Je moet gek zijn voor dit werk' Expositie Leo Weusten in C-Drie 1 CULTUUR WËLZiJNt aru6hock Try-out1 van Paul Haenen verledep tijd Activiteiten SWS gaan door Op 17 oktober in C-drie met 'Frisse Wind Natuur O) Nabij Tweede prijs voor bloemschikster Volksuniversiteit Soest/Soesterberg WOENSDAG 9 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA liWOENSDAG 9 Zaterdag concert Concertkoor Baarn Rondje So< VOLTOOID Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Carla Coenders, jongerenwerkster 5W51: Soester Courant bereikt wekelijks 30.000 grage lezers. Jeugdhonk laat op zich wachten Opbrengst verkoop bestemt voor project Derde Wereld Groep A Hel Ben Bogaard Quartet. Met zijn tiende voorstelling geeft Paul Haenen een 'try-out' in cultu reel creatief centrum C-drie aan de Willaertstraat. De artiest is er te zien op donderdag 17 oktober. 'Frisse Warmte' heet de show die om 20.15 uur begint. In de nieuwe voorstelling gaat hij een stap verder op de met zijn vorige productie (Smakelijke Voortzetting) in geslagen, succesvolle weg. Voornamelijk als zichzelf zet hij een opgewekte, actu ele, literaire en vooral humoristische voorstelling neer. Ook nu is de directe betrokkenheid van het publiek onmis kenbaar. In 'Frisse Wind' maakt Haenen zijn de buut als chansonnier en voorziet hij ac tuele, locale, nationale en internationale gebeurtenissen van commentaar. Haenen maakt gebruik van audio-visu- ele middelen en er wordt een stevige muzikale inbreng beloofd. Zijn optreden in C-drie is de twaalfde van 22 'try-outs'. Op 2 november gaat 'Frisse Wind' in Gouda in première. Tot en met 14 december volgen dan veer tien optredens en tussen 21 februari en 24 mei volgend jaar brengt hij dezelfde show nog 49 keer op de planken. Haenen kreeg in 1982 bekendheid ais Margriet Dolman en is door zijn unieke Wandeling Op zondag 13 oktober houdt het IVN Eemland de maandelijkse wandeling door het natuurgebied "de Zoom" in Soest. Het beginpunt vindt men aan de rechterzijde van het spoortraject Soest, richting Den Dolder bij de overweg naar het Berkenlaantje. De start is om 14.00 uur. Langzamerhand verandert het decor in de natuur van licht en diepgroen in donkergroen tot bruingele tinten. On miskenbaar is de herfst in aantocht. Dit jaar zat er een overvloed aan vruchten en noten aan struiken en bomen en het laat zich aanzien dat het ook een goed paddestoelenjaar wordt. Iedereen die geïnteresseerd is, is van harte welkom om mee te kijken en mee te genieten aan wat de natuur te bieden heeft. Dit keer zijn de paddestoelen de leidraad. Paddestoelen: een wonderlijke leef vorm. Geheimzinnig en spannend. Niet voor niets komen ze vaak voor in de sprookjeswereld. Onder leiding van natuurgidsen gaan we ze onder de loep nemen, wat niet betekent dat de gidsen het alleen voor het zeggen hebben. Juist de uitwisseling van kennis onderling is leerzaam. Behalve bovengenoemde loep is het meenemen van een spiegeltje aan te bevelen. Voor inlichtingen, tel. 6011186 (zaterdag tussen 12.00 en 14.00 uur). Paul Haenen 'alias' Margriet Dolman. manier van optreden in het theater en op de televisie uitgegroeid tot een van de meest opmerkelijke Nederlandse ?r- tiesten. 'Frisse Wind' is zijn tiende avond vullende voorstelling en vormt Voorals nog het sluitstuk van een ontwikkeling die hem nu ook zonder pruik of snor op alle grote podia in Nederland, en sinds kort ook in België, brengt. Een plaatsbewijs voor de voorstelling in C-drie kost 20 gulden (cjp/pas 65+ en VW-leden: 17,50 gulden). Reserveren is mogelijk bij de VW aan de Steen- hoffstraat 9a (tel. 6012075) en de kassa van C-drie. De openingstijden van de kassa zijn maandag tot en met vrijdag van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag werd voor de vierde keer een bloemschikwedstrijd gehouden voor de verenigingen 'Rondom het Gooimeer' en de 'Utrechtse Bloe misten Vereniging'. Annemiek Floor uit Maartensdijk, die als bloembindster bij Bloemisterij Van Oest werkt, nam de tweede prijs, vijfhonderd gulden, mee naar huis. De bloemschikwedstrijd wordt elk jaar georganiseerd door de NOVA.. Dit jaar was het thema 'Dynamiek in de herfst'. "De zestien deelnemers kregen allemaal dezelfde materialen en drie verschil lende ondergronden. Daarmee moeten zij een zo creatief mogelijk werkstuk maken van maximaal een meter hoog en een meter breed", vertelt Annemiek Floor. "Een jury bepaalt uiteindelijk wie de meeste punten krijgt toegekend." Annemiek Floor had drie jaar geleden al eens meegedaan, maar viel toen niet in de prijzen. Annemieks collega Sonja Gerritsen uit Amersfoort kreeg bij de wedstrijd van zaterdag een eervolle ver melding. Di Lassostraat 65", tel. 6022195 Lezingencyclus Nederlanders voelen zich betrokken bij de Derde Wereld. Dat blijkt onder meer uit de vele giften aan organisaties die hulp bieden aan de Derde Wereld. In deze lezingencyclus wordt uitleg gege ven over ontwikkelingswerk, waarbij wordt ingegaan op het ontstaan van ontwikkelingssamenwerking en op de verschillende werkwijzen van hulpverle ners. Mevrouw Schmitz, die deze lezin gen verzorgt, heeft voor haar studie 'Culturele Antropologie' o.a. stage gelo pen in Lesotho in zuidelijk Afrika als gastonderzoeker bij een hulporganisatie, speciaal om te onderzoeken wat er van de plannen voor vrouwenprojecten in de praktijk terecht kwam. Verder heeft ze in Siërra Leone (West-Afrika) gewerkt aan een visserijproject van de EEG, dat tot doel had de levensomstandigheden te verbeteren van inwoners van vijf vis sersdorpen langs de kust. Men krijgt uit de eerste hand te horen hoe het is om als westerling te leven en te werken in een ontwikkelingsland. De lezingen worden geïllustreerd met dia's of video beelden. Aanvang: dinsdag 29 oktober van 14.00-15.30 uur. Spreker: mevrouw drs. M. Schmitz. Adres: Di Lassostraat 65. Prijs: f 40,- voor 3 middagen van 1,5 uur stencilkosten via docent). Boekbinden Men leert in deze cursus verschillende technieken voor het inbinden van tijd schriften en het repareren van boeken. De eerste les meebrengen: liniaal, geodriehoek 30 cm, schaar, stanleymes, naald met plat oog, stalen rij (halve cm dik, verkrijgbaar in de ijzerhandel). Aanvang: dinsdag 12 november van 9.30-11.30 uur. Docent: A. Snoek. Cursusadres: Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 8 van 2 uur. Cursusprijs: f 145,- materiaalkosten f 50,- via docent). Klusjes Een korte op de praktijk gerichte cursus die uitermate geschikt is voor doe-het- zelvers. Er wordt aandacht besteed aan ondermeer eenvoudig gereedschap, bo ren in hout en steen, zagen, snijden van tegels. Aan bod komt ook het repareren van snoeren, schakelaars, lekkende kra nen en verstopte afvoeren. Aanvang: woensdag 13 november van 19.30-21.30 uur. Docent: A. van Hunenstijn. Cursusadres: Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 6 van 2 uur. Cursus prijs: f 100,- stencils en materiaal f 25,-). Volksuniversiteit Soest/Soesteberg, Di Lassostraat 65, tel. 6022195. Kantoor geopend: maandag 13.00-16.00 uur; dinsdag, woensdag, en donderdag 10.00-13.00 uur. De Schoof, tel. 60125 27 De Engh, tel. 602 19 87 De Praatpaal, tel. 60195 46 De Schoof, Molenstraat 142 Kookgroep voor mannen Tien gezellige kook-eet-avonden voor mannen die het moeilijk vinden om thuis voor zichzelf aan de slag te gaan of daar de kennis voor missen. De kosten zijn f 100,00 voor 10 avonden, inclusief ingrediënten. Men leert en eet die avond (18.00-21.00 uur) dus voor f 10,00. De start is donderdag 31 oktober in De Schoof. Voor deze groep dient men zich op te geven. Toneelgroep De Gulle Glimlach is een enthousiaste groep amateurspelers die de ambitie heeft om te bouwen aan een toneel groep met een eigen identiteit. Hiertoe ziet De Gulle Glimlach graag nieuwe spelers toetreden. De groep repeteert ongeveer 30 donderdagavonden van 20.00-22.00 uur, met als klapstuk mini maal twee uitvoeringen voor publiek. De keuze van het stuk wordt door de groep zelf in overleg bepaald. De kos ten zijn f 25,00 voor 10 avonden. Na tuurlijk bindt men zich als speler voor het hele seizoen aan deze groep. Belangstellenden kunnen contact opne men met de SWS. Bingo De bingo-avonden in De Schoof zijn op zaterdag en beginnen om 20.00 uur. Er worden 10 ronden (f 10,00 per plank) gespeeld en er vindt altijd een verloting plaats. Op zaterdag 23 november extra sinterklaas-bingo. Voor opgave en/of informatie kan men terecht bij Jolanda Dijkman tijdens het spreekuur op dinsdag van 9.30-11.30 uur in De Schoof Molenstraat 142 Soest tel. 6017615. Buurthuis De Praatpaal Speciaal voor bewoners uit de wijk Smitsveen. Eetcafe Elke maandag is men vanaf 17.30 uur welkom in het eetcafé. Vooral alleen staanden of mensen die toevallig geen zin hebben om voor zichzelf te koken De kosten zijn f 7,50. Is men van plan deel te nemen, bel dan tussen 13.00 en 14.00 uur naar De Praatpaal; 6019546. Inloop Elke dinsdag kunnen bewoners van de wijk Smitsveen tussen 20.00 en 21.00 uur bij de buurtwerker binnenlopen voor allerlei zaken die met de woon- en leefomgeving te maken hebben, of ge woon langskomen voor een praatje. Te vens is op deze avonden een lid van de Huurderbelangenvereniging aanwezig om specifieke vragen over het wonen te beantwoorden. De toegang is gratis en de koffie/thee staat klaar. i Stecnhoftstraat 46, tel. 601 95 77 Donderdag 10 oktober The Garden in Filmhuis Een van de publiekslievelingen vanhe Rotterdams Filmfestival 1996 wasj, Slowaakse film van Martin Sulik. eJ hier onbekende regisseur die toch al e, aantal bekroonde korte films op a naam heeft staan. The Garden iSe(l film die op lichte toon en met veel sy, boliek een gewichtige boodschap ij. draagt. Een sprookje dus eigenlijk. Hoofdpersoon is Jakub, een man een jaar of dertig, wiens leven ops, dood spoor zit. Zijn verhouding msin getrouwde Tereza begint hem te very;. len, hij heeft geen woonruimte, eng® zin meer in zijn baan. Zijn vader, 4 hem een klaploper vindt, heeft gen® van hem en zet hem het huis uit. Jakub vertrekt voor een paar dagen n® het verlaten landhuis van zijn opa. j eerste instantie om het te verkop® maar het huis en vooral de tuin oefeng zo'n aantrekkingskracht op hem uit 4 hij zich niet meer los kan maken vandii intrigerende plek. Hij gaat aan de slag in de tot wildernis vergroeide tuin et knapt het huis op. Het dagboek van aj grootvader, met observaties van de rr tuur en het heelal, brengt hem in het nieuwd contact met zaken waarvan ij de waarden al lang vergeten was. Er gebeuren vreemde dingen in de tuk een mierenhoop blijkt genezende krach ten te bezitten, Jakub krijgt vreemit bezoekers op zijn erf die hem onge vraagd wijsheden verschaffen en luiste- ren naar namen als Rousseau ei Wittgenstein. Ook de kennismaking mei de "wonderlijke maagd" Helena, zijn I'. buurmeisje, verandert zijn kijk op hei1, leven. Hij leert het miraculeuze te aan vaarden, terwijl juist de gewone dingen hem steeds onwerkelijker toeschijnen. Aanvang: 20.30 uur; entree: 7,50 gul den; cjp/65+ 6,00 gulden. Zaterdag 12 oktober Jazzconcert Hoewel hij wordt bijgestaan door eea aantal musici van naam is gitarist Ben Bogaard niet bij een breder publiek be kend, maar daarin zou wel eens veran dering kunnen komen. De muziek van het Ben Bogaard Quartet is namelijk in staat om veel meer luisteraars aan te spreken dan alleen de doorgewinterde jazzliefhebbers. Wat bij beluistering meteen opvalt, is de helderheid van deze muziek. De bezet ting van sax, gitaar, bas en drums leven een mooi open groepsgeluid, waarbin nen elk instrument volledig tot z'n recht komt. Alle instrumenten zijn dan ook even belangrijk binnen het geheel. Toch betekent dit niet dat we van het Ben Bogaard Quartet veel collectieve improvisaties kunnen verwachten. De voornamelijk eigen composities vormen de basis voor opmerkelijk melodieuze improvisaties, doorgaans volgens het patroon thema-solo's-thema. De muziek' is duidelijk gebaseerd op de jazztraditie,1 zonder dat er pogingen worden onder nomen om daarvan los te komen. Maar de improvisaties klinken spontaan en avontuurlijk genoeg om de aandacht van de luisteraar een avond lang vast te kunnen houden en tijdens de solo's le veren de overige muzikanten een onnadrukkelijke maar zinvolle bijdrage aan het geheel. De overige leden van dit quartet zijn binnen de Nederlandse jazzwereld al lang geen onbekenden meer. Tenor saxofonist Jasper Blom deed enige jaren geleden van zich spreken met de zeer ondergewaardeerde groep "Zut Alors!", maar had nadien aanmerkelijk meer succes met de enigszins op de Hardbop geïnspireerde muziek van Five Up High. Winnaar van de Boy Edgar Prijs, bas sist Wiero Mahieu, is actief binnen een groot aantal uiteenlopende en interes sante groepen. Dat geldt ook voor drummer Pieter Bast, die overigens op 14 september j.l. nog in Artishock was te horen in het quintet van trompettist Eric Vloeimans tijdens het eerste con cert van dit nieuwe seizoen (zie bij* gaande foto). Dat optreden trok veel publiek en dat zou bij het Ben Bogaard Quintet ook het geval moeten zijn. Aanvang 21.00 uur; toegang f 6,00. Onder leiding van Thijs Kramer geeft u toncertkoor Baarn op zaterdag 9 oktober een concert in de Paaskerk aan de Oude Utrechtseweg in Baarn. Vier solisten en het Baarns Begeleidings En* semble verlenen hun medewerking aan de uitvoering van werken van Mozart. Het concert begint om 20.00 uur. De toegang kost 20 gulden (cjp/65+ 17,50 gulden). Toegangsbewijzen zijn verkrijg baar bij onder meer het VW-kantoor en De Gouden Snaar, beide gevestigd aan de Steenhoffstraat in Soest. door Ari Tegen etenstijd liet onz ongebruikelijk, tergent "Ik ben in de keuken t kijken wie er is", luiddt Marie. Weggehaald van zijn steld op rust, ging Ari rend, in de benen. "Zal de glazenwasser i lijkse rekening van f 1 een collectebus voor ee ziekte", veronderstelde Noch van het een, not was sprake. Arie nog n rechts kijken, maar op kat na, geen kip te bek "Laat ze maar schik he Marie toen was vastge ren beetgenomen. Juis dat Arie overwoog teg protesteren, een uiteei over de jeugd van dezt hij zich geen recht var ben. Hij had gewoon e gen deeg gekregen. Want hoe was het in zij jaar geleden? Belletje-trekken, hee middagen de ouvertui dikke pret. Nooit van het overkwam je gewc wie het meeste lef hai tegenover degenen dit vooraan stonden. Belletje trekken, een veel risico's. Weliswa slachtoffers van een-, je met ziektes waarva boord had, of werd aai dezelfde dag onze op zouden vertellen wat hadden, echt indruk dus ging er ook geen king van uit. Naarmate de middag er een beetje van afgir succesnummer opgev van een ouderwetse een gepoetste kopert gen en vervolgens meeste gevallen was luidruchtig als indi slachtoffers die de de rood van woede aa lichte beroerte van s vuilnisbak met klettt zijn of haar voeten vi besteding die echter v werd geschrapt toer opvoeringeen sup1 wicht Arie voor zijn a neus had verkocht. Desondanks was er g pertoire. Klassiekers nee aan een touwtjt kauwgom vastzetten rem staande auto's r meter uit het zicht v< ren stuk voor stuk su Ouder, maar in strel worden, werd ook A de R.K.Broederscl grappen en grollen, optraden als zacht j ren de sclachtoffers der Cornelius op ee geen aanvang mak richt in Duits, aange met groene zeep ws enkele keer werd oi let, omdat een van d pers van huis meej inktpotten had gedt gen kikkers vrij toej weer zorgde een sti in een winkel voor prettige consternat nader inzien niet bleek als wij verond explosie van de la zeer afdoende oplc woensdagmiddag, het Angelus, sloo deuren van het lë dicht, verdween z zeggen en liet ons rook achter. De kn ter een getalentee had als antwoord e actie bedacht. Alh gen van heiligen i gehaald en er ont gezet... De concie "later kwam ontze kijken moest. "Willen de daders het bevel. Alsof 1 het Korps Marini plus fours, in die drollevangers, als De heer van Wee als vindingrijk cc raad mee. Alvorei ten ontvingen wij wel meer over te i Vele dagen hebb< gen ons ongemak Eerherstel volgde Jongens van Rooi leefden destijds i dat vergrijpen gel den teneinde aar -erger, te ontkome behoorden vierde gen die ten voor met betrekking h leven. 16 oktober was de beurt. Een kl eeuw behorend t voor zondaars al doemenis in de Lieve Heer v demptoristen, de Gerardus deel ui man dan als lie pende Vader afg» lijk om redenei aard was Arie's G.M. vernoemd. "Die kunnen we dag toch niet on gen", verondef Michaël die na had gedaan of zi "Wie zet hem we uitnodigend. No een aanvang ha< scheve gezicht* Bosco en een lej Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 2188 Van 12 oktober tot 18 november is er een expositie van de Derde Wereld Groep Soest in C-drie. Geëxposeerd worden ongeveer 45 werken van Leo Weusten, medewerker van de Derde Wereld Groep Soest. Weusten is autodidact en begon pas op latere leef tijd met schilderen. De expositie toont een grote diversiteit aan onderwerpen, vormen en technieken. Weusten werkt tevens met verschillende verfsoorten (aquarel, olieverf, acryl en gemengde techniek). De baten van deze expositie komen ten goede aan een klein ziekenhuis in Irian Jaya, waar zeer arme Papoea's uit een grote regio de allernoodzakelijkste ge zondheidszorg kunnen krijgen. De expositie is te bezichtigen gedurende de openingstijden van cultureel centrum C-drie: maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 22.00 uur en zaterdag van 14.00 tot 22.00 uur. Theater Sinds 1989 heeft Martin Mens meerdere opmerkelijke jeugd- en familie voorstellingen gemaakt. Zijn voorstel lingen balanceren op de rand van vertel en poppentheater. "Duizendschoon" speelt zich af in Bol land, een land waar nooit wat gebeurt. De koning, Kees genaamd, heeft het er wel erg gemakkelijk, want er zijn nooit problemen. Bolland dankt zijn naam aan een grote berg in het midden van het land. Op een dag gaat Koning Kees de berg op, maar dat had hij beter niet kunnen doen. Martin Mens: "De voorstelling beoogt op een vrolijke en ontroerende manier thema's aan te stippen als macht, alleen of anders zijn en onderdrukking. Een avontuurlijk verhaal waarbij humor de zware thema's oplicht." Duizendschoon is een sprookje voor ie dereen vanaf zes jaar en veel ouder; woensdag 16 oktober om 14.00 uur; Toegang: f 7,50 (kinderen) en f 10,- (volwassenen). Kaarten reserveren is mogelijk bij: C- drie, Willaertstraat 49. Openingstijden kassa: ma. t/m vr. van 13.00-17.30 uur, tel. 6022188; VW Theaterbespreek- buro Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 6012075. Martin Mens. Leren acteren In acht lessen maken deelnemers kennis met de beginselen van acteren of kun nen ze hun basistechnieken verder ont wikkelen. De lessen zijn geschikt voor mensen die nog geen idee hebben of ze kunnen toneelspelen, maar hun talent willen toetsen. Of mensen die al eens gespeeld hebben, maar zich nog weinig bewust zijn van de te gebruiken technie ken. Ook kunnen mensen hun al eerder opgedane basisprincipes opfrissen en uitdiepen. De docente Laura Hagt leert geen ma niertjes aan. Het gaat er juist om je ei gen verbeeldingskracht zo te gebruiken dat het spel elke keer oprecht gemeend is. Daarom is het heel belangrijk dat de mogelijkheden van de eigen stem, het lichaam, beelden en associaties zo goed mogelijk worden ontwikkeld. Dit zijn immers de middelen waarmee je kunt werken. Alle lessen beginnen met een warming-up ten behoeve van lichaam, stem en concentratie. Daarna wordt ge werkt aan het spelen met tekst, de op bouw van scènes, rolopbouw en impro viseren. Als laatste komt de verbeel dingskracht aan de orde. De docente diept alle aspecten van het toneelspelen uit. Voor het leren spelen met tekst bij voorbeeld worden korte dialogen ge bruikt. We analysereri wat er precies staat en wat er bedoeld zou kunnen worden. Een tekst kan echter heel ver schillende betekenissen krijgen als de drijveer van het personage verandert wordt. Zo kan de speler steeds iets an ders bereiken in de scène. Een degelijke basiscursus waarbij het spelplezier hoog in het vaandel staat! De cursus start op donderdag 31 okto ber om 20.30 uur en duurt tot 22.30 uur. Voor 8 lessen betaalt men f 110,-. Aansluitend de cursus start "Scène-trai ning", waarin er gewerkt wordt met scè nes uit de toneelliteratuur of de film. De lessen zijn bedoeld als vervolg op de cursus Acteren of andere toneelervaring en wordt ook door Laura Hagt gegeven. Start op donderdag 9 januari. Men kan zich inschrijven bij de administratie van C-drie, Willaertstraat 49, tel. 6022188. Sinds 20 mei werkt Carla Coenders (28) als jongerenwerkster bij de Stichting Welzijnswerk Soest (SWS). Een periode waarin diepe contacten werden gelegd met jonge ren, maar waarin ook is gebleken dat er nog veel moet veranderen. "De politiek moet zich uitspreken over wat ze willen betekenen voor hun eigen tieners en jongeren", vindt ze. Naast het verzorgen van activiteiten en het begeleiden van vrijwilligers is Carla Coenders coördinator van het jeugd honk. "Een jeugdhonk dat niet bestaat, want de gemeente houdt de jongeren aan het lijntje. Er is wel een werkgroep Lokaal Preventief Jeugdbeleid, maar die heeft slechts een adviesfunctie naar de gemeenteraad. Alle instellingen op welzijnsgebied zijn daarin vertegen woordigd. Ik vind dat ze invloed op het beleid moeten krijgen." Toch heeft Carla Coenders het naar haar zin in Soest. "Het jongerencentrum Barbara Bun te, Carla Koenders en stagiaire Erika Bitter in het 'zenuw centrum' van de Stichting Welzijnswerk Soest aan de Molenstraat. Foto: Goos van der Wilt. waar ik eerst werkte, was veel groter. Het voordeel van een kleine instelling is dat de lijnen korter zijn en dat werkt verhelderend. Het gevolg is wel dat je in het werk dicht bij elkaar staat, je bent betrokken bij eikaars problemen." Het werk bij SWS omschrijft ze als 're laxed'. "Vooral de inloop is leuk. Daar leg je diepere contacten met jongeren. Dit werk moet later worden overgeno men door vrijwilligers en een beheerder. Mijn collega Barbara Bunte en ik gaan dan meer de straat op." Bungeejumpen Uit gesprekken blijkt dat jongeren open staan voor Carla Coenders en de andere medewerkers van SWS. Carla Coenders: "Dat is vooral afhankelijk van je eigen houding. Je moet gek zijn voor dit werk en geïnteresseerd in de leefwereld van tieners. Het leukste is dat jongeren een uitdaging zien in dingen. Ze willen grenzen verleggen. Hoewel ik niet weet of dat slim is. Vroeger deden ze dat bijvoorbeeld door te voetballen, maar nu door te bungeejumpen." De jongeren met wie Carla Coenders in contact komt, hangen vaak op straat rond. "Die straat is een stuk cultuur, een ontmoetingsplek. Daar onderhouden die jongeren hun contacten. Daar is in principe niets mis mee, maar op andere mensen komt dat bedreigend over. Dat heb ik zelf ook wel eens." Carla Coenders is van mening datje dit werk niet vol kunt houden tot je 65 bent. "Op een bepaald moment kun je het tempo van jongeren niet meer bij houden en hun leefwereld niet meer volgen. En dan moetje stoppen." Hoewel ze nog steeds op een jeugd honk wachten, gaan de activiteiten gewoon door bij het jongerenwerk van Stichting Welzijnswerk Soest (SWS). Jongeren werksters Barbara Bunte en Carla Coenders hebben contact met drie groepen tieners en jongeren en stagiaire Erika Bitter is druk bezig met de promotie van het JongerenlnfoPunt JIP. "Het is moeilijk de jongeren enthousiast te houden voor het jeugdhonk", vertelt Barbara Bunte. "Ze denken dat het er toch niet komt. Een nadeel is natuurlijk ook de doorstroom. De jongeren die een paar jaar geleden vochten voor een jeugdhonk, zijn er nu te oud voor ge worden." Het is volgens SWS belangrijk dat er een jeugdhonk komt, omdat de jongeren dan niet meer op straat rond blijven hangen. Het honk moet dagelijks van 16.00 tot 22.00 uur open zijn. "Het buurthuis De Schoof is maar een paar keer per week open", zegt Barbara Bunte. "Het gebouw is niet van de jeugd zelf, dus kun je ze geen verantwoorde lijkheid erover geven." JIP Stagiaire Erika Bitter is inmiddels bezig met de promotie van het JIP. "Het JIP is een informatiewinkel voor jongeren waar ze meer te weten kunnen komen over bijvoorbeeld drugs, scholing, sek sualiteit, cultuur en recht. En niet alleen de jongeren, maar ook ouders en leer krachten kunnen bij het JIP terecht." In Soest bestaat de informatiewinkel sinds oktober 1995. Veel belangstelling is er nog niet, maar daar gaat Erika wat aan doen. "We hebben nieuwe posters gemaakt en gaan binnenkort een informatiemarkt houden waarvoor we alle scholen willen uitnodigen." Een belangrijk onderdeel van het jonge renwerk is het organiseren van toer nooien. Barbara Bunte: "Daar is altijd veel belangstelling voor. Op 20 oktober is er een basketbaltoernooi en op 27 oktober gaan we voetballen. De toer nooien vinden plaats in Sporthal De Bunt en teams kunnen zich nu nog op geven." Barbara Bunte en Carla Coenders hebben een programma ge maakt van de activiteiten in 1996/'97, die plaatsvinden in De Schoof aan de Molenstraat. Dinsdag 19.30 tot 22.30 uur: inloop 19.30 tot 21.00 uur: JIP Woensdag 16.00 tot 17.30 uur: meiden inloop 19.30 tot 22.20 uür: voetbalcafé tijdens belangrijke wedstrijden Donderdag 14.00 tot 17.00 uur: JIP Zelfverdediging voor meiden Vrijdag 20.00 tot 01.00 uur: Party 20.00 tot 24.00 uur: inloop De Derde Wereld Groep Soest houdt van 12 oktober tot en met 18 november een expositie in Cultu reel Centrum C-Drie. Er worden ruim 50 schilderijen van Leo Weusten geëxposeerd en te koop aangeboden. De opbrengst komt ten goede aan een ziekenhuisje in Irian Jaya. "Het ziekenhuisje verkeert echt in een erbarmelijke situatie", vertelt Weusten. "Er zijn bijvoorbeeld 35 bedden waar van er maar tien een matras hebben. Er werken drie of vier verpleegsters. De dokter komt alleen als het erg nodig is. Er is werkelijk gebrek aan alles." De hulpverlening aan het ziekenhuis is een project van de Derde Wereld Groep Soest. De groep houdt zich bezig met kleinschalige projecten. Belangrijk is dat de werkzaamheden uiteindelijk zelfstan dig door de bevolking kunnen worden uitgevoerd. Ook de emancipatie van vrouwen staat centraal. Weusten: "Het project is bedoeld voor de allerarmsten. Het ziekenhuisje bestrijkt een groot ge bied, waar verschillende stammen wo nen. Veel voorkomende ziekten zijn malaria, bronchitis, darmziekten en on dervoeding." Diversiteit Weusten begon pas op latere leeftijd met schilderen. "In 1987 had ik mijn eerste expositie, ook hier in Soest. De laatste jaren zijn mijn schilderijen zeven keer tentoongesteld in onder andere Amster- Leo Weusten voor één van zijn schil derijen die te zien zijn in Artishock. dam en Voorthuizen." De expositie zal een grote diversiteit aan onderwerpen, vormen en technieken laten zien. "Ik werk met verschillende verfsoorten, zo als aquarel, olieverf en acryl. Verder schilder ik zowel figuratief als abstract. Vaak staan tegenstellingen bij mij cen traal. Steeds weer besef ik dat mensen toch rare wezens zijn." Op zaterdag 12 oktober opent Ria Bremer om 16.00 uur de tentoonstelling in de grote hal van C-Drie. Het centrum is van maandag tot en met vrijdag geo pend van 9.30 tot 22.00 uur, op zater dag van 14.00 tot 22.00 uur en meestal ook op zondag na 14.00 uur.

Soester Courant | 1996 | | pagina 12