Nieuwe brandweerkazerne in twee fasen gerealiseerd Melkert-banen zijn vooral een uitkomst voor de langdurig werklozen Wel beter, toch chemisch afval Biezenveld is investering tot nu toe waard geweest Presentatie twee schetsplannen op 30 oktober Ad van Dongen van de afdeling Planologie en Bouwen WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 OP T HOOGT PAGINA 4 Gesprek met politie naar aanleiding van vragen k Wat is eigenlijk een bestemmingsplan? De gemeentelijke afdeling Planolo gie en Bouwen stelt ieder jaar een Werkplan Ruimtelijke Ordening op. Sa mensteller Ad van Dongen vertelt dat het werkplan aangeeft "welke bestem mingsplannen wij maken en wanneer. Het bestemmingsplan is een hard ju ridisch instrument Het bestaat uit een plankaart van het gebied waar het om gaat Op deze kaart wordt aangegeven welke bestemming ergens voor geldt; dus wat er gebouwd mag worden, hoe hoog, wat voor functies er gelden, en zovoort. Soest is dus onderverdeeld in een aantal bestemmingsplannen. Overal in Soest geldt zo'n plan. Het is een soort mozaïek waarin elke wijk z'n eigen bestemmingsplan heeft. Zowel de gemeente als de burgers moeten zich eraan houden". In een bestemmingsplan is in grote delen van Soest een woonbestem ming opgenomen. Daar is tevens bij aangegeven hoe hoog er gebouwd mag worden, het aantal schuren, garages en andere bijgebouwen. Gaat het bijvoorbeeld om woon bebouwing voor rijtjeswoningen, twee-onder-één-kap, flats of vrij staande huizen. Dit soort verschillen zit er in een bestemmingsplan. Er zijn gemengde bestemmingen waar in verschillende dingen mogen. Winkelcentra hebben vaak ook een woonbestemming. Het is volgens Van Dongen altijd verstandig een bestemmingsplan te gaan bekijken, zeker als iemand wil verhuizen, een huis wil kopen of plannen heeft om in de toekomst iets aan het huis te veranderen. Dan is het belangrijk voor de betrok kene, en trouwens ook de buren (een bewoner of een bedrijf), om te weten wat de ander van plan is en wat hij mag. Vaak gaat men af op wat de media over een bestemmingsplan berich ten. Dat zijn echter alleen de grote lijnen. "Bijvoorbeeld: daar komt een plein, daar komen winkels en daar komt woningbouw. Maar het is veel verstandiger dat iedereen gaat kij ken wat er voor de komende jaren gepland is op zijn stukje grond. Dat is zeker de moeite waard". Iedereen kan een bestemmingsplan inzien als in de media wordt aangekondigd dat het ter inzage ligt en men dus bezwaar kan maken. Als iemand zo'n berichtje niet leest, dan wordt het natuurlijk lastig". Niet gehaald Soms worden de voornemens van het Werkplan Ruimtelijke Ordening niet gehaald, bijvoorbeeld in 1995. Van Dongen: "Er zijn wat vertragin gen geweest. Dat ligt meestal niet aan te weinig mensen hebben, maar doordat soms het bestemmingsplan toch wat ingewikkelder is dan je ge dacht had. Daardoor moet je net even wat meer dingen doen dan je had gehoopt. Dat is bijvoorbeeld bij Soestdijk zo. Dat is een ingewikkeld bestemmingsplan. Wat Soest-Zuid betreft hebben we alles op alles ge zet om het te halen". "Voor het Landelijk Gebied is het bestemmingsplan vastgesteld en goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, dus daar kunnen we wat mee doen. Voor Soest-Zuid geldt dat er een nieuw bestemmingsplan is, dat kortgeleden is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten". Met Soestdijk is het nog niet zo ver. Er is pas een inspraakavond geweest over het nieuwe ontwerp. Hiervoor moet men de hele procedure nog doorlopen. Dat kost veel tijd aan overleg, inspraak, en het erbij be trekken van allerlei instanties. Die komen erbij om er voor te zorgen dat er geen fouten gemaakt worden en dat hetgeen er in hoort te staan er ook inderdaad in staat. "Dat be tekent ook dat je er echt jaren mee bezig bent. Met Soestdijk staan we nog pas aan begin", zegt Van Don gen. Op het Werkplan 1996 staat ook Overhees, terwijl die wijk toch is af gerond? Van Dongen: De wet ruim telijke ordening schrijft voor dat de gemeente elke tien jaar een nieuw bestemmingsplan moet maken voor hetzelfde gebied. Een plan mag dus niet ouder zijn dan tien jaar. "Dat staat weliswaar in de wet, maar dat lukt ons niet helemaal. Er is geluk kig geen straf voor, want er is geen enkele gemeente die dat haalt. Toch proberen we het wel. In Soest zijn we er in ieder geval verder mee dan in andere gemeenten. We hebben 'verse' bestemmingsplannen die niet echt verouderd zijn. Over 't alge meen hebben we plannen die be hoorlijk voldoen. Maar Overhees is toch al weer 'oud'. Er zijn stukken die een globale bestemming hebben die nog moet worden uitgewerkt. Daar zeggen we van: laten we dit bestemmingsplan maar vernieuwen. Dan merkt je dat, hoewel Overhees eigenlijk pas net af is, er toch stuk ken zijn -met name het winkelcen trumgebied, bij C drie, De Vrije Teugel en voetbalveld- waarvan wij denken daar moet je eigenlijk iets^ aan doen. Je moet niet wachten tot anderen misschien ontwikkelingen bedenken waarvan je achteraf spijt hebt en waarvan je zegt: we hebben iets (aan)gebouwd of afgebroken wat anders had gemoeten. Daar moeten wij ruimtelijk op inspringen, denken we". Het werkplan is volgens Van Don gen in feite een stok achter de deur om ervoor te zorgen dat ook ge beurt wat er is afgesproken en er dus op tijd nieuwe bestemmings plannen komen. "Het verzekert ook de continuïteit, zodat er niet elk moment iets anders wordt bedacht; dat je hetgeen je twee jaar geleden had voorgenomen nog steeds doet". Een bestemmingsplan kent globaal twee fasen. Het eerste is dat over het ontwerp in minnelijk, vriendelijk overleg niet alleen met de bevolking maar ook met allerlei instanties ge sprekken worden gevoerd. Die in- Soms zijn zaken een beetje inge wikkeld. Een gewone gloeilamp is tijdens zijn leven een voorwerp dat behoorlijk veel energie vreet. Maar als de gloeilamp eenmaal kapot is, is het betrekkelijk on schuldig afval dat gewoon in de grijze container kan. Maar neem nou de spaarlamp, die is voor ons milieu een forse aan winst. De spaarlamp gebruikt veel minder energie en leeft veel langer. Dat soort schijnbare tegenstrijdig heden doet zich wel vaker voor. Oplaadbare batterijen bijvoorbeeld zijn vele malen beter voor het milieu omdat ze 500 tot 1000 keer gebruikt kunnen worden. Dat be spaart dus ettelijke honderden wegwerpbatterijen. Maar als afval zijn oplaadbare batterijen schadelij ker dan wegwerp batterijen. En verf op waterbasis, die de voor keur verdient dankzij minder oplos middelen is in de afvalfase nog altijd chemisch afval. Toch hoeft dit allemaal geen pro bleem te zijn als we ook spaarlam pen, op|aadbare batterijen en v^rf op waterbasis gescheiden houden en als chemisch afval inleveren bij de Gifbus of de winkelier. Dan blijft voor die produkten geiden dat ze van de wieg tot het graf gere kend veel beter voor ons milieu zijn. Een inwoner van Soesterberg heeft een gesprek gehad met de politie. Daarin zijn de vragen besproken die hij had gesteld door het inleveren van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt. De vragen hadden be trekking op een aantal verkeerssi tuaties in Soesterberg, zoals het hard rijden en het overtreden van het parkeerverbod. Daarnaast kwam ook de overlast door groepen jongeren gan de orde. stanties zijn bijvoorbeeld de provin cie, defensie, de commissie milieu beheer en het waterleidingbedrijf. Zij geven dan hun reactie. Daarna gaat het plan naar de provinciale planologische commissie, een ad viesorgaan van provincie. Naar aan leiding van de reacties wordt het plan waar mogelijk aangepast. De tweede fase is een formele pro cedure en wordt het echt menens. Dat is de fase van de ter visie leg ging en dan kunnen de mensen be zwaar maken. "Dan gaat het soms hard tegen hard", zegt Van Dongen. "Maar de gemeente heeft intussen lang over alle aspecten nagedacht is dan ook moeilijker van haar stuk te brengen. De standpunten verharden zich. Vaak omdat het gaat over iets waar men volgens het oude bestem mingsplan recht op had en in de nieuwe situatie niet meer. Dan kan formeel bezwaar worden gemaakt. Wij moeten dan van goeden huize komen en echt verdedigen als wij vinden dat een bezwaar onterecht is. Als wel terecht is, moeten wij alsnog het bestemmingsplan aanpassen". Het ontwerpen van een bestem mingsplan duurt over het algemeen een halfjaar; inspraak en voorover leg ook een halfjaar. Dan moet het naar de provinciale planologische commissie, die er ook een half jaar voor nodig heeft, de vaststelling duurt een half jaar, dus er is echt sprake van een jarenlange proce dure. De zogenaamde 'postzegelplanne tjes' komen een enkele keer nog wel eens voor. Dat komt doordat het bestemmingsplan een log en zwaar instrument is. Soms wil een ge meente een project van beperkte omvang snel geregeld hebben, bij voorbeeld als het gaat om het hono reren van de aanvraag voor de bouw van een berging, ook al mag dat niet volgens het geldende bestemmings plan. Dan wordt de artikel 19-pro- cedure toegepast. Dat is een ontsnappingsprocedure om zonder dat het bestemmingsplan dit feitelijk toestaat toch een bouwvergunning kan worden verleend. Overigens waakt de provincie er over dat dit niet in een gewoonte ontaardt. Daarom moet er, als het een wat groter bouwplan is, alvast wel een nieuw ontwerp-bestem- mingsplan op de tekentafel liggen of al naar buiten zijn gebracht. Zo'n situatie doet zich nu voor bij de Noordelijke Eng. Daarvoor is pas kort geleden een bestemmingsplan vastgesteld. Kort daarna wilde het daarbinnen gelegen bedrijf Beijer, verkassen naar het industrieterrein Nieuwegracht. Om dat financieel mogelijk te maken worden op de vrijkomende plek woningen ge bouwd. Omdat er voor dit gebied net een nieuw bestemmingsplan was vastge steld, wordt een 'postzegelplannetje' gemaakt, een mini-bestemmings plan voor dat ene kleine stukje Noordelijke Eng. «WE -4995 «TOXif 16.800 nt2 Het vorige week geplaatste bord met de naam van het biezenveld, 'Reynhove', aan de Peter van den Breemerweg. Op het bord staat ook een korte uitleg over de werking van het veld. Het biezenveld aan de Peter van den Breemerweg, waar rioolwater op na tuurlijke wijze wordt gereinigd, heeft een naam. Sinds vorige week donder dag vermeldt eenbordbijdeingang dat het uitgestrekte biezenveld 'Reynhove' heet. Op het bord staat verder een uitleg over de werking van de het veld, dat een oppervlakte heeft van 16.000 vierkante meter, een nor male inhoud van 5.000 kubieke me ter en een maximale inhoud van 10.000 kubieke meter. Volgens Erik de Beauveser van de gemeentelijke afdeling Wegen, Grondzaken en Verkeer heeft het biezenveld z'n nut al een paar keer bewezen. In augustus bijvoorbeeld zijn er tijdens hevige regenbuien twee overstorten van de riolering geweest, waarvan één in de nachtelijke uren. Een overstort wil zeggen dat het rioolstelsel van Soest-Zuid naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Maatweg zodanig wordt belast dat het de toevoer niet meer kan opvan gen en verwerken. Op dat moment moet er een uitlaatklep zijn. Voor heen kwam het overtollige water niet alleen in vijvers en sloten terecht; ook straten kwamen blank te staan en soms was^r zelfs overlast in en rond de huizen. Dit euvel kan zich in Soest-Zuid niet meer voordeur dank zij het biezenveld. Het heeft tot nu toe, aldus De Beauveser, uitstekend gewerkt. Op 12 augustus is er vanaf drie uur 's middags een overstort ge weest die meer dan twee uur heeft geduurd. Het veld heeft zich toen tot de rand gevuld; er is net geen directe overstort geweest vanuit het biezen veld via de Kloostergracht naar de Eem. Het rioolwater wordt in de tijd dat het met kracht door het biezenveld stroomt niet gereinigd, maar er vindt wel een zodanige voorbezinking plaats dat de kwaliteit van extern ge loosd water op de Kloostergracht aanvaardbaar is voor de water kwaliteitbeheerder. In de dagen na de overstort is er in het biezenveld sprake van een biologische werking; het verontreinigde water wordt dan verder afgebroken. Na de reiniging wordt het water weer afgelaten tot het normale peil is hersteld. De Beauveser: "Tijdens de paar zware buien die we sinds de aanleg van het biezenveld hebben gehad, is alles goed verlopen. Daarom kunnen we zeggen: deze aanleg is de investe- ring^aard geweest". De brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg wordt gesloopt. Op dezelfde plaats wordt een nieuwe kazerne gebouwd, Zij het een kwart slag gedraaid. Of de bestaande slangentoren in het nieuwe plan kan worden ingepast of ook moet worden gesloopt, staat nog niet vast. De gemeenteraad heeft het groene licht gegeven voor het verder uitwerken van de nieuwbouwplannen voor de brandweerkazerne op ongeveer de huidige locatie aan de Lange Brinkweg. Daartoe zal de bestaande kazerne gesloopt worden. Volgens burgemeester J. de Widt die onder meer de portefeuille brandweer beheert, zal het gebouw in twee fasen worden gerealiseerd. Ais eerst de kantoren worden gesloopt, kan een deel van de kazerne, de stalling, overeind blijven zodat de brandweerauto's in die tijd niet in weer en wind hoe ven te staan. Bij sloop van de stallingsruimte zal voor de auto's tijdelijk een ander onderkomen moeten worden gezocht. De oplevering van het nieuwe ge bouw is gepland in maart 1998. Vanzelfsprekend kregen ze daarbij het programma van eisen voorgelegd. Die hebben onder meer betrekking op de landschappelijke inpassing van het gebouw (want het gaat toch om een gevoelige plek aan de polderland van de gemeente), het aantal stallings plaatsen voor auto's, de kantoor- ruimte en de was- en kleedgele- Een punt van overleg is nog of de slangentoren gehandhaafd zal wor den. Dit is afhankelijk van de moge lijkheid die de architect ziet om deze in zijn nieuwe plan op te nemen, zonder het door de gemeente opge stelde programma van eisen geweld aan te doen. Anders is de kans groot dat de toren gesloopt wordt en er niet alleen een nieuwe kazerne maar ook een nieuwe toren komt. Niet in de weg De nieuwe brandweerkazerne draait een kwart slag ten opzichte van het huidige gebouw. Hij komt zodanig te staan dat hij -mocht de gemeente raad in de toekomst besluiten de Dal- weg/Kerkplein/Korte Kerkstraat door te trekken- niet in de weg De begeleidingsgroep onder voorzit terschap van burgemeester De Widt, bestaande uit vertegenwoordigers van zowel beroeps- als vrijwillig brand weerpersoneel, aangevuld met vier gemeenteraadsleden en met mede werkers van de gemeente, heeft een aantal recent gebouwde kazernes be zocht. "Met name de kazernes in Zutphen en Enkhuizen spraken ons zodanig aan, dat wij de architecten daarvan hebben uitgenodigd een schetsontwerp te maken. Vorige week hebben zij een nadere toelichting ge kregen van de begeleidingscommissie. Beide architecten presenteren op woensdagavond 30 oktober in een openbare bijeenkomst in de brand weerkazerne hun schetsplan. Op die avond valt er nog geen beslissing. "Ie dereen krijgt een week de tijd om er over na te denken. Op 6 november komt de begeleidingscommissie weer bij elkaar om de keus te maken met welke architect we verder gaan". De gemeenteraad heeft maximaal 7 miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een sleutelklaar gebouw, "maar daar moeten dan ook alle werkzaam heden die verband houden met sloop, opruimen, terreininrichting enzo- voorts in begrepen zijn". Er is één voorbehoud gemaakt: de kosten voor .1 het ongedaan maken van een even tuele grondvervuiling. Sinds enige tijd kennen we in ons land het begrip Melkert-banen. Ook de gemeente Soest heeft daarmee te maken. Hoe de gemeente hiermee is om gegaan en om een overzicht te geven van de stand van zaken, vertelt me vrouw Houtlosser van de afdeling sociale dienstverlening hierover. Melkert-banen zijn in 1995 door minister Melkert geïntroduceerd. Er is sprake van drie banenplannen: het 40.000-banenplan (Melkert 1), experimenten met uitkeringsgelden (Melkert 2) en experimenten met behoud van uitkering (Melkert 3). Het gaat om enkele tienduizenden banen die door de overheid worden gesubsidieerd. Dat zijn in het vakjar gon de Melkert-banen, genoemd naar de minister. Het 40.000-banenplan omvat 40.000 extra banen voor langdurig werklozen. Voor het realiseren van deze banen zijn met name grotere gemeenten aangewezen. Het gaat om banen in de openbare veiligheid, het toezicht, de kinderopvang en monumentenzorg. "Als gemeente hebben wij hiermee te maken omdat ook in Soest aan de instellingen op het gebied van ge zondheidszorg Melkert-banen zijn toegewezen. Een aantal instellingen in Soest heeft hiervan kunnen pro fiteren", aldus mevrouw Houtlosser. "De ervaringen hiermee in Soest zijn op zich positief. Een aantal zorg instellingen in Soest, onder meer het medisch centrum, bejaardenhuizen en instellingen voor zwakzinnigen hebben hier gebruik van gemaakt. Alle aangevraagde banen zijn in middels ook vervuld door langdurig werklozen, mensen die variërend van twee jaar tot zelfs 22 jaar zon der werk hebben gezeten. Wat we merken is dat instellingen ontzet tend blij zijn met de extra hulp die ze goed kunnen gebruiken. Ook voor de mensen zelf is het positief, want ze kunnen eindelijk weer aan Ijet werk, ze zijn weer in de maat schappij nodig. Ze hebben heel lang thuis gezeten, ze waren een beetje in een cirkel terechtgekomen: geen werk kunnen vinden en uiteindelijk ook niet meer aangenomen worden omdat ze al zo lang niet meer werk ten. Voor hen is het dus ook steeds moeilijker om aan het werk te ko men. Daarom is het heel plezierig om in het kader van de Melkert-ba nen toch nog aan de slag te komen". Er zijn voor de gemeente geen kos ten aan verbonden. De loonkosten worden volledig gesubsidieerd. Bij de 'Melkert 1- banen' volledig, bij de 'Melkert 2' banen tot 18.000 gul den. Volgens mevrouw Houtlosser zijn de betrokkenen goed terechtgeko men. Met name de mensen bij de zorginstellingen doen het goed. "De werkgevers passen soms de baan echt aan de persoon aan. Ze houden rekening met hun kwaliteiten en ook met kwaliteiten die ze niet heb ben. In een enkel geval mag de be trokkenen een cursus volgen. Naast dit 40.000-banenplan zijn er de experimenten met uitkerings gelden. De minister heeft aan 57 projecten de status van experiment toegekend. Het zijn met name veel uitzendbureaus die deze toegewezen hebben gekregen. De uitkering be treft de financiering van de loonkos ten van de nieuwe arbeidsplaatsen. De subsidie is niet voldoende om de volledige loonkosten te financieren. De werkgevers krijgen maximaal 18.000 gulden subsidie. Volgens me vrouw Houtlosser kan van deze rege ling meer gebruik worden gemaakt dan tot nu toe het geval is. Melkert 2 bedoelt een opstaple zijn naar vast werk. De werkgever moet de intentie hebben om na afloop van de subsidie de baan voort te zetten. De betrokkenen heeft intussen zoveel ervaring opgedaan dat het voor hem gemakkelijker moet zijn om door te stromen naar een andere baan. Van belang is tenslotte nog dat de leeftijd van de werkzoekende onbe langrijk is. Voorwaarde is wel dat hij/ zij minstens een jaar werkloos is en een bijstandsuitkering heeft. Het derde onderdeel van de Melkert-banen betreft een experi ment waarvoor een project kan wor den ingediend. Het gaat dan met name om werk met behoud van uit kering. Dit is in Soest nog in ont wikkeling. Tot eind van het jaar mogen voor projecten aanvragen worden ingediend en Soest is er druk mee bezig. "We denken vooral aan mensen die al heel lang niet meer gewerkt hebben of mensen die op een andere manier een hele grote afstand van de arbeidsmarkt heb ben". Wie interesse heeft in een Melkert- baan en meent daarvoor in aan merking te komen, kan contact op nemen met het gemeentehuis (tel. (035) 60 93411) en vragen naar mevrouw Houtlosser voor het ma ken van afspraak. Men krijgt dan een uitnodiging voor een gesprek. Op het moment dat er een nieuwe baan binnenkomt, zoek ik de juiste persoon erbij op grond van het ge- f sprek dat ik met de kandidaten heb (i gehad en waarin ze hebben verteld wat ze kunnen, wat voor werk ze gedaan hebben en wat voor werk ze 2elf graag zouden willen doen". Ook werkgevers kunnen in het ka der van de (Melkert 2) regeling con tact opnemen met mevrouw Hout losser.

Soester Courant | 1996 | | pagina 36