I De vijf vingers aan één hand V-l 'vliegende bom' nieuwe aanwinst van Militaire Luchtvaartmuseum RAMMA ZICHT Nieuws van Sterrenberg Yocal Jazz Dagen '96 in het Kontakt der Kontinenten Daniël Muziekdagen in Zeist Soesterbergse straatnamen en hun geschiedenis Soesterbergs nieuws anno 1951 PAGINA 12 WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1996 Computergestuurde schietstoel-demonstratie Snelheidscontrole Amersfoortsestraat ik Kerkdiensten Medische dienst| Hulpverlening Swingende week voor koorzangers S-bergkoor gaat weer van start Klaverjasclub 'De Drie Boompjes' Agenda :rrit; broer van Kees, Elsje en /eren, en -eren, broer van Let en o (circa 1917) moet ook :hooi met de Bijbel zijn, herkennen het aan de innen u maar aan één Heintje Veldhuizen, het in het midden, dat haar omlaag houdt. We dan- ïrlingen (en aanverwan- jzaam zijn geweest met nvullende gegevens heb- a ons aanbevolen. /M WOENSDAG ereo); ether FM 1 lELD VAN MUZIEK rff. I SOEST NON-STOP THINGELSE pr. Semmy Prinsen en Jelis G 19 AUGUSTUS IN DE MOND ■y- EMORGEN SOEST :st. AKTUEEL SOEST NON-STOP JESOESTERBERG }eet. :box Zweden en Martijn Bax. HROOM -y- £N TO A COUNTRY Holland. CRLANDS OP RADIO der. AKTUEEL (H) OWERAGE tnma; pr. Ivo van Gurp. )p 15 Jmna; pr. Martijn Bax. g- 'IN DE MOND -y EMORGEN SOEST rst. AKTUEEL los. J SOEST NON-STOP IVEN VOOR BEDRIJ- BOX Zweden en Martijn Bax. HROOM KAAL INTERMEZZO iaij. ÏRLANDS OP RADIO >der. AKTUEEL (H) CONTACT lenenstijn. ekpalet venkamp. AG 21 AUGUSTUS IN DE MOND ey. 'EMORGEN SOEST rst. r AKTUEEL rst. 3 SOEST NON-STOP IET RAADHUISPLEIN /oorlichtingsprogramma; pr Yvonne Dijkhuis. C BOX Zweden en Martijn Bax. HROOM ieijer. VORIETE KEUZE programma; pr. Jap van :ke Boon (Aanvragen: post- 1 DB Soest). ÏRLANDS OP RADIO 'der. AKTUEEL (H) WIJNGAARD 1LUDIUM thumus. Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035)602 18 41 Het Militaire Luchtvaart Museum ondergaat een ingrijpende gedaan teverwisseling. Vliegtuigen krijgen een schoonmaakbeurt en er zijn nieuwe of sterk gewijzigde opstel lingen. Maar het sensationele nieuws is: de eens zo beruchte V-I behoort sinds kort tot de collectie en er is een demonstratieruimte over het gebruik van de schietstoel. Het museum heeft de hand kunnen leg gen op de V-I, het geheime vernie tigingswapen van de Duitsers aan het einde van de TVeede Wereldoorlog. In een RAF-museum in Londen zag men een verwaarloosde V-I liggen, de vlie gende bom die nog niet behoorde tot het imposante arsenaal van het Militaire Luchtvaart Museum in Soesterberg. Na veel praten en diverse brieven, weid een contract ondertekend dat het Soester- bergse museum de V-I voor 21 jaren in bruikleen mocht hebben. Hier werd het geheime Duitse wapen van destijds in originele toestand teruggebracht, alleen de bekende Duitse tekens ontbreken nog. De lancering van de eerste V-I "vlie gende bom", richting Londen in de nacht van 13 juni 1944, gaf de strategi sche oorlogvoering een geheel nieuwe dimensie. Door middel van bombarde menten op industriële en bevolkings centra hadden zowel de Duitsers als de Geallieerden geprobeerd de produktie- capaciteit en het moreel van de tegen stander te vernietigen. De bommenwer pers leden bij deze aanvallen echter zware verliezen en niet altijd wisten zij hun doel te vinden en te treffen. De V- 1 maakte het voor de Duitsers mogelijk een strategisch luchtoffensief te voeren zonder vliegtuigen en bemanningen te riskeren. Latere ontwikkelingen als de V-2 ballistische raket en de atoombom werden samengevoegd tot de inter continentale nucleaire raketten van van daag. De V-l werd met een katapult gestart vanaf een lanceerschans, met een snel heid van 400 km/u. Onbemand, voort gestuwd door een pulsjet straalmotor en op koers gehouden door een gyroscopische stuurautomaat, zocht de V-I de weg naar zijn doel. De te vliegen afstand was van tevoren ingesteld en zodra de teller was teruggelopen tot nul, sloeg het hoogteroer uit en dook de V- I naar beneden. In totaal werden meer dan 22.000 V-I's gelanceerd, waarvan bijna de helft rich ting Londen. De verdediging tegen de V-I bestond uit versperringsballonnen, luchtafweergeschut en jachtvliegtuigen. De Nederlandse vliegers van 322 (Dutch) Squadron RAF wisten met hun Spitfires Mk. XIV zegge en schrijve 110 V-I's neer te halen. Naast het beschie ten met boordwapens werd een tactiek toegepast van het aantippen van de vleugel van de V-I met de eigen vliegtuigvleugel. De gyroscoop kon de V-I niet meer op koers houden, waarop hij neerstortte. Toen de Duitsers dit doorkregen, plaatsten ze drukcontacten onder de vleugel van de V-I, die bij het aantippen de bom deden ontploffen, met alle risico's voor de ernaast vlie gende Spitfire. De beste verdediging bleek echter te lig gen in het veroveren of vernietigen van de lanceerinrichtingen langs de Franse, Belgische en Nederlandse kust. Spotters van toen wisten dat de technische gege vens van de V-I bestonden uit een 1 Argus AS 014 reactiemotor, een bewa pening bestaande uit een explosieve la ding van 830 kg, afmetingen 8.32 1 x 5,37 b x 1,42 hoog. Een bereik van 238 km en een maximum snelheid van 644 km/u. De maximale hoogte die het kon halen was 2625 meter en het totale ge wicht bedroeg 2152 kg. In het Mil. Luchtvaart Museum staat hij dan ook naast de Spitfire in de Snijdershal. Historische opname van een V-l, de "vliegende bom". Bail-out Sinds 1 augustus j.1. is de Vreeburghal uitgebreid met de "bail-out ruimte". He lemaal achteraan kan men in deze ruimte de werking van de schietstoel zien en bijna beleven. Het is een volle dig computergestuurd programma dat de bezoeker een zeer duidelijk beeld geeft en vertelt wat de kreet "bail-out" van de piloot betekent. Achter in de ruimte staan stoelen uit een Fokker Friendship, waardoor een grote mate van betrokkenheid met de vlieger wordt verkregen. Verbazing was op de gezichten van de vele bezoekers te zien toen een vlieger vertelde wat er allemaal in een schiet stoel zit aan reddingsmateriaal en survival-attributen. Jammer dat de ruimte niet duidelijker met borden wordt aangegeven; nu moet de bezoe ker er bij toeval op stoten. Maar volgens het "grondpersoneel" van het museum wordt daar iets aan gedaan. Dit en nog veel meer kan men elke dag gratis be kijken in het Militaire Luchtvaart Mu seum in Soesterberg. Tijdens een controle op de Amersfoortsestraat zijn 35 automobilis ten bekeurd, omdat ze te hard reden. Ze werden maandagavond tussen kwart over zeven en kwart over acht betrapt. In dit uur passeerden 350 voertuigen, waarvan er eentje voorbij suisde met een snelheid van 107 kilometer per uur. Op de N237 is 80 kilometer toegestaan. Exposities In de bovengang van het diensten centrum van Sterrenberg kan men weer een' expositie bewonderen. Het zijn kunstwerken gemaakt door bewoners, tot 15 september a.s. tentoongesteld. De bewoners nemen twee middagen per week deel aan een teken- en schilder- groep. Uit een aantal werken spreekt zoveel expressie en intensiteit, dat het zeer de moeite waard is de stukken te laten zien. De bedoeling is dat de kun stenaars zich verder hierin gaan ontwik kelen. Boerderij Vanwege de bezuinigingen binnen Sterrenberg wordt ook getornd aan het voortbestaan van de boerderij. Het is het centrum van de afdeling groen- beheer, met zijn schapen, geiten, kip pen, ganzen enz. Niet alleen de bewo ners van Sterrenberg trekken graag naar deze plaats, ook voor veel Soester- bergers is het een geliefd oord. Moeders met kleine kinderen kunnen er vanwege de speeltuin en de grote zandbak soms een hele dag doorbrengen. Onlangs is een aktie gehouden met als slogan "de boerderij moet blijven". Zo'n duizend mensen wisten de boerderij te vindeil, waardoor het een heel gezellige sfeer werd met veel activiteiten - zoals spring kussen, schaapscheren, wol spinnen, ponyrijden, met de huifkar mee, raden hoe zwaar het varken Molly was (198,3 leg en geraden door dhr. Westra uit Soesterberg met 198 kg) enz. enz. Dit alles heeft zo'n vijfduizend gulden opgebracht, dus eén goed begin voor het voortbestaan. Ook kan men donateur worden; meer dan zestig men sen hebben dat al gedaan. Men kan zich telefonisch opgeven bij de centrale van Sterrenberg, tel. 359911. Verder kan men de boerderij steunen door er knaagdieren tijdens de vakantie tegen betaling te laten logeren. Verder wordt gedacht aan een pony-pensionstalling (niet te verwarren met pensioen). Scho len kunnen er met hun groepen 1, 2 en 3 een "schoolreisje" gaan maken. Er is een natuurpuzzelfietstocht te verkrijgen bij dhr. Arnold van de Ark, hoofd plantsoenendienst. Op woensdag middag en zondagmiddag is het terras open waar men ijs, limonade, koffie en thee tegen lage prijs kan verkrijgen. Wil men spontaan geld storten voor dit goede doel, dan kan dat op bank nummer 375 206 272 of gironummer 155 428 t.n.v. de Boerderij van Sterren berg in Huis ter Heide. Zwemmen Het zwembad de Waterman staat open voor a.s. moeders, zwemmen voor moe der en kind, zwemles A en B, aquajogging (ook voor mensen met rug klachten), spoedcursus zwemmen, re creatie voor senioren. Inlichtingen en aanmeldingen dagelijks na 15.00 uur in het zwembad of via de centrale, tel. 359911 (vragen naar de Waterman). Lichtpunt Het kerkelijk centrum "Het Lichtpunt" van Sterrenberg was elke zaterdag geo pend voor bezoekers. Daar werd de laatste tijd bijna geen gebruik van ge maakt. Om die reden heeft men beslo ten dat het centrum met ingang van he den op zaterdag gesloten is. In het ver leden werd er veel gebruik van gemaakt door bezoekende familieleden van de bewoners, maar nu de paviljoens zo modern zijn geworden blijft men liever daar. Wel is de ontvangstruimte van het zwembad "De Waterman" dan geopend. Hulp aan Sterrenberg De oproep in de krant van vorige week heeft succes gehad. Men belde spontaan of bezocht afgelopen zondag de kerk dienst om het eerst eens te bekijken. Enkelen hebben zich al aangemeld om op een zondagmorgen bewoners naar het Lichtpunt te brengen. Tevens zijn al vriendschappen gesloten tussen bezoe kers en bewoners en dat is een verheu gende zaak. Men komt echter nog heel veel helpende handen tekort en om die reden zijn alle reacties welkom bij ds. Henstra, tel. 359347, of Zwarinie Hageman, tel. 359404. Zondag 18 augustus ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: zr. Marie-Anne v. Erven Zaterdag 19.00 cantores Zondag 09.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Donderdag 15 augustus, 07.30 uur: eucharistieviering t.g.v. Maria-ten- hemelopneming. Zondag 09.00 eucharistieviering; andere dagen 07.30; gebedsdiensten: dagelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 J. v.d. Steen Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: P.L. Galjart, Prof. Lorentzlaan 21, tel. 351200. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellendan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H. J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 cL per minuut). Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda-: gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grofvuil Tel. 035-6093666. De Koninklijke Bond voor Zang- en Oratoriumverenigingen in Neder land organiseert in samenwerking met de Stichting Samenwerkende Nederlandse Korenorganisaties van zaterdag 17 augustus tot zater dag 23 augustus in het Centrum Kontakt der Kontinenten, de eerste Vocal Jazz Dagen. Het wordt een week lang kennismaken met lichte muziek, geïnspireerd op jazz en pop. Er wordt zowel a capella ge zongen als met begeleiding. De deelnemers aan Vocal Jazz '96 wor den verdeeld in drie groepen, elk onder leiding van een eigen dirigent. Eén van die groepen is bedoeld als masterclass. Toelating tot de masterclass geschiedt na auditie. Daarvoor is het nodig dat men een goede stemkwaliteit heeft en een ruime ervaring in het zingen van lichte muziek. Naast de repetities in de groepsformaties wordt ook in tutti-ses sies gezongen. Gedurende de week kan men zich ook laten inschrijven op enkele workshops, die onder andere door Wynanda van Vliet verzorgd worden. Ook is het mo gelijk om individuele zangles of stem- vorming te volgen. De Vocal Jazz Da gen worden afgesloten met een optre den in de aula van het Kontakt der Kontinenten. Dit optreden staat in be perkte mate open voor belangstellen den. De artistieke leiding tijdens Vocal Jazz '96 is in handen van drie dirigenten die hun sporen in de lichte muziek ruim schoots hebben verdiend. Jeremy Jack man, beroemd geworden als King's Singer Jackman, heeft bovendien een grote reputatie opgebouwd als dirigent, arrangeur en componist van lichte mu ziek. Hij is dan ook een veelgevraagd gastdirigent in Europa zowel als daar buiten. Hans van den Brand is onder andere dirigent van het Zuid Neder lands Kamerkoor en vari het operakoor "Souvenir des Montagnards". Zijn erva ring met lichte muziek deed hij onder andere op als muzikaal en artistiek lei der van de Vocal Jazz Group "Kluster". Harold Lenselink maakte in de lichte muziek vooral naam met het Vocal Jazz Ensemble "Umbellifera". Daarnaast maakte hij vele buitenlandse tournees met het Utrechts Studenten Koor en Orkest, waarvan hij dirigent is. Lense link is een gewaardeerd gastdirigent. Alle deelnemers krijgen de kans om onder leiding van deze drie dirigenten te kunnen werken. De Vocal Jazz '96 is een week voor ge- lijk- en andersgestemden die veel noten op hun zang hebben. Vrijdag 23 augus tus wordt van 15.30 uur tot ongeveer 17.00 uur een concert gegeven door daarvoor genomineerde medewerkers. Belangstellenden kunnen dit concert gratis bijwonen en dienen zich telefo nisch op te geven bij het Kontakt der Kontinenten tel. (0346-)351755 en vra gen naar mw. Annelies Barth of mw. Barbara Witteman. Dit jaar vinden voor de zevende maal de Daniël Muziekdagen plaats in Zeist. Dit kamermu- ziekseminar en festival staat onder leiding van het internationaal gere nommeerde Daniël String Quartet. Medewerking verleent het wereld beroemde Borodin TVio uit de Ver enigde Staten met o.a. Rostislav Dubinsky, oprichter van het Borodin kwartet. De Daniël Muziekdagen zijn een unieke combinatie van seminar en festival in de stijlvolle sfeer rondóm slot Zeist. In het kader van het seminar geeft het Daniël String Quartet in de week 16 tot 23 au gustus boeiende masterclasses; lessen voor hoofdvakmuziekstudenten en jonge begaafde musici. De leden van het kwartet zijn als docent verbonden aan het Rotterdams Conser vatorium. Deze masterclasses vinden overdag plaats in de ruime en lichte ac commodatie van conferentieoord Woudschoten in de inspirerende bos rijke omgeving van de Utrechtse Heu velrug en zijn vrij toegankelijk voor pu bliek. De studenten geven vervolgens in de week 24 augustus tot 1 september 'h concerten in het land en krijgen 's mor gens aanvullend les door de gerenom meerde musicus en docent Rostislav Dubinsky in het Figi-theater te Zeist. Het festival speelt zich af in de vorm van een serie avondconcerten door het Daniël String Quartet met medewerking van het Borodin Trio in de kerk van de Broedergemeente bij slot Zeist. Programma Vrijdag 16 augustus: Schubert kwartet Es gr, Spohr pianotrio a kl en Schostakowitsch pianotrio. Zaterdag 17 augustus: Tanejew kwartet G gr, Smetana pianotrio op 15 en Mendelssohn pianotrio c kl. Dinsdag 20 augustus: Beethoven kwar tet G gr, Bach cellosuite d kl en Schostakowitsch pianokwintet. Vrijdag 23 augustus; Mozart kwartet F gr, Schnittke suite voor viool - piano en Chausson concerto voor viool, piano en strijkkwartet. De Daniël Muziekdagen bieden het pu bliek een mooie gelegenheid om over dag de lessen van het seminar bij te wonen en 's avonds te genieten van de concerten van het festival. Dit maakt deze muziekdagen tot een ideale ont moetingsplaats voor zowel musici als kamermuziekliefhebbers. In Soesterberg-Noord liggen de Versteeghlaan, de Van de Griend- laan, de Bakkeneslaan en de Jong bloedlaan. Het zijn voor velen slechts straatnamen, maar in het begin van deze eeuw waren het be kende personen op gebied van de luchtvaart. Op 15 oktober 1951 ging de toenmalige onderdirecteur van de K.L.M., dhr. W.C.J. Versteegh met pensioen. Hij was in de beginjaren van deze eeuw één van de vijf vliegers van de Koninklijke Luchtmacht die zelfs internationale be kendheid haddpn. Versteegh, Van de Griend, Bakkenes, Van Weerden Poel man en Jongbloed vormden samen een soort stuntteam, toen een luchtmacht escadrille genoemd. Vanwegen den zuiverheid der hand noemen we hen ook wel "de vijf vingers aan één hand", meldt een oud geschrift uit die tijd. Voor de oorlog stierf Bakkenes aan longontsteking, Van Weerden Poelman werd het slachtoffer van een auto-ongeluk en Van de Griend verloor een been bij een zelfde soort ongeluk. De toenmalige jonge luitenant Jongbloed leren we veel later kennen als prof. dr. J. Jongbloed, hoogleraar aan de Utrechtse Universiteit en uitvinder van het mechanische hart. Versteegh Voor de oorlog kende men in Soester berg ene kapitein Versteegh. Aan het vliegen herkende men hem onmiddel lijk. Bloedstollend maar zuiver dartelde hij in zijn vliegtuig door het Soesterbergse luchtruim, terwijl zijn leerlingen op de grond al zijn capriolen op schrift vastlegden om het later ook eens te proberen. Hij vertrok voor de oorlog naar Indonesië en werd daar di recteur van de KNILM. In de Tweede Wereldoorlog werd hij commandant van het befaamde 19e squadron, gelegerd in Australië, om na de oorlog plaatsver vangend directeur van de KLM in Indo nesië te worden. In 1911 behaalde hij zijn internationaal vliegbrevet. De vlieg lessen die hij in Wenen nam, werden door de jonge luitenant zelf betaald. Vanaf die tijd was zijn naam onverbre kelijk verbonden aan de Nederlandse Luchtvaart. Hij werd naar Soesterberg De Fokker D-VII, het lesvliegtuig waarin de leerlingen van kapitein Versteegh het vliegen onder de knie kre gen. gedirigeerd om daar tegemoet te komen aan het verlangen naar -het "frémis- sement des ailes" zoals Versteegh het eens zei. Op de vliegheide ten noorden van Soesterberg leidde hij zijn piloten op, zoals alleen hij dat kon. Als chef-in structeur keek hij in heel veel angstige ogen als hij met een pistoolschot aangaf dat ze moésten starten. En als zo'n leer ling de hoogtevlucht, de remousvlucht en de lap-landingen zonder geschroeide vleugels tot een goed einde had ge bracht, kreeg hij een hand van chef-in structeur Versteegh. Dat was tevens de dag dat ze het militaire brevet kregen en de gouden vink op de linker borst mochten dragen en niet te vergeten de zilveren propellors op de openstaande kraag. De dag van de pistoollanding, zoals ze dat noemden, was meestal een feestdag waar heel Soesterberg aan mee deed. Onder de brug door De toen al oude D-VII, de geliefde ja ger van Von Richthofen in Wereldoor log Eén, was nog steeds hun les vliegtuig. Hobbelend namen ze over de heide hun aanloop en keken strak naar die ene figuur daar in het midden bij de witte cirkel. En als de lichtkogels vlak voor hun neus omhoog schoten, was het zaak om heel goed te vliegen. Met een adelaarsblik volgde hij zijn mannen, die precies deden wat hun kapitein had ge zegd. Soms brulden ze in de cockpit nog harder dan de loeiende motóren van het De "vijf vingers aan één hand", het historische stuntteam van de Koninklijke Luchtmacht aan het begin van deze eeuw. vliegtuig, om hun angsten de baas te blijven. Vooral als hun kapitein voorop vloog en zij moesten volgen droop het zweet hun van het voorhoofd. Zo scheerden ze onder de Lekbrug door, joegen boven de Utrechtse Dom de be zoekers de stuipen op het lijf, doken op een verschrikte boerin die zich van angst plat op de grond liet vallen, maakten loopings die het uiterste van hun vlieg tuigen vergden. Zoals soms nu de oude Spitfire zich wel eens laat zien, zo stoei den zij met de wolken en met hun leven. Maar altijd was daar kapitein Versteegh bij hen om met zijn lichtkogels aanwij zingen te geven. Die werden stipt opge volgd en zo niet, dan donderde zijn stem in de Vliegschool, de kleine houten ba rak bij hangar 13. Maar als de jonge pi loot op handslag beloofde het niet weer te doen, dan liep alles met een sisser af. Maar wee hem die dan toch nog praat jes had, dan stond hij de volgende dag" met ransel en al op straat. Een inspannende en geslaagde vliegdag werd meestal met een feestdronk beslo ten, waar men als sluitstuk het vliegers- lied zong. Zo werden de vliegers van kapitein Versteegh op het stukje heide pal ten noorden van Soesterberg opge leid. Onder die vele vliegers kende men toen onder anderen Plesman, Soer, Par- mentier, Van Giesen, Viruly, Van Bal- kom, Abspoel en Steensma. Het zijn mannen van naam geworden die de Nederlandse Luchtvaart hoog hebben gehouden door hun fantastische presta ties. Ze hebben allen gewoond en ge werkt in Soesterberg, het vliegdorp dat zich om die reden met recht "de baker mat van de Nederlandse Luchtvaart" mag noemen en ter ere van hen en vele anderen eens een blijvend symbool mag oprichten. Waar blijven de bassen? De gemengde R.K. Zangvereniging 'Sancta Cecilla' vraagt vooral nog enige bassen, zomede dames en heren welke hun zangprestaties in deze vereniging naar voren willen brengen. Aanmelden bij de heer Wegman, Gen. Winkelman straat 2. Ook 's avonds en 's nachts Nu zullen voortaan ook 's avonds de z.g. nachtlandingen met straal- en andere toestellen plaats vinden. Reeds heeft men in onze plaats hiermede kennis ge maakt. De vliegende fluitketels zoals de straaljagers worden genoemd, komen dus ook nu Soesterberg zelfs 's avonds en 's nachts 'opvrolijken'. De Montgomeryweg Het is een ieder bekend, dat de Montgomeryweg gevaarlijk wordt met de straaltoestellen. Het is al enige ma len voorgekomen, dat deze toestellen op de weg terecht kwamen. Als deze weg afgesloten wordt, wat niet te lang op zich zal laten wachten, zullen de Soesterbergers toch zeker een andere verbindingsweg met hun eigen ge meente Soest moeten hebben. Dit kan nu eenmaal niet anders. Ook burgers in de film in Huis ten Halve In den vervolge kunnen burgers gebruik maken van de filmvoorstelling in Huis ten Halve. De zaal van huis ten Halve is nu oplopend gemaakt, zodat iedereen en op elke plaats de film goed kan vol gen. Prijzen der plaatsen voor burgers is één gulden, aldus de directie. Firma Hart gaat verhuizen De timmer- en aannemersbedrijf van de firma Hart gaat binnenkort verhuizen van de Amersfoortsestraat 70a naar de Gen. Winkelmanstraat 97. Ook daar zullen alle mogelijke reparaties aan meubilair en huis kunnen worden uitge voerd. Door jarenlange ervaring staat deze firma borg voor prima werk. Het telefoonnummer wordt dan 212 H.t.H. Uitbreidingsplan Soesterberg Wij raden alle ingezetenen van Soester berg wel aan om, zodra het uitbreidings plan van Soesterberg zelf ter inzage komt, dit terdege te bekijken en even tueel een ter zake kundige persoon de vele voetangels en klemmen die aan dergelijke uitbreidingsplannen nu een maal kleven, te laten beoordelen. Men. kan niet serieus genoeg met deze 'plan nen' omgaan. Ere metaal Eén dezer dagen ontving adjudant J.L. Hakkert den gouden onderscheiding wegens 36 jarige trouwe dienst van de commandant der Vliegbasis Soester berg. Woningbouw In onze plaats zullen binnenkort meer dere nieuwe woningen gebouwd worden o.a. ten behoeve van de in Soesterberg gevestigde industrieën. Onder meer zul len door de gemeente voor Tempo een tiental woningen hiervan voor personeel beschikbaar komen. Het is n.1. mogelijk om voor dergelijke industrie-woningen speciaal bouwvolume te verkrijgen. Gezellige avond van de A.V.V. Soesterberg Zaterdag j.1. hièld de Athletiek Voetbal Ver. Soesterberg een gezellige avond in Huis ten Halve. De Toneelvereniging van de Raad van Arbeid te Amersfoort voerde het komische stuk 'Een rare fa milie' op. Het aardige stuk werd vlot gespeeld door deze toneelclub en de le den van Soesterberg kunnen op een zeer prettige avond terugzien. Vacature gemeente Soest Ter Gemeentesecretarie van Soest (Af deling Bevolking) komt binnenkort ge legenheid tot plaatsing van een 'jonge man'. Vereisten: ULO-diploma, goed kunnende typen en niet ouder dan 25 jaar. Beloning nader overeen te komen. Aanneming voorlopig op arbeidsover eenkomst. Bij gebleken geschiktheid bestaat de kans op een vaste aanstelling. Sollicitaties aan de Burgemeester. Het bestuur van het plaatselijke S-berg koor laat weten dat de vakantie er met ingang van maandag 2 september weer op zit. Leden (en vooral nieuwe) zijn op die datum vanaf 19.45 uur hartelijk wel kom in het Dorpshuis. Onder leiding van dirgent Joop Lijftogt wordt een nieuw programma ingestudeerd, met o.a. een volledige Kerstzang. Om het nieuwe seizoen goed te begin nen maakt het koor op donderdag 12 september een dagtocht naar het Friese Gaasterlfcnd, met o.m. bezoeken aan Stavoren en Hindelopen. Deze geheel verzorgde busreis kost slechts f 75,-. Er zijn nog enkèle plaatsen vrij. Belang stellenden kunnen zich opgeven bij mevr. Dijkstra, tel. 354499 (17.00- 18.00 uur). Elke maandagavond zijn ze in het dienstencentrum van De Drie Eiken te vinden, de klaverjassers. Dat hun club "De Drie Boompjes" heet, weet de helft nog niet. Van de vele verenigingen die met zomerreces gingen hebben zij het 't langst volgehouden. Maar zo midden in de maand augustus trekken ze ook even veertien dagen aan de kuierlatten. Dus de eerste twee maandagavonden is het niet meer "pas, roem, ik speel, dat is een natte of jij verzaakt," het is dan heel stil in de grote zaal. Maar op maandag 2 september a.s. zijn de leden weer van harte welkom. Dui delijk werd gezegd "de leden", want he laas, voor nieuwelingen is er geen plaats; ze zijn volgeboekt. Maar om een gezellig kaartje te leggen is men elke middag, m.u.v. zaterdag- en zondag middag, in het dienstencentrum wel kom. Leden van "De Drie Boompjes" gaan maandag 2 september a.s. weer aan de bak om tegen het eind van het seizoen weer scherp in de punten te val len. Woensdag 14 augustus 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken Donderdag 15 augustus 13.00 koersbal, Drie Eiken Maandag 19 augustus 11.00 Rondje Soesterberg, Radio Soest Woensdag 21 augustus 13.30 bridge-instuif, Drie Eiken Opgaven: tel. 351252.

Soester Courant | 1996 | | pagina 13