Niets dan lof voor de wijze waarop de bevolking het milieu-eiland gebruikt 'wijkbeheer' door ondernemers lurge oplo Energiebesparing steeds lonender Gemeente gaat strenger optreden tegen illegale reclame langs straten feelm [kunne [op dec J Textiel niet los maar graag in plastic zak aanbieden van WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 OP 'T HOOGT PAG IN/ Geluidsoverlast: 1.8 miljoen lijdt eronder Geen afvalcontainer bij milieu-eiland in Soest-Zuid Oostenrijkers kijken hun ogen uit op Soester milieu-eiland c Onderzoeknaar parkeren bij sportterrein H. Blaekweg IJSDAG 18 SE miwÊËMïmMM: ■rast :ollege der, In Nederland zijn baar schatting 1.8 miljoen mensen die soms wanhopig worden van het lawaai om zich heen. Het verkeer is voor hen een dage lijkse bron van ergernis, maar ook spelende kinderen die bovendien -en soms tot laat in de avond- wel eens een bal in de tuin schoppen, blinde muren van hoekhuizen als 'doel' ge bruiken of bij voorkeur in poortjes een balletje trappen 'omdat het daar zo lekker doorklinkt'. Overigens is het vaak niet één enkel geluid dat de overlast veroorzaakt, het gaat vaak om een combinatie van geluiden. In de meeste gevallen is daar best wat aan te doen. Dat begint bij be grip van de buurtbewoners voor de problemen die sommigen hebben met de overlast geluid. Daar komt bij dat deze meestal niet veroorzaakt blijkt te worden door buurtbewoners maar door volwassenen en kinderen die elders wonen. Zij willen blijkbaar geen spelende kinderen voor de deur of herrie bij eigen huis. Daarom krijgt een kind niet zelden te horen: "Ga daar maar spelen", en 'daar' is door gaans in een andere straat. Het is daarom dat de gemeente een beroep doet op de inwoners om zo veel mogelijk rekening te houden met anderen. Het kan geen kwaad als men zichzelf eens afvraagt of men met bepaalde activiteiten anderen geen onnodige overlast bezorgt en of men soms niet al te gemakkelijk kin deren de straat op stuurt - en bij voorkeur een andere! Ook volwassenen kunnen een steen tje bijdragen aan het verminderen van de overlast. Bezoekers van openbare gebouwen bijvoorbeeld zouden eens wat minder vaak irritant en langdurig kunnen claxoneren als ze ergens weg rijden. Ze zouden minder vaak op de valreep luidruchtige gesprekken kunnen voeren terwijl ze in hun auto zitten met draaiende motor en de ra dio keihard aan; wat minder gas kun nen geven bij hun vertrek. Als het besef doordringt dat er 1.8 miljoen mensen in Nederland zijn die lijden onder geluidshinder, dan zou dit be sef misschien een bijdrage kunnen le veren aan het terugdringen van de overlast. Zelfs al zou dit maar op kleine schaal zijn: alle beetjes helpen. Een bewoonster van de Plasweg heeft gevraagd of er een afvalcontainer ge plaatst kan worden bij het milieu-ei land naast het winkelcentrum Soest- Zuid. Haar is gebleken dat er regel matig vuil achterblijft, zoals dozen en plastic tassen. Het gemeentebestuur is evenwel geen voorstander van het plaatsen van een afvalcontainer. De ervaring heeft immers geleerd dat dit alleen meer afval aantrekt. Dozen e.d. kunnen eventueel platgetrapt worden en dan in de papierbak gede poneerd. Het milieu-eiland in Soest-Zuid is vrij uniek in Nederland, zeker in deze omvang. Er komen dan ook nog steeds meer dan eens bestuur ders en ambtenaren uit andere ge meenten op bezoek. Zij willen zich ter plaatse op de hoogte stel len van de manier waarop het ge meentebestuur van Soest de inwo ners de gelegenheid biedt om van herbruikbaar afval af te komen. Onlangs behoorde ook een gezel schap burgemeesters, gemeentese cretarissen, raadsleden en ambte naren uit Oostenrijk tot de bezoe kers die op een stralende zaterdag morgen in juli een kijkje kwamen nemen. Ze gingen er aanvankelijk van uit dat het bezoek van de bur gers aan het milieu-eiland in scène was gezet. Van alle kanten kwa men de mensen om papier, textiel en glas te brengen. De Oostenrif kers geloofden hun ogen niet, ze dachten in het begin echt dat het zo geregisseerd was. Ze vroegen zelfs wat het de gemeente had ge kost om juist op dat moment zo veel burgers met herbruikbaar af val naar het milieu-eiland te laten komen... Pas nadat hen de verze kering was gegeven dat er van enige 'dubbelrol' van de gemeente geen sprake was en dat het eigen lijk de hele dag een komen en gaan is op het milieu-eiland, lieten ze hun twijfels varen. Hun enthou siasme over deze vorm van afval inzameling werd er alleen maar groter door! Van de mogelijkheden die het milieu-eiland biedt maakt vrijwel iedereen op de juist wijze gebruik. Van de enkeling die dit nog niet doet, verwacht de gemeente dat ook hij zich voortaan aan de aanwijzingen op de containers houdt. Het milieu-eiland bij het winkelcentrum Soest-Zuid voldoet tot nu toe aan de verwachtingen, al zijn er wel enkele technische 'schoonheids foutjes' vastgesteld. Het verdient aanbeveling die te corrigeren om de be volking de gelegenheid te geven optimaal gebruik te maken van de mo gelijkheid hier papier, glas en textiel te brengen. Wethouder R. van Logtenstein die onder meer milieu in zijn portefeuille heeft, doet een beroep op de gebruikers van het eiland om ervoor te zorgen dat de ge meente het maximale resultaat uit deze vorm van inzameling haalt. Dit kan volgens de wethouder wor den bereikt door het glas op kleur te scheiden volgens het opschrift op de bovengrondse opening van de ondergrondse containers, pa pier en karton in de daarvoor be stemde containers te deponeren en geen dozen bij de vulopeningen achter te laten. Verder is het van belang dat textiel wordt aan geleverd in plastic zakken. Het komt regelmatig voor dat gebrui kers van het milieu-eiland textiel dat ze komen brengen uit de plas tic zak halen waar ze het in gedaan' hebben en het vervolgens los in de container gooien. Het verdient echter de voorkeur textiel aan te bieden zoals het bijvoorbeeld ook tijdens huis-aan-huis-inzamelingen gebeurt, dus in een plastic zak. Overigens stelt de wethouder met voldoening vast "dat de bevolking het tijdens deze proefperiode meer dan perfect doet; 90 tot 95 pro cent maakt gebruik van het eiland zoals dat ons voor ogen staat en houdt zich aan de gebruiksregels. Maar we moeten ernaar streven dat de vijf tot tien procent die dat niet doet óók zo positief gaat han delen". Als voorbeeld van de be reidheid tot aanpassing en mede werking van de gebruikers noemt de wethouder het niet achterlaten van blik. "Er stond in de oude si tuatie bij de inzamelcontainers ook een container voor blik. Daar werd onvoldoende gebruik van gemaakt, dus die is weggehaald. Het heeft nog even geduurd voordat nie mand meer een doos met blik naast de andere containers neer zette, maar nu gebeurt dat niet meer". Dozen Dat gebeurt soms nog wel met do zen die achterblijven. Een enkeling neemt niet de moeite deze kapot te scheuren en in de papiercon tainer te deponeren. Het gaat dan trouwens meestal om de hard-kar- tonnen 'bananendozen' waarvan de twee delen vaak in elkaar ge schoven zijn. Vooral daardoor zijn ze nauwelijks kapot te krijgen, voor een enkeling blijkbaar een reden om ze achter te laten. "Maar waarom zouden de mensen zulke dozen niet mee terug nemen om die thuis opnieuw te vullen? En wie er toch van af wil, kan hem in 't uiterste geval in de huisvuil container kwijt". Dat het milieu-eiland zo schoon blijft, in tegenstelling tot de rom melige aanblik waarvan in de oude (bolcontainer)situatie sprake was, is naar de mening van de wethou der Van Logtenstein mede te dan ken aan het feit dat het eiland op een centrale plek op de grote par keetplaats is aangelegd. "Iedereen die er loopt, ziet wanneer iemand zich niet aan de regels houdt. Het feit dat er sociale controle is, heeft geleid tot een minimalisering van het afval rond de vulopeningen". Het is de bedoeling zo mogelijk nog dit jaar de proef in Soest-Zuid te evalueren. Dat is van belang omdat mogelijk nog enkele andere plaatsen in de gemeente in aan merking komen voor een milieu eiland naar voorbeeld van Soest- Zuid. Of de gemeenteraad inder daad tot de aanleg hiervan zal be sluiten, zal mede afhangen van de resultaten van de proef in Soest- Zuid. Overigens speelt ook het kostenaspect een rol als het gaat om vervanging van de bol- containers door een milieu-eiland. De eerste stappen zijn gezet om op basis van het nieuwe bestemmingsplan te komen tot een inventarisatie van de situatie op het 'oude' industrieterrein. Daarbij komen aspecten aan de orde als de aan- en afvoerroute over het in dustrieterrein en de toegankelijkheid ervan. In dit verband introduceert wet houder Neks Blommers ook de term 'wijkbeheer door ondernemers'. Wethouder Blommers wil het terrein doelmatiger inrichten dan nu het ge val is. "Het is nu vaak zo dat vrachtwagenchauffeurs verkeerd rij den omdat ze geen duidelijk zicht hebben hoe het industrieterrein in el kaar zit. Dat komt ook omdat een heleboel bedrijven intern verhuisd zijn". De gemeente is van oordeel dat vooral de verkeersafhandeling beter geregeld moet kunnen worden. Het moet duidelijk zijn dat de officiële in gang de Koningsweg of de Vrijheids- weg is. Er moet ook sprake vaij een logische route. "De eisen die het weg transport momenteel stelt door de grootte van de wagens speelt daarbij ook een rol. Het is dus de hoogste tijd om, net als we bij De Grachten hebben gedaan, ook de situatie op het 'oude' gedeelte weer eens te bekij ken", vindt wethouder Blommers. Nu het nieuwste industrieterrein, De Grachten, eind van dit jaar officieel wordt geopend en het bedrijven terrein in Soesterberg vol is, "zijn we over de helft wat het werk betreft, inclusief de werkzaamheden ten be hoeve van het midden- en kleinbe drijf. Soest-Zuid (aanleg van een nieuwe parkeervoorziening en van het milieu-eiland) wordt de komende week afgerond. De Van Weedestraat gaat op de schop. De Smitshof is ge reed. De inventarisatie voor Overhees is aan de gang. Daar worden de eer ste stappen gezet voor het maken van een nieuw bestemmingsplan voor onder meer het winkelcentrum. Ver der zijn we nog bezig in overleg met Soesterberg de plannen voor de Rademakerstraat af te ronden". Wijkbeheer Deze stand van zaken is volgens de wethouder een goed moment om het 'wijkbeheer' door de ondernemers te introduceren. "De gemeente is ver antwoordelijk voor de wegen en ook voor een stukje openbaar groen, maar net als in elke wijk zijn het de bewoners die hun gebied leefbaar moeten houden. We zijn nu zover dat we hierover overleg met de on dernemers gaan voeren. We ver wachten dat er een gezamenlijk plan van aanpak komt. De manier waarop het met de winkeliers in Soest-Zuid en de Van Weedestraat is gegaan, is ons goed bevallen en hetzelfde geldt voor de ondernemers op De Grach ten. Als de bedrijven het op eigen terrein aantrekkelijk houden, bijvoorbeeld door het parkeren voor de werkne mers goed te regelen, en verder zor gen voor een duidelijke bewegwijze ring en routing, dan is er voor ons ook een mogelijkheid om het 'oude' Wethouder N. Blommers industrieterrein om te bouwen tot een goede buurt om te werken. Ik denk dat we er dat van moeten kun nen maken". Daarbij denkt wethou der Blommers niet in de eerste plaats aan allerlei kostbare ingrepen als bij voorbeeld sierbestrating. Het is veel meer de bedoeling om er een doel matig industrieterrein van te maken met een goed niveau. "Dat proberen we in de woonwijken, dus waarom niet in de werkwijken?". Tenslotte vindt ze, in navolging van De Grachten, dat aandacht moeten worden besteed aan een betere bevei liging van het industrieterrein. "Als iets veilig is, vinden de mensen het ook prettig om ernaar toe te gaan". Sinds 1 januari van dit jaar bestaat de energieheffing. Zowel voor particu liere huishoudens als bedrijven en instellingen betekent dit hogere energie kosten. Er staat echter compensatie tegenover door belastingverlagingen. Voor particulieren loopt de verlaging van 0,3 procent dit jaar op tot 0,6 pro cent in 1998. - televisie en geluidsapparatuur niet op stand-by laten staan - korter douchen - 's zomers de waakvlam van de ver warmingsketel uitdoen - verwarming een graad lager zetten - 's avonds de gordijnen dichtdoen - verwarming omlaag een half uur voordat u gaat slapen Als gevolg van de energieheffing be talen huishoudens de komende jaren voor elektriciteit 3,5 cent per kwh extra. De heffing op een kubieke meter aardgas stijgt van 4 cent nu en 7,5 cent volgend jaar tot ruim 11 cent in 1998. Tot 800 kubieke meter aardgas en 800 kwh elektriciteit per huishouden bestaat een belastingvrije voet. Voordeel van de verschuiving van belasting naar energieheffing is dat men zelf invloed krijgt op het bedrag dat men moet betalen. Minder ener gie verbruiken betekent minder beta len. Anders gezegd: zuinig omgaan met energie wordt steeds lonender. Terugdringen broeikaseffect Het uiteindelijke doel van het stimu leren van energiebesparing is het te rugdringen van het broeikaseffect. De geleerden zijn het e langzamerhand over eens dat dit kan leiden tot ver andering van ons klimaat met alle ge volgen van dien. Het broeikaseffect wordt vooral veroorzaakt door de uitstoot van kooldioxyde (C02). Dit gas komt vrij bij de verbranding van bijvoorbeeld olie, kolen en aardgas. Dus ook bij de opwekking van elek triciteit Twee vliegen in één klap De hoogte van de energieheffing is afhankelijk van het totale energie verbruik binnen het huishouden. Als u het energieverbruik vermindert, slaat u twee vliegen in één klap: u be taalt minder aan het energiebedrijf en u betaalt minder energieheffing. Mogelijkheden om energie te bespa ren Er zijn enkele maatregelen die het energieverbruik snel omlaag kunnen brengen zonder dat die u iets kosten. Bijvoorbeeld: licht uit als u de kamer uit gaat wasmachine alleen vol laten draaien Verder besparen Met kleine investeringen kunt u nog verder besparen op uw energie verbruik, bijvoorbeeld: - spaarlampen gebruiken - waterbesparende douchekop ge bruiken - leidingen centrale verwarming iso leren - reflecterende folie achter de radia toren aanbrengen - tochtstrips aanbrengen Dit soort investeringen heeft een groot effect. Als bijvoorbeeld ieder huis houden in Nederland twee spaar lampen zou gebruiken, wordt daar mee in totaal 322 kwh per jaar be spaard. Dat is evenveel als het jaar verbruik van een stad als Eindhoven. Meer informatie Over de energieheffing voor huis houdens is een gratis brochure be schikbaar in de hal van het gemeen tehuis. U kunt hierover ook bellen met de infolijn van Postbus 51, tel. 06 8051 (40 cent per minuut). Dit num mer is bereikbaar op werkdagen van 9.00 tot 21.00 uur. Voor onderne mers, instellingen en organisaties is een aparte folder over de energie heffing verschenen. Deze kan men ook aanvragen bij de Postbus 51 infolijn. Voor adviezen over energiebesparende maatregelen kunt u zich wanden tot de Remu, regiokantoor Eemland, Lange Brink- weg 81, telefoon 035 - 60 944 11. Het college van burgemeester en wet houders heeft een nieuw beleid vast gesteld met betrekking tot het voeren van tijdelijke reclame. Meestal ge beurt dit in de vorm van sandwich- of driehoeksborden, aanhangwagens 'met reclamemateriaal enzovoorts. Mevrouw A. van de Berg van de ge meentelijke afdeling Wegen, Grond zaken en Verkeer legt uit dat het be leid is gewijzigd omdat er steeds va ker sprake was van problemen door de mate van wildgroei op het gebied van reclame maken. Voorheen ble ven reclame-uitingen nog redelijk binnen de perken. Mevrouw Van de Berg herinnert er aan dat het in principe te allen tijde verboden is zonder vergunning re clame op de openbare weg en in de daarbij behorende bermen te plaat sen. Was het handhaven van de gel dende regels niet in alle gevallen even eenvoudig, burgemeester en wethou ders hebben nu besloten direct op te treden tegen illegale reclame. Reclame maken op straat (alleen door middel van borden; aanhang wagens mogen in principe niet, dus daarvoor wordt vooralsnog ook geen vergunning verleend) is in feite -aSeen met vergunning!- toegestaan aan cul turele en non-profit instellingen. Voor reclame ten gunste van commerciële activiteiten kan de gemeente eveneens vergunning verlenen, maar dan moet het wel een eenmalige activiteit zijn, zoals de opening van een bedrijf, of bijvoorbeeld een kermis of een cir cus. Dit geldt bovendien uitsluitend voor activiteiten in de eigen ge meente. In dat geval wordt de ver- gunning meestal wel verleend. Het niet honoreren van verzoeken heeft betrekking op reclame voor evene menten buiten de gemeente Soest. Voor het aanbrengen of plaatsen van de reclame-uitingen zijn 32 plekken 'in de gemeente aangewezen. De langste periode dat men borden mag laten staan voor een cultureel evene ment of een non-profit organisatie (bijvoorbeeld de Hartstichting of het Astmafonds) is tien dagen. Voor een commerciële activiteit geldt een maxi mum van vijf dagen. Voor de ver gunning die hiervoor nodig is, wor den vooralsnog alleen leges in reke ning gebracht, een bedrag van fl. 27,25. Hierop is geen uitzondering mogelijk. Iedereen, dus ook politieke partijen, die een vergunning krijgt, Jtnoet leges betalen. i Op het moment dat het onderdeel 'speciale verrichtingen' van de afdeling wijkbeheer constateert dat borden of reclame-objecten illegaal geplaatst zijn, worden deze weggehaald en op geslagen. De overtreder wordt aange schreven en hem wordt een bedrag in rekening gebracht. Wanneer hij dit betaalt, kan hij de spullen komen op halen. Wie wel een vergunning aan vraagt, doet er goed aan dit te doen maximaal acht weken voor de ingangsdatum en minimaal twee we ken. Wie nadere informatie wenst, kan contact opnemen met de gemeente lijke afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer, via het algemene nummer 60 93 411. Foutief parkeren is voor velen een grote ergernis. Meer dan eens berei ken het college van burgemeester en wethouders verzoeken om maatrege len te treffen tegen het lukraak neer zetten van auto's. Een bewoner van de Hartmanlaan ergert zich aan het parkeren door bezoekers van het sportterrein aan de Henriëtte Blaek weg. Hij constateert met regelmaat dat veel bezoekers van het sportterrein hun auto op de Van Lenneplaan parke ren, met twee wielen in/op de plant- strook langs de weg. Daardoor ver nielen ze de beplanting. Hij stelt daarom voor paaltjes in de plant- strook te plaatsen, zodat parkeren niet meer mogelijk is. Burgemeester en wethouders herin neren eraan dat zij al vaker in Op 't Hoogt hebben aangegeven dat parke ren half op het trottoir of in een groenstrook niet is toegestaan. Toch schijnen de meeste automobilisten dit als normaal te beschouwen, B. en w. zullen de wijze van parkeren in de omgeving van het sportterrein aan de Henriëtte Blaekweg nader onderzoe ken en daarna zonodig maatregelen treffen. L Peter's Baan: zelfs geen Martini therocks. Ach ja, schaatsen doe je toch niel middernacht Ijsbaan: meer zopie dan koek. Als je helemaal van Rosmalen naj Soest reist voor een overval, dan l je toch niet spreken van een lu overvaller'.' inder het motto 'Inspraak klankbordgroepen aan he ISeidsaanbeveling voor he wreft de wijk Soestdijk, „bestaan uit vertege 15 eind deze maand bin leis neemt op 1 oktober h ■Soestdijk ai" dezedatare lïerantwoordelijk wetho |LHove(o.a. verkeer enw ,11 dat de bijeenkomst lllankbordgroepen beslol linnen de vastgestelde tei reling te komen. Dit advi ■laar. Het is de basis van d «cedure die eind okto dOnderdeel hiervan is een lm inspraakavond die voor alle inwoners van Si lós van het advies en vat dak daarvoor stelt de gei De gemeente heeft de I van beide klankbordgro I den gegeven van het 1 'I vetkeers- en vervoersk i sten Arends en Samhou 3 Enkele gemeente-ambts 1 de overigens besloten b 1 van de groepen aanwezi ces te volgen. Zij zijne tend toehoorder en pr Gezien bij het gemeentehuis. Het z toch geen poging zijn de vuile wasl buiten te hangen?! Nieuwe duikschool The Expe-j rience: Yvo Drijfhoud. College neemt weer de wijk. Overwegbomen gestoord bij Soest-I Zuid: (t)overweg. Bier mag in De Lekbak. Maar het moet natuurlijk geen lekbier worden. Parklaan: koetsie foetsie. Na onweersbuien: Soest beter| bekabbeld. Zo'n beetje de enige Sint die op de Gildedag niet uit Brabant was over gekomen, was Sint Nicolaas. Gildedag: vendelgraaien. Je weet toch maar nooit hoe een boer een koe vangt. Vurig verlangen: een Opel Kadett. Duif geeft raam opdoffer. Hopelijk bestaat er warme belang stelling voor het rondbrengen van maaltijden. Met al die criminaliteit mag de poli tie wel een oplosmiddel gaan gebrui ken. Remu nog druk met regelen. Volumeknop open, geldkraan dicht. Gaat dat bij Radio Soest wel samen? Theo Vlug keizer in Duitsland. Krijgt Thijs Wöltgens dan toch zijn zin? Gelezen: 'Cursus voor puber-oudere'. Ja, ja, de jongelui beginnen er steeds vroeger mee... Hoezo kenteken graveren. Zijn de gele bordjes op? i li Met als doel sociale mensen met een mini te voorkomen, stelde I stuur met ingang van -i het declaratiefonds i de praktijk voor de li vaak een groot prob kaartjes voor evenei len. Ook het lidmar vereniging, contrib name aan allerlei a voorbeeld op het gel cultuur, of bioscoi bezoek is vaak finan lijk. Zij kunnen een de gemeente voor et Hoofd sociale diens Rip wijst erop dat h die groepen die vt loon moeten rondkt boven. "Wij hebben cent van het minimi is ongeveer de bijstt meente stelt hom schikbaar per pers dus voor gezinnet kinderen kan dit maar dan zijn de la.' hoog". Op het ogenblik b van burgemeester t gelijkheden om de drage van honder soonietsoptetrel daad gebeurt, har het raadsbesluit hi Volgens Rip kunn ners een beroep d' uit het fonds dan maken. "Vorig jai driehonderd aanv wijl we de groep merking komt op zend huishouden beren weliswaa meer mensen e fonds doen, ma: werkelijk doet, 1 den niveau". Of de dienst zei: Rip: "We hebbe over de mensen ten. Daarnaast i groep die niet in wel een laag ink bijvoorbeeld m mum inkomen I een andere we van een baan.1 altijd mensen d dere dag naar zelfde inkomen rmet een uitkeri nen we moeili dan door algen Over wat het d tekenen, is f waarin de mog< gegeven en de waaraan men i een bijdrage u king te komer te halen in de hal van het ge Tussen 9.00 e

Soester Courant | 1996 | | pagina 34