maand' Klankbordgroep: voldaan aan randvoorwaarde 'open Soestdijk' Burgerlijke beleidsaanbeveling Koningswegroute Ambtelijke kanttekeningen bij Koningswegtracé Ambtelijke kanttekeningen bij burgerlijke beleidsaanbeveling Soestdijk pagina Kil»#* •plaatsen voor len langs de eedestraat bewegwijzering bij opknappen dustrieteirein OP 'T HOOGT WOENSDAG 16 0KT0BErT996 PAGINA 3 Overzicht maatregelen óp locaties •Wie Verdwijnen afsluitingen tasten leefbaarheid in wijk Soestdijk niet aan Status spoorlijn Utrecht-Baarn l moment zoveel jongeren i dat ouders hun kinderen ir naar toe wilden laten aanleiding hiervan heeft )eheerder samen met de ondernomen door met de aan praten. Het bleek dat naai niet in de gaten had- zo bedreigend overkwa- as ook helemaal hun be ft van criteria die worden bij de intensieve schou- duurt die anderhalf, twee controleerbaarheid (door ers bijvoorbeeld of buurt- ie hun hond uitlaten); de d (de verlichting); de aan- an een alternatieve route ngrijk voor iemand die als aat); de attractiviteit (een er uit ziet als een bunker ndien volgespoten is met gt niet bepaald uit om er gaan), en de inbraak- en bestendigheid (onder meer van hang- en sluitwerk), ia worden bekeken door nwoordiger(s) van de Ie politie, het verenigings loor de beheerder van de itie. 'an het schouwen van nodaties is uiteindelijk het ft hiervan, zodat er meer Q sporten. het nog kan aanleg van irkeerplaatsen langs de straat', vroeg een bewo- Burgemeester Grothe- t college van burgemees- ouders. Aan zijn wens *an. In het totale her- an ^jn op verschillende 5 de weg enkele parkeer- snonien ten behoeve van gebruikers. wordt bekeken hoe het teterrein eventueel opge- orden. Daarbij worden etrokken als de beweg- t antwoord geven burge wethouders aan een van de Gerrit van~de 1 had zich erover be- 3 bewegwijzering op dit slecht is, waardoor stra- fven moeilijk te vinden ^raadsbesluit van 21 maart over de hoofdwene tn n fleren van 'open Soestdijk' en de 'Koningswegroute' ur ,s bet college van burgemeester en wethouders opgedragen om dit jaar een uitwerking te pre zede uitwerking hiervan is het geven van insnmat gekozen dan meestal gebruikelijk is. praait een vereiste. Over de vorm van inspraak hebben burgemeester en wethouders voor een andere wijze Ijmepen en andere instellingen een 'hmwLrmt» j 'S d?"r ecn klankbordgroep bestaande uit vertegenwoordigers van bewonersverenigingen, belan- ^sleld. oeleit,saanbeveling' uitgewerkt. Onder leiding van een externe voorzitter zijn adviezen voor oplossingen {folanui Kanttekeningeiu''eVe''n®'en C'°"r aD,btenaren getoetst op realiseerbaarheid en waar nodig aangevuld. De opmerkingen zijn vastgelegd in de ta^ershi het algeméén"''61^ V'nden 'let gewenst de mogelijkheid te bieden om de resultaten van de klankbordgroepen te toetsen aan de meningen van de [laanoor worden twee inspraakavonden gehouden: op woensdag 23 oktober voor de Koningswegroute en op woensdag 30 oktober voor 'open Soestdijk'. 16 oktober start inspraaktermijnen 23 oktober inspraakavond over de Koningswegroute in de raadzaal van het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur 13 november afsluiting inspraaktermijnen 19 november inspraakverslag en raadsvoorstel naar/in college van b. enw. 6 3 december behandeling in commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn 19 december behandeling/vaststelling in de gemeenteraad 16 oktober start inspraaktermijnen 30 oktober inspraakavond over de wijk Soestdijk in de raadzaal van het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur 13 november afsluiting inspraaktermijnen 19 november inspraakverslag en raadsvoorstel naar/in college van b. enw. 3 december behandeling in commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn 19 december behandeling/vaststelling in de gemeenteraad. De inpraakreacties worden verwerkt in een raadsvoorstel dat op dinsdag 19 november door het college van burgemeester en wethouders wordt vastgesteld. De commissie ruimtelijke ordening, verkeer en welzijn behandelt het raadsvoorstel op dinsdag 3 december. De gemeenteraad zal zich op 19 december «ver het raadsvoorstel uitspreken. In het raadsbesluit van 21 maart over de hoofdwegenstructuur Soest is het college van burgemeester en wet houders opgedragen om dit jaar een uitwerking te presenteren over de Koningswegroute: 'De verbinding Koningsweg-Birkstraat zodanig vorm te geven dat deze is af gestemd op de bij de aanleg van de Koningsweg beoogde verkeersfunctie. De klankbordgroep Koningswegroute, bestaande uit bewoners en belangheb benden, heeft in haar aan burgemees ter en wethouders uitgebrachte 'burger lijke beleidsaanbeveling' gesteld dat de vormgeving van het Koningsweg-tracé zal moeten zijn dat af te slaan naar de Nieuweweg en voor verkeer op de Nieuweweg het onmo gelijk maken om linksaf te slaan rich ting NS-station. Op de Parklaan moe ten maatregelen worden genomen om het sluipverkeer te weren. De inrich ting en de verkeersregeling worden aangepast voor de aansluiting van de busbaan van en naar het station; Voor het wegvak Nieuweweg tussen Koningsweg en Kastanjelaan-Eiken laan en het kruispunt Kastanjelaan- Eikenlaan-Ossendamweg moeten de volgende maatregelen worden uitge werkt: - een 3 meter brede busbaan aan de Eikenlaan/Parklaan-kant van het sta tion naar het kruispunt Nieuweweg- Koningsweg; - aan beide kanten van de Nieuweweg aanleg van een voorziening voor het afzetten en ophalen van trein- en bus passagiers; - een middengeleider in de Nieuweweg voor overstekende voetgangers en fiet- Biltseweg Beckeringhsfraat Dorresfeinweg Vrijheidsweg verlengen opstelstrook linksaf middengeleider de oversteekbaarheid toeneemt, in het bijzonder voor fietsers en voetgan- gers - de negatieve effecten (hinder, milieu en veiligheid) op de leefbaarheid voor omwonenden verminderen - de doorstroming verbetert zonder dat het tracé extra verkeer aantrekt. Om dit te bereiken, moeten deel- - het onmogelijk maken van linksaf- oplossingen worden uitgewerkt. De slaande bewegingen door in- en uit- klankbordgroep heeft die per kruis- gaand verkeer op Eikenlaan en punt/wegvak aangegeven. Kastanjelaan; Dalweg Kruispunt Biltseweg-Beckeringh- straat: aanpassen verkeerslichten, ver lenging opstelstrook linksafslaand ver keer en verbetering oversteekbaarheid voor fietsers door het aanbrengen van middensteunpunten; kruispunt Beckeringhstraat-Konings- weg: aanbrengen middengeleider op de Beckeringhstraat; kruispunt Koningsweg-Dorrestein- weg: aanleg van een rotonde met voor rang voor fietsers; kruispunten Vrijheidsweg-Konings- weg en Dalweg-Koningsweg: twee ro tondes met voorrang voor fietsers of verkeerslichten zodanig afstellen dat een 'groene golf ontstaat bij 50 km. per uur of minder; Koningsweg tussen Dalweg en Varen- straat: aanleg van een tunnel voor lang zaam verkeer in het verlengde van de Dorpsstreek; kruispunten Koningsweg met Obrecht- straat en Varenstraat: snelheids- remmende maatregelen door aanbren gen andere belijning; kruispunt Nieuweweg-Koningsweg: voor verkeer op de Koningsweg het onmogelijk maken om links- of rechts - het op het passeren van de trein af stemmen van het oversteken van de Ossendamweg (Kastanjelaan-Eiken laan v.v.). Ossendamweg: de bestaande (en waar mogelijk nieuw aan te leggen) midden geleiders moeten fungeren als snel heidsremmers en middensteunpunt. De buurt tussen het spoor, de Ossen damweg en de Soesterbergsestraat moet ter voorkoming van sluipverkeer worden ingericht als 30 km.-gebied. kruispunt Soesterbergsestraat: als het Shell-tankstation kan worden gesloopt, moet een grote rotonde met oversteek- mogelijkheden voor fietsers (buiten de voorrang) worden aangelegd. Hieraan gekoppeld is het noodzakelijk om voor de zware fietsstroom richting Amersfoort een langzaam-verkeers- tunnel van de Ossendamweg naar de Vondellaan aan te leggen. Als deze op lossing niet mogelijk is, moet de moge lijkheid worden onderzocht een rechtsaf-opstelstrook voor het verkeer vanaf de Ossendamweg aan te leggen en de oversteekmogelijkheden voor fietsers te verbeteren. Vondellaan: waar mogelijk (P.C. Hooftlaan) moeten middengeleiders worden aangebracht. kruispunt Birkstraat-Vondellaan: de T-aansluiting kan worden omgedraaid combinatie: busbaan. KIss RkJe Verkeerslichten afstagveröoden grote rotonde met tunnel middengeleidefs T-kAJising omdraaien 30 km-gebied middengeleiders Nieuweweg rotonde met voorrang voor fietsers a.: twee rotondes b.: groene golf 50 km/uur langzaam veikeersiunnel tegenover Dorpsstreek snelheidsremmers: asultbulging Bnksafbeweglngen onmogelijk maken i t Spoorlijn Soesferbergsestroit Birkstraat zodat de rechtdoorgaande richting Vondellaan-Birkstraat v.v. wordt. Birkstraat tussen Vondellaan en gemeentegrens: waar mogelijk aanleg gen middengeleiders/snelheidsrem mers. Ter voorkoming van sluipverkeer door Soest-Zuid (in het bijzonder de Bartolottilaan) moet deze buurt als 30 km. gebied worden ingericht. De klankbordgroep beveelt tenslotte een aantal algemene maatregelen aan: - voor het hele tracédeel binnen de be bouwde kom moet de snelheid op maximaal 50 km. per uur worden ge handhaafd; - er moet (overigens op alle door gaande wegen) aandacht worden be steed dan wel moeten maatregelen worden getroffen op het gebied van de routes en vergunningen voor het ver voer van gevaarlijke stoffen; - er moet een bewegwijzeringssysteem komen dat verwijst naar de verschil lende wijken in Soest; - onderzocht moet worden welke langzaam-verkeersverbindingen veel worden gebruikt en daarom voor een ongelijkvloerse oplossing in aanmer king komen; - in de omliggende wijken en buurten moetdü 30 km.-gebieden worden in gericht. Biltseweg-Beckeringhstraai: de ge dachte om de vormgeving van het kruispunt te verbeteren, wordt onder schreven. Hierbij wordt aangetekend dat de aansluiting Beckeringh-straat- Biltseweg geheel binnen de gemeente grenzen van Baarn valt, en het beheer van de Biltseweg bij de provincie be rust; Beckeringhstraat-Koningsweg: aan brengen van een middengeleider is een logische verbetering; Koningsweg-Dorresteinweg: rotonde met voorrang voor fietsers lijkt een uit stekende oplossing; kruispunten Vrijheidsweg-Konings- wegen Koningsweg-Dalweg: niet in alle gevallen is een rotonde toepasbaar of de meest optimale oplossing. Remmen en ?Ft,I:^ken ku°nen, vooral in de nachtelijke uren, zeer hinderlijk zijn. Voor de lijnbussen betekenen rotondes extra njtijd. Indien de bussen met drie rotondes worden geconfronteerd zal dit het functioneren van het huidige Soester bussysteem sterk beïnvloeden Wel is het zeer de moeite waard om na te gaan wat de effecten zijn van de voorgestelde 'groene golf; ,2. wegvak Koningsweg tussen Dalweg en Varenstraat: in plaats van het toepas sen van fiets- en voetgangerstunneltjes zijn andere, minder ingrijpende oplos singen te overwegen; kruispunten Koningsweg met Varen straat en Obrechtstraat: een andere wegbelijning gaat ten koste van de aan dacht voor de zijwegen. Oplossing zoe- ken door middel van verbetering middengeleiding; kruispunt Koningsweg-Nieuweweg: het onmogelijk maken van het in- en uitrijden van de Nieuweweg vanaf de Koningsweg en omgekeerd betekent een ingrijpende wijziging van de verkeersstromen op de Nieuweweg- Beukenlaan. Het project Nieuweweg- Beukenlaan start later dit jaar. Dan zal er duidelijkheid ontstaan over de func tie en inrichting van de Nieuweweg- Beukenlaan. wegvak "Nieuweweg-Koningsweg en Kastanjelaan-Eikenlaan: Aanleg van een busbaan vanaf het station naar de aansluiting Koningsweg-Nieuweweg. Ten aanzien van de technische realisa tie van een dergelijke voorziening dient nog een aantal punten nader bestu deerd en opgelost te worden. De voor gestelde middengeleider wordt onder steund. Het afstemmen van de overstekende bus op het passeren van de trein zal in de praktijk moeilijk haalbaar zijn. Overigens zal realisering van deze voorstellen van de klankbordgroep een grote investering betekenen. Alles bij elkaar is het de moeite waard verder te onderzoeken of een tunnel onder de spoorlijn door niet met beperkte meer- kosten kan leiden tot een echt 'opstoppingsvrij' wegvak, waarbij de bussen zonder verdere verstoring van het overige verkeer van en naar het NS-station kunnen komen. Ossendamweg (en tegelijk ook Vondellaan): middengeleiders ter on dersteuning van de oversteek-baarheid zijn zonder meer te onderschrijven. Aan de problematiek van de doorstro ming moet meer aandacht worden be steed. Soesterbergsestraat, vijfpootsrotonde: verplaatsing van het Shell-verkoop- punt zal onderzocht moeten worden; k f* De klankbordgroep Soestdijk heeft overeenstemming bereikt over de oplossing voor de verkeersproblematiek inde wijk Soestdijk. De oplossingen, die pas sen binnen de randvoorwaarde van de gemeenteraad voor een 'open Soest dijk', zijn door de groep nader uitgewerkt in een 'burgerlijke beleids aanbeveling'. In de klankbordgroep is overeen stemming bereikt over de volgende maatregelen: instellen van een maximum snelheid van 30 km. per uur-zone in combi natie met verschillende snelheids- remmende maatregelen in de hele wijk; het instellen van een uitgebreid een richtingsverkeer in het noordoostelijk deel van de wijk Soestdijk, zodanig dat de routes van het doorgaande ver keer worden verlengd en deze onaan trekkelijk zijn; opheffing van de voorrangssituaties binnen de hele wijk;' - aanpassing bewegwijzering en ver plaatsing van het informatiebord van de Vredehofstraat naar de Biltseweg. Snelheidsremmende maatregelen: de inrichting van de 30 km.-zone in de wijk Soestdijk staat in het kader van het verbeteren van de leefbaar heid en het verminderen van de verkeersoverlast. Dit gebeurt door de aanleg van een aantal snelheids- remmende voorzieningen, bijvoor beeld in de vorm van plateaus, drem pels of andere'maatregelen. Circulatiemaatregelen: Het instellen van eenrichtingsverkeer is nodig om de routes door de wijk voor het doorgaande verkeer en het vracht verkeer onaantrekkelijk te maken. Dit probleem speelt met name in het deel van de wijk ten noordoosten van de Beetzlaan (tussen Dalweg en Nieuwerhoekplein). In het westelijk deel van de wijk Soestdijk (Beetzlaan, Nieuwstraat en Koninginnelaan) bestaat de overlast met name uit de snelheid van het autoverkeer. Hier stelt de klankbord groep voor om alleen een lagere maximum snelheid in te stellen in combinatie met de aanleg van snelheidsremmende voorzieningen. Dit is voldoende om de problemen in het gebied op te lossen. De klankbordgroep constateert dat voor de volgende problemen nog een oplossing moet worden gevonden: - de busroute: hiervoor zijn drie mo gelijkheden: het opheffen van de bus route, omleiding ervan om de wijk heen, en het aanpassen van de route door de wijk. De klankbordgroep heeft vastgesteld dat op eenrichtings- wegen de bus .bij voorkeur niet in twee richtingen mag rijden. eenrichtingsverkeer in de Schrik- slaan: de bewonersvereniging Schrik- slaan/Prinsenhof heeft verzocht een richtingsverkeer in de Prinsenhof in te stellen in de richting van de Waldeck Pyrmontlaan; eenrichtingsverkeer in de Verlengde Talmalaan: om het omrijden voor de bewoners van de Verlengde Talmal aan te beperken, kan in deze laan eenrichtingsverkeer worden ingesteld, uitsluitend tussen Houtakker en Soes- terengweg. De voorgestelde maatregelen hebben de versterking van de verblijfefimctie van de wijk Soestdijk tot doel. Ener zijds door de snelheden van het auto verkeer aan te passen bij de verblijfs- functie en anderzijds door het weren van het verkeer dat geen herkomst of bestemming heeft in het gebied. De te treffen maatregelen passen dan ook bij de functie van het gebied. Instellen maximum snelheid 30 km./uur met de aanleg van de beno digde snelheidsremmers: dit strookt met het uitgangspunt 'vermindering doorgaand verkeer door de wijken' in het raadsbesluit van maart dit jaar. instellen van een uitgebreid een richtingsverkeer in het noordoostelijk deel van de wijk Soestdijk, zodanig dat de routes van het doorgaande ver keer worden verlengd en onaantrek kelijk zijn. Het één (30 km.-gebied), het ander (eenrichtingsverkeer) leidt altijd tot verhoging van de snelheid. Dit betekent dat een combinatie hier van extra eisen stelt aan te nemen snelheidsremmende maatregelen. Verder verdient het aanbeveling, mede ter handhaving van het een richtingsverkeer, om straten aan de zijde waar men niet in mag rijden te voorzien van een fysieke ondersteu ning. Bij de noodzaak van eenrichtings verkeer voor straten die grenzen aan de rand van een wijk en waar het eenrichtingsverkeer de wijk in wijst, kan het wel eens voordelig zijn om voor het eerste deel van de straat een uitzondering te maken; opheffen van voorrangssituaties bin nen de wijk: dit is een logische stap in de omvorming naar 30 km.-gebied. Trouwens, een herziening van zulke situaties is in Soestdijk door de niet altijd aanwezige logica ervan op zijn plaats. aanpassing bewegwijzering en ver plaatsen van het informatiebord van de Vredehofstraat naar de Biltseweg: ook de klankbordgroep Koningsweg heeft de bewegwijzering aan de orde gesteld. Mede daarom lijkt het van belang het totale systeem van bewegwijzering in/om Soest nader te bekijken in het kader van aanpassing/ aanvulling. busroutes door de wijk: gelet op de aanbeveling van de klankbordgroep komen er veel meer straten met een richtingsverkeer in de wijk. De bus moet dus in meer straten tegen de richting in rijden. Voor de exploitatie van buslijnen is het principe van één route van groot belang. Er valt geen route te bedenken die niet hetzelfde probleem krijgt als de busdienst in de huidige situatie in Soestdijk, namelijk noodgedwongen in bepaalde straten tegen de richting in te rijden. De kosten van aanpassingen van de Nieuwstraat en de Koninginnelaan die niet waren aangegeven in het raadsbesluit van 21 maart j.1. worden vooralsnog geschat op 1 miljoen resp. 1,5 miljoen gulden. sanering van de grond staat op het programma. Een aanpassing van het kruispunt met onder meer een aparte rechtsafstrook op de Ossendamweg richting Soesterberg is een goed alter natief om de opstop-pingen op dit punt aan te pakken. Vondellaan: bij voorkeur dezelfde aan passingen aanbrengen als op de Ossen damweg; Birkstraat-Vondellaan: omdraaien van de T-aansluiting is een goede oplos sing; Birkstraat tussen Vondellaan en gemeentegrens: oversteekmogelijk-he- den moeten worden verbeterd, evenals het in de hand houden van de snelhe den. Door aanleg van midden geleiders/ snelheidsremmers ontstaat wel het probleem van ruimtegebrek in het dwarsprofiel; De algemene maatregelen: handhaven maximum snelheid, routes gevaarlijke stoffen, bewegwijzering, ongelijkvloerse verbindingen voor fietsers, en 30 km.- gebieden zullen ook bij de uitwerking van verkeersmaat-regelen in andere delen van Soest worden meegenomen. hotonde Komngsneg-oorresteinneg. De burgerlijke beleidsaanbeveling van de klankbordgroep Soestdijk past binnen de randvoorwaarden die de gemeenteraad heeft gesteld. Ook op verkeerskundige gronden is de con clusie in de ambtelijke kanttekeningen bij de aanbeveling dat de voorstellen haalbaar zijn. Ze bereiken op z'n minst het huidige niveau van de leef baarheid, ondanks het verdwijnen van de afsluitingen in de wijk. Er is wel een financieel verschil in vergelij king met wat in het raadsvoorstel is aangegeven. De toevoeging van de Koninginnelaan en de Nieuwstraat maken het grote verschil uit. De provincie en de betrokken ge meenten hebben de minister geadvi seerd een contract met de Neder landse Spoorwegen af te sluiten. Ver der worden voor de zomer 1997 be langrijke investeringen gepleegd, zo als de vervanging van het brugdek van het viaduct over de Korte en Lange Brinkweg. Ondertunneling van een spoorlijn kan op grotere steun reke nen bij de rijksoverheid dan het ver breden van de spoorwegoveigang.

Soester Courant | 1996 | | pagina 31