iets buiten of aan je huis wat wijzigen, dan moet je ik weet niet hoe veel ambtelijke commissies daarvoor raadplegen. Het einde is dat het een heel ander geval wordt dan jij dacht. Ik kan me best voorstellen dat Prinses Christina naar Amerika is vertrokken, omdat ze de irriterende en pietlutterige wetgeving hier beu was. Maar nu moet je de gemeente zelf eens zien. Dat doe je toch niet in een mooie wijk als deze? Maar ja, zij zijn groot en wij zijn klein", en schouderophalend wandelde hij met z'n hond verder.

Soester Courant | 1996 | | pagina 13