Een woning huren in Soest Biologische landbouw en voeding op milieucentrum 'De Kwekerij' de&/ekerij Bedrijfspand 'Ontwerp van de maand Streven naar meer veiligheid op sportaccommodaties jÉIMBHI Hoe de woonruimteverdeling in de gemeente Soest werkt WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 OP 'T HOOGT PAGINA 2 V Maatregelen gevraagd op Nieuwstraat Snelheidscontroles op Beetzlaan en Lange Brinkweg Parkeerplaatsen voor invaliden langs de Van Weedestraat vvoen Nieuwe bewegwijzering mogelijk bij opknappen oude industrieterrein mm Om een huurwoning in Soest of Soesterberg te krijgen hoeft u niet ingeschre ven te staan. Alle huurwoningen tot de vrije vestigingsgrens (momenteel ƒ1.047,91 per maand) worden in de woonkrant aangeboden. Huurwoningen boven de vrije vestigingsgrens kunt u via makelaars of particuliere verhuur ders zoeken. Woningaanbod Het woningaanbod vindt u eenmaal per veertien dagen in het gratis huis- aan-huisblad SOEST-NU. Daarin worden advertenties geplaatst van de vrijkomende huurwoningen. U kunt zich ook abonneren op de woonkrant indien u voldoet aan de vestigingsei sen van het Gewest Eemland. Het Gewest Eemland bestaat uit de ge meenten Amersfoort, Baarn, Bun schoten, Eemnes, Leusden, Soest en Woudenberg. De eerstvolgende Soest Nu verschi jnt op woensdag 23 oktober. Krijgt u Soest Nu niet in de brieven bus, dan kunt u de woonkrant ook afhalen in de hal van het gemeente huis, bij de woningcorporaties en bij de Dependance Publiekszaken in het Dorpshuis in Soesterberg. Wilt u de krant toegestuurd krijgen dan kunt u een jaarabonnement ne men voor 50,-. Te bestellen bij de gemeente, afdeling publiekszaken. Vestigingseisen U kunt zich vestigen in het Gewest Eemland en dus ook in Soest als u aan een van de volgende voorwaar den voldoet: - u woont minimaal drie jaar in het Gewest Eemland (maatschappelijke binding; - u heeft van de afgelopen 10 jaar ge durende een aaneengesloten periode van minimaal 6 jaar in het Gewest Eemland gewoond (maatschappelijke binding); - u werkt in het Gewest Eemland (economische binding); - u.bent voor de voorziening in uw bestaan niet meer aangewezen op ar beid (b.v. 65-plussers). Zoeken in de woonkrant Als u serieus op zoek bent naar (an dere) woonruimte lees dan ook altijd zorgvuldig de spelregels die bij de het woningaanbod staan vermeld. Zoek een woning uit die voldoet aan uw wensen en houdt rekening met de speciale voorwaarden, zoals inkomen, leeftijd en gezinssamenstelling, die in de advertentie worden vermeld. U kunt ook een tweede woning uitzoe ken om uw kansen te vergroten. Controleer of u voldoet aan de voor waarden die per woning vermeld zijn. Vul de woonbon in en stuur uw reactie op tijd naar het aangegeven adres. Let goed op welk adres dit is, er zijn meerdere adressen. Onderscheid doorstromers en starter U wordt als doorstromer aangemerkt als u bij verhuizing een woning in het Gewest Eemland achterlaat die weer volgens de geldende regels toegewe zen kan worden aan een andefe woningzoekende. Dit zijn huur woningen waarvan de maandhuur niet meer is dan 1.047,91 of koop woningen waarvan de verkoopprijs niet meer bedraagt dan 167.000,=. Als u niet gerekend kan worden tot de doorstromers dan bent u een star ter. Sommige woningen worden aan al leen doorstromers toegewezen en andere woningen weer aan alleen starters. Ook komt het voor dat voor bepaalde woningen zowel door stromers als starters aan de beurt komen. Het wordt allemaal in de advertentie vermeld. Wanneer komt u aan de beurt? De Woningstichting Soest en de Woningbouwvereniging St. Joseph behandelen de woonbonnen voor hun eigen woningen. De gemeente Soest doet dit voor de overige verhuurders. Alleen goed en volledig ingevulde en ontvangen woonbonnen worden op volgorde van punten geselecteerd. Foutief of onvolledig ingevulde bon nen worden niet in behandeling geno men. De gegadigde met de hoogste punten krijgt de woning aangeboden. Als u binnen drie weken na het verschijnen van de krant niets heeft gehoord bent u niet voor de woning in aanmerking gekomen. U kunt uw eigen puntenscore uitre kenen: Puntenberekening bij een woning voor starters Starters krijgen hun leeftijdsjaren in punten de punten voor hun eventu ele maatschappelijke of economische binding met het Gewest Eemland. In de praktijk wordt de leeftijd bepaald door van het huidige jaar 1996 het geboortejaar af te trekken. Bij de punten voor de leeftijd wordt nog opgeteld: 10 punten indien u minstens 3 jaar in de regio Eemland woonachtig bent, of 5 punten als u in de afgelopen 10 jaar een aaneengesloten periode van 6 jaar in de regio Eemland woonach tig bent geweest, of 9 punten als u economisch gebonden bent aan de regio Eemland en 3 punten als u meer dan 75 KM mpet reizen om op uw werk te komen. Alleen wanneer meerdere kandidaten gelijktijdig het hoogste puntenaantal hebben wordt gekeken naar de wer kelijke geboortedatum. In dat geval krijgt de oudste kandidaat de woning aangeboden. Voorbeelden puntenberekening voor starters Rutger en Eefje willen gaan samen wonen. Rutger is of wordt dit jaar 28 jaar oud en Eefje is 23 jaar. Rutger woont langer dan driejaar in het ge west Eemland. Als starters hebben ze 38 punten, 28 vanwege de leeftijd 10 vanwege de maatschappelijk bin ding 38 punten. In de krant, onder de kop "Resultaat Woningaanbod" hebben ze gezien dat er al 4-kamer- flats worden aangeboden vanaf 36 punten. Ze besluiten voorlopig alleen te reageren op flats die ze aantrekke lijk vinden. Lukt het niet vlug genoeg dan kunnen ze hun wensen nog wat bijstellen. De ouders van Eefje wonen in Rot terdam. Ze zijn gepensioneerd en willen naar een gelijkvloerse woning in een rustige omgeving. Zij besluiten ook een kansje te wagen in Soest. Zij zijn starters maar zonder punten voor binding, de moeder is 68 jaar oud en vader 67 jaar. Zij hebben 68 punten. Zij reageren op woningen voor 50- plussers. Zij kunnen zich overal ves tigen en reageren ook in andere ge meenten. Puntenberekening bij een woning voor doorstromers Doorstromers krijgen 7 punten het aantal jaren dat zij in de achter te la ten woning hebben gewoond. Hierbij telt een gedeelte van een jaar voor een heel jaar. Eventueel worden er 10 punten extra bijgeteld als ze niet pas send wonen naar type, grootte of huurprijs. Voorbeeld puntenberekening voor een doorstromer De broer van Rutger woont met zijn vrouw en kinderen al gedurende 5 jaar in een flatwoning in Soest. Ze willen naar een eengezinswoning maar hebben geen haast. Zij zijn doorstromers en hebben 12 punten, 7 als doorstromer 5 voor de woon- duur van hun huidige woning. Ze hebben voorkeur voor een hoek woning en fietsen iedere veertien da gen met de woonkrant langs de gead verteerde adressen. Ze sturen alleen een bon is als ze echt geïnteresseerd zijn. Wanneer meerdere kandidaten ge lijktijdig het hoogste puntenaantal hebben wordt gekeken naar de juiste woonduur en krijgt de kandidaat met de langste woonduur de woning aan geboden. Puntenberekening bij een woning voor zowel starters als doorstromers Wanneer de aangeboden woning voor zowel starters als doorstromers is be stemd worden de punten voor de starters bepaald zoals eerder is aan gegeven. Bij de puntenberekening voor doorstromers wordt het aantal bepaald zoals eerder aangegeven, het vastgestelde aantal wordt echter ver hoogd met de punten voor de leef tijd. Resultaat woningaanbod Nadat u uw puntenscore heeft bere kend kijkt u bij de resultaten van het woningaanbod in de woonkrant hoe veel punten ongeveer nodig waren voor bepaald type woning. Als u de woonkranten een poosje bewaart en enkele edities later vergelijkt hoeveel reacties er waren op. de woning van uw keuze krijgt u een indruk van de werking van vraag en aanbod. Wilt u op korte termijn verhuizen reageer dan op woningen waarbij meestal de punten laag zijn en weinig gega digden. Een woning in het gewest Eemland Alle gemeenten binnen het gewest Eemland hebben dezelfde vesti gingseisen. De werkwijze is -nog- niet overal gelijk. Per gemeente kunt u informeren hoe u voor een woning in aanmerking kunt komen. Verdere informatie Bij de gemeente en bij de woning corporaties kunt u nadere informatie krijgen, telefonisch of aan de balie. De commissie woonruimteverdeling houdt spreekuur volgens afspraak. Indien nodig kunt u bij de afdeling publiekszaken van de gemeente om een afspraak verzoeken. Adressen Gemeentehuis Soest, afdeling Publiekszaken, Postbus 2000, 3760 CA Soest Bezoekadres: Raadhuisplein 1 te Soest. De infobalie is dagelijks geopend van 8.30 - 13.30 uur Donderdagavond van 19.00 - 20.00 uur Spreekuur volgens afspraak op don derdagmiddag telefoon: 035-6093411 Woningstichting Soest, Postbus 276, 3760 AG Soest Bezoékadres: Laanstraat 84 te Soest De infobalie is dagelijks geopend van 8.30 -12.30 uur telefoon: 035-6016561 Woningbouwvereniging St.Joseph, Postbus 41, 3760 AA Soest Bezoekadres: Molenstraat 138 te Soest De infobalie is dagelijks geopend van 9.00-12.00 uur tel: 035- 6022989 yH •r'" Als volgend jaar de nieuwbouw in de Boerenstreek wordt opgeleverd, zal er in Soest sprake zijn van een kleine volks verhuizing. Tot vrijdag 13 december is de ten toonstelling 'Natuurlijk doen' over biologische landbouw en biologische landbouw en voeding te zien in het milieu-educatief centrum 'De Kwe kerij' aan de Molenstraat 157. Uit gangspunt san de tentoonstelling zijn twee winkelwagentjes met bood schappen. Eén met gangbare en één met ecologische producten (vooralen van het EKÖ-keurmerk). De ver schillen tussen ecologische en regu liere landbouw komen ruimschoots aan bod. Onderdeel van de tentoonstelling is ook een interview met een jonge eco logische boer. Overigens biedt de ex positie een kijkje in de keuken van eco-bakkers en -slagers en natuur voedingswinkels. Uiteraard ontbreekt de eco-hoek van de supermarkt niet. De bezoekers kunnen recepten mee nemen en de mening horen van een topkok over ecologische producten. Thema-avonden In het kader van 'Natuurlijk doen' zijn in het programma'ook twee thema-avonden opgenomen. Deze worden gehouden op donderdag 31 oktober en donderdag 14 november. Op de eerste avond vertelt de eige naar van een eco-winkel over land bouw en milieu, eco-producten en zijn winkel. De rijdende winkel staat dan naast het milieucentrum, zodat de bezoekers er een kijkje in kunnen nemen. Donderdag 14 november is een de monstratie-avond onder het motto 'natuurlijk koken'. Betsie Netten van het voedingsinstituut Dunamis vertelt dan iets over gezonde voeding, biolo gische landbouw en lekker koken. Het blijft trouwens niet alleen bij pra ten: ter plaatse worden enkele ge rechten bereid waarvan de bezoekers natuurlijk kunnen proeven. Voor ie dereen die de smaak te pakken heeft liggen recepten klaar voor biologische maaltijden. Beide avonden beginnen om 20.00 uur. De toegang is gratis. Het milieu centrum is geopend op dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 16.30 uur. 4 De aanbeveling van de uit belangheb benden gevormde 'klankbordgroep' vormt voor de gemeente een belang rijke leidraad ten aanzien van de uit werking van maatregelen op ver keersgebied. Burgemeester en wet houders antwoorden dit op de vraag van een bewoonster van het Bleek veld om een snelheidscontrole te houden op de Nieuwstraat, de moge lijke aanleg van drempels en het in stellen van een verbod voor vracht verkeer. Burgemeester en wethouders zeggen dat de Nieuwstraat in het kader van de projecten uitwerking hoofdwegen structuur in Soest onderdeel uitmaakt van de wijk Soestdijk. Belanghebben den uit de wijk hebben zitting in de 'klankbordgroep'. Deze heeft voor het college van burgemeester en wet houders een zogenoemde beleids aanbeveling voorbereid. De groep heeft dezelfde problemen gesigna leerd als de vragenstelster, aldus b. en w. (li De welstandscommissie heeft het predikaat 'Ontwerp van de maand' toegekend aan een bedrijfspand. Het wordt in opdracht van H. en K. Smits en naar een ontwerp van architect ing. Sjaak 't Hoen uit Houten ge bouwd aan de Stemerdingweg in Soesterberg. De commissie is van mening dat het bouwplan een voorbeeld van indus trieel bouwen is. De ontwerper heeft zeer goed gebruik gemaakt van mo derne materialen en bouwtechnie ken, aldus de commissie. Door de gekozen vormgeving geeft het gebouw een bijzondere uitstraling aan de omgeving. Daardoor is het een aan winst voor het industrieterrein. De commissie spreekt dan ook de wens uit dat de opdrachtgever dit zeer ambitieuze bouwplan helemaal over eind houdt en ook werkelijk reali seert De politie zal zowel op de Beetzlaan als de Lange Brinkweg snelheids controles houden. Burgemeester en wethouders zeggen dit toe op ver zoek van een bewoonster van de Lange Brinkweg. Zij is van mening dat de weg meer dan eens als race baan wordt gebruikt, ook door poli- tie-auto's zonder zwaailicht. Wat dit laatste betreft zeggen b. en w. dat het mogelijk is dat een politie auto hard rijdt. Het kan immers no dig zijn om snel op een melding te kunnen reageren. Zwaailicht en si rene worden alleen gebruikt als dat in verband met de verkeerssituatie noodzakelijk is. Het is dus niet zon der reden wanneer een politie-auto (te) snel rijdt. M' Veel mensen voelen zich onveilig. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd dat in 1993 ruim eenderde van de bevolking van 15 jaar en ouder plekken kent waar men 's avonds liever niet alleen zou komen, de zo genaamde 'enge plekken'. Ook sportaccommodaties worden soms als 'enge plekken' beschouwd. In de gemeente Soest wil men daar iets aan doen. De opvolger van de Sportstichting, de Sportraad (een adviesorgaan voor burge meester en wethouders en een overkoepelend orgaan voor de sport verenigingen) heeft hiervoor het voortouw genomen. De aanleiding was het toenemend aantal klachten van sportverenigingen over criminaliteit; niet al leen inbraken maar ook puur vernielzucht. Het gaat nu om bestaande accommo daties, maar de Sportraad denkt er over om ook in het geval van aanleg van nieuwe sportaccommodaties te adviseren over sociale veiligheid op die accommodatie. Dit punt is erg ac tueel omdat er plannen worden uit gewerkt om te komen tot een samen voeging van accommodaties en daar mee is ook nieuwbouw gemoeid. Overigens is één van de eerste wer ken die eventueel voor een 'veilig heidsadvies' in aanmerking komt de verbouwing van het cultureel creatief centrum C-drie. De ervaring die nu wordt opgedaan tijdens het bekijken (schouwen) van de bestaande ac commodaties zou straks ook C-drie ten goede kunnen komen. Op verzoek In samenwerking met de politie be kijkt (schouwt) de Sportraad "vut oog punt van sociale veiligheid", zoals se cretaris Marian van Halen zegt, meestal op verzoek van de besturen- van de betreffende clubs twaalf onvei lige plekken. Niet alleen veldsport-, maar ook overdekte accommodaties. Namens de politie Eemland noord, rayon Soest, is inspecteur Ad Ophorst (coördinator criminaliteits preventie in Soest) samen met zijn collega Angelique Heijnen bereid ge weest de sportaccommodaties "door het oog van de politieman" te bekij ken met als doel maatregelen aan te geven om de criminaliteit tegen te gaan. Het meeste last hebben de sportclubs van jongeren die de accommodaties gebruiken om er een balletje te trap pen op momenten dat er niemand is. "Het is geen openbaar terrein, ze mogen er niet zomaar binnenkomen. Maar ze klimmen over het hek en beperken zich vaak niet tot een bal letje trappen. Soms ontaardt dit in vernielzucht. Nu eens schoppen ze een ruit in, dan weer wordt er klein meubilair vernield en soms nemen ze dingen weg". Een in deze materie gespecialiseerd bureau heeft de Sportraad geadvi seerd, met name waar vooral aan dacht aan besteed moet worden, ook buiten de accommodatie zelf. Dan komen bijvoorbeeld vragen aan de orde over de weg er naar toe. Is die goed verlicht? Is er een fietspad? In middels is ruim de helft van de eer ste aangemelde accommodaties 'ge schouwd', maar er komen volgens Marian van Halen nog steeds aanvra gen binnen. Ook die worden gehono reerd: "We nemen alles mee". Het is de bedoeling het schouwen eind van deze maand te hebben afge rond. Per vereniging/accommodatie wordt daarvan rapport opgemaakt. Marian van Halen verwacht dat dit een vrij tijdrovende bezigheid is, die naar men hoopt eind december zal kunnen worden afgerond. De vereni gingen kunnen daarop reageren. Ver volgens wordt een eindrapport opge steld, dat aan burgemeester en wet houders zal worden aangeboden. De bedoeling is dat dit in het voorjaar gebeurt. Aanbevelingen In het rapport komen vanzelfspre kend aanbevelingen te staan van Sportraad en politie om niet alleen de toegangsroute naar de accommodatie zo veilig mogelijk te maken, maar ook het in- en exterieur van de ge bouwen op de velden. "We hopen natuurlijk dat het college aan al onze aanbevelingen gehoor geeft, om het voor de bezoekers van de accommo daties zo aantrekkelijk mogelijk te maken om er prettig te kunnen gaan sporten. Overigens komen er in het rapport ook aanbevelingen te staan voor de verenigingen zelf. Ook zij kunnen veel doen, vaak met heel weinig moeite; bijvoorbeeld een traliewerk voor een raam aanbren gen". Bij de schouwingen heeft Marian van Halen gemerkt dat de oorzaken van het zich onveilig voelen vooral komt de vermindering van de sociale be trokkenheid van de mensen. "Vroe ger waren er echte 'verenigingsmen sen'. Die zijn er onder de ouderen nog wel, maar het wordt minder. Bij de jeugd zie je dat dit al stukken min der is, gelukkig niet overal". Een an dere oorzaak is de toenemende cri minaliteit in het hele land. Tenslotte zijn er groepjes jongeren die steeds vaker bij een sportaccommodatie blij ven rondhangen, waardoor de men sen ook een onveilig gevoel krijgen. Er is weliswaar niet altijd sprake van provoceren door de jongeren -soms staan ze er alleen maar, roken een si garetje, kletsen wat- maar een groep van tien, vijftien man komt al gauw bedreigend over, terwijl er misschien ook jongeren van de sportvereniging zelf bijstaan. In zulke gevallen leidt praten meestal tot een oplossing, zegt Marian van Halen. Ze haalt het voorbeeld aan van een sportaccommodatie waar op een gegeven moment zoveel jongeren rondhingen, dat ouders hun kinderen er niet meer naar toe wilden laten gaan. Naar aanleiding hiervan heeft de kantinebeheerder samen met de politie actie ondernomen door met de jongelui te gaan praten. Het bleek dat ze zelf helemaal niet in de gaten had den dat ze zo bedreigend overkwa men. Dat was ook helemaal hun be doeling niet". Criteria Voorbeelden van criteria die worden gehanteerd bij de intensieve schou wing (vaak duurt die anderhalf, twee uur) zijn de controleerbaarheid (door voorbijgangers bijvoorbeeld of buurt bewoners die hun hond uitlaten); de zichtbaarheid (de verlichting); de aan wezigheid van een alternatieve route (vooral belangrijk voor iemand die als laatste weggaat); de attractiviteit (een gebouw dat er uit ziet als een bunker en dat bovendien volgespoten is met graffiti nodigt niet bepaald uit om er naar toe te gaan), en de inbraak- en vandalismebestendigheid (onder meer de kwaliteit van hang- en sluitwerk). Deze criteria worden bekeken door de vertegenwoordiger(s) van de Sportraad, de politie, het verenigings bestuur en door de beheerder van de accommodatie. Het doel van het schouwen van sportaccommodaties is uiteindelijk het veilig maken hiervan, zodat er meet mensen gaan sporten. 'Gaarne nu het nog kan aanleg van een paar parkeerplaatsen langs de Van Weedestraat', vroeg een bewo ner van de Burgemeester Grothe- straat aan het college van burgemees ter en wethouders. Aan zijn wens wordt voldaan. In het totale her inrichtingsplan zijn op verschillende locaties langs de weg enkele parkeer plaatsen opgenomen ten behoeve van invalide weggebruikers. In het ra» senteren Over de u gekozen c Voorzow gengroep' «istgesteh peburgei Nota van! Burgemei burgersir Daarvoor 16okt( 23 oktt Momenteel wordt bekeken boe het oude industrieterrein eventueel opge- knapt kan worden. Daarbij worden ook zaken betrokken als de beweg wijzering. Dit antwoord geven burge meester en wethouders aan een bewoonster van de Gerrit van" de Veenstraat. Zij had zich erover be klaagd dat de bewegwijzering op dit moment erg slecht is, waardoor stra ten en bedrijven moeilijk te vinden zijn.

Soester Courant | 1996 | | pagina 30