"Feesten zijn eigenlijk maar bijzaak" Uw huis komt wegens vakantie zijn wij gesloten t/m 21 augustus brilcentrum nota Twee woningen aan de Kerkstraat maken plaats voor parkeerterrein ^Vaii Breukelen Vast-goed Hypotheken FOTO SVYAGER altijd verrassend! Programma Gildefeesten KLEURENFILMS FOTO AFWERKING FOTO SWAGER Geen intensieve reiniging van twee kunstgrasvelden donderdag 22 augustus staat wij om 9.00 uur weer voor u klaar. Van Den Brink Bij Groot Gaesbeeker Gilde ook tijd voor bezinning en dienstbaarheid Inbraak in school College weigert afsluiting deel Soesterbergsestraat Automobielbedrijf Vlug mag van college huizen slopen Ook voor al uw verzekeringen Soest, (035) 601 79 62. 79 SER VCE Gemeente verwijdert alleen overtollig zand Brandweer helpt bejaarde vrouw na val in bed (links) en René van Hal over Van Weedestraaf 87, Soest Bij ons bent U uit en toch thuis. j RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 U kunt nu weer reserveren voor 24 augustus voor een theater/dinervoorstelling l In de nacht van vrijdag op zaterdag heb ben inbrekers een schoolgebouw aan de Weegbreestraat doorzocht. Nog niet bekend is wat er is meegenomen. De inbraak werd zaterdagmorgen om tien r over drie ontdekt door medewerkers van een beveiligingsbedrijf. Op dit mo ment ging het alarm af. Het college is niet van plan medewer king te verlenen aan de tijdelijke afslui ting van de Soesterbergsestraat op zater dag 28 september. Hierom was ge vraagd door de Promotie Commissie Winkelcentrum Soest-Zuid. Het gaat om het gedeelte tussen de Korte Ossendam en de inrit van het par keerterrein (tegenover de Gallenkamp Pelsweg). Het college vindt de Soesterbergsestraat evenwel te belang rijk voor het doorgaande verkeer. Af sluiten zal een te grote ingreep beteke nen in de verkeerscirculatie, aldus het college dat ook stelt dat er geen veilige omleidingsroute is. De winkeliers in Soest-Zuid willen de afsluiting, omdat ze op zaterdag 28 sep tember feestvieren in verband met het gereedkomen van de nieuwe parkeer plaats bij de Zuidpromenade. In ver band met de festiviteiten had de promotiecommissie bedacht dat het leuk zou zijn om op de Soesterbergsestraat enkele attracties op te stellen, zoals een luchtkussen en een draaimolen. De commissie moet nu iets anders gaan ver zinnen. Tien dagen lang bruist de Ferdinand Huycklaan eind deze maand van de activiteiten. Sport en speldans en muziek en vooral folklore zijn de publiekstrekkers. Duizenden mensen komen straks weer naar De Blaak. Voor het een of voor het ander. Eén keertje of een keer of tien en ver volgens over gaan tot de orde van de dag. Dit laatste geldt niet voor de gildebroeders en -zusterswant eigenlijk zijn de gildefeesten maar bijzaak. Een kijkje achter de scher men van het Groot Gaesbeeker Gilde of St. Aechten Schuttersgilde van Soest. Met ouderman René van Hal en secretaris en tamboer Reinoud van Dorresteijn. Het gezinsleven ontkomt niet aan de effecten ervan, vakanties worden er aan opgeofferd. Als je getrouwd bent met een korpslid, dan ben je, min of meer ook in het echt verbon den met het Groot Gaesbeeker Gilde. Dan sta je achter de tap tij dens de gildefeesten of dan steek je de uitnodigingen in. De vrouw van René van Hal zit dan ook aan de met enveloppen bezaaide keu kentafel als haar echtgenoot en Reinoud van Dorresteijn het recept van het gilde geven. Eén lepeltje zus, twee scheutjes zo, een snippertje dit én vrachtwagens vol vrijwilligers. Om maar meteen met de deur in huis te vallen: "Met name het winter- programma vinden wij als gilde heel belangrijk. De feesten zijn prachtig voor de bevolking van Soest, maar niet ons hoofddoel. Op de maandelijkse kaart en sjoelavonden komen honderd tot 150 mensen. Als bestuur zeg je: die groep mensen is belangrijk, daar doe je het voor. Op hen kun je altijd rekenen," zeggen Van Hal en Van Dorresteijn. De activiteiten reiken veel verder dan de grote tent die bij menig Soester in de herinnering wordt geroepen als het gilde ter sprake komt. Behalve sjoelen en kaarten wordt tijd en zorg besteed aan de schietavonden, de zondagmiddag programma's, de viering van het Agathafeest, de thema-avonden en de pelgrimages. Gastvrijheid Bij het gilde zijn er ook momenten van bezinning en staan gastvrijheid, dienst baarheid en gemeenschapszin hoog in het vaandel. Hêt gilde is er bij als er af scheid wordt genomen van overleden leden. Het gilde rijdt met de auto voor als een ander vervoer nodigt heeft, kortom: de naaste is belangrijk. "Het nadenken over het bestaan gaat bij ons dieper dan bij veel andere gilden," aldus Van Hal. In het begin van deze eeuw gooide pas tor Reijmer het gilde nog in de ban. Vanaf de kansel hief hij de vinger en zei, vrij vertaald, dat leden van het gilde ei genlijk niet welkom waren in de kerk. De pastor beschouwde ze niet als gilde- maar als drinkebroeders. Het gilde werd door verschillende Soesters aange zien voor een kliek en een ordinaire bende, waar veel gezopen werd. Van de periode 1910-1930 zijn niet of nauwe lijks historische documenten te vinden en tot 1960 stond het Groot Gaesbeeker Gilde op een laag pitje. Maar onder lei ding van onder anderen Wim Schimmel bloeide de vereniging op en heeft ze in middels het kookpunt bereikt. Deze maand worden veertig nieuwe gildebroeders geïnstalleerd en komt het aantal leden op 950. Daarmee is de club groter dan de meeste gilden die voorna melijk onder de grote rivieren zijn te vinden. Van Dorresteijn en Van Hal: "Elders is het vanzelfsprekend dat er een gilde is. De meeste Brabantse gilden komen uit kleine gemeenten en hebben hooguit vijftig tot honderd leden. Ze komen frequenter bij elkaar. In som mige «plaatsen zijn er wekelijks schiet wedstrijden. Elke keer als ze bij elkaar komen, dragen ze hun kostuum, ook voor het showelement. Wij dragen de kostuums alleen als het functioneel is," vertellen Van Hal en Van Dorresteijn. In 1960, toen het gilde nieuw leven werd ingeblazen en Helmus Kok de eerste nieuwe koning werd, verschenen de le den in gehuurde pakjes en zelf gemaakte, Robin Hood-achtige 'outfits'. Kostuums Tegenwoordig zijn er speciale kostuums die in een atelier op maat worden ge maakt. Alleen de ongeveer vijftig korps leden hebben thuis zo'n kostuum in de kast hangen, dat voor het merendeel door het gilde wordt betaald. Een korpslid kan volstaan met een jaarlijkse bijdrage van 75 gulden voor de bijeen komsten in Soest, de buskosten voor de bezoeken aan andere gilden; een 'ge woon' gildelid hoeft slechts eenmalig veertig gulden te betalen. "Wij worden aangekeken als het gilde uit het noorden dat veel groter is en De woningen op de percelen 64 en 66 van de Kerkstraat zullen worden gesloopt. Het naastgelegen Auto mobielbedrijf Vlug wil de huizen laten plaatsmaken voor een par keerterrein en hier heeft het ge meentebestuur geen moeite mee. Omdat het steeds moeilijker wordt langs de Kerkstraat te parkeren, heeft Vlug dringend parkeerplaatsen nodig voor de bezoekers van zijn bedrijf. De bezoekers maken wel eens gebruik van het par keerterrein dat bij het naastgelegen flat gebouw hoort en dit leverde soms pro blemen op met de bewoners. De eigenaar van het automobielbedrijf kocht enige tijd geleden al de voorma lige woning op perceel 64 en kan nu ook de percelen 66 en 66a tot zijn be zit gaan rekenen. De woningen op 64 en 66 gaan tegen de vlakte, de loods op 66a blijft staan. Het college vindt het idee van Vlug niet gek. Via een artikel 19-procedure wil het de woonbestemming voor de perce- De parkeerproblematiek bij auto mobielbedrijf Vlug behoort binnenkort tot de verleden tijd. len 64 en 66 meteen wijzigen in een 'ge mengde bestemming'. Burgemeester en wethouders stellen twee voorwaarden aan de sloop vergunningen. De loods mag niet wor den uitgebreid en de rest van het perceel mag niet worden bebouwd. De percelen 64 en 66 mogen voortaan louter als par keerterrein worden benut. Reinoud van Dorresteijn (links) en René van Hal over de naderende gildedagen: "De mensen moeten het gevoel hebben dat het hun eigen feest is. Het is net een grote reünie. Je ziet je schoolmaatjes weer en alles is vrijblijvend. meer geld heeft. Ja, we zijn een rijk gilde, maar je kan niet zeggen dat er veel geld op de bank staat." De rijkdom zit 'em voornamelijk in de ruim tien hectare grond die het gilde bezit. Dit zal niet zomaar ten gelde wor den gemaakt. De achterliggende ge dachte is juist dat het gilde door de eeu wen heen is blijven bestaan, doordat ze de grond bezit. Hetzelfde geldt voor het zilver dat het gilde in de loop der jaren heeft gewonnen op de verschillende gildedagen. De weilanden worden verpacht en de opbrengst wordt om de vier jaar besteed aan eten en drinken voor de gildeleden. 'Teren' heet dit periodieke gebruik dat vorig jaar nog plaatshad. "In de jaren dertig tot zestig werd er niet geteerd, maar uitgekeerd. De ouderman bracht het geld dan bij de leden. Dan kreeg hij een borreltje, dus hij kon per avond niet teveel bezoeken afleggen. Soms gingen de leden naar de café's waar het gilde welkom was. Zoals Herberg De Teut De Gouden Ploeg of naar Driekus Butzelaar, in de volksmond bekend als Driekus over de plank. Hij zat op de hoek van de Korte Brinkweg en de Stadhouderslaan. Daar stond toen ook de gildeboom." De huidige gildeboom is te vinden op de hoek van de Lange Brinkweg en de Grote Melmweg, vlak bij de spoorwegtunnel. Band Ontegenzeggelijk bestaat er een band tussen de gildeleden die een aantal over eenkomsten hebben. Om lid te worden, moet de man minimaal negentien jaar, katholiek en in Soest geboren zijn. De laatste voorwaarde is iets versoepeld, omdat de kraamafdeling van Medisch Centrum Molendael lange tijd in Baarn was gevestigd en na de sluiting van het voormalige Zonnegloren daar ook weer zal worden ondergebracht. Kinderen van Soesters die in het Baarnse zieken huis op de wereld worden gezet en vol doen aan de twee overige voorwaarden, mogen dus ook lid worden. Vrouwen dienen eerst te trouwen met een gilde- lid. Van Dorrestein: "Het zijn allemaal oude, Soester families die elkaar al ja renlang kennen. Het gilde voegt daar dus niet zoveel aan toe." Van Hal: "De meerwaarde van het gilde is bijvoor beeld wel dat weduwvrouwen makkelij ker de deur uitkomen voor activiteiten van het gilde. Kijk maar naar het sjoelen, het kaarten, de pelgrimages en de ouderenmiddag. Het is vertrouwd en ze worden doof andere leden thuis op gehaald. Ze worden erbij gehaald en dat is een impuls voor hun sociale leven. Het gilde schept dus wel een band. Van Dorresteijn: "Je hebt de achtergrond dat je een echte Soester bent. Dat speelt mee, daar zijn de mensen trots op." Van Hal: "Deze mensen hebben er ook moeite mee dat het in Soest niet gesti muleerd wordt dat jongeren in Soest kunnen blijven wonen. Kijk maar naar het volkshuisvestingsbeleid. Er wordt niet of nauwelijks voor jongeren ge bouwd." Het gilde voor het gilde, maar van een Soester, katholieke kliek is geen sprake. "Je moet ook blijven openstaan voor anderen en een sociale functie vervul len. Daarom organiseren we de gilde feesten in samenwerking met verenigin gen en instellingen. Het concert van Van Dik Hout hebben we bijvoorbeeld met C-drie, de RKJS en SWS georganiseerd, de Boerendansgroep heeft zelf de folk loristische dansavond opgezet. Wij doen daar niets aan en zijn alleen maar een facilitaire organisatie. Voor een concert of een dansavond heb je een grote tent nodig. Die hebben wij toevallig staan, nou dan moet 'ie ook gebruikt worden." Voldoening Trots zijn Van Hal en Van Dorresteijn niet dat ze er met een grote groep an dere vrijwilligers elk jaar in slagen een groot evenement op touw te zetten, "Het geeft wel voldoening als alles weer goed is verlopen. De mensen moeten het gevoel hebben dat het hun eigen feest is. Als het gezellig is, is de sociale controle naar elkaar ook groter. De gildefeesten zijn gericht op de Soester gemeenschap. Veel oud-Soesters komen voor het koningschieten terug om ieder een even te zien. Het is een grote reü nie. Je ziet je schoolmaatjes weer en het is vrijblijvend. Je kunt een biertje gaan drinken, maar het hoeft niet. Je kunt er met je kinderen terecht, zonder dat je het idee hebt, dat je in een pretpark loopt." En we hoeven geen winst te maken. Daarom mogen de clubs die de garde robe en het parkeerterrein runnen, de opbrengst ervan zelf houden. Alleen het Landjuweel in 1986 heeft ons geld ge kost, maar daar kies je bewust voor. Ook nu investeren we extra, omdat we het programma hebben uitgebreid met de Brabantse Gildedag en de Taptoe. Die pakken we samen, omdat we de tri bune toch nodig hebben. Dan kun je die beter zo vaak mogelijk gebruiken. Maar het moet wel beheersbaar blijven. Je moet uitkijken dat je dé vrijwilligers en de buurt niet gaat overbelasten. Daarom kiezen we voor volgend jaar moedwülig voor een kleiner en korter programma." Aldus Van Hal en Van Dorresteijn die, evenals andere gildeleden, een week na de feestweek op bezoek gaan bij de ja rige Schützenverein Grosse Westlofe in Soest Duitsland en in september al weer beginnen met de voorbereidingen voor de gildefeesten van 1997. I Zaterdag 17 augustus 20.30 uur Taptoe m.m.v. diverse muziekkorpsen/showbands georganiseerd i.s.m Muziekvereniging PVO uit Soest Zondag 18 augustus Brabantse Gildedag: Vrije Gildedag Kring van Schuttersgilden Land van Cuijk. Maandag 19 augustus 18.00 uur Rekreatieve Fietstocht door en rond Soest georganiseerd door Tempo Toer Soest Dinsdag 20 augustus 18.00 uur Avondwandeling georganiseerd door het Wandelcomite Jacob van Gaesbeek 21.00 uur Popconcert voor de jeugd m.m.v. Van Dik Hout georganiseerd i.s.m. Cultureel Centrum C3, RKJS en Stichting Welzijnswerk Soest Woensdag 21 augustus 14.00 uur Jeugdmiddag met Tonny Wilson 19.00. uur Gildeloop georganiseerd door AV Pijnenburg 20.15 uur Internationaal Folkloristisch Dansfestival georganiseerd door Soester Boerendansgroep Donderdag 22 augustus 20.15 uur Promsconcert m.m.v. Pro Musica Vrijdag 23 augustus 18.30 uur Afhalen schutterskoning Ben Schimmel vanaf Verl. Talmalaan 51 19.30 uur Eucharistieviering in de feesttent, aansluitend feestavond voor gildeleden en gildevrienden Zaterdag 24 augustus 08.00 uur Toertochten georganiseerd door Tempo Toer Soest 10.00 uur Volkspaardenfeest 11.00 uur Kinderkennis 11.50 uur Opening activiteitendag voor de Soester gemeenschap 12.00 uur Volksspelen, Beklimmen toren Oude Kerk 13.30 uur Kampioen- en Prijssphieten 14.00 uur Oud-Koningen Kampen 20.30 uur FeestADansavond m.m.v. Nameless en optredens van Albert West en Gert en Hermien Zondag 25 augustus 09.30 uur Plechtige Eucharistieviering met Gilde-eer in Petrus en Pauluskerk 12.00 uur Zondagmiddagconcert Eemlander Blaaskapel 13.00 uur Koningschieten, Kinderkennis 13.30 uur Kampioen- en Prijsschieten 19.30 uur Afhalen nieuwe schutterskoning 20.15 uur Huldiging nieuwe schutterskoning, uitreiking prijzen schietwed strijden, aansluitend Koningsbal m.m.v. Frontline Maandag 26 augustus 14.00 uur Ouderencontactmiddag met Conny Vink en Dick de Witte ge organiseerd door de gezamenlijke ouderenbonden ANBO, KBO en PCOB in Soest/Soesterberg 20.00 uur Tros Drive-in Show. FUJICOLOR 3 ROLLETJES A 36 opnamen 4 A van 29,95 nu 13i 3 ROLLETJES A 24 opnamen 4"1 van 23,95 nu I I Budgetprint v.a. Kodakprint op Kodak Royal Papier kleurecht, recht van teruggave, gratis minialbum Service Kodak Premier Topkwaliteit foto op Royal papier met gratis indexprint (handig bij opbergen en/of nabestellen) 95 Dubbel Print van elke foto 2 afdrukken op Kodak papier 85 razend snelle kwaliteits- afdruk met gratis minialbum 99 FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 - 3761 CD SOEST TELEFOON 035-601 3917 betalen met Het overtollig zand op de kunst grasvelden van sportpark Konings weg wordt verwijderd, maar inten sieve reiniging van de hockeyvelden zit er voorlopig niet in. Met dit be sluit slaat het college het advies van de NOC/NSF in de wind. Medewerker J.A.M. van Zeij van deze organisatie stelde onlangs vast dat de velden onvoldoende stroef zijn, omdat er teveel zand op ligt. Het risico op blessures is hiermee toegenomen en daarom zal de gemeente voor aanvang van de competitie het zand verwijderen. Van Zeij heeft de Mixed Hockey Club Soest tevens laten weten dat de toplagen van de kunstgrasvelden gereinigd die nen te worden om de waterdoor- latendheid te bevorderen. In het afgelo pen seizoen moest drie keer het volle dige competitieprogramma worden af- 4 gelast, omdat de velden na regenval blank stonden. In het najaar van 1995 en het afgelopen voorjaar zijn de velden met een algenreiniger behandeld. Hoewel dit volgens de gemeente tot lichte verbete ring heeft geleid, stelde Van Zeij vast dat de waterdoorlatendheid nog steeds niet optimaal is en een grondige reinigingsbeurt nodig is. Het college wil echter voorlopig niet meer doen dan de ontwikkelingen 'nauwlettend blijven volgen'. Het heeft er alle schijn van dat de ge meente niet ingrijpt, omdat intensieve reiniging van de twee kunstgrasvelden tienduizenden guldens kost. En het sportpark Koningsweg moet in 1998 zijn vrijgespeeld. MHC Soest, De Knicker bockers en De Gemshoorn krijgen dan elders in Soest een vervangende accom modatie. De brandweer is vrijdagmiddag een tachtigjarige vrouw te hulp geschoten, die in haar kamer in Groot Engedaal ten val was gekomen. Via het balkon kwamen de hulpverleners de kamer bin nen, waarna ze de bejaarde vrouw in bed hielpen. Ze had geen letsel aan de val overgehouden. Dillenburglaan 12, Soest (naast Randstad). «cl: 035-6012340 DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. VIDEO VAN DE WEEK: 7 t/m 13 augustus Heat met Al Pacino en Robert de Niro Nu met tijdelijk gratis filrnciub-glas. Op or>. I

Soester Courant | 1996 | | pagina 3