brilcentrum nota Simpel douche-zitje wordt lijdensweg voor gehandicapte Ingeborg Schreuder 50-75% korting Buurtbewoners komen in het geweer tegen 'pretpark' De Vrije Teugel lACWÉELi wegens vakantie zijn wij gesloten t/m 21 augustus UITVERKOOP FOTO SWAGER altijd verrassend! Bots Leem wip 6027493 Uitvoering WVG verloopt in Soest voor 95% prima KLEURENFILMS Woning Kerkstraat 66 zal niet wijken voor auto's FOTO AFWERKING FOTO SWAGER PAGINA 2 PAGINA 3 SOESTER COURANT WOENSDAG 14 AUGUSTUS 1996 11.95 15.95 7.95 8.95 1.98 3.50 2.98 2.98 JONGE BOLS, donderdag 22 augustus staat wij om 9.00 uur weer voor u klaar. Bijna alles gaat mis bij WVG-aanpassing KLAREN* mp- op de gehele zomerkollektie Lady Spring field The Outpost Hil-ton herenmode KLAREN* taxaties KLAREN- hypotheken KLAREN* College wijst bezwaar tegen klimtoestel af Fax gestolen Geval-Schreuder 'vervelend incident' Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant $UP£R^% T il. 035 - 601 31 09 35 - 602 5 9 42 rijzen 1976 1996 lereedschappen! cilo kilo am am nu nu nu am EN-COCKTAIU IE aast C-1000) aast A&P) jonge jenever 3 1 gratis /erhuur van biertaps, afels, itoelen, [laswerk ÏCt. Van Weedestraat 87, Soest Een douche nemen, naar het toilet gaan - het zijn simpele, voörTodrg^örzIfn^m^e^wMste heel vanzelfsprekende zaken voor iedereen die, zoals dat heet, gezon aanpassing van de doucheruimte te rea- lijf en leden" is. Voor een niet onaanzienlijk deel van de mensheid is liseren. Dat was, zegt ze, in elk geval het echter bepaald geen sinecure: met een (lichamelijke) handicap worden de bedrag dat een andere aannemer - vol- meest gewone dingen in het leven soms een ware bezoeking. de GGD adviseert de gemeente, die l i. Aa uit aan Ht> hilis- onro«r*nd goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties Gelukkig hebben we in Nederland een aantal dingen goed geregeld, waardoor gehandicapten een zo normaal mogelijk bestaan kunnen lijden. Eén van die ver worvenheden is de Wet Voorzieningen Gehandicapten - kortweg WVG - waarop gehandicapten een beroep kun nen doen om zich zo lang mogelijk in hun vertrouwde omgeving (hun eigen huis) te kunnen "redden". Via de WVG kan de woning worden aangepast aan de belemmeringen die de gehandicapte ondervindt. In de meeste gevallen werkt dat waar schijnlijk prima en zijn de betrokkenen - ook in Soest - ongetwijfeld zeer te spreken over de voorzieningen, die hun krachtens de WVG ter beschikking wor den gesteld. Maar in een enkel geval gaat het mis, en soms gaat het heel érg mis. Zoals in het geval van Ingeborg Schreuder, een gehandicapte Soesterse die in een flat aan de Weegbreestraat woont. Ingeborg is al vanaf haar geboorte ge handicapt. Ze lijdt aan het (zeldzame) Ehlers-Danlos-syndroom, een erfelijke aantasting van het bindweefsel waar door ze bij elke beweging die ze maakt het risico loopt dat haar gewrichten min of meer "uit elkaar vallen", zoals ze het omschrijft. Dat is haar dan ook al meer dan eens gebeurd. In de afgelopen jaren heeft ze het ziekenhuis vaak van binnen gezien en ze is inmiddels volledig ar beidsongeschikt. Thuis beweegt ze zich tegenwoordig voornamelijk in een zgn. trippelstoel, een soort draaistoel op wieltjes; daar buiten gebruikt ze vaak een rolstoel. Op "goede dagen" redt ze zich - met grote behoedzaamheid - ook nog wel zonder al te veel hulpmiddelen, maar dan is het altijd oppassen geblazen: één keer val len en het is weer mis... Bijna anderhalf jaar geleden besloot ze een beroep te doen op de WVG. Op advies van een arts van de GGD diende ze bij de gemeente - verantwoordelijk voor de uitvoering van de wet - een aanvraag in voor wat simpele en niet- ongebruikelijke aanpassingen aan het toilet en aan de badkamer: een ver hoogde wc, een "zitje" in de douche en de verplaatsing van een wastafel. Daar kon op het eerste gezicht weinig fout bij gaan, zou men denken, maar Ingeborg weet intussen beter. Verkeerde la De tamelijk bureaucratische manier waarop de aanvraag werd behandeld - besteedt de opdracht uit aan de huis eigenaar (in dit geval de Woning stichting Soest), die op haar beurt de aannemer (in dit geval de BAM) het werk laat uitvoeren - was al de eerste barrière waarmee ze geconfronteerd werd. Ingeborg: "Normaliter moet zo'n klusje binnen drie maanden rond zijn, maar om te beginnen schijnt mijn aan vraag een poosje in een verkeerde la te recht gekomen te zijn. Nou ja, daar stap je dan overheen; de ambtenaren boden daar ook hun excuus voor aan. Maar intussen was het al september en er was nog niks gebeurd." Vervolgens kreeg ze de medewerkers van de BAM over de vloer, die het klusje zouden komen klaren. Edoch: het geadviseerde zitje in de douche kon ze wel vergeten, zo bleek, want de aange wezen badkamerwand was géén draag- andere huisgenoten niet zou belemme ren als zij op hun beurt een douche wil den nemen. "Zo'n ding wat je voor 1 145,95 bij de Wehkamp kunt bestellen." Wat haar verbijsterde was dat er, zoals ze bij toeval te weten kwam, maar liefst muur en dus ongeschikt. "Doe dan al vast de wc maar, zei ik nog, maar dat was niet mogelijk, want alles moest te gelijk gebeuren." Sokkeltje Om een lang verhaal kort te maken: de wastafel is inmiddels verplaatst, volgens plan, en Ingeborg hééft intussen een aangepaste wc, op de juiste hoogte (52 cm), maar daarvoor heeft ze in de afge lopen maanden wel tijdelijk verschil lende exemplaren in huis gehad, omdat de hoogte niet klopte met het voor schrift. "Dat werd dan opgelost door de pot op een sokkeltje te zetten, maar dat is natuurlijk vreemd, want wc-potten van 52 cm bestaan echt wel..." De pot staat er intussen ("ik ben zo blij als een kind," aldus Ingeborg), maar de even eens voorgeschreven handsteunen nog niet, omdat de aannemer er tot dusver niet in slaagde stangen van de juiste hoogte te vinden waaraan ze zich kan optrekken. De douche, dat is een verhaal apart. Wat Ingeborg eigenlijk voor ogen stond was een wegklapbaar zitje op poten, dat Ingeborg Schreuder op de drempel van haar aangepastef?) badkamer; met haar trippelstoel kan ze die drempel in elk ge val nooit overschrijden. zen onder voorbehoud Van Weedestraat 8 A-B - Soest Telefoon: 035 - 50 23 324 gens een offerte die ze "per ongeluk" onder ogen kreeg - voor de klus in re kening zou brengen. Dat de gemeente daar niet aan wil be grijpt ze best. Intussen is ze trouwens al lang niet meer te spreken over de ma nier waarop ze behandeld is, niet door de gemeente, niet door de WS, en ze ker niet door de medewerkers van de aannemer, met wie ze in de afgelopen maanden een aantal zeer onaangename ervaringen heeft gehad. "Ze hebben bij de BAM absoluut geen benul van wat er komt kijken bij dit soort aanpassingen." Zaagstreep Als voorbeeld wijst ze op de badkamer drempel, die voor haar trippelstoel een volledig onneembare barrière is geble ven. De drempel is weliswaar "aange past", maar nog altijd bijna tien centi meter hoog, omdat de afvoer van de wastafel er onderdoor loopt. "Ik heb begrepen dat die afvoer in andere flats wel in de vloer verzonken kan worden, maar hier is dat blijkbaar onmogelijk..." Nog merkwaardiger is het verhaal over de timmerman die de badkamerdeur op de juiste hoogte zou brengen en - onder Ingeborgs waakzame blik - aan de ver keerde kant begon -te zagen. "Daar kreeg ik toen fikse ruzie mee." Bij wijze van curiositeit heeft ze de zaagstreep die de timmerman met potlood op de deur heeft getekend nog niet weggepoetst. Tussen Ingeborg en de BAM komt het nooit meer goed, vooral niet omdat ze zich mateloos heeft geërgerd aan het optreden van de heren die bij haar over de vloer kwamen en zich op weinig vleiende wijze uitlieten over de fysieke kenmerken van haar en sommige van haar lotgenoten. "De taal die ze uitsloe gen, en de manier waarop ze over mij en andere gehandicapten spraken, dat deed voor mij de deur dicht. Ze komen er bij mij niet meer in." Ze heeft zich overi gens niet tot de BAM gewend om haar beklag te doen. "Waarom zou ik? Het is mijn personeel niet en ik heb wel wat anders aan m'n hoofd. Dat moet de WS maar doen..." Intussen is de douche nog maar half, of liever gezegd helemaal niet klaar. Als ze naar de badkamer gaat manoeuvreert ze zich zo goed en zo kwaad als dat gaat over de drempel - een struikelpartij heeft haar onlangs nog gescheurde enkelbanden en een uit de kom gescho ten enkelgewricht opgeleverd, plus een operatie en twee maanden in het gips - maar intussen zit ze onder de douche nog steeds op een tuinstoel van Blokker ("vijfentwintig gulden"). De aanpassingen die intussen - ondanks alles - tot stand zijn gebracht maken haar bepaald niet vrolijker. Zo is de stang tussen de vloer en het plafond, die als handgreep in de douche is aange- bracht, wel van een zéér flexibele soort (met een speling van om en nabij de tien centimeter), zodat die nauwelijks hou vast biedt. "Eerst kreeg ik er een van ongeveer een meter hoog: dan moest ik bukken om me te kunnen optrekken! Nu heb ik er eentje die ik straks aan Artis cadeau kan doen, dan kunnen de apen er nog leuk mee spelen..." Plank Voor het omstreden "zitje" zijn inmid dels wel twee betegelde steunen gemet seld, maar voorlopig wordt Ingeborg geacht daar plaats te nemen op de haar aangeboden losse plank, die ze in voor komende gevallen maar op zijn plek moet zjen te leggen. Het gewicht van de plank: 14 kilo! "Dus voor mij volstrekt onhanteerbaar," aldus Ingeborg. Het ergste van alles vindt ze het voor uitzicht dat ze misschien moet verhui zen, zoals haar onlangs in een gesprek met een van de WVG-amtenaren werd gesuggereerd. "Zogenaamd omdat deze flat niet aan te passen is. Maar ik wil niet verhuizen, en zeker niet naar een eengezinswoning van 1100 gulden in de maand. Deze flat past als een jas om me heen; ik zit dichtbij de supermarkt en de apotheek, en bovendien: zo'n verhuizing kost mezelf toch ook weer een hoop geld, en dat heb ik niet." Wat haar in dat verband ook zeer heeft gestoord is de "voorspelling" van amb telijke zijde dat ze binnenkort definitief in een rolstoel zou belanden en de lift deur niet meer open zou kunnen krij gen. "Dat hadden ze van de artsen ge hoord... Leuk hoor, als je dat zo te ho ren krijgt. Dan lijkt het er toch op dat ze me weg willen hebben?" Enquête Het gekke is dat ze wéét dat een van haar medeflatbewoonsters wél een zitje in de douche heeft, en precies op de plek waar dat volgens de aannemer in haar eigen flat niet kan. "Dat moeten ze me ook nog maar eens uitleggen." Hoe het nu verder moet weet ze niet. "De gemeente is verantwoordelijk, maar de coördinatie klopt van geen kanten. Er is een enquête waaruit blijkt dat de gehan dicapten in Soest zo tevreden zijn over de WVG. Nou, ik niet..." Ingeborg heeft zo langzamerhand het vertrouwen in de diverse instanties, die in haar geval juist eendrachtig zouden moeten samenwerken, verloren. "Het lijkt wel of alles wat mis kan gaan ook inderdaad mis is gegaan, maar zo lang zamerhand heb ik haast de indruk dat ze het expres doen. Dat ik met opzet wordt geziekt. Daarom heb ik ze tot 15 augustus de tijd gegeven. Als het dan nog niet in orde is, dan denk ik dat ik maar naar de rechter stap..." t TE KOOP GEVRAAGD hoekhuis of helft dubbel, dertiger jaren, in Soest, Baarn of H'sum, evt. te renove ren. Koopprijs ca. f 400.000,- k.k. onroerend goed I snel, vakkundig en haarscherp onroerend goed voor een deskundig hypotheekadvies onroerend goed Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Bij een inbraak in een bedrijfskantoor aan de Bosstraat is in het weekeinde een fax-apparaat buitgemaakt. Namens het bedrijf deed een 39-jarige inwoner van De Glind aangifte bij de politie. Lawaaioverlast, parkeerproblemen, aantasting van de privacy en van het landschappelijk karakter - het zijn niet de geringste bedenkingen die een flink aantal omwonenden koes teren tegen de activiteiten bij de Vrije Teugel, het "kinderparadijs" aan het Vedelaarpad. De buurtbe woners keren zich in elk geval tegen het bouwplan voor een klimtoestel van zes meter hoog (met glijbaan), dat op het terrein een plekje moet krijgen. Het speeltuig is echter slechts een aan leiding voor een kennelijk aanzienlijk ruimer gevoel van onbehagen over de ontwikkelingen bij de Vrije Teugel. Van een "kinderboerderij" - zoals de accom modatie in Overhees jarenlang werd genoemd - is volgens tal van omwonen den allang geen sprake meer, eerder van een speeltuin of zelfs een "pretpark". Van de bouw van het klimtoestel ver wacht de buurt alleen nog maar méér narigheid, vooral lawaai en "inkijk maar ook aantasting van het landschap pelijk karakter. Geconstateerd wordt dat de bezigheden bij de kinderboerderij hebben plaatsgemaakt voor speeltuin activiteiten en het organiseren van fees ten (veijaardagen en schoolreisjes), met de daarbij behorende parkeer problemen. Bovendien maken ze be waar tegen het rondvaren met bootjes op de vijver en in het algemeen het toe nemen van "grote evenementen". Ten slotte wijzen de buurtbewoners erop dat de bouw van het klimtoestel in strijd is met het bestemmingsplan. "De Vrije Teugel moet terug naar de functie van kinderboerderij," aldus een van de omwonenden, mevrouw Kuiper van het Vedelaarpad, die samen met 81 andere gezinnen - ook van o.m. het Fazantpad en het Pijperpad - haar handtekening heeft gezet onder het be zwaarschrift tegen de bouw van het speeltuig. Geen gehoor Bij het gemeentebestuur vinden de kla gers overigens geen gehoor. Volgens de ambtelijke afdeling Planologie en Bou wen (P. B.) is er door de bouw van het klimtoestel helemaal geen sprake I van een verschuiving van kinderboerde rij naar speeltuin. Zo'n bouwwerk past I ook best bij een kinderboerderij, vindt "Een vervelend Incident, dat nooit meer mag voorkomen." Zo om schrijft gemeentelijk WVG-coördi- nator Yvo Wijnhoud de problemen die Ingeborg Schreuder heeft on dervonden met de aanpassing van haar woning op basis van de Wet Voorzieningen Gehandicapten. Wijnhoud geeft verder liever geen com mentaar op het relaas van de Soesterse, maar erkent dat de gemeente de eind verantwoordelijkheid draagt voor de uit voering van de wet. "De gemeente heeft een zorgplicht, dat is juist." De samen werking met andere instanties - de GGD, de WS en de BAM - noemt hij goed en hij wil ook zeker geen beschul digende vinger uitsteken in de richting van een van de "partijen". Wijnhoud geeft wel toe dat het, wanneer in de praktijk blijkt dat een woning niet adequaat kan worden aangepast aan de behoeften van de gehandicapte bewo- ner, voor de hand ligt om te denken aan een verhuizing. "Het gemeentebestuur kan dat niet als een verplichting opleg gen, maar het is duidelijk dat de conse quenties dan voor rekening van de be trokken bewoner zijn." In het algemeen gesproken verloopt de uitvoering van de WVG in Soest voor 95% prima, meent Wijnhoud. Dat wordt volgens hem ook bevestigd in de enquête die de Adviesgroep Gehandi capten heeft gehouden (waarvan de uit komsten overigens - om onnaspeurbare redenen - nu al maanden op zich laten wachten). "We geven onszelf niet gauw een schouderklopje, maar voor het over grote deel zijn de betrokkenen zeer te vreden." Ruim 1000 Momenteel maken ruim 1000 .Soester inwoners gebruik van de WVG, aldus Wijnhoud. De aanvragen zijn fors toe genomen; het aantal aanmeldingen ligt momenteel rond de 90 per maand. Die worden overigens lang niet allemaal ge honoreerd. Met name de WVG-taxi- vergoeding staat in de belangstelling, vooral bij oudere gehandicapten. Ook Michel v.d. Brink, die namens de Woningstichting Soest betrokken is bij de "affaire-Schreuder", onthoudt zich bij voorkeur van commentaar. Hij laat ove rigens wel weten dat de WS - naar aan leiding van de beschuldigingen over het optreden van de timmerlieden van de BAM - contact heeft gezocht met het aannemingsbedrijf. "Het is jammer dat mevrouw Schreuder haar verwijten aan de BAM niet zwart-op-wit heeft willen vastleggen." Te simpel Achteraf, constateert V.d. Brink, staat vast dat het medisch advies (van de GGD) wat al te simpel is geweest. "De aanpassing leek op het eerste gezicht vrij eenvoudig, maar in deze woning bleek het uiteindelijk toch heel moeilijk te zijn. Het is technisch allemaal wel uitvoer baar, maar dan hangt er een prijskaartje van 23.000 gulden aan. Logisch dat de gemeente dan zegt: ho-ho." V.d. Brink betreurt het zeer dat er, nu Schreuder en de BAM niet meer "on speaking terms" zijn, ook geen mogelijk heid meer is voor een vergelijk of om bepaalde onderdelen - zoals de flexibele stang - te herstellen. "Wat er nu staat is een tijdelijke oplossing; we hebben een speciale stang besteld, maar die kunnen we nu niet meer laten aanbrengen." Wat er nu verder gebeuren moet weet hij ook niet precies. "Alle partijen zouden om de tafel moeten gaan zitten om te pra ten over een nieuw voorstel, denk ik." Het aannemersbedrijf BAM was tot dusver niet bereikbaar voor commen taar. men, en maakt er heus nog geen pret park van. Volgens de ambtenaren is ook zeker wel rekening gehouden met het landschap pelijk karakter van de kinderboerderij. Zolang bouwwerken het zicht op het resterende veenweidelandschap maar niet belemmeren kunnen ze "los in de ruimte" geplaatst worden. Het klim toestel heeft een open structuur en gaat bovendien schuil achter een bomenrij. De hoogte en de situering van het toe stel doen daar geen afbreuk aan en zijn dus acceptabel. En met die inbreuk op de privacy (de "inkijk") zal het ook wel meevallen, gezien de afstand tot de dichtstbijzijnde tuinen: 40 meter. Niet ter zake Van de bezwaren tegen het varen met bootjes wil P.& B. helemaal niets horen - "deze bedenkingen doen in het kader van de bouwaanvraag niet ter zake" - evenmin als van die tegen de grote eve nementen - "die staan niet ter discussie Ook is de bouw van het toestel op zich zelf niet in strijd met het bestemmings plan; hoogstens de situering en de hoogte, maar die zijn, zoals gezegd, ac ceptabel. "Naar aanleiding van het horen van de appellanten en hun angst voor meer overlast zijn wij van mening dat een kin derboerderij voor iedereen toegankelijk moet zijn. Om 20.00 uur gaan boven dien de hekken dicht en kan het terrein niet meer betreden worden. Vóór 20.00 uur zijn er vrijwilligers die jongelui die te veèl lawaai veroorzaken terecht wij- .I.TMMIWG Volgens de omwonenden moet de Vrije Teugel blijven wat-ie was: een kinder boerderij, geen pretpark. zen en is er voldoende toezicht op het terrein aanwezig," aldus het advies aan B. W. De conclusie is dan ook dat de bouw van het klimtoestel volgens P. B. geen "aanwijsbare aantasting van het woon genot" oplevert. De bedenkingen wor den ongegrond geacht. Het College van B. en W. heeft het advies overgenomen en aldus besloten. 'Heel triest' Buurtwoordvoerster mevrouw Kuiper, die nog niet geïnformeerd was over de afwijzing van de bezwaren, vindt het besluit van B. en W. "onvoorstelbaar en heel triest". "Het is onbegrijpelijk dat het gemeentebestuur helemaal geen re kening houdt met de bezwaren van zo veel mensen." Volgens haar zijn er nog aanzienlijk meer wijkbewoners die zich storen aan de ontwikkelingen bij de Vrije Teugel. "Die 81 handtekeningen, dat is nog maar het resultaat van een bliksemactie; er zijn nog veel meer men sen die bezwaren hebben. Vooral het lawaai dat er soms gemaakt wordt, vooral in de zomer; die kinderen kun nen soms vreselijk hard schreeuwen." FUJICOLOR 3 ROLLETJES A 36 opnamen 4 ft 95 van 29,95 nu Iwi 3 ROLLETJES A 24 opnamen 17®^ van 23,95 nu I I De woning op perceel 66 aan de Kerkstraat zal niet worden ge sloopt om plaats te maken voor een parkeerterrein. Dit in tegen stelling tot wat vorige week in deze krant werd vermeld. Mevrouw G. van den Brink heeft dit laten weten. Ze woont op de Kerk straat 66, maar heeft geen overeen stemming kunnen bereiken met automobielbedrijf Vlug over de prijs van haar woning. De onderhandelin gen zijn inmiddels gestaakt. "Vlug is afgehaakt, omdat we met de prijs te ver uit elkaar zaten. Zoals het er nu voor staat, ziet het er niet naar uit dat we ons huis verkopen." Automobielbedrijf Vlug kan van het gemeentebestuur in principe een sloopvergunning krijgen voor de hui zen op de percelen 64 en 66 aan de Kerkstraat. Het bedrijf wil er een parkeerterrein aanleggen voor zijn klanten. Het had perceel 64 al ge kocht, maar kwam niet tot een ak koord met mevrouw Van den Brink van nummer 66. De conclusie in deze krant, dat zowel de woning op 64 als 66 zou worden gesloopt, was dan ook voorbarig. Budgetprint v.a. 29 ct Kodakprint op Kodak Royal Papier kleurecht, recht van ct teruggave, gratis minialbum #9 Service Kodak Premier Topkwaliteit foto op Royal papier met gratis indexprint (handig bij opbergen en/of ct< nabestellen) 2e afdruk gratis Dubbel Print van elke foto 2 afdrukken ct op Kodak papier Bo razend snelle kwaliteits- afdruk met gratis ct minialbum 99 FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 -13761 CD SOEST TELEFOON 035-601 39 17 betalen met t

Soester Courant | 1996 | | pagina 3