UTi rv ■v Nieuw theaterseizoen 96/97 in C-drie Soester Orkest Vereniging viert haar 25-jarig jubileum Centrum Volwassenen Educatie Oost- Utrecht fuseert met ROC De Amerlanden iCUL TUUR& WELZIJN T arbtóhocK I - - ÏP A Voor bruikbare kleding is Spullenhulp zeer 'inhalig' J.W.E. Stam (p.v. De Zwaluw) winnaar Provak-barbecue &&S1II Woensdag 18 september 1996 SOESTER COURANT nschen motorrijles scertificaat rsus ïr. 7rijkaartjes op 'kaartjesavond' 26 september jfclkandans in ijftien lessen Atelier in C-drie 500e cursist bij C-drie Nog 12.000 losse kaarten voor De Speeldoos SPULLENHULP PAGINA 29 Symfonie-orkest mist concertzaal Met vodden kan kringloopcentrum niets Filmhuis 'Lang leve de Koningin' GROEI &BLOËÏ| SOEST I Kampioen aangewezen jonge duiven w. Trema '87 verzorgt cursusaanbod in Soest i r L ;eot 106, cheque alen. f 2.645,- voordeel of voor 1.000,- Maar u kunt tatste: een voordelige En daarna PEUGEOT de voorraad strekt. {WOORWAAFtOEN VAN PEUGEOT mnÏ^?HIES per persoon ■INGEN VOORBEHOUDEN. ik theorieles 35 - 6022061 652 - 643170 1 Meesturende let 2 snelheden >'egel in beide vanaf f 28.340,- oorraad leverbare 'invoeringen. 'terlijk 30-09-'96 °ER CITROËN I. CITROEN PREFEREERT TOTAL. DRIE Cultureel Centrum Wlllaertstraat 49, tel. 602 2188 Zevenentwintig jaar geleden startte in Artishock een cursus Joegoslavisch dan- jen o.i.v. Ciga Despotovic. Naarmate de joep deelnemers groeide verhuisde de dansgroep van Artishock naar de Mariaschool en uiteindelijk naar cultu- [eel centrum C-drie. Is de loop van de jaren is er natuurlijk veel veranderd. Het vroegere Joegosla vië bestaat niet meer. De dansen uit de verschillende delen echter wel en die hinnen nog steeds beoefend worden. De cursus Balkandansen die in C-drie gegeven is voortgevloeid uit de cursus van het eerste uur. De docente is Coleta Lustenhouwer, een oud-leerlinge van Ciga Despotovic^Zij is vaak met Ciga en individueel naar de Balkan ge- leisd om de dansen en de cultuur te be studeren. Ze volgde lessen bij de grote staatsensembles Lado (Zagreb), Kolo (Belgrado) en Tanec (Skopje). Bovenal bezocht ze kleine dorpen om daar oud dansmateriaal op te halen. Ze leert haar cursisten haar eigen dansprogramma en dat van andere docenten zoals Ciga Despovotic en Paja Milic. de loop van de tijd is er een demon- stratiegroep opgericht onder de naam Sreca. Dansers van de groep waren te zien in optredens bij het Landjuweel en braderieën en tijdens de Balkanavonden in café-restaurant Soestdijk. Op maandagavond (20.00-21.30 uur) start er een nieuwe cursus van 15 lessen. Ook voor wie niet van plan is op te treden is deelname aan de cursus natuurlijk een uitstekende mogelijkheid deze dansen uit de Balkan onder de knie te krijgen. Op maandag 23 september kan men vrijblijvend een open les volgen en ken nis maken met het enthousiasme waar mee gedanst wordt. Inlichtingen of in schrijving: C-drie, tel. 6022188. (9.00- 17.00 uur). Cultureel centrum C-drie heeft voor mensen die een redelijke ondergrond hebben in het tekenen en schilderen een speciaal aanbod ontwikkeld. Elke vrij dag van 10.00-14.30 uur worden zij in dividueel begeleid. Zij leren in de loop van de cursus steeds meer zelfstandig te werken. Zo worden de fascinaties van thema's, technieken en materialen dui delijker. Docente Judith Dekker richt haar begeleiding met name op dat wat de cursisten willen uitbeelden, door vra gen te stellen en opdrachten te geven, zodat zij kanten van het tekenen en schilderen ontdekken die ook binnen hun bereik liggen. Uiteraard is er aan dacht voor technische aspecten. Maar de eigen stijl staat centraal. Het werk van beeldend kunstenaars wordt aangehaald als inspiratie, bron van herkenning of voorbeeld van hoe het ook anders kan. Zo leert men ideeën steeds beter te gebruiken. De les sen duren langer om voldoende tijd te hebben voor het uitwerken van de op drachten. Naast de vaste docent komt er drie keer een gastdocent die aan de hand van een passend thema lesgeeft, Ook bezoekt de groep met de docente een expositie. De cursisten werken eens in de drie weken zelfstandig in het lo kaal van C-drie, om zo de ateliersfeer te benaderen. Wie op een opbouwende wijze uitge daagd wil worden, kan zich inschrijven door het inschrijfformulier naar C-drie te zenden. Adres: Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 6022188 (9.00 17.30 uur). Voor het eerst in het bestaan van C- drie is vorige week al de vijf honderdste cursist voor het nieuwe seizoen ingeschreven. Het is mevr. Zwiep-Jansen. Zij schreef zich in voor de cursus jazzdans. Mevr, Zwiep ontving een attentie ter bevor dering van de feestvreugde. Na de verwerking van de abonnemen ten start De Speeldoos, het cultureel centrum aan de Rembrandtlaan 35 in Baarn, op zatgrdag 21 september met de verkoop van losse kaarten voor alle voorstellingen in het seizoen 1996-1997. De kassa is dan van 10.00 tot 16.00 uur open. Daarna zijn kaarten weer zoals gebruikelijk verkrijgbaar van maandag t/m vrijdag 10.00-13.00 uur en vanaf één uur voor het begin van elke voor stelling. kringloopcentrum Telefoon 6018730 De Schans 20, 3764 AX Openingstijden: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-17.00 uur; 9.00-12.00 uur. Spullen brengen: Dinsdag, woensdag, donderdag, vrijdag 13.00-18.00 uur; zaterdag 9.00-12.00 uur. Spullen ophalen: Na telefonische afspraak. Vanaf 3 oktober (openingsvoor stelling) staan de deuren weer open van het theater van C-drie. Het Soester publiek kan komend jaar weer genieten van de vele interes sante, mooie en verrassende voor stellingen, geselecteerd uit het zeer grote theateraanbod dat in Neder land gepresenteerd wordt. Het is een veelzijdig theaterprogramma geworden voor jong en oud met ca baret, toneel, literair theater, vertel theater, muziek, jeugdtheater, poppentheater en films. De cabaretgroep Niet Uit Het Raam opent het theaterseizoen in C-drie met de voorstelling "Afgeragd". Vorig jaar was het cabaret-drietal te zien met de voorstelling "Het Verdrag", "een voor stelling waar hard om valt te lachen en Niet Uit Het Raam speelt op 3 okto ber "Afgeragd" in C-drie. die ook raakt" (NoordHoIlands Dag blad). Nu komen ze met "Afgeragd". De wereld is hard en onrechtvaardig. Maar als je er vanuit gaat dat rechtvaardigheid niet bestaat, kun je altijd nog troost put ten uit andere mensen die het nóg slech ter hebben. Van dit Lourdes-effect maakt Niet Uit Het Raam dankbaar gebruik. In een dertigtal scènes zal de voorstelling er doorheen gejaagd wor den. De mannen zullen pas tevreden zijn als ze uitgeput van het toneel ge sleept moeten worden. Afgeragd. Spel en tekst: Joep van Deudekom, Peter Heerschop en Viggo Waas. Te zien op donderdag 3 oktober, 20.15 uur, toe gang: f 20,-/f 17,50 (CJP/Pas 65/ VW-Ieden). Cabaret Er is het komende seizoen nog meer cabaret te zien: Paul Haenen met "Frisse Warmte" (17 oktober); Vincent Bijlo met "Niet zeiken, gewoon doen" (31 oktober); Jetty Mathurin met "Taante Komt" (7 november); Lebbis en Jansen met "Lange halen, gauw thuis" (23 ja nuari); en Bert Klunder met "Vette jus" (13 maart). C-drie biedt de mogelijkheid om series te reserveren. Ook voor het cabaret is een serie samengesteld, bestaande uit zes voorstellingen. Wie hiervan gebruik maakt, krijgt 10% korting op de totale toegangsprijs. Kaartjesavond De theaterbezoeker.krijgt op donder dagavond 26 september (19.00-21.00 uur) de kans om alvast voor hgt hele seizoen kaartjes te kopen bij de kassa van C-drie. Hierdoor loopt men minder risico om met een uitverkochte voorstel ling geconfronteerd te worden. Grijp deze mogelijkheid, want C-drie schenkt iedere 10e bezoeker een vrijkaartje voor een voorstelling! Zij kunnen daarbij kie zen uit een speciaal hiervoor samenge steld "theaterweggeefpakket". Dankzij het volledig geautomatiseerd kaartverkoopsysteem kan C-drie alle reserveringen snel verwerken en afhan delen, waardoor de service een stuk zal verbeteren. In de buurt van dé kassa zal er ook een theateract opgevoerd wor den. Dus voor die mensen die toch nog even moeten wachten, wordt het leed hiermee misschien verzacht. Meer informatie over de voorstellingen kan men lezen in de theaterbrochure, af te halen bij cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49, tel. 6022188. Als Soest een muzikale gemeente is, zoals door sommigen wordt be weerd, dan is dat niet uitsluitend, maar wel voor een heel voornaam deel te danken aan de Soester Or kest Vereniging. Sinds een kwart eeuw is het Soester symfonie-or- kest, dat ondanks de amateurstatus wijd en zijd een uitstekende reputa tie heeft opgebouwd, in sterke mate bepalend voor de muzikale "uitstra ling" die Soest in de regio heeft. Het orkest viert binnenkort, in oktober en november, zijn 25-jarig jubileum. Het zag begin oktober 1971 het licht door toedoen van de Soester musicus Willem de Vries, die de eerste negen jaar dirigent was, en de Soester huisarts Mario Oebius Kapteijn, die de eerste concertmeester werd. Vandaag de dag is Henk Soeteman dirigent en artistiek lei der (sinds 1987); concertmeester is Tora Schuurman. Liever dan over de Soester Orkest Ver eniging - ook wel, een tikje oneerbiedig, aangeduid als de SOV - spreken de le den over het "Soester Symfonie-Or kest", al is de naamswijziging officieel nog nooit tot stand gekomen. Echt be langrijk is het ook niet, maar het maakt wel duidelijk dat Soest beschikt over een écht klassiek orkest met veel getalent eerde musici en een inmiddels indruk wekkend repertoire. In de afgelopen vijfentwintig jaar heeft het orkest, zo hebben de geschied vorsers ontdekt, maar liefst 1100 keer gerepeteerd voor meer dan 65 concer ten. Daarbij zijn ongeveer 150 werken uitgevoerd van zo'n 70 componisten, met medewerking van ca. 40 vocale en instrumentale solisten van grote faam (Theo Olof, Miranda van Krahngen, Jaap van Zwederf, Rachel Ann Morgan, Quirine Viersen, Wibi Soerjadi, Han de Vries, om maar wat namen te noemen). Ook werd er regelmatig samengewerkt met koren, zoals met Hagacantare (Den Haag) in Gounods "Messe Solennelle de Sainte Cécile" en met het Nederlands Motet en Madrigaalkoor (eveneens uit Soest) in "De lente" uit Haydns Die Jahreszeiten". Ontwikkeling Dirigent Henk Soeteman, de enige "be roeps", constateert dat het orkest zich in de afgelopen jaren sterk ontwikkeld heeft. Hoewel men aan amateur-musici niet dezelfde maatstaven mag opleggen als aan professionals stelt hij vast dat het speelniveau voortdurend is toegenomen. Het aardige van het Soester orkest is, volgens concertmeester Tora Schuur man, dat die ontwikkeling nooit ten koste is gegaan van de onderlinge band. "Er heeft altijd een kameraadschappe lijke sfeer bestaan." In de muziek weegt ervaring trouwens zwaarder dan opleiding, vindt Soeteman. "Het orkest heeft daardoor in de loop der jaren een heel goed speel niveau bereikt; het wéét hoe iets ge speeld moet worden. Daarnaast geldt dat amateurs vandaag de dag ook steeds beter les krijgen. Het verschil tussen amateurs en beroeps is eigenlijk alleen maar een kwestie van tijd," meent de dirigent. "Beroepsmusici zijn alle dagen met hun werk bezig, amateurs zijn nu eenmaal minder vaak beschikbaar. Ze leiden immers ook nog een leven naast de muziek..." Ambities heeft het orkest overigens ge noeg. Het wil ook vaker naar buiten tre den. Dat vereist ook van de individuele leden een behoorlijk niveau, maar wie lid wil worden is in principe altijd wel kom. "Nee, voorspelen doen we niet. Dat kun je de mensen niet aandoen," aldus Soeteman. "Als ze niet goed ge noeg zijn komen ze daar meestal zelf wel achter. Maar soms nemen bij het ouder worden de prestaties af, terwijl het inzicht daarin van de betrokkenen niet toeneemt..." zoals hij het diploma tiek formuleert. Overigens geldt voor nieuwe leden een "proeftijd" van vier weken, waarin vastgesteld kan worden of het wederzijds klikt, zoals dat heet. Strijkers gezocht Het orkest telt op dit moment ca. 40 leden, die alle instrumenten bespelen die nodig zijn voor een echt symfonie orkest: viool, altviool, cello en contra bas (de "strijkers"); fluit, hobo, klarinet, fagot, hoom en trompet (de "blazers"); en natuurlijk de paukenist. Wat de bla zers betreft is de bezetting op dit mo ment goed; strijkers kan het orkest al tijd gebruiken. "Hoe meer hoe beter," aldus Soeteman. Sommige spelers zijn al lid vanaf de oprichting - wat inderdaad iets zegt over de saamhorigheid - en de leeftijden lo pen uiteen van zeg maar dertig tot in de tachtig! "Scholieren en studenten heb ben we helaas maar zelden," bevestigt 'i p Spullenhulp maakt drukke tijden door. Ook in de vakantieweken heeft het kringloopcentrum "goede zaken" gedaan, maar nu het nor male leven weer op gang is gekomen neemt het aanbod van tweedehands artikelen opnieuw sterk toe. Spul lenhulp draait dus als nooit tevoren. Dat is o.a. te merken aan de enorme instroom van kleding. In heel wat Soes ter gezinnen worden de kasten weer uit geruimd en verdwijnen de overtollige jurkjes, jassen, truien, hemden en broe ken in grote zakken of tassen, die bij Spullenhulp graag worden aangepakt. Met al die spullen kunnen immers weer heel wat andere mensen blij gemaakt worden. De medewerkers van de sorteer-afdeling van Spullenhulp moeten dagelijks de handen flink uit de mouwen steken om die stroom op te vangen. Eén van de problemen waarvoor ze dan staan is de selectie van bruikbare kleding. Lang niet alles wat binnenkomt voldoet aan de minimale eis, namelijk dat de kleding echt schoon en heel is. Gelukkig weten steeds meer mensen in Soest dat ze kleding die niet goed meer is (vuil, kapot of anderszins "ondraag baar") het beste bij het milieu-eiland in Soest-Zuid (het nieuwe parkeerterrein) kunnen deponeren. "Maar we bena drukken graag nog eens dat de mensen de spullen die nog wél bruikbaar rijn het beste hief kunnen afgeven," aldus coör dinator Joke Beers van Spullenhulp. Wat bruikbare kleding betreft is het kringloopcentrum dan ook uiterst "inha lig". "Alles wat twijfelachtig is, daar kunnen wij ook niets meer mee beginnen," aldus Joke Beers. Ze vindt het overigens fan tastisch dat zo veel mensen hun tweedehandskleding niet zomaar in de vuilcontainer deponeren, maar ze een "tweede leven" gunnen. De drukte wordt bij Spullenhulp tegen woordig in goede banen geleid, omdat de nieuwe loods meer ruimte biedt. Al leen het parkeren levert nog weieens problemen op. Er is weliswaar een flink Op de sorteerafdeling van Spullenhulp wordt de bruikbare kleding gescheiden van de vodden. nieuw parkeerterrein (om de hoek van de Schans, net even voorbij het kringloopcentrum), maar sommige be zoekers zetten hun auto toch nog op de weg voor Spullenhulp. Dat heeft hier en daar al forse bekeuringen (80 piek!) opgeleverd. Men rij gewaarschuwd! Kunstveiling Spullenhulp maakt zich inmiddels op voor een nieuwe "kunstveiling", waarbij weer fraaie schilderijen en boeken ver kocht gaan worden. De opbrengst is ui teraard weer voor een goed doel be stemd. De veiling vindt op 20 oktober plaats in Artishock en Spullenhulp no digt alle "leveranciers" graag uit om daarvoor eventuele bijzondere stukken af te staan. Voor alle inlichtingen kan men bellen met het kringloopcentrum: tel. 6018730. Steenhoffstraat46,tel.6019577 I Donderdag 19 september Regie: Esmé Lammers; met Monique van der Ven, Derek de Lint en Tiba Tossijn. De Nederlandse filmpers schreef o.a. over deze film: "Niet alleen uitstekend gecast, zeer goed geregisseerd en mooi gefotografeerd, maar valt bovendien op door zijn scenario, dat veel meer biedt dan een simpel, rechtlijnig verhaaltje. Veel meer dan een kinderfilm is "Lang leve de Koningin" een film over kinde ren. Een essentieel verschil dat de film ook aantrekkelijk maakt voor volwasse nen" (Jos van der Burg in het Parool). "Wie Lang leve de Koningin heeft ge zien, komt en passant de schaakregels te weten. Het vrolijke bewegen van le vende stukken in het paleis is al net zo aardig als de anekdotische uitleg van Max Euwe destijds, en tegelijk een mooie uitwerking van de fantasiewereld van een meisje. Ook zonder dat schaken is het een leuke film, zoals schaken meer is dan een dor denkspelletje" (Peter van Bueren in de Volkskrant). De film is geproduceerd door Laurens Geels en Dick Maas (De Lift, Flodder). Aanvang: 20.30 uur. Entree f7,50; qp/ 65+f6,-. KONINKLIJKE MAATSCHAPPIJ I Bloembinden Els de Schepper verzorgt namens Groei en Bloei een cursus bloembinden, die op donderdag 26 september begint. De overige lesavonden zijn op de donder dagen 10 en 24 oktober en 7 november, telkens van 20.00 tot 22.00 uur. Groei en Bloei voorspelt dat het een leerzame cursus wordt door het gebruik van eigentijdse materialen en met de keus uit een gevarieerd 'aanbod van binddraden. Ook het verwerken van mos komt aan bod. De lessen worden gegeven in de ge meentelijke kwekerij aan de Molen straat. De kosten bedragen 40 gulden voor leden en 50 gulden voor overige deelnemers. Het Soester symfonie-orkest tijdens een van de wekelijkse repetities in de Mavo Soest. concertmeester Tora Schuurman. "Ze komen wel, maar haken doorgaans weer snel af als ze ergens anders gaan stude ren. Dan ben je ze kwijt..." De Soeter Orkest Vereniging kan terug kijken op een inmiddels 25-jarige, roemrijke geschiedenis, die overigens voortreffelijk geboekstaafd is in een spe ciaal jubileumboek. Alle concerten pas seren daarin - in kort bestek - nog even de revue en verschillende leden maken in het geschrift duidelijk wat het orkest voor hen betekent en heeft betekend. Sterk gemis Wat in de zilveren historie van het or kest wel als een sterk gemis is ervaren is de afwezigheid van een echte concert zaal in Soest. Ook de Petrus en Pauluskerk, waar het orkest regelmatig concerten geeft, is ondanks de uitste kende akoestiek niet ideaal, aldus Soeteman. De nog kleinere Oude Kerk voldoet evenmin aan de eisen en zo kan het gebeuren dat het orkest, als het bin nenkort een uitvoering geeft met een 200 leden tellend koor, naar de Baarnse Nicolaaskerk moet uitwijken. In het ko mende jaar staan er ook optredens op het programma in Den Haag (Grote Kerk) en Rotterdam (De Doelen), die gelukkig wél alle ruimte bieden. Maar een eigen concertzaal, dat zou voor het orkest (en voor de talrijke andere mu zikale organisaties in Soest, de vervul ling van een droom rijn. Of het ooit zo ver zal komen staat helaas te bezien. De voortekenen rijn niet echt gunstig, wat dat betreft. "Maar het gevaar is wel dat Soest op den duur een beetje een weg loop-gemeente wordt," aldus Soeteman. Receptie... Ter gelegenheid van het jubileum vin den in de komende maanden enkele fes tiviteiten plaats, waarmee het orkest nadrukkelijk aan de weg timmert. Dat begint al op zaterdag 5 oktober met een feestelijke receptie (15.30-17.00 uur) in restaurant 't Hoogje aan de Kerkstraat (bij de Oudé Kerk), waar iedereen wel kom is om het orkest de gelukwensen aan te bieden. De donateurs hebben dan (op 4 oktober) al een - voor hen - open- barè repetitie kunnen bijwonen. en jubileumconcert Het hoogtepunt van de feestelijkheden wordt natuurlijk het jubileumconcert, dat op donderdag 28 november vindt in de Petrus en Pauluskerk. Öp het programma prijken, voor zo ver bekend, o.a. bekende werken van Von Gluck ("Iphigeneia in Aulis"), Haydn (orgel/ klavecimbelconcert nr. 2), Massenet (Méditation de Thais voor viool en or kest), Bruch (Kol Nidrei), Beethoven (Vioolromance nr. 2), Mendelssohn (De Hebriden), Monti (Czardas nr. 1) en Tsjaikovski (De Notenkraker). Het jubileumconcert wórdt min of meer een Soester "onderonsje", want als solis ten treden op Jan (orgel) en Christine (sopraan) Jansen, met hun kinderen Janine (viool), Maarten (cello) en David (klavecimbel). Het wordt dan ook een heel bijzonder concert*, ook al omdat oud-dirigent en oprichter Willem de Vries - net als 25 jaar geleden - de di rectie van het openingswerk (Von Glucks beroemde ouverture) voor zijn rekening neemt. De heer J. W.E. Stam is winnaar ge worden van de prijs die Provak Hooijer beschikbaar heeft gesteld voor het kam pioenschap "aangewezen jonge duiven". De barbecue werd hem afgelopen vrijdag overhandigd door Zwaluw-voorzitter J. v.d. Brakel (in het midden), in aanwezig heid van Evert Hooijer van Provak (links). Foto: A. Hooijer. Het Centrum Volwassenen Educa tie (CVE) Oost-Utrecht bestaat vanaf januari 1996, toen zes instel lingen voor basiseducatie waaron der Trema'87 uit de regio Oost- Utrecht fuseerden. Deze "oude" in stellingen vormen nu de regio kantoren van het Centrum Volwas seneneducatie Oost-Utrecht en zijn gevestigd in Amerongen, Baarn, Bunschoten, Soest, Veenendaal en Zeist. Zij verzorgen ieder een eigen cursusaanbod basiseducatie voor volwassenen op een groot aantal leslocaties in de regio Oost-Utrecht. De cursussen rijn betjoeld voor mensen die weinig of geen onderwijs, hebben gevolgd. Zij kunnen lessen volgen in le zen en schrijven, de Nederlandse taal, rekenen, Engels, maatschappij-oriënta tie, computergebruik en kunst en cul tuur. Ook organiseert het CVE Oost- Utrecht veel cursussen voor buitenlan ders die de Nederlandse taal willen le- Het Centraal Bureau van het CVE Oost-Utrecht is gevestigd aan de Toren laan 8, 3701VJ Zeist. De algemeen di- recteur is mevrouw H. Hol. Het adres van het regiokantoor Trema'87 in Soest is Di Lassostraat 65, tel. 602 57 71. Fusie Het Centrum Volwassenen Educatie Oost-Utrecht is sinds 1 augustus jongst leden gefuseerd met ROC de Amerlanden, gevestigd te Amersfoort. Het gaat hierbij voorlopig om een be stuurlijke fusie met drie andere instellin gen: het Educatief Centrum Amers foort, het Regionaal Vormingscentrum Oost-Utrecht en ROC De Amerlanden. De vier gefuseerde instellingen willen nu zo snel mogelijk één instituut gaan vor men. Dit "reorganisatieproces" zal zeker enige tijd in beslag nemen. Daarom blijft het CVE Oost-Utrecht vooralsnog, als de instelling die cursussen basiseducatie verzorgt voor 15 gemeenten in Oost- Utrecht, bestaan. De fusie vindt plaats in h?t kader van de Wet Educatie Beroepsonderwijs (WEB), die het onderwijs aan volwas senen en het beroepsonderwijs wil sa menvoegen. Daarmee kunnen de onder wijsinstellingen de inhoud van de ver schillende vormen van onderwijs beter op elkaar afstemmen. Volwassen cursis ten kunnen dan bijvoorbeeld sneller ver der leren in het beroepsonderwijs. Het is de bedoeling dat er in Nederland op die manier veertig Regionale Opleidin gen Centra (ROC's) ontstaan. Trema'87 De cursussen op het niveau van basis educatie zullen, ook na de fusie, op leslocaties zo dicht mogelijk bij de cur sisten worden aangeboden. Trema'87 blijft in Soest het cursusaanbod verzor gen. Volwassenen kunnen bij ROC de Amerlanden ook terecht voor voortge zet onderwijs en beroepsonderwijs. Dit educatieve aanbod van ROC De Amerlanden vindt plaats in Amersfoort, Zeist en Veenendaal. Deze cursussen worden echter niet verzorgd door het Centrum Volwasseneneducatie Oost- Utrecht. In de toekomst zal het ROC De Amerlanden als één instelling naar bui ten treden, met één educatief aanbod. Bij een aantal cursussen heeft Trema nog plaats bij de cursus: Engels en de combinatiecursus: Nederlands/rekenen en maatschappij-oriëntatie. 9/ i

Soester Courant | 1996 | | pagina 29