Strop na wegblijven Rob de Nijs nieuws C-drie opent nieuw cursusseizoen met Kinderkunstschool en open lesweek 7Cüi TUUR WELZIJNI arM6hocK Nieuwe kindercursus tekenen en schilderen in C-drie Weer een seizoen met heel veel jazz in Soest! Int. Grafiek-tiendaagse bij galerie Wind GROENEyELD tafelte: WOENSDAG 11 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 18 Vervanger Tommy Tomson: "Volgende keer beter" AA/mi Ook speciale cursussen voor ouderen Zaterdagochtend van 10.00 tot 11.30 uur Bach Cantorij in Nicolaaskerk Lezing over circus VW/ ANWB actief voor actievelingen (3) Eric Vloeimans zaterdag in Artishock Galerie geopend op Monumentendag Expositie van Huibert Sabelis Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Riagg-avond over 'Stemmen horen' i 'Angel Baby' Het Eric Vloeimans Quintet WOENSDAG 1 Chi Kung en T' Ai Chi voor 40-pIussers a y Berend lonkt officieuze tite tafeltennis Sc KORFBAL Openingswee Eemvogels e in verlies: 15 HANDBJ? Nederlagen heren en da: van Smeein; TRIATH Triathletei goede tijde in halve mi INVAL Kinderparadijs De Vrije Teugel heeft een financiële strop van 7.800 gulden geleden, doordat Rob de Nijs zich voor de tweede keer dit jaar moest afmelden voor een be nefietconcert. Deze tegenvaller staat in schril contrast met de ruim tienduizend gulden aan inkomsten, waarop directeur Leo van den Berg had gerekend. Nadat een griepje hem op 20 juni aan het bed had gekluisterd, zou Rob de Nijs afgelopen donderdagavond alsnog naar het Vedelaarpad komen. Een scheurtje in zijn stembanden, vermoede lijk het gevolg van intensief promotie- werk voor zijn nieuwste cd, was er de oorzaak van dat het managements- bureau de zanger wederom moest ver ontschuldigen. Van den Berg werd op de ochtend voor het concert telefonisch ingelicht. Hij dacht eerst nog aan een grapje. Later werd via enkele radiozenders meege deeld dat De Nijs niet zou komen. "Ik heb nog gevraagd of hij naar ons kon komen om zelf te zeggen dat hij niet kan zingen en om wat handtekeningen uit te delen. Maar dat is hem door zijn mana ger en arts verboden. Ze weten dat hij toch gaat zingen als hij eenmaal op het podium staat," aldus Van den Berg. Caren, die het voorprogramma zou ver zorgen, was er wel. De helft van het voormalige duo Maywood, zong covers en sloot af met 'Rio', waarmee ze met haar zus ooit de hitlijsten beklom. Tommy Tomson, een saxofonist/zanger, was op het laatste moment aangetrok ken om Rob de Nijs te vervangen. Hij trok evengoed de aandacht van pakweg vijfhonderd bezoekers die hadden beslo ten er toch maar een gezellige avond van te maken. "Volgend keer beter," was het commentaar van Tomson op de absentie van Rob de Nijs. Risico Of de populaire zanger, die tegenwoor dig veelvuldig is te beluisteren met zijn hit 'Banger Hart', nog een keertje op treedt in De Vrije Teugel, is niet zeker. Ook al heeft hij gezegd dat hij graag te rugkomt. Van den Berg: "Dit jaar in elk geval niet meer. Ik denk dat het verstan Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 dig is om even aan te zien wat we moe ten gaan doen. Als we Rob de Nijs weer aankondigen, heb je de kans dat de mensen wegblijven en dat hij voor 250 mensen staat op te treden. Daar heb je niets aan. Het is de vraag of ik nog een keer zo'n risico moet nemen, want we investeren er wel steeds in." Gelet op de verkoop van 650 kaarten, de bestelling voor nog eens driehonderd kaarten en de verkoop aan de kassa had Van den Berg rekening gehouden met een winst van meer dan tien mille. Om dat De Vrije Teugel nu genoodzaakt was tot tweemaal toe een podium, een geluids- en lichtinstallatie te huren, in juni Mare Daniëls als vervanger in huurde en donderdag Tommy Tomson moest laten opdraven, kwam het kinder paradijs uit op een nadelig saldo van 7.800 gulden. Aan het hek vroegen 61 mensen donderdagavond al hun geld terug. Van hen werden de namen en adressen ge- Caren was er wél tijdens het voor programma. Zij zong hoofdzakelijk 'covers' en werd afgelost door saxofonist/ zanger Tommy Tomson. noteerd. Zij kregen de dag daarna een brief toegestuurd, waarin alle financiële uitgaven werden verantwoord. Wie als nog zijn geld wil terughebben, kan het bijgevoegde kaartje terugsturen. Tot gis teren hadden vijf mensen daarvan ge bruik gemaakt. Van den Berg hoopt echter dat er ook kaartenhouders zijn, die nog wel geld overmaken om het ver lies te beperken. Er zijn al extra giften binnengekomen. Ondanks de financiële tegenvaller, komt de glijbaan er, laat Van den Berg weten. "Het is nu even afremmen, maar de glij baan gaat wel door. Het is ontzettend jammer dat dit is gebeurd, maar ik ver trouw Rob voor honderd procent. Hij blijft echt niet zomaar weg. En we moe ten niet vergeten dat hij hier al twee keer gratis heeft opgetreden." Cultureel centrum C-drie opent het cursusseizoen opnieuw met een di vers aanbod. Tekenen en schilde ren, beeldhouwen, boetseren, dan sen, theater niaken, de Soester Schrijversschool, video en fotogra fie kortom voor alle niveaus en leef tijden is er een mogelijkheid. Meer informatie vindt men in het cursus programma 1996-1997, dat huis- aan-huis verspreid is. Veel cursus sen vangen aan in de week van 16 september. Binnen dit programma is de oprichting van de Kinderkunstschool nu een feit. Op woensdag 11 september opent C- drie officieel de Kinderkunstschool om 19.00 uur. Naast het openingswoord zal Barbara van Lint, docente stemvorming en bekend van haar optreden in "The Phantom of the opera", twee liederen ten gehore brengen. Van 19.30 tot 20.30 uur kunnen ouders vragen stellen aan de docenten en zich inschrijven. Voor alle cursussen is de eerste les een open les.; men kan vrijblijvend deelne men om te kijken of de cursus bevalt. Aan het einde van de les kan men be sluiten om in te schrijven. C-drie biedt binnen alle disciplines cursussen aan, speciaal ontwikkeld om kinderen kennis te laten maken met alle mogelijkheden en zo hun eigen interesses te ontwikke len. Wie geen programma heeft kan daarvoor terecht bij de administratie van C-drie of bij de bibliotheek, VW, mu ziekschool en gemeentehuis. Inschrijven met behulp van het inschrijfformulier, of bellen met C-drie: tel. 602 21 88 (van 9.00 tot 17.30 uur). Senioren welkom C-drie heeft voor senioren een aantal speciale cursussen ontwikkeld. De cur sussen worden gegeven door vak docenten die tevens binnen hun eigen vakgebied optreden. De lessen bieden naast veel plezier ook handvatten om het geleerde thuis toe te passen. Op 18 september start "bewegen op muziek voor ouderen". Dit is een vita- liserende cursus voor mensen die hou den van bewegen én muziek, maar die door hun leeftijd een aangepast tempo nodig hebben. Met veel plezier en op een ontspannende manier worden beweeglijkheid en lichamelijke vermo gens verbeterd. De les begint om 14.45 uur en duurt tot 15.45 uur. In de cursus "Seniorentoneel" werkt men met diverse spel- en toneelvormen, zoals scènes uit bestaande toneelstuk ken. In overleg met de groep wordt hier een keuze uit gemaakt die vervolgens dieper wordt uitgewerkt. Men hoeft geen ervaring in het spelen te hebben. De 'eerste les is op 24 september van 13.00 - 14.30 uur en de cursus duurt twaalf keer. Wat later in het cursusseizoen, op 31 januari 1997, start de cursus "Levens verhalen schrijven voor 55+". Speciaal bedoeld voor diegenen die geïnteres seerd zijn in het schrijven van zijn of haar levensverhaal. Er wordt gewerkt aan de hand van thema's, dus niet het chronologische levensverhaal van ge boorte tot het moment van nu, maar het schrijven van kleine afgeronde puzzels tukjes die later samengevoegd kunnen worden. De deelnemers hebben zeif een grote inbreng in de keuze van onderwer pen. Zij maken kennis met schrijf technieken die helpen herinneringen te rug te halen. Vervolgens leert men deze zo te beschrijven dat een lezer er door meegesleept wordt. Alle ervaringen zijn te gebruiken! De les is op donderdag van 13.30 tot 16.00 uur. Meer informatie: telefonisch bij de ad ministratie van cultureel centrum C drie, tel. 035-602 21 88 (13.00-16.30 uur). OPEN LESSEN IN DE WEEK VAN 16 SEPTEMBER IN CULTUREEL CENTRUM C-DRIE Wilt u kennis maken met de cursus die u op het oog heeft? U kunt van 16 t/m 21 september vrijblijvend aan een les deelnemen. Heeft u daarna een keuze gemaakt dan is inschrijving mogelijk. Verdere inlichtingen bij de administratie van Cultureel Centrum C-drie, Willaertstraat 49,3766 CP Soest. Telefoon: 035 - 602 21 88 van 9.00-17.00 uur. In cultureel centrum C-drie start op zaterdag 21 september een cursus tekenen en schilderen voor kinde ren van 10.00 tot 11.30 uur. Docente Judith Dekker werkt elke week met de kinderen aan een an der thema. De belevingswereld van kinderen staat centraal, met the ma's als dieren, verhalen uit kinder boeken, je eigen verzameling of hobby. In sommige lessen worden de thema's van beroemde kunstenaars gebruikt zo als Van Gogh of Jopie Huisman. Want het is spannend een portret te schilde ren met losse kwaststreken. Binnen de opdrachten komen allerlei technische aspecten van het tekenen en schilderen aan bod zoals kleur en compositie. De kinderen onderzoeken verschillende materialen. Het belangrijkste doel is de kinderen plezier te laten beleven bij het tekenen en schilderen. Door de cursus en het samen bespreken krijgen de kinderen meer zelfvertrouwen. Ze kunnen veel uitproberen door het brede aanbod van materialen en technieken. Daarnaast pikken ze ook een graantje kunst beschouwing mee. De cursus duurt twaalf lessen en kost f 110,- inclusief materiaalkosten. De cur sus is bedoeld voor kinderen van 10 tot 12 jaar. Door het verzenden van het inschrijfformulier wordt de inschrijving geldig. De kinderen kunnen ook vrijblij vend aan de eerste les deelnemen om te kijken of ze het leuk vinden. Het adres is: Willaertstraat 49 in Soest. De Bach Cantorij Baarn verleent op zondag 15 september medewerking aan de Cantatedienst in de Nicolaaskerk aan de Kerklaan in Baarn. Uitgevoerd wordt Cantate BWV 102, 'Herr, deine Augen sehen nach dem Glauben'. De dienst wordt geleid door drs. J.H. de Vries en begint om 19.30 uur. De Soester Kring Secretariaat: Ov AJbert Cuyplaan 136 *So& NTel. 035-6017001 Op woensdagmorgen 18 september spreekt Peter G.M. van der Weij uit Soest over "Het circus, de oudste cultuurvorm in Nederland, onder gewaardeerd." Van der Weij beschikt over een indrukwekkende verzameling circuslectuur, programma's en afbeel dingen. Hij is sinds zijn jonge jaren al bezig met het verzamelen van alles wat maar met het circus te maken heeft en heeft ook tal van foto's en knipsels. Hij bezoekt 40 tot 50 voorstellingen per jaar, hoofdzakelijk in het buitenland, omdat de echt grote circussen (zoals o.a. Krone en Roncalli) ons land niet bezoe ken vanwege te weinig medewerking van de overheid. Volgens Van der Weij wordt in ons land het circus slechts ge zien als een vermaak voor kinderen. Mede aan de hand van kwalitatief uit stekende dia's zal duidelijk worden ge maakt dat écht circus iets anders is dan wat wij er doorgaans van denken. Een ieder en zeker de circusliefhebber is zonder verplichting welkom in "De Schoof", Molenstraat 142. Aanvang programma 10.00 uur; koffie vooraf en in de pauze. Bijdrage f 4,-. Komende onderwerpen: 20 oktober: fluit-gitaarduo Kuylman/Te Pas; 10 ok tober Jan Kleijn over zijn voettocht naar Rome. Programma en informatiefolder: Ton Elderenbosch, tel. 601 70 01. De nieuwste loten aan de boom van de boeken en gidsen voor de actieve fiet sers en wandelaars zijn de Nivon-streek- wijzers, waarvan op het kantoor van de VVV/ANWB Soest de delen "Tussen Eem en Vecht" (f 19,50) en "Zuid-Vel- uwe" (f 16,50) beschikbaar zijn. De le zer komt in deze gidsen van alles te we ten over het landschap in al zijn facet ten. Er is ruime aandacht voor de his torische ontwikkeling van het landschap, voor de bijzondere natuurwaarden, ar chitectuur, monumenten, steden en dor pen. Hieruit komt het kenmerkende van genoemde streken duidelijk naar voren (het streekeigene). Om het geheel te verlevendigen zijn diverse foto's en kaartjes opgenomen. Los opgenomen in deze boekjes zijn wandelingen en fietsroutes, in folder- vorm, makkelijk om in de hand mee te nemen. In het gidsje "Tussen Eem en Vecht" zijn dat een heidewandeling van 7,5 km door de Stulp (bij Lage Vuursche), een landgoedwandeling van 5 km rond Drakestein (eveneens Lage Vuursche), een fietsroute van 56 km door de Vechtstreek (meer precies langs de Vecht en door het plassengebied van Ankeveen en Loosdrecht), een geologi sche wandelroute van 16 km vanaf Lage Vuursche langs kasteel Groeneveld en over de Zuiderheide naar Geologisch Museum Hofland en tenslotte twee wandelingen door Hilversum, waarin telkens de architect Dudok centraal staat (één wandeling langs zijn vroege volkswoningbouwproj ecten (1915- 22) en langs zijn beroemde creatie het Hilversumse raadhuis uit 1929; de an dere voert door de arbeiderswijken "over het spoor" uit de periode 1922- 49; in een aparte folder wordt een over zicht gegeven van het werk van Dudok en zijn ontwikkeling door de jaren heen). Uit de samenstelling van dezé routes blijkt dat zowel natuur als cultuur (soms in nauwe verwevenheid) ruime aandacht krijgen. Dat is ook het geval met het boekje over de Zuid-Veluwe, met als ondertitel "Vilten hoed met de gouden rand". Leuke en wetenswaardige bijdra gen zijn er over b.v. Nationaal Park de Hoge Veluwe, het ontstaan van de im mense stuwwallen en heidevelden, de kastelen en landgoederen, de sprengen, de Hessenwegen (handelsroutes) en de rivieren aan de zuid- en oostzijde van het gebied (Rijn en IJssel). Vijf wande lingen (langs sprengbeken bij Eerbeek (17 km), langs Arnhemse landgoederen (7 km), over het Koot wij kerzand (12 km), van Dieren naar Rheden (11 km) en langs grafheuvels en de Renkumse beek (8 km) en één fietstocht (van 34 km, door Nationaal Park de Hoge Vel uwe) geven een indringende illustratie van de teksten in het boekje. Resumerend: de in het hierboven- staande besproken boekje zijn heel ac tieve en "educatieve" gidsjes voor men sen met oog voor het gelukkig nog vaak unieke samengaan van natuur en cul tuur in Nederland. In deze serie zijn er ook nog delen over Twente, het gebied rondom de Hondsrug, de regio Midden Noord-Holland en de Zeeuwse Delta. On aanvraag kunnen deze besteld wor den. Activiteiten op het gebied van jazz en aanverwante geïmproviseerde muziek zijn er behalve in de grote steden, ook op plaatsen waar je het niet zou verwachten. Bijvoorbeeld in Soest, waar (naast allerlei infor mele optredens) al jarenlang een inmiddels befaamde serie jazzcon certen loopt en waar wekelijks een jazzprogramma is te beluisteren op de lokale radio. Deze activiteiten zijn grotendeels georganiseerd door de jazzwerkgroep binnen Arti shock. In het gebouw van Artishock wordt maandelijks een expositie gehouden, meestal met werk van uit de regio af komstige kunstenaars. De opening daar van, op de eerste zaterdag van de maand, wordt opgeluisterd met een op treden van Perron 5B, de band van tenorsaxofonist Semmy Prinsen. Perron 5B wisselt nog wel eens van samen stelling - zoiets is binnen de jazzwereld niet ongebruikelijk en in dit geval ook prettiger voor de regelmatige bezoekers. Wellicht wordt in het komende seizoen de goede gewoonte hervat om zo nu en dan een illustere gast mee te laten spe len. Semmy Prinsen is behalve als muzikant ook op andere manieren actief ten be hoeve van de jazz. Zo is hij de organi sator van alle jazzactiviteiten in Soest en is hij (samen met Jelis Stam) presenta tor/ samensteller van "Something Else!". Dit jazzprogramma is elke zondag van 16:00-17:00 uur te ontvangen via Radio Soest. Hierin wordt aandacht ge schonken aan een nog grotere verschei denheid aan jazz dan mogelijk is binnen de concertserie. Historische opnamen komen onder de aandacht, evenals re cent werk, waaronder nieuwe CD's van groepen die te horen zijn op de concer ten in Artishock. Op korte termijn zijn uitzendingen te verwachten over zulke uiteenlopende muzikanten als Sonny Rollins, John Surman, Frank Zappa en Julian "Cannonball" Adderly. Naast de regu liere uitzendingen van "Something Else!" worden eens per maand, in het programma "Een Wereld van Muziek", ook op Radio Soest, DAT-opnamen uit gezonden die Frans Kingma maakte van de concerten in Artischock. Via deze courant houden wij U hiervan op de hoogte. Ten slotte is er op elke tweede zaterdag van de maand een jazzconcert in een se rie die vooral wordt gekenmerkt door een opmerkelijke veelzijdigheid. Diverse stijlen komen aan bod: avontuurlijke en ongewone groepen worden afgewisseld met musici die kiezen voor een meer traditionele benadering en beroemdhe den vinden er een plaats naast jong, aanstormend en (nog) onbekend talent. Op korte termijn zijn optredens te ver wachten van Ben Bogaard, de groep SFEQ en een speciaal project van pia nist Rob van den Broeck (met onder meer bassist Wiero Mahieu, winnaar van de Wessel-Dcken Prijs). Aanstaande zaterdag is het de beurt aan het quintet van Eric Vloeimans. Al geruime tijd behoort trompettist Eric Vloeimans tot de vooraanstaande Ne derlandse jazzmusici. I 'ij is te horen op een groot aantal CD's waaronder een tweetal van pianist-componist Michiel Voor het derde achtereenvolgende jaar opent Galerie Wind in Soest het kunstseizoen met een interna tionale grafiek-manifestatie. Van 13 t/m 22 september toont de galerie tien dagen lang werk van meer dan 70 kunstenaars uit binnen- en bui tenland. De wanden van de galerie zijn van pla fond tot plint bedekt met kunstwerken. Naast nieuw werk van de vaste kunste naars van de galerie (o.a. Willem Beeuwkes, Lia van Leeuwen, Bernard Remusat (Frankrijk) en Erik Bersou (Frankrijk) besteedt de galerie ook aan dacht aan een aantal nieuwkomers. Zo zijn er etsen van Michel Dupont (Ca nada), Jan Tormi (Duitsland), Alexis Gorodine (Frankrijk) monotypes van Heyart (Frankrijk) en ets/collages van Mandorla (Frankrijk). Ook is er werk te zien van o.a. Jim Dine (VS), David Hockney (VS), Roberto Matta (Chili), Claes Oldenburg (VS), Robert Rauschenberg (VS) en Bram van Velde. Tijdens deze internationale grafiek-tien daagse heeft de galerie een aantal ver rassingen in petto. Zo krijgt iedere be zoeker een kortingskaart voor een op hang/verlichtingssysteem. Het aange kochte kunstwerk wordt verpakt in een originele kunsttas. De koper van meer dere kunstwerken ontvangt een jaar abonnement op het tijdschrift Kunst werk. Het wordt aangenaam toeven bij Gale rie Wind! Galerie Wind, Steenhoffstraat 6, tel. 603 13 00, openingstijden: alle dagen 11.00-18.00 uur. Monumentendag De galerie is gevestigd in een gemeen telijk monument en is daarom opgeno men in de Open-monumenten-fiets- róute van zaterdag 14 september. De route is 25 kilometer en voert langs vele monumenten in Soest. Start: tegenover de galerie bij de VW. Starttijden tus sen 10.00 en 17.00 uur. Deze dag is de galerie vanaf 10.00 uur open. KASTEEL VOOR BOS. NATUUR EN LANDSCHAP Tel. 035 - 542 04 46 Tijdens de tentoonstelling Bloemkunst '96, afscheid van de zomer, van 14 t/m september 1996, zullen werken van Huibert Sabelis te zien zijn in Kasteel Groeneveld in Baarn. Het werk van Huibert Sabelis is geïnspi reerd door motieven uit de paradijselijke natuur en sluit prachtig aan op de ten toonstelling Bloemkunst. Aansluitend wordt een grote overzichtstentoon stelling met zijn werk ingericht in enkele zalen van het Kasteel. Deze overzicht stentoonstelling is te zien van 23 sep tember t/m 13 oktober. Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 10.00-17.00 uur, zaterdag en zondag 12.00-17.00 uur. f Borstlap, met wie hij overigens niet zo lang geleden nog in Artishock optrad. Nu verschijnt hij er dus met zijn eigen groep, oorspronkelijk een kwartet, maar voor de huidige tournee uitgebreid met saxofonist Peter Weniger. Het repertoire van deze groep bestaat vrijwel uitsluitend uit composities van Vloeimans. Deze stukken zijn tamelijk complex, maar doen nergens gekunsteld aan en blijken spontane improvisaties niet in de weg te staan. Het kwartet be schikte ook al over een geheel eigen sound, onder meer vanwege de niet zo alledaagse bezetting (trompet, gitaar, bas en drums). De huidige formatie wordt nog verrijkt met de bijdragen van de Duitse saxofonist Peter Weniger. Hij speelde met Billy Cobham, Mike Stern en vele anderen, maar is hier nog niet zo bekend. Opvallend aan deze groep is ook de ge lijkberechtiging van de muzikanten. Zel den is èr een solist met begeleiders te horen. Integendeel, het is juist het geraf fineerde samenspel wat deze muziek zo bijzonder maakt. Het Eric Vloeimans Quintet brengt muziek vol prachtige contrasten. Zo zijn er lyrische passages naast aanmerkelijk ruigere gedeelten en swingende jazz naast fragmenten die als muziek bij een spannende film niet zou den misstaan. De jazztraditie klinkt sterk door, maar dat sluit niet uit dat er door deze groep wordt geëxperimen teerd en gezocht naar nieuwe wegen. Kortom een gepaste opening van de nieuwe serie jazzconcerten in Artishock. De bezetting is: Eric Vloei mans, trompet; Peter Weniger, sopraan- en tenorsaxofoon; Anton Goudsmit, gitaar; Arnold Dooyeweerd, bas; Pieter Bast, drums. Plaats: het Artishockgebouw, Steenhoff straat 46. Aanvang: 21:00 uur. Toegang: f6,-. Di Lassostraat 65", tel. 6022195 Tijdens een psychose kunnen mensen ervan overtuigd zijn dat zij dingen ho ren, zien, voelen, proeven of ruiken die er voor anderen niet zijn. Dit verschijn sel, dat men iets waarneemt dat er in het echt niet is, heet hallucinatie. Eén van de meest voorkomende hallucinaties bij schizofrenie, maar ook bij andere psy chiatrische aandoeningen, is het "horen van stemmen". Voor familieleden kun nen hallucinaties vreemd overkomen. De patiënt zelf kan er volledig van over tuigd zijn dat zijn waarnemingen werke lijkheid zijn, en kan er dan ook vaak naar handelen. Op maandag 16 september vertelt dhr. H. Berens, hulpverlener bij het Riagg Amersfoort Omstreken, over het omgaan met het "horen van stemmen". Mw. Lammoree en mw. Simons, mede werkers van "Weerklank", de stichting van stemmenhoorders, geven informa tie over deze stichting. Familieleden en direct betrokkenen van chronisch psychiatrische patiënten kun nen van 18.45 tot 19.30 uur op het inloopspreekuur met vragen terecht bij een psychiater of sociaal-psychiatrisch verpleegkundige. Van 19.30 tot 21.30 uur krijgt men informatie over "stem men horen". De avond wordt gehouden in het Riagg-gebouw aan de Westsingel 41 te Amersfoort. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Genealogie Ontdek wie uw voorouders zijn. We vra gen ons allemaal wel eens af wie onze voorouders zijn, waar onze wortels lig gen. Maar we weten niet of deze te ach terhalen zijn en zo ja, hoe dat moet. Gelukkig is in Nederland (ook in het buitenland) zoveel archiefmateriaal be waard gebleven dat we na enig onder zoek daadwerkelijk te weten kunnen komen wie onze voorouders waren. Het bijzondere is dat we niet alleen namen en data van geboorte en overlijden te weten kunnen komen, maar ook veel van wat mensen in vroeger tijd deden. Zo hebben de kerken allerlei gegevens over dopen, trouwen en begraven bijge houden. Deze boeken zijn voor een groot deel bewaard gebleven en zijn door ons in te zien. Hierin kunnen we lezen wat in die tijd van belang was. Familie- en burenruzies worden daarin vaak vermeld. Ook de overheid be moeide zich (net als nu) met allerlei za ken. Belastingen en verkoop van onroe rende goederen leverden geld op en werd dus genoteerd. Zo kunnen we soms te weten komen in welk huis onze voorouders geleefd hebben. En wat te denken van de vele archieven van nota rissen die bewaard gebleven zijn. Testa menten en huwelijkse voorwaarden zeg gen ons vaak veel over de betreffende personen en hun familie. Men begrijpt hieruit dat stamboom onderzoek niet alleen een duffe opsom ming van namen en jaartallen is maar dat vooral het zoeken naar de leef omstandigheden van onze voorouders het belangrijkste onderdeel van het on derzoek is. In deze cursus wordt geleerd hoe men het beste kan beginnen en welke bronnen voor genealogen het be langrijkste zijn, waar deze zich bevinden en hoe ze te raadplegen zijn. Aan de hand van een voorbeeld-familie volgt men de geschiedenis in omgekeerde volgorde. Beginnend bij de 20ste eeuw gaan we terug tot de 16de/17de eeuw. In de laatste les komt ook het onder- zpek in het buitenland aan bod. Aanvang: woensdag 30 oktober, 20.35- 22.05 uur. Docent: mevr.dr. E. Elenbaas. Cursusadres: gebouw Orlan- do, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 6 van IV2 uur. Cursusprijs: f 80,- sylla bus f 5,-). Inlichtingen en inschrijving bij de Volks universiteit Soest/Soesterberg, Di Las sostraat 65, tel. 6022195; maandag 13.00-16.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag 10.00-13.00 uur. Extra openingstijden: zaterdag 14 en 21 sep tember 10.00-13.00 uur. Donderdag 12 september: Bekroond met 7 Austrahan Film Institute Awards. Winnaar van de Citroen Publieksprijs - Internationale Filmfestival Rotterdam 1996 Winnaar van deAustralian Human RtghtsAward 1995. Winnaar van de Australian Film Critics Circle Award Verliefd worden is voor iedereen opwin dend, behalve voor Kate en Harry, die zien het als een laatste reddingspoging. Het opstandige verliefde koppel wil al les ondernemen om samen een normaal leven te leiden in de nieuwe film van Michael Rymer, "Angel Baby", een ge weldig verhaal over de kracht van liefde tussen 2 mensen. Harry (John Lynch) is een speciale jonge man: hij is grappig, zorgzaam, een geboren leider, iemand die van zijn vrienden houdt. Plotseling verandert zijn leven door aanvallen van schizofre nie. Tijdens zijn behandeling in een dag centrum ontmoet hij een andere pa tiënte, Kate (Jacqueline McKenzie): een nerveuze, impulsieve, jonge vrouw, die denkt dat zij via het tv-programma "Rad van Fortuin" boodschappen ontvangt van haar engelbewaarster "Astral". Verliefd als ze zijn besluiten ze samen te gaan wonen en Harry hervat zijn werk als computerdeskundige. Als Harry en Kate aan artsen en familie vertellen dat Kate zwanger is, krijgen ze alle tegen stand omdat een zwangerschap voor Kate en de baby te riskant is. Maar Harry en Kate zijn ervan overtuigd dat zij "verkozen zijn" om de baby, die ze "Astral" noemen, te krijgen. Om zeker te zijn dat hun baby gezond ter wereld komt besluiten ze hun medi catie stop te zetten. Deze moeilijke be slissing leidt niet alleen tot tegenstand van de buitenwereld maar ook tot gees telijke problemen bij henzelf. Ondanks alles willen ze vechten om de weg die ze zijn ingeslagen te blijven volgen. Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50: cjp/ 65+f6,00. Zaterdag 14 september: Al geruime tijd behoort trompettist Eric Vloeimans tot de vooraanstaande Ne derlandse jazzmusici. Hij is te horen op een groot aantal cd's waaronder een tweetal van pianist-componist Michiel Borstlap, met wie hij overigens niet zo lang geleden nog in Artishock optrad. Nu verschijnt hij er dus met zijn eigen groep, oorspronkelijk een kwartet, maar voor de huidige tournee uitgebreid met saxofonist Peter Weniger. Het repertoire van deze groep bestaat vrijwel uitslui tend uit composities van Vloeimans. Deze stukken zijn tamelijk complex, maar doen nergens gekunsteld aan en blijken spontane improvisaties niet in de weg te staan. Het kwartet beschikte ook al over een geheel eigen sound, onder meer vanwege de niet zo alledaagse be zetting (trompet, gitaar, bas en drums). De huidige formatie wordt nog verrijkt met de bijdragen van de Duitse saxofonist Peter Weniger. Hij speelde met Billy Cobham, Mike Stern en vele anderen, maar is bij ons nog niet zo be kend. Opvallend aan deze groep is ook de ge lijkberechtiging van de muzikanten. Zel den is er een solist met begeleiders te horen. Integendeel, het is juist het geraf fineerde samenspel wat deze muziek zo bijzonder maakt. Het Eric Vloeimans Quintet brengt muziek vol prachtige contrasten. Zo zijn er lyrische passages naast aanmerkelijk ruigere gedeelten en swingende jazz naast fragmenten die als muziek bij een spannende film niet zouden misstaan. De jazztraditie klinkt sterk door, maar dat sluit niet uit dat er door deze groep wordt geëxperimenteerd en gezocht naar nieuwe wegen. Kortom, een ge paste opening van de nieuwe serie jazz concert in Artishock. Eric Vloeiman, trompet; Peter Weniger, sopraan- en tenorsaxofoon; Anton Goudsmit, gitaar; Arnold Dooyeweerd, bas; Pieter Bast, drums. Aanvang 21.00 uur. Toegang f 6,-. Nog niet veel Nederlanders zijn bekend met T'Ai Chi en Chi Kung. Toch beoe fenen miljoenen mensen deze bewe gingskunst. Vooral in China is het ra zend populair; elke ochtend zie je daar jonge en oude mensen in de stadsparken bezig met hun sierlijke, ontspannende oefeningen. Twee jaar geleden is er een cursus ge start in buurthuis De Schoof voor veer tig plussers. Aangezien er veel belang stelling bestond krijgt de cursus dit jaar weerom een vervolg. Chi Kung betekent letterlijk: "training van de levens energie". Door beweging, adem en aan dacht wordt de energie (chi) opgewekt en door het lichaam gestuurd, waardoor vitaliteit en geneeskracht ontstaat. T'Ai Chi is uit de Qigong voortgekomen en bestaat uit doorgaande series van ont spannen bewegingen, die vloeiend in elkaar overgaan. De langzame, sierlijke, ronde bewegingen worden niet zozeer veroorzaakt door spierkracht, maar door de energie die door het lichaam stroomt. Elke donderdagmorgen van 9.30-10.30 uur is er een cursus voor gevorderden (volgeboekt) en van 10.45-11.45 voor beginners. Dit jaar wordt vooral aan dacht besteed aan ontspanning, soepel maken van de gewrichten en verbeteren van de houding. De eerste les is op 19 september in buurthuis De Schoof, Molenstraat 142. De kosten bedragen f 50,- voor tien lessen. De cursus wordt gegeven door R. van Kleef. De cursisten wordt aangeraden soepel schoeisel en gemakkelijke, niet-knel- lende kleding te dragen. Inschrijving en informatie bij de Stichting Welzijnswerk Soest, Molenstraat 142, tel. 601 76 15. Berend Jonker (seni Merkus (jeugd) zijn twaalf maanden offlc niskampioen van So< ten de titel zaterdag i Shot. De open kampioenscha werden gehouden in c Oriando-gebouw aan de De deelname bij de seni titatief gezien, tegen, ruimschoots gecompei grote actieve belangstell Jonker was de sterks: klasse bij de senioren, Huisman als tweede eir 2 won Ronald van Velz voor onder anderer Lunteren die tweede w< Erik Merkus klopte in Paul en schreef daan toernooi op zijn naam. de minder sterke tafel Tsuri Menereis de wins deren Sirhan Emik te Na de promotie n klasse kan De Eem' genstand verwacht meteen in de openii gen Midlandia d: korfballers met 15-] Het was nog geen vier dat het eerste fluitsigm of de Bunnikkers leidi pleit voor De Eemvo; allesbehalve gewensl snel van zich afzette. Op basis van vechtl) korfballers de stand j De doelpunten kwam Marco Kuil, Kathja R de Pol. Later zou Kuil lijk maken: 4-4. Na de rust (8-7) werd in de daaropvolgem toonde Midlandia afstandsschot te be Daarmee was de neksl 14-9 werd het 15-10. scoorde Kuil zesmaal. Zowel het eerste d: team van Smeeing, petitie op het velt een nederlaag. Be ren op vreemde bo De dames moesten Harderwijkse Voice scoorde: 15-11. Teg« den de heren het n een uur handbal mo dat de tegenstanders den getroffen: 16-1: Het eerste damestea eerste thuiswedstrij< gen Greenstars. On gen de heren dez Henriëtte Blaekwef Ter voorbereidin van Amsterdai triathleten van 1 halve uitgave van stand. Vooral Gi een goede indrul Op de ruim 20 kilc kon hij, ondanks i terugzien op een g< tweede deel van de tempo niet vastho teerde in een eind Een prima tijd vai liseerd door Ed triathleet pur san over asfalt en vee door Bert den Br uur en 35 minute:

Soester Courant | 1996 | | pagina 18