Legpuzzel of stapuzzel Ham fm IWËLZUNl lïlüiïüifi Reacties van Lezers Bijeenkomsten project Vereenzaming Ouderen Internationale Hobbybeurs KREA-DOE1996 Veel klachten vergoedingsregeling fysiotherapi WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGIjr WOENSDAG I 7e JAARGANG NR. 8 Secretariaten Ouderenbonden Belangrijke Speciale a telefoonnummer ^yooTCÏ Lezen voor blinden en slechtzienden III' Ilullfl 1,1 I'iü h l11 i r f 5 Ij Activiteiten ANBO-Soest Activiteiten PCOB Activiteiten KBO/Soest/S'berg Veranderen van ziekenfonds Maandelijks informatie-uurtje KBO in de Vijverhof Telefooncirkel in Soest en Soesterberg In dienstencentrum De Vijverhof Decembermaand Biljartmaand 60 23(| Nog diverse plaatsen bij SWOS- cursussen en activiteiten Griep Receptie 10' V Blijf niet aan de kant zitten, maar maak uw eigen pagina nog interes santer. Uw bijdrage kunt u richten tot de Werkgroep Seniorenpagina, p.a. Dalplein 6, 3762 BP Soest, tel. 6023681. U kunt u ook wenden tot de werkgroepsleden: T. Duhen, tel. 6017193, H.J. Koster, tel. 0346-352689, H.C.M. Henken, tel. 6017938, A.F.J. Nachbahr, tel. 6025021, T. Beek, illustrator, tel. 6019434 of bij M. van Weelden, coördina tor SWOS, tel. 6023681. De volgende Seniorenpagina ver schijnt in de Soester Courant van woensdag 20 november. Kopij graag vóór maandag 4 novemver inleveren bij de werk groep of één van de werkgroeps leden. Uw bijdrage graag voorzien van naam en adres. SENIOREN ■pagina •ANBO-Soest: Talmalaan 28,tel. ó0167^5- KBO-Soest(erberg): H. Henken Valeriaanstraat 75, tel. 6017938. PCOB-Soest: mevr. J. van ner Bijl-de long Buntweg 13, tel. 6010845. ANBO-Soesterberg: G. dus schootenGen. Winkelmanstraat 41, tel. 0346-353338. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyennic- Chr. Huygenslaan 108, tel. 0346- 352041. Seniorenbus Maaltijdvoorziening Personenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting Klusjesdienst Centraalmeldpunt vrijwilligershulp De projectgroep Vereenzaming Ou deren in Soest heeft voor de komende maanden een aantal activiteiten op stapel staan welke zowel bedoeld zijn voor de ouderen zelf als voor hen die werkzaam zijn voor en met ouderen. Studieconferentie professionals Op 14 november wordt er een stu dieconferentie georganiseerd voor professionele hulpverleners over de bestrijding van de eenzaamheid onder ouderen in Soest. Deze conferentie is een vervolg op de in april gehouden bijeenkomst voor vrijwillige hulpverleners en beoogt de samenwerking en uitwisseling van know-how tussen professionele en vrijwillige hulpverleners inzake de vereenzaming nader gestalte te ge ven. Tevens wordt hiermee uitvoe ring gegeven aan een van de aanbe velingen uit het onlangs verschenen onderzoeksrapport "Vereenzaming Ouderen in Soest", uitgevoerd door Combi 95. Binnenkort zullen de betrokken .or ganisaties en instellingen rechtstreeks worden uitgenodigd. Dan zal ook de locatie van de conferentie worden bekend gemaakt. Bijeenkomst voor ouderen Bij voldoende belangstelling zal de projectgroep op 22 en 29 november aanstaande twee bijeenkomsten orga niseren waarin met ouderen van ge dachten wordt gewisseld over de pro blematiek van vereenzaming. De bij eenkomsten zullen worden gehouden in dienstencentrum Honsbergen aan de Wiardi Beckmanstraat en begin nen om 13.30 uur. Aan deelname zijn geen kosten verbonden. Voor waarde is wel dat men zich tijdig aan meldt bij de projectgroep. De bijeenkomsten zullen onder lei ding staan van mevrouw Dr. M.W.H. Steemers-van Winkoop, die in haar dagelijkse beroep regelmatig geconfronteerd wordt met de eenzaamheidsproblematiek. Mevr. Steemers is gepromoveerd op dit on derwerp en verzorgde diverse publi caties en lezingen op gebied. In de eerste bijeenkomst zal zij in zicht bieden in hoe eenzaamheid ont staat en waardoor het wordt ver sterkt. In de tweede bijeenkomst zal de aan dacht vooral gericht worden op de vraag, hoe met eenzaamheid om te gaan. In beide bijeenkomsten zullen de ervaringen van de deelnemers centraal staan. Ouderen kunnen zich via telefoon nummer 6023681 (secretariaat SWOS) aanmelden. Voor het vervoer van en naar Honsbergen kan uiter aard een beroep gedaan worden op de Seniorenbus (ook vanuit Soester- bergi). Bijeenkomsten vrijwilligers Naast bovengenoemde activiteiten is de projectgroep actief met het voor bereiden van bijeenkomsten voor vrijwilligersgroepen. Zodra hierover meer bekend is zal dit via de media bekend worden gemaakt. Inmiddels is de projectgroep in af wachting van een reactie op het onderzoeksrapport en de daaraan gekoppelde begroting welke eerder bij de gemeente Soest werd ingediend. Wij houden u op de hoogte. Bouwwerken in miniatuur We kennen ze allemaal de legpuz zels, bestaande uit kleine kartonnen grillig gevormde stukjes, met een schilderij als eindresultaat. Puzzels van 100 grotere stukjes voor de klei neren en met 2000 of meer stukjes voor de gevorderden. Boeiend, maar ook leerzaam, zoals b.v. de gehele wereldbol met water en plaatsnamen. En als je er eenmaal aan begint kun je er niet meer van afblijven. Nieuwe uitdaging Sinds kort brengt MB ook een puz zel op de markt, waarmee men ge bouwen kan maken. Er is keus uit een heel assortiment van bouwwer ken, van Eiffeltoren tot een mooi kas teel of het Witte Huis uit Washing ton, variërend van plm. 450 tot 1500 stukjes. Bij het ouder worden kan er een ach teruitgang optreden van het gezichts vermogen. Het lezen van de krant, het lezen van boeken wordt moeilij ker en vraagt veel inspanning. Men mist veel actuele informatie. Niet nodig Toch is dit niet nodig. Men kan op een andere manier toch aan de no dige informatie komen, n.1. door ge bruik te maken van het gehoor. Er zijn bibliotheken en stichtingen, die' beschikken over veie gesproken boe ken en tijdschriften, hoorspelen en radiodocumentaires. Deze lectuur is ingesproken op cassettebandjes, zo dat blinden en slechtzienden kunnen blijven "lezen". Wilt u meer weten over deze vorm van lezen schrijf of bel dan: Centrale Bibliotheek Soest Albert Cuyplaan 202, tel. 035-6015210 Nederlandse Luister- en Braillebi bliotheek Info Centrum Rijks straatweg 61, 9752 AC Haren, tel. 050-5346846 Visio Audiotheek Amersfoortse- straatweg 180, 1272 RR Huizen, Tel. 035-6985755 Christelijke Bibliotheek voor blin den en slechtzienden afd. Voorlich ting, Paul Krugerweg 39, 3851 ZH Ermelo. tel. 0341-551014. 4 A Het bouwmateriaal bestaat uit steen tjes van schuim, die mits op de goede plaats gezet, precies passen. Het ge heel vergt wel veel geduld en door zettingsvermogen, want het is moei lijker dan men in eerste instantie ver onderstelt. Het is net als bij een leg puzzel waarop veel water of groen voorkomt. Moeilijk om op te houden Het is bij deze puzzels al net zoals bij de legpuzzels. Als men er eenmaal mee begint kan men moeilijk weer ophouden. Men is geneigd elke vijf minuten te benutten om verder te gaan. Niet zozeer om zo gauw moge lijk klaar te zijn, maar om de span ning bij het zoeken naar passende stukjes en de voldoening als er weer een op z'n plaats staat. Maar het eindresultaat mag er zijn, stuk voor stuk mooie replica's van bekende ge bouwen. Puzzel klaar, wat nu? Het bouwen en bezig zijn geeft vol doening. Men zou ook graag die an dere gebouwen willen maken. Maar wat doet men als de puzzel klaar is. Er is meestal geen ruimte om het bouwwerk lang te laten staan. Laat staan meerdere exemplaren. Dan "Capitol" USA foto's Arna Duhen maar weer afbreken en later nog eens opbouwen, want men kan alleen dat ene gebouw maken. Ook de kosten factor kan een rol spelen, want de prijzen variëren van plm. f 40,- tot f 130,- per bouwwerk. i' j&&sèsmt S.JSKS 7. L- - l s v 'V.v. Van 30 oktober t/m 5 november aanstaande wordt weer de jaarlijkse hobby-creatiefbeurs gehouden in de Margriethallen van de Jaarbeurs te Utrecht Binnenkort staan de deuren van de Margriethallen weer 7 dagen open voor de hobbyisten en de creatieve doe-het-zelvers. De Krea-Doe beurs met plm. 200 deelnemers trekt jaar lijks zo'n 75.000 bezoekers. Bent u ook hobbyist of doe-het-zelver, dan is deze beurs een goede gelegenheid voor een dagje uit en tevens om ken nis te nemen van nieuwe of verbe terde technieken en ook om nieuwe ideeën op te doen. Bij diverse stands worden demonstraties verzorgd. De beurs is dagelijks geopend van 10.00 - 17.00 uur. De entree be draagt f 12,50 p.p., houders Pas-65 f9, p.p. De Nederlandse Spoorwegen geven tijdens de beursdagen gecombineerde trein/toegangskaarten uit. Het voor deel hiervan is, dat u geen parkeer problemen en -kosten heeft en de dikwijls lange rij wachtenden voor de. kassa's voorbij kunt lopen. Modelbouw Van 20 t/m 27 oktober a.s. vindt de 14e Nationale Modelbouw tentoon stelling plaats in het Militaire Lucht vaart museum te Soesterberg. De toegang is gratis. De openingstijden zijn: op werkdagen van 10.00 - 16.30 uur. Zaterdag en zondag van 11.00 - 16.30 uur. In Soesterberg wordt de route naar het museum met borden aangegeven. Voor informatie kunt u bellen tel. 0346-332837. Donderdag 17 oktober: Soos in "Honsbergen" vanaf 13.30 uur. Toegangsprijs f 1,- inclusief een gra tis consumptie. Vrijdag 18 oktober: Themamiddag in de "Vijverhof". De heer drs. J. v.d. Molen, directeur Woningbouwver eniging Soest zal iets vertellen over de regels die gelden bij het verlaten van een huurwoning. Aanvang 14.00 uur. Alle 50+ Soesters zijn van harte welkom. Voor vervoer kunt u bellen naar G.E. Trippaers, tel. 6021603. Dinsdag 22 oktober: bowlen in Cul tureel Centrum C-drie van 14.00 - 16.00 uur. Dinsdag 5 november: bowlen (zie 22-10). Dinsdag 12 november: bijeenkomst in "Groot Engendaal" thema "Erf recht en schenkingsrecht" door Mr. H.H. Elferink. Aanvang 14.30 uur. Woensdag 13 november: soosmiddag in "De Deel" achter de Oude Kerk van 14.30 - 16.30 uur. Dinsdag 19 november: bowlen (zie 22-10). Info bowlen: dhr. T. Duhen, tel. 6017193 Info bijeenkomsten en soos: mevr. G. Schepen, tel. 6014513 Woensdag 16 oktober: Soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij voor iedereen. Woensdag 23 oktober: Soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij voor iedereen. Woensdag 30 oktober: Soos in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toe gang vrij voor iedereen. Dinsdag 5 november: Info-uur in de Vijverhof van 09.30 tot 10.30 uur. O.a. over reizen, evenementen etc. Iedereen is welkom. Vrijdag 8 november: Grote Bingo. Aanvang 14.00 uur in de Vijverhof. Toegang alleen voor KBO-leden. Woensdag 13 november: Soos en klaveijaswedstrijd in de Vijverhof. Aanvang 13.30 uur. Toegang vrij voor iedereen. Woensdag 20 november: Soos in de Vijverhof. Aanyang 13.30 uur. Toe gang vrij voor iedereen. Info reizen: Mevr. R. Korte, tel. 6013960. Info soos: Mevr. R. Groen, tel. 6017580. Info evenementen: Mevr. A. Jacobs, tel. 6015350. Voor ziekenfondsverzekerden bestaat de mogelijkheid over te stappen naar een ander ziekenfonds. Voorwaarde is, dat men bij het huidige fonds mi nimaal twee jaar ingeschreven ge weest moet zijn. De opzegtermijn bedraagt twee maanden. Opzegging dient schriftelijk te ge schieden vóór 1 november a.s. Voor het basispakket levert een "overstap" meestal geen problemen op, dat het basispakket vrijwel overal gelijk is. Ga wel vooraf na of de hoogte van het premiebedrag voor u acceptabel is. Voor de aanvullende verzekeringen als tandartsenverzekeringen is voor het "nieuwe" ziekenfonds geen acceptatieplicht. Men dient dus voor af goed na te gaan of het beoogde zie kenfonds ook de aanvullende verze keringen overneemt en tegen welke premie. Vraag ook uw bestaande ziekenfonds de opzegging schriftelijk te bevesti gen. De sinds enige tijd functionerende Gezondheidstelefoon voor 50-plus- sers krijgt veel klachten over de vergoedingsregeling fysiotherapie. Zoals bekend mogen ziekenfondsen sinds 1 januari van dit jaar, als gevolg van bezuinigingsmaatregelen in de ge zondheidszorg, nog maar negen fysio- of oefentherapeutische behandelingen per aandoening vergoeden. Chroni sche patiënten vallen buiten deze re geling en behouden het recht op ver goeding van alle noodzakelijk behan delingen. Ziekenfondspatiënten kun nen zich voor extra behandelingen laten bijverzekeren. In dat laatste zit hem voor met name vele ouderen het probleem. Ze zijn gewoon financieel niet in staat om bij te verzekeren. Het is begrijpelijk, dat vooral ouderen door de nieuwe rege ling worden getroffen. Zij hebben over het algemeen de meeste proble men met gewrichten en spieren. En na negen behandelingen zijn die in een groot aantal gevallen niet verdwe- De KBO Soest/Soesterberg organi seert elke eerste dinsdag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur een informatie-uurtje in de Vijverhof. Wat begonnen is als een informatie uurtje van de reiscommissie, heeft inmiddels een uitgebreider vervolg gekregen. Bij elk van de bijeenkom sten zijn ook een lid van evene mentencommissie alsmede een be stuurslid aanwezig. Ook kan dan in formatie over de soosmiddagen (o.a. klaveijassen in bridgen) worden ver strekt. Daardoor zijn de informatie- en contactmogelijkheden aanzienlijk verbreed. De komende informatie-uurtjes zijn tot het eind van het jaar gepland op de dinsdagen 5 november en 10 de cember (in afwijking van het gebrui kelijke schema). Wij hopen dat dit informatie-uurtje in een behoefte voorziet en dat leden en niet-leden hiervan optimaal gebruik zullen ma ken. Het KBO-bestuur heeft de intentie om bij gebleken belangstelling het "info-uurtje" te verlengen of de fre quentie van dit soort bijeenkomsten dp te voeren. In onze vorige editie meldden wij, dat onlangs in Soest en Soesterberg is gestart met een telefooncirkel. Deze telefooncirkel wordt georganiseerd door het Centraal Meldpunt Vrijwilli gershulp. Het is een vorm van aanvullende thuishulp, waarop actie kan worden ondernomen, wanneer er niet geant woord wordt of wanneer er een dui delijke behoefte aan hulp blijkt. De cirkel is rond via een vaste contact procedure, volgens welke de deelne mers elkaar elke dag opbellen. Aan het deelnemen aan de telefooncirkel zijn geen kosten verbonden, behou dens de kosten van het dagelijkse te lefoontje. Wie belangstelling heeft kan contact opnemen met het Centraal Meldpunt Vrijwilligershulp, te bereiken op werk dagen van 9.30 - 11.00 uur via tele foon (035) 6031119. Wist u dat? Dat wij in "De Vijverhof" de be schikking hebben over drie mooie bil jarts. Dat u als Soester 55 plusser voor slechts f 60,- per jaar (1997) op alle werkdagen vrij kunt biljarten. Dat biljarten behalve een gezellig samenzijn, tevens een goede concen tratie-oefening is. Daarom, willen wij u (55-plusser) met deze recreatieve sport kennis la ten maken en stellen ons biljart-cen trum in de maand december gratis beschikbaar. Na deze kennismaking is het aan u of u voor het jaar 1997 wel of geen biljartpas wilt aanschaf fen. In ons biljartcentrum wordt 's mid dags niet gerookt. Wïït u zich bij binnenkomst even aan de bar melden, wij wülen graag weten wie bij ons te gast is. Bij voorbaat onze dank. Meerdere informatie bij onze biljart- medewerker Gerard Mertens: 035- 6013957. Jot ziens in ons bajartcentrum. 60191 601«J 60141 6023(1 601* nen. Gevolg van een en ander is, dat het door pijn geplaagde gewricht wordt ontzien en dat kan leiden tot overbelasting van andere (nog) ge zonde gewrichten. Waardoor het er allemaal niet beter op wordt. Ouderen met klachten kunnen 6< het normale telefoontarief van tJ tig cent per minuut de Gezond!» telefoon bellen. Het nummer isi 8212183. Bron; Ne jn de herfst pak flink uit voor dt trouwe bezoeke zaak aan de Vat nen voordeel ha ingerichte hoek Zoals wij in de vorige senioren pagina reeds berichtten, zijn de cur sussen en activiteiten van de gelijk namige werkgroep van de SWOS eind september weer begonnen. In een aantal groepen is nog plaats voor nieuwe deelnemers of cursisten. Het gaat hierbij ondermeer om groepen Gymnastiek, Yoga, Volksdansen (Soesterberg), Engels, Frans en Teke nen en Schilderen. Omdat het aantal nog beschikbare plaatsen hier en daar beperkt is, ra den wjj u aan voor de actuele stand van zaken contact op te nemen met het SWOS-buro. Men kan u dan di rect op de hoogte brengen van de nog bestaande mogelijkheden. Met nadruk wijzen wij u er op dat de activiteiten en cursussen speciaal zijn aangepast aan de deelnemersgroep. Dit geldt zowel voor de leermethode als het te volgen tempo. Griep is voor de meeste mensen een onschuldige maar vervelende ziekte. Elk winterseizoen krijgt ongeveer 1 op de 20 mensen griep. In de winter vinden ongeveer 20.000 ziekenhuis opnames plaats als gevolg van griep. Het gaat hierbij met name om men sen die tot een van de risicogroepen voor griep gehoren, zoals patiënten met stoornissen aan hart of longen, diabeten, nierpatiënten, mensen met een verlaagde afweer door een ziekte of een medische behandeling. Voor hen is de griepprik zeer belangrijk. Het griepvirus wordt veroorzaakt door verschillende griepvirussen. Elk jaar bestaan er weer andere vormen van het griepvirus. Zo hebben we ooit te maken gehad met de beruchte Hong-Kong-griep en de Spaanse- griep. Omdat griep door een virus wordt veroorzaakt kunnen we geen antibioticum gebruiken om de griep te bestrijden. Antibiotica kunnen al leen bacteriën doden of in de groei remmen. Ieder jaar een ander griepvirus? Wanneer iemand een virusinfectie heeft, is het lichaam in staat daarte gen een afweer op te bouwen. De patiënt wordt dan geen tweede keer ziek van hetzelfde virus. Dit is bij voorbeeld zo bij kinderen die maze len of "rode hond" hebben gehad. De virussoorten die de griep veroorza ken veranderen echter steeds een beetje. De opgebouwde afweeistoffen van het lichaam zijn daarom niet ef fectief tegen een volgende griep. Je kunt dus elk jaar weer de griep krij-' gen. Hoe raakt u besmet? Besmetting met het Influenza-virus (is een ander woord voor griepvirus) gaat heel eenvoudig en is haast niet te voorkomen. Via uitademingslucht van een besmet persoon of via drup peltjes van een besmet persoon die druppeltjes uithoest of niest. Wat gebeurt er ais u besmet bent? Bij volgende weerstand kan een be smetting zonder gevolgen blijven of krijgt men binnen 1 dag of 2 weken last van een verkoudheid. Bij onvol doende weerstand wordt de patiënt meestal een paar dagen na de be smetting ziek. Het virus dringt door in de lichaamscellen, met name de De cursussen en activiteiten biet niet alleen kennis en ontspaar maar ook de nodige gezellige coit ten met de medecursisten. Overigens kunt u uiteraard ook at een bezoekje brengen aan een van n drie dienstencentra voor oude: welke onder verantwoordelijk:: van de SWOS worden beheerd. ook daar worden naast bovensta aanbod nog tal van andere activiteit voor ouderen georganiseerd/ dienstencentrum Honsbergen aai: Wiardi Beckmanstraat, De Vijverl: aan Spinet en De Drie Eiken aait Dorpsplein in Soesterberg ziet mei graag komen en de koffie staat ali klaar! Stap eens over die drempel of belg rust, want ons devies luidt: 55 pli actief blijven dus! Telefoonnummer SWOS-butt 6023681. longen, en vermenigvuldigt zich das Het lichaam verdedigt zich tegen li virus door afweerstoffen te makt: Door dit alles voelt de patiënt ziek: verschijnselen van koort I rillerigheid, moeheid, spierpijn, hos ten of diarree kunnen dan optredet Na een dag in bed nemen deze symp. tomen af en na een paar dagen isi Jj koorts verdwenen. De patiënt is bijl +- altijd na 1 of 2 weken genezen. Is het nodig geneesmiddels te slikken bij griep? Griep is een virusziekte. Tegen viro; sen bestaan nauwelijks geneesmiddt len. Wel zijn er pijnstillende koorts verlagende middelen, maar deze tX" strijden alleen symptomen van ip griep, maar niet de griep zei Paracetamol-tabletten tegen 4; koorts of een hoestdrank ter vetzati ting van de keelklachten zijn si nuttig. De griepprik en voor wie die nodig is? Griep kan worden voorkomen dort een griepprik. Deze griepprik is eek- ter alleen aanbevolen voor mensa met een verhoogd risico op andere ziekten of klachten als gevolg van d? griep! Dit zijn bijvoorbeeld long' patiënten, hartpatiënten, diabeten Ook bij 65+ personen en mensen ic een verpleegtehuis wordt de prik wel aanbevolen. De bescherming duuitj ongeveer een half jaar zodat de vacj cinatie ieder jaar herhaald moet wof j den. De griepprik beschermt vooi[ ongeveer 80% tegen de griep. Voor de overige 20% zorgt de prik ervoor dat de griep minder ernstig verloopt Op de injectieplaats in de bovenarm, kan een rode gevoelige plek ontstaan die echter binnen 2 dagen weer ver dwijnt. De beste tijd voor de griep" prik is eind oktober en november. Advies van uw apotheek Voor de risico-groepen is het ver standig om een griepvaccinatie te krij' gen. Meestal krijgt u hierover bericht van de huisarts. Wanneer u griep krijgt is het t beste zonodig een dag onder de wol te kruipen. De griep gaat vanzei' weer over. Medicijnen zijn nauwelijks nodig. Er wordt weieens g< gnep duurt zonder medicijnen zeven I dagen, en'met medicijnen een week I P.W. Vinks^apotheker Hannelore's' steeds aan de K Hannelore's per 1 oktob wordt gevierd de klanten q van 17.00 tol Eigenaresse H pand betrokk winkel aan dt winkel is geze een leuke hou ik heb niets te Elf jaar gelee Hannelore F kledingrepara straat. "In 19S Koninginnelai En ik hoop d zou niet weg In de loop d Plösch een bouwd en d "Klanten kon ving." Daaroi verhuizing t Hannelore's pend van din 9.00 tot 17.31 tot 14.00 uui "H: klei Koni op (Geldig va Koning Telef<

Soester Courant | 1996 | | pagina 22