mm m Wildschut Optie< Tot 2010 geen woningbouw in Hees ding mk Sirenemast toch op Ir. Menkolaan Hemelwater 't Hart moet de grond in Zorg bodemvervuiling 'ongegrond' I 1 ACTUEEL SIMON FRANK ZN Soester zit in Spaanse cel -^9!NA2 WOENSDAG 9 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Buurtschap wordt geen reserve-locatie voor nieuwbouw m/v B ITERIE TIPIITEV COLLECTIE IE T1PIITEI ILI1IG ER, 14.00 (JUR IHUIE1 I0EIT PvdA-fractie wil verharde tuinen aan banden leggen Van Den Brink :v R -Ti-' Alternatieve locaties volgens college niet haalbaar ag af 14.00 :entrum 8K$SBi D66-fractie Soest vanaf zaterdag ook op Internet Schaakschool Soest SWOS mag volgend jaar nieuwe bus aanschaffen ambachtelijk timmerbedrijf Man verschijnt niet in rechtbank Tegen overbelasting riolering en verdroging wijk Sanering terrein De Schakel voor nieuwe huizen jongeren Verdachten van autodiefstal in kraag gevat j, - 88S» M* ""^sss. l 8.00 - 1 7.00 3.30 uur. lienstverlening aan idige handicap en hun i woonvorm van 40 illen wij in contact of 08.30 - 10.3(1 uur. i verstandelijke ekenhuiswezen 7,- bruto per maand bij regelmatigheidstoeslag den ingewonnen oubadour'. 10 dagen na het merpoort, tdheuvelweg 11, ilbank Rotterdam inzake leverancier ve tapijten cl ngewone zeer decoratieve ?n zijden, deels ongewone, klassieke i, Nain met zijde ingelegd, Bidjar, van Perzische knoopkunst, tevens zijden Srinagar, hoogst interessante rende, bijzondere, veel gevraagde meest vooraanstaande ontwerpers oot gsvoorraad komt nu uk onder de hamer middels .00 uur laren 'estelde zalen van van echtheid •n GBK (Veilingen - Taxaties - Liquidaties) raarder, Arnliemseweg 15, Amersfoort In Hees zullen in elk geval tot 2010 geen woningen worden gebouwd. Dit zal in het nieuwe bestemmings plan (1999-2009) voor het buurt schap worden besloten, zo heeft een meerderheid van de raadsfracties besloten. Deze uitspraak kwam vorige week in de commissie ruimtelijke ordening. Het gebied is volgens de WD, de PvdA, Gemeentebelangen Groen Soest, GroenLinks/Progressief Soest, D66 en GPV/SGP/RPF niet nodig als reserve locatie voor woningbouw. Ze verwach ten zelfs dat er tot 2015 geen behoefte is aan nieuwe huizen in Hees. In Soest is er, aldus de fracties, voldoende ruimte om de volkshuisvestingsnota van de ge meente uit te voeren. Alleen het CDA en Burgers met een Andere Mening (BAM) houden er een andere mening op na. Deze twee frac ties, die met negen van de 27 raadszetels een minderheid vormen, willen Hees wél als bouwlocatie achter de hand hou den. Dit was min of meer afgesproken bij de behandeling van de Structuurvisie die in 1992 werd vastgesteld door de raad. Karakter Hees zal, in elk geval de komende twaalf jaren, zijn dorpse karakter behou- den. Het weiland langs de Insinger- straat, dat eigendom is van de ge meente, zal niet worden beböüwd. Op het terrein komt zelfs geen wijzigings bevoegdheid, zoals het college graag had gezien. Met een dergelijke bepaling zou het gemeentebestuur gemmakkelijk van het aanstaande bestemmingsplan kunnen afwijken en het weiland alsnog een bouw/woonbestemming te geven. In het bestemmingsplan wordt elke 'ontsnappingsclausule' geweerd, zodat het buurtschap met zijn huidige karak ter behouden blijft. Nog dit najaar zal het gemeentebestuur overigens discussiëren over een finan ciële tegemoetkoming aan de gemeente Amersfoort. In de keistad wordt immers een aantal woningen gebouwd voor Soesters die niet in hun eigen woon plaats onderdak vinden. Soest zal hierin Dit weiland aan de Insingerstraat blijft voorlopig onaangetast, hebben de raads fracties besloten. Foto: Goos van der Wilt. eventueel een financiële bijdrage leve ren. De PvdA had de discussie over de com pensatie aan Amersfoort liever eerder gevoerd, nog voor de besluitvorming over Hees. Maar haar eigen wethouder Piteter ten Hove meldde vorige week dinsdag dat deze discussie op zich Iaat wachten, totdat het Gewest Eemland met een voorstel op de proppen komt. Stenen zijn tegenwoordig zo 'in', meent Wil Stekelenburg, dat de ge meente maar eens limieten moet gaan stellen bij de betegeling van percelen. De PvdA-ster denkt dat haar 'proef project' zal bijdragen aan de opvang van hemelwater in de grond. Als elke burger maar doorgaat met het leggen van tegels, stroomt teveel regenwater door de putten het riool in en dit wil de gemeente nu juist voorkomen. Daarom stelde Stekelenburg vorige week woensdag voor per perceel een maximaal aantal vierkante meters te bepalen, die door de bewoners mo-i gen worden verhard. "Dat kan een interessante discussie worden, maar zo ver zijn we nog niet," reageerde wethouder Ries van Logtenstein beleefd. Het Fractie-as sistent P. Moens van GPV/SGP/ RPF was directer: "Dat is het top punt van bureaucratie." RESTAURANT t Bij ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Nog een mogelijkheid theater/dinervoorstelling op 19 oktober. p.s. woensdag sluitingsdag BAR, GRILL RESTAURANT (Al ome ftnelittii kmtuoc* «Mini) STEENHOFFSTRMT 47 SOEST 035-6018252 MENU B Balgehakt met bakaardappelen en sperziebonen Yoghurt met kersen ioflapje met gekookte aardappelen en rode kool Chocoladepudding zondag. areribs met bakaardappelen en s cht. Capucijnerschotel met spekjes en sla Frambozenbavarois Zalm met lintpasta prei en tomaat Yoghurt met perzik /erse worst met bakaardappelen en bloemkool IJsje met chocoladesaus 19.00 uur, f 2,75 per bezorging, les, koude en warme uw party of evenement, r informatie! [035) 541 40 13 Nadat het college besloot dat een nieuwe sirenemast van het ministe rie op de Ir. Menkolaan mocht wor den geplaatst, is er veel over gezegd en geschreven en zijn er vergaderin gen en onderzoeken naar andere locaties aan gewijd. De mast zal als nog aan de Ir. Menkolaan worden neergezet. Het college heeft geen geschikte, alter natieve plek kunnen vinden voor de mast. De locatie Mariënburg viel af, omdat de eigenaar niet wilde meewer ken. Het terrein van het Griftland Col lege werd geschrapt, omdat de sirene vanaf die plek niet overal hoorbaar zou zijn. En de Lazarusberg bleek te hoog gegrepen, omdat de mast daar nog dich ter bij de woningen zou komen te staan en de gemeente problemen verwacht met de omwonenden. De buurtbewoners van de Ir. Menkol aan hadden eerder al bezwaar gemaakt tegen een sirenemast in hun straat. Op een meter of twintig, dertig van de be oogde plek staat namelijk het monu ment, waar elk jaar de dodenherdenking plaatsheeft. Dit bezwaar was aanleiding voor het college te gaan zoeken naar andere locaties. In juli van dit jaar besloot de gemeenteraad, dat indien deze zoek actie zou mislukken, de mast alsnog op de Ir. Menkolaan zou moeten komen te staan. Het college geeft nu gehoor hier aan. Overigens zal de sirene niet elke maand In de bosjes, links op de foto, zal de sirenemast worden geplaatst. loeien, dit in tegenstelling tot de oude sirenes. De maandelijkse proef kan dankzij nieuwe technieken geluidloos worden uitgevoerd. Vanaf zaterdag is de Soester gemeenteraadsfractie van D66 ook op Internet te vinden. 'Surfers' kunnen de mededelingen vinden via http:/./ home.pi.net/~floetjan. De lokale fractie zet zaterdag onder meer de algemene beschouwing op Internet. Op dinsdag 22 oktober komt het Tweede Kamerlid Bert Bakker van D66 naar Artishock aan de Steenhoffstraat om te praten over het D66-gevoel. Bak ker is belast met de sociale zekerheid en is bestuurslid van de fractie in Den Haag. De bijeenkomst op 22 oktober begint om 20.15 uur. leren schaken voor kinderen 6-14 jaar. Er zijn nog enkele plaatsen open op de beginnerscursus (IA) vrijdags 17-18 uur. Kosten f 25,- voor de cursus t/m januari 1997. 035-624 96 26 (9-17 uur) 06-532 641 15 (na 17 uur) De Stichting Welzijnswerk Ouderen Soest (SWOS) heeft van het college toestemming gekregen om een nieuwe vervoersbus aan te schaffen. De ouderenbus mag volgend jaar tussen maart en september worden gekocht. De SWOS beschikt over twee bussen, waarvan er eentje een jaar oud is. De ander is bijna vijfjaar oud en om hoge garagerekeningen te voorkomen, wil de SWOS de bus vervangen. De boek waarde ervan is nog 13.000 gulden, bij inruil levert het voertuig vermoedelijk twintig mille op. In 1992 kostte de bus 109.000 gulden. De SWOS verwacht dat de nieuwe bus kan worden gefinancierd uit de gereali seerde afschrijving, de inruilwaarde en sponsorgelden. Het college heeft overi gens de voorwaarde gesteld, dat de bus alleen mag worden gekocht als de struc turele jaarlasten niet toenemen. De nieuwe bus zal geen lift hebben, omdat er al een lift op de andere bus zit. Deze bus wordt daarom gebruikt bij rolstoelvervoer. Tel.: (035) 601 4614 Het komt vaker voor dat een ver dachte niet komt opdagen bij een zitting van de politierechter, maar de 35-jarige Soester die maandag in Utrecht moest verschijnen, had wel een beel goede redén voor zijn af wezigheid; hij zit een straf van zes jaar uit in Spanje. Rechter, mr. D. Bakker besloot niet op diens terugkomst te wachten en veroor deelde de man wegens dronken rijden tijdens een rijverbod tot twee weken celstraf, 1250 gulden boete en zes maanden voorwaardelijke rijontzegging. De straf was gelijk aan de eis. In september vorig jaar reed de man na een avondje stappen naar huis. In Zeist werd hij aangehouden door de politie. Uit de ademtest, die op het politiebu reau werd afgenomen, bleek dat zijn cohol-gehalte 550 microgTam was. De maximaal toegestane hoeveelheid is 220 microgram. De man mocht naar huis, maar kreeg van de politie een rijverbod opgelegd tot de volgende ochtend. Hij liet zich echter met de taxi linea recta naar zijn auto brengen, waarna hij zijn tocht naar huis vervolgde. Hij was er niet op bedacht dat de verbalisanten al lont hadden geroken. Zij waren hem gevolgd naar zijn auto en hij werd voor de tweede keer die nacht aangehouden. Bovendien bleek dat de man sowieso niet had mogen rijden, omdat hij ook al van de rechter een rijontzegging had opgelegd gekregen. Die was nog niet verlopen. De rechter vond dat de eis van de officier van justitie aan de lage kant was. Gezien de huidige omstandigheden van de Soester besloot hij haar echter te In het gemeentehuis wordt een in tensieve voorlichtingscampagne voorbereid voor de bewoners van de circa tweeduizend huizen in 't Hart. Doel van de actie dat zoveel moge lijk hemelwater in de grond terecht komt. Op dit moment verdwijnt regenwater en dergelijke in de riolen die in 't Hart ver ouderd en dringend aan vervanging toe zijn. Als meer hemelwater via de grond wordt afgevoerd, neemt niet alleen de druk op het rioolstelstel, maar kan ook de verdroging van de'wijk worden te gengegaan. De gemeente denkt al aan een project, waarbij de dakafvoer van elke woning wordt aangesloten op een regenton. De bewoners kunnen het opgevangen wa ter gebruiken voor de tuin. Met name D66 is een warm voorstander van dit plan. De gemeente zal zich evenmin onbe tuigd laten als het gaat om maatregelen. Hoewel Gemeentebelangen Groen Soest er tijdens de begrotingsbehande ling door de raad nog op wil terugko men, valt te verwachten dat in de daar opvolgende raadsvergadering overeen stemming wordt bereikt over de vervan ging en vergroting van de riolen in 't Hart. De kosten voor het project, dat nog niet helemaal is bijgeschaafd, zijn geraamd op 650.000 gulden. Voor de financiering doet de gemeente een greep uit de pot reserve riolering. Op een vraag van Ellen Huberts (VVD) of de maatregelen tot extra belastingverho gingen zullen leiden, antwoordde wet houder Ries van Logtenstein dat hij ver wacht dat alles binnen het budget kan worden gerealiseerd. Bij onderzoeken sinds 1993 is komen vast te staan dat de uit de jaren vijftig daterende betonriolen in 't Hart in slechte conditie verkeren. Hetzelfde geldt voor de pvc-riolen die tien jaar jonger zijn. Lekkages in en gaten in het wegdek zijn terugkerende problemen De Hartweg in de wijk 't Hart, waar de riolen zullen wórden vervangen en ver groot. Foto: Goos van der Wilt. geweest en bij hevige regenbuien kon het riool niet al het water snel genoeg verwerken. Van Logtenstein beloofde de commissie milieu vorige week dat het college een plan zal voorbereiden dat moet leiden tot een maximale opvang van het he melwater in de grond, en dus niet in het riool. De wethouder verklaarde dat de gemeente externe deskundigen zal in schakelen, maar dat ook de medewer king van de bevolking een absolute noodzaak is om het plan te doen slagen. Lukt dit niet, dan zou het in het ergste geval wel eens zo kunnen zijn, aldus de wethouder, dat eens in de twee jaar grote wateroverlast ontstaat in sommige gebieden. Voorlichting naar de burgers toe zal dan ook*een grote rol gaan spe len. Een aantal raadsfracties heeft zijn zorg uitgesproken over de vervui ling van het voormalige terrein van de openbare basisschool De Scha kel. Volgens wethouder Ries van Logtenstein en ambtenaar J. van Gent is hier evenwel geen reden voor en is de zorg ongegrond. Drie Soesters, in de leeftijd van 24 tot 27 jaar, zijn zondagmorgen om één uur aangehouden in Hilversum. Ze worden ervan verdacht de Opel Kadett te heb ben gestolen, waarin ze reden. De auto was kort daarvoor ontvreemd op de Koninginnelaan in Soest. De politie was daarvan op de hoogte gebracht, maar een eerste speurtocht in die omgeving leverde niets op. Haar collega's van het district Gooi en Vechtstreek hadden even later meer succes. Of de diefstal verband houdt met de verdwijning van andere Opel Kadett's, was maandag nog niet duidelijk voor de politie. In de grond onder het inmiddels afge broken schoolgebouw zijn polycyclische aromatische koolwaterstoffen (pak's) aangetroffen, afkomstig van een kolen handel die voorheen aan de Klaar- waterweg was gevestigd. De gemeente spreekt van een 'ernstige verontreini ging', maar sanering van de grond is niet urgent. Niettemin is besloten de ver vuilde grond weg te halen, voordat er sociale huurwoningen voor jongeren worden gebouwd. Het feit dat er wo ningbouw wordt gepleegd, heeft het col lege tot die keuze gezet. Aldus ant woordde Van Logtenstein op een vraag van PvdA-ster Wil Stekelenburg. Nel Koster (GroenLinks/Progressief Soest) en Gerard van den Deijssel (Gemeentebelangen Groen Soest) spra ken hun bezorgdheid uit over de even tuele vervuiling van aangrenzende per celen. Pak's zijn kankerverwekkend, merkte Koster op, en dus moet er uiterst zorgvuldig mee worden omgegaan. Sanering van particuliere grond is een zaak van de eigenaren, stelde Van Logtenstijn nadrukkelijk. De kans dat, de pak's zich via het grondwater hebben verspreid, wordt nagenoeg uitgesloten. "De verontreiniging zit niet diep," aldus de wethouder. Hooguit zijn twee tuinen achter het gebied (gedeeltelijk) vervuild. Van Logtenstijn is bereid buurtbewoners inzicht te geven in bepaalde passages van het rapport dat ingenieursbureau Oranjewoud voor de gemeente op stelde. Ook wil hij ze voorlichten, zodat de buren desgewenst actie kunnen on dernemen. Subsidie De sanering van de grond zal volgens Van Logtenstijn geen vertraging van de woningbouw (1997) opleveren. Op het terrein komen tientallen woningen die de Woningstichting Soest aan jongeren gaat verhuren. De aanvangshuur kan worden beperkt op 600 gulden, onder meer dankzij een subsidie van het rijk, die de gemeente kan krijgen. Deze sub sidie komt neer op vijfduizend gulden per woning. Volgens dezelfde regeling kan de ge meente geld krijgen voor de bouw van zeventien woningen op het terrein van dierenhandel Van den Brink in Klein Engendaal. Ook voor dit project maakt de gemeente recht op vijf mille per huis, waardoor de aanvangshuur niet meer zal zijn dan 670 gulden. Deze huizen worden in opdracht van de woning bouwvereniging St. Joseph gerealiseerd. Ziotu góed in de verte, maar wordt 't dichtbij minder? DaB bent u waarschijnlijk aan een leesbril. Profiteer nu van onze unieke aanbieding Leesbril op sterkte Een k walitatief ui (stekende leesbril met keus uit diverse kleuren güi uitvoeringen, com pleet mot glazen ap uw eigen sterkte. Bovendien krijgt u de ogentest tijdelijk''gratis* Da's toch triool bekokon. K - «U-W Gediplomeerd Optometrist, lid A.N.V.O. f BRILMODE CONTACTLENZEN TÖqGMETING OOGDRUKMETING Zuidpromenade 14, 3768 EM Soest, Tel - en faxnr. 035 - 602 22 12 I

Soester Courant | 1996 | | pagina 3