mmers ÏRO I; Gildefeesten: een week voor het volk [variaT 0 FOTO SWAGER altijd verrassend! Soester echtpaar bezoekt bevrijders KLEURENFILMS FOTO AFWERKING FOTO SWAGER Verkeersmaatregelen tijdens Gildefeesten Kaartverkoop bij C-drie geautomatiseerd Naschoolse opvang kinderen ambtenaren niet geregeld Soest :end: .vegend bieding". 00 per fles t. ECYCLING ^^6011276 Meningen van lezers 't Juk Bravo brandweer! Hoogtepunt op zondag 25 augustus: koningschieten 200 van 29'95 nu Weerzien met Canadese gasten van bevrijdingsweek Nieuwe lichtinstallatie dankzij gift Radio's gestolen uit personenauto's Weer ingebroken in snackbar spoorlijn Apparatuur gestolen uit schoolgebouw I^^ORTOBÉNE^^t Tel: 035 -602 10 44 EXTRA EXTRA naarde spelregels WOENSDAG 31 JULI 1996 mbiedirtgen. on", KADO ag 9.30-17.00 uur ■raad strekt. SOESTER COURANT PAGINA 7 tel: 035-602 43 14 UITLATEN EANING ONDERDELEN :G16a> an 1 )p weergaloos mooi plek- i grond, optimale zonlig- ïschutte tuin met garage i heeft u een uitgestrekt iide winkelvoorzieningen ie direkte omgeving. 9 living met openslaande ken met inbouwappara- I-1 e verd.: 2 slaapkamers, iet ligbad en separate e toilet en overloop. 2e I35 ante, vrijstaande dakop- 3 garage, c.v.-gas en tuin. 3als nieuwe schuifpuien ig. vergrote woonkamer, dakopbouw voor 2e bad- ruimte. Indeling: b.g. zeer aansluiting open haard, >rd.: 2 grote slaapkamers Jkamer en overloop met grote slaapkamers, dak- et geheel verkeert in per- Als collega in de horecasector wil ik toch graag mijn ongenoegen kenbaar maken over het gemeentebesluit om de familie Hovestad, eigenaren van bar 't Juk, aan de Wiardi Beckmanstraat (on der Honsbergen), geen toestemming te verlenen om in een leegstaand pand bij het winkelcentrum te Overhees opnieuw op te starten. Al om ohbegrijpelijke redenen gaan alle kleine bedrijfjes bij Honsbergen weg: geen postkantoor meer, straks ook geen Chinees restaurant en een gezellige bar meer. Nu heeft Hovestad een leuk pand bij het winkelcentrum Overhees gevon den, blijkt de gemeente hierover eerst enthousiast te zijn, en omdat slechts enkelen bezwaar maken, wordt de toe stemming weer ingetrokken en gaat al les niet door. Bar 't Juk heeft in een lange tijd van ja ren duidelijk voorzien in een behoefte van de buurt. Overlast is er nooit, zelfs de ouderen van Honsbergen zijn ge- woon tevreden en zijn nu gedwongen I hier te vertrekken. I Gezocht en gevonden een prima plaats I in Overhees, waardoor de functie van een buurtcafé gelukkig kon blijven be staan, hetgeen je als gemeentebestuur I juist zou moeten stimuleren, maar wat schetst onze verbazing; de gemeente ziet al weer donkere wolken en negatieve invloeden krijgen weer de overmacht. Ik zou u er graag op attent willen ma ken dat vanaf de lijn Laanstraat/ Beukenlaan/Nieuweweg in de richting van Overhees toch meer dan de helft I van onze Soester bevolking woont, maar i een gezellige horecavoorziening totaal ontbreekt. De ouderen van Soest wordt weer een leuk verblijf ontnomen, een enthou siaste horecaondernemer wordt zonder slag of stoot aan de kant gezet. Mijn advies aan u dames en heren van de gemeente: Probeer eens stimulerend te werk te gaan ten aanzien van een gezel lige altijd correcte leuke bar, want bar 't Juk en de familie Hovestad verdienen beslist meer. Rinus Valk (horecacollega en bewoner van deze omgeving) Als doorsnee burger heb je er geen idee van voor welke "hete vuurtjes", behalve de gewone branden en brandjes, onze vrijwillige brandweer zich dikwijls ge plaatst ziet. Wij zijn woensdag j.1. in één van die situaties geraakt, waarin alleen de brandweer in staat is hulp te bieden. Door iets of iemand verschrikt, had onze poes haar toevlucht gezocht op 15 meter hoogte in een boom op particu lier terrein, ca. 20 meter van de open bare weg verwijderd. Slechts een kwar tier na een telefonische vraag óm hulp jvas de vrijwillige brandweer reeds met groot materieel aanwezig. Onder grote belangstelling, met handig gemanoeuvreer teneinde andere bomen en belemmerende takken te ontwijken, was het doodsbange dier na 5 kwartier uit haar benarde positie bevrijd. Alleen een goed opgeleid korps is in staat met zo veel geduld en in een prima samenwerking een dergelijke prestatie te leveren. Daarom een driewerf "hoera" voor onze vrijwillige brandweer!!! M.A. Andriesse van Loon Het hoogtepunt van de jaarlijkse gildefeesten is voor het Groot Gaesbeeker Gilde het koningschieten op de laatste zondag van augustus, dit jaar op 25 augustus. Dit jaar is er bovendien de zondag daarvoor een bijzonder gilde-evenement, als 35 Brabantse gilden naar Soest zullen ko men om deel te nemen aan de Brabantse Gildedag. Dit is voor de organi satie tevens de aanleiding geweest om een aantal extra onderdelen toe te voegen aan het programma, zoals een Taptoe, een popconcert met Yan Dik Hout, een jeugdmiddag en een Folkloristisch Dansfestival. In de periode 17 tot 26 augustus wordt een diversiteit aan activiteiten gehouden op en rond het terrein. Zowel actief als passief kan men er genieten van span ning, sportiviteit en de- gezellige sfeer, die daaromheen hangt. Alles start en vindt plaats op het feestterrein op de Blaak aan de Ferdinand Huycklaan. Parkeergelegenheid is ruimschoots aan wezig, maar aangeraden wordt om met name in het weekeinde met de fiets te komen, daar de praktijk uitwijst dat dat zeker voor inwoners van Soest de snel ste (en uiteraard gezonde) manier is om het terrein te bereiken en weer te verla ten. Zowel in de tent als op het terrein is er in het weekeinde de gelegenheid om de inwendige mens ie versterken. Gildefeesten nu De Gildefeesten worden reeds jaren vol gens een min of meer succesvol stra mien georganiseerd. Alle details zijn te vinden in het uitgebreide programma boekje wat één dezer dagen in Soest in de bus zal vallen. In de week voor het koningschieten is er van maandag 19 tot woensdag 21 augustus gelegenheid tot sportieve activiteiten als fietsen, wande len en hardlopen. Op donderdagavond zal dit jaar de Bussumse koorvereniging Pro Musica een Theatershow verzorgen in de stijl van de laatste jaren zeer po pulaire Proms-concerten. Vrijdagavond is als enige gereserveerd voor gilde- leden. Op zaterdag 24 augustus zijn duizenden mensen aanwezig om mee te doen of te genieten van de Volksspelen, het Volks- paardenfeest, de Kinderspelen en di verse schietwedstrijden. Dat de feest- dansavond op zaterdagavond populair is, blijkt uit het feit dat deze avond met de band Nameless en optredens van Albert West en Gert Hermien uitver kocht is. Al is de zaterdag vooral de laatste jaren een geweldig volksfeest, zondag is de dag waar alles vanouds om draait. Na de gildemis in de Petrus- en Pauluskerk zullen duizenden erbij willen zijn om zelf te zien wie de houten papegaai naar beneden schiet en daarmee de nieuwe koning van 't gild wordt, 's Avonds is er het Koningsbal voor het nieuwe koning spaar en hofhouding m/m.v. de band Frontline. Op maandag 26 augustus worden de feesten afgesloten met een ouderen- contactmiddag-programma en 's avonds een disco-avond voor de jongeren. Gildefeesten toen In het verleden van het al meer dan zes eeuwen bestaande schuttersgilde van Soest bestonden de activiteiten in dit kader eigenlijk alleen uit het koning schieten en het teren (het gezellig samen eten en feestvieren). Deze feestelijkhe den kennen we nu nog. Het teren ge beurt om de vier jaar (1995 was een teeijaar), maar nog uit deze eeuw is be kend dat er teergeld uitgekeerd werd in plaats van dat er door de gildebroeders tezamen gegeten en gedronken werd van de pacht-opbrengst van het land. Als dit laatste wel gebeurde, dan strekte zich dat in vorige eeuwen uit over meer dere dagen, en mocht dan wel be schouwd worden als één van de weinige hoogtepunten in de daarmee niet rijk gezégende levens van de meeste inwo ners van Soest. Daar er toen relatief veel meer inwoners dan nu gildebroeder waren, was dit een ongetwijfeld niet geruisloos voorbijtrekkende gebeurtenis. Het koningschieten gebeurde vroeger voorafgaande aan het teren, op Tweede Pinksterdag, maar heeft ook wel periode helemaal niet plaatsgevonden. Eraan voorafgaand trok een tamboer, mogelijk vergezeld door de vaandeldrager door het dorp om de mensen hiervoor op te roepen. In het inmiddels 50 leden tel lende gildkorps zijn deze functies nog terug te vinden. Tijdens deze dagen ging men volgens de zeer oude gebruiken ook meerdere malen te kerke. Parallellen Al lijken de huidige gildefeesten niet meer op de manier waarop het Groot Gaesbeeker Gilde in de afgelopen eeu wen zijn feestdagen vierde, toch zijn er wel degelijk parallellen te trekken. Het schuttersgilde ontleent zijn oudste be staansrecht aan het "schutten", het be schermen van het dorp. Tegen invloe den van buitenaf, maar ook door mid del van bevordering van de saamhorig heid en het verantwoordelijkheidsgevoel binnen de Soester gemeenschap. In tijden dat het gilde niet zo floreerde en Soest groeide, vernam men steeds minder hiervan, omdat de weinige acti viteiten zich in de kleine kring van leden afspeelde. Bij het heropbloeien in de jaren zestig trad het gilde weer naar bui ten, werd er weer geteerd en geschoten, waarna steeds meer onderdelen aan het programma toegevoegd werden. Eerst opgezet door het gilde zelf, later door diverse plaatselijke organisaties uitge bouwd tot niet meer weg te denken ac- tiviteiten op de Soester activiteiten kalender. De extra onderdelen, die dit jaar zijn toegevoegd, worden ook weer nagenoeg allemaal in samenwerking met plaatse lijke verenigingen en instanties georga niseerd. Door deze samenwerking en de massale deelname aan de diverse uit eenlopende onderdelen van de Gilde feesten wordt opnieuw een bijdrage ge leverd aan de bevordering van de een heid binnen de nog steeds groeiende Soester gemeenschap, waarmee we dan ook nu nog wat terugvinden van de oude functie van het schuttersgilde. De week voor het koningschieten kan worden beschouwd als een voorbode en aanloop naar zondag 25 augustus, het hoogtepunt van de feesten voor de le den van het Groot Gaesbeeker Gilde. Door de actieve en passieve betrokken heid van vele duizenden bij deze fees ten belooft het weer een ongedwongen Volksfeest te worden. Het hoogtepunt: het koningsschieten. 3 ROLLETJES A yUrtR^l 36 opnamen 1Q 95 3 ROLLETJES A 24 opnamen 17 95 f00 VlTzss&SCm Van 23,95 nu I Budgetprint v.a. 39 ct Kodakprint op Kodak Royal Papier kleurecht, recht van teruggave, gratis minialbum 79 Service Kodak Premier Topkwaliteit foto op Royal papier met gratis indexprint (handig bij opbergen en/of nabestellen) 95 ct Dubbel Print van elke foto 2 afdrukken op Kodak papier 85 c 'SER VCE razend snelle kwaliteits- afdruk met gratis minialbum 99 FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 - 3761 CD SOEST TELEFOON 035-601 39 17 Charles MacLeod was vorig jaar een van de duizenden Canadese ve teranen die in de bevrijdingsweek in Nederland verbleven. Hij logeerde aan de Esdoornlaan bij het echt paar Van Heteren. De twee Soesters bezochten onlangs hun nieuwe vriend in diens vaderland. De heer en mevrouw Van Heteren over- jiachtten enkele keren bij MacLeod en waren ook een aantal dagen te gast bij het echtpaar Fortier dat vorig jaar was ondergebracht bij de familie Veldhuizen aan de Prins Hendriklaan. Door de bevrijders werden ze wegwijs gemaakt en rondgeleid in Toronto en Ottawa en in Gloucester, de woonplaats van Fort ier, viel het echtpaar Van Heteren de eer te beurt te worden ontvangen door de vrouwelijke burgemeester. Zij wilde alles weten over de ontvangst van haar stadgenoten tijdens de vijftig ste viering van de bevrijding in Neder land. Ook werden er cadeautjes uitge wisseld. Zo kon Van Heteren namens een bloemenkweker uit Noordwijker- hout anemonen bollen uitdelen aan de veteranen. Mevrouw Van Heteren: "De Canadezen zijn vorig jaar ook ontvangen door bur gemeester De Widt. Charly MacLeod stuurde ons later een foto en had ge vraagd of we die aan de burgemeester wilden geven. Dat hebben we gedaan. En wat blijkt nu. De Widt heeft hem een vriendelijke bedankbrief geschre ven. Het is misschien een kleinigheid, maar het werd in Canada zeer op prijs gesteld." Voor een groep bevrijders uit Ottawa en omgeving hield de Soester een lezing, waarbij hij vertelde over de oorlogs ervaringen die hij als tiener in Amster dam opdeed. Hij illustreerde zijn lezing met ongeveer dertig foto's van het Oorlogsdocumentatiecentrum te Am sterdam, waarvan door Drukkerij Smit 'tegen een prikkie' sheets waren ge maakt. Gastvrij "We zijn enorm gastvrij ontvangen," zegt J. van Heteren. Zowel hij als zijn vrouw is in Canada het meest onder de indruk geraakt van de Mennonieten. Hun voor vaderen emigreerden van Noord-Neder land en Noord-Duitsland naar de Ame rikaanse staat Pennsylvania en vestigden zich later in Canada. De modernisering is aan hen voorbij gegaan en ze leven nog steeds als vroeger. Daarom gaat de vergelijking met de algemeen bekendere Amish uit de Verenigde Staten wel op. "Ze hebben geen verzekeringen. Als er een huis afbrandt, zorgen ze er met z'n allen voor dat er binnen een maand een nieuwe staat. Ze hebben geen gas en geen elektriciteit, alleen voor de koeling van de melk, anders mogen ze geen melk verhandelen. Het zijn hoofdzake lijk boeren die in koetsen met paarden rijden en ze zijn nogal afstandelijk. In hun winkeltjes krijg je nog wel contact, want dan denken ze: dat is 'business'. Pas toen we zeiden dat we uit Holland kwamen, werden ze wat vriendelijker en vonden ze het toch wel interessant om met iemand te praten die hun oude moedertaal spreekt. Het is niet te gelo ven als je ziet hoe ze leven en dat op amper honderd kilometer van Toronto." Het echtpaar Van Heteren bewaart dier bare herinneringen aan zijn bezoek aan Canada en sluit niet uit dat het nog eens de oceaan oversteekt om een ander deel van het immense land te bekijken. Vol gens de Van Heterens is ook het echt paar Veldhuizen van de Prins Hendrik laan van plan hun bevrijders nog eens op te zoeken. Geflankeerd door zijn vrouw overhan digt Van Heteren anemonen bollen aan de burgemeester van- Gloucester. In verband niet de Gildefeesten (17-26 augustus) heeft het col lege een aantal verkeersmaatre gelen afgekondigd. Het betreft voornamelijk tijdelijke afsluitin gen van wegen in de directe om geving van het terrein De Blaek aan de Henriëtte Blaekweg. Zondag 18 augustus: Van 8.00 tot 24.00 uur is de vol gende weg afgesloten voor alle ver keer: Ferdinand Huycklaan, tussen de Kerkdwarsstraat en de Peter van der Breemerweg. Van 8.00 tot 17.00 uur zijn de vol gende wegen afgesloten voor alle verkeer: Lange Brinkweg, tassen de Korte Kerkstraat en de Eemweg (in noor delijke richting). Eemweg (in de richting van de Eemstraat). De Schans, tussen de Lange Brink- weg en de Weideweg. Tussen 8.00 en 17.00 uur zal de geslotenverklaring van de A.P. Hilhorstweg, tussen de Spiekerweg en de Peter van der Breemerweg, niet van toepassing zijn). Van 11.30 uur tot 15.30 uur zijn in verband met de optocht van de gil den de volgendé wegen afgesloten voor alle verkeer: Ferdinand Huycklaan. Eikenlaan, tussen de Birkstraat en de Soesterbergsestraat. Soesterbergsestraat, tussen de Eikenlaan en de Torenstraat. Kerkstraat, tussen de Birkstraat en de Torenstraat én tussen de Middel- wijkstraat en de Peter van der Breemerweg. Torenstraat, tussen de Kerkstraat en de Middelwijkstraat, Peter van der Breemerweg, tussen de Kerkstraat en de Ferdinand Huycklaan én tussen de A.P. Hilhorstweg en de Ferdinand Huyck laan. Eemstraat. Kerkpad ZZ, tussen de naamloze verbinding en de Kerkstraat. Woensdag 21 augustus:. Van 18.00 tot ongeveer 22.00 uur zijn de volgende wegen afgesloten voor alle verkeer: Hooiweg. Eemweg, tussen de Eemstraat en de A.P. Hilhorstweg. Eemstraat. Peter van der Breemerweg, tussen de Eemstraat en de Hooiweg. Kerkstraat, tussen de Eemstraat en de Hooiweg. Tussen 18.00 en 22.00 uur zal de geslotenverklaring van de A.P. Hil horstweg, tussen de Spiekerweg en de Peter van der Breemerweg, niet van toepassing zijn. Zaterdag 24 en zondag 25 augustus: Van 8.00 tot 24.00 uur is de vol gende weg afgesloten voor alle ver keer: Ferdinand Huycklaan, tussen de Kerkdwarsstraat en de Peter van der Breemerweg. De genoemde wegen blijven tijdens de tijdelijke afsluitingen wél toegan kelijk voor hulpdiensten en aan- wonenden. C-drie gaat de kaartverkoop met ingang van het nieuwe theater seizoen automatiseren. Met het nieuwe systeem zal het reserve ren van een plaatsbewijs in het cultureel creatief centrum aan de Willaertstraat veel eenvoudiger zijn. Liefhebbers kunnen voor het hele seizoen reserveren en de kaart verkoop aan de kassa zal vlotter ver lopen, zodat de bezoekers niet lang in de rij hoeven te staan. Het systeem voor de toegangskaarten is ontwikkeld door Sar-design uit Hulshorst. C-drie is het tweede thea ter in de provincie dat met het com puterprogramma gaat werken. Thea ter De Lieve Vrouw in Amersfoort ging het Soester centrum voor. Met de aanschaf hoopt C-drie de service aan het publiek te hebben vergroot. Er is nog een technische vooruitgang geboekt, want het Anjer Fonds heeft het cultureel creatief centrum in de gelegenheid gesteld een nieuwe licht installatie aan te schaffen. Het fonds heeft vierduizend gulden toegezegd, voldoende om een computer gestuurde installatie te kopen. Theatertechnicus Jan van Soest is ui termate blij, ook al omdat het thea ter van C-drie een professionelere uitstraling krijgt. Bowling Het bowling/party/vergadercentrum van C-drie heeft een eigen telefoon nummer gekregen. Voorheen werd er gereserveerd via het algemene num mer van C-drie (6022188). Het bowling/party/vergadercentrum is voortaan te bereiken via nummer 6029846. Ambtenaren van de gemeente Soest hoeven niet te rekenen op de steun van hun werkgever voor wat betreft naschoolse opvang van hun kinde ren. Er kleven volgens het college meer na- dan voordelen aan. Uit een enquete onder de ambtenaren is gebleken dat drie Soester en drie Amersfoortse medewerkers belangstel ling hebben voor naschoolse opvang. Volgens het college mag er geen onder scheid worden gemaakt tussen ambtena ren die in Soest of elders wonen. Hierdoor kan het aantal deelnemers stij gen en het beschikbare budget ontoerei kend zijn. Doordat er in meerdere plaat sen naschoolse opvang zou moeten wor den aangeboden, wordt het volgens het college lastig om de noodzaak van de opvang te toetsen. Ook belasting technische problemen komen om de hoek kijken. Voorts stelt het college dat de ambtena ren die wél gebruik zouden maken van de naschoolse opvang, bevoordeeld zou den worden ten opzichte van hun colle ga's die hun kinderen om diverse rede nen door familie of vrienden laten op vangen. Bij een kinderopvangcentrum in Soest heeft de gemeente vijfjaar geleden wel negen kindplaatsen gekocht. Deze zijn bestemd voor kinderen (0-4 jaar) van ambtenaren. Gemeentemedewerkers die elders wonen kunnen dus alleen in Soest gebruik maken van de gesubsidieerde kinderopvang. Op de Soesterbergsestraat zijn in de nacht van donderdag op vrijdag twee auto's opengebroken. De dader nam in beide gevallen een radiocassetterecorder Een snackbar aan de Soesterberg sestraat is wederom doelwit geweest van een inbreker. Nadat hij een ruit had ver nield, ging het alarm af. De politie nam een kijkje, maar zag geen verdachte per sonen meer. Niet bekend is of de dader iets heeft meegenomen. Een computer met toebehoren en een kopieerapparaat zijn uit het gebouw van de Mavo Soest gestolen. Dit is gebeurd tijdens een inbraak die vorige week dinsdagnacht is gepleegd. Q Q RESTAURANT-PIZZERIA SEBASTIANO ROJCH NIEUW!!! q Groot terras achter (60 zitplaatsen) q q Wij bezorgen ook thuis met q thermocar (enige in de omgeving). Geopend v.a. 17.00 uur (woensdag gesloten) q Steen hof f straat 57 - Soest ©a©©©©©©©©©©©©©©©©©

Soester Courant | 1996 | | pagina 7