m m ÜR 101 Danscentrum Gerla v/ies Comité: 'Sinterklaasfeest moet weer groot, ouderwets kinderfeest worden' Nieuw ontwerp voor AH Bewoners Koninginnelaan zijn snelheidsmaniakken zat 1 ACTUEEL se Bauers Kwintet ®Dauefö Dé zaak voor at uw vtees- en vfsspecMteiten 6027493 6027493 Anderhalfjaar cel geëist voor poging tot doodslag soest Justitie wil dealer laten zitten PAGINA 2 35 - 601 24 77 5 gangen-menu ƒ55,- -rjCedmirart. tdijk natuurlijk i - Soest 814 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT Pietentelefoon, brieven aan Sint, wedstrijden en activiteiten PAGINA 3 ..\TÏÏ. Kaasboerderij 'De Staelenhoef' KLAREN 88 KLAREN fa TROMP KLAREN k!TROMP taxaties hypotheken 88 Dick en Wanja Kam richten actiegroep op NIEUW WASMACHINES CONDENSDROGERS KOELKASTEN VIDEO AB TELEVISIE AB ZONNEHEMEL INSCHRIJVEN?! LAATSTE WEEK!! NIET LANGER TWIJFELEN: GEWOON DOEN! Soester hoort celstraf en afdracht winst eisen a.OO - 1 7.00 uur I 3.30 uur en belastingadviesmaat- ;verlener voor middelgro- ibeoefenaars. niste "hartje" maatschap, begint ons bedrijf. Naast en ontvangen van bezoe- laat op administratief en cwaardig niveau. rift. redehofstraat 13, 3761 HA ïeer mr drs. H.R.G. Winter, orivé). Informeer naar onze kerstmenu's Ook voor dinerbonnen BURG. GROTHESTRAAT 55 TEL. 035 - 6012516 FAX 035 - 60187 79 lijn gezondheid antwoord trainen ïivo leiding in een dy-builders sfeer ng die mij past \CTIVITEITEN. ober: orose trainingsgroep, lovember: /algie trainingsgroep. len is voor deze groepen een eling van kracht. roefles) Bellen met zwarte Piet, brieven schrijven aan en krijgen van Sint Nicolaas, etalages bekijken, mis schien wel zelf pepernoten bakken en nog veel meer activiteiten staan op de rol voor de periode van 16 november tot en met 5 december. Het Sinterklaasfeest in Soest moet namelijk weer een groot, ouderwets kinderfeest worden. Met hart en ziel heeft Ineke Westerbeek uit Soest zich op de organisatie van een uitgebreid programma gestort. Als di recteur van een evenementenbureau draagt ze de ervaring met zich mee, maar voor het Sinterklaasfeest werkt ze volledig op vrijwillige basis. Omdat ze vindt dat het kinderfeest nieuw leven moet worden ingeblazen en meer is dan een intocht en het uitpakken van ca deautjes op 5 december. Vandaar het nieuwe Sint Nicolaascomité Soest. "Vorig jaar heb ik al geroepen dat het een kinderfeest moet worden. Alles gaat richting de kerst. In november beginnen de kerstmarkten al en wordt je over spoeld met vuurwerk-brochures. En waar is Sinterklaas dan?" Telefoneren Ineke Westerbeek heeft ideeën genoeg. Met PTT Telecom is ze in gesprek over het openstellen van een aantal lijnen, zodat Soester kinderen tijdens het ver blijf van Sint Nicolaas en zijn gevolg in ons land met zwarte Pieten kunnen bel len. Om hun wensen kenbaar te maken of om vragen te stellen. Ook wil de initiator een Postbusnummer openstel len, zodat de verwachtingsvolle, jonge Soesters de Sint kunnen schrijven. Het is de bedoeling dat hun post wordt be antwoord. Verder is het de bedoeling dat er in de periode tussen 16 november en 5 de cember elke week activiteiten worden gehouden voor de kinderen. Contacten met C-drie, de openbare bibliotheek, andere instellingen en de middenstand zijn al gelegd. Deze laatste groep is, evenals het be drijfsleven, vanzelfsprekend een bin dende factor in het beoogde programma van Ineke Westerbeek, want aan alles hangt een prijskaartje. Ook aan dit aspect is gedacht. In de vorm van een etalagewedstrijd en een prijsvraag wil ze alle winkelcentra van Soest bij het kinderfeest betrekken. Verspreid door Soest komen in wisse lende winkels letters te hangen, waar mee een woord moet worden gevormd. Onder de goede inzenders wordt in elk geval een aantrekkelijke hoofdprijs ver loot. Daarnaast zal zowel een jury als BAR, GRILL RESTAURANT STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 (Vervolg van voorpagina) Wethouder Ten Hove (ook PvdA) rea geerde op de kritiek met de mededeling dat het omstreden bouwplan al een hele verbetering was vergeleken met eerdere ideeën, maar nam een flink deel van de zorgen bij de raad al weg door zijn me dedeling dat de project-ontwikkelaar - die namens AH optreedt - bereid ge vonden was het plan te laten overmaken door een nieuwe architect. Verder zou hij op korte termijn overleg plegen met de Welstandscommissie om te komen tot een procedure waarin ruimte zou ontstaan voor "samenspraak" met de raadscommissie R.O. Aanvankelijk leverde het antwoord van de wethouder nog enige onduidelijkheid op. Meilof wilde de spijkerharde garan- Deze week: (geldig tot en met'2.10.1996) Birkstraat 123 Soest Oprijlaan vlak naast bushalte. tie dat de raadscommissie het bouwplan inderdaad nog zou kunnen wijzigen en Witte vond dat raadsleden die openlijk twijfelden in elk geval niet akkoord zou den mogen gaan. Hij stelde het College voor het voorstel maar weer helemaal in te slikken. Visser constateerde zelfs dat er, na de mededeling van Ten Hove, ei genlijk helemaal geen bouwplan meer was waarover een besluit genomen Kon worden. "We hebben dus gewoon niks," aldus Visser. "En tóch bent u tegen...?" informeerde burgemeester De Widt. olijk. Onder curatele? Na een korte schorsing liet Meilof we ten dat hij het voorstel van Ten Hove accepteerde, als dat tenminste inhield dat de commissie uitdrukkelijk haar ak koord met het (nieuwe) ontwerp zou moeten betuigen. Volgens Krijger kwam dat erop neer dat Meilof de wethouder onder curatele wilde zetten, maar Mei lof omschreef het als "een drukmiddel" op de onderhandelingen. Krijger vond het uiteindelijk allemaal best, als dat maar niet betekende dat de bouwver gunning nog weer eens op de lange baan werd geschoven. Hij verweet de oppositie - inclusief Meilof - in dat ver band politiek "ramwerk". "Maar er zijn verwachtingen gewekt en de kogel moet nu maar eens door de kerk." Volgens Krijger had toch eigenlijk nie mand van de raadsleden ecnt verstand van vormgeving en architectuur, reden waarom de beoordeling van bouwplan nen juist aan de experts van de Welstandscommissie is uitbesteed. "Als ik de Welstandscommissie was zou ik nu opstappen..." aldus de WD-er. Met de uitdrukkelijke toezegging dat de commissie R.O. bij alle verdere stappen betrokken zou worden - "ik heb daar geen problemen mee" - wist wethouder Ten Hove tenslotte ook Meilof en de CDA-fractie over de streep te krijgen. Bij de hoofdelijke stemming bleek de gemeenteraad uiteindelijk met 18 stem men voor en 7 tegen met zijn voorstel in te stemmen. De Sint tijdens zijn ontvangst van vo rig jaar. Overeen week of zeven moet het kinderfeest veel uitgebreider worden ge vierd. Ineke Westerbeek werkt eraan. het publiek (die zijn keuze kan door bellen) mogen bepalen welke winkelier zijn etalage het fraaist heeft ingericht, waarbij natuurlijk wordt gelet op de link naar Sint Nicolaas. Verder kunnen middenstanders zich aanmelden als 'hofleverancier' van Sint Nicolaas. Zij krijgen een speciaal ont worpen plakaat van het organisatie comité op de winkelruit, zodat het win kelende publiek weet wie er aan het Sinterklaasfeest meewerkt. Want: voor wat, hoort wat. Meer bijzonderheden hierover worden binnenkort in de Soester Courant ('Het weekblad van Sint Nicolaas') gepubli ceerd. Ineke Westerbeek hoopt op een grote response vanuit de middenstand en het bedrijfsleven. "Alleen 4.500 gul den voor een intocht is niet voldoende. We willen veel meer, desnoods sponsor ik met mijn evenementenbureau, maar ik vind dat zoveel mogelijk onderne mers moeten participeren," aldus Westerbeek die niet de enige Soesterse is die beseft dat het Sint Nicolaasfeest in het afgelopen decennium te vaak werd overschaduwd door teveel gekissebis en te weinig daden van volwassenen. De hoogste tijd, aldus Westerbeek, daarin verandering te brengen. Intocht Uiteraard krijgen de festiviteiten een aanvang tijdens de intocht op 16 no vember, wanneer de goedheiligman op het gemeentehuis zal worden ontvan gen. Westerbeek heeft reeds verenigin gen, waaronder De Springbokken en een kinderkoor, verzocht demonstraties te verzorgen of op te treden tijdens de ontvangst. Daarna zal de Sint zich in een optocht via een (verkorte) route naar (vermoedelijk) de hal van de firma Van Asch begeven, waar speeltoestellen komen te staan en een feestprogramma wordt afgewerkt. Vrijwilligers Het spreekt voor zich dat Ineke Wester beek veel vrijwilligers nodig heeft om haar ideeën te realiseren en het Sinterklaasfeest een nieuwe dimensie té geven. Wie vragen heeft, wil helpen of op welke wijze dan ook een steentje wil bijdragen, kan contact met haar opne men: Ineke Westerbeek, Eigendomweg 17, 3765 EA Soest, tel. 6019322. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken TE KOOP NIEUWBOUW SOESTDIJK Nachtegaalweg Op deze mooie lokatie, gelegen aan een plantsoen, wordt binnen kort begonnen met de bouw van een moderne dubbele villa "jaren 30-stijP met garage, elk op ca. 500 m2 grond. Uitstekend afgewerkt met hoogwaardige materialen. In spraak over afwerking mogelijk. Ind.: entree, toilet, meterkast, woonkamer met erker en schuifpui naar terras. Garage met ruime overkapping. Verd.: 3 slaapkamers, ruime badkamer met ligbad en douche. Apart tweede toilet. Zol der met mogelijkheid voor extra kamer. Koopsom f 520.000,- v.o.n. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties TE KOOP GEVRAAGD Hoekhuis of helft dubbel, liefst vooroorlogs, min. 3 slaapkamers en zolder, evt. te renoveren. Koopprijs f 400.000,- k.k. onroerend goed Bemiddeling Hypotheken Taxaties snel, vakkundig en haarscherp voor een deskundig hypotheekadvies Wij maken er meer van Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Een gevangenisstraf van 18 maaln- den, waarvan 6 voorwaardelijk: dat eiste procureur-generaal mevrouw mr. Y. Kruyer vrijdag in hoger be roep bij het Amsterdams gerechts hof tegen een 51-jarige inwoner van Soest. De man wordt ervan beschuldigd dat hij op 29 juli 1993 zijn toenmalige vriendin met een skateboard meermalen op het hoofd heeft geslagen. Eerder veroor deelde de Utrechtse rechtbank hem tot 9 maanden gevangenisstraf. "Beestachtig," noemde president mr. J. Chorus de manier waarop de verdachte tekeer was gegaan. De man stelde daar tegenover dat hij op de bewuste middag buiten zinnen was geraakt en niet meer wist wat hij deed. Gedurende enkele jaren hadden hij en het slachtoffer een relatie gehad. In 1993 dook er een andere man op met wie de vrouw tot groot ongenoegen van de verdachte een steeds hechtere band kreeg. Op de bewuste middag wilde de verdachte zijn huissleutel terugvragen en de relatie beëindigen. Bij het huis van de vrouw zag hij de rivaal naar buiten ko men, "en toen sloegen bij mij de stop pen door," aldus de verdachte. Hij drong het huis van zijn vriendin bin nen en achtervolgde haar tot in de bad kamer met een skateboard als slag wapen. Door ingrijpen van de buren kwam hij tot bedaren en bleef het toe gebrachte letsel beperkt. De advocaat van de verdachte, mr. M. IJsseldijk, on dervroeg twee psychiaters als getuigen- deskundigen. Zij verklaarden beiden dat de verdachte op het moment van zijn woedeuitbarsting geen controle meer had over zijn emoties, wat mede veroor zaakt kon zijn door de veronachtzaamde suikerziekte waar hij aan leed. In 1987 is de man ook veroordeeld geweest voor poging tot doodslag op een vriendin. Het hof doet uitspraak op 4 oktober. Veel bewoners van de Koninginnel aan hebben er nu genoeg van. In hun straat wordt voortdurend te hard gereden. Een aantal jaren gele den nam de gemeente maatregelen om de verkeerssituatie op de Koninginnelaan veiliger te maken. Er werden wasborden en een drem pel ter hoogte van de Regentes- selaan gemaakt. De wasborden vol deden niet en werden spoedig weer verwijderd. Daarmee kwam echter geen eind aan de problemen. Dick en Wanja Kam, bewoners van de Koninginnelaan, vinden dat er nu echt wat moet gebeuren en richtten daarom de actiegroep 'Koningin- nelaan-Racebaan-NEE' op. "Toen onze kat werd overreden, beslo ten we actie te ondernemen", vertelt Dick Kam. "Het was onze vierde kat in zes jaar die werd doodgereden. Maar je krijgt overal nul op het rekest. Een kat 'telt niet mee." Tijdens eeh avond 'pra ten met B&W' in de Emmakerk op 30 mei kaartte Dick het probleem aan. Ver der namen Dick en Wanja contact op met de heer Van Wanroy, ambtenaar van verkeerszaken. Op zijn advies heb ben ze nu een brief aan wethouder Ten Hove geschreven, waarin de problema tiek duidelijk uiteen wordt gezet. Het eerste probleem wordt gevormd door het vrachtverkeer van en naar het ach terliggende industrieterrein dat de Koninginnelaan als sluiproute gebruikt. "De chauffeurs zouden gebruik moeten maken van de Biltseweg. Met name de zware vrachtauto's, trucks met oplegger en containerwagens van grondbedrijven maken veelvuldig misbruik van de straat en rijden daarbij vaak ook nog te hard. Dat gaat gepaard met denderen en tril len", melden Dick en Wanja in de brief aan de wethouder. Ook buslijn 71 is een doorn in het oog van veel bewoners. "Veel bussen zijn op dit gedeelte van de route meestal leeg", zegt Dick. "De lijn heeft zeker bestaansrecht, want elders in Soest stappen wel veel mensen op. Maar zelfs mensen die in de Koningin nelaan wonen, gaan naar een andere halte." "De bussen rijden te hard én vaker nog agressief en slordig. Bus 71 veroorzaakt behalve lawaai en stank herhaaldelijk schade aan geparkeerde auto's en bo vendien is het voor fietsers een angst wekkende ervaring om rakelings door zo'n luchtzuigende bus te worden gepas seerd", schrijft Wanja in de brief aan Ten Hove. Niet alleen bussen en vrachtauto's ver oorzaken problemen in de Koninginnel aan, want de straat nodigt ook bestuur ders van personenauto's uit het gaspe daal wat dieper in te drukken. Dick en Wanja geven eens een overzicht van een aantal incidenten: twee motorrijders verlaten om twee uur 's nachts het café met oorverdovend geraas; een zware vrachtauto dendert langs om 6.30 uur 's morgens; opgevoerde brommers doen een spelletje racen bij de snelheidsme ter over de volle breedte van de weg om 19.00 uur; twee racemaniakken uit de Schaepmanstraat zitten elkaar achterna om 22.00 uur en rijden daarbij tussen de 80 en 100 km/uur. En zo kunnen ze nog wel even doorgaan. Overleg Dick en Wanja willen niet alleen dat de gemeente reageert, maar ook dat ze be woners betrekt bij de plannen tot verbe tering. Dick: "Er is te weinig overleg met de buurt. De gemeente moet met de bewoners om de tafel gaan zitten." Volgens de heer M.R. Vossestein, beleidsmedewerker verkeer en vervoer van de gemeente Soest, is er inspraak door de Klankbordgroep Soestdijk. "Be woners van de Koninginnelaan zijn daar niet in vertegenwoordigd, maar de Klankbordgroep zou de klachten van de Koninginnelaan ook moeten vertegen woordigen. In de loop van oktober brengt de groep advies uit aan de ge meente voor de verkeersplannen in de wijk het Hart. Dat standpunt wordt ver werkt in het raadsvoorstel aan het eind van dit jaar." Vossestein erkent wel dat er problemen zijn op de Koninginnel aan. "De weg heeft een inrichting die groter is dan de functie. Dat stamt nog uit de tijd dat de Koninginnelaan een belangrijke verbindingsfunctie had voor West-Soest." Wethouder Ten Hove wijst erop dat er controles zijn geweest in de Koningin nelaan. "Naast deze controles heeft er ook een mobiele display gestaan. We zijn nu bezig met verkeersplannen per wijk en daarin zullen-we de klachten van de bewoners meenemen", aldus Ten Hove. Aangifte Jan Richter is chef van politie in de wijk van de Koninginnelaan. Richter: "Een paar maanden geleden hebben wij twee snelheidscontroles gehouden en er de den zich toen geen extreme overtredin- Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax:035-6029995 Bij onverwachte huishoudelijke proble men, is de oplossing direct nabij TE HUURi Want wij bieden: Vraag vrijblijvend de brochure aan én bel: 035 - 602 42 79. Tevens halen wij defecte wasmachines, koelkasten e.d. GRATIS op. gen voor. Het probleem bij de kleine aanrijdingen waarover gesproken wordt, is vaak dat mensen het onderling oplos sen en geen aangifte doen bij de politie. Wij hebben daar dan niet altijd bemoeienis mee." Dick en Wanja vinden dat de politie haar mening niet mag baseren op een korte controle. "De politiecontrole mag niet eens doorgaan voor een redelijke steekproef. De controle werd gehouden in de ochtendspits en dan wordt het minst hard gereden, omdat er dan meer verkeer is, zodat het gewoon niet zo ge makkelijk gaat. Wij, Koninginnelaan- bewoners, moeten u helaas met een an dere werkelijkheid confronteren. En wij kunnnen het weten: wij wonen hier, elke dag", schrijven ze de wethouder. Dat mensen geen aangifte doen is een reden voor het feit dat het aantal onge vallen niet significant hoog is op de Koninginnelaan. Een andere reden is dat de bewoners zelf uiterst voorzichtig zijn geworden. "Mensen kijken wel drie keer uit als ze de oprit op of af moeten of als ze uit een zijstraat komen", meldt Wanja. "Kinderen mogen hier van hun ouders niet eens op de stoep spelen, en terecht. Wij willen dat het racen op houdt en wij willen ons veiliger weten." Permanente maatregelen Om te bewijzen dat ze namens meer mensen spreken, hebben Wanja en Dick een schriftelijke enquête gehouden over 'het verkeer en de slachtoffers op de Het verkeer op de Koninginnelaan zorgt regelmatig voor gevaarlijke situa ties. Koninginnelaan', het merendeel van de bewoners persoonlijk geïnterviewd en een handtekeningenactie en busenquête uitgevoerd op Koninginnelaan en Akkerweg. Ongeveer zeventig bewoners zetten hun handtekening en eisen daar mee snelheidscontroles en beboeting van overtreders en permanente snel- heidsremmende en veiligheidsbevorde- rende maatregelen van B&W. Dick en Wanja doen in hun brief aan de wethou der ook een aantal suggesties voor per manente maatregelen. Dick: "Wij besef fen dat er geen ideale oplossing is. Als je bijvoorbeeld om-en-om links en rechts gaat' parkeren, rem je het verkeer wel af, maar voor fietsers is het bloed link. In Utrecht zagen we een góede oplossing, de zogenoemde 'gumatecs', platte bulten op de weg die in het mid den moeten worden benaderd. Een na deel daarvan is weer dat zij voor de bus sen geen enkel obstakel vormen. We zit ten ook te denken aan gemarkeerde fietsstroken/Dat leidt niet tot een wer kelijke, maar wel tot een visuele versmalling van de weg." Dick en Wanja denken dat politie noch gemeente een duidelijk inzicht kunnen hebben in de werkelijke omvang van schade, leed, angst en wantrouwen die in de Koninginnelaan leven ten aanzien van het verkeer. EEN COMPLETE CURSUS VAN 25 LESSEN VOOR SLECHTS 225,- PER PERSOON! INSCHRIJVING-INFORMATIE Dagelijks (behalve op zondag) van 17.00 tot 20.00 uur. Telefoon: 035 - 602 28 11. Langskomen kan natuurlijk ook en wel op woensdag 25 september van 19.00 - 20.00 uur in ons danscentrum aan de Alb. Cuyplaan 198b te Soest. Twee jaar gevangenisstraf en afdracht van de winst: zeker dertig duizend gulden. Dat eiste de Utrechtse officier van justitie mr. O. Brouwer vrijdag tegen een 33-jarige Soester die tweeëneenhalf jaar lang in XTC en speed had gehandeld. De verdachte werd doorklanten wel de grootste dealer van Soest ge noemd, maar daarvoor had Brou wer geen bewijs. Op 14 juni werd de Soester in Baarn aangehouden nadat de politie hem al een tijdje in het oog had gehouden. Hij bleek nog in het bezit van 180 XTC-pil- len en 28 gram amfetamine. Het laatste jaar dreef de verdachte zijn handel voor namelijk op straat. Door middel van een pieper was hij op afroep beschikbaar voor klanten. Verder hing hij bijna da gelijks rond op het pleintje bij cultureel centrum C-Drie in Soest, waar zich ie dere avond een grote groep jongeren verzamelde. In 1992 was de Soester op house-party's in aanraking gekomen met XTC. Een jaar later begon hij zelf op kleine schaal te handelen op party's. De zaken gingen zo goed dat hij later dat jaar ook speed ging verkopen. "Ik kon er goed van le ven," aldus de man, die zei dat alle winst was opgegaan aan eten, uitgaan en ei gen gebruik. De verdachte verkocht naar eigen zeg gen altijd aan een vaste vriendengroep. Zijn vriendenkring was echter behoor lijk uitgebreid, want hij kende 'zeker driekwart' van de mensen in Soest. Vol gens een koper had de Soester wel zes tig klanten! Sommige klanten verklaar den dat hij ook verkocht aan kinderen onder de zestien jaar, maar volgens of ficier Brouwer was dit een onbevestigd gerucht. Aan de hand van zijn eigen opgave be rekende de politie dat de Soester in de loop der tijd zo'n 3500 XTC-pillen had verkocht en 1800 gram amfetamine. Daarmee zou een winst van 80.000 gul den zijn gemoeid. Dat wilde er bij de verdachte echter niet in. Hij hield het hooguit op 25.000 gulden. De goede kwaliteit van de drugs was het handelsmerk van de Soester. Een reeks kleurrijke namen voor de pilletjes die onder de verzamelnaam XTC worden verkocht passeerden vrijdag de revue om dat te staven. De verdachte wees verontwaardigd de beschuldiging van de hand dat hij in pinguins, sinaasappeltjes, mandarijntjes, citroentjes, aardbeitjes en kipjes had gedeald. Wel gaf hij toe play boys, duiijes en draakjes te hebben ver kocht. Sommige klanten beweerden ook "trip jes" bij de man te hebben aangeschaft. Daarbij gaat het om papiertjes met een druppel LSD die je onder je tong legt. De Soester bleef dit echter pertinent ontkennen. De vele geruchten die op een gegeven moment over hem de ronde deden in Soest, hadden ertoe ge leid dat hij zijn werkterrein verplaatste naar allerlei andere locaties door het hele land. Uiteindelijk was hij blij dat hij was ge pakt, aldus de man. Al langer zou hij met het idee rondlopen om uit de han del te stappen. De reclassering zag als verklaring voor zijn gedrag dat de Soes ter aan een "bedreigende ziekte" üjdt. Hij zou nog hebben willen feesten zo lang het kon. Officier Brouwer hield het vooral op winstbejag. De rechtbank doet op 4 oktober uitspraak.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3