81 29 UUR §en in ket bij i Viert u Sport- en spelproject de Eng groot succes mÊïMïlêSË ftro PETERS Huis<PzekerheiD enkaas 7ACTUEELt len >ta jrieken >f Cleantex y Makelaardij fyaM tm vmRj UuJtsk wrtellijstjeb Meer vrijwilligers helpen bij natuur- en milieuonderwijs Montessorischool Soest houdt rommelmarkt voor Brazilië B NSDAG 18 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 15 lllem Van Oosten fotoservice Klaar voor het najaar Klachten over speelgedrag zijn verleden tijd BBmm Expositie kinderkunst in De Bundeling é^inderen sfeiien hUI| eigen regels" voor wonen in de groene zone Bob van der Goen over Piet Mondriaan Muziek in Utrecht I 3 Tijdelijk unieke wissellijstjcs bij Kodak Express *Acliepcriodc: 01-09-1996 i/m 01-04-1997. Kom snel langs bij Soes!ert>ergsesi/aaf57 WmkelcemiumSoesl-Zuid 035-6013109 Van Weedeslraai 147 035-6025942 2 De Seniorenbus: De korte Hollandse zomer is voorbij; de herfst is in aantocht. De afgelopen da gen hebben ons daar vast een voor proefje van gegeven. Storm en regen, tegen de wind in fietsen; je waait van de weg weg, je valt met je netje... geen pretje om zo onderweg te zijn. De 55+'ers van Soest en Soesterberg zit ten er niet mee. Want zij weten dat voor hen de Seniorenbus rijdt. Van maandag tpt en met vrijdag kunt u een afspraak maken voor een rit. U wordt thuis op gehaald en naar uw plaats van bestem ming gereden. Later wordt u weer op- Id en naar huis gebracht. Belt u liefst zo vroeg mogelijk van tevo ren om een rit af te spreken; u bent dan verzekerd van een zitplaats. Het is han dig als u zo'n 15 a 20 minuten van te voren klaar staat wanneer u wilt worden opgehaald. Soms komt de bus namelijk iets eerder dan de afgesproken tijd, om ook andere passagiers te kunnen opha len of wegbrengen. Er is altijd iemand in de bus aanwezig om u zo nodig te helpen met in- en uitstappen. Ook be schikt de bus over een rolstoellift. De Seniorenbus rijdt van maandag t/m vrijdag van 9.00-17.00 uur. Kosten per rit: f 1,50 p.p. (dit is eèn minimum bedrag; meer mag ook). Telefoon: maandag t/m vrijdag van 9.00-16.00 uur, 035-601 91 90. - tc' i m "l i "Een groot succesverhaal", noemt Hans Cijs, buurtwerker van het SWS-buurthuis De Engh, het sport en spelproject dat Annemiek Hak kers deze zomer heeft opgezet. Annemiek is zelf ook enthousiast. "Het belangrijkste is dat de kinde ren er met elkaar iets leuks van ma ken. Eerst deden ze niets met el kaar, maar nu zie je dat ze de spelen overnemen. Dat is heel positief." Het sport- en spelproject, dat op 1 juni van start ging, trok in de maanden juli en .augustus zo'n honderdveertig kinde ren per week. Het project is bedoeld voor de jeugd van 8 t/m 14 jaar die in de wijk de Eng woont. Annemiek: "Ik moest eerst de activiteiten bij de kinde ren bekend maken. Op de Desmond Tutuschool ben ik de klassen rond ge gaan en verder ging ik de straat op in een herkenbaar t-shirt om kinderen te vragen mee te doen. Als je eenmaal een groepje kinderen om je heen hebt ver zameld, komen er steeds meer bij." raderen beleven de werkelijkheid ik met meer fantasie. Ze stellen Bn eigen regels, terwijl volwasse en vaak academische regels opleg- n." Met deze woorden opende tarcel Kuhne woensdag 11 sep- iber de kinderkunstexpositie in gezondheidscentrum De Bunde- 'ling. "Kinderkunst heeft genoeg waarde om het achter glas te zetten en het met respect te behandelen", aldus Kuhne. De felle kleuren van bloemen, kippen en vogels steken af tegen de grijze muur van de wat saaie wachtkamer. Mila en Elize openen de tentoonstelling door een schilderij te onthullen. Niet alle schilderijen kunnen worden tentoonge steld, maar er is een selectie gemaakt op techmek en leeftijd. De kinderkunst is twee jaar geleden van start gegaan. De Insingerschool won [W f2 toen de Onderwijsprijs en besloot het Oj H geld te investeren in materiaal en lijsten voor schilderijen van de kinderen. Ook werd een project opgezet waarbij gezin- U Zoekt een mooie er nen voor een paar maanden een kïnder- cfociri //-v 11 i i kunstwerk kunnen lenen. Doel van dit SteervolIe parketvloei gjles is de creativiteit en het zelfvertrou- U Wilt kiezen uit vele wen van kinderen te bevorderen en kin- deren te leren op een andere manier soorten en legstructll -naar kunst van anderen en van zichzelf te kijken. ren. Dan moet u bij Schipper Soest zijn. U vindt het er allema< Wat u er zeker vind, i een goed advies over specifieke eigen schappen van parket Daarom wanneer u parket wilt kopen moe U ZPkpr Kü C^-K:«r-.örin Soest zijn geweest. 'Bevrijdend uhne, zelf vader van twee kinderen op s Insingerschool, noemt kinder- :eningen het meest bevrijdende wat er is. "Kinderen volgen een logische weg met krijt en potlood. Volwassenen be redeneren alles, maar kinderen stellen eigen regels." Door de tekeningen leren kinderen ook te communiceren, vindt Kuhne. "Onze maatschappij is ingesteld op beelden. Beelden zijn een belangrijke manier om te communiceren." Met de onthulling van een van de kunstwerken werd de Kinderkunst expositie in de Bundeling officieel ge opend. De kinderkunst is de komende twee maanden te bezichtigen in gezondheids centrum De Bundeling aan de Schou tenkampweg 4. Ook het leggen kunnen wij voor u verzorgen SOEST INDUSTRIEWEG KONINGSWEG Vier middagen in de week is Annemiek met de kinderen in de weer. "In de zo mermaanden konden we, naast die mid dagen, ook nog twee avonden bezig zijn. Het is de bedoeling structuur aan te brengen in het spelgedrag van de kinde ren. We doen verschillende balspelen, zoals volleybal, basketbal en voetbal, maar ook kringspelen en aerobic." Annemiek is blij om te zien dat de kin deren enthousiast zijn: "Het is bijvoor beeld zo leuk om te zien dat de Turkse en Marokkaanse meiden hun jurk optil len om beter te kunnen voetballen." Begeleiding Er zijn mensen die het onzin vinden om kinderen met spelen te begeleiden. Maar volgens Annemiek hebben kinde ren er behoefte aan op déze manier be zig te zijn. "De cijfers tonen aan dat de kinderen dat wel degelijk leuk vinden, anders komen ze echt niet." Hans Cijs merkt dat ook aan signalen vanuit de kinderen: "Op de dagen dat Annemiek er niet is, vragen ze: 'Waar is Annemiek?' Ze vinden het hartstikke leuk om kennis te maken met nieuwe sporten." Het sport- en spelproject is het eerste project in het kader van het buurt beheer. Daarbij gaan verschillende in stellingen met elkaar om de tafel zitten om activiteiten op elkaar af te stemmen. Hans Cijs vindt dat met het sport- en spelproject een belangrijke eerste stap is gezet en dat het jammer zou zijn om nu niet door te gaan. "Het project loopt nog tot eind oktober, maar we zijn al bezig financiën te krijgen uit fondsen om het project nog een paar jaar te con tinueren." Klachten Het doel van het project is dat ouders en buurtbewoners uiteindelijk zelf een ac tieve rol gaan spelen. Annemiek: "Bij de spelen kreeg ik nu al af en toe hulp van een vader of moeder en van oudere meiden uit de buurt. Als het project over een aantal jaren is afgelopen, is het de bedoeling dat ouders zelf weten hoe ze hun kinderen kunnen helpen met spelen." Een positief effect van het be geleid spelen is dat de klachten over spelende kinderen verdwenen zijn. Hans Cijs: "Voor de vakantie kreeg ik regel matig klachten van buurtbewoners, maar sinds 1 juni heb ik niets meer ge hoord." Het provinciale Consulentschap Natuur- en Milieueducatie Utrecht organiseert dit schooljaar een cur sus voor mensen die het leuk vin den om met kinderen en natuur en milieu bezig te zijn. Inmiddels blij ken al bijna 50 mensen mee te doen! Zij zijn bereid zes woensdag ochtenden aan de cursus deel te ne men en straks hun vrije tijd in te zet ten om scholen te helpen bij slootjesexcursies, afvalprojecten, energiebesparing enzovoort. Het gros van de basisscholen in Utrecht weet intussen wat natuur- en mileueducatie is en wat ze ermee kun nen. Maar óf ze er ook werkelijk mee aan de slag gaan hangt af van veel fac toren, want het is natuurlijk toch heel wat anders dan taal en rekenen. Voor natuureducatie moet je immers naar buiten en voor milieueducatie moet je met allerlei maatschappelijke vraagstuk ken aan de slag. En dat valt beide niet mee in een klas met meer dan dertig leerlingen. Daarom worden in deze cur sus mensen opgeleid die daarbij op des kundige wijze kunnen helpen. De cursisten worden bijgeschoold in basisbeginselen van didaktiek en peda gogiek en oefenen in de praktijk met een aantal werkvormen en materialen. Elke klas van de basisschool krijgt spe- In 1996 bestaat Peters Makelaardij 25 jaar. Een jubileum dat we niet geruisloos voorbij laten gaan. Want die 25 jaar vertegen woordigen de nauwe band met veei van onze relaties, een schat aan kennis van de'huizenmarkt talloze adviezen over alle aspec ten van het (ver)kopen van een huis., en vooral veel leuke en soms dierbare momenten. We willen ons jubileum daarom samen met onze relaties vieren. Vandaar dit gebaar: als u in 1996 van een van onze makelaars diensten gebruik maakt (zoals de verkoop, aankoop, taxatie, financiële bemiddeling of onze exclusieve 'Peters Last Minute Koopinfoj, dan pntvangt u van ons een kristallen Eekhoorn. Een sier/fjke creatie van de kristallerie van Villeroy Boch. Komt u binnenkort eens langs? Wij doen ons best om de aller beste service te bieden. Ook de komende 25 jaar. Birkstraat 87, 3768 HD Soest. Telefoon 035 - 601 62 51. Fax 035 - 602 11 54. NVM ciale aandacht; welke vragen stel je bij voorbeeld aan kleuters om ze eens goéd te laten kijken naar een slak? En hoe ga je om met kritische vragen van 12-jari- gen over autogebruik? Tijdens de cursus gaan de deelnemers bovendien al stage lopen bij een vrijwilligersgroep of milieueducatief centrum in hun eigen gemeente. Via hen worden ook afspra ken met scholen gemaakt over inzet van de vrijwilligers. Ze worden dus niet in het diepe gegooid! j Betrokkenheid De deelnemers, waaronder twee man nen, zijn van allerlei pluimage: leden van natuur- en milieugroepen die meer willen doen met scholen, "voorlees- moeders" die er nog wel iets bij willen doen, vrijwilligers in de speel-o-theek en kinderboerderij, een fysiotherapeute die wat meer tijd heeft gekregen enzo voort. Wat ze gemeen hebben is betrok kenheid bij natuur en milieu en veel ple zier in het omgaan met kinderen. De cursus loopt door tot april 1997, waarna met medewerking van de pro vincie Utrecht de diploma's uitgereikt worden, want zij verleent voor dit pro ject een financiële bijdrage aan het Consulentschap. De eerste cursus start op 18 september en is volgeboekt. Een tweede start 2 ok tober in de regio Eemland en daar zijn nog enkele plaatsen vrij. Belangstellen den kunnen vrijblijvend meer informa tie vragen bij het Consulentschap over inhoud van de cursus (kosten f 75,- incl. cursusmap) en het vervolg als "natuur- hulp" op school. Tel. 030-221 05 99 (Jettie van den Houdt). De bekende Soester advocaat Bob van der Goèn houdt op dinsdag 24 septem ber een lezing in het Mondriaanhuis te Amersfoort over zijn boekje "Nooit meer Mondriaan" (1994). Hij schildert hierin Piet Mondriaan 1872-1994af als een ouderwetse en verstarde kunste naar, wiens ideeën bovendien verwant schap zouden vertonen met die van het fascisme. Van der Goen tracht in zijn essay "nu de grote ideologieën het vel hebben moe ten ruimen, de kunst van Mondriaan (die uitgaat van een centraal idee over kunst en bestrijding van het individuele) op zijn minst op een andere manier on der de loep te nemen." Van der Goen beklaagt zich erover, dat niemand van uit de wereld der Kunsten hem tot nu toe heeft durven of willen tegenspreken. De in Amsterdam geboren zoon van een bekende joodse standwerker behoort tot de generatie die in zijn studententijd de Maagdenhuisbezetting actief mee maakte. Hij publiceerde van tijd tot tijd verhalen en artikelen in onder meer Hollands Maandblad en Maatstaf en schreef in 1993 een roman. De lezing is de eerste in een serie van vier lezingen, dit nieuwe seizoen, in het geboortehuis van Piet Mondriaan, Kortegracht 11 te Amersfoort. Aan vang: 20.00 uur. Reserveringen: 033- 4620180. Toegang: f 7,50; 65+/CJP f 5,-. .ft ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN SOEST Albert Cuyplaan 31 Vraagprijs f 162.500,- k.k. Aantrekkelijk op bovenste woonlaag gelegen 3-kamerappartement (voor heen 4), prachtig uitzicht over Soést. Met zonnig balkon en berging in de onderbouw. Indeling: entree, toilet, hal, woonka mer v.v. parket, ruime keuken, grote slaapkamer (voorheen 2). Tevens in de woonkamer een gezellige open haard. Het appartement is goed on derhouden, servicekosten bedragen f 337,43/maand (incl. o.a. erfpacht en c.v.). Aanvaarding in overleg. SOEST Van Goyenlaan 143 Vraagprijs f 157.500,- k.k. Op bovenste woonlaag tegenover groenvoorziening gelegen 4-kam. appartement met berging. Ind.: entree, toilet, hal.m.k., douche, woonkamer v.v laminaat, 3 slaapka mers, keuken, bijkeuken. Servicekos ten f 275,-/mnd (incl. o.a voorschot c.v.), ged. v.v. dubbel glas (kunststof koz.), app. is goed onderhouden en ziet er bijzonder Verzorgd uit Aan vaarding in overleg. SOEST Van Goyenlaan 117 Vraagprijs f 159.000,- k.k. Aantrekkelijk op 2e en tevens boven ste woonlaag gelegen zeer goed on derhouden 3-kam.appartement met berging. Ind.: entree, hal, toilet, douche,door- zonwoonkamer v.v. parket, balkon, 2 slaapkamers, mod. keuken, bijkeu ken. Servicekosten f 275,- /mnd, ged. v.v kunststof kozijnen met dubbele begl., uitzicht op groen en slechts 2 woonlagen maken dit app. bijzonder aantrekkelijk, oplevering per novem ber. SOEST Schoutenkampweg 89 Vraagprijs f 280.000,- k.k. Aantrekkelijk in rustige woonwijk na bij natuur gelegen middenwoning (ja ren '60). Indeling: entree, kelderkast, toilet, ori ginele keuken, ruime woonkamer met openslaande deuren naar tuin (O) met berging en achterom. Verd.: overloop, badkamer met douche, 3 slaapkamers waarvan 1 met balkon, vlizotrap naar zolder met mog. voor extra kamer. Lokale gasverwarming, goed onderhouden, gedeeltelijk v.v. dubbel glas, woning verkeert in origi nele staataanv. in overleg. Soesterbergsestraat 61 Soest Tel. 035 - 602 90 61 Op zoek naar een woning? U wilt uw huis gaan verkopen? Wij bieden u: gratis verkooptaxatie, standaard een bouwkundig onderzoek, gratis zoekopdracht, passende courtage, deskundige begeleiding en advies. Kom ook eens langs op ons kantoor voor vrijblijvende hypotheekinformatie. Op vrijdagavond 20 september, van 18.00 tot 20.00 uur, organiseert de Montessorischool aan de Steen- - hoffstraat een rommelmarkt. De opbrengst is voor de Montes sorischool Moarana in de Noord- Braziliaanse stad Belém. Daar wordt onderwijs gegeven aan kinde ren van straatarme ouders, straat kinderen dus. In 1991 begon de school met tien kin deren uit het armste deel van de wijk Guama, in het huis van een onderwijze res. De toeloop was ovenveldigend. Met steun van Terre des Hommes en de stichting Wilde Ganzen kon een school tje worden gebouwd voor 150 kinderen in de leeftijd van 1,5 tot 6 jaar. Er wer ken nu vijf onderwijzeressen met veel Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax:035-6029995 enthousiasme en vakmanschap tegen minder dan het minimumloon van f 140,- per maand. Uitgaande van het Montessori-systeem worden er mooie resultaten behaald: kinderen die kunnen lezen en weerbaar der aan een toekomst kunnen werken in een bijna uitzichtloze omgeving. De school bestaat bij de gratie van gif ten. Momenteel wordt er een omheining om de school gebouwd (gefinancierd door de Wilde Ganzen), wat nodig is in verband met de grote kans op inbraak en voor de veiligheid van de kinderen. Ook verenigingen en scholen kunnen Moarana steunen. Inmiddels is de Montessorischool Soest een actie voor de school gestart: een rommelmarkt waarbij de stichting Wilde Ganzen de opbrengst zal steunen. Moarana betekent "bevrijd je". Om mee te helpen bij die bevrijding wordt ieder een van harte uitgenodigd om mee te werken aan deze actie die het voortbe staan van de school garandeert. Bij slecht weer wordt de rommelmarkt uit gesteld naar vrijdag 27 september. Bij twijfel kan men de school bellen (tel. 6013603). Zaterdag 21 september, Domkerk: Missa "Assumpta est Maria" van Marc- Antoine Charpentier, door solisten, koor en orkest van de Domcantorij o.Lv. Remco de Graas. Aanvang 15.30 uur. Toegang vrij. y j

Soester Courant | 1996 | | pagina 15