DONCR Ab en Bep Blokzijl nu 'burgers van verdienste' van Titusville (VS) Dit seizoen... gaan we het anders doen Geen show ti# maar msnujKt opcn mcen met 'Jaakje van de Teutsteeg' gaat met de hoogste geiten-eer strijken IVARjA EEN TOAST OP DE NIEUWE WINTERCO Gevraagd Grootscheepse verhuizing in ziekenhuis Èemland Mavo-Soest is op zoek naar spoorloze oud-leerlingen WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT Amerikaanse hulde voor 'Poolse'Soesterbergers OOGT NIET Patiënten naar andere locaties Amazonepaard wint van politiefiets Autokraken Bromfietsonderdelen uit kelderbox weg Humanitas Eemland start Home-Start PAGINA 13 IN-WEAR PART TWO MARC AUREL P.T.A. CLAIRE FESTOON DUTCH M.A.C. RAVENS GATSBY CATH, HEFFNER MICHELLE BRAX 12-13 sept. van 13.30 tot 21.00 uur 10 sept. van 10.00 tot 17.00 uur. Koninginnelaan 22,3762 DE Soestdijk Telefoon: 035 - 602 59 96 - Fax 035 - 601 27 40 Meisje (12) gewond bij aanrijding Volle Sulo weg VASTE-, en INVALLOPERS Soester Courant tel: 6014152 Voor reünie op 20 september Algeheel kampioen van de provincie SSBsSm Motorfiets weg en yreer terug Automobilist botst tegen bromfietser Inbraak in manege Grof huisvuil op straat gedumpt Hij was al ereburger (de eerste) van Kedzierzyn-Kozle, de Poolse "zus- fergemeente" van Soest, en onge veer ook zoiets van de provincie Opole, en drager van een hoge Poolse onderscheiding, hem toege kend door president Lech Walesa persoonlijk. Sinds kort is Ab Blokzijl, zo'n beetje de grondlegger van de jumelage tussen Soest en Kozle, ook "burger van verdienste" van de Amerikaanse stad Titusville, Florida, samen met zijn vrouw Bep. De Blokzijls doen er niet gewichtig over, par in hun hart zijn ze natuurlijk best i beetje trots op deze bijzondere nerikaanse erkenning voor het werk jat zij, vanaf 1981, toen de situatie in olen nog echt onvoorstelbaar slechts 'as, hebben verricht en dat zelfs aan de ^hdere kant van de oceaan erkenning leeft gevonden. De bijbehorende jlaquette werd hun uitgereikt toen ze van de zomer op vakantie in Florida Haren. •e banden tussen Soest en Titusville ijn, hoe vreemd het ook mag klinken, >or een belangrijk deel van Poolse iakelijDe overzeese contacten dateren 'erigens al van 1983, toen burgemees- ir Paul Scholten en wethouder Günther ilomp de oversteek maakten met de edoeling een soort "jumelage" op te etten. De gemeenteraad voelde daar iteindelijk niets voor en het opzetje ing de mist in, maar het enigszins om- treden reisje van Scholten en Plomp ette ook de toenmalige burgemeester an Titusville, Truman Scarborough, op et spoor van Ab Blokzijl. Scholten had kennelijk over mij en de richting "(Midden-Nederland helpt de 'olen") gesproken, en Scarborough was o enthousiast dat hij mij opzocht toen ij in Soest was en me direct de gouden 'eutel van Titusville aanbood," aldus Blokzijl. "Ik begreep er niets van, maar Jcarborough zei ook dat we maar 's angs moesten komen als we in de buurt waren. Dat hebben we gedaan; in 1983 zijn we er voor het eerst geweest en we werden direct ingeschakeld bij een geld- nzameling voor de Polen. In Titusville wonen nogal mensen die zelf uit Polen afkomstig zijn, dus dat leefde daar." Altijd geld De actie leverde zo'n 30.000 gulden op en werd gevolgd door andere inzamelin gen, waarmee Blokzijl allerlei goederen kon aanschaffen die hij tijdens zijn veel vuldige reizen naar Polen - toen nog echt achter het IJzeren Gordijn - op de juiste plaatsen kon afgeven. "Ze gaven altijd geld, nooit spullen, omdat het sim peler en goedkoper was om het trans port door ons te laten regelen." Op die manier droeg Titusville o.a. bij aan de aanschaf en het transport van een röntgenapparaat voor een ziekenhuis in Janovice en tal van andere hulp goederen. TSP (Titusville-Soest-Poland), zo heette de organisatie die zich in de Ameri kaanse stad bezighield met de inzame lingen. Dat is inmiddels - omdat de ini tiatiefnemers inmiddels zijn opgevolgd door jongere mensen - de CPR gewor den (Combined Polish Relief). Beide namen prijken overigens op de "Citizenship Award" die Ab en Bep Blokzijl tijdens een groots onthaal in Titusville kregen aangeboden door CPR-voorzitter Len Petrovski. De tekst Heeft u problemen met het zien in de verte, bjj het lezen oL achter de computer? Donker brillen - con tactlenzen beschikt over een uiterst moderne oog meetruimte met de nieuwste apparatuur. Daarmee kunnen we exact vaststellen wat voor u de beste correctie is. Voor een keuze uit de ruime collectie monturen en een vakkundig advies bent u bij Donker brillen - contactlenzen aan het juiste, betrouwbare adres (gediplomeerd optometrist-^ contactlensspecialist ANVO). brillen - contactlenzen Smitsweg 30 3765 CT Soest Tel. 035 - 601 86 26 De meeste voorbereidingen voor één van de omvangrijkste verhuizin gen in de geschiedenis van Zieken huis Eemland zijn vandaag achter de rug. Bij de grote verhuisoperatie zijn niet alleen medewerkers van het ziekenhuis betrokken, maar ook patiënten die naar een andere afde ling of zelfs naar een andere locatie verhuizen. Afhankelijk van hun situatie zullen de patiënten per ambulance of busje wor den vervoerd. Bij deze grootscheepse verhuizing zullen ziekenhuismedewer kers en vrijwilligers van het Rode Kruis en de Unie voor Vrijwilligers voor on dersteuning en begeleiding zorgen. Vorig jaar werden kindergeneeskunde en verloskunde geconcentreerd op locatie St. Elisabeth. In juni van dit jaar verhuisde de afdeling Urologie naar locatie De Lichtenberg, en dan nu een viertal specialismen tegelijk! Op 11 sep tember verhuizen namelijk interne ge neeskunde, longgeneeskunde, neurolo gie en reumatologie. Deze samenvoe gingen op één locatie geven veel voor delen, zowel voor de patiënten als voor de medewerkers en medisch specialisten van Ziekenhuis Eemland. Zo zijn er minder "dubbele" voorzieningen. Dat bespaart geld en komt bovendien de patiëntenzorg ten goede. Nieuwe situatie Na 11 september zullen nieuwe afdelin gen ontstaan voor alle klinische zorg (bedden, opnamen) van de volgende vier specialismen op één locatie van Ziekenhuis Eemland. In locatie De Lichtenberg (Utrechtseweg) komen in terne geneeskunde, longgeneeskunde, reumatologie. In locatie St. Elisabeth (Ringweg Randenbroek) komt neurolo gie. Bezoektijden Patiënten van genoemde specialismen zijn vandaag bij deze verhuisoperatie betrokken. Omdat voor deze patiënten het middagbezoek (13.30 tot 14.00 uur) is vervallen, is het bezoek 's avonds weer van harte welkom en zelfs een half uur langer dan gebruikelijk: van 18.00 tot 19.30 uur. Wie een patiënt in Zieken huis Eemland gaat bezoeken doet er goed aan zich ervan te verzekeren dat hij naar de juiste locatie gaat. Polikliniek Sinds 1 september heeft Ziekenhuis Eemland één telefoonnummer voor de poliklinieken: 033-421 44 44. Dit geldt voor polikliniekafspraken in locatie St. Elisabeth, locatie De Lichtenberg en locatie polikliniek Hellestraat. luidt: "Citizenship Award, Albert and Elisabeth Blokzijl, 1983-1996. For years of dedication to the People of Poland, we express our highest esteem and appreciation. With love from your friends and co-workers in Florida." "We stonden er wel van te kijken," al dus Ab Blokzijl. "Daar hadden we totaal niet op gerekend en het deed ons best wat. Het was allemaal ook heel indruk wekkend en officieel. Ach, daar doe je het natuurlijk allemaal niet voor, maar het is toch wel leuk als de mensen het zo waarderen." Helpende hand De onderscheiding heeft intussen een mooi plekje gekregen in de Soester- bergse huiskamer van de familie Blokzijl. Blokzijl is nog altijd - zij het op de achtergrond - actief voor de hulp aan Polen. Hij gaat er nog regelmatig naar toe om vrienden te bezoeken, houdt ook veelvuldig telefonisch contact en biedt, als dat zo uitkomt, nog altijd een hel pende hand. Over de roerselen en ruzies die de jumelage in Soest de laatste jaren heb ben geteisterd laat hij zich liever niet uit. "Laat ik er dit van zeggen: de stichting was eigenlijk mijn kindje, en ik heb nu almaar het gevoel dat ze dat kindje ver zopen hebben..." De politiesurveillanten hielden vorige week een ruitercontrole in de Soester bossen. Eén amazone bleek niet in het bezit van de vereiste penning, maar zij gaf haar paard ijlings de sporen en ver dween uit het zicht, zonder zich verder bekend te maken. Een achtervolging had geen an, omdat de surveillanten te fiets waren en het paard niet konden bijhouden. Aan de Van Hamelstraat werden vorige week twee auto's open gebroken. Daar bij werden respectievelijk enkele cd's, een radiofrontje, een complete radio en een cd-wisselaar gestolen. Aan de Honingbij verdwenen een radio, enkele cd's en persoonlijke papieren. Aan het Fazantpad werd een radio-cassetterecor der buitgemaakt. Een aantal bromfietsonderdelen is ge stolen van een zeventienjarige bewoner van de Varenstraat. De spullen werden ontvreemd uit de kelderbox. De afdeling Eemland van Humanitas, een vereniging voor maatschappelijke dienstverlening en samenlevingsop bouw, is in Amersfoort een nieuw pro ject gestart: Home-Start. Het project is bedoeld voor gezinnen met jonge kinde ren, die op een bepaald moment een steuntje in de rug kunnen gebruiken. Ervaren vrijwilligers bieden die onder steuning op een vriendschappelijke ma nier. De gezinnen In ieder gezin kan zich een moeilijke periode voordoen. Iedereen kan ziek worden, problemen krijgen met de rela tie, met de financiën, zich na een ver huizing eenzaam voelen of moeite heb ben met het gedrag van de kinderen. De opvoeding van de kinderen kan dan in eens te veel worden. Een ouder kan het gevoel hebben er alleen voor te staan. Vrijwilligers van Home-Start bieden in deze gevallen ondersteuning, praktische hulp en vriendschap. Het gezin zelf be paalt welke hulp nodig is. De vrijwilli gers hebben tijd en gaan op een gelijk waardige, vriendschappelijke manier met het gezin om. Zij helpen erger pro blemen te voorkomen en zoeken naar de sterke kanten van het gezin. Na ver loop van tijd kan het gezin het allemaal weer alleen aan. Gezinnen kunnen zelf hulp van Home-Start aanvragen. Aan de hulp zijn geen kosten verbonden. Voorwaarde is wel dat een van de kin deren jonger is dan zes jaar. De vrijwilligers Iemand kan vrijwilliger worden als het verhaal van Home-Start haar/hem aan spreekt. Verder is ervaring met het op voeden van jonge kinderen noodzake lijk. Dat kan ervaring met eigen kinde ren zijn, maar ook werkervaring, opge daan in bij voorbeeld onderwijs of kin deropvang. Vrijwilligers moeten gemo tiveerd zijn om hun ervaring voor Home-Start in te zetten en beschikken over een luisterend oor en een positieve levenshouding. Verder moeten zij min stens een dagdeel per week beschikbaar hebben voor Home-Start. Vrijwilligers krijgen een cursus, die de nodige bagage geeft en er is voldoende begeleiding tij dens het werk. Een brochure van Home-Start is bij de afdeling Eemland van Humanitas (tel. 033-465 66 13) op te vragen. De coör dinator van het project is Annelies Boode; zij is op maandag, woensdag morgen en vrijdag bereikbaar. m Een 12-jarig meisje uit Soest is vorige week licht gewond geraakt toen ze met haar fiets werd geschept door een auto. Het ongeluk gebeurde op de Nieuwe- weg, waar ze langs een aantal gepar keerde auto's fietste. De auto werd be stuurd door een 67-jarige Soester. Bij de botsing kwam het meisje tegen de voor ruit van de auto terecht. Haar letsel be perkte zich tot een pijnlijke heup, waar voor de hulp van een arts werd,inge schakeld. Onbekende daders hebben vorige week aan de Soesterbergsestraat een Sulo- container gestolen. Aangifte deed de 30-jarige bewoonster. Opmerkelijk de tail: de Sulo was vol! voor de Aanmelden: Mavo-Soest, de school die tien jaar geleden ontstond uit de fusie van de Openbare Mavo Soest en de Van der Hucht IVO-Mavo, viert op vrij dag 20 september het tweede lus trum. Alle oud-leerlingen (van die tien jaar, wel te verstaan) zijn wel kom in de school. Datzelfde geldt trouwens ook voor oud docenten, oud-bestuursleden, oud-le den van de ouderraad en oud-leden van de medezeggenschapsraad. Ze hebben - als het goed is - intussen allemaal een uitnodiging gekregen voor het feest dat op 20 september in het gebouw aan de Valeriaanstraat plaatsvindt, vanaf 19.30 uur. Mogelijk hebben nogal wat oud-leerlin gen en andere genodigden over de uit nodiging heen gekeken, want de reünie commissie onder leiding van directeur J.W. de Gruijl mist nog een flink aan tal aanmeldingen. Aan de uitnodiging zelf kan het bijna niet gelegen hebben, want die zag er schitterend uit en was o.a. verlucht met klassefoto's van de eindexamenklassen van de afgelopen tien jaar. Mavo-Soest is nog een van de weinige "categorale" mavo's in het land; de meeste zijn opgegaan in grotere scholen gemeenschappen. De school is met zijn tien jaar nog in alle opzichten "jong", al draagt ze de geschiedenis van de IVO- mavo en de Openbare mavo uiteraard met zich mee. De school vaart wel, kan men zeggen, vooral sinds de invoering van het "thuiswerkvrije" systeem (in 1988), dat zowel de leerlingen als de docenten uitstekend bevalt. Momenteel telt Mavo-Soest 260 leerlingen en de laatste jaren tekent zich ook weer een duidelijke groei af. 1 augustus 1986 Alle aanleiding voor een feestje dus, ofwel een reünie, waarvoor helaas alleen de oud-leerlingen van de "nieuwe" school (dus van na 1 augustus 1986) uitgenodigd konden worden. Ze worden bij binnenkomst ingedeeld naar exa menjaar en krijgen een gezellige avond voorgezet, waarbij het Hilverts combo zorgt voor live muziek. Aan een hapje en een drankje zal het uiteraard niet ontbreken. Verder kunnen de reünisten die avond genieten van een optreden van Leo van den Berg (kinderparadijs de Vrije Teu gel) als entertainer en is er een Rad van Avontuur met als hoofdprijs een ballon vaart en natuurlijk nog een heleboel andere mooie prijzen. De reünie wordt mede mogelijk ge maakt door een aantal Soester bedrij ven: SNS-bank, Albert Heijn, Bodewes Bouw, Yves Rocher, fa. Tammer, Soes ter Courant, Auto Smeeing, loodgieters- bedrijf Van de Pol en de Tromslager, die de catering verzorgt. Oproep Het zou zonde zijn als niet alle of zo veel mogelijk "oud-Mavosoesteri" op 20 september present zouden zijn. Vandaar dat vanaf deze plaats alsnog een drin gende oproep aan alle betrokkenen wordt gedaan om het feest mee te ko men vieren. Men kan zich tot uiterlijk één dag voor de reünie (dus op donder dag 19 september) nog telefonisch aan melden bij de school: tel. 6015689 (bij voorkeur tussen 9.00 en 12.00 uur). Sinds vorige week heeft Soest met "Jaakje van de Teutsteeg", een van de melkgeiten van Ab en Sylvia Revoort van het Kerkpad, weer eens een echte kampioen binnen zijn grenzen. Jaakje ging tijdens de pro vinciale keuring in Utrecht met de hoogste geiten-eer strijken. De tweeëneenhalf jaar oude geit won niet alleen de hoogste prijzen in haar eigen categorie ("Nederlandse witte" van twee jaar en ouder), maar triom feerde ook nog eens boven haar collega kandidaten bij de Toggenburgers en de andere rassen. Jaakje scoorde op alle gebieden: exterieur, melkgift en nog zo het een en ander. Jaakje is dus de trots van Ab en Sylvia, die overigens ook met "Lijsje" (eveneens met de achternaam "van de Teutsteeg", die ontleend is aan de vroegere naam van wat tegenwoordig de Korte Melm- weg is) in de prijzen vielen. Lijsje - zes maanden oud - werd kampioen bij de witte lammeren. En samen met de rest van de stal - waaronder "Iris" en "Haskè" van de Teutsteeg - sleepte Jaakje ook nog de prijs voor de mooi ste eigenarengroep in de wacht. In Huize Revoort staat inmiddels een flink aantal bekers te blinken, aangevuld met allerlei medailles en andere prijzen. De Teutsteeg-stal (die zo'n tien geiten én een bok omvat, plus elk jaar een flink aantal lammeren) heeft in geitenland inmiddels een gerespecteerde klank. Dat is met name de verdienste van Sylvia, die dagelijks van vroeg tot laat met haar "koppel" in de weer is, evenals trouwens met de andere dieren van de boerderij aan het Kerkpad. Toen Ab en Sylvia daar veertien jaar geleden neerstreken hadden ze geen flauw benul van het boerenleven, laat staan van de verzorging van een com plete veestapel. "Maar omdat dit een échte oude boerderij was wüden we hem ook helemaal intact laten, compleet mét beesten." De Revoorts prijzen zich ui terst gelukkig met buurman Piet van Logtestijn, die hen veel heeft geleerd en hen de jaren door "voor duizend ram pen heeft behoed", en nog steeds. 'Achter gaat voor' Het oude boerderijtje - "we zochten een huisje met een grote tuin, en toen we hier tegenaan liepen gingen we meteen plat" - is in de loop der jaren uitgegroeid tot een gerenommeerd veeteeltbedrijf- in-zakformaat, waaraan Sylvia overigens haar handen meer dan vol heeft. "Ik ben zo'n 60 a 70 uur per week met de bees ten in de weer. Nee, we zijn al twaalf jaar niet op vakantie geweest. Een dag zonder rampen, dat beschouwen wij als 0 vakantie. De hormonen van de geiten hebben altijd voorrang: 'achter gaat voor', zoals de boeren zeggen." Naast de geiten heeft Sylvia - met de assistentie van Ab voor het zware werk - ook nog de dagelijkse zorg voor een aantal koeien, een handvol schapen, een aantal kippen en een bijenvolk, plus een hond en een kat. "En een héleboel houtwormen," aldus Ab. De belangstel ling is vooral gericht op dieren van een bijzonder, soms bijna uitgestorven ras, zoals de "Lakenvelders" (koeien), "Veluwse heideschapen" en "Veluwse blauwe" (kippen). De politie trof vorige week aan de Parallelweg een motorfiets aan, die daar al enige tijd gestaan moet hebben. Bij onderzoek bleek de bedrading te zijn doorverbonden, waaruit de politie con cludeerde dat het voertuig gestolen was. De eigenaar, een 31-jarige bewoner van de Beetzlaan, werd opgespoord. Hij was uiterst verbaasd, omdat hij in de veron derstelling verkeerde dat de motorfiets nog in een garage aan de Van Goyenlaan stond. Kneuzingen en schaafwonden'heeft een Soester van 28 overgehouden aan een aanrijding op de Steenhoffstraat. Hij reed met zijn bromfiets ter hoogte van de Dalweg, toen hij werd geraakt door een auto. De Amersfoortse bestuurder sloeg de Dalweg in en had de Soester niet zien naderen. De tweewieler en de kleding van de Soester werden bescha digd. Twee zadels met een totale waarde van tweeduizend gulden zijn zondagnacht uit een ponystal van een manege aan de Bosstraat gestolen. De inbraak werd gemeld door een zestigjarige Soester. De gemeente heeft maandagmiddag grof huisvuil verwijderd vanaf de Eigendomweg. Daar waren voor de woning van een vrouw autowielen, ban den, een uitlaat, een kinderzitje, glas platen, een tuner en houten voorwerpen gedumpt. Dit gebeurde omstreeks vijf uur 's middags. De politie stelt een on derzoek in. Armeluiskoe De tien melkgeiten zorgen met elkaar voor een hoop melk, die voor een be langrijk deel wordt verkocht. "Geiten melk heeft een slechte naam, omdat het geassocieerd wordt met armoe en in de oorlog veel gedronken werd. Toen wer den geiten gevoerd met afval, maar te genwoordig krijgen ze een uitgebalan ceerd menu. De geit wordt ook nog al tijd beschouwd als 'armeluiskoe', maar de melk is een goed en gezond product; kinderen die allergisch zijn voor koe melk reageren er bijvoorbeeld heel goed op. Qua smaak zijn geitemelk en koe melk nauwelijks van elkaar te onder scheiden. Het is ook niet vetter."'Een aanzienlijk deel van de Teutsteeg-melk gaat naar de kaasboerderij de Stalen hoef, die er de beroemde Soester geiten kaas van maakt. Over geiten bestaan trouwens her en der nog wel vooroordelen, zo blijkt. "De mensen denken vaak dat geiten stinken, maar dat is niet zo. De beesten zijn juist heel schoon. De bok, die stinkt wei, vooral in de herfst." Geitenvlees is vol gens kenners een delicatesse en de Revoorts zetten hun tanden, als dat zo uitkomt ook gaarne in een bokje, want die gaan doorgaans naar het slachthuis. Levert dat geen emotionele problemen op, het verorberen van je eigen dieren? "Jawel, soms wel. Maar als je ze keurig verpakt in porties thuiskrijgt is het ge woon vlees geworden..." Geduld Geiten zijn echter in de eerste plaats niet alleen lieve, aanhankelijke (en vooral mooie, zoals Jaakje heeft bewezen) maar ook slimme beesten. "Ze hebben echt karakter, en ze hechten zich snel aan je. Ze zijn niet slaafs, zoals honden, en je zou geiten wel kunstjes kunnen leren, ware het niet dat ze meestal zó ei genwijs zijn dat ze ze dan juist niet op verzoek zullen vertonen." Geduld, dat moet de ware geitenhouder volgens Sylvia in de eerste plaats hebben. "Ze zeggen wel eens dat je een geit moet nemen als je goed wilt leren vloeken..."

Soester Courant | 1996 | | pagina 13