oplossen Sociale Dienst geeft antwoord op vragen over de AOW w Paddestoelen-maand in het milieucentrum De Kwekerij Koningsweg-tracé en 'open' Soestdijk voor SaftSSKSïïSt sasssssessr Veel meer inwonei-s kunnen beroep doen op declaratiefonds Inspraak procedures verkeer Klachten over skateborden bij busstation Soest-Zuid Stookkostentoeslag voor huishoudens minimum inkomen 1 •^jj^-jÉNSDAG 18 SEPTEMBER7996" OP T HOOGT PAGINA 3 Open Soestdijk College denkt over verhoging bijdrage Herstraten gedeelte Lange Brinkweg BiWmssmtï Mpl Sf: pfwgigSife --- mmmmmmm mm mmmmmmmwmM pa» m&m'mmm m In ziekenfonds? Ook AOW-ers komen in aanmerking zelfs geen Martii ini on fetn) groepen aaiThet wer^nwa?8^ 1'? momenteel twee zogeheten lijke oplossingen als voorbeeld aan de SKCZrhet'e,k°men ,ot een burgerlijke klankbordgroep meegegeven. Maar 't anrtrerkeersvraagstukkem Het ene in feite praat men over het hele «Hen bestaan uit verteÉenwonntiwr* ram"™ ?_^?e,lnsPraa't" Koningsweg-tracé. Per knelpunt of kruispunt is aangegeven wat de pro- rzopie dan koek. <rantwoordelijk wethouder P. V. mee. "Het is echt de bedoeling dat iedere groep zelf de aanbevelingen opstelt", benadrukt wethouder Ten Hove. mHote (o.a. verkeer en vervoer) legt jidat de bijeenkomsten van de ilaakbordgroepen besloten zijn om van Kosmalen naar .anen de vastgestelde termijn tot de r een overval. Ho» i,ii_ Met betrekking tot het verkeer in de wijk Soestdijk heeft de gemeenteraad r een nvprval j ;ul"0 j— «v wijn. uvwn, uw gcniccuu-iuuu preken van n. .n .wenste burgerlijke beleidsaanbe- De opdracht die de klankbordgroep zich eind 1994 uitgesproken voor een luie ding te komen. Dit advies is open- Koningsweg-tracé heeft meegekregen een'open'Soestdijk, zonder overlast jaar. Het is de basis van de inspraak procedure die eind oktober begint. jaderdecl hiervan is een informatie- ,n inspraakavond die open staat r, itor alle inwoners van Soest. Op ba- jsvan het advies en van het draag- v lak daarvoor stelt de gemeenteraad idecember een definitieve oplossing Be gemeente heeft de begeleiding van beide klankbordgroepen in han den gegeven van het bureau voor veikeers- en vervoerskundige dien sten Arends en Samhoud in Utrecht. Enkele gemeente-ambtenaren zijn bij de overigens besloten bijeenkomsten san de groepen aanwezig om het pro ces te volgen. Zij zijn echter uitslui tend toehoorder en praten dus niet is 'de verbinding Koningsweg (vanaf Biltseweg)-Birkstraat zodanig vorm te geven dat deze is afgestemd op de bij de aanleg van de Koningsweg be oogde verkeersfunctie'. Voor de groep Soestdijk is de op dracht 'een zodanige verkeersafwik keling in de wijk Soestdijk tot stand te brengen dat geen afsluitingen van straten meer nodig zijn'. "Wat we hun verder hebben meege geven, zijn uiteraard de raadsbeslui ten die op 21 maart over deze onder werpen genomen zijn. Deze besluiten moeten de basis vormen voor de be sluitvorming over de aanbevelingen door elke klankbordgroep. Ten aan zien van de aansluiting Ossendam- weg-Koningsweg is een aantal moge gemeentehuis. Het zal ,»ing zijn de vuile was en?! ikschool The Expe- rijfhoud. tweerdewijk. en gestoord bij Soest- >e Lekbak. Maar het kgeen lekbier worden. tsie foetsie. sbuien: Soest beter e enige Sint die op de uit Brabant was over- Sint Nicolaas. delgraaien. aar nooit hoe een boer meen Opel Kadett. m opdoffer. aat er warme belang- lief rondbrengen van aingliteit mag de poll k met regelen. rpen, geldkraan dicht, idio Soest wel samen? eizer in Duitsland, oltgens dan toch zijn ls voor puber-oudere', ui beginnen er steeds en graveren. Zijn de Met als doel sociale uitsluiting van mensen met een minimum-inkomen Ie voorkomen, stelde het gemeentebe stuur met ingang van 1 januari 1993 'bet declaratiefonds in. "Het blijkt in de praktijk voor de laagst betaalden vaak een groot probleem te zijn om 1 kaartjes voor evenementen te beta- len. Ook het lidmaatschap van een vereniging, contributie voor deel- name aan allerlei activiteiten, bij voorbeeld op het gebied van sport en cultuur, of bioscoop- en theater bezoek is vaak financieel niet moge lijk. Zij kunnen een beroep doen op de gemeente voor een aanvulling". Hoofd sociale dienstverlening Wibo Rip wijst erop dat het alleen gaat om die groepen die van het minimum loon moeten rondkomen of iets daar boven. "Wij hebben gezegd: 120 pro cent van het minimum; het minimum is ongeveer de bijstandsgrens. De ge meente stelt honderd gulden be schikbaar per persoon in een gezin, dus voor gezinnen met een aantal kinderen kan dit aardig oplopen, maar dan zijn de lasten natuurlijk ook hoog". Op het ogenblik bekijkt het college van burgemeester en wethouders mo gelijkheden om de gemeentelijke bij drage van honderd gulden per per soon iets op te trekken. Of dit inder daad gebeurt, hangt uiteraard af van het raadsbesluit hierover. Volgens Rip kunnen veel meer inwo ners een beroep doen op een bijdrage uit het fonds dan er nu gebruik van maken. "Vorig jaar hebben we maar driehonderd aanvragen gekregen, ter wijl we de groep die ervoor in aan merking komt op ongeveer tweedui zend huishoudens schatten. We pro beren weliswaar te promoten dat meer mensen een beroep op het fonds doen, maar het aantal dat dit werkelijk doet, blijft toch ver bene den niveau". Of de dienst zelf mensen benadert? Rip: "We hebben onze eigen kennis over de mensen die in de bijstand zit ten. Daarnaast is er een belangrijke groep die niet in de bijstand zit, maar wel een laag inkomen heeft. Dit zijn bijvoorbeeld mensen die een mini mum inkomen hebben op grond van een andere wetgeving of op grond van een baan. Want er zijn ook nog altijd mensen die, ondanks dat ze ie dere dag naar hun werk gaan, het zelfde inkomen ontvangen als mensen met een uitkering. Die groepen kun nen we moeilijk benaderen anders dan door algemene berichtgeving" Over wat het declaratiefonds kan be tekenen, is een folder gemaakt -waarin de mogelijkheden worden aan gegeven en de criteria staan vermeld waaraan men moet voldoen om voor een bijdrage uit dit fonds in aanmer king te komen. De folder is gratis af te halen in de informatiehoek in de hal van het gemeentehuis. Rissen 9.^0 en 10.00 uur 's morgens kan men ook telefonisch informatie inwinnen. Hiervoor kiest men het al gemene nummer van de gemeente, 60 93 411, en vraagt men naar de af deling sociale dienstverlening. van doorgaand autoverkeer. Dit zou betekenen dat de afsluitingen in de Waldeck Pyrmontlaan en de Ver lengde Talmalaan moeten worden opgeheven. Daarnaast zijn maatrege len nodig om het doorgaande auto verkeer tegen te gaan. Tevens moe ten bij het onderzoek en de uitwer king van de plannen de aandacht en zorg voor het fiets- en voetgangers verkeer een integraal onderdeel van de planvorming uitmaken. De raad heeft zich verplicht om voor het einde van dit jaar een definitief plan voor de aanpak van de verkeersproblemen in de wijk Soestdijk gereed te heb ben. Koningsweg-tracé De randvoorwaarden met betrekking tot het Koningsweg-tracé zijn de vol- 1. De doorstroming van het verkeer op de daarvoor in aanmerking ko mende wegen moet worden bevor derd, zonder dat dit leidt tot een toe name van het doorgaande verkeer met een bestemming buiten Soest. 2. De ontsluiting van de achterlig gende buurt en woonstraten dient te zijn gewaarborgd, zonder dat het niet-bestemmingsverkeer toeneemt. 3. De kosten van de oplossing mo gen maximaal 25,8 miljoen gulden bedragen. 4. De doorstroming van het auto verkeer op de Ossendamweg en de Vondellaan moet op een veilige wijze worden bevorderd. 5. Het fiets-, voetgangers- en bus- verkeer dient integraal onderdeel van de planvorming uit te maken. De klankbordgroep Koningsweg route (op 19 september) en de klankbordgroep Soestdijk (op 24 sep tember) komt nog één keer bij el kaar, waarna het gemeentebestuur van beide groepen de 'burgerlijke beleidsaanbeveling' verwacht met be trekking tot de oplossing van de verkeersproblemen op de Konings weg-route (dus inclusief Ossendam weg en Vondellaan) en in de wijk Soestdijk. De planning is verder als volgt: 1 oktober besluit college b. en w. tot inspraak over de burgerlijke be leidsaanbeveling Koningsweg-route en eventuele kanttekeningen 9 oktober start inspraaktermijn Ko ningsweg-route 9 oktober besluit college b. en w. tot inspraak over de burgerlijke be leidsaanbeveling Soestdijk en even tuele kanttekeningen 16 oktober start inspraaktermijn Soestdijk 23 oktober presentatie-inspraak- avond Koningsweg-route 30 oktober presentatie-inspraak avond Soestdijk 6 november afsluiting inspraakproce dure Koningsweg-route 13 november afsluiting inspraakpro cedure Soestdijk 19 november inspraakverslag en raadsvoorstel naar/in college ■3 december behandeling in commis sie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn 19 december behandeling/vaststelling in de gemeenteraad. Wethouder P. ten Hove Het skateborden op en rond het bus station Soest-Zuid is een bewoner van de Buntweg een doorn in het oog. Hij heeft het gemeentebestuur dan ook gevraagd een eind te maken aan de overlast voor omwonenden en bus passagiers door op het busstation het skateborden te verbieden. De indiener van de vraag heeft met enkele jongeren gesproken. Het is hem daarbij duidelijk geworden, dat zij graag een 'eigen' skatebordplaats willen hebben. Hij doet de suggestie een baan aan te leggen bij het skatebordtoestel aan de Bosstraat. Burgemeester en wethouders ant woorden dat zij het skateborden als zodanig niet kunnen verbieden. In het reglement verkeersregels en verkeerstekens is hiervoor geen arti kel opgenomen. Wel is het zo dat in de Algemene Plaatselijke Verorde ning (APV) het veroorzaken van overlast op de openbare weg verbo den wordt. Handhaving van dit ver bod is een zaak van de politie. De kwestie zal dan ook aan de politie worden voorgelegd. Volgende week maandag 23 septem ber wordt gestart met het herstraten van het gedeelte Lange Brinkweg tus sen de Kruisweg en de Korte Kerk straat. De werkzaamheden duren twee maanden. Wie 65 jaar wordt, bereikt een leef tijd waarop veel gaat veranderen. Men krijgt onder meer te maken met veranderingen in de sociale rechten en plichten. Sommige zaken worden automatisch aangepast, in andere ge vallen moet men zelf iets onderne men. Wibo Rip, hoofd van de afde ling Sociale Dienstverlening, vertelt waarop men zoal moet letten als men 65 wordt. "Dan treedt er een heel nieuwe levensfase in. Je moet je er goed op voorbereiden, want er gaat veel veranderen". Hij wijst erop dat men zich erop kan voorbereiden door, vaak door de werkgever gefinancierd, twee jaar voor de datum van pensio nering een cursus te volgen om zich ervan op de hoogte te stellen wat de nieuwe situatie kan betekenen. Dit is de PIZ-cursus, de Pensioen-ln-Zicht- cursus. Deze geeft volgens Rip goede resultaten. Vooral op financieel gebied gaat het nodige veranderen. Wie 65 wordt, heeft recht op een basispensioen op grond van de Algemene Ouderdoms Wet (AGW). Verder kan men aan spraak maken op pensioenrechten als -*• Mf - V*. fii r 1 - i II RV.WSH»» IÉ ËiMSiMM WÊÊÈÊÊêÊÊÊÊm Leerlingen van de Desmond Tutuschool luisteren met aandacht naar E vert de Kruijf van de afdeling Groen en Milieu als hij in het milieu-educatief cen trum De K wekerij aan de Molenstraat iets vertelt over paddestoelen. Nog tot en met 26 september staan in het milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 paddestoe len centraal. Naast het bezichtigen van een tentoonstelling kan men ook actief met paddestoelen aan de slag tijdens een workshop op dinsdag avond 24 september. Voor de basis scholen is een speciaal programma ontwikkeld over het thema padde stoelen. Het milieucentrum is geo pend elke dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag van 13.00 tot 16.30 uur. Paddestoelen zijn opvallende verschij- ning|n in de natuur. Met hun bijzon dere vormen en kleuren lijken ze plotseling uit het niets te zijn ont staan. Ze zijn echter geen op zichzelf staande 'planten' maar de vrucht lichamen van schimmels. In de ten toonstelling leren de bezoekers de onmisbare rol kennen die schimmels vervullen in de kringloop van voe dingsstoffen, waarvan alle planten deel uitmaken. Er wordt ingegaan op hun (microscopische) structuur en hun wijze van voortplanting. Ook de eetbaarheid en de giftigheid van de verschillende schimmels en paddestoelen komen aan de orde. ;Een bijzondere groep van schimmels vormen de gisten. Deze zijn nuttig voor bierbrouwer en bakker. Niet minder belangrijk is het verhaal wat paddestoelen met zure regen te ma ken hebben. Op de tentoonstelling zijn paddestoe len in allerlei gedaanten te zien, zowel in model als levend. Wie zich de tijd gunt voor een bezoekje zal zich bij het van dichtbij bekijken van de pad destoel verbazen over de schoonheid ervan. Daardoor zal men straks, tij dens de naderende herfst, meer oog voor hebben voor elke paddestoel in zijn natuurlijke omgeving. Op dinsdagavond 24 september om 20.00 uur verzorgen beheerders van de 'paddestoelentoren1 uit Nijmegen een workshop/lezing met als thema 'paddestoelen binnen en buiten'. Tij dens de lezing zullen de biologie en de ecologie van de paddestoel wor den besproken. De bezoekers krijgen dankzij een dia-presentatie een in druk van de verschillende soorten in binnen- en buitenland. Ook de eet baarheid komt uitvoerig ter sprake. De workshop/lezing vornit de inlei ding voor het tweede gedeelte van het programma: het kweken van eetbare paddestoelen. Tijdens dit praktische gedeelte is er een demonstratie van de verschillende eetbare soorten en hun kweekmethoden. Na afloop hebben de deelnemers voldoende kennis van benodigdheden en eisen, zodat ze thuis zelf met het verkrijgbare kweek- materiaal aan de slag kunnen. Boven dien krijgt iedereen schriftelijke infor matie mee. De toegang gratis. men die als werknemer gespaard heeft. Voor mensen die jarenlang in het buitenland hebben gewoond, gel den aparte regels. Het is in ieder ge val zo dat ze hun hele leven belasting en premie betaald moeten hebben. In sommige gevallen gebeurt dat niet. Voor hen geldt dat de jaren die ze in het buitenland hebben gewoond terwijl men gedurende die tijd geen lasten hebt betaald, van het pensioen worden afgetrokken, zo'n twee pro cent per niet verzekerd jaar. Belangrijk is het om te weten dat men de AOW niet automatisch krijgt. Men moet deze aanvragen. Dit kan door het invullen van een formulier dat men kan krijgen op het postkan toor of een kantoor van de Sociale Verzekeringsbank (vroeger bekend als de Raad van Arbeid). Het is aan te raden de AOW drie maanden van tevoren aan te vragen, zodat de rege ling op tijd kan ingaan. Wie als werk nemer pensioenpremie heeft betaald via de werkgever, heeft recht op een aanvullend pensioen. De AOW is een soort basisvoorziening. Daar heeft men eigenlijk nooit premie voor be taald in de zin dat het een spaarfonds is, zoals de pensioenpremie. Het is zo dat op dit moment alle werkende mensen de AOW-gerechtigden beta len. Er is geen enkel fonds om de AOW uit te putten. Toevallig is hierover op het ogenblik een discussie gaande. Minister Melkert van Sociale Zaken heeft ge zegd er veel voor te voelen om de bejaarden zelf ook aan hun AOW te laten meebetalen. Nu is het nog zo dat wie 65 wordt, geen premie meer hoeft te betalen voor de AOW, ook niet van het pensioen dat men van de werkgever ontvangt via het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Nu wil de minister daar verandering in brengen. Kan een particulier verzekerde die 65 geworden is, overstappen naar een ziekenfonds als hij met z'n inkomen onder de loongrens is gekomen? Rip: "In beginsel is dat niet mogelijk. Er is echter sinds twee jaar een wet, op grond waarvan de bejaarden die min der dan 31.000 gulden bruto per jaar ontvangen, recht hebben op het ma ken van de overstap naar het zieken fonds. Wie boven dat bedrag zit, heeft dat recht niet, ook al zit hij on der de ziekenfondsgrens". Overigens wijst hij erop dat er via de zorg verzekeraars een standaard pakket polis verkrijgbaar is. "Op het mo ment dat je 65 wordt, het inkomen gaat dalen en men geen recht heeft op overname door het ziekenfonds, kan men in diezelfde tijd een stan daard-pakketpolis afsluiten. Die geeft ongeveer dezelfde rechten als een ziekenfondspakket. De premie die ervoor betaald moet worden, zou een beletsel kunnen zijn indien men daardoor onder het bestaansniveau zakt. In dat geval kan de sociale dienst zorgen voor een aanvulling zo dat men in ieder geval het bestaans minimum kan behouden". Welke mogelijkheden zijn er in het geval de woonlasten te hoog worden, terwijl de huren blijven stijgen. "We moeten niet al te somber doen over het dalende inkomen bij 65 jaar", zegt Rip, "want een heleboel lasten zijn al weggevallen; bijvoorbeeld doordat de kinderen zijn gaan werken en uit huis zijn. Het neemt niet weg dat het in komen achteruit gaat. Dan kan met name de huur een probleem vor men. Voor die gevallen is er een wet Individuele Huursubsidie. Deze geeft bij een lager inkomen met relatief hoge woonlasten een aanvulling om de huur te kunnen blijven betalen. In een aantal gevallen, en dat zal zeker in het begin zo zijn als je net 65 bent geworden, gaat het inkomen wel di rect omlaag, maar dan kun je nog niet de volledige huursubsidie clai men. Daarvoor geldt immers een vaste datum: per 1 juli van elk jaar. In die gevallen zou de sociale dienst met een soort woonkostentoeslag die even hoog is als de individuele huursubsi die een tegemoetkoming kunnen ver strekken", aldus Rip. Voor vragen over dit onderwerp, kan men terecht op het spreekuur van de afdeling Sociale Dienstverlening in het gemeentehuis aan het Raadhuisplein, dagelijks van 10.00 tot 12.30 uur. Men kan eventueel ook een afspraak maken voor een ander tijdstip. De gemeente Soest verstrekt dit jaar ieder huishouden in de gemeente met een minimum inkomen een eenma lige stookkostentoeslag van 60 gul den. Een minimum inkomen in het kader van deze regeling is een inko men dat gelijk is aan de toepasselijke bijstandsnorm. Voor een echtpaar is dat netto 1.852 gulden per maand; voor een alleenstaande ouder 1.666 gulden per maand en een alleen staande 1.295 gulden per maand. Afwijking op deze bedragen is moge lijk, afhankelijk van de woonsituatie. Voor de eenmalige stookkosten toeslag van 60 gulden per huishou den komen ook inwoners in aanmer king die naast hun AOW geen enkel ander inkomen ontvangen. Doordat sinds verleden jaar de rijksbelasting dienst een extra ouderaftrek toepast, komen AOW-ers zonder extra inko men net iets boven het sociaal mini mum. Het gemeentebestuur van Soest vindt het echter redelijk om ook hen dit voordeel te gunnen en hun een stookkostentoeslag te ver strekken. De cliënten van de sociale dienstver lening die in juli 1996 een uitkering hebben ontvangen, krijgen de stoyk- kostentoeslag automatisch op hun bankrekening gestort. Andere Soesters, bijvoorbeeld AOW-ers zon der extra inkomen, die in juli geen uitkering van de sociale dienstverle ning ontvingen, kunnen de toeslag aanvragen met een bij de gemeente verkrijgbaar aanvraagformulier. Zij moeten daarbij hun bankrekening opgeven en een bewijs van het inko men overleggen (bijvoorbeeld een loonstrook of een afschrift van de overboeking dan wel een beschikking van de Sociale Verzekeringsbank). Hiervoor kan men iedere ochtend terecht bij de infobalie van het ge meentehuis. Telefonische informatie verstrekt tussen 9.00 en 10.00 uur de heer V. van den Broek, tel. (035) 60 93 577. Direct nadat de aanvraag positief beoordeeld is, vindt de beta ling plaats. Het bedrag wordt dan doorgaans binnen drie weken be taald. Indien burgers toch in problemen ra ken door een buitengewoon hoge af rekening, dan kunnen zij op grond van de Algemene Bijstandswet een beroep doen op bijzondere^ijstand.

Soester Courant | 1996 | | pagina 35