Oest! uigen 3fcfeitt Soest/ Plan van Darthuizen nog te hoog' Soest koopt Molendael-terrein niet pygmaiioiu Buurtbijeenkomst moet bewoners de Engh activeren Eerste operatie in dagziekenhuis i ACTUEEL Geldstraf voor inbreker 'Ouderwetse service die past in deze moderne tijd' Valmont .->«1k -■ 1 a vjiv>, |g PAGINA l/OENSDAG 23 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 Sd kollege wil dat BBA aanpassingen aanbrengt KORTE DUINEN i GESCHENKPAKKETTEN Meerderheid verwerpt moties van GPV/SGP/RPF en GL/PS Ideeën D66 over bezuinigingen van tafel geveegd "Het Restaurant" voor uw bruiloft, jubileum of bedrijfsfeest. op één van de mooiste locaties van midden Nederland! Voor informatie: tel. 035 - 6013807, Pr. Hendriklaan 1, Soest. Ook voorwaardelijke celstraf Het pleidooi voor een makelaar: PETERS Makelaardij LWJ De makelaar die perfect voor u werkt! PJ-, Op 31 oktober a.s. organiseren wij in onze zaak een Valmontpromotie! Schoonheidsinstituut Multi-culturele wijk pakt problemen aan Chirurg Verweij en mevrouw Steentjes bijten spits af Van Vulpens moeten toch weer terug naar gemeentehuis Insluiper maakt portemonnee buit Auto gestolen kwaliteits kleurenfoto's nu jk", in overleg m, buurtver-eenigin m, in Studie gen( nker Tom", in dij •'MA 30 3765 EE Soest 5014617/60106 47 iging stuur van de inzelfden naam, in studie et blijspel "Jonker Tom", 'en, door Jan Grosfeld. a het succes, dat deze liging de vorige keeren moe n, zien wij de opvoering van et belangstelling tegemoet. KORTE DUINEN 3RTE DUINEN MENU F 28,50 De voorgevel, gezien vanaf de Prins Hendriklaan, van één van de twee geplande gebouwen. De andere is kleiner en iden tiek aan het rechter deel van dit gebouw. Samen zijn ze goed Ikonijn met pruimedanten et van wildkonijn met een saus van pruimen, aardappelgarnituur en rode kool met appeltjes Coupe rote Grütze imlleroomijs met een saus van bosvruchten RESTAURANT DE Birkstraat 108 - Soest 035 - 6013720 oest Voorlichting $762 AV Soest 59 60 93 460 Het voorlopige plan dat BBA (Van Buren, Bodewes, Van Asch) heeft igediend voor de bouw van wonin gen op het terrein van restaurant Darthuizen, kan nog niet de instem ming van het college krijgen. De twee geplande 'woontorens' worden te hoog bevonden en achter op het perceel mogen maximaal vier wo ningen komen te staan. BBA wil er Dit heeft burgemeester Hans de Widt gezegd naar aanleiding van het besluit dat B&W hebben genomen naar aanlei ding van de voorgestelde verkaveling van het terrein aan de Prins Hendrik laan. Het perceel komt tot en met 1998 sowieso niet in aanmerking voor wo ningbouw. Dit was al vastgelegd in de notitie volkshuisvesting. Plannen die niet in deze notitie zijn op genomen, kunnen worden 'geparkeerd' in het zogenoemde 'stuwmeer', maar zelfs daarvoor achten B&W het huidige BBA-plan nog niet rijp genoeg. Op dit moment zal het college het plan daarom nog in het (ontwerp-)bestemmingsplan meenemen. Op het terrein Darthuizen komt wel een wijzigingsbevoegdheid te liggen, waardoor het te zijner tijd zon der langdurige procedures alsnog een woonbestemming kan krijgen. Verdieping Op de plek waar het huidige restaurant staat, wil BBA twee gebouwen plaatsen met in totaal 22 woningen. Beide ge bouwen bestaan op papier uit vier lagen van twee woningen, aan één 'toren' is een gebouw van drie lagen met op elke verdieping twee woningen gepland. Het Soester college stelt dat er minimaal één bouwlaag vanaf moet, omdat de torens anders te hoog worden. Volgens J. Bodewes van BBA valt dit mee. Hij zegt dat de nieuwbouw met ongeveer elf meter niet hoger zal wor den dan de punt van het dak van het huidige restaurant. Onder de 'torens' zou een parkeergarage moeten komen voor de bewoners die aan de voor- en achterzijde extra par keerruimte krijgen in de open lucht. Elders op het terrein heeft BBA drie vrijstaande en twee twee-onder-éénkap- woningen in gedachten. Het college vindt dat dit aantal beperkt moet blijven tot maximaal vier, omdat de bewoners van één woning tegen de zijgevel van de twee-onder-één-kap zouden kijken. Bodewes beweert dat dit probleem makkelijk is te verhelpen door de wo ningen en de garages in omgekeerde volgorde te bouwen. Groenvoorziening De ondernemer stelt verder dat de groenvoorziening op het terrein nage noeg intact zal blijven. Vanaf de Prins Bernhardlaan zal de nieuwbouw niet te zien zijn. Het stenen trapje en de grote boom aan de voorzijde en het monu mentje achter het restaurant blijven, al dus Bodewes, ook behouden. Voordat het plan van BBA in aanmer king komt voor het genoemde stuw meer, zullen de indieners met aanpas singen moeten komen. Bodewes: "Dit is nog maar een beginpunt. Met de ge meente gaan we verder onderhandelen over de mogelijkheden." Wordt het volgende plan wel genoeg bevonden om in het stuwmeer te plaat voor 22 woningen. Aan de achterzijde van het terrein wil BBA vijf woningen realiseren. sen, dan kan BBA volgens het college daaraan nog geen rechten ontlenen. Dit geldt voor elke indiener van een bouw plan dat in het stuwmeer terecht komt. Pas in een later stadium zal bij de vast stelling van het volkshuisvestingsbeleid na 1998 bepaald worden op welke (inbreidings-)locaties nieuwbouw mag worden gepleegd. Bij dit beleid wordt bepaald hoeveel nieuwe woningen per jaar van de grond mogen komen. Daarna moeten ook de bouwplannen nog worden goedgekeurd. Volgens het volkshuisvestingsbeleid van de gemeente mag zestig procent van de nieuwe koopwoningen niet meer dan 250.000 gulden kosten. Van een deel van de overige huizen mag de prijs ho ger zijn dan 250.000 gulden. Ook bij het BBA-plan zal het college dit aspect on der de loep nemen. Volgens burgemees ter De Widt wordt het plan voor het ter rein Darthuizen in dit verband gekop peld aan de nieuwbouw aan de Beckeringhstraat. UITNODIGING Kom nü al kijken naar fV onze Kerstetalage *9h tv* met vele Scheepvaart SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER 1 Steenhoffstraat 58 Soest 035-602 28 71 Met het voorstel om geld te bezuini gen over de hoofden van de ambte naren heeft D66 zich de woede van een aantal andere fracties op de hals gehaald. Met name de PvdA haalde uit naar de fractie. De gemeente Soest heeft al één miljoen gulden bezuinigd op de personeels-uit- gaven door onder meer meer efficiency in te passen. Daarnaast hebben de werk nemers en de werkgever onlangs over eenstemming bereikt over een 36-urige werkweek, waardoor nieuwe arbeids plaatsen ontstaan. Door de vrijkomende plaatsen niet vol ledig te herbezetten of tijdelijke banen af te bouwen, dacht D66 geld te bespa ren. Burgemeester Hans de Widt vroeg zich hardop af hoe Wim Roest van D66 dacht hoe het werk dan zou worden ge daan. PvdA-er Boerkoel sprak van een vreemd en raar idee. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) nam het woord 'du bieus' in zijn mond. D66 lanceerde vorige week nog meer bezuinigings-voorstellen, zoals een jaar lijkse efficiency-taakstelling van 150.000 gulden. "Een leuke poging om geld te besparen, maar niet meer dan dat," zei Hans van Wuijckhuijse van Gemeente belangen Groen Soest. De motie van D66 kreeg geen steun van de overige fracties en het college. Soest moet overigens vanaf 1998 overi gens wel gaan bezuinigen, omdat het anders in de komende jaren met tekor ten zal komen te zitten, die oplopen tot meer dan twee miljoen gulden per jaar. huisplein'dat iedere woensdag van i io Soest wordt herhaald op deze heen het geval was. ir en 4 coniferen party restaurant eventueel gecombineerd met 4 automatische kegelbanen. ventuele vergunning kunnen dit mon- ma deling groen milieu ner 035-6093709. oom acacia i en 1 es >erk Een 19-jarige Soester is vorige week dinsdag door de Utrechtse politie- Yechter veroordeeld tot 750 gulden Voete en twee maanden voorwaar delijke celstraf. Hij had eind de- <ember vorig jaar ingebroken aan <e Weegbreestraat in Soest en op (ezelfde dag nog twee inbraak- jogingen gedaan. Je Soester is voor de zitting door de plitie van zijn bed gelicht, omdat de plitierechter op 16 juli een bevel tot nedebrenging had uitgesproken. De erdachte kwam toen niet opdagen, naar rechter mr. Th. Clarenbeek wilde ijn eigen versie van het verhaal horen •ver een videorecorder die hij op 13 pril gestolen zou hebben. 4et als zijn twee medeverdachten heeft Ie Soester tegen de politie verteld dat lij op een advertentie in de supermarkt had gereageerd. Toen ze bij de adver teerder kwamen, zou die hen gevraagd hebben de recorder aan een ander door te verkopen. Hij bracht de drie mannen met de auto naar het adres van een ko per en gaf hen de videorecorder mee, terwijl hij zelf in de auto bleef zitten. Op dat moment zouden de drie met het apparaat zijn weggerend. Volgens Clarenbeek was daarbij mogelijk sprake van verduistering, maar in elk geval niet van diefstal. Hij sprak de Soester daarom van deze beschuldiging vrij. Een 21-jarige medeverdachte uit Soest moest op 28 juni van een andere rechter wel voor diefstal van de recorder de cel. De woninginbraak en de pogingen daar toe achtte Clarenbeek wel bewezen. De verdachte had aan de Weegbreestraat kleding, foto- en videoapparatuur, een doos geld en een portemonnee gestolen. Er was drie maanden celstraf waarvan één voorwaardelijk tegen hem geëist. 3x els en 2x prunus ign_6 weken na deze bekendmaking louders van de gemeente Soest, Post- IG ion/r°r(^ aan t)eslissing Iy/6 on* Uitstel te verlenen iode van 1 jaar. ijs-van Daal en de heer oten blijven de burgers 'erg vertegenwoordigen Lomm. Luchtvaartwet. .ïrsus de Engh voor 375, subsidiëren. ft afbraak wordt verleend i bruari 1997 los van de op dat moment een anvaardbare locatie aan- nieuwe locatie waaraan dacht nader advies "Dienstverlening is people's business, zeg gen ze in Amerika. Goed kunnen luisteren naar de klant. Je inleven in zijn situatie. En je hard maken voor een passende oplossing. Dat is waar het om draait. In mijn beroep als advocaat. En voor een makelaar is het net zo. Toen wij het plan opvatten om ons huis te /erkopen, zijn wij met die gedachte met teters Makelaardij gaap praten. En we verden niet teleurgesteld! Inzet is bij leters een ingebakken filosofie. Ze staan altijd voor je klaar. Niets is te veel. En tij dens elk gesprek in het verkoopproces merk je dat ze alle facetten van hun vak tot in detail beheersen. Tenslotte: de hartverwarmend ouderwetse dienstverlening. Die past in onze tijd, waarin mensen meer en meer individueel wensen te worden aangesproken. Alle reden om een volgende keer weer voor Peters Makelaardij te kiezen." Mr. H.J. Hoegen Dijkhof uit Soest. voor wonen in de groene zone Birkstraat 87, 3768 HD Soest, jl' Tel.: 035 60 16 251 ERVAAR HET VERSCHIL MET The Swiss Clinical Beauty Treatment De specifieke behandeltechnieken van VALMONT worden wereldwijd door de meest professionele schoonheidsspecialisten toegepast. Het huidconsult, de specifieke massages en de huidverzorgingsprodukten van VALMONT zorgen voor een perfecte balans van uw huid. U kunt voor slechts 45,- een korte gezichtsbehandeling van VALMONT ondergaan. Bent u geïnteresseerd, bel dan tijdig om een afspraak te maken daar de plaatsen beperkt zijn. Soesterbergsestraat 70 3768 EK Soest-Tel: 035-6024620 In 'samenwerking' niet de WD, het CDA en de BAM-fractie heeft het college voorkomen dat de ge meente het terrein Medisch Cen trum Molendael aan de Soester bergsestraat koopt en teruggeeft aan de natuur. De motie die Wiebe Meilof (GPV/ SGP/RPF) woensdag bij de behande ling van de begroting 1997 indiende, haalde het niet. Gemeentebelangen Groen Soest, D66, GroenLinks/Pro gressief Soest en de PvdA steunden het idee van Meilof, maar bleven op een minderheid van tien zetels steken. Om de transactie (circa zeven miljoen >ulden), de sloop van opstallen en de lerinrichting te kunnen financieren, had Meilof een 'deal' in gedachten met de projectontwikkelaar van Royal Pare. Die zou het geld moeten ophoesten en in ruil daarvoor toestemming krijgen de 96 geplande appartementen permanent te *iaten bewonen. Hierdoor kan de pro jectontwikkelaar veel meer geld vragen voor de appartementen. "Eens in de vijftig jaar krijg je de mo gelijkheid zo'n groene buffer te realise ren," aldus Meilof die 'Het Puistje van Menne' in de herinnering riep. Begin jaren negentig, toen Jan Menne (woens dag aandachtig toeschouwer) nog de penningen beheerde, kocht de gemeente voor enkele tonnen het voormalige huisje van Nic. van Dam aan de Toren straat. Het werd vervolgens gesloopt om de voorbijganger een betere blik op de historische Oude Kerk te gunnen. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF). Meilof s pleidooi kwam bij een meerder heid niet over, waarna Jan Visser van GroenLinks/Progressief Soest nog twee kansloze moties op tafel wierp. De raad discussieerde er toch drie kwartier over en boorde de voetballiefhebbers daar mee precies de tweede helft van Ajax- Glasgow Rangers door de neus. Evenals Meilof stelde Visser voor het voormalige Zonnegloren-terrein te ko pen van Sinaï-centrum dat het heeft ge kocht van Molendael, per 1 januari 1997 de nieuwe eigenaar wordt, er geen gebruik van zal gaan maken en daarom op zoek is naar een koper. Visser wilde zeven miljoen voor de koop, twee mil joen voor de sloop van de opstallen en een miljoen gulden voor de herinrich ting uitgeven. Deze bedragen werden later om tactische redenen uit de motie geschrapt. In plaats daarvan zou de ge meente in overleg moeten treden met (natuur-)organisaties die er belang bij hebben dat het terrein teruggaat naar de natuur en om die reden wellicht bereid zouden zijn een financiële bijdrage te leveren. Deze suggestie was trouwens ook al uit de koker van Meilof geko men. D66-raadslid Mieke Swinkels dacht dat overleg met allerlei instanties er mis schien toe zou leiden dat de gemeente helemaal niets zou hoeven te betalen, maar de WD gelooft niet in dergelijke sprookjes. Evenals het CDA, de PvdA, de BAM en de drie wethouders stem den zij de motie weg. Impasse Vissers' motie om de jarenlange impasse over de appartementen van Royal Pare te doorbreken, kreeg geen enkele steun. Visser hoopte hiermee tevens de aanleg van een negen holes-golfbaan en een buitenbad te bespoedigen. WD-er Bert Krijger: "Als de project ontwikkelaar zich aan het contract houdt (Geen permanente bewoning- red.) is er helemaal geen impasse. Het werkgelegenheids-aspect, waarmee Vis ser zwaaide, werd eveneens door Krij ger de grond ingeboord. "Bij wisselende bewoning van de appartementen is de werkgelegenheid groter dan bij perma nente bewoning." Foto: Goos van der Wilt Buurtbeheer de Engh houdt dins dag 29 oktober de eerste buurt bijeenkomst in het buurthuis aan de Albert Cuyplaan. "Om bewoners meer te betrekken bij de leefbaar heid van hun buurt, willen we uit leggen wat buurtbeheer is en wat het de bewoners oplevert", vertelt Hans Cijs van buurtbeheer. De wijk de Engh wordt gekenmerkt door een beperkt voorzieningenniveau en een multi-culturele bevolking. Dat is niet bevorderlijk voor de communicatie tussen bewoners. In 1990 wees de ge- In het nieuwe dagziekenhuis van Medisch Centrum Molendael aan het Dalplein zijn gisteren de eerste vijf operaties verricht. Als eerste moest mevrouw D.H. Steentjes- Deege onder het mes. De 43-jarige Soesterse werd geopereerd aan een spatader. De ingreep werd uitgevoerd door de chirurg M.S. Verweij die daarmee de geschiedenis ingaat als de eerste arts die in het dagziekenhuis een operatie ver richtte. Medisch Centrum Molendael verzachtte de pijn door mevrouw Steen tjes een tas en een beer te geven. Later op de dag werden nog vier patiën ten de o.k. ingereden. Een jongen werd behandeld aan een liesbreuk en twee mensen moesten worden geholpen aan hun ogen. Sinds gisteren wordt in het dag ziekenhuis ook het mes gehanteerd Foto: Goos van der Wilt Patiënten die in het dagziekenhuis wor den behandeld, kunnen nog dezelfde dag naar huis. Voor meerdaagse opna mes moeten de patiënten uit Soest, Baarn en Bunschoten naar het ver bouwde ziekenhuis van Molendael aan de Molenweg in Baarn. meente Soest de wijk aan als speerpunt in het kader van de sociale vernieuwing. In 1995 werd vervolgens de werkgroep Leefbaarheid opgericht, waarin instan ties en bewoners waren vertegenwoor digd. Wantrouwen tussen bewoners en professionals leidde ertoe dat de bewo ners de werkgroep verlieten. Hans Cijs: "Buurtbeheer is ontstaan uit de werkgroep Leefbaarheid. Deze werk groep heeft een eenmalige actie uitge voerd, het project 'speel- en recreatie voorzieningen op de Engh'. De meer waarde van buurtbeheer is dat de sa menwerking tussen de belangengroepen moet worden verbeterd. De bewoners moeten bereid zijn mee te praten, samen met de betrokken instanties." Het doel van buurtbeheer is de betrok kenheid van bewoners bij hun buurt te stimuleren en waar mogelijk verant woordelijkheden bij hun terug te leggen. Hans Cijs zegt dat het vaak om ge deelde verantwoordelijkheid gaat. "Het schoonmaken van de straat is bijvoor beeld een taak van de reiniging. Maar bewoners kunnen wel meehelpen door in de opvoeding hun kinderen te leren afval in de bakken te doen." Buurtconciërge "In andere delen van het land bestaat buurtbeheer al langer. In plaatsen in Noord-Holland, waar ook veel verschil lende culturen naast elkaar bestaan, is gebleken dat niet alleen gesprekken met mensen van één portiek of galerij nodig zijn. Het is ook belangrijk dat er een In de wijk De Engh moet het contact tussen de bewoners van verschillende na tionaliteiten worden bevorderd. buurtconciërge is, die de mensen op straat kan aanspreken." De conciërge zou tevens beheerder van het buurthuis kunnen zijn en daarmee een goed aanspreekpunt in de wijk kun nen worden. "Of zo'n buurtconciërge er komt, is natuurlijk helemaal afhankelijk van de politiek", vertelt Hans Cijs. Hij hoopt in ieder geval dat er genoeg mensen zijn om alle groepen bewoners van de Engh binnen buurtbeheer te ver tegenwoordigen. Wethouder Pieter ten Hove zal de buurtbijeenkomst inleiden. Vervolgens komen de bewoners te we ten wat buurtbeheer is en doet en kun nen ze kennis maken met andere projec ten uit het land. Na de pauze worden de knelpunten en problemen in de wijk de Engh besproken. Er zijn bijvoorbeeld problemen rond het groot onderhoud en de veiligheid van woningen, maar ook vandalisme en conflicten tussen bewo ners spelen een rol in de Engh. De buurtbijeenkomst begint om 20.00 uur in buurthuis de Engh aan de Albert Cuyplaan. Het echtpaar Van Vulpen van de Dorresteinweg zal toch nog een keer een oppas moeten zoeken om naar het gemeentehuis te kunnen. De kwestie over hun illegale nood woning komt namelijk terug in een politieke vergadering. Enkele maanden geleden leek een einde aan de jaren durende onzekerheid te komen, toen een constructie werd be dacht, waardoor er voor de Van Vulpens een legale woning zou kunnen worden gebouwd. Blijkbaar wordt dit raadsbesluit op ver schillende manieren geïnterpreteerd. Wethouder Pieter ten Hove deelde de raad woensdag daarom mee dat de zaak terugkomt in de commissie ruimtelijke ordening. Op dinsdag 5 november vindt de vergadering plaats en moet er duide lijkheid ontstaan over wat er wel en niet kan. De vergadering van de commissie r.o. begint om 19.30 uur. Een 52-jarige bewoonster van de Nieuweweg deed vrijdag bij de politie aangifte van de diefstal van een porte monnee, met een inhoud van enkele tientallen guldens. De beurs was 's och tends vroeg weeghaald uit haar woning, vermoedelijk door een insluiper. Aan de Chalonhof is in het weekeinde een auto gestolen. Het gaat om een bordeaurode Ford Siërra met het kente ken YH-75-DJ. De eigenaar, een 35- jarige bewoner, deed aangifte bij de po litie. V ii COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO IN VIDIO Zuidpromenado 15, Soest .Tel.; 601 28 74

Soester Courant | 1996 | | pagina 5