m ?Jl_ KÉfËl Slingerland unt [ieuw huurcontract maakt toekomst ran Artishock uiterst ongewis m h Gemeentebestuur draait geldkraan voor Radio Soest niet open 1 ACTUEEL! m hooi 6027493 6027493 6027493 6027493 nS op de rEN IN 1997! slw/f Vernielingen in verband gebracht met Gildefeesten Politieteam lost overvallen op autohandelaren op CDA: 'College niet flexibel tegenover Hartje Zuid' Remu moet nog 200 huizen van drukregelaar voorzien )ENSDAG 4 SEPTEMBER 1996 zreniging start nieuw seizoen welgemoed SOESTER COURANT PAGINA 3 kans, eld, bij iakswinkel in atsloterij. garillos 145° snrniT Eduard ïR-S-bfj WMER S - BinI\£S Ri NFS 'Gilde moreel aansprakelijk' Danscentrum clamekrant bof! Jan Gina Sepp U zoekt iets leuks en gezonds in uw vrije tijd? Kom bij ons dansen! Soest 97 83 tel. 035-6017954 Iets te koop ofte geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Reeks autokraken a KLAREN KLAREN 88 KLAREN Omroep wil twee miljoen uit CAI-verkoop Jongen (13) gewond bij aanrijding Flinke buit bij inbraak in bedrijf Soesterbergsestraat mag niet dicht KLAREN KLAREN taxaties hypotheken SS TROUWPLANNEN? FOTO SWAGER Distributiedruk gaat naar 100 millibar an 8.00 - 1 7.00 13.30 uur. tjwsbeker tjitie dtersfiille m» §Jest" -ii'jfc'T'i en die ook west 1996 tot een hebben gemaakt. en feest geworden en van de menschap - 601 02 00 762 KE Soest rt/iet fttit/iti Telefoon: 6021059 fuldens «xe appelvlaaien. Itijd een feest Vlaai! ït toch? 30r 10 punten. specialisten» tel. 601 29 23 tel. 601 24 25 *ag t/m zaterdag Jet voortbestaan van Artishock, de Vereniging die al meer dan twintig jaar in belangrijke mate het cultu rele klimaat in Soest ("if any") be paalt, staat op het spel. "Wij luiden de noodklok," aldus voorzitter Erik van Veldhuizen aan het begin van het nieuwe seizoen. "We zijn in elk geval best een beetje in paniek..." )e vereniging ziet de nabije toekomst aet angst en beven tegemoet. In fe- •ruari loopt het huurcontract met de irma Smeeing, eigenaar van het voor- iialige Sint Jozefgebouw, na tien jaar af. >e vereniging wordt dan geconfronteerd et een verdrievoudiging van de huur, :oals Smeeing inmiddels heeft laten veten. "En die kunnen we niet betalen," aldus Van Veldhuizen. "We willen graag blijven, maar of dat een realistische op tie is staat nog te bezien." De Artishock-voorzitter ziet overigens de redelijkheid van de huurverhoging als zodanig wel in. "Toen de gemeente het gebouw destijds aan Smeeing ver kocht zijn er afspraken gemaakt over onze positie. Dat pakte destijds goed voor ons uit." In feite, aldus Van Veld huizen, bracht Smeeing de vereniging slechts een derde van de commerciële huurprijs die hij had kunnen bedingen in rekening. Het gebruik van de expositiezaal en de filmzaal is nooit apart berekend. Volgens Van Veldhuizen wil Smeeing de vereniging ook niet persé kwijt als huur der, maar stelt de firma zich nu wel op het standpunt dat Artishock een reële huur gaat betalen. Dat komt dus neer op een verdrievoudiging. Het "gat" waarmee de vereniging in de komende begroting wordt bedreigd ligt in de orde van 16.000 gulden, aldus Van Veldhuizen. Er zijn inmiddels verken nende gesprekken geweest met het ge meentebestuur, dat destijds ook betrok ken was bij de drie-partijen-overeen komst. "Het is hun regeling, dus ook hun probleem, vonden wij. We zijn al voor de zomer gaan praten met wethou der Blommers en ambtenaar Pot, en het leek erop dat ze toen, in de richting van Smeeing, wel mogelijkheden zagen om de huurverhoging in de hand te houden. Maar dat blijft beperkt. Blommers heeft ons hooguit zo'n 4000 gulden extra in het vooruitzicht gesteld en voor de rest trekt het College zijn handen er vanaf. Wij moeten dus nog ergens 12.000 gul den vandaan zien te halen." Niet naar C-drie Als dat niet lukt is de toekomst van Artishock uiterst ongewis, of op z'n minst het voortbestaan in het gebouw aan de Steenhoffstraat. Van Veldhuizen: "Blommers dacht dat er in dat geval wel mogelijkheden zouden zijn om naar C- drie te verhuizen, maar aan zo'n oplos sing durven we gewoon nog niet te den ken. Artishock hóórt gewoon in dit ge bouw, op deze plek. Als de activiteiten naar C-drie gaan is het geen Artishock meer... Dat zou een groot verlies zijn voor Soest, net nu het allemaal weer leuk gaat draaien." Van Veldhuizen doelt met dat laatste op de vervulling van de vurige wens van Artishock: de aanstelling per 1 septem ber van een eigen fulltime "huismeester" in de persoon van banenpooler Semmy Prinsen, een voor Artishock bekend en vertrouwd "gezicht". Hij zal zich vooral bezig houden met het beheer van de ruimten, waardoor .het bijvoorbeeld mogelijk wordt de openingstijden te ver ruimen en de zaalruimte aan anderen ter beschikking te stellen. Het bestuur gaat nog in gesprek met de firma Smeeing, maar heeft zich de laat ste maanden ook al driftig bezonnen op ideeën om meer inkomsten te genere ren. De contributie - nu gemiddeld zes gulden per maand - zou omhoog kun nen, vindt Van Veldhuizen. "Met 200 leden levert dat in elk geval iets op, en het zou onredelijk zijn als we Smeeing onderzijds niet een stuk tegemoet zou den willen komen. Ik ben wel bereid om de ledenvergadering zo'n contributie verhoging voor te stellen; wat haalbaar is merken we dan wel." Commercieel? Andere inkomstenbronnen zijn volgens Van Veldhuizen ook het overdenken waard, bijvoorbeeld reclame in het ledenblad en "sponsoring" van de film voorstellingen, "hoewel we daar eigen lijk vies van zijn." Een aftiteling in de trant van "deze film werd u aangeboden door..." stuit hem echter tegen de borst. "Het past helemaal niet bij Artishock. Het St. Jozef gebouw biedt sinds men senheugenis onderdak aan Artishock, maar hoe lang nog... Dat zou voor mij persoonlijk ook niet acceptabel zijn, maar uitsluiten moet je niets, al is er natuurlijk een grens. Maar we worden nooit een commerciële in stelling." De onheilstijdingen werpen een forse schaduw over het nieuwe seizoen, waar aan de vereniging deze week deson danks. welgemoed begint met (be proefde en nieuwe) activiteiten. Mor genavond gaat het filmhuis - nu zonder Pieter Henke - weer van startvrijdag begint de jongerensoos Shock-Inn weer en zaterdag is de eerste editie van de jazzclub (met expositie). Verder staan er spannende blues-concerten en tentoon stellingen op het programma, waarbij Artishock wil streven naar een meer galerie-achtige aanpak en eventueel "permanente" exposities. Springlevend "Artishock is springlevend," aldus Erik van Veldhuizen, "en we beginnen opge wekt aan het nieuwe seizoen." Het zou volgens hem eeuwig zonde zijn als de vereniging, met haar geruchtmakende en veelbewogen geschiedenis in Soest, halverwege dat seizoen een streep onder haar activiteiten moet zetten. "Ik heb nog geen slapeloze nachten, maar het is wel een beetje een zorglijk verhaal..." Een bewoner van de Prins Hen driklaan, de heer H. Zaremba, heeft het initiatief genomen voor de op richting van een comité tegen de verstrekking van alcohol tijdens de Gildefeesten. Hij wijt daaraan de vernielingen die late feestgangers vorige week o.a. aan zijn auto hebben aangericht. Volgens Zaremba waren de vandalen die het op de buitenspiegel van zijn auto hadden gemunt daartoe "met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid" aan gezet door (te) overvloedig alcohol gebruik in de Gildetent. Hij heeft het Gildebestuur daarom benaderd met het verzoek de schade te vergoeden. Volgens Zaremba heeft Gilde-ouder man (=voorzitter) René van Hal dat ver zoek bot van. de hand gewezen. Hij houdt het Gilde niettemin moreel aan sprakelijk en heeft daarom een onder houd met burgemeester De Widt aange vraagd. "Dit is niet acceptabel," aldus de gedupeerde Prins Hendriklaan-bewo- ner. "Terwijl je ligt te slapen wordt je auto voor je eigen deur aan gort gehol pen." Hij heeft zich met name gestoord aan de tegenwerping van Van Hal dat het niet vaststaat dat de vernielers van het Gildeterein kwamen, maar even goed in een plaatselijke horecagelegen- Bezoek onze vernieuwde dansschool en ervaar de ontspannen sfeer. heid tot hun euveldaden werden geïn spireerd. Van Hal laat weten de klachten van Zaremba wel degelijk serieus te hebben genomen. "Maar van ordinaire zuip partijen, zoals meneer Zaremba ons ver wijt, is bij de Gildefeesten geen sprake; we hebben de zaak goed in de hand. De feestavonden zijn dit jaar juist heel rus tig en zonder wanklanken verlopen. Dronken mensen laten we sowieso niet toe en wie laveloos dreigt te worden krijgt geen druppel meer. Die gaat met een taxi naar huis." Acceptatie Een tapverbod, zoals door Zaremba bepleit, of "bediening" die het verbruik nauwlettend in de gaten houdt, lijkt Van Hal verre van realistisch. De feesten zijn trouwens voor een belangrijk deel af hankelijk van de bar-omzet. "We doen er altijd alles aan om klachten te voor komen. Als de buurt last heeft van de muziek zorgen we dat de luidsprekers lager gedraaid worden. Bij de omwo nenden is er acceptatie. De enige klacht die ons dit jaar ter ore is gekomen was afkomstig uit Hoogland!" Volgens Van Hal kan het Gilde zich al leen al uit verzekeringstechnisch oog punt aansprakelijk stellen voor de schade die verder onbekende daders bij Zaremba en anderen hebben aangericht. De kwestie zal wat hem betreft verder besproken worden tijdens de evaluatie van de Gildefeesten, waarbij ook de burgemeester en de politie betrokken zijn. "Ik heb meneer Zaremba uitgeno digd daar ook bij te zijn, maar hij wil niet met ons om de tafel. Hij zei dat hij alleen met de pastoor wilde praten..." i Buuren Open dag: 8 september 19.30 tot 22.00 uur Clubs voor beginners gevorderden jong en ouder iC/ï/.y CC' n°ck JJn"e &n„ O Aanvang cursussen 20 september Info: Weegbreestraat 205 in Soest Een 33-jarige Soester ontdekte vorige week dat zijn auto, die aan de Soesterbergsestraat geparkeerd stond, door onbekenden was opengebroken. Vermist worden een cd-speler en twee cd's. Aan de Talmalaan werd met ge weld een radio-cd-speler uit een auto ontvreemd. Aangifte deed een 35-jarige Soesterse. Uit de auto van een 56-jarige Soester, die aan de Zuidpromenade ge parkeerd stond, werd eveneens de ra- dio-cd-speler weggenomen. Hetzelfde was het geval aan de Soesterbergsestraat en de Kornet, waar respectievelijk de auto's van een 59-jarige Bunschoter en een 39-jarige Soester werden gekraakt. Aan de Hartmanlaan verdween een draagbare telefoon uit de auto van een 35-jarige Soester. Bemiddeling Hypotheken Taxaties TE KOOP Co fenso 161 Aan de rand van Soest bij Baarnse bos en uitvalsw., grenzend aan park, mod. bungalow met besloten smaakvolle tuin (1.031 m2), over dekt terras m. o.haard. Dubbele ondergeb. garage. Ind.: ruime hal met garderobe, toi let, kantoor 20 m2, moderne keu ken, woonk. met o.haard en marm.- vloer, aparte verhoogde eetk., 4 sl.k., badk. met ligb., dubb. wast., toilet, bidet en aparte doucheka mer. Vaste trap naar souterr., dubb. gar., wasruimte met gas CV en boi ler. Div. magazijn en/of hobbyruim tes. Vraagprijs: f 975.000,- k.k. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Vrijdag de 13e zijn wij gesloten! onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties TE KOOP SOEST G. v.d. Veenstraat 66 Omgeven door een heerlijke groe ne en zonnige tuin, opp. 418 m2, vrijstaand woonhuis, bouwjaar 1973, in rustige straat. Het pand verkeert in uitstekende staat en is ged. v.v. dubbele beglazing en voorzetramen. Ruime oprit met ga rage waarin berging en hobbyruim te met vliering. Indeling begane grond: ruime hal, meterk., toilet, woonkamer met grote open keuken, berging, douchek. met aansl. wasmachine en droger, CV (moederhaard). Verd.; 4 slaapkamers, bergzolder, vaste kasten. Aanvaarding in over leg. Vraagprijs f 485.000,- k.k. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Bemiddeling Hypotheken Taxaties TE KOOP NIEUWBOUW SOESTDIJK Nachtegaalweg Op deze mooie lokatie, gelegen aan een plantsoen, wordt binnen kort begonnen met de bouw van een moderne dubbele villa "jaren 30-stijl" met garage, elk op ca. 500 m2 grond. Uitstekend afgewerkt met hoogwaardige materialen. In spraak over afwerking mogelijk. Ind.: entree, toilet, meterkast, woonkamer met erker en schuifpui naar terras. Garage met ruime overkapping. Verd.: 3 slaapkamers, ruime badkamer met ligbad en douche. Apart tweede toilet. Zol der met mogelijkheid voor extra kamer. Vraagprijs f 520.000,- v.o.n. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Vrijdag de 13e zijn wij gesloten! Wie het onderste uit de kan wil heb ben, krijgt het lid op de neus. Deze volkswijsheid geldt sinds afgelopen maandagavond zeker voor Radio Soest. De lokale omroep kreeg de politici in de commissie ABZ, in navolging van het College, niet zo ver dat de gemeentelijk geldkraan weer eens fors wordt open gedraaid. In een overigens keurig briefje had het bestuur van Radio Soest de gemeente raad onlangs de suggestie aan de hand gedaan om uit de welgevulde CAI-pot een bedrag van twee miljoen beschik baar te stellen. Op die manier kon de gemeente, nu zij de omroep ook al gast vrijheid verleent in de kelders van het gemeentehuis, daaraan een "extra di mensie" toevoegen, aldus het bestuur. Die twee miljoen zou gereserveerd en belegd moeten worden om Radio Soest een jaarlijkse exploitatiebijdrage van zo'n 50.000 gulden te leveren. Het geld kon op die manier mooi besteed worden aan een verwant doel waarvoor de in woners van Soest toch al betaald hebben en waarvan ze allemaal kunnen genie ten, meende het bestuur. Radio Soest- zou dan ook niet afhankelijk worden van de commercie en er hoefde ook geen beroep te worden gedaan op de fi nanciële middelen van de gemeente, waS de redenering. Continuïteit Het verzoek viel al slecht bij het College van B. en W., dat zich baseert op de af spraken in het werkplan 1996-2001. Daarin wordt de subsidie voor Radio Soest afgebouwd, mede op basis van de mededelingen van de omroep dat zij na 1997 zou kunnen voortbestaan door re clame-inkomsten te verwerven. Volgens het College is dat plan nog he lemaal niet achterhaald. Het gaat er dan ook van uit dat de continuïteit van Ra dio Soest gewaarborgd is, tenzij zich pas nog drastische wijzigingen hebben voor gedaan waardoor het voortbestaan in gevaar is. Het College heeft daar echter niets over vernomen... Ook de commissie reageerde maandag avond gepikeerd op het drieste verzoek, dat door sommigen als mosterd na de maaltijd werd beschouwd. De opbrengst van de CAI-verkoop is inmiddels im mers in de algemene middelen gestort en er zijn al diverse bestedingen voor gevonden. Het verzoek werd dan ook unaniem van de hand gewezen, waar door Radio Soest - zoals WD-fractie- voorzitter Bert Krijger het omschreef - "weer met beide benen op de grond werd gezet". Bij een aanrijding op het kruispunt Van Weedestraat-Korte Melmweg is vorige week een 13-jarige jongen uit Soest ge wond geraakt. Hij stak de weg over toen daar een auto kwam aanrijden, bestuurd door een 35-jarige Soester. De jongen viel en liep daarbij een hoofdwond op. Bij een inbraak in een bedrijfspand aan de Beckeringhstraat hebben de daders vorige week fors toegeslagen. De buit bestond uit een fax-apparaat, een draag bare telefoon, een fotocamera, een com puter met toebehoren en wat elektrisch gereedschap. Een 28-jarige Soester deed aangifte bij de politie. Met de aanhouding van acht ver dachten heeft de politie Eemland Noord, in samenwerking met de Politieregio's Utrecht en Brabant Noord, vijf gewelddadige overvallen op autohandelaren in Soest, Hoog land en Volkel opgelost. Zeven ver dachten hebben bekend dat zij bij één of meer overvallen betrokken zijn geweest, waarbij voornamelijk geld en sieraden werden buit gemaakt. De overvallen werden op 24 en 26 juni gepleegd in Hoogland, op 3 en 8 juli in Soest (respectievelijk de H. Blaekweg De CDA-fractie in de gemeenteraad is het oneens met het besluit van Burgemeester en Wethouders om het winkelcentrum Hartje Zuid geen toestemming te verlenen voor het (tijdelijk) afsluiten van de Soesterbergsestraat. Van de ge meente mag enige flexibiliteit wor den verwacht, aldus het CDA. De promotiecommissie van het winkel centrum had het College gevraagd de winkelstraat op zaterdag 28 september tijdelijk te mogen afsluiten, in verband met de feestelijkheden rond de ingebruikneming van het nieuwe par keerterrein. Die zaterdag vormt het slot van een periode vol evenementendie zich uitstrekken over de hele maand september. Van het College kreeg de promotiecommissie echter geen mede werking. CDA-fractievoorzitter Bart Krol, die de kwestie vorige week bij het College heeft aangekaart, vindt dat B. en W. het afwijzende besluit moeten heroverwegen en voorleggen aan de raadscommissie Ruimtelijke Ordening, die deze week plaatsvindt. "De ondernemers in Soest-Zuid hebben lang met ongemakken te maken gehad," aldus Krol in zijn brief aan het College. "Nu zij het eind van deze ongemakken feestelijk willen vieren mag van een ge meente enige flexibiliteit worden ver wacht." Hij denkt dat het best mogelijk is het parkeerterrein en de Korte Ossen- dam bereikbaar te houden. "Het eenmalige ongemak dat een derge lijke afsluiting - voor sommigen - ople vert staat in onze ogen in geen enkele verhouding tot het ongemak dat velen in Soest-Zuid als gevolg van allerlei ac tiviteiten hebben moeten ondervinden," aldus Krol. en de Laanstraat) en op 5 juli in Volkel. In vier gevallen zijn op gewelddadige wijze en met gebruikmaking van vuur- en steekwapens de slachtoffers gesom meerd geld en sieraden af te geven. Bij de overval in Soest aan de Laanstraat is tijdens een worsteling geschoten, waar door een slachtoffer gewond raakte. De acht verdachten zijn tussen de 20 en 35 jaar oud en allen woonachtig in de regio Utrecht. Bij huiszoekingen is een deel van de buit teruggevonden. Tevens zijn bij deze huiszoekingen een tweetal vuurwapens in beslag genomen, als mede een aantal bivakmutsen en drie personenauto's. Uit het onderzoek kwam naar voren dat de overvallen in wisselende samenstel lingen plaatsvonden. Twee verdachten, 21 en 28 jaar uit Utrecht, waren bij alle vijf overvallen betrokken. Zeven ver dachten hebben bekend. Het onderzoek naar de rol van een 21-jarige verdachte wordt nog voortgezet. Daarnaast wordt hij er ook van verdacht in het bezit te zijn geweest van vals geld, valse papie ren en diefstal van een personenauto. Het onderzoek naar de overvallen is eind juni van start gegaan en uitgevoerd door een team van tien rechercheurs uit de politie regio's Utrecht en Brabant- noord. Het team zal in de loop van de komende week worden ontbonden. De verdachten bevinden zich in voorlopige hechtenis. Tegen een aantal van hen is een gerechtelijk vooronderzoek inge steld. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken TE KOOP GEVRAAGD Hoekhuis of helft dubbel, liefst vooroorlogs, min. 3 slaapkamers en zolder, evt. te renoveren. Koopprijs f 400.000,- k.k. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties snel, vakkundig en haarscherp vooreen deskundig hypotheekadvies Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Vrijdag de 13e zijn wij gesloten! Haal dan eerst bij foto Swager het boekje "Trouwen hoe het hoort en hoe het kan". I Dat staat boordevol ideeën. Bovendien krijg I je nog een aantal waarde-cheques die veel J trouwvoordeel bieden. Kom vrijblijvend ons show-album inzien of maak een afspraak voor een persoonlijke presentatie. Uw trouwfoto- en/of video reportage is bij ons in goede handen. Win je eigen trouwreportage. Bovendien krijgt u dan gratis nog 30 bedankkaartjes. FOTO - VIDEO VAN WEE0ESTRAAT 85 - 3761 CD SOEST TELEFOON 035-601 3917 betalen im F0T06RAFEN GILDE Binnenkort wordt de omschakeling naar een hogere gasdruk in Soest af gerond. In een gedeelte van Soest wordt de druk verhoogd van 30 naar 100 millibar (mbar), de tegen woordig gebruikelijke distributie- druk. Voordeel daarvan is, dat er dunnere leidingen kunnen worden gebruikt. De dunne buizen zijn goedkoper en bedrijfszekerheid wordt vergroot. Daar voor moest er in de woningen een gasdrukregelaar worden geïnstalleerd. Deze gasdrukregelaar zorgt ervoor dat men daarvan niets merkt. De druk in de binneninstallatie (de leidingen in de woning) blijft gehandhaafd op 30 mbar. Als uiterlijk in de laatste week van ok tober alle woningen zullen zijn voorzien van de zogenoemde huisdrukregelaars kan de distributiedruk (voor de leidin gen in de straat) worden verhoogd naar 100 mbar. Uit veiligheidsoverwegingen worden woningen die nog niet zijn voor zien van de regelaar, van de gastoevoer afgesloten. In het afgelopen jaar zijn inmiddels 7000 woningen van nieuwe gasdruk- regelaars voorzien. Bij ca. 200 huizen konden de Remu-monteurs echter nog niet terecht om dit werk uit te voeren. Als eind oktober wordt omgeschakeld op 100 mbar zitten de bewoners van die woningen dus zonder gas. Remu heeft de bewoners, bij wie de gas drukregelaar nog niet is geïnstalleerd, een brief geschreven met een verzoek om medewerking. Wie niet thuis is op het moment dat de monteur aan de deur komt, krijgt een kaart in de bus. Daarop staat een telefoonnummer om een afspraak te maken voor een tijdstip, dat het de klant wel schikt. De werkzaamheden nemen ongeveer een half uur tot drie kwartier in beslag. Uiteraard zijn voor de klant aan deze "ombouw" geen kosten verbonden. Om te voorkomen dat onbevoegden mis bruik zouden maken van deze gelegen heid om binnen te komen: de monteur moet zich (kunnen) legitimeren met een pasje van Remu.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3