IS NHHHHHsHI ZIEN IS... Mooie laan wordt een kale straat I Soesterberg en de artsenoproer sgrvep Woningen op locatie loods Sterrenberg heeft hulp nodig PAGINA 10 m TOEKIJKEN GIRO 330070 )oven de izetting tegen 'end advies. Bewoners Versteeghlaan voelen zich in de maling genomen WOENSDAG 31 JULI 1996 'De Drie Eiken' Het Eikenblaadje Mogelijk oude schuilkelder onder de grond Kerkdiensten Medische dienst 'Burgerlijke stand' Portemonneedief betrapt en gepakt Gisteren lachte de werei me nog toe. WAT ANDERS DAN TOEKIJKEN GIRO 330070 Huisarts Splinter kijkt nog even terug in de tijd Ons Kent Ons "jf Wie vergelijkt leest de Soester Courant DACHT U VNBIEDINGEN: DCOMBINATIE isief blank beuken/ essen. 'OOR 4995.- FAUTEUIL mtara. In blauw. 'OOR 1590.- VDCOMBINATIE Zwart essen. voor 4290.- BEL J-zitsbank. usieve stof. /OOR 3590.- fX BANK -zits. In stof. /oor 3795.- ENNY DE JONG ineerd met groen /oor 2490.- ZITGROEP Rood leder. /oor 4995.- IEETHOEK ifel 4 armstoelen. /oor 3490.- HAISE LONQUE /OOR 1895.- i blind of ernstig slechtziend. minuut en: 'n staar- hts ƒ70,-. Telefoon 023-534 36 01 SOESTERBERGSE OURANT Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 602 18 41 »De gemeente Soest heeft ons doodgewoon in de maling genomen door mooie bomen onnodig te kap pen. Wij zijn er ingevlogen; ze heb ben ons een rad voor ogen gedraaid. Dat zou je toch niet van een over heid verwachten die moet toezien dat zoveel mogelijk groen blijft be staan. Een mooie laan is ineens een kale straat geworden." Het zijn een paar reacties van bewoners van de Versteeghlaan. Vanwege de aan leg van een nieuwe riolering in het mid den van hun straat kregen ze van de gemeente schriftelijk bericht dat twintig "zieke" lijsterbesbomen noodgedwongen zouden worden gerooid. Volgens de bewoners was dit een legale zaak, al hadden ze nogal wat bedenkin gen over het begrip zieke bomen. Een florakenner uit hun midden had vastge steld dat de bomen kerngezond waren, al stonden hier en daar wel een paar wat scheef. Maar de aanleg van een nieuwe en dringend noodzakelijke riolering was voldoende reden om de bomen weg te halen. Volgens de bewoners was het eerste wat men deed alle twintig bomen zo ineens omzagen. Daarop begonnen de werkzaamheden en zagen de bewo ners tot hun verbazing dat men hele maal niet op de plaats kwam waar de bomen hadden gestaan. "De gemeente beloofde dat na de be- Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 strating nieuwe bomen zouden worden geplant. In plaats van de vorige twintig bomen, worden er nu slechts acht ge plant. En dat is nog niet alles, ze waren eerst van plan om de bomen vlak voor de garages te plaatsen. Dan blokkeer je natuurlijk direct het in- en uitrijden. Nee, daar hebben we onmiddellijk een stokje voor gestoken. Maar nu hebben ze de plaatsen al gelokaliseerd waar de acht bomen komen te staan. Ze zetten dan notabene ook een paar bomen op een plaats waar de betrokken bewoners al bomen hebben staan. Dan moeten die natuurlijk ook gekapt worden. Nee, als dit logisch is, dan vreet ik een bezem steel op," aldus een verbolgen bewoner. Het was volgens hen voorheen een prachtige laan waarop bewoners van omliggende.straten jaloers waren. "Het is nu een domme kale straat geworden. Voor bijvoorbeeld een dode conifeer Het Dienstencentrum van De Drie Ei ken geeft voor de Soesterbergers van 55 jaar en ouder gemiddeld één keer per drie maanden haar eigen "Eikenblaadje" uit. Het verstrekt relevante informatie over wat er allemaal zo in en om De Drie Eiken gaat gebeuren. In het verleden werd dat bij de 55 plussers thuis bezorgd, maar juist dat geeft de nodige problemen. Om die re den wordt met ingang van heden in deze krant vermeld wanneer het nieuwe Eikenblaadje gereed is, waarop men die in het Dienstencentrum van De Drie Eiken kan verkrijgen. Alleen in De Drie Eiken zelf, De Heybergh en in de zoge naamde Carolusplein-woningen wordt hij nog wel bezorgd. Met ingang van heden ligt het Eikenblaadje voor de maand augustus weer klaar en kan men deze in het Dienstencentrum verkrijgen. De volgende uitgave verschijnt eind no vember 1996. Bestuur Werkgroep Met ingang van heden bestaat die uit Cees Verheus, voorzitter, tel. 351652, Riet Lensink, secretaris, tel. 352975, Ad de Raad, penningmeester, tel, 354745 en de leden Marri Dusschooten, tel 353338 en Irmgard Lensink, tel. 352205. Creatieve Cursussen De werkgroep is voornemens om in sep tember van dit jaar te starten met de navolgende cursussen: bloemschikken, kaarten maken, quilten, werken met brooddeeg, zijde schilderen en doosjes bekleden. Eind augustus zullen de juiste data en de zeer lage kosten in deze krant worden bekend gemaakt. Zij die interesse hebben voor één of meer van deze cursussen kunnen zich bij het kan toor van het Dienstencentrum De Drie Eiken opgeven, tel. 351402. Rommelmarkt De biljarttafel moet worden voorzien van een nieuw laken. Om die reden wordt op zaterdag 12 oktober een rommelmarkt gehouden. Alle bruikbare spullen, met uitzondering van grote voorwerpen, zoals meubels en koelkas ten, zijn van harte welkom. Op werkda gen tussen 10.00 en 12.00 uur kan men hiervoor terecht bij Cees van Maanen, beheerder van De Drie Eiken. Indien brengen een probleem is dan is een te lefoontje naar 351402 voldoende. Geen vakantie Ondanks de vakantie blijft het Dienstencentrum op werkdagen geo pend van 10.00 tot 12.00 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Alle ouderen zijn dan welkom voor diverse spelletjes, bil jarten enz. Elke donderdagmiddag om 14.00 uur koersbal en elke woensdag middag vanaf 13.45 uur jeu de boules. Vanaf 1 november ook elke zondag middag van 14.00 tot 16.00 uur. Bingo De eerstvolgende activiteit is een bingo avond op vrijdag 23 augustus. Meer in formatie volgt. Jeu de Boules Het Dienstencentrum De Drie Eiken beschikt over twee jeu de BXboules ba nen die nauwelijks worden gebruikt, ter wijl het toch een leuke buitensport is. Voor hen die niet weten wat jeu de boules is, het volgende: Het spel wordt gespeeld door twee teams. Zo'n team bestaat uit één, twee of drie personen. Iedere speler heeft twee boules, dat zijn twee metalen bal len. De eerste speler gooit het but, dat is het kleinste balletje. Deze moet min stens zes meter en hoogstens tien meter van de cirkel liggen. Ligt het but op de goede plaats, dan gooit dezelfde speler de eerste boule zo dicht mogelijk bij het but. Het team wat de boules het dichtst bij de but heeft, is winnaar. Er zijn reeds zes mensen die aan dit spel willen mée- doen. Voor meer informatie: Diensten centrum De Drie Eiken, tel. 351402. moet je de gemeente toestemming vra-~ gen om die te kappen. Laten ze dan ook eens het goede voorbeeld geven en zui nig zijn met groen. Moet je eens kijken wat dat al niet kost. Eerst het planten, dan het kappen en nu weer opnieuw planten. Wedden dat de gemeentelijke belasting zo elk jaar stijgt? Dat is geen beleid voeren, maar onnodige afbraak." De desbetreffende ambtenaar van de afdeling groen van de gemeente Soest die hierover gaat, is met vakantie, waar door op voorhand geen directe informa tie kon worden verkregen. Wel werd gesteld dat de lijsterbessen die in de Versteeghlaan stonden met een bepaald virus waren besmet en om die reden verwijderd moesten worden. In het na jaar zullen de nieuwe bomen worden geplant en hebben de bewoners volgens de gemeente alle tijd hun wensen alsnog kenbaar te maken. Mogelijk dat de grond nog een ver rassing in petto heeft. Direct na de Tweede Wereldoorlog werd op de hoek van de Buijs Ballotlaan en de Professor Lorentzlaan een grote groene schuur gebouwd. Hij stond in Soesterberg bekend als de loods van Jan in t' Hout en was de laat ste jaren in gebruik als bewaarplaats voor caravans van de firma Hoka. In de krant van 3 april jl. deelde eigenaar M. van den Hoof van het caravanbedrijf Hoka mee, dat hij om gezondheidsrede nen zijn bedrijf moest verkopen. Dit betekende tevens het einde voor de loods van Jan in 't Hout. Toestemming werd gevraagd om deze loods af te breken en twee woningen- onder-één-kap te bouwen. Het laatste stuitte aanvankelijk op veel bezwaren vanwege geluidsoverlast van de vliegba sis. Maar toen elders in het dorp en veel dichter bij de vliegbasis wel mocht wor den gebouwd, diende Van den Hoof andermaal het verzoek in voor sloop en nieuwbouw. De gemeente heeft Van den Hoof geholpen en diende dit met rede nen omkleed in bij Gedeputeerde Sta ten, die het goedkeurden. Het lot van de loods was toen beslecht en binnen en kele dagen was er niets meer te zien. Reeds zijn bestekpalen uitgezet voor de nieuwbouw en zullen binnenkort graaf machines de grond omwoelen om de basis van nieuwbouw te verankeren. Op de plaats van de loods worden twee woningen gebouwd. Vol verwachting zal men uitkijken naar een mogelijke schuilkelder die volgens verhalen mogelijk nog in de bodem moet zitten. Tijdens de laatste oorlog werd hiervan nog gebruik gemaakt en het is onbekend of de kelder daarna is verwijderd of dat hij nog bestaat. Om die reden zal men met enige voorzich tigheid aan het graafwerk beginnen. De beide dochters van Van den Hoof zullen deze grond van hun vader erven en hopen in maart of april 1997 de nieuw te bouwen woningen te betrekken die als adres krijgen Prof. Lorentzlaan 93a en 93b. Vader Van den Hoof heeft vanuit zijn woning zicht op zijn bunga low aan de Kamerlingh Onneslaan, waar de bouwlieden het werk even van wege de vakantie hebben stilgelegd. De afbeelding op bijgaande foto is dus vol tooid verleden tijd en misschien van belang voor hen die de geschiedenis van het vliegdorp willen vastleggen. Zondag 4 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: pastor Huiskamp Vrijdag Eerste Vrijdagviering Heybergh Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 J. Meijerink Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: W. Brandt, Dolderseweg 57a, Den Dolder, tel. 030-2293100. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. GEBOREN 18/07 Sabrina, dochter van Willem en Diana van Dijk, Anth. van Leeuwen hoeklaan 125. 23/07 Ian en Kimberly, zonen van Peter en Esther Vlug, Apollo 94. Opgaven: Van Maarenplein 1. Medewerkers van een bedrijf aan de Amersfoortsestraat hebben een inwoner van Huis ter Heide aangehouden en overgeleverd aan de politie. De ver dachte had de portemonnee van een personeelslid uit een tas gestolen. Hij was het pand zomaar binnengelopen. Nationaal Reumafonds (M) I Din Hu», link 70 70 70 Ml. I Zo'n 50 miljoen mensen zijn blind of ernstig slechtziend. Vaak is dat mede een armoede-probleem. In negen van de tien gevallen leven zij in Azië en Afrika. In Zuidoost Azië wordt zelfs elke minuut een kind blind door een tekort aan vitamine A in de voeding. Een staaroperatie kost in India f 70,- U kunt helpen. Een volledige staaroperatie (vooronderzoek, op name. operatie, maaltijden en na- contïole) kost slechts 70,-. Met uw bijdrage geeft Z/EN iemand uitzicht op een nieuwe toekomst. ZIEN. Stichting Blindhei.lt SpmitenboHimat t>. 2012 LK /tartan Telefoon 023-534 30 08 De bezuinigingen op Sterrenberg beginnen vooral op gebied van per soneel voelbaar te worden. De be woners zijn daarvan de dupe. Niet dat ze slechter worden behandeld of minder zorg krijgen, maar voor extra toewijding is geen tijd meer. Zo is bijvoorbeeld voor veel bewoners de zondagmorgen een feestdag, want dan gaan ze met elkaar naar de kerk diensten het Lichtpunt. Dat is voor hen een belevenis om met elkaar te zijn, met elkaar te zingen en te luisteren wat hun pastor Henstra verteld. Juist hiervoor zijn geen helpende han den. De nog aanwezige beroepskrachten hebben het al druk genoeg met de ove rige taken. Dat wordt nu elke zondag morgen nog drukker als ook die ande ren nog blijven en vanwege een tekort aan hulp niet naar hun kerkdienst kun nen. Sterrenberg doet daarom een drin gend beroep op de bewoners van Soesterberg en omgeving, hen hierin te willen helpen. Elke zondagmorgen een bewoner in zijn of haar rolstoel naar het Lichtpunt brengen waar de kerkdienst om half elf begint. Ze zullen dat zeer op prijs stellen en voor hen die dat nog niet hebben mee gemaakt, is het een belevenis te zien hoe de bewoners qp hun wijze enorm spon taan kunnen reageren en hun vreugde of verdriet niet onder stoelen of banken steken. Zij die deze medemensen een groot plezier willen doen, kunnen dat aan het bureaii pastorale dienst van Sterrenberg vertellen via telefoon (0346-)359347 van ds. Henstra of 359404 van Zwannie Hageman. Sterrenberg is een prachtig oord gelegen in een bosrijke omgeving waar veel te zien is. Wil men eerst de kat uit de boom kijken, dan wordt geadviseerd een zondagmorgen om half elf een kerk dienst mee te maken. Na de dienst is er alle gelegenheid voor een gesprek of een rondleiding in één van de vele mooie paviljoens waar de bewoners hun gasten blij zullen onthalen. Het was eind 1940 toen A.Th.M. Splinter zich als huisarts in Soester berg vestigde in de mooie woning aan de Banningstraat, waar nu de familie Klarenbeek woont. De toen 28-jarige huisarts, geboren en geto gen in Amsterdam, had zijn artsen- studie voltooid, werkte daarna nog twee jaar in het O.L.V. Gasthuis in Amsterdam, om daarna beladen met die kennis het kleine vliegdorp van dienst te kunnen zijn. Veel oude Soesterbergers zullen hem nog kennen als een man die geen blad voor de mond nam. Over geld verdie nen als arts was zijn uitspraak bekend van: "Ik heb nooit een praktijk gehad van drieduizend zielen en ik heb toch redelijk kunnen leven en m'n vier zonen allemaal kunnen laten studeren. Maar misschien leef ik nu in een andere tijd. Tegenwoordig praten ze wat gemakke lijk over twee en drie ton. Ik heb nooit dure dingen gehad. Dokters hoeven toch niet in een Ferrari of Jaguar te rij den? Da's toch van de gekke?" Zijn politieke voorkeur voor de VVD stak hij niet onder stoelen of banken, maar hij achtte zichzelf ongeschikt voor de politiek. "Maar dat wil niet zeggen dat ik het altijd met hen eens ben. Kijk nou eens naar dat hele ABP-gebeuren. Dat is toch een zwijnenstal?" Hij werd als gemeente-arts vaak bij verkeersongelukken geroepen en dan ergerde hij zich aan de vele nieuwsgie rigen die hem in de weg stonden. Toen iemand bij het zien van zoveel bloed flauw viel, bulderde zij stem: "Donder dan ook op als je er niet tegen kunt, wat doe je hier ook". Snel was zijn diagnose bij een ongeval en zo hoorde men hem eens zeggen bij een jongen die zijn arm had gebroken: "Afvoeren, poot kapot!" Dat werd hem niet in dank door de va der van de jongen afgenomen. Het was een van de weinige keren dat hij zijn verontschuldigingen aan bood. Zo had hij zijn eigen mening over eutha nasie en abortus die ongeveer overeen komen met de huidige gedachten. "Ze lullen allemaal zo gemakkelijk, maar als een meisje uit een keurig katholiek of protestants gezin in mijn spreekkamer staat, omdat ze zwanger is, moet ik dan maar zeggen "laat maar zitten?" Dan ,help je toch zo'n kind, want wat is zo'n griet straks op de huwelijksmarkt nog waard? Wie neemt er iemand van ee nentwintig met een kind van zes? Wie moet zo'n schaap opvoeden? Afstand doen, zeggen ze dan. Het is geen pak kranten waar je afstand van doet, daar maak je geen geintjes over", was zijn felle reactie. Op 31 maart 1982 stopte hij na 42 jaar trouwe dienst zijn praktijk. Protesten Met de overige beide plaatselijke huis artsen was hij overeengekomen dat zijn praktijk over hen beiden zou worden verdeeld. Maar dat was tegen de zin van zijn "klantenkring". Het Soesterbêrgs Nieuws- en Advertentieblad stond week in week uit vol van protesten. Dit voor nemen leidde in het anders zo rustige vliegdorp tot een ongekende opschud ding. De emoties laaiden hier en daar soms hoog op; hearings en protestacties waren aan de orde van de dag. Een derde arts die zich intussen "vrij ves tigde", kreeg een kort geding aan zijn broek,- wat hij verloor. Gelukkig kwa men toen diverse bemiddelingspogingen op gang die er tenslotte tqe leidden dat die derde arts toch kon blijven. Het overschaduwde allemaal wel het afscheid van dokter Splinter die dat al les maar "een doffe ellende" vond. Vooral dat kort geding vond hij maar niks, "maar ja het was onontkoombaar en dan moet je je er bij neerleggen. Het was voor mij persoonlijk een ellendige tijd. Soesterberg heeft het jaren met drie artsen gedaan, dus ook voor de toe komst zit dat er best in", aldus Splinter. In die tijd kwam dokter Prause voor Hagendoorn en Galjart voor Lucassen en via de Kanter kent Soesterberg dok ter Creutzberg ook al vele jaren. Het op roer ebde langzaam maar zeker weg en het vliegdorp liep weer in het gareel van haar drie huisartsen. 'Mijn dochter is ondanks haar drukke werkzaamheden en haar ge- ein eergisteren geslaagd voor haar Staatsexamen tolk/vertaalster En gels. Ze was het al in de He breeuwse taal. Weetje dat ik zo trots ben als een aap?", aldus een geluk kige vader Vermeulen. Dan is het eaak om die dochter eens van dicht bij te bekijken. In de gezellige kamer van de familie Oz, aan de Antonie van Leeuwenhoeklaan 89 staan nog diverse boeketten bloemen die aan iets feestelijks doen herinneren. Ietwat verlegen geeft Dorine Oz- Vermeulen (32), moeder van twee kin deren, toe dat zij de oorzaak hiervan is. "Ik ben vorige week geslaagd voor mijn Staatsexamen tolk/vertaalster Engels". In 1983 behaalde ze op sloffen het exa men atheneum en ging daarna even op familiebezoek bij haar zuster in Israël. Om het vakantiegeld terug te verdienen en ze meer van het land Israël wilde weten, ging ze in een kibboets werken. In de tussentijd verdiepte ze zich in de Hebreeuwse taal om de mensen daar te verstaan en te begrijpen. Daarom ver legde zij haar arbeid naar Jeruzalem, waardoor ze nog sneller deze moeilijke taal onder de knie zou krijgen. Maar zoals dat vooral bij jonge mensen gaat, is daar ook ineens de drang van liefde, een gegeven waarvoor weinig studie nodig is. De nog jonge Dorine maakte in Jeruzalem kennis met de Israëlische militair Oz, die voor een paar jaren zijn vaderland moest dienen. De kennismaking groeide uit tot een verbin tenis en dus werd de vakantie van Dorine voor onbepaalde tijd verlengd. Na de diensttijd van haar vriend gingen ze samen in de kibboets werken. Maar de jonge Israëliër Oz wilde na zijn vrij zware diensttijd even heel iets anders. Ergens in het buitenland even op adem komen, even vrij zijn van het dagelijkse leven, andere culturen zien. Ze besloten samen naar Nederland te gaan en zo arriveerden ze in december 1987 in Soesterberg. Bij haar ouders Vermeulen vonden ze een tijdelijk verblijf. Beiden zochten en kregen werk. In Israël werkte haar vriend in de kunststoffenindustrie die daar op een hoog peil staat. Zijn ken nis en ervaring was hier zeer welkom en zo is hij nu een belangrijk medewerker geworden van een bedrijf in Almere. Hij heeft zich, net zoals Dorine destijds in Israël, snel aangepast. Wel moet hij nog steeds wennen aan die typische Neder landse regels en voorschriften, diploma's en getuigschriften. In Israël wordt niet gevraagd of je diploma's hebt, maar ge keken of je voor een bepaalde arbeid geschikt bent en ingezet kunt worden. Dorine kreeg werk bij DHV in Amersfoort en kort daarop kregen ze een flatje in de Plesmanstraat. Het ge zin Oz werd uitgebreid met twee jon gens die nu 6 en 4 jaar oud zijn en ze verhuisden naar de Antonie van Leeuwenhoeklaan. Heimwee Israël bleef in hun harten. Beiden vol gen de ontwikkelingen op de voet en hebben een goed contact met zijn fami lie die daar woont. Dorine: "De moord óp premier Rabin was voor ons een enorme slag. Dan kijk je vreemd naar mensen die hier dan doodnuchter hun auto staan te wassen, terwijl wij aan de radio en televisie zijn gekluisterd om al les te kunnen volgen. Om heel eerlijk te zijn, hebben we beiden heimwee naar dat mooie land. We proberen elk jaar daar met vakantie naar toe te kunnen gaan en regelmatig komt familie over naar hier. Israël is mijn tweede vader land geworden. We leren onze kinderen de Israëlische normen, waarden en ge woonten, maar ook de taal. Dat is heel belangrijk, want wie weet, gaan we eens weer terug. Dan is die overgang voor hen niet zo moeilijk. En wees ervan overtuigd dat het alleszins waard is om die dingen aan onze kinderen door te geven. Israël is niet alleen een mooi land, maar het mag best trots zijn. Het heeft heel veel goede dingen die ik hier ook zo graag zou zien, maar dat is we derkerig". "In Israël had ik mijn studie Hebreeuws voltooid en hoorde dat men hier een dringende behoefte had aan beëdigde tolken/vertalers in die taal. Ik heb toen contact gezocht met de Leidse Univer siteit en heb daar in 1991 mijn Staats examen tolk/vertaalster Hebreeuws ge haald. Daarna ben ik als zodanig beëdigd bij de Rechtbank in Utrecht en treedt sindsdien regelmatig op. Om dit nog meer basis te geven was het nood zakelijk dat ik ook tolk/vertaalster in de Engelse taal zou moeten worden. In 1994 ben ik met deze studie begonnen die drie jaar zou duren. Tussen mijn werk en het gezin vond ik mogelijkhe den mij hierin te verdiepen. Om wat examen-ervaring op te doen, meldde ik mij voor het examen in 1996. Ik had de mogelijkheid dat ik voor enkele delen van het examen zou slagen, waardoor het eindexamen in 1997 heel wat lich ter zou worden. In februari van dit jaar was ik al voor het schriftelijk examen geslaagd, dus dat was al een enorme meevaller". "Vorige week had ik het Staatsexamen. Tot mijn verbazing slaagde ik voor alle vijf delen met drie zevens, een acht en een negen. Weet je, ik kan er nog niet bij. Ik heb notabene een groot deel van mijn cursus nog ongezien op mijn bu reau liggen. Ik zal dat wel even door moeten lezen en wie weet, krijg ik nog geld terug als ik het voor die tijd terug stuur. Dat ik dit allemaal heb kunnen doen, is ook dank zij mijn ouders. Zij sprongen steeds in als ik even klem kwam te zitten en zo kon ik tussen de bedrijven door dit alles halen. Nu moet ik nog de nodige papieren van goed ge drag van de gemeente Soest ontvangen waarop de beëdiging tot wettige tolk/ vertaalster in de Engelse taal kan plaats vinden". En hoe verder? Dorine lacht als deze vraag wordt ge steld: "Dat weet ik nog niet. Ja, ik heb heel wat plannen, misschien ga ik wel rechten studeren. Weet je, ik heb de smaak nu te pakken en dan moet je doorgaan. Als ik weer zoveel steun van mijn ouders krijg, dan ga ik toch wel weer ergens mee beginnen. Maar ik werk vrij intensief als tolk/vertaalster in de Hebreeuwse taal. Dat zijn veel schrif telijke opdrachten die ik thuis op mijn werkkamer kan uitvoeren, maar het zijn ook de bezoeken aan bijvoorbeeld de rechtbanken in Nederland en soms ook in het buitenland. Nu met de Engelse taal erbij zal dat alleen maar meer wor den. Het werk bevalt mij uitstekend en de combinatie met mijn gezin verloopt tot alle tevredenheid. Het is niet zo dat ik alleen voor rechtbanken werk, ook van particulieren en bedrijven krijg ik opdrachten. Een ieder kan hiervoor bij mij terecht, in de praktijk betekent dat het vertalen van brieven of zakelijke op drachten. Maar mijn wens is eigenlijk om Israëlische kinderboeken in de Ne derlandse taal te vertalen. De Israëlische kinderboeken zijn prachtig, maar ook van het Nederlands in het Hebreeuws lijkt mij heel leuk. Als een uitgever zich hiervoor zou interesseren, lijkt mij dat een prachtige opdracht. Maar ook zie ik die mogelijkheden in bijvoorbeeld de Israëlische muziek. Ik heb nu weer tijd gekregen voor lezen, puzzelen en andere hobby's. Verder hebben wij veel Israëlische kennissen in Nederland die we regelmatig bezoeken. Maar ik sluit mijn ogen ook niet voor het dorp Soesterberg. Ik zou best lid willen wor den van het Oranje Comité of in de ouderraad van de Wethouder de Haan- school mee doen of gewoon leesmoeder zijn. Dat lijkt mij ook enig". Dorine Oz-Vermeulen is te bereiken via telefoonnummer 352383.

Soester Courant | 1996 | | pagina 11