"Schijt aan het jongerenbeleid" MET HET OOG OP UW BRIL. Soest krijgt extra surveillanten RP i Radio Soest springt gat in de lucht jACTUEEL! gratis oogdrukmeting I Wildschut Optiek Geen belasting voor toerist Mogelijk volgend jaar al invoering diftar-systeem _PAGi|^2 WOENSDAG 23 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 VLIEGPRIJZEN. Ook voor uw Vrouwen maken dief buit afhandig kwaliteits kleurenfoto's Brandweerkorps: eindigt als tiende in regiowedstrijd Geen enkele steun voor motie van D66 Gemeenteraad houdt vingers verder op de knip Lokale omroep voelt zich thuis in kelder gemeentehuis Autotelefoon weg van 8.00 - 1 7.00 - 13.30 uur. mderhbiArï lid van de vereniging van Nederlandse Installatiebedrijven IEL.035-601 9954 Laat u verwennen. Een maskerbehandeling is voor uw huid even verfrissend en opwekkend als een boswandeling. Door de geconcentreerde werking van actieve, natuurlijke werkstoffen zult u zich heerlijk ontspannen BABOR CerWiif'.eidwtuMt Uet Cafahhetje Valeriaanstraat 42 - Soest Tel: 035-602 64 98 (Vervolg van voorpagina) Het is iets voor tweeën als circa twintig jongeren maandagmiddag hun fietsen en bromfietsen op het Raadhuisplein tegen een parkeer verbodsbord stallen. Plastic zeil, aan de ene kant wit, aan de andere kant zwart, en tape worden tevoor schijn gehaald en even later is één van de blauwe kubussen afgeplakt. Het symbolische jeugdhonk is af. Maar de jongeren willen meer, zo blijkt uit de teksten waarmee spandoeken en kartonnen platen zijn besmeurd. 'Wij krijgen de schijt aan het jongerenbeleid,' schreeuwt het meest in het oog sprin gende doek dat voor de hoofdingang van het gemeentehuis wordt gehangen. Op de andere borden moeten alle raads- fracties het ontgelden. Het vertrouwen van de jongeren in de politiek is onder jhet nul-punt gedaald. Ze zijn boos. Toevallig arriveert net Harrie Witte, de actievoerder onder de politici, in het gemeentehuis. De fractievoorzitter van Gemeentebelangen Groen Soest vindt 1 het goed dat de jongeren op deze ma- nier aan de bel trekken. GGS heeft zelfs i één miljoen gulden over voor een jeugd- V honk. Toch heeft ook Witte's partij voor uitstel van het jeugdhonk besloten op basis van een rapport over de Stichting Welzijnswerk Soest (SWS). Verstandiger "Het rapport is nog niet openbaar, dus ik ben niet van plan om daaruit te gaan vertellen, maar het is helder dat er goed gepraat moet worden over een nieuwe structuur van de SWS. En omdat de SWS de instelling is die het jeugdhonk moet gaan begeleiden, is het verstandi- H ger om nu even te wachten. Met alle "i respect voor de jongeren, zij kunnen de continuïteit van een jeugdhonk niet waarborgen, hier is een instelling voor nodig. De jongeren moeten nog even geduld uitoefenen. Het is waardeloos als je nu zegt: zet maar wat neer en we zien wel wie het gaat runnen." B In De Schoof, het buurthuis van de SWS aan de Molenstraat ontstonden in het afgelopen jaar wel eens problemen met jongeren. Kan de SWS het wel aan? Witte: "In De Schoof hebben ze geen antwoord op jongeren die zich lastig gedragen. In dit soort gevallen deden ze het buurthuis dicht. Maar ik zie wel mogelijkheden dat de SWS het klusje van een jeugdhonk kan klaren." Ghetto-blaster Het is inmiddels kwart voor drie als de jongeren zich verzamelen in de hal van het gemeentehuis. De volumeknop van de ghetto-blaster wordt beroerd, er wordt gerookt, cola en bier gedronken en één van de jongere actievoerders, kennelijk de koerier van de groep, wordt er herhaaldelijk op uit gestuurd om chips en andere lekkernijen te halen. Een toevallig binnenlopende agent wordt luidkeels begroet. De diender rea geert spontaan, maar schenkt verder geen aandacht aan de groep. De span doeken krijgen een plaatsje in de hal en de groep groeit tot ruim dertig jongeren. "Het zijn aparte groepen, maar iedereen kent elkaar," zegt Jessica Egbers. "Daarom willen we ook samen een jeugdhonk. Mensen zeggen dat je je vrienden ook thuis kunt ontmoeten, maar je kunt niet met zoveel mensen thuis gaan zitten." "We willen met iemand praten en hopen dat er iemand komt," zegt een ander meisje. Er komt niemand. De jongeren hebben geen gesprek aangevraagd. De pers mag even later wel op audiëntie bij wethouder Pieter ten Hove. Niet zinvol "Ik kan me best voorstellen dat ze dit doen, omdat ze graag een jeugdhonk willen. Maar het lijkt me op dit moment niet zinvol met hen te praten. Mijn ge sprekspartner is de SWS. Rechtstreeks onderhandelen met de jongeren levert niets op en heeft geen zin. Bovendien zit ik op maandag altijd erg vol." Ten Hove zegt dat het gemeentebestuur voorlopig niets zal doen, al zal de actie van de jongeren de volgende morgen best wel even in de wekelijkse vergade ring van het college ter sprake komen. Het is alweer half vier uur als de jonge- HOYALUX multifokaal glazen tand namelijk weer haarscherp, overgangen van dichtbij naar het uitzonderlijke comfort van glazen. En maak bovendien vliegprijzen die u tijdelijk ziens dus bij uw opticien. 11 e n z e n T Soest 26 Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticiën/optometrist. Die neemt de tijd voor u, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035 602 22 12 ren op het idee worden gebracht een gesprek aan te vragen. De wethouder is telefonisch bezet. Maar als hij klaar is mogen vier jongeren naar zijn kantoor op de eerste verdieping van het gemeen tehuis. Opvallend snel wordt binnen de groep overeenstemming bereikt wie de delegatie zullen vormen. Even later haalt ambtenaar Sjaak Pot de woord voerders op. Afwachten Om achttien over vier staan de jongeren buiten, sommigen zijn al weg, nadat Ten Hove heeft uitgelegd dat er voor januari geen besluit zal worden genomen. Ze lijken uit het veld geslagen, of is dit schijn? "Voorlopig moeten we afwach ten. We zullen overleggen welke verdere stappen we kunnen nemen," zegt een jongere. "Vanavond om zeven uur weer hier," roept een ander. "We gaan de hele week door," verklapt een derde. "Ik zeg niets," reageert een vierde. 's Avonds verzamelt een aantal actie voerders zich weer voor het gemeente huis. De plastic zeilen en spandoeken zijn dan al verwijderd, vermoedelijk door de gemeente of de politie. Later op de avond gaat iedereen zijn eigen weg, zoals altijd als ze elkaar op straat heb ben ontmoet. Jessica Egbers vertelt dinsdagmorgen dat de jongeren die middag weer naar het Raadhuisplein zullen gaan. Sommigen van ons moeten werken of zitten in Hilversum op school en hebben deze week geen vakantie. Maar de anderen komen wel." Luid schreeuwend zette de 46-jarige vrouw de achtervolging in, toen ze donderdag rond het middaguur had gezien dat een jongeman haar fiets vanaf de oprit van haar woning aan de St. Theresiastraat had gestolen. De dief koos kennelijk eieren voor zijn geld en liet de fiets vallen om zich vervolgens bij een andere jongen te vervoegen. Deze torste een zware tas met zich mee. Op het geschreeuw van de vrouw waren inmiddels twee andere vrou wen, van 44 en 47 jaar, poolshoogte komen nemen. Zij spraken de twee jongens aan en maakte de ene de tas afhandig. De jongens gingen ervan door, maar de vrouwen brachten de tas naar het politiebureau. In de tas zat audiovideo-apparatuur die donderdagmorgen was ontvreemd bij een inbraak in een woning aan de Emmalaan. De bewoners hebben hun apparatuur terug. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDSO ZuidBfomenatle 15. Soesl .Tel.: 601 28 74 In een regionale wedstrijd in Lage Vuursche is het brandweerkorps van Soest als tiende geëindigd. De collega's uit Baarn toonden zich het meest be hendigst in het deelnemersveld van der tien korpsen. Per korps moesten maximaal drie brandweermannen een parkoers afleg gen in een voor hen 'vreemde' brand weerauto. Zij moesten onder meer de breedte en de hoogte van de wagen schatten door tussen boomstammen door en onder een verstelbare lat te rij den, slalommen en file parkeren. Aan de hand van videobeelden kregen de brandweerlieden ook vijftien verkeers- vragen op hun bord. Exclusieve fauteuils in een stijlvolle omgeving Stijlvol en exclusief. Dat geldt voor het assortiment dat wij u bieden voor een complete woninginrichting. Onze collectie, meubelen, woningtextiel en woonaccessoires biedt alle mogelijkheden. Nationale en internationale ontwerpen, bijvoorbeeld de. hier afgebeelde fauteuil "Scarlel" uit de collectie van BHNCII. Openingstijden dinsdag - vrijdag: 9.30-18.00 vrijdagavond: 19.00 - 21.00 zaterdag: 9.30-17.00 maandag gesloten Kerkstraat 3-S 3764 CR Soest Tel.: 03S-6030303 Fax: 035-602999S "Mensen die in Amsterdam op drie hoog achter wonen, mogen best van onze bossen genieten, zonder dat ze daar een extra gulden per overnachting voor hoeven te betalen." De sociaal-democraat Kees Boerkoel verwierp woensdag de motie van D66, waarin het college werd gevraagd met een voorstel voor een toeristenbelasting te komen. En de PvdA was niet de enige. Ook de zes overige fracties blok keerden de motie van D66 die ook al niet op de sympathie van het college kon rekenen. "Als je dit doet, moet er wel wat tegen over staan," vond wethouder Ries van Logtenstein. Volgens D66 staat er ge noeg tegenover. De gemeente maakt immers kosten voor instellingen zoals het Museum Oud-Soest, de VW en monumentenbeleid. Daarom is het in de ogen van D66 redelijk de gebruikers van buiten Soest te laten meebetalen. In veel plaatsen, vooral in en rond toe ristische trekpleisters, is het gebruikelijk dat dagjes- of vakantiemensen extra betalen voor bijvoorbeeld een overnach ting in een hotel of op een camping. Soest kent een dergelijke belasting niet. In de motie schreef D66 dat Soest steeds meer aantrekkingskracht uitoe fent op toeristen en dat een vorm van belasting best wel eens 100.000 gulden zou kunnen opbrengen, iets wat door Gemeentebelangen Groen Soest sterk in twijfel werd getrokken. Ook GPV/SGP/RPF-er Wiebe Meilof hield er een andere mening op na. "Het is opvallend hoe weinig toeristen Soest trekt. Als je ze gaat belasten, komen er misschien nog minder en 's zomers is het in Soest al doodstil. Wees blij dat er nog. toeristen zijn, die hier rondlopen en onze spullen in de gaten houden. Zij bewaken als het ware Soest, omdat er verder niemand is." Het aantal door de gemeente be taalde politiesurveillanten in Soest wordt uitgebreid van vijf naar zeven. De gemeenteraad ging vorige week woensdag akkoord met een krediet van 144.000 gulden per jaar. Het zal nog tenminste een half jaar, en vermoedelijk langer, duren voordat de nieuwe surveillanten de straat op gaan. Dit heeft alles te maken met de oplei ding van zes maanden die surveillanten moeten volgen. Pas als gemeenten oi politiekorpsen een claim leggen op surveillanten, worden er kandidaten opgeleid. De Soester politici vinden dat er (nog) meer blauw op straat moet komen om de veiligheid van de burgers te vergro ten. Uit ervaringen blijkt dat de bevol king zich in elk geval prettiger voelt als de surveillanten door de wijken fietst. De vijf surveillanten die sinds vorig jaar in Soest werken, worden ook al door de gemeente betaald. Noodzakelijk Uitbreiding wordt noodzakelijk geacht, vooral nu het ernaar uitziet dat Soest niet meedeëlt in de toewijzing van extra politiemensen. Daarom doet Soest maar een greep in de eigen kas. Het voorstel voor twee extra surveil lanten werd via een motie gelanceerd door het CDA en de PvdA (en niet door de WD, zoals deze krant vorige week per abuis meldde). Intensievere surveillance in de wijken heeft volgens het CDA en de PvdA een preventieve werking op de kleine criminaliteit. Te vens kunnen de surveillanten een be langrijke schakel zijn in het netwerk van preventieve jeugdzorg. Vrijwel alle fracties steunden de motie. Alleen GPV/SGP/RPF deelde de me ning van het college dat een extra uit gave van 144.000 gilden per jaar onver antwoord is, gelet op de allesbehalve rooskleurige financiële situatie van de gemeente in de komende jaren. Wethouder Neks Blommers (WD) van financiën had nog aan het begin van de behandeling van de begroting 1997 door de raad uitdrukkelijk gewezen op de prognoses. Door een extra tegenvaller bij de verdeling van het gemeentefonds door het rijk zal de gemeente Soest de komende jaren elk jaar geld tekort ko men. In 1997 wordt dit opgevangen met de algemene reserve. De tekorten lopen op van 207.000 gulden tot 1,2 miljoen en vanaf 2001 wordt rekening gehouden met een structureel verlies van 2,4 mil joen gulden. Om dit te voorkomen, legt het college in juni volgend jaar voorstellen op tafel die moeten leiden tot bezuinigingen en besparingen. Vooruitlopend daarop wenst het college geen extra uitgaven te doen. Blommers kondigde dan ook aan: "Hoe sympathiek sommige ook zijn, op dit moment zal het college geen enkele motie steunen die financiële consequen ties heeft. Anders zal de problematiek, zelfs op korte termijn, alleen maar zwaarder en groter worden." Blommers toonde zich dan ook verbaasd dat de gemeenteraad er alsnog in was geslaagd 35 moties in te dienen. Haar eigen fractie (WD) liep keurig aan het lijntje van de wethouder en was de enige die geen motie indiende. Al thans, in navolging van het CDA en de PvdA, lanceerden de liberalen in twee de instantie eveneens een voorstel voor twee extra politie-surveillanten. In elk geval werd de verreweg duurste van 35 moties aangenomen door de raad, terwijl een groot aantal plannetjes voor aanzienlijk mindere bijdragen aan diverse instellingen over boord worden gegooid. Zoals financiële steun aan de openbare bibliotheek, de Volksuniver siteit en kinderparadijs De Vrije Teugel. 'Dissident' Opmerkelijk was de 'nipte' meerderheid die instemde met een eenmalige bij drage van 9.900 gulden voor de start van de werkgroep Vereenzaming Oude ren Soest. Dit project wordt momenteel onder de vleugels van de Stichting Wel zijnswerk Ouderen Soest (SWOS) opge zet. De motie werd met 14 tegen 13 stemmen aangenomen. Dit kwam mede doordat CDA-wethouder Ries van Logtenstein bij de stemming afweek van het college-standpunt en het voorstel van zijn fractie steunde. Het was de enige keer dat een wethouder zich als 'dissident' opstelde. Het wekte boosheid op bij Bert Krijger (WD), omdat bur gemeester Hans de Widt de gemeente raad niet van te voren had ingelicht. Allen het college wist* ervan. Het project Vereenzaming Ouderen Soest krijgt overigens niet de beroeps kracht voor twintig uur per week, om wie het had gevraagd. De structurele kosten (39.000 gulden) vinden de frac ties onverantwoord. Bovendien stellen sommige fracties vraagtekens bij de noodzaak van een betaalde coördinator. BAR, GRILL RESTAURANT (Al me eerediltn bintuooi afluim) STEENHOFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 "We zijn uitermate gelukkig met de nieuwe behuizing. De nostalgische gevoelens raak je echt wel kwijt als je nu in het oude gebouw gaat kij ken en de vergelijking trekt met de nieuwe studio-ruimten in het ge meentehuis," zegt directeur Peter Ensdorff van Radio Soest. De lokale omroep is verhuisd van het oude Zonnegloren-terrein aan de Soesterbergsestraat naar de kelder van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein en heeft inmiddels een maand warm gedraaid in het nieuwe onderkomen. De eerste indrukken en ervaringen zijn goed. De medewerkers van Radio Soest springen zogezegd een gat in de lucht. "Zoals alle nieuwe ruimten oogt het nu misschien minder gezellig, is er geen verenigingsgevoel en mis je de 'huiska mer' die je aan de Soesterbergsestraat had," aldus Ensdorff. Maar volgens de directeur kan er in de 'gewelven' onder het raadhuis veel professioneler worden Uiterlijk in januari 1997 zal het col lege de gemeenteraad een voorstel doen over de invoering van diftar, een nieuw systeem voor de inzame ling van huisafval, waarbij de tarie ven worden gerelateerd aan de hoe veelheid afval die per huishouden worden aangeboden. Wethouder Ries van Logtenstein sprak vorige week woensdag de verwachting uit dat wellicht eind volgend jaar diftar daadwerkelijk kan worden ingevoerd. Een en ander is nog afhankelijk van de kosten en eventuele fraude die zou kun nen worden gepleegd. Tot nu toe werd diftar steeds uitgesteld, omdat geen op lossing was bedacht voor de inzameling bij flats. De bewoners hebben daar geen beschikking over een eigen container, maar dumpen hun afval in een geza menlijke container. De techniek heeft op dit vlak grote vooruitgang geboekt, zo is de conclusie na experimenten in Duitsland en Neder land. Daarom kan het college, veel eer der dan verwacht, over enkele maanden een voorstel op tafel leggen. Tot voor kort werd verondersteld dat het wel en kele jaren zou duren, alvorens diftar zou kunnen worden ingevoerd. Wat de PvdA betreft mag het diftar-sys teem onvoorwaardelijk worden inge voerd in 1997, dus oo)a als de kosten voor de gemeente tegenvallen. De frac tie probeerde hiervoor steun te krijgen door een motie in te dienen, maar die werd ingetrokken, nadat Van Logtenstein had laten weten dat hij daar niets van wil weten. gewerkt. Hoewel er minder vierkante meters beschikbaar zijn dan in de 'barak' bij het ziekenhuis, kan de ruimte aan zienlijk efficiënter worden gebuikt. Er zijn een werkkamer, twee studio's een productieruimte en, voor het geval er veel gasten zijn, kan de omroep uitwij ken naar de naastgelegen audiovisuele ruimte van de gemeente. De nieuwe behuizing van Radio Soest is gerealiseerd dankzij financiële steun van de gemeente, maar niet in de laatste plaats door een grote dosis zelfwerk zaamheid van de presentatoren, technici en bestuursleden. Het geraamte van de studio van Radio Soest is door bouwbe drijf E.A. van den Hengel neergezet, het meeste overige werk hebben de vrij willigers op zich genomen. Programmering De winterprogrammering draait al weer enkele weken. Muziek- en praat programma's, actualiteiten en andere uitzendingen komen volgens een duide lijke horizontale programmering aan bod. Verder worden bijvoorbeeld De Salon en Soestand om de twee weken rechtstreeks uitgezonden vanuit Artishock. Binnenkort krijgt Radio Soest de be schikking over een nieuwe cd-wisselaar, waarin plaats is voor honderd cd's. De wisselaar kan een week vooruit worden ingeregeld, zodat de medewerkers veel minder tijd kwijt' zijn aan de muziek programma's, zoals het dagelijkse Radio Soest Non-Stop. Medewerkers Hetgeen allesbehalve wegneemt dat de lokale omroep, ontstaan uit de zieken omroep AROS en sinds 1990 officieel zendgemachtigde, nieuwe medewerkers kan gebruiken. Vooral verslaggevers voor actualiteiten en radio-technici zijn dringend gewenst. Ensdorff: "In de muziekprogramma's zijn we al goed voorzien. Wat we zoeken zijn mensen van alle leeftijden die er lol in hebben een reportage te maken. Het mag over de actualiteit gaan, maar ook een ach tergrond-reportage zijn." Radio Soest is sinds kort vanuit de kel der van het gemeentehuis in de lucht. Binnenkort kan iedereen een kijkje ko men nemen tijdens de officiële opening (1 november) en het open huis (9 no vember). Ensdorff treft momenteel zelf voorberei dingen om een minderheden-pro gramma van de grond te krijgen. Met enkele Iraniërs is hij al in overleg over een tweewekelijks programma, waarin ook Nederlands zal worden gesproken. In de uitzendingen zal niet over politiek worden gesproken, wel over de cultuur en de muziek van een land, in dit geval Iran. De hoop van Ensdorff is erop ge vestigd dat Soesters van andere nationa liteiten inspringen. Open huis Tijdens het open huis (zaterdag 9 no vember van 11.00 tot 15.00 uur) pro beert Radio Soest medewerkers te wer ven. Tijdens het open huis is iedereen welkom, zendt de omroep 'live' uit, laat ze zien hoe de programma's worden ge maakt en kunnen de bezoekers een stemtest laten doen. Het bandje krijgen ze mee naar huis. Tbssen 12.00 en 13.00 uur speelt de Big Band van PVO bij de ingang van het gemeentehuis. Opening Daarvoor, op vrijdag 1 november wordt het nieuwe onderkomen van Radio Soest officieel geopend. Vanaf 16.30 uur is iedereen welkom, uiteraard ook de oud-medewerkers van Radio Soest en de AROS, die niet meer achterhaald zijn en daarom geen uitnodiging hebben gekregen. Burgemeester Hans de Widt en Wout van Houdt, de oudste mede werker, verrichten om 17.00 uur in het souterrain de officiële handeling. Daarna volgt een receptie. Op de Van Goyenlaan is de auto van een vijftigjarige man uit Soest openge broken. De dader beloonde zichzelf met een telefoon.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3