Regelmatig dunnen is nodig om de bossen vitaal en duurzaam in stand te houden Huisvuilauto is voorzien van de nieuwste snufjes Projectmatige aanpak van verkeersproblemen Soest heeft geen muziektent meer WOENSDAG 16 OKTOBER 1996 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Beheerder bosnatuur en landschap J. K. Tupker: Fietsroute is toe aan onderhoud Gemeente strooit bij gladheid niet bij verzorgingshuizen Geen voorrangsregeling kruispunt Jan de Rooijstraat-Vrijheidsweg Verzoek om plaatsing naast de Oude Kerk Groen gemaaid, beplanting gesnoeid Geen afzonderlijke maatregelen op de Laanstraat Overleg over herplaatsen van banken Inschakelen ANWB om verlichting in mast te herstellen "Om de Soester bossen vitaal en duurzaam in stand te houden, worden deze regelmatig gedund. Na de jeugdfase gebeurt dit afhankelijk van de bijgroei één keer in de vier, vijf jaar, en altijd ten gunste van het bos. Er wordt beslist geen roofbouw gepleegd". Dit zegt de gemeentelijk beheerder bos, natuur en landschap J. K. Tupker. De eerste dunningen brengen niets op, in tegenstel ling tot vroeger. Toen was er wel sprake win afname. "Bloemstokken, bonen staken, ruiters om het hooi op te stapelen, afrasteringpalen en haardhout zijn dingen die nu niet meer gebruikt worden. Bijna allemaal vervangen door kunststof; alleen haardhout zou nog verkocht kunnen worden, maar daar is geen boterham mee te verdienen". De totale opbrengst aan hout in Ne derland is trouwens niet hoog. "Ne derland heeft in vergelijking met het buitenland kleine bossen. Soest ook. Er zijn zoveel storende elementen in de bosbouw, zoals paden en (spoor wegen, datje het halve bosvak al ge had hebt als je alleen maar het slechte en dode hout rondom de pa den weg houdt. Zouden zulke 'kant invloeden' er niet zijn, dan heb je een heel ander uitgangspunt". Tupker; "Houtproductie is een tijdje een vies woord geweest. Half Neder land leek te denken dat een bos al leen maar kan gedijen als er met grote letters 'NATUUR' bij staat en dat er dan geen houtoogst is. Dat is niet waar", zegt Tupker. Hij heeft de indruk dat er meer begrip is geko men. "De mensen snappen best wel dat je niet altijd alles maar aan kunt laten groeien". Er zijn globaal drie hoofdfuncties voor een bos: recreatie (Lange Dui nen), natuur (Korte Duinen, waar veel meer planten- en diersoorten gedijen) en houtproductie. Eigenlijk heeft elk gebied altijd minimaal twee functies. Tupker: "Het is niet zo dat er geen sprake is van natuur of van recreatie als er houtproductie is. Na tuur en recreatie bijten elkaar. Men sen met een crossfiets of te paard door de natuur en loslopende hon den, dat gaat natuurlijk niet. Maar een wandelaar in een gebied met hoofdfunctie natuur of een fietser die in dat gebied op het fietspad blijft, kan helemaal geen kwaad". Recreatiegebied In een recreatiegebied, zoals De Lange Duinen, moet men van de na tuur minder verwachten dan in een natuurgebied. "Je kunt er bij wijze van spreken niet vierhonderd honden hebben en dan ook verwachten dat er nog tien reeën lopen." Zowel de Korte als de Lange Duinen maken deel uit van het 550 ha. grote bos- en natuurterrein van de gemeente Soest. Van de bossen in Nederland (die planmatig worden beheerd op grond van het door de regering opgestelde Meerjarenplan Bosbouw) is zo'n 15 procent in handen van de lagere overheden. Het merendeel van deze bossen staat open voor recreatie, ter wijl daarnaast productie en houtteelt van belang zijn. "Elk bos produ ceert", zegt Tupker. "Dus ook het bos met als hoofdfunctie natuur. Of je het hout eruit haalt, is iets anders. Maar bos groeit, dus er is houtpro ductie. Niet veel, want Nederland voorziet maar voor tien procent in z'n eigen houtbehoefte, dus negentig pro cent moet worden ingevoerd. De re gering heeft nu gezegd dat dit per centage drastisch naar beneden moet. Er moet meer hout van eigen bodem worden gebruikt. Hoe min der hout we zelf verwaarlozen, hoe minder uit bijvoorbeeld de regenwou den nodig is. De bossen die nu nog op landbouwgronden worden aange legd in Nederland, zijn dan ook productiebossen". In vergelijking met andere landen zijn de bossen in Nederland klein. De productie is dus ook niet groot, ter wijl het bovendien door de klein schaligheid naar verhouding veel kost om hout te oogsten. Nederland kan dan ook niet tegen de houtprijs op de wereldmarkt opboksen. Hout impor teren is dan ook meestal goedkoper dan het zelf te produceren en/of te oogsten. Vooral in Oost-Europa zijn enorme houtvoorraden die nu geëx porteerd worden. Voor de Neder landse bosbouwer is het daardoor extra moeilijk geworden om een goede prijs voor z'n hout te krijgen. Toch verwacht Tupker dat de prijzen weer gaan aantrekken. "Maar het is dus nooit zo, en zover zal het volgens mij ook nooit komen, dat je hout- oogst zoveel oplevert dat je winst maakt. Dat denken de mensen vaak, dat er hout wordt gewonnen voor het economisch gewin ('die bomen gaan om want er moet zeker weer geld in het laatje komen'). Maar van hout opbrengst kan nooit iemand bestaan. Dat fabeltje moet de wereld uit. Er moet altijd geld in gepompt worden, zowel bij de particulier als bij de la gere overheid". Produceren Bossen duurzaam beheren kan vol gens Tupker alleen door te produce ren. De laatste jaren gebeurt dat veel onder de titel 'geïntegreerd bos beheer'. Dat wil kortweg zeggen dat het bos als (eco)systeem constant in tact blijft en dat het hout dat er uit komt op een duurzame manier aan het bos wordt onttrokken. Dat is een heel ander beleid dan bijvoorbeeld in de jaren veertig. Toen was er op sommige plaatsen sprake van com plete kaalkap doordat het hout van de in groten getale aangeplante Corsicaanse en Oostenrijkse den no dig was voor de mijnbouw. "Die bossen van toen zijn we nu met z'n allen aan 't omvormen. Op de manier van geïntegreerd bosbeheer zoals nu wordt toegepast, redt men dat niet in tien jaar. Het is geen tuin waarin je nu Afrikaantjes hebt staan en morgen viooltjes. Zo gaat dan niet met een bos. Dat heeft echt z'n tijd nodig. Het ideaalbeeld van geïnte greerd bosbeheer is dat je door na tuurlijke verjonging het bos opbouwt. Dus als je een boom weg zaagt, moet dat ten gunste gaan van een jonge boom. Dat is dan je productie. Je gaat dus selectief dunnen. Zo krijg je een cyclus, een etage-opbouw van je gevarieerde bos met bomen van ver schillende leeftijd", zegt Tupker. Daardoor ontstaat een zo hoog mo gelijke natuurwaarde, zegt hij, waar je toch ook in de productievakken naar streeft. "Als je een wisselend aanbod hebt zowel in leeftijd als in soorten, dan is er sprake van een heleboel le venskansen voor alles wat groeit en bloeit binnen dat ecosysteem. Als je een eentonig vak hebt met bijvoor beeld alleen de Corsicaanse den, dan vindt een vogel geen bes, geen eikel en geen beukenoot. Als alles door elkaar heen staat, vindt hij die wel en kan dit allemaal binnen één vak ge dijen". Beheersplan Aan het kappen in de Soester bossen ligt een tienjarig Beheersplan teil grondslag, noodzakelijk om in aan merking te komen voor rijkssubsidie. Daarvoor is planmatig bosbeheer ver eist. Alle bospercelen zijn dan ook in kaart gebracht met daarbij de ver meld de hoofdfunctie, de leeftijd en de soort van de bomen en de hoe veelheid. Tupker beschouwt het Be heersplan als de rode draad van het beheer, een leidraad voor de momen- Ook in de Soester gemeentebossen is sprake van houtproductie en dus houtoogst. Hier worden op maat gezaagde stammen opgehaald. ten van verjonging en dunning van bospercelen. "Ik weet bijvoorbeeld dat zeg maar in het jaar 2000 vak 5 C moet worden gedund. Maar als het morgen gaat waaien, er breekt brand uit of een ziekte en vak 5 C valt daar door weg, dan zal er iets anders moe ten gebeuren met dat vak". Tussen de Monnikenbosweg en de Korte Duinen is sprake van eerste generatie bos, in het kader van de werkverschaffing aangelegd. "We wil len graag variatie in leeftijd. Dan ben je ook niet zo afhankelijk van bij voorbeeld stormen, brand en ziekte. Je wilt graag je risico spreiden en daar heb je leeftijdsopbouw voor no dig. Daar werken we nu aan". Bij dit alles is het van belang een goede ad ministratie bij te houden van wat er precies wanneer gebeurt. Tupker: "Mijn opvolger moet weten met vakken aan 't veijongen en verzorgen ben. Daar kan hij het mee eens zijn of niet, er is een weg ingeslagen die geld gekost heeft en om niet te veel economisch nadeel te hebben, moet hij daarop doorgaan". Beperkte oogst Soest heeft geen hoog-productieve grond maar zandgrond; dat is geen optimale bosgrond. Dit beperkt de hoeveelheid hout die per jaar geoogst kan worden. In Soest is dat gemid deld 1.200 tot 1.500 kubieke meter hout per jaar. Dat zijn bijna 50 volge laden vrachtwagencombinaties. Het gaat dan bijna uitsluitend om pinus- hout. Het wordt veel gebruikt voor de papierfabricage, voor bouw- profielen, pallethout, kisthout, zaag- hout (balken en planken; dit levert het meeste op), mijnhout en hei palen. Het restant, vezelhout wordt gebruikt voor spaanplaat en zacht- en hardboard. Deze zogeheten assorti menten worden in het bos gezaagd. Tupker tenslotte: "Ik ben in feite be zig voor meerdere generaties. Ik ben een rentmeester die het bos bewerkt en ik moet zorgen dat ik het bos weer netjes overdraag en zo vitaal mogelijk". Daar moeten de mensen vertrouwen in hebben, vindt hij, ook al heeft hij wel gemerkt dat dit voor velen vaak moeilijk is. "Maar we moeten er met z'n allen aan werken. Daar zijn op bepaalde momenten - in de ogen van de recreant ingrij pende- maatregelen voor nodig die vaak met behulp van grote machines worden uitgevoerd. Dit roept soms een schrikbeeld op. Men moet er ech ter op vertrouwen dat deze maatre gelen nodig zijn en zorgvuldig uitge voerd worden. Ik merk vaak dat mensen het beeld zoals het nu is graag willen behouden. Dat kan niet altijd. Ook het bosheeft een cyclus van jong naar oud en om die reden is onderhoud noodzakelijk. Als op een locatie in het bos waar gezaagd is de 'rommel' eenmaal is opgeruimd, zegt de recreant vaak: Nu kan ik wel zien dat het nodig was"... Sinds kort heeft de gemeentelijke reinigingsdienst de beschikking over een nieuwe huisvuilauto. Het is de eerste die in alle opzichten voldoet aan de strengste eisen ten aanzien van milieu en arbeidsomstandighe den voor huisvuilbeladers. De auto wordt zowel in Soest als in Soester- berg ingezet De nieuwe huisvuilauto is onder meer uitgerust met een zeer schone en stille Euro 2 motor. Het hydrau lisch systeem is voorzien van biolo gisch afbreekbare olie. Bij een even tueel lek kan de olie gewoon op straat blijven liggen. De vloeistof wordt door de natuur verder afgebroken. Ook veiligheid staat voorop bij het nieuwe voertuig. Zo ontbreken de twee treeplanken achter de auto waarop normaal gesproken de be laders meerijden. In plaats daarvan moeten zij in de cabine plaatsnemen of lopen. De auto is uitgerust met een gesloten cameracircuit, zodat de chauffeur altijd zicht heeft op wat er achter de auto gebeurt. Op de moni tor in de cabine verschijnen verder ook waarschuwingsboodschappen, zowel voor onderhoudsmonteurs als de chauffeur. Alle bewegende delen zijn met behulp van afdekplaten afge schermd. Er is zelfs een schoon- watertank van 10 liter aanwezig. Ove rigens staat niet in de gebruiksaanwij zing hoe dit water bij een tempera tuur van bijvoorbeeld min 10 graden Celcius nog bruikbaar is Tenslotte kunnen, en dat is ook nieuw, met dit voertuig alle typen con tainers worden geleegd, van de klein ste 140 liter- tot de grootste 1.300 li- ter-containers die bij de flats zijn ge plaatst. Dit garandeert een flexibele en optimale inzet van de vuilnisauto. Deze is zodanig uitgerust dat met deze auto nog jarenlang afval kan De nieuwe huisvuilauto werd vorige week in aanwezigheid van onder ande ren wethouder Van Logtenstein (milieu en openbare werken) overgedragen aan de reinigingsdienst. Natuurlijk werd daarbij een demonstratie gegeven van de mogelijkheden die de auto heeft. Hij is van de modernste snufjes voorzien. worden ingezameld, óók wanneer deze in een eventuele toekomstige regionale samenwerking zou worden ondergebracht. De gemeente is over het onderwerp verkeer al geruime tijd in overleg met de bewonersvereniging Soest-Zuid. Daarbij is ook de situatie op de Bartolottilaan aan de orde geweest. Burgemeester en wethouders delen dit mee in antwoord op het verzoek van een bewoner van de Bartolotti laan om verkeersremmende maatre gelen te treffen, zoals op verschillende wegen in de gemeente ook is ge beurd. B. en w. zeggen dat het voor iedereen duidelijk zal zijn dat het beheersen van het verkeer in de wijk Soest-Zuid een complex geheel is. Enkel het her en der aanleggen van een drempel of een plateau werkt vaak onvoldoende. Bovendien is niet iedereen er altijd even gelukkig mee. Juist dit laatste is voor de gemeente aanleiding geweest om het beleid ten aanzien van het in richten van verblijfsgebieden bij te stellen. Dit houdt in dat voortaan al leen nog maar gewerkt wordt met een projectmatige aanpak. De onderhoudstoestand van de fiets route vanaf Het Witte Huis via de Zandlaan naar de spoorlijn bij de Monnikenbosweg is de gemeente be kend. Op dit moment wordt gewerkt aan mogelijkheden er zijn tot herstel. Als alles meezit, kan de de routè vol gend jaar in het onderhoud worden meegenomen. Burgemeester en wethouders ant woorden dit op de vraag van een inwoonster van Utrecht. Zij fietst in de zomermaanden graag in het Monnikenbos. Zij zou hieraan nog meer plezier beleven als de fietsroute zou wordei^opgeknapt. Een bewoonster van de Genit van de Veenstraat heeft burgemeester en wethouders gevraagd of er bij gladheid ook gestrooid kan wor den bij verzorgingshuizen en daar bij behorende appartementen. B. en w. laten echter weten dat dit niet mogelijk is. Er wordt alleen volgens een vastgesteld schema gestrooid op de doorgaande we gen, de busroutes en hellende we gen. Dat dit jaar een enkele keer van het schema is afgeweken, moet beschouwd worden als een uitzondering op de regel ten ge volge van extreme ijzel-omstandig- heden. Een voorrangsregeling voor het kruispunt Jan de Rooijstraat-Vrijheidsweg wordt niet overwogen. Burgemeester en wethouders zeggen dat dit misschien wel een slechter alternatief is dan de bestaande situatie, waarin beide wegen gelijkwaardig zijn. Een bewoner van de Citer heeft het college verzocht meer aandacht te besteden aan zijns inziens gevaarlijke punten in Soest. Hij noemt met name de kruising Jan de Rooijstraat- Vrijheidsweg. Burgemeester en wethouders ant woorden, dat jaarlijks een analyse wordt gemaakt van de meeste verkeersonveilige wegvakken en/of kruispunten in de gemeente. Ook wordt daarbij nagegaan of de ge meente als wegbeheerder maatregelen moet nemen om de verkeersonveilig heid te bestrijden en zo ja, welke. Het kruispunt Jan de Rooijstraat- Vrijheidsweg is een gelijkwaardig kruispunt. Het staat bij de gemeente niet bekend als bijzonder onveilig. Alle kruispunten van de Vrijheidsweg zijn gelijkwaardige kruispunten. Of schoon deze gelijkwaardigheid van de wegen wel eens tot verwarring kan leiden, is -aldus burgemeester en wethouders- het alternatief, het in stellen van een voorrangsregeling, misschien wel slechter omdat daar mee het verkeer op de Vrijheidsweg vanzelf harder zal gaan rijden. Een bewoonster van de Heuvelweg heeft zich door het insturen van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt tot burgemeester en wethou ders gericht met het verzoek de mu ziektent die Soest ooit heeft gehad, kan terugkomen, bijvoorbeeld tegen over of naast de Oude Kerk. De gemeente heeft echter geen mu ziektent meer in bezit. Het oorspron kelijke bouwwerk is gesloopt. Later kwam er een mobiele muziektent. De gemeente heeft deze verkocht, omdat de belangstelling voor het ge bruik ervan zeer te wensen overliet. Als ooit door signalen uit de burge rij zou blijken dat er weer behoefte is aan een soortgelijk onderkomen, dan verdient het aanbeveling eerst te on derzoeken of de aanschaf en exploi tatie ervan financieel haalbaar kun nen worden geacht. Dan wordt even tueel ook de vraag actueel wat de meest plaats geschikte plaats is om de muziektent neer te zetten. Sotsl pos'.kantcor en Jitüajektent Een foto van omstreeks de eeuwwisseling. In het rosarium voor het gemeen tehuis (dat toen tegelijk postkantoor was) stond de fraaie muziektent. Die is allang afgebroken. Ook de mobiele muziektent is er niet meer. Aan het verzoek van een bewoonster van Apollo in Soesterberg is voldaan: de gemeente heeft de groen voorziening in de omgeving van haar woning gemaaid. Burgemeester en wethouders hebben de toezegging gedaan dat het terreintje in de toe komst wat vaker zal worden ge maaid. Ook aan het verzoek van een bewo ner van het Roggeveld is tegemoet gekomen. Hij had als gevolg van hoge beplanting geen uitzicht meer. Inmiddels is die beplanting gesnoeid. Overigens betwijfelen burgemeester en wethouders of de door de brief schrijfster gesuggereerde locatie ge schikt is voor het luisteren naar mu ziek. Het is te verwachten dat de muziek regelmatig verstoord en mo gelijk overstemd zal worden door het verkeer op de drukke hoofdweg. 1 Markant punt De muziektent is tientallen jaren een markant punt geweest in Soest. Eerst, nog in de vorige eeuw, bij café De Koophandel (later hotel Eem- land) op de plaats waar nu de Stadhouderslaan op de Van Weede- straat uitmondt, later, omstreeks de eeuwwisseling, in het rosarium naast het postkantoor en tegenover het oude gemeentehuis aan de Steen- hoffstraat. Daar werd later, in 1906, ook de vierarmige lantaarn geplaatst, die op 11 maart van dat jaar door de bevolking aan de gemeente werd aan geboden ter gelegenheid van het 25- jarig jubileum van de toenmalige bur gemeester mr. C. J. W. van Loten vari Doelen Grothe. De lantaarn werd in 1985 verplaatst naar het parkeer terrein aan de Neerweg, naast de Oude Kerk. De oude muziektent was toen allang verdwenen. Het weelderig begroeide parkje naast het postkantoor maakte op den duur plaats voor parkeerruimte. Hier werd ook nog enige tijd de markt gehouden voordat deze naar het Smitsveen ver huisde. Burgemeester en wethouders zijn het eens met de vragenstelster dat een muziektent een verrijking zou kun nen zijn van het dorpsgezicht in de Kerkebuurt. Maar of er ooit weer een muziektent komt en of dat dan nabij de Oude Kerk zal zijn, is een vraag waarop geen definitief ant woord mogelijk is. Opnieuw heeft een bewoner van de Doiresteinweg door het invullen van de vragenbon op de voorpagina van Op 't Hoogt aandacht gevraagd voor de verkeerssituatie op de LaanstraaL Het drukke verkeer en de snelheid ervan maakte het volgens hem haast onmogelijk de Laanstraat ter hoogte van de Albert Hahnweg en de Dor- resteinweg over te steken. Aanleg van een voetgangerslicht of minstens een zebrapad en verkeersdrempels is dan ook gewenst, aldus de vragensteller. Burgemeester en wethouders leggen uit dat de Laanstraat deel uitmaakt van de oude route Nieuweweg Beu- kenlaan-Beckeringhstraat. Deze rou te is opgenomen in de plannen die te maken hebben met de hoofdwegen structuur. De bedoeling is dat de functie van de hele route, dus ook de Laanstraat, verlaagd wordt. Dit houdt in dat deze wegen meer een functie voor het plaatselijk verkeer krijgen en minder een hoofdroutefunctie. De plannen hiertoe zullen begin vol gend jaar worden ontwikkeld. Als de ideeën dan gepubliceerd worden, heeft iedereen de gelegenheid aan te geven wat zijn of haar mening erover De zitbanken op de Zuidpromenade in het winkelcentrum Soest-Zuid zijn al enige tijd verdwenen. Een bewoon ster van de Eikenlaan wil graag weten wat hiervan de reden is. Burgemeester en wethouders ant woorden dat de banken voor groot onderhoud zijn weggehaald. Momen teel overlegt de gemeente met de winkeliersvereniging over de her plaatsing van de banken en een nieuw model bank. Een bewoner van de Burgemeester Grothestraat heeft burgemeester en wethouders erop attent gemaakt dat de verlichting in de ANWB-mast op het Nieuwerhoekplein ondanks eerf aantal reparaties nog steeds niet in orde is. Burgemeester en wethouders antwoorden, dat zij door meer inwo ners attent zijn gemaakt op het niet branden van de inwendige verlichting van de mast, waardoor in het donker plaatsnamen niet leesbaar zijn. Nor maal verzorgt de Remu de vervan ging van de lampen. Nu blijkt dat dit het probleem niet oplost, zal de ANWB worden ingeschakeld, aldus b. en w.

Soester Courant | 1996 | | pagina 32