Soest viert Open Monumentendag 1996 fietsend langs bezienswaardigheden 1CUL ÏÏDfj WELZIJNI SëïSblSëui aruóhocK Cursus voor puber-ouders Introductiecursus 'Helpen bij dementerenden/zieken thuis' GROENEVELD Gooise Operette bestaat 30 jaar Amnesty International Soest zoekt boeken en platen Jan Steen-lezing in Soest Soester folkgroep Knijn speelt op festival in Weesp ENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 15 iterdag 14 september, 10.00-17.00 uur BiBi ilpggiiill 'Ontzettend leuk of niet te genieten' /N Thuishulpcentrale /ïHCs Eemland Voor vrijwilligers Thuishulpcentrale SOEST H Clematissen Boswachters over het 'ideale bos' Jubileumconcert op 8 september i k KORTE DUINEN Meningen I ^^^^vaiHezersj Douchezitje Douchezitje (2) Opening cursusseizoen kunstgeschiedenis Zaterdag 5 oktober, City of Wesopa Wini van lloorn *NVAR^ Muziek in Utrecht Scrabble-toernooi bij 'Lettergreep' Filmhuis: 'Cyclo' Expositie en Jazzclub Kunstwerken van sportuitwisseling te zien in C-drie Kleigroepen starten in Atelier Celien Op zaterdag 14 september wordt het tweede lustrum gevierd van de j "Nationale Open Monumenten dag". Het thema dat deze tiende Open Monumentendag landelijk heeft meegekregen is het "Indus triële Erfgoed". Fabrieksgebouwen, stoomgemalen, watertorens, vuur torens, silo's, bruggen, sluizen, dit soort bouwwerken wórdt gerang schikt onder die verzamelnaam. Soest, met zijn agrarische achtergrond, heeft nauwelijks industriële panden bin nen zijn grenzen. Toch participeert Soest ook dit jaar weer in de viering van de icn Monumentendag, door het uitzet- van een fietsroute van ca. 24 km. gte langs 50 bezienswaardige pan- n, objecten en dorpsgezichten. Je route gaat o.m. door de Steenhoff- raat, de Kerkebuurt, het Kerkpad, de Torenlaan naar het Paleis Soestdijk, de jachthuislaan, de Biltseweg en langs de ndgoederen van Pijnenburg en Op 'ees via de Wieksloterweg naar het dgoed de Paltz. De kaarsrechte klin- r-allee, met windroos, die dwars door et landgoed voert is die dag (alleen oor de deelnemers aan de fietsroute) pengesteld. Via de Van Weerden Poel- anweg en de Soester Eng gaat de ocht terug naar het centrum van Soest. 'aast verschillende foto's biedt de bij- ehorende routebeschrijving de deelne- ers wetenswaardigheden m.b.t. de etreffende panden en objecten, als mede een overzichtskaartje van de te volgen route. De fietsroute start en ein digt bij de VW aan de Steenhoffstraat 9a. Bij de VW kan vanaf 13 septem ber en op zaterdag 14 september een routebeschrijving worden afgehaald. Alle activiteiten vinden plaats tussen 10.00 en 17.00 uur, wat betekent dat om 10.00 uur met fietsen kan worden ge start en dat om 17.00 uur alle activitei ten worden beëindigd. Unieke kans Verschillende eigenaren/beheerders hebben hun culturele erfgoed deze dag geheel of gedeeltelijk opengesteld, waar mee zij deze dag een unieke kans bie den om met de rijkdom van zo'n erf goed nader kennis te maken. De betref fende percelen zijn herkenbaar aan de aanwezigheid van een "Open Monu- mentendagvlag". Kenmerkend voor deze dag is dat er nergens entree zal worden geheven. Bezocht khnnen worden: Galerie, Steenhoffstraat 6: expositie diverse kunstenaars; Museum Oud Soest, Steenhoffstraat 46; Oude Kerk, Torenstraat 1 (interieur en de werkelijk unieke tentoonstelling van de Soester kunstenaars Isings, bé kend van zijn schoolplaten); De galerie aan de Steenhoffstraat is tij dens de Monumentendag ook te bezich tigen. Toren Oude Kerk, Torenstraat 1: ge durende een deel van de dag is beklim ming mogelijk om boven van een schit terende uitzicht te genieten; Landgoed de Paltz, oversteek (alleen als deelnemer aan de fietsroute) via op rijlaan vanaf de Paltzerweg naar de Van Weerden Poelmanweg; Pompstation/kantoor WMN, Van Weerden Poelmanweg 2: gastvrije ont vangst door WMN, had met dieselmotor en een bijzondere Jugendstilbibliotheek- kast. Naast deze activiteiten in Soest is in Soesterberg het militaire luchtvaart museum aan de Kampweg 2 gratis voor het publiek geopend. Het opvoeden van pubers is niet al tijd even gemakkelijk. Kinderen moeten zich los gaan maken van hun ouders om zelfstandig te kun nen worden. Bij de één gaat dit met veel strijd gepaard, bij de ander kan dit heel rustig verlopen. Ouders kunnen in deze periode zich bij voorbeeld afvragen: "mijn kind Iaat zich zo bepalen door zijn vrienden, wat kan ik hier tegen doen?" "mijn kind ziet haar school niet meer zitten, hoe kan ik haar motiveren?" "mijn kind van 16 wil met z'n vriendin netje op vakantie maar dat zie ik eigen lijk niet zo zitten, kan ik het hem verbie den?" "mijn kind gaat totaal haar eigen gang maar we hebben nu eenmaal een aan tal huisregels waar ze zich aan moet houden, wat kunnen we doen?" "mijn kind is zo gehoorzaam, is dat nu wel zo gezond in de pubertijd?" Deze vragen komen aan bod in de cur sus "Ouders van pubers". Het doel van de cursus is de communicatie tussen ouders en pubers (12 t/m 16 jaar) gaande te houden en te verbeteren. In de cursus komen diverse onderwer pen aan bod die bij pubers en hun ouders een rol kunnen spelen. Naast het uitwisselen van ervaringen van ouders wordt aandacht besteed aan praktische vaardigheden in de omgang met de pu ber zoals luisteren, reageren en het om gaan met conflicten. Ter ondersteuning krijgen de deelnemers schriftelijk mate riaal in de vorm van een cursusmap, waarin naast theorie ook huiswerk opdrachten staan. De cursus wordt gegeven op negen donderdagavonden: 3 oktober, 10 okto ber, 17 oktober, 31 oktober, 7 novem ber, 21 november, 12 december, 19 de cember en 9 januari, van 20.00 tot 22.30 uur in het gebouw van het Riagg, Westsingel 41 te Amersfoort. De cursus wordt, sinds een aantal jaren met veel succes, georganiseerd door het Riagg A&O en het AJO/JAC (Adviesburo voor Jongeren en Ouders/Jongeren Advies Centrum). Voor meer informatie over de cursus en voor aanmelding kan men op maandag, woensdag en donderdag bellen met ,Petra Windmeijer van het Riagg Amersfoort Omstreken, tel. 033-460 35 00. Tel. 033-4631334 De Thuishulpcentrale (THC) zet zich in voor ouders/verzorgers van een gehandicapt kind, partners en familie van dementerenden en van chronisch zieken. Voor deze verzor gers in de taak vaak intensief. Zij willen die zorg zo lang mogelijk vol houden. De THC kan samen met andere organisaties dat steuntje bieden. Soms komen de verzorgers niet of nau welijks toe aan het ondernemen van ac tiviteiten voor zichzelf. De THC biedt vrijwilligershulp om deze verzorgers re gelmatig tijd te geven voor zichzelf, bij voorbeeld om met de andere kinderen iets te ondernemen, vrienden, familie of club te bezoeken, te sporten of naar het theater/concert te gaan. Een vrijwilliger kan dan tijdelijk de taken overnemen en passief (oppassen) en/of actief (wande len, voorlezen, spelactivering) aanwezig zijn. De vrijwilligers worden - rekening hou dend met hun wensen en mogelijkheden - in contact gebracht met een gezin. De THC wil de verzorgers zo goed moge lijk helpen. Dit gebeurt door vrij willigers goed te instrueren, te begelei den en te scholen. In de maanden september en oktober wordt voor aanstaande vrijwilligers die enkele uren per week bij gehandicapte kinderen, chronisch zieken en/of dementerenden willen helpen een introductiecursus georganiseerd. Van geïnteresseerden voor deze cursus wordt verwacht dat ze zich daarna als vrijwil liger bij de THC opgeven. De cursus wordt gegeven op vier maandag ochtenden van 9.00 tot 11.30 uur. le bijeenkomst, 23 september, intro ductie algemeen: video THC; geschie denis, doelstelling en werkwijze; kennis making met elkaar; taken, betrokken heid. 2e bijeenkomst, 30 september, doel groep dementerenden: wat is demen tie? video; sociale kaart (hulpmo gelijkheden); methodieken (hoe om te gaan met dementerenden? 3e bijeenkomst, 14 oktober, gehandi capte kinderen: wat betekent het voor ouders? video; sociale kaart (hulpmogelijkheden). 4e bijeenkomst, 28 oktober, tillen/ bukken/mantelzorg mantelzorgers chronisch zieken; tillen/bukken; afron ding. Belangstellenden zijn van harte welkom. Men kan zich telefonisch opgeven bij de Thuishulpcentrale, tel. 033-4631334. Nadere informatie bij mevrouw L. Wildervanck op bovenstaand telefoon nummer. De cursus is kosteloos en wordt gehouden in het gebouw van de Stichting Thuiszorg Noord-Oost Utrecht, Kleine Haag 1-3 te Amers foort. De Clematis is tegenwoordig een zeer populaire tuinplant, waarschijnlijk de meest populaire na de roos. Er komen vele wilde soorten op alle continenten voor, maar er zijn ook vele cultuur- variëteiten, zo'n 500 verschillende soor ten. Veel van de gekweekte planten be horen tot de zgn. "grootbloemige hybri den". Deze hebben echter het nadeel gevoelig te zijn voor verwelkingsziekte. Het gevolg is dat de zg. kleinbloemige, die hier niet gevoelig voor is, samen met de echte wilde soorten enorm in popu lariteit toeneemt. De lezing gaat hoofdzakelijk over de laatstgenoemde groepen en aan de hand van dia's wordt hieruit een keuze ge toond. Spreker is de heer W. Snoeijer. De lezing vindt plaats op woensdag 11 september, 20.00-22.00 uur, in het EHBO-gebouw, Parallelweg 7A. En tree: Leden gratis, niet-leden f 3,-. KASTEEL NATIONAAL CENTRUM RA Al? TV VOOR BOS, NATUUR UfLAIVil EN LANDSCHAP Tel. 035 - 542 04 46 I Op zondag 8 september gaat "Koffie drinken met de boswachter" in Kasteel Groeneveld over de boswachter zelf. Twee boswachters, Huub Berger van Staatsbosbeheer en Joost Bakker van Natuurmonumenten, vergelijken hun dagelijkse werk met elkaar. Uiteraard komt het bos zelf uitgebreid aan de orde. Wat is - om maar iets te noemen - het "ideale bos"? Staatsbos beheer en de Vereniging Natuurmonu menten voeren een verschillend beleid ten aanzien van de natuur in Nederland. Bestaat er wel zoiets als het "ideale bos"? Hoe ziet dat er uit volgens Berger en Bakker? Zouden we kunnen stellen dat de bossen van Staatsbosbeheer meer "cultuur" zijn en die van Natuur monumenten meer "natuur"? Of is dat te simpel geredeneerd? Gespreksleider Kees van der Meiden zal deze vragen aan beide heren voorleg gen. Deze aflevering van "Koffiedrinken met de boswachter" is bij uitstek ge schikt om in te' gaan op de vragen van het publiek. Is er verschil tussen het ide ale bos van de wandelaar en dat van beide boswachters? Koffie: 10.30 uur. Aanvang: 11.00 uur. Toegang f 3,- per perroon, inclusief kof fie. Op 2 september 1966, nu 30 jaar geleden, werd op initiatief van me vrouw Schröder-Kuyt de Gooise Operette opgericht, de start van 30 fantastische operettejaren. Vele operettes van bekende en minder bekende componisten zijn de revue gepasseerd. In de 30 jaar van haar bestaan heeft de Gooise Operette in de regio en ver daar buiten grote bekendheid gekregen. Ook wordt met enige regelmaat in het bui tenland opgetreden. Al sinds 1979 is de muzikale leiding in de deskundige han den van Hans C. Janssen. Volle zalen en goede recensies geven aan dat de pro fessionele inzet van alle betrokkenen wordt gewaardeerd. Mede met steun van de donateurs, een groep die nog steeds groeiende is, is het mogelijk elk jaar een complete operette op de plan ken te zetten. Het aantal leden van de Gooise Ope rette schommelt tussen de vijftig en zes- tig. Hoewel het verloop gering is, mel den zich gelukkig regelmatig nieuwe le den. Wie ook deel wil uitmaken van dit succesvolle gezelschap kan voor infor matie terecht bij het secretariaat, me vrouw Loes Jongen, tel. 035-525 80 10. Jubileumconcert Om het dertigjarig bestaan te vieren geeft de Gooise Operette op zondag 8 september een concert in Concertzaal Singer te Laren. Aanvang 14.30 uur. De Gooise Operette prijst zich gelukkig met veel solisten binnen eigen gelederen. Daardoor is het mogelijk een zeer geva rieerd concertprogramma te brengen, met successen uit voorgaande jaren en een voorproefje van de operette "Orpheus in der Unterwelt" van Jacques Offenbach, die op 22, 23 en 24 novem ber van dit jaar in theater 't Spant in Bussum zal worden opgevoerd. De kaarten voor het concert af 17,50 zijn op 8 september vanaf 13.30 uur aan de kassa verkrijgbaar. KORTE DUINEN KORTE DUINEN MENU F 24,95 Verse Zeeuwse mosselen gekookt in witte wijn met diverse sausjes en pommes frites reserveren gewenst. RESTAURANT DE Birkstraat 108 - Soest 035-6013720 Met niet geringe verbazing heb ik het feuilleton over het douchezitje gevolgd. Zouden al deze mannen Mevr. Schreuder niet dankbaar zijn voor haar eigen veel goedkopere initiatief en haar alsnog een bos bloemen en een excuus aanbieden (kosten 10,-), en dan als de donder de rekening betalen? Proberen jullie instanties nou eens in de huid van gehandicapten te kruipen. Het is al in en in triest als je lichaam je in de steek laat. Dan heb je wel wat anders aan je hoofd dan de strijd moeten aan binden met diverse instanties. Laten we hopen dat dit niet meer voor komt. Het ronduit schandelijk dat dit juist is Soest gebeurt. D.L. van der Meer Ik wil graag even reageren op de uit spraken van dhr. T. Eykelboom (BAM). Hij zegt dat hij zijn handen in het vuur wil steken voor zichzelf en zijn mede werkers. Ik zou hem dan wel willen ad viseren een grote pot brandzalf te ko pen, omdat hij dit hard nodig zal heb ben. Dhr. E. is bepaald niet subtiel in zijn uitspraken en erg vergeetachtig. Wat betreft zijn opmerking dat Ingeborg Schreuder inmiddels wel bij iedereen bekend is, zou ik willen zeggen dat men sen met een handicap gelukkig niet over zich laten lopen en alles maar goed vin den wat de diverse heren en zoge naamde deskundigen voor hen beden ken. Ikzelf heb dhr. M. v.d. Brink van de W.S. diverse malen horen zeggen dat hij' "natuurlijk" niet met de ogen van een gehandicapte kan kijken. Ik vraag mij af of het niet eens tijd wordt dat degenep die de aanpassingen verzinnen c.q. uit voeren dit eens leren! Menny Liewes Op 5 oktober organiseert Amnesty International Soest de jaarlijkse boeken- en platenmarkt in de Wer veling 2 (voormalige De Savornin Lohmanschool) aan de Driehoeks- weg. Zij vraagt ieders medewerking om boeken en platen voor dit goede doel af te staan. De "donatie" wordt thuis afgehaald. Het succes van de boeken- en platen- markt van afgelopen jaar heeft Amnesty-Soest in staat gesteld dit jaar effectief actie te voeren in de strijd voor naleving van mensenrechten. Met de fi nanciële steun is het gelukt om vanuit Soest een bijdrage te leveren aan onder andere de bevrijding van talloze gewetensgevangenen. Nog steeds blijkt geconcentreerde publiciteit een krach tige manier om regeringen te bewegen op meer humane manier met hun bur gers om te gaan. Deze publiciteit kost geld. Geen overheidsgeld; dat zou de neutraliteit immers in gevaar brengen. De noodzakelijke inkomsten zijn afkom stig onder andere uit dit soort acties. Amnesty-Soest vraag iedereen eens goed te kijken welke van de in huis aan wezige boeken en platen/cd's een betere bestemming verdienen, dan ze simpel weg te laten staan of ze ooit nog eens voor een dubbeltje te verkopen op een rommelmarkt. Men hoeft er zelf weinig voor te doen. Vrijwilligers halen de boeken en platen thuis op. Bel met Ina Erwich ('s middags 602 94 74) of met Alphons van Damme ('s avonds 602 78 47). Uiteraard is het ook moge lijk ze op een afgesproken plaats af te geven. Schrijfgroep Deze maand richten de deelnemers van de Amnesty-schrijfgroep zich op indivi duele slachtoffers van mensenrechten schendingen in onder meer Australië. Op woensdag 25 september om 13.30 uur is iedereen welkom in "De Schoof', Molenstraat 142. Namens Amnesty In ternational Werkgroep Soest zal me vrouw Jos den Ouden hierbij aanwezig zijn. Iedereen kan schrijven voor ver volgde mensen voor wie Amnesty Inter national zich inzet. Dat kunnen mensen zijn die bedreigd worden, zijn opgepakt of gedood of "verdwenen" vanwege het uiten van hun-vreedzame overtuiging of omdat zij door huidskleur, geslacht, af komst, taal, geloof of anderszins beho ren tot een bepaalde groep. Ook kun nen het gevangenen zijn die geen eerlijk proces of redelijke straf kregen; gevan genen die mishandeld of gemarteld zijn of daarmee worden bedreigd; en ter dood veroordeelden. Men kan lid wor den van Amnesty door te bellen met het landelijk secretariaat: 020-626 44 36. De schrijfgroep komt maandelijks bij elkaar in "De Schoof", van 13.30 tot 15.30 uur. Voor praktische vragen over de schrijfgroep Soest kan men bellen met mevr. J. den Oude, tel. 601 46 22. Voor meer algemene informatie over Amnesty Soest kan men bellen met Tina Nelemans, tel. 602 06 97. De stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs organi seert een eenmalige Jan Steen-le zing in Soest. Op maandag 16 sep tember om 14.00 uur vindt de le zing plaats in de Open Hof, Veen besstraat 2. De Vrije Academie opent haar cursus seizoen ditmaal met een lezing over het leven en werk van Jan Steen. De aanlei ding hiervoor is de prachtige tentoon stelling die in het Rijksmuseum Amster dam vanaf 21 september gehouden wordt. Bijna 50 topstukken uit het oeuvre van de meester, afkomstig uit openbare en particuliere collecties, ko men naar Amsterdam. Jan Steen (1629-1679) behoort tot die kleine groep schilders uit de Gouden Eeuw die bij een groot publiek bekend heid geniet: vrijwel iedereen is bekend met de uitdrukking "een huishouden van Jan Steen". Steen maakt inderdaad het woelige huiselijke leven tot een van zijn geliefde onderwerpen, vaak met een komische ondertoon. Maar Steen heeft zich breder georiënteerd. Hij is een voortreffelijk colorist en weet ook een Op zaterdag 5 oktober vindt in theater City of Wesopa te Weesp voor het vierde achtereenvolgende jaar een folkfestival plaats, waar ook de Soester groep Knijn zal op treden. Na het succesvolle optreden in het Cabrio-openluchttheater zul len zeker veel plaatsgenoten geïnte resseerd geraakt zijn in volgende optredens van deze band, die zich als "Iers, Schots en scheef" afficheert. Naast Knijn treden nog drie andere groepen op in het theater dat over een grote benedenzaal en een kleine knusse bovenzaal beschikt. In de eerste plaats The Old Rope String Band. Dit trio uit Engeland maakt muziek die afstamt uit heel veel verschillende landen. Zij com bineren dit echter met acrobatiek en tal loze grappen zodat het publiek in me nige zaal het in de broek deed van het lachten. In Weesp worden om die reden extra toiletten ingezet. Ook Keith Hancock zal in Weesp van de partij zijn in de bovenzaal. Deze En gelse accordeonist is in de folkwereld bepaald geen onbekende en hij trad al op in landen als Indonesië en Nieuw Zeeland. Soms speelt hij met zijn begeleidingsband, maar in Weesp zal hij solo met zijn karakteristiek^ manier van spelen zijn voornamelijk zelfgeschreven liedjes ten gehore brengen. Als laatste groep zal het trio Trefoil op treden, een groep die in het verleden al eens in De Vijverhof te zien was voor een (te) klein publiek. Deze groep brengt muziek uit de landen waar de groepsleden vandaan komen, namelijk Engeland en de Verenigde Staten. Ook Trefoil zal in de kleine zaal te zien zijn en zij spelen echt "folk"; muziek van en voor het volk en ze betrekken het pu bliek dan ook nadrukkelijk bij hun op treden. Het grote succes van de vorige drie fes tivals is vooral te verklaren door de on gedwongen sfeer. Mensen zitten niet op hun stoel maar zijn vrij om van boven- naar benedenzaal te lopen (andersom is ook toegestaan). Bovendien vinden in de gangen van het theater soms verras sende acts plaats. Er is maar een beperkt aantal kaarten beschikbaar, omdat de organisatie niet wil dat mensen hutje-mudje op elkaar staan. Dat heeft tot gevolg dat de zaal snel is uitverkocht en de laatste twee jaar waren de kaartjes in drie weken weg. Daarom is het aan te raden om, zo snel mogelijk te bellen met City of Wesopa (tel. 0294-419630) of Hans van Hees in Soest (tel. 602 66 18). Men kan de kaarten (a slechts f 15,-) ook kopen bij "Katrijntje" aan de Nieuwstraat 66 in Soest. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW g RENOVATIE ONDERHOUD handeling op een boeiende wijze te ver beelden. Tijdens de lezing leert men het werk van Steen kennen. We volgen zijn ontwikke ling van het vroege werk uit de jaren '40 tot aan het werk wat hij aan het eind van zijn leven maakte. Natuurlijk wor den beroemde werken als het "St. Nicolaasfeest" of "In. Weelde Siet Toe" uitgebreid besproken. Wat was de be doeling van Steen met deze werken, is er een boodschap in te ontdekken? Was hij een grappenmaker of toch ook een moralist? Veel van zijn werk gaat terug naar uitspraken en gezegden en lijkt een luchtig karakter te hebben. Later in zijn carrière schildert Steen echter ook Bij belse verhalen. Bijvoorbeeld de prach tige "Bruiloft van Tobias en Sara" of "De terugkeer van de Verloren Zoon". Jan Steen leren we kennen als een geva rieerd schilder. De lezing is een uitstekende voorberei ding op een bezoek aan de tentoonstel ling. In Soest wordt de Jan Steen-lezing gegeven door de enthousiaste kunsthis toricus drs, Frank Swagemakers. De le zing is voor iedereen toegankelijk en begint precies om 14.00 uur. De toegangsprijs is slechts f 10,-. Reserve ren is niet mogelijk en bezoekers wordt aangeraden tijdig aanwezig te zijn, zo dat men niet het risico loopt dat de zaal vol is. De Jan Steen-lezing vormt tevens de introductie van het nieuwe cursus seizoen in Soest, dat vanaf eind septem ber begint. De Stichting Vrije Academie voor kunsthistorisch Onderwijs organi seert dit seizoen diverse kunsthistorische cursussen. Het gratis programmaboekje met het volledige cursus- en excursie aanbod is telefonisch aan te vragen bij de Stichting Vrije Academie voor Kunsthistorisch Onderwijs, 020-665 50 50. Het boekje is ook af te halen bij de Openbare Bibliotheek. Woensdag 4 september, Domkerk: slotconcert van serie Dom-zomer- concerten met "Les Vêpres de la Vierge" (opus 18) van Marcel Dupré, door het Utrechts Studenten Gregoriaans Koor o.l.v. Jan Boogaarts en Piet v.d. Steen, orgel. Aanvang 20.15 uur. Entree: f 10,- /8,-. (Het concert stond eerder gepland voor 3 juli, maar kon wegens een defect aan het Dom-orgel geen doorgang vin den.) Op zaterdag 7 september organiseert de Amersfoortse scrabble-vereniging "Let tergreep" voor de tweede maal het Kei- stad-scrabbletoernooi in het bejaarden centrum Liendert in Amersfoort, waar vanaf 's morgens tien uur wordt ge speeld. "Lettergreep" bestaat elf jaar en heeft vorig jaar, bij de tweede lustrum viering, voor de eerste keer het lande lijke Keistad-scrabbletoernooi gehou den. Daaraan deden zo'n kleine hon derd scrabbelaars mee. Voortbouwend op dit succes houdt "Lettergreep" nu voor de tweede maal pen dergelijk toernooi, waarvoor zich inmiddels al weer bijna honderd spelers hebben opgegeven. Gespeeld wordt vol gens de spelling van de "dikke Van Dale". Een jury zal de juiste gang van zaken in de gaten houden. Verder wordt het officiële scrabble-reglement aange houden. Er worden drie ronden ge speeld, waarbij fraaie prijzen te winnen zijn (onder meer enkele Van Dale's). "Weerman" John Bernard zal de prijzen uitreiken. De Amersfoortse vereniging telt mo menteel ruim dertig leden, die naast Amersfoort, ook uit Ermelo, Soest, Bussum, Leusden, Baarn, Harderwijk en Utrecht komen. De vereniging kan nog nieuwe leden gebruiken. Er wordt iedere week op woensdagavond van half acht tot half elf gespeeld in het Biljart en Denksportcentrum aan de Eem- straat-Oost. Geïnteresseerden zijn op de clubavonden van harte welkom; ze kun nen gelijk een partij meespelen. Voor inlichtingen kan men terecht bij Ton Cloo (033-461 25 61) of Christien Ver schuur (033-494 69 21). Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 5 september: Deze beklemmende film is de tweede film van Tran Anh Hung, die succesvol debuteerde met "L'odeur de Ia Papaya Verte". Hij won met "Cyclo" reeds een aantal prijzen: een Gouden Leeuw en de International Critics Award op het filmfestival van Venetië en de prijzen Beste Film en Beste Filmmuziek op het Filmfestival van Gent. "Cyclo" geeft een beeld van het leven in een overbevolkte stad, die balanceert op de rand van de totale chaos en waar curruptie hoogtij viert. Een jongeman van 18 jaar verdient zijn geld met een fietstaxi. De term Cyclo verwijst zowel naar de fietstaxi als naar de jongen. Zijn ouders zijn gestorven. Hij woont samen met zijn grootvader en twee zussen in een arme wijk. Trouw aan de woorden van zijn vader, die ook een fietstaxi had en een jaar eerder bij een ongeval stierf, probeert hij zijn levensomstandigheden te verbeteren. Dan wordt zijn fietstaxi, die hij huurt van zijn bazin, gestolen. Om die te kunnen terugbetalen is hij verplicht enkele sabotages uit te voeren. Al snel raakt hij verstrikt in het misda dige milieu. Aangezien zijn daden onge straft blijven en hij gemakkelijk geld verdient, voelt hij zich sterk en wil hij zich aansluiten bij de bende van de "dichter". De dichter heeft toevalüg al iets te maken met de oudste zus van de Cyclo, omdat hij haar pooier is. Centraal in deze film staat de onschuld, die vanzelfsprekend is voor de zus, op het spel staat voor de Cyclo, en ver langd wordt door de dichter. Dan, wan neer alles verloren lijkt, wordt de Cyclo als door een wonder gered- Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50; qp/ 65+f6,-. Zaterdag 7 september: 14 leden van de tekenclub Artishock hebben van 20 tot 27 juli j.1. werken gemaakt in Monthureux le Sec bij Vit tel (Vogezen) in Frankrijk. Er is hoofd zakelijk op het landgoed van het cha- teau gewerkt, midden in het dorpje ge legen en voor de rest in het dorp zelf. Deze expositie in Artishock is een her haling van de expositie die aan het eind van die week reeds op het landgoed ge houden is. De echtgenote van de burge meester van Monthureaux le Sec werd bereid gevonden deze expositie te ope nen. Een grote belangstelling viel de exposanten ten deel. Het werk van de deelnemers maakte grote indruk op de Franse bezoekers, net zoals dit enkele jaren geleden in een Bretonse stad het geval was. De prachtige lokatie in de Vogezen heeft allen zeer geïnspireerd. De opening, om 21.00 uur, zal geheel in Franse sfeer geschieden. De expositie is verder tot 27 september 1996 te bezich tigen. De opening wordt, zoals gewoonlijk, opgeluisterd met levende muziek. Bij wijze van uitzondering wordt deze taak nu eens niet vervuld door Perron 5 B, maar door de tot op heden vrij onbe kende formatie "Elements", waarin men overigens een paar vertrouwde namen tegenkomt. "Elements" bestaat uit: Semmy Prinsen - tenorsaxofoon; Aad Hameeteman - gitaar; Marco van Os - bas; Martijn Schrijver - drums. Aanvang 21.00 uur. Toegang gratis. Tijdens de sportuitwisseling Soest-Soest is dit jaar voor het eerst naast de gebrui kelijke sporten ook een onderdeel kunst/cultuur in het uitwisselings programma opgenomen. Zes leerlingen van het Griftland College, onder leiding van Joke ten Cate, hebben samen met zes studenten uit het Duitse Soest op zaterdagmiddag in de kunstruimte van het Archi-gymnasium gezamenlijk het thema "Beweging" in experimentele schildertechnieken vertaald. Nadat deze kunstwerken enige tijd in het Duitse Soest geëxposeerd werden, zullen ze t/m zondag 15 september in het cultureel centrum c-drie te bewon deren zijn. Van het Griftland College hebben eraan meegewerkt: Laura Braspenning, Femke Heerkens, Py- Tswang Jin, Yu Zang Hing, Esther Ver wijs en Fleur Waardenburg. In Atelier Celien van Wilma Pothof (Weegbreestraat 40) gaan van 17 tot 19 september weer kleigroepen van start. Boetseren/keramiek: dinsdag- en donderdagochtend, 9.30-11.30 uur; 12 x twee uur; f 200,-. Iedereen kan ont dekken wat klei te bieden heeft. De cursussn zijn geschikt voor beginners en gevorderden. Wilma Pothof begeleidt de deelnemers bij opdrachten, technieken en decoratiemogelijkheden. Er wordt gewerkt in groepen van 6 personen. Eenmaal "proefdraaien": f 12,-. Kinderfeestjes met klei-activiteit of textiel: op afspraak. Wie op zoek is naar een leuk idee voor een kinderfeest kan in het atelier terecht. Wilma Pothof be geleidt kindergroepen met klei-activitei- ten, gericht op de jarige. Ieder kind neemt na afloop een kleurrijk klei-werk- stuk mee naar huis. Als variant kan er met textiel gewerkt worden. Max. 10 kinderen, f 80,- per uur. Speciale creatieve programma's voor familie-, vrienden- of personeelsfeest. Inlichtingen op verzoek. Deze program ma's bieden diverse mogelijkheden voor het gebruik van materiaal, bijvoorbeeld klei, textiel of natuurprodukten, of workshops naar onderwerp, bijvoor beeld portretteren, vogelhuisjes etc. Informatie en aanmelding: tel. 6022816. V

Soester Courant | 1996 | | pagina 15