Dest! 699.- brilcentrum nota The Outpost 'Kwetsbare' Open Hof buigt zich serieus over kritiek van buiten Soest wuift 'progressief boegbeeld' uit met milieuveilig triomftochtje vai 159 95 in Soest/ ACTUEEL Officier stelt onderzoek in naar taxi-onderneemster "Een huis verkopen met de blik op oneindig" DEMONSTRATIE Tien maanden cel Soester Werk aan de weg in Soest PAGINA 4 WOENSDAG 25 SEPTEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 Zilveren jubileum enthousiast gevierd PETERS tSF' De makelaar die perfect voor u werkt! Makelaardij L^J Bjr(<straat 87 37(>s hd soest, NIEUWSTE MINI-DISC RECORDER Voor beroving van plaatsgenoot Leidje Tomassen per boerenkar door Soest GESCHENKPAKKETTEN Klachten bezorging de enige echte in diverse kleuren VOOR: 3765 EE Soest 517/601 06 47 GEWILD. svoners komen zich bij de gen, dat kleine en groote ;r dan gewone belangstel- -oor het fruit in hun tuinen, lierbij te bedenken, dat de lar beurt weer bijzondere g heeft voor deze belang- ïetgeen 'n aantal kleinere Is ondervonden. [TIN DE AUTOBUS. :rd in een der autobussen! n zoodanis door v. R. te indeld, dat eerstgenoemde bloeduitstorting boven het bekwaam. Hij werd door id behandeld en per auto aing vervoerd. Tegen van R. verbaal opgemaakt. Voorlichting AV Soest 50 93 460 96; treden; ilisatie Regionale d. Politie, voortgang keer i 3.9.1996; 7; irtnotitie Dciale vernieuwing; ;rs in icterne volks- 'adering it 1996 (BWS); en 9 (schakel); iak reductieplan; sprogramma wegen 1997; ers in gemeenschappelijke VU. idering in gemeenschappelijke seneneducatie. De Open Hof heeft de viering van het 25-jarig bestaan van het geza menlijke kerkgebouw in het afgelo pen weekeinde enthousiast gevierd. Zaterdag trokken de diverse activi teiten enkele honderden belang stellenden. Zondag kreeg de viering gestalte met een feestelijke kerk dienst. Heel wat Openhoffers lieten zaterdag op z'n minst even hun gezicht zien bij de feestelijkheden, die begonnen met het luiden van de klok en een trompetsolo van Bas Bons - naast het klokken torentje - waarin de kerkgangers niet alleen de begintonen van psalm 87 (door sommige kerkgangers beschouwd als dé Open Hof-psalm), maar ook die van het bekende "Lang zal-ie leven" her kenden. Jong en oud kon zich - na het oplaten van een paar honderd ballonnen - overgeven aan een gevarieerd pro gramma met o.a. een puzzeltocht in de wijk, historische video-opnamen, bijbels triviant en zelfs een Zeskamp, plus korte concertjes door - al dan niet - ge schminkte jeugd. Het deed wat merkwaardig aan dat op het plein voor de kerk een bijna com pleet militair kampement was ingericht. Volgens een enkele criticus was dat - nog wel aan de vooravond van de Vredesweek - toch eigenlijk een gotspe, of op z'n best een "herinnering aan de vredestaak van het leger", zoals viel op te maken uit een commentaar op de muurkrant in het kerkgebouw, hetgeen ertoe leidde dat in elk geval een groet aan de Nederlandse militairen in Bosnië werd verzonden. Het bleek overigens te gaan om een keuken- en kantinetent van de landmacht, waarin zo'n 150 kerkleden 's avonds ("voor een vriendenprijsje") van- eén gezamenlijke rijstmaaltijd genoten. 'Kwetsbaar' Dat de Open Hof het oog (en het oor) ook gericht wil houden op de buiten staanders moest tot uitdrukking komen in de "speaker's corner", waarbij van tevoren was beloofd dat de kerk zich "kwetsbaar" zou opstellen en zich van de eventuele kritiek iets zou aantrekken. Met die kritiek viel het wel mee, wellicht omdat minstens de helft van de deelne mers zélf actief bij de Open Hof betrok- nnen sprekers uit het publiek zich. van vragen of het geven van het publiek de gelegenheid hun t langer dan 30 minuten, /engenoemde commissies zal wor- Irmatiecentrum te bellen (tel. nr. lier 1996 eer Swart sommeren bouwde binnen 6 ending besluit af traffe van bestuursdwang. d.v. 3 meter hoge eigeren. Dit besluit n commissie R.O.; xole mocht blijken ig reeds is geplaatst: bestuursdwang), meter hoog. egrond verklaren, igen bij GS. Na afgifte laring bouwvergunning ken bleek en zich daar wel bij voelt. Hoewel kerkenraadvoorzittcr John van der Drift na afloop repte over zo'n 500 belangstellenden - de hele dag door - waaronder ook "een niet onaanzienlijk aantal van buiten de kerkelijke gemeen schap", was de buitenwacht bij dit juist voor hen interessante onderdeel van de festiviteiten nadrukkelijk afwezig. De belangstelling bestond uit zo'n dertig geheide Openhoffers en de "speaker's corner" bleek in werkelijkheid een serie nogal obligate openlucht-vraaggesprek- jes onder leiding van KRO's Ad Lange- bent, waarin de deelnemers hun visie op de kerk in het algemeen of de Open Hof in het bijzonder mochten geven. Dat leverde niet al te veel verrassends op, maar wellicht wel bruikbaar voor de kerkenraad. Een oudere heer, die bekende dat hij zelf altijd de Ichthuskerk frequenteerde, vond bijvoorbeeld het belangrijkste dat het evangelie onverkort werd verkon digd, inclusief het geloof in een hel; een meisje uit de Open Hof maakte duide lijk dat het kerkelijk jargon niet haar "taal" was; een katholieke medegelovige pleitte voor nog hechtere samenwerking en een docente aan een middelbare school hield een pleidooi tegen de ker kelijke beïnvloeding van het onderwijs, met als voorbeeld de verschillen van in zicht over schepping of evolutie. Antiquiteitenwinkeltje Opmerkelijk was de bijdrage van het GroenLinkse gemeenteraadslid Jan Vis ser, die o.m. liet weten dat hij ook een soort zilveren jubileum vierde, namelijk dat hij 25 jaar geleden van zijn geloof gevallen was. Hij illustreerde dat met een aantal gedichten en liet weten dat de rillingen hem over de rug liepen bij de gedachte dat de kerk zich afficheerde als supermarkt, dienstencentrum of af- baal-Chinees. "Daar win je geen zieltjes mee," aldus Visser, volgens wie de kerk meer een soort antiquiteitenwinkeltje was. Hij vond ook dat de Open Hof het feestvieren maar aan de wereld moest overlaten en zich - als "zout der aarde" - veel meer gelegen moest laten liggen aan zaken als welzijn en landschap. "Het is vijf voor twaalf; straks is niet alleen God, maar ook de mens dood," profe teerde Visser. Een verpleegster vond dat de kerkleden Ad Langebent voert gesprekjes met de deelnemers aan de "speaker's corner"tij dens de jubileumviering van de Open Hof De Utrechtse officier van justitie mr. R. Terpstra heeft zich maandag niet ontvankelijk verklaard in de vervolging van het voormalige Soesterse taxibedrijf Atax VOF. Atax moest terecht staan voor de economische politierechter in ver band met een groot aantal overtre dingen van het Rijtijdenbesluit, ge pleegd in 1994. De curator van de sinds maart vorig jaar failliete vennootschap deed een drin gend beroep op de rechter om niet het bedrijf te veroordelen, maar de verant woordelijke vennoot. Deze vrouw zou alleen met haar bejaarde mede-vennoot in zee zijn gegaan omdat hij over een vergunning beschikte. In feite runden ze ieder een eenmanszaak onder de dek mantel van Atax. Alleen de eenmanszaak van de vrouw was verantwoordelijk voor de overtre dingen. De man, volgens de curator een gepensioneerde ouderwetse en degelijke taxi-ondernemer, stond daar volledig buiten. Hij zou als hobby één taxi zijn blijven exploiteren en zijn zaken liepen góed. "Als Atax een boete krijgt opgelegd, is de vraag of de juiste persoon wordt ge troffen", aldus de curator. Bij de vrouw, die ook persoonlijk failliet is verklaard, zou geen geld meer zijn te verwachten. 'Uit het verhaal van de curator bleek dat de bejaarde taxi-ondernemer mogelijk was opgelicht. Ook zou er sprake zijn van valsheid in geschrifte. Feit is dat de belastingdienst en de bedrijfsvereniging nog tonnen opeisen van Atax. Officier Terpstra kondigde aan zo spoe dig mogelijk de vrouw te zullen dagvaar den. "Want zij heeft naar mijn mening deze janboel veroorzaakt." zich wel wat meer konden inzetten voor de zieke medemens; een Liberiaanse vluchteling vroeg meer aandacht voor zijn lotgènoten in de wijk; Open Hof- dominee Hella van Heil vond dat de kerk vooral present moest zijn waar mensen tussen wal en schip dreigden te vallen en niet alleen een "show voor de binnenkant" moest opvoeren. Wat het "zout der aarde" betreft merkte ze op dat dat niet aanstonds leidde tot een programma. Ze vond dat uiteindelijk ook de bron waaruif de kerk haar inspi ratie put niet moest opdrogen. Het kwaad op straat Politieman Kees van Stam toonde zich niet echt optimistisch over de toekomst van de kerk ("in 2035 zitten we waar schijnlijk met z'n drieën"), noch over het gedrag van de kerkgangers, met name van maandag tot en met zaterdag, wat hem soms teleurstelde. Hij vond ook dat kerkmensen zich wel wat nadrukkelijker teweer zouden mogen stellen tegen het kwaad op straat. "Als een half miljoen van de 15 miljoen Nederlanders kwaad in de zin hebben, dan blijven er toch nog een hele bos over om er iets van te zeggen..." Jongerenkoor-dirigent Frank Kooiman meende dat er naast psalmen en gezan gen ook wel andere muziek in de kerk mocht klinken en pleitte o.a. voor ge richte jongerenvieringen. "Zorg dat ze er wat vinden!" De laatste "speaker" stelde tot zijn teleurstelling vast dat de kerk - althans de Open Hof - allerminst zake lijk was. "Het product wórdt slecht ver kocht; de bevolking heeft er geen be hoefte aan." Hij vond dat er minder over kleine dingen gezeurd moest worden en dat de kerk zou moeten uitstralen dat het een "club is die iets te bieden heeft". Warm nest Merkwaardig genoeg leidden pas deze opmerkingen tot protesten van een aan tal toehoorders, die o.a. lieten weten dat ze kriebelig werden van zulke negatieve verhalen en dat de kerk toch verre van een "zaak" was; maar een gemeenschap die ze juist ervaren als "een warm nest". De kerkenraad van de Open Hof heeft alle opmerkingen genoteerd en gaat zich daar in de komende tijd serieus over buigen. "Kerk-zijn is ook luisteren naar wie om je heen zijn," aldus John v.d. Drift. De zaterdag werd afgesloten met een concert van de organisten Tjalling Roosjen en. Jean Telder (op twee or gels), met medewerking van Liesbeth Gankema en Annette van Dijk, dat zeer in de smaak viel. Daarna werd het feest vervolgd in de jongerensoos, waar zich voor de gelegenheid ook oudere ge meenteleden vertoonden. Muren doorbreken Zondag werd de jubileumviering afge sloten met een feestelijke kerkdienst met als voorgangers ds. Henna van Heil en oud-OpenHof-predikant ds. Jac. Smit uit Driebergen. Zij zetten de jarige kerk "op de plaats waar zij hoort", aldus John v.d. Drift. "In een tijd waarin het woord van God schaars is, moet je het doen met watje al eerder hoorde, en dat mag je achterlaten aan wie na ons ko men. Of om het met enkele versregels te zeggen: Doorbreek onze muren, breng ons op weg naar elkaar; dan zal de aarde, open voor U, een bloeiende hof zijn." Een goed startpunt leidt naar succes... ove den 1 eik "We zagen er best tegenop. Huis verkopen, nog niet weten waar je terech't komt. Kinderen die op hetzelfde moment ook nog zelfstandig gaan wonen... Valt er wat te plannen of moet je de blik op oneindig zetten en er het beste van hopen? In zo'n situatie is een goede makelaar zijn gewicht in goud waard. Een gesprek met Peters Makelaardij lag, gezien een eerdere transactie, voor de hand. De manier waarop hij de zaken in de .hand nam en zijn controle over het totaalgebeuren, gaven ons meteen vertrouwen in de afloop. Drs. M. Scheffer in Soest. En steeds was er feedback. Direct vanaf de verkoopopdracht werden we dage lijks op de hoogte gehouden van de vorderingen. Je ziet dan ook hoe correct er wordt gereageerd op kleine probleempjes. Nu staat het bordje "VERKOCHT" in onze tuin. Wij weten waar ons nieuwe plekje is en onze kinderen ook. De kritische instelling die in ons werk nodig is, maakt ons wel eens veeleisend. Maar Peters Makelaardij verdient niets dan lof voor de voortreffelijke wijze waarop ze haar taak volbracht." wilg n 6 weken na deze bekendmaking iders van de gemeente Soest, Post- voor wonen in de groene zone Tel.: 035 - 60 16 251 Digitaal opnemen en weergeven. Meer dan 1 miljoen keer opnemen zonder kwaliteitsverlies Afstandsbediening MDS-JE 500 nu Steenhoffstraat 13a-15 - Soest - Tel: 601 21 32 De Utrechtse rechtbank heeft vrij dag tien maanden celstraf opgelegd aan een 32-jarige Soester die in sep tember 1994 met anderen een toen 26-jarige plaatsgenoot met geweld zou hebben beroofd van zijn auto. De Soester werd gezien als initia tiefnemer. Het slachtoffer had een schuld bij hem. Wat er die dag precies was gebeurd, is nooit helemaal duidelijk geworden. Daarvoor liepen de verschillende lezin gen te veel uiteen. Wel staat vast dat de Soester met twee mannen uit Ede en Barneveld bij het slachtoffer in de auto was gestapt. Even later zou het slacht offer onder bedreiging met een pistool zijn gedwongen uit te stappen en weg te rennen. De verdachten ontkenden dat er sprake was van een vuurwapen. Het slachtof fer zou een stok of een autotelefoon hebben gezien. Een taxi-chauffeur die getuige was van het voorval bevestigde echter dat er een vuurwapen in het spel was. De Edenaar, die werd aangemerkt als hoofdverdachte, was al door het Amsterdamse gerechtshof veroordeeld tot vijftien maanden cel, nadat eerder twee jaar was opgelegd. De Barnevelder kreeg vrijdag ook tien maanden. De Soester, voormalig eigenaar van een koffieshop in Ede, zou de twee mede verdachten hebben gevraagd om hem te helpen de openstaande schuld van vijf duizend gulden te innen. De Edenaar had hier zelf ook belang bij, want hij had op zijn beurt nog duizend gulden tegoed van de koffieshophouder. De Barnevelder speelde een kleinere rol. De straffen die de rechtbank vrijdag oplegde vielen twee maanden lager uit dan was geëist. ERKEND OPTIEKBEDRIJF CONTACTLENZEN VAN WEEDESTRAAT 87 - 3761 CD SOEST - TEL. 035 - 601 71 20 Van Weedestraat Het werk op het gedeelte van de over weg tot de Korte Melmweg is vrijwel af gerond. Maandag is gestart met het ge deelte tussen de Korte Melmweg en het bankgebouw. Ook het werk aan dit ge deelte zal naar verwachting twee weken in beslag nemen. Tijdens deze werk zaamheden zal het fietsverkeer over het fietspad aan de overzijde worden geleid. De parkeerstrook kan niet voor parke ren en laden en lossen gebruikt worden. Tijdens de werkzaamheden wordt voor de voetgangers zo veel mogelijk steeds verharding beschikbaar gehouden. Het autoverkeer naar Soest op de Amster damsestraatweg in Baarn en op de Birkstraat wordt dringend aanbevolen de met pijlen aangeduide route via de Koningsweg te kiezen. De REMU rondt het vervangen van elektriciteitskabels in de trottoirs van de Van Weedestraat vanaf het Nassauplantsoen tot de Anna Paulownalaan af. -Vanaf maandag wor den de kabels aan de overzijde vanaf Braamhage tot de Stadhouderslaan ver vangen. Fietspaden De komende weken wordt doorgegaan met het vervangen van tegels door rood asfalt aan de volgende gedeelten: Het fietspad langs de Koningsweg tussen de aansluitingen Nieuweweg en Vrijheidsweg. Het fietsverkeer richting Overhees wordt aan de overzijde geleid. Uit het fietspad van de Vrijheidsweg aan de zijde van het bedrijventerrein zijn de tegels opgenomen. Het fietsverkeer wordt aan de overzijde geleid. Op andere fietspaden worden de grijze tegels vervangen door dikkere rode te gels. Met dikkere tegels ontstaan com fortabeler en onderhoudsarme fietspa den. In de komende weken gaat het om de volgende fietspaden: De Middelwijkstraat vanaf de Kerke- buurt tot de Molenstraat en de Steenhoffstraat, tussen de Molenstraat en het Kerkplein. De Kerkstraat tussen de Veldweg en de Soesterbergsestraat. Volgende week vinden verder de vol gende werkzaamheden plaats: Op de Smitsweg worden tussen de Weegbreestraat en de Veenbesstraat ter plaatse van de voetgangersoversteken snelheidsremmende voorzieningen aan gebracht. Op deze plaatsen is geen doorgaand verkeer mogelijk. Op de Dorresteinweg tussen de Zuidergracht en het Vaarderhoogt kan Met een triomftocht per boerenkar (dus milieuveilig), gevolgd door een druk bezocht feestje in de Schoof, heeft Soest vrijdagmiddag afscheid genomen van Leidje Tomassen- Holsheimer. De kersverse ridder van Oranje Nassau werd daar door "vriend en vijand" op hartelijke wijze uitgewuifd. Voor de ontvangst in de Schoof maakte het raadslid - door haar politieke vrien den wel aangeduid als het "boegbeeld der Soester progressieven" - een soort persoonlijk triomftochtje door Soest, langs een aantal locaties waarmee ze in haar politieke en maatschappelijke car rière een meer dan bijzondere bemoeienis had gehad. Namens deze instellingen - zoals het CMD (tegen woordig Thuiszorg), de Wereldwinkel, Artishock, het gemeentehuis, het poli tiebureau en het Internationaal Vrou wencentrum werden haar bloemen over handigd, zodat ze met een flinke bos in de Schoof arriveerde. In een van Spullehhulp geleende zetel liet Leidje zich bovenop de feestelijk versierde wagen - waaraan hier en daar nog een spoortje mest te ontdekken viel - en geassisteerd door haar opvolgster Nel Koster enigszins gelaten maar goed geluimd door Soest rijden. De wagen werd getrokken door een tractor, die (tot algemene verbazing der beschou wers langs de route) vakkundig bestuurd werd door haar fractievoorzitter en po litieke hartsvriend sinds jaren, Jan Vis ser, ditmaal min of meer als boer ver momd. In de Schoof was het vervolgens een komen en gaan van familie, vrienden en bekenden. Namens GroenLinks-Pro- gressief Soest bood voorzitter Ansje Hoekstra zowel het komende als het gaande raadslid een cadeau aan. Voor Nel Koster was er een groen-rood "hart onder de riem"; voor Leidje was er een fraai Afrikaans beeldhouwwerk uit Ten- genenge en een dik "vriendenboèk", waaraan tal van bekende en minder be kende Soesters - uit de politiek of daar buiten - een persoonlijke bijdrage had den geleverd. Hoezeer ze door haar po- Tijdens haar toer-door-Soest deed Leidje Tomassen ook het politiebureau aan, waar Paul Werkhoven haar bloe men overhandigde. litieke medestanders werd gewaardeerd als aller "boegbeeld" bleek verder uit de vrolijke liedjes die haar werden toe gezongen. Liefdesverklaring Leidje zelf liet weten dat ze na het af scheid van de raad - de avond ervoor - nauwelijks geslapen had, maar dat ze inmiddels wél wist wanneer ze haar "rid derorde" officieel moest dragen. Verder nuanceerde ze de uitspraken die ze in de Soester Courant had gedaan over haar politieke leven in de "schaduw" van Jan Visser (of juist andersom), hetgeen ze treffend onder woorden bracht met de ontroerende liefdesverklaring: "Jan, ik hou van je! Ik heb veel van je geleerd, we waren meestal éven eigénwijs, maar we hebben fantastisch samengewerkt. Ik stond vaak in je schaduw, maar het was óók wel eens andersom..." een gedeelte van de rijbaan niet door het verkeer worden gebruikt. Dit blijft zo tot de rijbaan van Dorresteinweg wordt verlegd. Op de Burgemeester Grothestraat wordt het riool in het fietspad vervan gen tussen de Emmalaan en de-Anna Paulownalaan. Het fietspad zal daarna van rode tegels worden voorzien. Op de Wielewaal wordt verder gegaan met het vervangen van de bouwwegen door de definitieve bestrating. Aan de Klein Engendaalweg wordt het laatste gedeelte van de wijk Klein Engendaal: de Houtsnip bouwrijp ge maakt. Tegenover de aansluiting van de Smitsweg op de Nieuweweg wordt ver der gewerkt met het aanbrengen van nieuwe riolen. Daarvoor is het fietspad en een gedeelte van de rijbaan van de Nieuweweg tegenover de Smitsweg op gebroken. De fietsers worden over het fietspad aan de overzijde geleid. Op het bedrijventerrein Soesterberg- Noord worden rioleringswerkzaamhe den uitgevoerd op de aansluiting van de Batenburgweg en de Veldm. Montgo- meryweg. Op de Stemerdingweg wordt de bouwweg vervangen door de definitieve bestrating. Op maandag 23 september wordt ge start met het opnieuw bestraten van de Lange Brinkweg tussen de Korte Kerk straat en de Kruisweg. Dit werk zal twee maanden in beslag nemen. Ter plaatse is doorgaand verkeer niet mogelijk. De woningen en bedrijven worden zo goed mogelijk bereikbaar gehouden. Ter plaatse van werkzaamheden wordt van het verkeer extra oplettendheid ge vraagd en een aanpassing van de snel heid. Dit in verband met de veiligheid van alle weggebruikers en degenen, die de werkzaamheden uitvoeren. Van 2 tot en met 9 oktober wordt op de aansluiting van de Smitsweg op de Veenbesstraat een plateau aangebracht. Gedurende deze periode is op de aan sluiting geen verkeer mogelijk. De bus sen van de lijnen 71, 284 en 's avonds lijn 70 zullen worden omgeleid. UITNODIGING Kom nü al kijken naar - onze Kerstetalage met vele Scheepvaart SM UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER Steenhoffstraat 58 Soest 035-602 28 71 Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kunt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. LEVI'S 501 109.95 Van Weedestraat 8a - Soest

Soester Courant | 1996 | | pagina 5