y\\ walsend \\e\ Huwelijksbootje in Leidje To iwestie vt De leukste les is dousles! Koe u danst! NVD altijd in beweging Soest neemt du SOESTER COURANT WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 (unlden Vedel voof jKvxdré. Rieu Dansen waagt niet om dmgs Dn dansextase zonder)CVO 'Orangina Sfratble'' getipt als danshit Dansen blijft een leven lang leuk! Aa PAGINA 2 VOËNSDAG 18 SEP „F.RKLND. Aan allerlei signalen om je heen merk je dat het huwelijk weer helemaal in is. Liefdesshows en aanzoekprogramma's regeren de buis, je moet al tijdig reserveren op het stadhuis en steeds meer vrienden en kennissen wagen op de meest onverwachte momen ten de grote stap. Ook de dansscholen springen op dit nieuwe verschijnsel in door het organiseren van speciale danscursussen. En passant leren de bruid en bruidegom in spé ook nog het een en ander over de etiquette. Zo wordt er o.a. aan als: Hoe kan je je mogelijk laten verlo kan je het beste maken? Centraal hoe je zo goed mo- kan dansen'. Het pro dat vaak één van de part- doende) beheerst. In dat dacht besteed aan vragen huwelijksfeest zo goed pen? Op welke manier een tafelschikking blijft echter staan gelijk het huwelijk 'in bleem bij veel paren is ners het dansen niet (vol- geval bi^dt een stoomcursus Er zijn maar weinige vor men van vrijetijdsbeste ding die wereldwijd mensen op dezelfde ma nier in beweging en ver voering kunnen brengen, ongeacht geloof, ras of culturele achtergrond- Dansen is er één van. Miljoenen mensen, waar onder één miljoen in ei gen land, zetten weke- lijks hun beste beentje voor. Dansen is een uni versele manier van ex pressie. dansen is van alle tijden en voor alle leeftijden. Wie zich op het ritme van mooie mu ziek laat gaan, voek on middellijk het positieve levensgevoel dat dansen teweeg brengt als een weldaad door het lichaam vloeien. voor hem of haar, of voor hem èn haar uitkomst. Dat scheelt allicht weer wat extra zenuwen op die toch al zo hectische, ner veuze belangrijkste dag van je leven. En wat is er nu mooier dan op de klanken van Roy Black's evergreen 'Ganz im Weiss' de bruiloftsdans te openen? Dansen die in de cursus aan bod komen zijn met name de weense wals, de quick-step, maar ook de cha-cha-cha en discodansen. swingende en complete vrijetijdsbe steding en niet meer uit ons leven weg te denken. TSlederAlcmdse. muziek keel goéd dansbaar André Rieu ontvangt dit jaar de Gulden Vedel, de jaar prijs van de Nederlandse Vereniging van Dansleraren NVD Deze prijs, die in 1979 is ingesteld, wordt ieder jaar uitgereikt aan een artiest of groep op het gebied van lichte nïuziek, waarvan de muziek favoriet is in de dansscholen in het afgelopen seizoen. De prijs bestaat - in dit geval heel toepasselijk - uit een gouden viooltje. André ontving de onderscheiding o.a. voor zijn Hit 'Second Wallz' (Weense wals), muziek die in de Neder landse dansscholen veelvuldig werd gebruikt. De prijs is tevens het bewijs dat Nederlandse muziek - in tegenstel ling tot wat gedacht wordt- wel degelijk heel 'dansbaar' is. De prijs werd uitgereikt tijdens de officiële opening van het Internationale Congres van de Swinging World afgelopen 13 juni in het Dorint Hotel in Eindhoven. De Gulden Vedel werd vorig jaar nog uitgereikt aan Marco Borsato en daarvoor onder andere aan Willeke Alberti, Lenny Kuhr, Conny Vandenbos, LeeTowers, Anilo Meijer, Berdien Stenberg, Albert West, BZN, V.O.F. de Kunst en Corrie Konings. De aimabele Limburgse walskoning mag zich in dit selecte gezelschap van Nederlandse top artiesten gestreeld voelen. Top-40 De dansscholen in Nederland gebruiken veel muziek uit de Nederlandse Top-40 bij de danslessen; zoals bijvoor beeld bij de quick-step, de foxtrot en de cha-cha-cha. Op de maten van Madonna, Gloria Estafan, Anifa Meijer of André Hazes zetten danscursisten hun eerste of verge vorderde possen. Vooral de jeugdige bezoekers willen tijdens de dansles de muziek horen die ze van de radio kennen. De Nederlandse Vereniging van Dansleraren (NVD) probeert met name hef gebruik van Nederlands talige moderne muziek te stimuleren. Dat doet zij onder andere door jaarlijks de Gulden Vedel toe te kennen aan een Nederlandse of Nederlandstalige artiest. Dansen is een prima uitlaatklep en zorgt tegelijkertijd voor dat beetje warmte, dat zo hard nodig is in onze kille, afstandelijke samenleving. Want wie danst, laat de dagelijkse zorgen en de spanning die een beroep, of juist het gemis van een beroep, met zich meebrengt ver achter zich. Dansen is bovendien een vorm van ontmoeten. Eén van de zeldzame momenten in de jachtige samenleving dat je elkaar op een positieve, open basis kunt leren kennen. Daarom timmeren de Swinging World Dansscholen in 1996 aan de weg onder het motto: 'Dansen, leven, lachen'. Op die manier willen ze een signaal afgeven dat wijstop plezier en aandacht voor elkaar. Plezier van 8 tot 80 Of je nu 8 of 80 bent: dansen is voor alle leeftijden. Maar, als je jong leert dansen heb je daar later wel mooi gemak van. Je kent de juiste omgangs vormen en je kunt je bewegen in aller lei kringen. Het aardige van dansen is, dat iedereen het op z'n eigen manier doet, maar het plezier dat je eraan beleeft is voor iedereen hetzelfde. Wie danst blijft geestelijk en lichamelijk 'jong'. Dat is bewezen door vele we tenschappers. Maar wat eigenlijk veel belangrijker is: dansen is samen genie ten van heerlijke uren. Het gaat om plezier en levenslust en een goed be- stede vrije tijd. De dansschool is bij uitstek een plaats waar je vrienden ontmoet. Altijd in een leuke, ontspannen sfeer. Het maakt niet uit of je jong of al iets ouder bent. Dus, neem eens contact op met één van de Swingen World Dansscholen, de danscentra van het jaar 2000. Swingende vrije tijd Zo'n 277 jaar geleden werd er al onderricht gegeven in polka, mazurka, wals en me nuet. Wat dat betreft is de dansschool een heel oud instituut. Maar tegenwoordig is een dansschool niet meer alleen gericht op leren. Het is een vrijetijdscentrum; een plek waar mensen elkaar in een verzorgde omge ving en op een ontspannen sfeer kunnen ontmoeten. Natuurlijk leer je er de nieuwste dansen en, niet te vergeten, het moderne werelddansprogramma. Maar daarnaast staat het bol van andere activiteiten: ontmoetingsmiddagen, gezel lige avonden, danswedstrijden enzovoort. Gezelligheid wordt in Swinging World Dans scholen met hoofdletters geschreven. Daar bij vervult de dansleraar een belangrijke functie. Niet alleen laat hij je kennismaken met de wals, jive, cha-cha-cha en andere dansen. Een dansleraar is ook organisator en inspirator van swingende feesten en par tijen, entertainer en als het zo uitkomt tege lijk de man of vrouw met een troostend of bemoedigend woord. De dansleraar zorgt ervoor dat iedereen zich prettig voelt. Na tuurlijk draagt de ambiance en de atmosfeer in de dansclub daaraan bij. Wat dat betreft is dansen vandaag-de-dag een plezierige Nostalgie herleeft De 'swing' is in! Swing staat voor een muziekvorm die in 1953 zijn weg naar Europa vond. De muziek werd razend populair en zorgde voor de ontwikkeling van nieuwe dansen als de jive, de swing en de boogie-woogie. Op de muziek van onvergetelijke 'swing-specialisten' als Duke Ellington, Count Basie en Benny Goodman is er inmiddels heer wat afgedanst. De muziek, voor het belangrijkste deel gecomponeerd in de 30-er en 40-er jaren, heeft weer zijn weg gevonden naar dansend Nederland. Natuurlijk zullen bekende dansen als de quick- step en de Engelse wals nooit van het programma verdwijnen, maar er is onmiskenbaar een hang naar'nostal gie'. Opnieuwzijn de swingende dan sen niet meer 'van het parket weg te denken'. Levensvreugde Swing, boogie-woogie en de jive zijn dansen die iedereen weer onder de knie wil krijgen. Maar ook de Latijns- Amerikaanse ritmen zijn weer onge kend populair. Misschien komt dat wel door het licht erotisch karakter van ?en temperamentvolle samba, een vrolijke cha-cha of een romanti sche mambo. Hoe dan ook: ze stralen allemaal levensvreugde uit en vor men een vast onderdeel van het dans les-programma in Swinging World Dansscholen. De dansschool waar het allemaal draait om dansen, leven, la chen. Voor informatie over de dans school bij jou in de buurt, kan je bellen met telefoonnummer 020 - 6478333 of kijk in de Gouden Gids. Regelmatig halen berichten over drugsgebruik bij allerlei discotheken en houseparty's de kolommen van regionale en landelijke kranten. Het is een publiek geheim dat bij al lerlei grote discotheken en be sloten party's diverse stimule rende middelen te kust en te keur worden aangeboden. Met als trieste gevolg jaarlijks zelfs enkele dodelijke slachtoffers. Het is een teken van de tijd dat met name jongeren denken alleen in de juiste stem ming te kunnen komen als zij gebruik ma ken van pepmiddelen zoals XTC in combi natie met heftige, monotone dansritmen en opzwepende muziek. Fel, snel oplichtend laserlicht en immense geluidsinstallaties die het geluid van straaljagers overtreffen, be wegen de massa tot monotone en gelijkvor mige dansvormen en brengen het publiek tot een absoluut kookpunt. De geschiedenis van de dans beschrijft bij oude natuurvolken weliswaar ook regelma tig vormen van extase, maar die extase was altijd verbonden met het pure leven. Een levensvreugde die niet afhankelijk was van drugs die schadelijk zijn voor de gezond heid. Wie door dansen in een bepaalde stemming wil komen, heeft geen verdovings- of stimuleringsmiddel nodig, weet iedereen die in een Swinging World Dansschool danst. De potentiële danshit "Orangina Strubble" werd door de Nederlandse choreografe en danslerares Elly Jonker onlangs gepresenteerd tijdens het World Social Dance Congress in Blackpool, Engeland. De Strubble is een mix van de in Amerika populaire dansstijlen 'streetdance' en De hit is gebaseerd op het nummer 'Gimmie the Night' van de Phatt Butt Crew. Brein achter de muziek is Joadd 'Budahman' samen met 'Papa Bear', ofwel de bekende rapper June Rollocks (hij schreef de hit 'Twilight Zone' van 2 Unlimited). 'Party Gangster' DJ Jack Brown (Beau van Gils), die met zijn stem elke party direct tot een feest maakt, zorgde ervoor dat het nummer 'Gimmie the Night' in het clubcircuit al digitaal grijs werd gedraaid. Danslerares en 'ontdekster' Elly Jonker tenslotte vertelt: "Ik verwacht veel van deze danshit. Ruim 250 Nederlandse dansleraren hebben al kennis gemaakt met 'the strubble' tijdens het Congres Swinging 2000. Ik hoop dat mijn dans- collega's deze nieuwe hit hebben aangeleerd en ook zullen overbren gen aan dansliefhebbers op hun dansscholen overal in het land". Swinging World dansscholen zijn niet schools Onder het motto 'De leukste les is dansles' vinden wekelijks honderdduizenden mensen de weg naar de Swinging World Dansschool. Niet alleen omdat zij dansen heel erg leuk vin den, maar ook omdat zij de techniek goed onder de knie willen krijgen. De beste reden om goed te leren dansen is dat dansen niet meer weg.te denken is in onze moderne maatschappij. Soms kies je er zelf voor, als je naar de disco, een danscafé of de dansschool gaat. Maar vaak wordt je op speciale gelegenheden als diners, gala's, congressen, bruiloften, partijen, verenigings feesten geconfronteerd met dansbare situa ties. En dan is het prettig als je je mannetje of vrouwtje slaat op de dansvloer. Er wordt in Nederland heel wat afgeoefend, in dans- Steeds meer mensen komen tot de ontdekking dat dansen een gezonde en gezellige vrijetijdsbesteding is, waar voor bovendien geen leeftijds grenzen gelden. Dansen blijft immers een leven lang leuk. Geen wonder dat de dans school anno 1996 een bonte aanblik biedt van jong én oud. Wel hebben vele Swinging World Dansscholen speciaal voor dansliefhebbers van 55 jaar en ouder een 'Long-Life- Dancing-Plan' opgericht. Deelname aan het 'Long-Ufe-Dancing-Plan' geeft 55-plussers de gelegenheid om op een verrassende en een aardige manier de nood zaak tot lichaamsbeweging te combineren met het op een ontspannen wijze leggen van sociale contacten. Anderen zoeken een Niet alleen cursisten blijven in bewe ging, ook de Nederlandse Vereniging van Danslgraren NVD is voortdurend actief. Door bijvoorbeeld steeds in te spelen op nieuwe ontwikkelingen op het gebied van dansopleidingen, muziektrends of andere terreinen. De NVD werd in 1920 opgericht als over koepelend orgaan van dansleraren om op te komen voor de belangen van de dansleraar, bij te dragen aan zijn vak kennis en de publiciteit te verzorgen. De NVD, de oudste Nederlandse vak organisatie van dansleraren, is samen met de andere bond van dansleraren lid van de Federatie van Dansleraren- organisaties (FDO). scholen èn in huiskamers. Om te kunnen 'scoren' op de dansvloer (en bij anderen...) moet je wel de bewegingen kennen. De beste manier om die te leren, is door regel matig een bezoekje te brengen aan de dans school. Met de moderne dansleraar aan je zijde gaat dat spelenderwijs. Bovendien leert hij of zij je al die trucjes waardoor het nèt even wat gemakkelijker gaat. Ontspannen les Voor één ding hoeft men in ieder geval niet bang te zijn: de moderne Swinging World Dansschool zijn allang niet meer 'schools'. Het oude 'moeten' en drillen heeft reeds jaren plaats gemaakt voor ontspannen les. Je kunt er gezellig wat drinken aan de bar of met elkaar keuvelen op één van de gezellige zitjes langs de dansvloer. Want de dans scholen bieden natuurlijk ook plaats aan romantiek. Wie weet, ontmoet je er de part- ner van je dromen wel! De helft van alle huwelijken is het gevolg van een ontmoe ting op de dansvloer! Swinging World Dans scholen zijn uitstekend op de hoogte van de nieuwste ontwikkelingen op dansgebied. Want alhoewel de klassiekers altijd zullen blijven, gaat dansen immers met z'n tijd mee. Er is op de dansschool een uitgebreid programma voor alle leeftijden en alle soor ten dansen, voor zowel beginners als gevorderden, privé-lessen en in clubverband. Wie meer wil weten over de Swinging World Dansscholen, treft in de Gouden Gids meer informatie (rubriek dansscholen). Men kan ook bellen naar het nummer van de Dans Info Lijn: 020 - 6478333. )e raadsvergadering van mc Joesters die het reilen en zeik polgen een min of meer histoi Jolsheimer, zoals eerder aa waarin ze in 1978 voor het e Soest. Een dag later - vrijdag itieke vrienden en "vijandt •eluid met een feestje van (in Schoof. 'Niet zomaar een gemeenteraac dertien-in-een-dozijn", zo od GroenLinks-Progressief Soest, waarvan zij samen met Jan Vi nog blijft) jarenlang het "boeg geweest, Leidje. Als raadslid een lange staat van dienst, hoe politieke carrière wel eens wei jroken. Zo kwam ze in 1986 e vol stemmen tekort voor een z raad, maar voor haar politieke maakte dat niet eens zo vee fractie-assistent zat ze even de actieve politiek als in haar f raadslid. "Er bovenop zitten is wellicht treffende beschrijving van c waarop Leidje Tomassen al politiek bedreef. Het zat ei beetje in, van huis uit, zoals 1 telt in een vraaggesprek aan vond van haar afschi Woudenbergse notaris-gezin in 1937 werd geboren was 1 schappelijk bewust. Groot moeders kant was de Apeldi dikant Westerman-Holsteijn, lijk bekend als vurig pleitbe de vredesbeweging. Vader Holsheimer was betro lerlei besturen én - voor ee in die tijd toch wel opmerl politiek actief. In de PvdA staan. Moeder Holsheimei sporen van haar vader en d beeld op de hoge leeftijd nog mee aan de, gro demonstratie in Amsterda "Naar Den Haag, in 1983 meer. Mijn jongste dochtei liep toen mee met een b( namens oma'." Haar polit stelling heeft Leidje - dat i duidelijk - met de papiep gekregen... alternatief voor de tv-avonden of willen ge bruik maken van hun toegenomen vrije tijd nu de kinderen uit huis zijn. Vele ouderen vernieuwen op deze wijze hun kennissen kring of hebben zelfs hun huidige partner op dansles leren kennen! Wat let u om weer dansend door het leven te gaan en om contact op te nemen met de Swinging World Dansschool bij u in de buurt? VOOR ADRESSEN ZIE DE GOUDEN GIDS Sïewen vertel Ien Geloof het of niet, maar het staat in de sterren geschre ven hoe u kunt dansen! Tenminste als we de astrologen mogen geloven. Uit het boek 'Das Senkrechte Weltbilt' ('Het loodrechte wereldbeeld') van de Duitse schrijvers Rüdiger Dahlke en Nicolaus Klein verklappen wij de voornaamste relaties tussen de verschillende dierenriemtekens en de dansvoorkeur van de dragers van deze tekens. rr>. Rammen laten zich mee- ^7 slepen door rock 'nroll, jazz- Cjf dans, heavy-metal en mars- V/j muziek en houden van pri- mitieve muziekvormen. Bij AM stampende muziek gaan ze 4HL uit hun bol. Ze hebben en 21 mrt - 21 apr speciaal gevoel voor ritme. Stieren hebben een voor keur voor de polka, buik dansen en het levenslied. Ze hebben een brede muzi kale interesse en komen snel in muzikale stemming bij klassieke opera en volks muziek. Tweelingen neigen naar de twist, foxtroten cha-cha-cha. Hun hitlijst wordt bepaald door volkse melodieën, zo als de Zuiderzee-ballade, 22 MEI - 22 JUN ziek. maar ze houden ook opera, musical en lichte mu- Kreeften houden van een goede smartlap, schuivel- muziek en natuurlijk de blues. Hun lievelingsmuziek treffen ze in Italiaanse ro- mantische liederen, waarbij Ww zij graag hun partner betrek ken. i Leeuwen leven zich het lief- I ste uit bij discomuziek, sam- ba, rumba, flamenco en buik- l l j dans. Ze zijn dol op Frank 1 V Sinatra's 'Strangers in the I Night' en laten zich opzwe- pen door 'zwarte muziek', 24 |Ul - 24 aug SOul en disco. Maagden houden van quick-step, wals en foxtrot en gaan graag naar de dans school. Hun lievelingsmuziek is licht romantisch of een J beetje maatschappijkritisch. Ze houden van Middeleeuw se instrumenten. Weegschalen zijn echte dansliefhebbers met een voorkeur voor dansen waar wat te zien valt, zoals de menuet en de can can. Mu zikaal geven zij de voor keur aan het Franse chan son en licht-klassiek. Schorpioenen gooien alle remmen los als ze de flamenco, house of strip tease kunnen dansen. Ze worden compleet'high' bi) heavy metal en verliezen zichzelf bij Tina Turner's 'Whats love'. Boogschutters worden pacifisten zodra een Ween se wals klinkt. Ze kunnen wegdromen bij Neil Dia- mond's 'Jonathan Living- stone Seagull'. Ze houden van triomfmarsen, Bach en kerkmuziek. Steenbokken houden van klassiek ballet en stijve stijldansen. Hun muziek- richting neigt naar klassieke fuga's en kamermuziek Favoriete dansen zijn fox- trot, volksdans, mambo en rumba. 22 dec - 21 ian Watermannen kiezen voor step- en breakdance, quick-step en charleston. Ze houden van rap en reggae, maar hun voorkeur ligt bij het muzikale expe- I riment, zoals New Age met elektronische muziek 2J ,AN -20 f£s Vissen zijn gek op tempel- dansen. Muziek, met een vleugje heimwee, daar houden vissen van Zoals bi) Italiaanse, Spaanse en Franse muziek. Ze dromen weg met expressieve dan sen zoals de salsa en tango. Vreselijk'. In 1969 verruilde ze - voó van haar jongste - Wout Soest. Dat beviel haar maar matig. "Ik vond het In Woudenberg kende ik niet, maar dat veranderdt I keiaar die ons dit huis ve I je in Soest wilt inburger Soester Courant lezen." I zo kwam ze terecht bij eei Raad van Kerken over 1 Derde Wereld, wat leiddi ting van een eerste Werel uit ontstond de themagu Artisbock allerlei thema 1 niseerde. Leidje zat da Fugers, Kees Evenhuis Rien Spies, Dik en Her - nog altijd bekende nan haalde allerlei interessai Soest, zoals Theo van j bij de VN ging werkei Jaap van der Doef, Br: Fred van der Spek. Van het een kwam het: niet politiek bewust ge worden raakte Leidje a bij allerlei vormen va beeld samen met Chr de Eem (of liever g kanalisering ervan), of tal van anderen voor t Zuidereng, en nog zo Dat leidde uiteindeliji van het PPR-actiecer toen was het nog ma: naar het raadslidmaat j trouwens al een beef PPR-vertegenwoordi Detectives Aspe, Pieter: D Grace C.I.: D dood. Leon, Donna: maestro. Macdermid, Vz Robb, Candac non. Toes, Jac: Ven FamiKeron Berg, Greetje ring voorbij. Oke, Janette: Poe, J.F. van je geeft. Historisch Gillespie, Doi van het licht. Koch, Ursula Oxnam, Rob geschiedenis Thrillers Appel, Rene Cook, Robir Dershowitz, de advocaat. Ferrigna, Ri Harris, Rob Katzenbacb man. Lamb, Cha van de nacti Lescroart, J Morrison, I Pearson, R Peretti, Fra

Soester Courant | 1996 | | pagina 24