Oest! I DANSCENTRUM GERLA soest Leer de Macaretiaf ^Van KreukelenVast-goed Werk van J.H. Isings roept voorbije wereld in de herinnering terug Jarige Open Hof stelt zich open voor 'kritische vragen van buitenaf' 'Intruder-pk's voor de oude pk's' Beginnerscursus tekenen en schilderen in C-drie tb it* Soest! Uw goud is geld waard PETERS Makelaardij De makelaar die perfect voor u werkt! Meningen I ^^^^vaiHezersJ Schooltassen WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT ACTUEEL PAGINA 5 Edelsteenslijperij "DeSproug Expositie in Oude Kerk stijlvol geopend Feestprogramma met 'speaker's corner' Diefstal tv-signaal Donatietocht levert 1200 gulden op 'Eindelijk hadden we de zekerheid die we zochten.' plaats Soesf adres BECfCERINGRSTRAAT woning helft van dubbel woonhuis met C.V., hobby-ruimte ca. ló m2, blokhut en mooi aangelegde tuin. indeling hal, toilet, moderne keuken met inbouwapp. en plavuizenvloer, kelder, woonkamer en suite met parketvloer, luxe badkamer met noekbad, 2e toilet, vaste wastafel en aparte douche verdieping 3 slaapkamers, overloop met kastruimte zolder ruime bergzolder algemeen deze woning verkeert in uitstekende staat van onderhoud en is luxe afgewerkt, de gehele woning is voorzien van alarminstallatie HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS Gevraagde koopsom Gevraagde koopsom f 495.000,- ronkelde zich hierdoor als» den weg, met't gevolg, dau 0 het voertuig kraakte. Ie eigenaar, M. te Hilverai, 1 der winkels ophield, deif persoonlijke ongevallen voo, EDING. in op 2 Januari j.1. gehoude ig, bracht de landbouwer J voorzitter K. ernstige beschnl n. Hij had n.1. in het openb® dat K., in zijn functie ïE :r van vijandehjke goeeren,4 genomen goederen zou bei icht en de opbrengst daartt bate hebben aangewend. bovenbedoelde vergadeik elegenheid gegeven zijn g te herroepen, maar deze had /eigerd, waarop K. een asj. de Justitie had ingediend, mei it H,, zich dezer dagen weger tg of smaad voor de Utrechts k had te verantwoorden, ier van Justitie eischte tegen f 500,- boete, subsidiairtwee hechtenis. Diens advocaat irzachtende omstandigheden n. 1 October a.s. it Voorlichting Inschrijven - informatie: dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur ILEF00N 035-6022811 ingskomen kan natuurlijk ook, en wel op elke maandag, woensdag en rrijdag t/m 25 september van 19.00 - 20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b in Soest. 2AV Soest /60 93 460 NINGEN "Kan ik eigenlijk tekenen? en "Hoe begin ik dan aan een tekening?" zijn veelgehoorde vragen van begin nende tekenaars. De cursus starten met tekenen in C-drie is bedoeld om op deze vragen een antwoord te vinden. Door regelmatig te oefenen ïtwikkelt men de benodigde vaar- zheden. De opdrachten zijn afwisselend en be strijken een breed gebied van het vak. Plezier in het werk staat voorop. Door het diverse aanbod in techniek en ma terialen ontdekken de cursisten hun voorkeur. In de loop van de cursus wer ken ze ook in eenvoudige schilder technieken met aquarel en inkt. Er is aandacht voor de beeldelementen zoals compositie, perspectief en diepte. Het bespreken van het werk, dat van sjniede-cursisten en beeldend kunste naars is een wezenlijk onderdeel van de cursus. Immers, een tekening is interes sant als die wat te vertellen heeft. Dan worden er bij de toeschouwer gedach ten of gevoelens opgeroepen. Technie ken zijn makkelijker te leren dan men vaak denkt. Het leren verbeelden van 'bijvoorbeeld een stemming is uitdagend. ~Het maakt het tekenen persoonlijk, ple zierig en is het begin van een eigen stijl. 'Een handschrift heeft al veel te zeggen. De cursisten leren dat dan ook uit te 1>Uiten. Want een lijn zetten is één ding, maar een tekening is wat anders. De cursus is ook een goede basis voor wie later wil gaan schilderen. Schilders maken vaak voorstudies om tot een juist uitgangspunt te komen. Daarom wordt daar regelmatig aandacht aan besteed. En voor een goede tekening is een voor studie ook zinvol. Wie de draad weer 'wil oppakken of een prille beginner is, is welkom. De cursus duurt 25 lessen en start op donderdagavond 19 september. Inschrijven bij C-drie, Willaertstraat 49, 3766 CP Soest, of bellen: tel. 6022188 (9.00-17.30 uur). 3x els en het n een aantal tuele vergunning kunnen dit mofr ken bij de afdeling groen miliK 035-6093709. miferen en 1 beuk 16 weken na deze bekendmaking ders van de gemeente Soest, Post' IKKINGEN om vergunning ingevolge iten en in werking hebben voor de ballonvaart in/op bel i de werking van de inrichting De Open Hof, het hervormd/gere formeerde kerkcentrum aan de Veenbesstraat, viert het komende weekeinde zijn 25-jarig bestaan. Dat gebeurt op zaterdag o.m. met een afwisselend feestprogramma, larin een "speaker's corner" een slangrijke plaats inneemt. Het programma begint om 10.00 uur met het oplaten van ballonnen door de "aderen, om 10.30 uur gevolgd door een fietspuzzeltocht door de wijk, voor jong en oud, die ca. 30 minuten duurt. Om 10.30 ook gaan allerlei activiteiten in en buiten de Open Hof van start, met o.a. aandacht voor de startzondag (22 september) en diverse vormen van "creativiteit, muzikaliteit, culinariteit, sportiviteit, betrokkenheid en gezamenlijkheid". De creativiteit manifesteert zich tijdens de "Talenten Tentoonstelling", waarin ?,tfcunst van grote en kleine Openhoffers te zien zal zijn. De muzikaliteit komt tot Uitdrukking in concertjes van kinderen (10.00-14.00 uur) en dansvoorstellingen (16.30-17.30 uur). De culinariteit krijgt stalte in de drankjes en de hapjes die hele dag door -tegen betaling - ver- ijgbaar zijn. De sportiviteit staat cen- al tijdens de Zeskamp, die tot 16.00 duurt (bij mooi weer buiten, anders tent) en waaraan iedereen mee voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, Tel.: 035 -60 16 251 DIAMANTAIRS - JUWELIER Laanstraat 1.8, Baarn Tel. 035-5415937 Van Weedestraat 145, Soest Tel. 035-6020670 Twee weken geleden schreef ik een stukje 'Zwalkende fietsers'. Het doet mij veel genoegen te kunnen melden dat in Baarn het betere inzicht in verkeerspro blemen is doorgebroken. Komende van de Amsterdamseweg ontwaart men aan het begin van de Van Heutzlaan een poster: 'Pas op, slingerende schooltas sen, de scholen zijn weer begonnen'. Nu Soest nog! J.B. Baurdoux 1 e verdieping 2e verdieping algemeen plaats Soest adres NASSAUPIANTSOEN woning aan plantsoen gelegen, onder architectuur gebouwde, vrijstaande moderne villa met souterrain van ca. 75 m2, carport en besloten zonnige tuin ca. 720 m2 indeling entree, ruime hal, gafderobe, toilet, woonkamer met open haard (75 m2), woonkeuken, bijkeuken, berging en tuinhuis 4 slaapkamers, badkamer met ligbad, 2e toilet en aparte douche 2 ruime slaapkamers en bergruimte deze woning verkeert in perrecte staat van onderhoud en heeft een inhoud van ca. 1300 m3, ook voor praktijk aan huis zeer representatief VRUSTAANDE MODERNE VILLA MET SOUTERRAIN Gevraagde koopsom tmmm HELFT VAN DUBBELE VILLA MET CARPORT Lange Brinkweg 66 - Soest - Tel. 035- 60130 42 Clubs voor: -Beginners -Gevorderden -Vergevorderden - Wedstrijdtraining -Jeugd - (Echt)paren - Alleenstaanden (20-35 jr) (partner niet nodig) -Kinderclub (7-12 jr) Op zat. 21 -9 tijdens het vrijdansen van 21.30 - 24.00 uur. Tevens vrijdansen voor de wat ouderen op zondag 22-9 van 21.15- 23.30 uur EEN COMPLETE CURSUS VAN 25 LESSEN OOK VOOR SLECHTS ££U.~ P.P. Aanvang lessen vanaf 27 september. Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest j Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 j Onroerend-goed j Assurantiën eigen collectie gouden sieraden met edelsteen en brillant zilveren sieraden met edelsteen en colliers reparaties, colliers knopen etc. eigen slijperij plaats adres woning indeling Soest-Zuid GALLEN KAMP PELSWEG nabij winkelcentrum gelegen helft van dubbele villa met carport (geschikt voor 2 auto's), schuur en vrije tuin op 385 m2 vrije grond. hal, toilet, kelder, ruime woonkamer, grote eetkeuken met inbouwapp. en openslaande deuren naar tuin verdieping overloop, 2 ruime slaapkamers,, 2 badkamers met douche, ligbad, dubbele wastafel en 2e toilet zolder met vaste trap en 3e grote slaapkamer algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is geheel voorzien van dubbele beglazing, c.v., spouwmuurïsolatie en dakisolatie. 3765 EE Soest 46 17/60106 47 "Er gaat een wereld van nostalgie en herinneringen voor ons open," stelde Dick v.d. Pol - voorzitter van de commissie kerk en cultuur van de Oude Kerk - zaterdag vast tijdens de opening van de Isings-expositie. De kerk zat goed vol met belang stellenden, die zich konden verlusti gen in de originele boekillustraties en wandplaten van de Soester kun stenaar. Trefzeker schetste V.d. Pol hoe hele ge neraties schoolkinderen bijvoorbeeld genoten hebben van Isings wandplaten. "Als de bovenmeester op een regenach tige herfstmiddag de kolenkit pakte, de kachel vulde en een van de wandplaten uit de kist haalde, bijvoorbeeld van 'Het Behouden Huis', dan wist je: dat wordt weer spannend. Als kind verplaatste je je in die figuren en je voelde je zelf een held..." In V.d. Pols herinnering leeft Isings - in 1977 op 93-jarige leeftijd gestorven - voort als een "martiale figuur, meestal gehuld in een zwarte jas en een zwarte hoed", die zich volgens hem - gezien zijn enorme productie en de tijd die hij stak in research en uitvoering - "rot gewerkt moet hebben". Stijl en distinctie Dat beeld werd bevestigd door Jan Niemeijer, die ooit een televisie documentaire over Isings maakte en hem had leren kennen als een "autori taire man met stijl en distinctie, wat af standelijk, die weinig ophad met de te levisie, maar uiteindelijk ontdooide en graag zijn medewerking verleende". Met zijn vakgenoot en vriend Jetses had Isings volgens hem gemeen dat zij bei den gelovig en talentvol waren en consciëntieus en grondig te werk gingen. Isings legde zich meer toe op de analyse van een voorbij tijdperk en de histori sche details, Jetses wat meer op de "ge wone mensen", maar hun vriendschap bleef onverflauwd. Niemeijer meende verder dat het Isings wel eens pijn had gedaan dat de pu blieke waardering voor de 'vrije' kunst hoger was dan voor zijn 'gebonden' werk. Volgens hem verdiende Isings het - naast de naar hem genoemde school in Empe en de straat (J.H. Isingserf) in Soest - dat hij zou voortleven in een speciaal aan hem gewijd boek. "Isings heeft in de wereld van de illustratiekunst en het onderwijs een grote plaats inge nomen. Wij zijn nog steeds niet op zijn werk uitgekeken," aldus Niemeijer. Het nostalgische karakter van de bijeen komst in de Oude Kerk werd verder onderstreept door een aantal "oude" liedjes - zoals "In een blauwgeruite kiel", "Daar was laatst een meisje loos" en een sterk verkorte versie van "De zeven sprong" - die kinderen van de Werveling ten gehore brachten. Culturele kaalslag Dick v.d. Pol sloot de opening af met enkele citaten van Rudy Kousbroek, die onlangs had vastgesteld dat werk als dat van Isings, net als "Valerius' Gedenckklank" en "Kun je nog zingen, zing dan mee" in een tijdsbestek van één Het koortje van de Werveling luisterde de opening van de Isingsexpositie op met oude kinderliedjes. generatie uit de Nederlandse cultuur was weggevaagd. "Nergens ter wereld is de angst zo groot dat een verouderd nationalisme de jeugd zou kunnen infecteren." Met die - volgens Kous broek - "culturele kaalslag" heeft Neder land ook afscheid genomen van het werk van Jetses en Isings, "en er is niets voor in de plaats gekomen." Het ap plaus maakte duidelijk dat het publiek in de Oude Kerk Kousbroeks verzuch ting van harte ondersteunde. Na de opening konden de bezoekers op hun gemak een kijkje nemen bij de wandplaten, de boekillustraties en de andere tekeningen van Isings, die voor deze speciale gelegenheid welwillend door de uitgevers Wolters-Noordhoff en Callenbach waren afgestaan. Het is overigens niet de eerste Isings expositie in Soest, want ook in 1984 - Isings' honderdste geboortejaar - was een deel van zijn werk in het Museum Oud-Soest te bewonderen. Bij die gele genheid vond ook een herdenkings plechtigheid plaats op de begraafplaats aan de Veldweg, waar Isings - dicht bij het huis aan de Kolonieweg waar hij ja ren heeft gewoond - zijn laatste rust plaats heeft gevonden. De Isings-tentoonstelling in de Oude Kerk is de komende weekeinden (de zaterdagen 21 en 28 september 10.00- 14.30 uur) en de zondagen 22 en 29 september 14.00-16.00 uur) nog te zien. Een 51-jarige inwoner van Zeist deed namens de Regionale Energiemaat schappij Utrecht (REMU) aangifte van diefstal van een tv-signaal. De man kreeg plotseling geen signaal meer door dat buurtbewoners illegaal het signaal hadden afgetapt. De REMU stelt een onderzoek in. Oude sieraden liggen soms jaren in de la. Zonde van uw goud en van uw geld. Ruil 't hier voor een nieuw sieraad of we betalen u de dagwaarde kontant uit. Ook oude merkhorloges ruilen of kopen wij van u in (defelct is geen bezwaar). irenes, de slepen, welke rden door leger-vrachta» ïpin Deelen, door ons dor teeds in een behoorlijk temó het mag een wonder heet' J toe nog geen ongeval ■orden gemeld. Een dezei* t anders. Een sleep, die on[ estraat een rechts van de» bakfiets passeerde, moest ilaats uitwijken voor eenf de adviseurs, slechts wonden inge* iracht, tenzij wordt aangetoond dal gen, dan wel de beschikking strak8 kan doen. De betrokkenheid laat zich die dag op diverse manieren vertalen. Zo kan men zich - met het oog op de Startzondag - inschrijven voor allerlei activiteiten van de toerustingscommissie en is er een muurkrant waarop de bezoekers hun verwachtingen over de toekomst van het geloof en de kerk kwijt kunnen. Wie dat wil kan zijn bijbelvastheid beproeven met een "Bijbels Triviant" en wie een duik in de "verleden tijd" wil nemen kan terecht bij een afwisselend video- en diaprogramma over de Open Hof (de diensten, de verbouwing etc.). Speaker's corner Hoogtepunt is naar aller verwachting de "speaker's corner", die om 12.45 uur begint en tot 13.30 uur duurt. Bekende en minder bekende Soesters - "een kleurrijk palet", volgens de organisato ren - zijn uitgenodigd om daar onder leiding van Ad Langebent "van bui tenaf' kritische opmerkingen te maken en vragen te stellen. Dat gebeurt onder het motto "Wie zeggen jullie wie wij zijn?" of "Wat verwachten jullie van ons?" Over de bedoeling van de speaker's cor ner meldt de jubileumcommissie het volgende. "Bij het vaststellen van de identiteit van de kerkelijke gemeente in de wijk luistert de kerk graag naar op merkingen en vragen, al dan niet kri tisch, die van buitenaf aan ons gesteld worden. Op welk niveau mag je de be trokkenheid met de Open Hof van de gemeente en van de wijk inschatten? Kun je dat vergelijken met de dagelijkse levensbehoeften, die in de supermarkt verkrijgbaar zijn, of gaat het verder en lijkt de kerk meer op een diensten centrum. Of gaat het slechts om opper vlakkige contacten, zoals bij de afhaal chinees, waar je even vlug haalt wat je lekker vindt...?" Voor de kinderen Voor de opvang van kleine kinderen is er de hele dag door een vaste ruimte beschikbaar; de wat oudere kinderen kunnen in een van de zalen en buiten terecht voor activiteiten als spelletjes, buttons maken, schminken, tekenen met stoepkrijt en nog veel meer. Omstreeks 18.00 uur wordt de dag af gesloten met een gezamenlijke warme maaltijd, waarvoor de deelnemers zich overigens ruim van tevoren hebben moeten opgeven. Daarna wordt de za terdag afgesloten met een muziek-avond (vanaf 20.00 uur) onder leiding van cantor-organist Tajlling Roosjen, In de feestelijke kerkdienst van zondag 22 september (10.00 uur) gaat naast ds. Henna van Heil ook oud-Open Hof- predikant ds. Jac. Smit uit Driebergen voor. en 2 genoemde aanvragen, oden ter bescherming van het mi' -n liggen ter inzage van 18 septenr ïur Mevrouw S.M.E. Koekkoek uit Soest. De moeilijke start van een huisverkoper... De Intruder-rijders - de meesten gehuld in vervaarlijk uitziende leren motor- kleding - kwamen ook nu niet met lege handen. De deelnemers brachten met elkaar - onder het motto: "Intruder-pk's Wie vergelijkt leest de Soester Courant BEDENKINGEN tegen het oot- 30, 3760 CA Soest). Deze worden jersoonlijke gegevens niet bekend o bij het gemeentebestuur worden DENKINGEN inbrengen op een ig, waarbij de vergunningaanvrager "Door een onverwachte situatie moesten wij ons huis snel verkopen. We hadden dus geen tijd om aan het idee te wennen, 't Lijkt zo simpel 'Ik ga mijn huis ver kópen'. Maar zo'n beslissing maakt emotioneel heel wat los. Ons eigen thuis, middenin het dorp, de sfeer... allemaal vertrouwde dingen waar je ineens afscheid van neemt. Eerst probeerden we het zelf te verkopen. Dat zette een moeizaam en tijdrovend verhaal in gang, waarbij we niet de zekerheid hadden dat we alle zaken konden overzien. Evenals vorig jaar bewaren de me dewerkers van de Paardenkamp, het paardenrusthuis in Soest, goede herinneringen aan de invasie van motorrijders die zich afgelopen zondag voordeed. Meer dan vijftig leden van de "Intruder Owners Club Holland" maakten hun op wachting aan de Birkstraat. Met z'n allen namen ze, terwijl de mo toren aan de overkant gestald werden, een kijkje bij de "ouwetjes" in de weilan den, waarbij ze uitvoerig werden voor gelicht door Paardenkamp-beheerder Reinier Valkenhoef. Ook vorig jaar na men de "Intruders" de Paardenkamp op in een van hun jaarlijkse toertochten. Ditmaal ging de tocht van Vaessen (bij Heerde op de Veluwe) via Spakenburg naar Soest. voor de oude pk's" - al een dikke 500 gulden bij elkaar, welk bedrag door het bestuur van de club nog eens meer dan verdubbeld werd. Reinier Valkenhoef kreeg van toercommissaris Peter Verfirugge dan ook een cheque van 1200 gulden overhandigd. De Intruder is een speciale motorfiets (van het merk Suzuki), met als kenmerk o.a. de zgn. V-twins (de stand van de cylinders). En wat de pk's betreft: een Intruder heeft toch al gauw een vermo gen van 65 paardekrachten. De "oudjes" Intruder-toercommissaris Peter Verbrugge (l.) overhandigt de cheque aan Reinier Valkenhoef van de Paarden kamp. van de Paardenkamp doen het met wat minder pk's (een per paard, uiteraard), maar voelden zich absoluut niet de min dere van hun "broertjes". Volgend jaar, aldus Verbrugge, is de opbrengst van de toertocht voor een an dere "bedreigde diersoort". Dan rijden, de Intruders voor de Stichting AAP. Toen besloten we Peters Makelaardij te bellen. Binnen enkele uren waren we met John Peters in gesprek en stippelden de route uit. Met onze eigen verkoop ervaring in het achterhoofd, was dat een hele openbaring. De inzet waarmee het werd opgepakt, de professionele bege leiding van Désirée Peters en de aan dacht voor alle facetten van de afwik keling resulteerden in korte tijd in een koopakte. Het was een moeilijk en emotioneel begin. Met een goede afloop. Dankzij Peters Makelaardij."

Soester Courant | 1996 | | pagina 5