100,- 100!- mmmaï vp I Betaal nu met Spaans en Frans geld. ambiance van Orlando-gebouw ideaal voor Volksuniversiteit ïffissasj* 'iVARIA i PAGINA 13 i Gilde bedankt Soest voor medewerking aan feesten Koning Theo Vlug schiet zich tot keizer van Soest-Duitsland 1Z1CHT I Lego-dorp voor goed doel Fides: leren zonder zorgen itf&p&mm. 'OENSDAG l K Amersfoort viert Keistadfeesten 1996 GALL® GALL HARTOGSVELD Gevonden voorwerpen Gildefeesten 1996 Vermist gildevaandel is weer terecht Plattelandsvrouwen over Guernsey PIET VAN HEUGTEN 4 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT aterdag 7 september 'open dag' :um Oud Soest GROTE KRAAM VOL AANBIEDINGEN /M WOENSDAG I ox Opbrengst gaat naar Unicef Altijd iets bijzonders. JAAR I GARANTIE Corcmas De scholen zijn nog maar net be gonnen en een volgende generatie scholieren kan al weer starten met de "warming-up" voor het nieuwe leerjaar. Vol verwachting melden de "brugpiepers" zich bij de middel bare school, waar kennis, zelfstan digheid en eigenwaarde wachten en waar het échte leven beginnen kan. Degenen, die al weer néérkijken op die nieuwkomers zetten, met gepaste tegen zin of met genoegen, voor een tweede, derde of vierde jaar de schooltradities voort. En tenslotte zijn daar de eindexamenkandidaten die het moeten gaan maken. Helaas brengt ieder nieuw leerjaar voor een groot aantal scholieren een situatie met zich mee van steeds groeiende en op den duur onoverzichtelijke proble men. Oorzaken daarvoor kunnen liggen bij het kind zelf: storingen in het opnamevermogen, dyslexie, faalangst, examenvrees; maar vaak ook zien leer lingen simpelweg geen of onvoldoende kans om structuur te brengen in de werkopdrachten, om te overzien op welke manier ze het beste kunnen leren'* en de veelheid aan stof vastleggen. Goed begin De ervaring heeft geleerd dat met name brugklassers - na het spannende nieuwe begin - ''in de fout gaan" omdat ze zelf- standig studeren niet in goede banen kunnen leiden. De overgang van de ba sisschool naar de middelbare school is groot en in de praktijk blijkt de voorbe reiding niet altijd voldoende. De vele veranderingen in de leerstof, gezins situaties die het ouders niet altijd moge lijk maken om bij te springen, wijzigin gen in de leefstructuur: allemaal facto ren die het adequaat begeleiden van scholieren in veel gevallen tot een spe ciale, beroepsmatige taak maken. Een zetje in de goede richting bij de start van het nieuwe schoolleven kan voorkomen dat een kind zich verkeerde studiemethoden aanleert, maar kan bo vendien in een vroeg stadium eventuele storingen aan het licht brengen. In al bestaande situaties, waarbij de leerling niet blijkt te functioneren en steeds méér verzandt in een neerwaartse spi raal, kan doelgerichte hulp veel corrige ren, maar zal het veranderen van "inge bakken gewoonten" veel meer tijd en energie vragen. Goede naam Fides, Instituut voor Studiebegeleiding, j gaat begin september het zesde jaar van baar succesvolle bestaan in, met een schat aan ervaring op het gebied van (individuele) leerlingenbegeleiding in alle stadia: Huiswerkbegeleiding, vak gerichte begeleiding voor leerlingen met specifieke problemen, eindexamen begeleiding/training voor alle soorten (middelbaar) onderwijs:. Mavo, Havo, Vwo, Gymnasium en MBO, maar ook aangepaste methoden voor leerlingen met b.v. leerstoornissen als dyslexie of faalangst. Voor verantwoorde begeleiding van der gelijke problemen heeft Fides een sa menwerkingsverband met orthopeda goog Drs. L. Baauw van Adviesbureau Comenius in Bilthoven. Het instituut zelf is gevestigd op een ruime en aange paste locatie aan de Veldheimweg 22A in Baarn (tel. 035-541 70 12). Een degelijke voorbereiding - een kennismakingsgesprek met ouders en pupil en het opstellen van een werkplan, zodat een duidelijk beeld ontstaat van problemen en verwachtingen - gaat vooraf aan een inschrijving. De inschrij ving is in principe voor de duur van 3 maanden. In de praktijk blijkt die tijd zeker nodig voor het aan- of afleren van (verkeerde) werkmethoden of het inha len van achterstanden. Diezelfde prak tijk heeft overigens geleerd dat de be oogde resultaten alleen gehaald worden als de huiswerkbegeleiding vijf dagen per week kan worden gegeven, terwijl vakgerichte begeleiding - die bestaat uit uitleg èn verwerking (steeds twee uur) op individueel gewenste basis kan plaatsvinden. Deze vakgerichte begelei ding - in de avonduren- is intensief en zwaar maar stimulerend en heeft aange toond dat het goed mogelijk is een probleemvak onder de knie te krijgen om uiteindelijk beter te scoren. Beter voorkómen Een goede sfeer, een regelmatig contact met de ouders en een individuele, inten sieve begeleiding, waarbij rust en con centratie voorop staan, zorgen ervoor dat leerlingen plezier gaan beleven aan het studeren en gemotiveerd raken om het schoolbestaan tot een goed einde te brengen. Vaak blijkt dat moeilijkheden bij het Ieren te laat onderkend worden. Dat betekent (nodeloze) frustraties bij kind, ouders en leraren en vraagt enorm veel energie en doorzettingsvermogen als de problemen opgelost moeten wor den. Wie meer wil weten over de mogelijk heden bij Fides, belt met mevrouw Hanneke van Woerkum, tel. 035-541 70 12 (Fides) of 035-541 67 49 (privé). TEGELTAPIJT V.A 15,- TOT 120,- PER M' Verkoop uitsluitend in Soester- berg, Amersfoortsestraat 22, of bel voor kleurenfolder en/of vrijblijvend bezoek aan huis/ bedrijf: 0346-351838. Wij le veren en leggen door het hele land. Van 6 t/m 8 september worden er in Amersfoort voor de 26e keer de tradi tionele Keistadfeesten georganiseerd, waarmee de bijnaam van de bewoners van Amersfoort opnieuw wordt beves tigd. Dit jaar is gekozen voor een drie daags evenement, een lang weekeinde bomvol activiteiten. Hoeksteen is en blijft de herdenking van de uit 1661 da terende gebeurtenis; het tijdens een his torische optocht binnentrekken van de Kei. Amersfoort verkeert dit jaar in een extra feestelijke stemming omdat de ge restaureerde Onze Lieve Vrouwetoren ook wordt betrokken in het programma. Vele activiteiten staan dit jaar weer op het programma. Het hele weekeinde kunnen bezoekers genieten van het groots opgezette "Stonetown Blues- festival", een muzikaal feest met vele optredens in ruim 40 cafés in de binnen stad. Op zaterdag vindt de "historische optocht" plaats, waarbij de Kei de stad wordt binnengetrokken. Zondag kunnen bezoekers tijdens "Amersfoort on Wheels" de vele vaak glimmend gepoetste motorvoertuigen bekijken. De Keistadfeesten worden af gesloten met "Amersfoort Marktstad", een bont spektakel met o.a. antiek, cu riosa, kunst, paarden en kleinvee. Daar naast zijn er nog vele andere activiteiten zoals een viswedstrijd, muziekuitvoe ringen, een zeskamp op het historische plein De Hof alsmede het Uitfestijn. Een programma van de Keistadfeesten is opgenomen in "Select", een uit-krant van Amersfoort. Deze krant is verkrijg baar bij de VVV's, krantenkiosken kantoorboekhandelaren, bezinestations etc. in Amersfoort en omgeving. Want van 5 t/m 24 september kunt u met al uw peseta's en Franse francs bij ons terecht*. Zo heeft u'voor uw laatste peseta's al gauw een aardige fles Penedès. En voor die paar losse francs een mooie Cötes du Rhöne. We hebben bovendien 'n aantal speciale aanbie dingen voor u. Hieronder vindt u vast een paar suggesties. Om nog 'ns lekker rtlSM te kunnen nagenieten van de vakantie. Altijd iets bijzonders. Afgelopen zaterdag bracht het tam boer-, hoornblazer-, vendel-, schut- terskorps met koningspaar en be stuur van het Groot Gaesbeeker Gilde een bezoek aan de Schützen- verein Grosse Westhofe in Soest- Duitsland. Daar werd deelgenomen aan het Schützenfest 1996, ter gele genheid van het 70-jarig bestaan van de Schützenverein Grosse Westhofe en het 40-jarig jubileum van de Spielmannszug Grosse Westhofe. Op deze dag was naast het Groot Gaesbeeker Gilde eveneens de Schützenverein uit Soest in de nabije omgeving aanwezig. Het programma moest door het slechte weer worden aangepast. Daardoor verviel ook de op tocht door de stad Soest en de parade op de marktplaats. De verschillende tamboer-/gildekorpsen presenteerden zich in de feesttent in de nabijheid van de schietlocatie van de Grosse Westhofe. De ontvangst was weer groots. De Duitse gastheren voel den zich daartoe verplicht, gezien de mooie herinnering aan de deelname aan de Brabantse Gildedag in Soest op 18 augustus. Het werd weer een dag van broederschap. De jarenlange contacten werden verder uitgebreid en mogelijk voor de toekomst geïntensiveerd. Vele sprekers wendden zich gedurende de dag tot de leden van het Groot Gaesbeeker Gilde, zo ook de burge- Na.afloop van de Gildefeesten zijn in en om de feesttent de volgende voorwer pen aangetroffen: 5 paraplu's; 6 fietssleutels 1 kinderzonnebril; 1 bril getint glas; 1 kinderpop; 3 regenjacks; 1 zomeijas; 2 kussens; 1 trommelriem; 1 pasje Toss. Informatie en afspraken over het afha len van de gevonden voorwerpen is tot 30 september mogelijk bij het secreta riaat van het Groot Gaesbeeker Gilde, Kolonieweg 6a, tel. 602 29 32, bij voor keur tussen 18.00 en 19.00 uur. Daarna worden de voorwerpen afgegeven op het politiebureau te Soest. Keizer-koning Theo Vlug kreeg van Grosse Westhofe-kommandeur Rochell de bijbehorende versierselen opgespeld meester van Soest-Duitsland, de heer P. Bruseke, die altijd de tijd vindt om met de Nederlandse Soesters contacten te onderhouden. Keizerschieten Een van de onderdelen die nog wel plaatsvonden was het zgn. keizer schieten door de koningen van de ver schillende Soester gilden (totaal 4: Groot Gaesbeeker Gilde, Grosse Westhofe, Bürgerschützenbund Osthofe en Brandenburger Tor). De grote vogel, geplaatst op een schutsboom met kogelvanger, moet eraf worden gescho ten. Alvorens hiertoe over te gaan bracht het Groot Gaesbeeker Gilde nog een zeer gewaardeerde vendel- en mu zikale show. Groot was de verrassing toen Theo Vlug, net een week koning van het Groot Gaesbeeker Gilde, de vogel met donderend geweld naar bene den haalde. De net opgeborgen instru menten en vaandels werden weer uit de bus gehaald en het feest werd voortge zet. Theo Vlug werd om zijn prestatie weer uitgebreid gehuldigd. Ook tijdens de feestavond lieten de Nederlanders van hun aanwezigheid blijken; de dansvloer werd optimaal be nut. Het afscheid uit Duitsland werd voorafgegaan door een laatste optreden van het gildekorps rond 22.00 uur, waarna een grote Duitse delegatie de Nederlanders uitgeleide deed met de afspraak dat de verschillende Soester gilden/schützenvereine niet vele jaren zouden wachten tot een volgend bezoek wordt gebracht. Het vermiste vaandel van het St. Jacobusgilde uit Zeeland is terecht. Aan het einde van de Brabantse Gildedag in Soest wilden dc leden het tentoon gestelde vaandel mee terugnemen naar Zeeland, toen ontdekt werd dat het ner gens meer te vinden was. Het vaandel bleek in de bus van het Onze Lieve Vrouwegilde uit Holthees te zijn beland. Pas deze week werd duidelijk dat dit gilde in het bezit was van vermiste vaan del. Daarmee was voor de leden van het gilde van Zeeland een tijd van spanning beëindigd. Het vaandel is voor elk gilde altijd een kostbaar bezit. Het bestuur van het Groot Gaesbeeker Gilde of Sint Aechten Schuttersgilde van Soest wil laten blijken dat het zeer erkentelijk is voor de inzet en medewerking van velen bij de in de periode 17 tot en met 26 augustus gehouden gilde feesten. Het evenement was weer een groot succes. Het is een feest geworden voor en door de Soester gemeenschap. Aangezien het onmogelijk is allen per soonlijk dank te zeggen voor hun aan deel in het welslagen van de Gilde feesten Soest 1996 wil het bestuur dat op deze wijze doen. Een klein aantal van degenen die hieraan een bijdrage hebben geleverd wil het bestuur hier met name noemen: College van Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Soest, WV Soest, de familie Van der Grift, de ad verteerders in het huis aan huis ver spreide programmaboekje, de spoqsors van de Brabantse Gildedag en alle an dere individuele evenementen, de in de Gildefeesten Soest 1996 participerende verenigingen (AV Pijnenburg, Tempo Toer, Eemlander Blaaskapel, Wandel comité Jacob van Gaesbeek, Warm- bloedpaardenfokvereniging Eemland, zangkoor St. Caecilia, Mannenkoor Apollo, PVO, RKJS, SWS, C-drie, Soester Boerendansgroep, Spring- bokken, de gezamenlijke ouderen bonden Soest en Soesterberg, scouting groep Don Bosco), Radio Soest, Taxi Klomp (voor het rolstoelvervoer), Sla gerij van Asch (voor de attentie op de ouderencontactmiddag), de medewer kers bij de verschillende programma onderdelen, de deelnemers aan de ver schillende activiteiten, het in zeer grote getale aanwezig publiek, de buurtbewo ners die in hun anders zo rustige en rus tieke buurt veel verkeer en bedrijvigheid te verwerken hebben gekregen en alle anderen, die op de één of andere wijze hun steentje aan de organisatie van dit evenement hebben bijgedragen. Het Groot Gaesbeeker Gilde hoopt ook in 1997 op aller inzet en medewerking te mogen rekenen en er weer een feest van te maken voor en door de gehele Soester gemeenschap. De Volksuniversiteit Soest/Soester- berg gaat deze maand welgemoed haar tweede cursusjaar in het Orlando-gebouw in. In het afgelo pen jaar is gebleken dat zowel de cursisten als de docenten dik tevre den zijn over het nieuwe onderko men in Overhees, waar a.s. zaterdag de jaarlijkse "open dag" plaats vindt. Iedereen die belangstelling heeft voor het ook nu weer zeer gevarieerde cursusaanbod van de Volksuniversiteit is daar zaterdag welkom tussen 10.30 en 14.00 uur. De meeste docenten zijn per soonlijk aanwezig om informatie te ge ven over de nieuwe cursussen en tege lijk kan er een blik geworpen worden in de leslokalen. Die zijn - met o.a. hun prettig zittende stoelen en vaste vloerbe dekking - speciaal aangepast aan deze vorm van volwassenen-'onderwijs", wat de sfeer van de cursussen uiteraard ten goede komt. De aanvankelijke vrees dat de cursisten de weg naar de Volksuniversiteit mis schien wat minder gemakkelijk zouden kunnen vinden is niet bewaarheid. "De ambiance is ideaal. Het is gewoon pret tig om hier te vertoeven en iets te leren," stellen Volksuniversiteit-voorzitter Wil Teuling en docentencoördinator Hanny Bolweg vast. De verhuizing naar Over hees is zelfs goed uitgepakt voor de Volksuniversiteit: het aantal voor inschrijvingen is dit jaar een flink stuk hoger, waarmee maar is aangetoond dat de wat minder centrale locatie er eigen lijk niet zo veel toedoet. "Het gaat toch vooral om het aanbod," stelt Wil Teuling tevreden vast. Dat het bekende boekje met het cursus programma dit jaar voor het eerst niet meer huis-aan-huis is bezorgd, maar wel op de nodige "strategische plekken" ver krijgbaar is, heeft ook vruchten afgewor pen. Alle oud-cursisten van de afgelo pen twee jaar hebben bovendien een persoonlijke brief gehad en op verzoek wordt het boekje ook toegestuurd. "We doen meer aan klantenbinding," aldus Wil Teuling. "De Volksuniversiteit is service-gericht." Zeer gevarieerd Het nieuwe cursus-aanbod is ook dit jaar weer zeer gevarieerd en omvat cur sussen op allerlei terreinen, te veel om op te noemen. De talencursussen - op zeer uiteenlopende niveaus - nemen ui teraard weer een belangrijke plaats in. Er zijn bijvoorbeeld intensiefcursussen Frans en Spaans ("voor mensen die er in een hoog tempo lekker tegenaan wil len") waarvoor de belangstelling duide lijk toeneemt, en wat het Engels betreft kan men aan de Volksuniversiteit ook dit jaar weer terecht voor het Cambridge First Certificate, waarvoor men na twee jaar ook examen kan afleggen (wat ove rigens allerminst verplicht is). Nieuw is de leeskring voor Engelstalige literatuur. Andere cursussen die de aandacht trek ken zijn bijvoorbeeld "Omgaan met pu bers", hobbycursussen (o.a. voor de Vaarbewijzen die sinds vorig jaar bijzon der blijken aan te slaan), de verschil lende kookcursussen (ook voor man nen), de computercursus voor Windows en de cursus "Zelf sleutelen aan de bromfiets", speciaal voor jongeren, die bij de fa. Leertouwer wordt gegeven. Verrijking van de geest De cursussen van de Volksuniversiteit zijn in het algemeen bijzonder redelijk geprijsd. Voor het geld hoeft men deze "verrijking van de geest" - want dat is het - dus niet te laten. De Volks universiteit is met een selectie uit het totale cursusaanbod dit jaar ook weer present in Soesterberg, waar de lessen zullen plaatsvinden in het Dorpshuis. Wie wel iets voelt voor een van de vele Bestuur en medewerkers van de Volks universiteit staat zaterdag klaar om nieuwe cursisten te ontvangen. tientallen cursussen in het totale pro gramma - variërend van filosofie tot meubelstofferen, van kalligrafie tot kunstgeschiedenis en van yoga tot de Indonesische keuken en nog veel meer - maar misschien nog geen definitieve keus heeft bepaald, is komende zaterdag hartelijk welkom op de "open dag" die de Volksuniversiteit in het Orlando-ge bouw (Di Lassostraat 65) organiseert. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen Hazepad 221, tel. 6022476 De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen opent het seizoen op woensdag 11 september met een dia-presentatie van het eiland Guernsey, door dhr. Bouhuis uit Weesp. Op slechts 50 kilometer voor de Franse kunst ligt dit paradijselijke eiland, een Brits eiland met een Frans tintje. In oktober staat bloemschikken door dhr. J. Amez uit Bunschoten op het programma. In november komt dhr. W. Planjer uit Amersfoort spreken over "De Olifant in de kunst". Wie eens een avnd wil bezoeken en de sfeer proeven is van harte welkom. De bijeenkomsten worden gehouden in "De Deel", Kerkstraat 11b. Aanvang 20.00 uur. DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT. ^menwerking met oservice Willem van Oosten Zaterdag 7 september LAMSPULLS in de nieuwste herfstkleuren. Vanaf f 59,95, 2 voor CHEN1LLE PULLS col en ronde hals, f 59,95, 2 voor Tevens ons overbekende koopjesrek. De laatste ZOMERRESTANTEN 50% korting. Alleen"geldig op 7 september. Exclusieve damesmode, Byoux, Beenmode, Leder-accessoires, Schoenen en Lingerie. I ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 6024314 gjg°)iejter: FM 105.9. 1 HING else pr. Semmy Prinsen en Jelis N DEMOND MORGEN SOEST ■KTUEEL OEST NON-STOP SOESTERBERG uig. «lm en Marlijn Bax OOM TO A COUNTRY land. ■ANDS OP RADIO jj Pr- Ivo van Gurp. i pr. Martijn Bax. >E MONO "RGEN SOEST TJEEL ST NON-STOP VOOR BEDRJJ. i en Martijn Bax M INTERMEZZO IDS OP RADIO EEL(H) CT ET HOND :EN SOEST EL NON-Srop OHUISPLEIN ^Programma; pr ikfauis. p Martijn Bax. keuze pr' Jap van ivragen: postbus °p Radio "(gevers? Kortom, allemaal op wij graag een antwoord '„Adresboek voor de ge- »ok vier), een was er we- ibouwster, eén was er sla- varen er timmerman. Over ee """«"(en we het nog een maar voor zover we weten D rots" ei> nistiekwerkers. erder helpen, dan graag aan tel. 601 63 72. "Lego-tentoonstelling; volw. f 0,25; kind f 0,10; t.b.v. Unicef', stond vo rige week met overduidelijke kin derhand geschreven op een geïm proviseerd bord in de voortuin van Molenstraat 45. Wie nieuwsgierig was kon doorlopen en via het tuinpad terechtkomen bij de tot speelkamer omgebouwde garage van de familie Sielkens, waar de drie zonen Sielkens - Jurriaan (8), Marius (7) en Harmen (4) - en hun buurjongen Richard Huizinga (10) met z'n vieren klaar stonden om de bezoekers met open armen te ontvangen, na betaling van de vereiste entree, uiteraard, en ver melding in het "gastenblad". Het viertal - grote liefhebbers van Lego - blijkt de laatste weken van de vakan tie het nuttige en het aangename te héb ben verenigd. Het plan voor de tentoon stelling kwam van moeder Sielkens, die op die manier twee vliegen in één klap sloeg: de jongens bezig én de Lego op geruimd. Met z'n vieren bouwden ze, geheel naar eigen fantasie, o.a. een autoracebaan, compleet met juichend publiek en na tuurlijk een boel raceauto's (al dan niet uit de bocht vliegend), een uitkijktoren, een snackbar en en compleet dorp. On der de tafel werd een Duplo-spoorbaan aangelegd en op een ander tafeltje ver rees een ruimtestation, waarmee een satellietverbinding onderhouden kon worden. Het idee om de opbrengst te bestemmen voor een goed doel ontstond pas later. Aanvankelijk hadden de jongens wel zin om er het nieuwe Lego-ruimteschip voor aan te schaffen, maar na enige be zinning werd het Unicef, het kinder fonds van de Verenigde Naties. Verdubbeld Intussen zijn er heel wat mensen - groot en klein -wezen kijken, wat aardig wat dubbeltjes en kwartjes in het laatje bracht. Eeen feestje in de huiselijke kring, met veel bezoek, zorgde voor een flinke financiële injectie. Al met al was de oogst vorige week meer dan dertig gulden. Gezien de toezegging van vader en moeder Sielkens om de totaal-op brengst hunnerzijds te verdubbelen kan Unicef dus een bedrag van minstens zestig gulden tegemoet zien! Overigens: de jongens zijn weer naar school, dus de tentoonstelling is afgelopen. Winkelcentrum Smitshof ft\ (Geniet, maar drink met mate.)

Soester Courant | 1996 | | pagina 13