%sm !OËN Wegvallen van bedrijfsbestemming weegt zwaarder dan extra woning Rentree van Gerard van den Deijssel 'Ruil' aangeboden na misverstand "Eerst moet ik het papiertje hebben" I DER LEE IACTUEELI PAGINA3 Voorlichting bibliotheek aan slechtziende mensen Onderzoek naar locatie voor sirenemast duurt nog voort keker op ons gezellige terras met i 60 zitplaatsen). De Soester Duinen BOURGONDISCH MIDDAG BUFFET Wim van II»orn NVOB [^ÏDEOVATrDEWEËÏT^TtTr^oP^n PAGINA; r- Woensdag 24 juli 1996 Meerderheid raad gunt familie nieuw dak boven hoofd "Voorkomen dat ze nog meer natuur laten verdwijnen" Soester doet voorstel na voorbarige toezegging college SOESTER COURANT RESTAURANT Van Den Brink 3l Henschen Zweefvliegclub ACvZ op zomerkamp naar Duitsland Tentoonstelling en bijeenkomst Henk van Vulpen beteugelt vreugde over raadsbesluit ito- en motorrijles omfietscertificaat GESLOTEN tot en met 7 augustus Inbraak in auto Medewerkers C-drie leren omgaan met agressief gedrag [t06-022.31.91 Van Buuren verhuizingen bv Pas na zomervakantie duidelijkheid ALIST aon 035-601 25 00 STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035 - 601 8252 "Ik ben voorzichtig, eerst moet ik het papiertje in mijn handen heb ben." Henk van Vulpen beteugelde donderdagavond zijn vreugde over de uitspraak van de gemeenteraad. In de afgelopen ander halfjaar heeft hij teveel meegemaakt om zijn en thousiasme vooruit te laten lopen op de realiteit. "We moeten niet te hard van stapel lo pen, maar het gaat in ieder geval de goede kant op," reageerde de Soester op het besluit dat hij en zijn gezin een nieuwe woning mogen laten bouwen op de Dorresteinweg 88a. RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM Zondag 28 juli Aanvang: 15.00 uur Onbeperkt genieten voor slechts f 29,50 p.p. met live muziek We starten met een keuze uit over heerlijke soepen Culinaire parade van salades en diverse soorten koud vlees, vis en paté Als hoofdgerecht een keuze uit di verse warme vlees- en visgerechten. Met groente en aardappelgarnituur. Als feestelijk slot van dit overheerlijke buffet een keuze uit diverse smaken ijs en pudding. Bel en reserveer, dan zit u zeker. Soesterbergsestraat 188, 3168 MD Soest Telefoon 035 - 601 27 39 BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW ^VAJ VERBOUW RENOVATIE J. ONDERHOUD Dlllenburglaan 12, Soest (naast Randstad). tel: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM. CD-I. KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. SHOWGIRLS van Paul Verhoeven I Hu wel tijdelijk gratli Filmclub-s'»». Op Op. f jdag van 8.00 - 17.00 uur 2.30 - 1 3.30 uur. Bij ons bent U uit en toch thuis. Nationaal en internationaal Tijdelijke opslag Milieuzaken Van den Deijssel (40) is in de raad be last met milieuzaken en zal daarom, evenals in zijn vorige raadsperiode, zit ting nemen in de commissie milieu. Het Een aantal leden van de Amsterdamsche Club voor Zweef vliegen is vorige week naar Ballen- stedt in Duitsland vertrokken. De tweezitter die vorige week een noodlanding in Soest moest maken, is daar ook van de partij. "Voor beginnende zweefvliegers is een dergelijk kamp met name een uitste kende gelegenheid om in een korte tijd veel starts te maken. Hierdoor wordt het "vlieggevoel" sneller ontwikkeld. De tijd tussen de eerste vliegles en de eerste solovlucht kan daardoor aanzienlijk worden verkort", aldus het Soesterberg- se clublid Bert Aan. "Om een idee te geven: wie alleen in alle weekenden zweefvliegles neemt, doet er gemiddeld vier maanden over en heeft dan ongeveer zeventig vlieglessen nodig om solo te vliegen. Wie in een zweegvliegkamp begint met vlieglessen, kan na drie weken en ongeveer zestig lesvluchten, al alleen de lucht in!" Vorige week dinsdag vertrokken ze in een vrachtvliegtuig vanaf de vliegbasis Soesterberg. Vlak voor het vertrek was de stemming ietwat gedrukt, vanwege het tragisch vliegongeval in Eindhoven. Niet dat ze nu bang waren om zelf het luchtruim te kiezen, maar meer uit me deleven. Maar snel kwam het gesprek op hun verblijf in Duitsland. Eén van de leiding verwoordde het aldus: "Ook voor ervaren zweefvliegers is het aan trekkelijk om eens in een andere omge ving rond te vliegen. In Duitsland is het landschap veel heuvelachtiger en de thermiek is daar ook veel krachtiger dan in Nederland. Enkele clubleden willen van deze gelegenheid gebruik maken, waardoor zij in staat zijn in enkele uren afstanden tot 500 kilometer of meer af te leggen. Ook de kennismaking met buitenlandse collega's is leuk en kan men onderling gegevens en ervaringen uitwisselen". Nadat de zweefvliegtuigen in onderden len in de grote buik van hun motorische collega waren geladen, was er ruimte voldoende voor de passagiers en trok de Fokker kort daarop fier zijn neus om hoog richting een land dat voor enkele jaren terug nog streng verboden gebied was. Kompleet verzorgde verhuizingen Het was maar goed dat Harry Witte speciaal voor de gelegenheid zijn vakantie in Luxemburg had onder broken. Anders had Gerard van den Deijssel er bij zijn installatie ais raadslid alleen voor gestaan. Het fractielid van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) keerde donderdag avond terug in de gemeenteraad van Soest. Maar toen hij aan het begin van de vergadering werd geïnstalleerd, was zijn partijgenoot Hans van Wuijckhuijse nog niet gearriveerd. Die stak enkele minuten na de korte plechtigheid verlaat zijn neus om de hoek. Witte was er dus wel om zijn politieke broeder ter zijde te staan. De fractie voorzitter van GGS vertoefde al in Luxemburg om van een welverdiende vakantie te geniéten, had de avond voorafgaande aan de raadsvergadering zijn' gezinsleden nog met scrabbelen ver slagen, maar was donderdagmorgen in de auto gestapt om de 384 kilometer tussen Larochette en Soest te overbrug gen. De vrije tijdsuitrusting was verwis seld voor het pak met stropdas en met een gebruind gezicht was Witte getuige van de rentree van de corpulente Van den Deijssel in de raad. Van den Deijssel is Diny Hartering op gevolgd, die zich vorige maand om per soonlijke redenen terugtrok. In 1991 had hij. ook al een individuele entree gemaakt in de raad, nadat Gerrit Leef- lang zijn politieke activiteiten voor GGS vanwege drukke werkzaamheden had stopgezet. Een misverstand onder ambtenaren heeft er volgens wethouder Pieter ten Hove toe geleid dat de Soester B. Smeeing de toezegging heeft ge kregen dat hij een tweede woning op de Dorresteinweg 131 mag bou wen. Zijn bouwplan is inmiddels door de welstandscommissie be oordeeld. Maar het college is met de toezegging, strikt genomen, buiten zijn boekje ge gaan, want volgens het bestemmings-- plan mag er op het perceel geen tweede woning worden gebouwd. De raadsleden die in de commissie ruimtelijke ordening zitten, zullen er in de vergadering van september ongetwij feld een pittige discussie over gaan voe ren, want zij moeten uiteindelijk beslis sen of de vergunning al dan niet wordt afgegeven. Een vreemde geschiedenis. Smeeing heeft een vergunning om op de bestaande loods een kantooretage van 400 kubieke meter te bouwen. In plaats van dit kantoor wil hij liever een woning realiseren. Als hij dit plan in januari op het bordje van Ten Hove legt, infor meert die bij de ambtenaren. Het kan. In maart dient Smeeing een schetsplan in voor de uitbreiding van de loods en de nieuwe woning. 'Oeps, denken de ambtenaren, nadat ze het bestemmings plan nog eens hebben bestudeerd. Het kan niet. En dus nodigt het college Smeeing nog maar eens uit om te komen praten aan het Raadhuisplein 1. Smeeing houdt vast aan zijn plannen en stelt een Tuil' voor. Als hij de tweede woning mag bouwen, kan de bouwvergunning voor het kantoor worden ingetrokken. Bo vendien zal hij de bestaande loods 'lan delijk' inpassen en vervalt de bedrijfs bestemming. Het college stemt in principe in met het voorstel van Smeeing. "Het past in het beleid om de bedrijfsbestemmingen aan de Wieksloterweg en de Dorresteinweg terug te dringen en te streven naar ver betering van de omgeving," stelt het col lege vast. Aldus het verhaal van wethouder Ten Hove die van D66 en Gemeente belangen Groen Soest (GGS) tijdens de gemeenteraadsvergadering van donder dagavond opheldering moest geven over hoe het misverstand tot stand is gek Met de conclusie van het college is niet iedereen het eens. D66 en GGS willen in elk.geval niets weten van welke ruil dan ook. Wim Roest (D66): "Het col lege had meteen baar de commissie moeten gaan na het ontdekken van het misverstand." Harry Witte (GGS): "Als de agrariërs straks ook hun loods mogen inruilen voor een woning, nou dan ko men er volgens mij heel wat woningen bij." Daarentegen is de PvdA van me ning dat het mooi meegenomen is als de Lezen is een ontspannende, boeiende of leerzame bezigheid. Voor de meeste mensen is het lezen van een boek vanzelfsprekend, maar als je wat slechter gaat zien, dan kan lezen heel vermoeiend zijn. Voor slechtziende ouderen, zieken of gehandicapten hoeft dit echter niet te betekenen dat zij voortaan hun bronnen van informatie of ontspanning moeten missen. Naast Grote Letterboeken, hulpmiddelen (variërend van de juiste belichting tot leesloupes) is er ook de mogelijkheid om naar boeken en tijd schriften op cassette te luisteren. Met een tentoonstelling wil de openbare bibliotheek deze mensen erop wijzen dat er vele hulpmiddelen en alternatieven zijn. Tot 23 augustus kan men bij de bi bliotheek een overzicht krijgen van de verschillende mogelijkheden om - on danks ouderdom of handicap - te kun nen blijven lezen. In aanvulling op deze tentoonstelling geven medewerkers van Bartiméus (Re gionaal Centrum Midden Nederland) en de Nederlandse Luister- en Braille bibliotheek een presentatie over de hulpmiddelen en aangepaste lectuur. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden op dinsdag 6 augustus van 10.00 tot 11.30 uur in de Openbare Bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en is voor iedereen vrij toegankelijk. De noodwoning van de Van Vulpens wordt afgebroken, omdat dit het land schap ten goede komt. In ruil daarvoor mag de familie een twee-onder-een kap- woning laten bouwen op de perceel grens met buurman Kers. Deze buur man woont op het perceel van de voor malige autosloperij Blankers. Van dit terrein heeft 2.100 vierkante meter bedrijfsbestemming. Kers levert nu 1.500 vierkante meter bedrijfs bestemming in en mag als 'beloning' ook de andere twee-onder-een kapwoning laten neerzetten. Met de opbrengst van de verkoop van de twee huizen kan hij de kosten (minimaal 300.000 gulden) dekken voor de sanering van de ver vuilde grond. Op de resterende 600 vierkante meter bedrijfsgrond kan hij zijn eigen motorrevisiebedrijf Jan Kers, dat nu nog aan de Kostverlorenweg is gevestigd, voortzetten. Precies zoals hij het wil. Toch was Kers niet akkoord gegaan met dit voorstel, omdat de resterende 600 vierkante meter bedrijfsbestemming zou vervallen, zodra hij zou stoppen of zou komen te overlijden. Kers wil de be stemming erop houden, zodat bijvoor beeld zijn zoon het bedrijf kan overne men. Sluiproute En dus zag het er donderdagavond naar uit, dat er geen oplossing werd gevon den. Als indiener van het amendement kon de PvdA immers moeilijk tegen haar eigen voorstel stemmen. Totdat fractievoorzitter Kees Boerkoel tijdens een inderhaast ingelaste schorsing door gemeentesecretaris op een sluiproute gewezen werd. De voorwaarde van de gemeente dat de bedrijfsbestemming van Kers na zijn pensionering of overlijden zou moeten komen te vervallen, heeft namelijk juri disch weinig poten om op te staan. En dus schrapte de PvdA deze strofe uit haar amendement, konden Boerkoel en zijn fractiegenoot Stèkelenburg een voor de Van Vulpens positief besluit nemen en sloeg de stand om van 12-14 naar 14-12. Omdat Wiebe Meilof van GPV/ SGP/RPF zich in de genoemde schor sing op andere gedachten had laten brengen, werd het zelfs 15-11, maar dit was alleen interessant voor de 'statistie ken'. De 'voorstanders' vinden het belangrij ker dat er 1.500 vierkante meter bedrijfsbestemming verdwijnt aan de Dorresteinweg dan dat er, ook al druist dat tegen het bestemmingsplan in, twee woningen bijkomen. "Beter één vogel in de hand dan tien in de lucht," ver klaarde Neks Blommers haar afwij kende standpunt binnen het college. Bovendien stelden de 'voorstanders' dat de Van Vulpens een oplossing verdie nen, omdat het allemaal al zo lang heeft geduurd. Ook de tegenstanders leefden mee met de Van Vulpens, maar dit was voor hen nog geen reden om van het beleid af te wijken. Wim Roest van D66 zei het zo: "We voeren nu een ruimtelijke orde- ning-beleid op perceelsniveau. Met deze pragmatische instelling kun je voortaan over elke kavel dezelfde discussie voe ren." Harry Witte van GGS sprak zelfs van een 'koehandel'. "Dit is meer van: we gaan de mensen helpen in plaats van de natuur beschermen." Volgens GGS wordt het natuurgebied van Soest al te veel aangetast. Daarom wil hij koste wat het kost het beleid handhaven. En Arie van den Breemer van het CDA: "Op deze manier omgaan met de regels is op geen enkele wijze meer uit te leggen aan de burger." De vrees bij een aantal fracties is dat nu alle bewoners van noodwoningen in Soest, en dat zijn er nog aardig wat, op dezelfde manier aan een 'echte' woning willen worden geholpen. Daarom vroeg Wil Stekelenburg het college om op korte termijn een beleid ten aanzien van noodwoningen te ontwikkelen. even ook theorieles ugustus voor mfiets Tel. 035 - 6022061 Utotel. 0652-643170 Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Somber gestemd had hij met zijn vrouw Willy om half acht plaatsgenomen op de tribune in de raadszaal. Anderhalf uur later, de raad discussieerde toen nog over andere zaken, liet Willy van Vul pen in de gang van het gemeentehuis weten dat ze ervan overtuigd was dat de raad geen medewerking zou verlenen. Ze had immers al een rondje gemaakt langs alle fracties. "Het gekke is, dat ik nog kan begrijpen ook dat onze tegen standers in de raad het beleid willen handhaven en geen nieuwe woningen willen toestaan." Wending Om elf uur 's avonds stond ze weer in de gang: "Ik kan het me nog niet goed realiseren." En Henk: "Het heeft een verrassende wending gekregen, want we hadden verwacht dat het voorstel zou worden weggestemd." Het eerste briefverkeer tussen de Dorresteinweg 88a en het Raadhuis plein 1 ontstond al begin jaren negen tig. En sinds begin vorig jaar had het echtpaar Van Vulpen al een keer of tien de avond doorgebracht in het gemeen tehuis. Om te luisteren naar de politieke debatten over hun illegale noodwoning, waar ze inmiddels ruim veertig artikelen hebben liggen, die de plaatselijke en re gionale kranten over hun veelbesproken woning publiceerden. Vaak werd hun geduld op de proef gesteld ("En iedere keer een oppas, hè"), omdat hun kwes tie pas later op de avond aan de orde kwam. Het ene moment dachten ze dat de oplossing binnen handbereik lag, een fractie van een minuut later sloeg de stemming weer om. Maar nu krijgen ze hun zin, tenminste als straks ook de provincie instemt met de bestemmingswijziging van het per ceel aan de Dorresteinweg, waarop ze nu al twaalf jaren wonen. Buurman Jan Kers, die een belangrijke rol speelde in de constructie die leidde tot de oplossing: "Voor de Van Vulpens vind ik dit nog het belangrijkste. Ik had er sowieso kunnen blijven wonen en ook mijn bedrijf kunnen vestigen." Op de Eigendomweg is van een 44-ja- rige Soester de autotelefoon gestolen. De dader brak vorige week in zijn auto in en nam het apparaat mee. De veertigjarige Gerard 'van den Deijssel vindt de polders een van de mooiste locaties van Soest. Hij zal er al les aan doen dat dit zo blijft. een buitengewone medezeggenschaps raad en de commissie voorbereidings groep arbeidsvoorwaarden burger personeel. De polders en de duinen vindt hij de mooiste locaties van zijn geboorteplaats. Voorstellen voor een rondweg langs de oostelijke dorpsrandweg hoeven dan ook niet op zijn steun te rekenen. "Ei genlijk was heel Soest een mooi plekje, maar er is weinig van over. Ze hebben zoveel verknald. Ik zit in de raad om te voorkomen dat ze nog meer natuur la ten verdwijnen." bedrijfsbestemming, die op een deel van het perceel rust, vervalt. In plaats daar van mag er best een woning worden ge bouwd, aldus de PvdA. De overige fracties wachten liever het zomerreces af, voordat ze in september een oordeel vellen over de kwestie die, los van de voorgeschiedenis, enige gelij kenissen vertoond met die van de fami lie Van Vulpen aan de overzijde van de Dorresteinweg. De horeca-medewerkers van C-drie hebben een cursus sociale vaardig heden gevolgd. Daarin is hen voor namelijk geleerd hoe ze moeten handelen bij agressief gedrag, drugsgebruik en intimidatie van be zoekers. Aanleiding om de cursus te volgen zijn de aanvaringen van de laatste jaren met jongeren die bij het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat rondhan gen. Met de cursus hoopt de directie dat de medewerkers beter zijn voorbereid op hun taak. Volgens C-drie sluit de cursus goed aan bij het beleid van de politie en de gemeente. Deze zouden de training hebben toegejuicht. De lessen werden gegeven door mede werkers van organisatiebureau Appel uit Soest. Als cursusmateriaal dienden het nieuwe handboek voor sociale hygiëne en de videofilm 'Kiezen zonder te ver liezen'. Deze film beleefde zijn première, want de horecamedewerkers van C-drie zijn de eersten die op deze manier zijn getraind in sociale vaardigheden, aldus C-drie. AJ.W. Bedrijfshygiëne Ongediertebestrijding WESPEN/VLO Bel 033-2462248/ 033-4729839 De PvdA-fractie die het beleid van haar eigen wethouder Pieter ten Hove afvalt, de VVD-wethouder Neks Blommers die een minder heidsstandpunt in het college in neemt, een initiatief-voorstel, een amendement, een schorsing, alles bij elkaar zo'n tien vergaderingen en een verrassende wending. Overzeeverhuizingen Projektverhuizingen ffBEL GRATI$\ V- koningsweg 29 {762 EA Soest el.: gratis 06 - 022.3191 Bij de Van Vulpens kan er nu wel een lachje vanaf Foto: Aldo Allessie Willy van Vulpen: "Ja, er komt een keer. een grote barbecue. En dan zitten er ook raadsleden. Ook tegenstemmers." kersverse raadslid mag gerust worden bestempeld als iemand die vanuit zijn hart spreekt. De sociaal bewogen Soes ter genoot in het verleden bekendheid door onder meer zijn vrijwilligerswerk in de toenmalige Molensoos. Ook zijn bemoeienissen met de actiegroep Oh Oh, die in de jaren tachtig protesteerde tegen de verkoop van het Soester Natuurbad, zijn algemeen bekend. In die tijd stond hij ook aan de wieg van Gemeentebelangen Groen Soest. Op dit moment is Van Den Deijssel nog be stuurslid van de bewonersvereniging 't Hart, maar deze functie legt hij neer. In het dagelijkse leven is hij als netwerk specialist werkzaam bij defensie. Hij zit daar ook in de ondernemingsraad en Kortom, hemel en aarde zijn bewogen om te komen tot het besluit dat de ge meenteraad donderdagavond nam: De familie Van Vulpen mag de illegale noodwoning aan de Dorresteinweg laten vervangen door een nieuw huis. Soest zal de provincie om een verklaring van geen bezwaar vragen, zodat van het be stemmingsplan kan worden afgeweken en de bouwvergunning kan worden af gegeven. Notabene de coalitie-fracties WD en PvdA brachten hét college-standpunt (om geen vervangende bouw toe te staan) aan het wankelen door een lans te breken voor de familie Van Vulpen. Notabene de liberale wethouder Neks Blommers ging in de 'slip-stream' van haar' fractie mee en de BAM, GnaènLinks/Progressief Soest en op het laatste moment ook GPV/SGP/RPF verzilverden de voorzet. Dit tot groot ongenoegen van het CDA, D66 en Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) en de wethouders Ten Hove (PvdA) en Ries van Logtenstein (CDA). Zij vonden dat de gemeente niet voor niets in het bestemmingsplan heeft bepaald dat het buitengebied van Soest onaangetast moet blijven. Niette min trokken deze raadsleden aan het kortste eind in het politieke spel. Min of meer omdat al twaalf jaar was gedoogd dat de familie Van Vulpen in dé noodwoning aan de Dorresteinweg woonde, bedachten de VVD en de PvdA een constructie om een oplossing te realiseren. Die komt hierop neer: Pas 11a de zomervakantie, op zijn vroegst in september, zal duidelijk heid ontstaan over welke locatie in I VOOR SOEST - BAARN ^«nschouwin G EN OFFERTE .[^NEDERLAND llatiewerk Soestdijk wordt gekozen voor de plaatsing van een sirenemast. Het college heeft van alle fracties de opdracht gekregen om serieus onder zoek te doen naar twee alternatieve plekken: het terrein van het Griftland College aan de Noorderweg en Mariënburg aan het Nieuwerhoekplein. Met de directies van beide instellingen heeft het college al contact gehad, maar volgens wethouder Pieter ten Hove kun nen ze niet eerder reageren dan na de zomervakantie. De raadsfracties willen dat burgemeester en wethouders alles in het werk stellen om ervoor te zorgen dat de mast op een van deze twee locaties komt te staan. Mocht blijken dat dit niet mogelijk is, dan zal de sirenemast toch op de Ir. Menkolaan worden geplaatst. Hiertegen bestaan bezwaren bij de buurtbewoners. Ze hebben al verschillende malen ge protesteerd. Ten eerste omdat ze vinden dat de mast niet thuishoort in het Slangenbosje dat een unieke waarde heeft. En omdat ze van mening zijn dat de mast een visuele en psychologische schaduw werpt over het herdenkings monument op de hoek van de Ir. Men kolaan en de Ir. Schreuderlaan. De bouwvergunning voor de sirenmast is aangevraagd door het ministerie van Binnenlandse Zaken dat op verschil lende plekken nieuwe sirenemast plaatst. In tegenstelling tot het vorige alarmeringssysteem, zullen de sirenes alleen afgaan in geval van een ramp. Maandelijks wordt wel getest of de si renes nog werken, maar dit is mogelijk zonder dat ze geluid produceren. Zo'n sirenemast, zoals hierin Soester berg, moet nog in Soestdijk worden ge- plaa'c' m, blauw met. Jrs., wit od, 77.000 km i, zilver met. '6, groen met. :m, do.rood 5-'91 -drs., zwart met., airco 1.000 km net., airco zilver metallic 4, wit 18.500 8.500 16.750 29.750 39.500 48.500 12.950 11.790 21.750 20.500 13.950 23.950 23.950 13.750 14.950 19.750 32.950 32.500 47.500 Fax- 0342-490162

Soester Courant | 1996 | | pagina 3