Een CZ Zorgverzekering is beter voor uw gezondheid. Offerte-bon CZ REKEN DAAR MAAR OP. CZA ^eidje Tomassen: 'Politiek, dat is gewoon een [westie van je boerenverstand gebruiken' m dej^eMj Arty de Jong bezorgt gemeente Soest landelijke primeur in beenverzorging OA stichting openbare bibliotheek >✓0 Nieuws van de bibliotheek Najaarscursus 'Van Eem tot Kromme Rijn' bij IVN SOESTER ONDERLINGE WjyÖENSUAÜ 18 SEPTEMBER 199R SOESTER COURANT PAGINA 25 Soest neemt dubbel afscheid van progressief raadslid l k Aanwinsten voor volwassenen Afscheid Leidje in De Schoof PIET VAN HEUGTEN H A L EA KA LA Institut des Jambes bestrijdt en verzorgt Paddestoelen binnen en buiten i ansvloer! Swinging World Dans- uitstekend op de hoogte van de "ïtwikkelingen op dansgebied. wel de klassiekers altijd zullen t dansen immers met z'n tijd n de dansschool een uitgebreid voor alle leeftijden en alle soor- 1, voor zowel beginners als T privé-lessen en in clubverband. I weten over de Swinging World i, treft in de Gouden Gids meer rubriek dansscholen). Men kan iaar het nummer van de Dans 0 - 6478333. i sterren geschre- we de astrologen krechte Weltbilt' Duitse schrijvers klappen wij de ïrschillende van de dragers n echte net een lenwaar !oals de :an.Mu- le voor- ie chan- 24 SEP - 24 OKT oienalle af stnp- sen. 7f erliezer turner1 i 24 OKT - 23 NOV worden kunner eil Dia- houden li NOV - 22 DEC ouden lassiel e nvie.i 22 DEC-21 JAN 2' |AN - 20 FEB 20 FEB-21 MRT De raadsvergadering van morgenavond -19 september - heeft voor veel Koesters die het reilen en zeilen van de gemeenteraad al dan niet op de voet kolgen een min of meer historisch karakter. Dan neemt Leidje Tomassen- •Holsheimer, zoals eerder aangekondigd, officieel afscheid van de raad, waarin ze in 1978 voor het eerst zitting nam voor (toen nog) Progressief Soest. Een dag later - vrijdag 20 september - wordt ze door haar talrijke po litieke vrienden en^ vijanden" (die aanhalingstekens móeten erbij) uit geluid met een feestje van (inmiddels GroenLinks-Progressief Soest) in De ["Niet zomaar een gemeenteraadslid van dertien-in-een-dozijn", zo omschrijft 'GroenLinks-Progressief Soest, de club waarvan zij samen met Jan Visser (die (nog blijft) jarenlang het "boegbeeld" is geweest, Leidje. Als raadslid heeft ze [een lange staat van dienst, hoewel haar politieke carrière wel eens werd onder broken. Zo kwam ze in 1986 een hand- [vol stemmen tekort voor een zetel in de raad, maar voor haar politieke activiteit naakte dat niet eens zo veel uit. Als ■fractie-assistent zat ze even "bovenop" Ide actieve politiek als in haar functie als ■raadslid. |"Er bovenop zitten" is wellicht de meest ■treffende beschrijving van de manier ■waarop Leidje Tomassen al die jaren ■politiek bedreef. Het zat er ook een Ibeetje in, van huis uit, zoals Leidje ver- Itelt in een vraaggesprek aan de voora- Ivond van haar afscheid. Het [Woudenbergse notaris-gezin waarin ze lin 1937 werd geboren was heel maat- I schappelijk bewust. Grootvader van I moeders kant was de Apeldoornse pre- I dikant Westerman-Holsteijn, o.a. lande- I lijk bekend als vurig pleitbezorger van I de vredesbeweging. I Vader Holsheimer was betrokken bij al- I lerlei besturen én - voor een "notabel" 1 in die tijd toch wel opmerkelijk - ook I politiek actief. In de PvdA wel te ver- I staan. Moeder Holsheimer trad in de sporen van haar vader en deed bijvoor- I beeld op de hoge leeftijd van 82 jaar nog mee aan de, grote, vredes demonstratie in Amsterdam, in 1981. I "Naar Den Haag, in 1983, kon ze niet meer. Mijn jongste dochter Annemieke liep toen mee met een bord: 'ik loop I namens oma1." Haar politieke belang- stelling heeft Leidje - dat is in elk geval duidelijk - met de paplepel ingegoten 1 gekregen... Vreselijk! In 1969 verruilde ze - voor de geboorte van haar jongste - Woudenberg voor Soest. Dat beviel haar aanvankelijk maar matig. "Ik vond het hier vreselijk! In Woudenberg kende ik iedereen, hier niet, maar dat veranderde snel. De ma kelaar die ons dit huis verkocht zei: als je in Soest wilt inburgeren moet je de Soester Courant lezen." Dat deed ze en zo kwam ze terecht bij een avond van de Raad van Kerken over Europa en de Derde Wereld, wat leidde tot de oprich ting van een eerste Wereldwinkel. Daar uit ontstond de themagroep, die later in Artishock allerlei thema-avonden orga niseerde. Leidje zat daarin met Henk Fugers, Kees Evenhuis, Joke Pluvier, Rien Spies, Dik en Henriëtte Stroband - nog altijd bekende namen in Soest - en haalde aÜerlei interessante mensen naar Soest, zoals Theo van Boven, die later bij de VN ging werken, en politici als Jaap van der Doef, Bram van der Lek, Fred van der Spek. Van het een kwam het ander. Hoewel ze niet politiek bewust gemaakt hoefde te worden raakte Leidje algauw betrokken bij allerlei vormen van actie. Bijvoor beeld samen met Chris Uiterwijk voor de Eem (of liever gezegd: tegen de kanalisering ervan), of met Jan Visser en tal van anderen voor het behoud van de Zuidereng, en nog zo het een en ander. Dat leidde uiteindelijk tot de oprichting van het PPR-actiecentrum in Soest, en toen was het nog maar een klein stapje naar het raadslidmaatschap, waaraan ze trouwens al een beetje had geroken als PPR-vertegenwoordigster in de Vrou wenraad. Opmerkelijk: bij de oprichting, van de PPR-Soest ontmoette ze ook Nel Koster, die volgende maand Leidjes ze tel in de raad overneemt! Tot haar stomme verbazing, zoals ze zegt, werd ze in 1978 in de raad geko zen, samen met Jan Visser en Jan Nuijten. De PPR was al eerder opge gaan in Progressief Soest en Jan Visser had er al een periode van vier jaar in de raad op zitten. "De leden hadden me, toen ik er niet bij was, hoog op de lijst gezet en ik dacht: ik zie wel wat ervan komt. De politiek was niet helemaal nieuw voor me. Ik heb ook nooit een cursus spreken-in-het-openbaar of zp gevolgd. Ik deed gewoon m'n mond open. Politiek is niet zo ingewikkeld. Het is gewoon een kwestie van je boerenverstand gebruiken; dat is het beste wat je kan doen..." Niet in de schaduw Ze heeft nooit het gevoel gehad dat ze in de schaduw vabn Jan Visser moest opereren. "Welnee, eerder andersom, al ben ik wel altijd nummer twee gebleven. Maar Jan heeft vaak genoeg in mijn schaduw geopereerd, zou ik zeggen." Een sterke behoefte tot profilering heeft ze overigens nooit zo gevoeld. "Je pro fileert je volgens mij het beste door je in de materie te verdiepen en de dingen te zeggen die je vindt dat je moet zeggen. Ik heb me altijd breed georiënteerd. 'Denk mondiaal, handel lokaal,1 dat motto heeft me altijd aangesproken." Hoewel afkomstig uit een PvdA-nest heeft ze daarom nooit getwijfeld over haar politieke voorkeur. Vooral wat ze noemt de "bevlogenheid" van de PPR trok haar die kant op. "Met mensen als Bas de Gaay Fortman was het altijd een echte voorhoede-partij." Op de logische vraag of ze daarvan in GroenLinks nog voldoende terugvindt reageert Leidje voor haar doen opmerkelijk bedacht: zaam: "GroenLinks is wat realistischer, geloof ik, en ze doen het heel goed, maar bij de PPR waren we idealisti scher. 'Hemelfietsers', werden we sma lend genoemd. Maar idealisme kan he lemaal geen kwaad. Het is juist goed om idealen na te streven. Alleen op die manier verandert er op den duur iets ten goede in de wereld. Ja, daar geloof ik nog steeds in..." Als typische vertegenwoordigster van de "jaren zeventig" is ze niet, zoals veel van haar generatiegenoten, teleurgesteld of cynisch geworden over de ontwikkelin gen op politiek en maatschappelijk ge bied. "Het blijft me altijd verbazen hoe veel jonge menSen nog altijd in bewe ging willen komen. Mensen gaan nu eenmaal niet meer zo gauw de straat op, maar er zijn er nog heel veel actief, bij voorbeeld in het werk voor ouderen, vluchtelingen, bijstandsmoeders, de sport, de Derde Wereld - al dat vrijwil ligerswerk, dat is toch ook een vorm van idealisme?" Leidje is zelf een sprekend voorbeeld van mensen die, bezield door dat idea lisme, én politiek actief zijn en daarnaast volop betrokken bij allerlei "bewegin gen" in de samenleving. Ze was bijvoor beeld een van de oprichters (en tien jaar lang voorzitter) van de Derde Wereld- groep; vijfjaar lang zat ze in het bestuur van het CMD Soest-Baarn (maatschap- pelijk werk) en naast het raadslidmat- schap vond ze altijd wel tijd voor aller lei andere wereldverbeterende activitei- Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Detectives Aspe, Pieter: De Midasmoorden. Grace C.I.: De koopman van de dood. Leon, Donna: Dood van een maestro. Macdermid, Val: Kunstgreep. Robb, Candace: De gevleugelde non. Toes, Jac: Verraad. Familieromans Berg, Greetje van den: De herinne ring voorbij. Oke, Janette: Vervreemde harten. Poe, J.F. van der: Als niemand om je geeft. Historische romans Gillespie, Donna: Auriane: dochter van het licht. Koch, Ursula: Rozen in de sneeuw. Oxnam, Robert: Ming: een liefdes geschiedenis in het oude China. Thrillers Appel, Rene: Van kwaad tot erger. Cook, Robin: Besmet. Dershowitz, Alan M: De duivel van de advocaat Ferrigna, Robert: Dodemansdans. Harris, Robert: Enigma. Katzenbach, John: De schaduw- man. Lamb, Charlotte: In de schaduw van de nacht. Lescroart, Johan T: Keihard bewijs. Morrison, Brian: Gegijzeld. Pearson, Ridley: De psychopaat. Peretti, Frank E: De eed. Setlowe, Richard: Jacht op de Black Sea. Walker, Mary Willis: De onheilspro feet. Informatieve boeken 638.5 Graeber, Traut: Terrassen en tuinzitjes. 638.4 Hamilton, Geoff: Het ge heime leven in uw tuin. am-cari 629.63 Lalbachan, Pamela: De Caribische keuken. 607.33 Robbins, Anthony: Stap in je grootsheid. az-isra 847.6 Soldaat van de vrede: Jitschak Rabin: de biografie. 626.8 Spargo, Gillie: Beeldgids voor sjabloneren. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. 'Aangever' Ze heeft dat nooit gezien als "ploegen op de rotsen", maar dat Soest een "hardstikke rechtse" gemeente is beaamt ze grif. Toch wijst ze de suggestie dat Progressief Soest nooit veel heeft voor gesteld resoluut van de hand. "We heb ben wel degelijk invloed gehad, mis schien vooral als 'aangever', maar er zijn op diverse terreinen van gemeentebeleid allerlei dingen gebeurd waarvoor wij de aanzet hebben gegeven. Op het gebied van de kunst en de cultuur, op het ge bied van het milieu, noem maar op. Ik was de eerste die begon te zeuren over het gescheiden ophalen van huisvuil, over natuurlijke onkruidbestrijding, over het beheer van de bermen. We hebben vaak de basis gelegd voor beleids wijzigingen, al duurt het in de politiek natuurlijk altijd verschrikkelijk lang voordat je er dan iets van merkt. En we zijn natuurlijk inderdaad maar een klein partijtje..." Ze heeft nooit aanvechtingen gehad om de moed maar op te geven en ermee te stoppen, ook niet toen de frac tie van drie zetels opeens naar één ze tel terugviel. "Ik ben altijd een onverbe terlijke optimist geweest..." De reden waarom ze nu stopt met de actieve politiek is niet dat ze zich inmid dels te oud, te bedaagd of te bezadigd zou voelen. "Absoluut niet! Ik vind al leen dat je niet te lang moet blijven zit ten. Maar bij de laatste verkiezingen had ik weer zo veel voorkeurstemmen dat ik me tegenover de kiezers verplicht voelde om nog een poosje door te gaan. Maar je moet ook rekening houden met je opvolger. Nel is een hele goeie, en zo krijgt ze de kans om, voordat er gelijk al weer verkiezingen komen, zich goed in te werken, bekendheid te krijgen en vertrouwen te winnen." Geen groen monopolie Het feit dat GroenLinks-Progressief Soest in de gemeenteraad van Soest niet meer het "groene monopolie" heeft - met name sinds de komst van Gemeen tebelangen Groen Soest - deert haar niet erg. "Maar ik ben niet dol op belangenpartijen zoals GGS en de BAM, want ze hebben weinig politieke achtergrond en dat is een groot gemis, vind ik. Je weet eigenlijk niet waar ze voor staan; ze missen ook kader. Bij landelijke partijen krijg je volop achter grondinformatie en scholing, je mening wordt daar gevormd, maar bij plaatse lijke belangenpartijtjes kan het soms dit, dan weer dat zijn." Wat ze in elk geval géén vooruitgang vindt is het aantal fracties - nu al acht - in de gemeenteraad. "Het voegt niks meer toe en het is ook niet bevorderlijk voor het raadswerk, vind ik. Dat geldt met name voor de BAM, die er net in zit en weinig ervaring heeft. De politieke discussie wordt er ook niet spannender door." Ze heeft een interessante tijd achter de rug, vindt ze. Vooral de jaren dat ze fei telijk in haar eentje de fractie vormde - Jan Visser zat toen in het College - was het hard werken, "maar het was wel heel leuk, omdat we toen duidelijk meer in vloed hadden. We moesten natuurlijk Ter gelegenheid van het afscheid van Leidje Tomassen van de raad organi seert GroenLinks-Progressief a.s. vrijdag (20 september) een feestje in De Schoof, Molenstraat 142. Ieder een die "iets met Leidje heeft (ge had)" is daar welkom tussen 17.00 en 19.00 uur. Volgens het afscheids- comité geldt die uitnodiging voor al Leidjes vrienden en "vijanden". DE ZOON VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT. JAAR GARANTIE TEGELTAPIJT V.A 1$,- TOT 120,- PER M1 Verkoop uitsluitend in Soester berg, Amersfoortsestraat 22, of bel voor kleurenfolder en/of vrijblijvend bezoek aan huis bedrijf: 0346-351838. Wij le veren en leggen door het hele land. BEZOEK ONZE AFD. SPEC. PARTIJEN. ALTIJD $0.000 TAPIJTTEGELS IN VOORRAAD. Leidje Tomassen op haar vaste plekje in de raadzaal. wel eens wat schipperen, maar ik kon me toch altijd vrij opstellen tegenover Jan. Dat leverde wel eens het verwijt op dat ik m'n eigen wethouder afviel, maar dat viel echt wel mee en bovendien: fractiediscipline, zoals de grote partijen dat kennen, is volgens mij dodelijk voor de democratie. Aan de andere kant: wat je vandaag soms meemaakt in de raad - dan stemt de ene frafctie weer tegen haar eigen wethouder, dan weer de an dere - dan denk ik wel eens: dat ligt toch kennelijk allemaal niet zo lekker..." Rondweg De vraag of ze bij haar afscheid nog een speciale boodschap aan de kiezers heeft roept bij Leidje nauwelijks aarzeling op. "Ik hoop in elk geval dat er nooit een rondweg komt. Het is zó zonde voor de polder, en het lost bovendien niks op. We hebben in Soest ooit met z'n allen afgesproken dat we zuinig zouden zijn op het buitengebied. Daar moeten we ons aan houden, vind ik, maar ik ben er niet gerust op. Als dat kleine stukje pol der tussen Soest en Baarn straks ook nog vernield wordt, dan vind ik dat heel erg. Dat weggetje voor Albert Heijn, dwars door de knotwilgen van Chris.. het zou nóóit gebeuren, en nu gebeurt het toch! En waar ik me ook zorgen over maak, dat is het vandalisme en de opvang van de jeugd in Soest. Dat los je niet even tjes op met een jeugdhonk, hier of daar. Je moet je verdiepen in de achtergron den van de jongeren. De politie kan dat, die heeft goeie plannen klaarliggen, maar de raad moet dat wel mogelijk maken. Ik hoop vurig dat dat ook ge beurt." Na de gebeurtenissen van morgen en vrijdag gaat Leidje eerst een weekje naar Zandvoort, even uitwaaieren en op verhaal komen. Daarna gaat ze met de familie - waarvoor ze de laatste jaren veel te weinig tijd heeft gehad - een weekend op stap. Wat er daarna op haar afkomt is nog een beetje een "zwart gat". Maar vervelen, dat zal ze zich ze ker niet. "Ik ben altijd een actief mens geweest, zo zit ik in mekaar, en dat zal ik dus ook wel blijven." Molenstraat 157, tel. 6022530 s'Ui.c - %..H A i Tak STUDIO instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging utg. Grothestraat 25. 3761 CK Soest, telefoon 0356020488 Soest heeft de landelijke primeur van het Institut des Jambes, een in stituut waar mensen met been klachten terecht kunnen voor pre ventie, verzorging en medische hulp. Arty de Jong uit Soest, die in kringen van schoonheidsspecialis ten geen introductie behoeft, is de gene die de unieke methoden uit Frankrijk heeft geïmporteerd. In samenwerking met de arts-fleboloog D.R.M. Boonen is ze begonnen met Institut des Jambes Nederland. Het hoofdkantoor en de eerste vestiging zijn te vinden aan de Middelwijkstraat 36. Het is de bedoeling dat het instituut bin nen twee jaar op tien locaties in ons land actief zal zijn, want de verwachting is dat mensen met beenklachten Weglopen met het Institut des Jambes. Het idee ontstond al eind jaren zeven tig, maar Arty de Jong kwam destijds tot de conclusie dat de gemiddelde Ne derlander nog te onbekend was met de verzorgingsmarkt. Inmiddels hebben de ontwikkelingen daarin verandering ge bracht en de behoefte aan hulp blijkt groot te zijn. Spataderen Ongeveer zes op de tien Nederlanders kampen met vaatstoornissen. Ontsie rende vaatjes en pijnlijke spataderen zijn de zichtbare gevolgen. Minder opval lend, maar nauwelijks minder gevoelig zijn de zware, vermoeide voeten en be nen. Dit laatste komt vaak voor bij men sen die veel staan of reizen. Een moderne vorm van kwakzalverij is het Institut des Jambes allesbehalve. Een van de voornaamste eisen die aan de methoden en producten is gesteld, is de permanente samenwerking met een fleboloog. Een dergelijke arts is in staat op verantwoorde wijze een diagnose te stellen, advies te geven én medisch in te grijpen. Zo zal Boonen desgewenst met inspuitingen ontsierde vaatjes en/of spataderen vrijwel pijnloos verwijderen. Volgens Arty de Jong van het been- De vereniging voor natuur- en milieueducatie IVN organiseert dit najaar een cursus met de titel 'Van Eem tot Kromme Rijn'. De afdelin gen Eemland en De Bilt en omstre ken bieden met de cursus mensen de mogelijkheid het landschap en de natuur beter te leren kennen. In de cursus wordt aandacht besteed aan het ontstaan van het landschap en de daarin levende planten en dieren. De cursus wordt gegeven op vier maandagavonden en twee zaterdag ochtenden. De onderwerpen zijn: maandag 7 oktober de bodem zaterdag 12 oktober excursie, graven in de bodem in De Bilt maandag 14 oktober flora en fauna van de bossen op de Heuvelrug maandag 28 oktober paddestoelen zaterdag 2 november excursie padde stoelen maandag 4 november vogeltrek De avonden beginnen om 20.00 uur in de 'Kwekerij' aan de Molenstraat 157 en zijn rond 22.15 uur afgelopen. Het cursusgeld bedraagt f 25,- en moet con tant worden betaald op de eerste cursus avond. Inbegrepen zijn koffie of thee en een syllabus aan het eind van de cursus. Geïnteresseerden kunnen zich aanmel den of meer informatie aanvragen bij Henk Bosma, Zwaluwenweg 14, tel. 035-6014410. instituut heeft dit als resultaat mooie en gezonde benen. Zelf geeft ze deskundig advies voor wat betreft de verzorging van benen, waar bij ze uiteraard de producten van het Institut des Jambes aanbeveelt. De Jong is daarnaast directeur van Artèche, een bedrijf dat producten en methoden im porteert Voor de volledige huid- en lichaamsverzorging, kuurcentra advie zen verstrekt en schoonheidsspecialisten opleidt. Dit bedrijf heeft overigens niets met het Institut des Jambes te maken. Arty de Jong weet alles van de producten van het Institut des Jambes en kan daarom aan de hand van een gesprek bepalen welke (niet-medische) behandeling de klanten nodig hebben voor hun spataderen, ontsierde vaatjes, open benen, vermoeide voeten en be nen en cellulite (sinasappelhuid). Doeltreffend "Simpel, maar ongelooflijk doeltref fend," zegt Arty de Jong over de metho den en producten. "Aandoeningen ont staan meestal door een zwak bindweef sel en een slechte aan- en afvoer. Deze problemen komen terug. Maar met onze methoden kunnen we dit uitstellen, ver minderen of voorkomen." De producten zijn los verkrijgbaar, maar kunnen ook in een kuurpakket worden aangeschaft. De complete kuur kan thuis worden gevolgd. De speciale (elas tische) panty's en kousjes, waarop eet middel wordt aangebracht, zijn er om d< benen te ondersteunen. De vloeistoffei voor de huid, de voedingssupplementen en de kruidenthee voor de vloeistofaf* drijving sluiten naadloos aan op dé behandeling(en). Afspraken bij het Institut des JambeS kunnen vooralsnog alleen telefonisch worden gemaakt (tel. 6010799). Een consult bij de arts-fleboloog kost 65 gulden, een advies van Arty de Jong 25 gulden. In het kader van de paddestoelen- maand op het milieucentrum "de Kwe kerij" aan de Molenstraat 157, wordt op dinsdagavond 24 september een heel bijzondere avond georganiseerd. Om 20.00 uur wordt door beheerders van de "paddestoelentoren" uit Nijmegen met de workshop/lezing "paddestoelen bin nen en buiten" gestart. Tijdens de lezing zal de biologie en de ecologie van de paddestoel worden besproken. Met dia's zullen diverse soorten uit binnen- en buitenland worden gepresenteerd. Ook zal de eetbaarheid worden besproken. Dit laatste als inleiding op het tweede gedeelte: het kweken van eetbare pad destoelen. Tijdens dit praktische ge deelte zullen de verschillende eetbare paddestoelen en hun kweekmethoden worden gedemonstreerd. Na afloop heb ben deelnemers voldoende kennis van benodigdheden en eisen, zodat ze thuis zelf met het verkrijgbare kweekma- teriaal aan de slag kunnen. Bovendien krijgt iedereen een infovel mee. De workshop wordt gegeven in een paddestoelensfeer die wordt opgeroe pen door de tentoonstelling "zwavel- koppen en slijmzwammen", die nog tot 26 september te zien is. In deze ten toonstelling leert u de onmisbare rol kennen die schimmels vervullen in de kringloop van voedingsstoffen, waarvan alle planten deel uitmaken. Er wordt ingegaan op hun (microscopische) struc tuur en hun wijze van voortplanting. Ook de eetbaarheid en giftigheid van verschillende schimmels en paddestoe len komen aan de orde. Een bijzondere groep van schimmels zijn de gisten, nut tig voor bierbrouwer en bakker. En wat paddestoelen met zure regen te maken hebben is een even belangrijk verhaal. Paddestoelen zijn op de tentoonstelling in allerlei gedaanten te zien, zowel in model als levend. Het milieucentrum is elke dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag van 13.00-16.30 uur geopend. De toegang is gratis. Ruim 1,5 miljoen ziekenfonds-, particulier en collectief verzekerden voelen zich thuis bij CZ groep Zorg verzekeringen. Geen wonder, want de werkwijze van CZ is gericht op snel en direct contact. CZ besteedt nog per soonlijk aandacht aan haar verzekerden. Profiteer snel van de vele voordelen van de CZ Zorgpolis. De verzekeringen van CZ bieden royale vergoedingen voor een lage premie. Onze offerte bewijst het! Vul daarom nu de bon in en doe deze vandaag nog op de bus. U ontvangt dan snel een offerte met alle mogelijkheden voor een ziektekostenverzekering op maat. U kunt informatie opvragen bij: Soesterbergsestraat26 Soest - tel. 035-602 9060 of stuur onderstaand offertebon naar: Antwoordnummer 2319 - 3760WB Soest Zend mij uitvoerige informatie en een vrijblijvende offerte voor de CZ Zorgverzekering op basis van de gegevens die ik hieronder heb ingevuld Geboortedatum man Naam Voorletters Adres Postcode Woonplaats Telefoon Geboortedatum vrouw Geboortedatum kind(eren) Ik ben op dit moment verzekerd bij: GROEP ZORGVERZEKERINGEN h

Soester Courant | 1996 | | pagina 25