'Geredde' Kunstuitleen presenteert 55 kunstwerken in nieuwe collectie Winterexpositie prikkelt zintuigen en emoties aruóhocK 1WL TUUR& Geef /s voor diabetes, met het oog AHrx' op de toekomst De Rietpluim via toneel 'In een andere wereld' Irian Jaya centraal op avond van Derde Wereldgroep Soest kerkeni Hulp WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT Vincent Bijlo: 'Niet zeiken, gewoon doen' Jules Deelder: 'Deelder zingt' Open podium voor kinderen JettyMathurin: 'Taante komt' Twee nieuwe leden in Kunstcommissie Open Dag op zaterdag 2 november Informatie over boetseercursus SLEE-lezing over Louis Couperus Kunstuitleen Soest scoort 't best Twee voorstellingen van blijspel Hedendaagse beeldhouwkunst in De Hazelaar Vrijdag 8 november, Griftland College: Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Filmhuis:'Smoke' Opening expositie Ester van Zuylen "pAGÏNA^iWOENSDAG \fietspuzzeli Kinderparadijs De Vrije Teugel Anoniei schenl 100 g 1 Friese boe Muziek in ^^üaifiia Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Zonder zeurderig of betweterig te zijn en vol zelfspot durft de blinde cabare tier en pianist dwars tegen de heersende meningen van zijn publiek in te gaan. Vincent Bijlo is met een try-out van zijn nieuwste programma "Niet zeiken, ge woon doen" te zien in Soest. Aanvang 20.15 uur. Zaterdag 2 november Deelders podiumact behelst de opge wonden voordracht van een spraak waterval, waarvan de zinnen over de lip pen golven alsof er zojuist een sluis is opengezet. Deelder zingt?! Wat nu weer te verwachten van "auteur" Jules Deel der. Aanvang 20.15 uur. Woensdag 6 november Het theater van C-drie zoekt kinderen die wel eens echt in een theater willen spelen. Alles is mogelijk, zingen, dan sen, muziek maken, een mop vertellen. Heb je een leuk idee? Schroom dan niet en meld je aan bij C-drie vóór 30 okto ber. Bezoekers kunnen alvast kaarten reserveren. De toegang is f 5,-. Donderdag 7 november Jetty Mathurin (voorheen Terborg) heeft een eigenzinnige kijk op de sa menleving. Als Taante kijkt ze vooral met haar hart en als Jetty kijkt ze vooral met haar verstand, maar zeker niet har teloos en ze hebben beiden veel gevoel voor humor. In de rol van Taante heeft Jetty zich de afgelopen jaren op vele verschillende maatschappelijke terreinen begeven. Zij werd uitgenodigd te spreken op de meest uiteenlopende congressen, van gezondheidszorg tot uithuisplaatsingen, van katholieke vrouwenbond tot ar beidsbureau, van intieme bijeenkomsten van de oude adel tot een medisch specialistencongres, van duurbetaalde managersorganisaties tot in de huiska mer an heroïnehoertjes. Steeds weer verdiept ze zich in het on derwerp en bepaalt haar eigen invals hoek. Zij weet als geen ander Tropische hartelijkheid te combineren met Wes terse nuchterheid. Veelal gestoeld op eigen ervaring (haar gezin was het eer ste allochtone gezin in het Brabantse plaatsje Cuyk) kan Jetty haar omgeving haarfijn analyseren en met ontwapende humor aan de kaak stellen. Als logopediste heeft zij jarenlang gewerkt in haar eigen praktijk en op scholen. Daarnaast heeft zij langzaam haar ac teurs-bestaan opgebouwd; zij speelde "Iris", een toneelstuk van Thea Doel- wijt; speelde de rol van Smorie in de tv- serie "Vrouwenvleugel"; trad her en der op als Taante en maakte intussen haar eigen theaterprogramma. Zij was ook te zien in een van de hoofdrollen in de musical "Faja" samen met o.a. Gerda Havertong en Helen Kamperveen onder regie van Lodewijk de Boer. In "Taante Komt" pakt Jetty uit over al les wat ze om zich heen signaleert. Soms is het om te huilen, dan weer om te la chen en vaak allerlei. Aanvang: 20.15 uur. Toegang: f 17,50; CJP/Pas65/VW: f 15,-. Jetty Mathurin. Het College van B. en W. heeft vorige week twee nieuwe leden benoemd in de commissie Beeldende Kunst, die het gemeentebestuur adviseert bij het kunstbeleid. Het gaat om de dames Ali van den Berg en Imelda Lavaleije, die beiden in Soest professioneel werkzaam zijn op het gebied van de beeldende kunst. Ali van den Berg is beeldhouw ster en galeriehoudster van De Haze laar, de beeldentuin aan de Bosstraat. Imelda Lavaleije houdt zich vooral be zig met teken- en schilderkunst en is ook opgeleid als goud- en zilversmid. De dames zijn benoemd in tussentijdse vacatures voor de lopende zittingster mijn van de commissie, die nog loopt tot februari 1997. llftlil mmmm liiiilii» Op zaterdag 2 november houdt de Kunstuitleen Soest (gevestigd in de bibliotheek Overhees aan de Willaertstraat) "open dag". Tussen 12.00 en 15.00 uur kan iedereen die geïnteresseerd is vrijblijvend een kijkje komen nemen. Drie wil lekeurige bezoekers maken kans op een cadeau-abonnement ter waarde van 40 gulden! De vaste kunstleners hebben inmiddels verheugd kennis kunnen nemen van het goede nieuws: de Kunstuitleen mag blij ven nu de gemeenteraad besloten heeft tot een structurele subsidie van 13.000 gulden per jaar, exclusief de huisves tingskosten. De Kunstuitleen is daarmee gered. "We kunnen weer in de toekomst kijken," zegt Maija Kuipers, de vaste medewerkster van de Kunstuitleen. Het gemeentebestuur heeft met de toe kenning van de subsidie ook de inspan ningen van de Kunstuitleen zélf gehono reerd, die de afgelopen maanden veel werk heeft gemaakt van de vergroting van het draagvlak, zowel in Soest als in Baarn. De dreigende terugloop van het lenersaantal is inmiddels meer dan ge compenseerd door de aanwas van nieuwe leden. Voor het eind van het jaar hoopt men het 300e lid te begroeten. De redding van de Kunstuitleen bete kent ook dat er weer volop gewerkt kan worden aan de opbouw van de collec tie. In het afgelopen jaar is Marja - on danks de donkere wolken die zich boven de Kunstuitleen samenpakten - ook rus tig doorgegaan met het verzamelen van nieuwe kunstwerken, onder het motto: "Als we dan tóch ten onder móeten gaan, dan maar met een mooie collec tie..." Gelukkig komt het zo ver dus niet, maar de inmiddels opgebouwde verza- Op maandag 4 november wordt zowel 's ochtends als 's avonds een informatie bijeenkomst gehouden voor mensen die de boetseercursus van Tine van Roomen en Imelda Lavaleye willen volgen. Bij deze gelegenheid zijn folders verkrijg baar en wordt gezorgd voor koffie en cake. Wie belangstelling heeft, kan bel len met nummer 6012452. De SLEE opent haar jaarlijkse serie le zingen over literatuur op vrijdag 1 no vember met een lezing van Maarten Klein, hoofddocent Vakgroep Neder landse taal- en letterkunde aan de uni versiteit van Nijmegen, Couperus-ken ner bij uitstek, over de schrijver Louis Couperus, getiteld "De actualiteit van Couperus". Ter omlijsting zal hij de muziekstukken die in het besproken werk van Couperus aan de orde komen op de piano ten gehore brengen. Van alle schrijvers die aan het eind van de vorige eeuw debuteerden, is Coupe rus op dit moment veruit de populairste gebleven. Zijn grote romans zijn alle verfilmd voor tv of bioscoop, zijn hele oeuvre is onlangs opnieuw uitgegeven, het Couperus Genootschap groeit nog steeds en in de Javastraat is dit jaar het Couperusmuseum geopend. Geen schrijver heeft in Nederland lang nadat hij overleden was, zoveel blijken van belangstelling gekregen. Dat de romanticus Couperus inldeze tijd weer een groot publiek trekt, heeft voor namelijk twee oorzaken. Allereerst de wederopleving van het gedachtengoed van het fin-de-siècle in de jaren zestig. Een andere oorzaak ligt in het feit dat de grote werken van Couperus worden gedragen door een universeel basis thema, de noodlottige kleinheid van de mens, speelbal in handen van de goden. Als lezers van zijn grote romans voelen wij vaak medelijden met de romanfigu ren, maar we voelen ons bijna evenzeer slachtoffer van heel dat Couperiaanse universum, waarin een onbekende macht schaak speelt met de mens, die wanhopig op zoek is naar geluk. In zijn lezing zal M. Klein uitgebreid ingaan op de relatie tussen het fin-de- siècle en de jaren zestig en op vele as pecten van het werk van Couperus, met name op de religieuze kant van zijn werk. TVee dichters/filosofen staan daarbij op de achtergrond: de Ameri kaan Ralph Waldo Emerson en de Duitser Friedrich Nietzsche. De lezing vindt plaats in Galerie 't Juffersgat, Korte Gracht 21 te Amers foort. Toegang: f 10,- inclusief koffie. Aanvang: 20.00 uur. meling - 55 kunstwerken - vormt nu wel de hoofdschotel van de presentatie tij dens de open dag van komende zaterdagmiddag, die samenvalt met de (landelijke) Dag van de Kunstuitleen. Inmiddels staat ook vast dat de Kunst uitleen in de loop van 1997 tijdelijk moet uitwijken naar een ander onderko men, omdat de bibliotheek en C-drie dan grondig worden verbouwd. Voor de kunstverzameling komt dan waarschijn lijk een ruimte beschikbaar waarin het geheel nog beter tot zijn recht zal ko men. "Als we zorgen dat het ledental blijft groeien ziet de toekomst er zonnig uit, aldus Marja Kuipers, "en dat kan alleen door de hoge kwaliteit van de collectie te handhaven." Actueel De nieuwe collectie wordt in de week van 1 tot 8 november tentoongesteld (leden kunnen alvast reserveren en het kunstwerk van hun keuze na 8 novem ber ophalen). Er zijn landschappen bij in diverse technieken, o.a. van Agnes ten Holder, Simon Sint, J.R. Lamme en R Holstein. Daarnaast zijn er objecten in brons en keramiek van Cor Litjens, Pauline Wiertz en Barbara Nanning, et sen van Hans Laban, Tom Eijzenbach en Hannes Postma, en olieverven van Darja Vos, Frans Hofmeester, Petra Dekker en Jos van Merendonk. De laat ste exposeert momenteel ook in het Ste delijk Museum in Amsterdam met een aantal grote doeken en Marja is er trots op dat ook de Soester Kunstuitleen een van zijn "gekraste schoolborden" in de collectie heeft kunnen opnemen. "We zijn dus heel actueel." Tijdens de open dag kunnen de bezoe kers ook een aantal videofilms over moderne Nedrlandse kunst bekijken. Verder liggen er diverse fotocatalogi met het hele bezit van de Kunstuitleen, zo'n 600 werken in totaal. Cadeau-abonnement Een jaarabonnement kost 125 gulden, maar bibliotheekleden krijgen een aar dige korting. Een kunstwerk wordt in principe drie maanden geleend, maar die termijn kan eenmaal verlengd wor den. Sinds enige tijd kunnen ook (twee) kunstwerken "in serie" geleend worden (afhankelijk van het formaat). Er zijn ook werken te koop. En met december in het verschiet is een cadeau-abonne ment (40 gulden voor drie maanden, 125 gulden voor een jaar) ook een in teressant idee voor een origineel ge schenk. Een kijkje in de grootste kunst verzameling van Soest: de Kunstuitleen in Overhees. Dat het gemeentebestuur van Soest de Kunstuitleen uiteindelijk voor een roemloze ondergang heeft behoed getuigt in de eerste plaats natuurlijk van een wijs (kunst)beleid, maar ui teraard zijn er ook goede argumen ten voor de "redding". De Kunst uitleen scoort - in vergelijking met gelijksoortige instellingen in de regio Utrecht (o.m. Woerden, Veenendaal, Nieuwegein en Zeist) - namelijk op een aantal belangrijke punten en ren deert relatief gezien dan ook uitste kend. Zo is de eigen bijdrage van de ge bruikers in de exploitatie het hoogst (35%). De Kunstuitleen heeft de hoogste contributie (f 125,-, overal elders f 81,-) en de laagste gemeen telijke subsidie (f 145,-, Zeist bijvoor beeld f 391,-). Per uitlening is de subsidie (f 39,50) het laagst (elders van f 82,30 tot f 179,90). Kostendekkendheid is uitgesloten, maar "op alle fronten voldoet de Kunstuitleen Soest aan de richtlijnen voor professionaliteit", zo blijkt uit het overzicht. Zondag 14.30 -17.00 uur: 'Hollandse' middag in De Schoof Voor iedereen - ongeacht leeftijd of na tionaliteit - organiseert Stichting Wel zijnswerk Soest elke eerste zondag van de maand een ongedwongen inloop middag in de Schoof, Molenstraat 142. De bezoekers kunnen deelnemen aan verschillende activiteiten. Wie alleen wil kijken en/of praten is ook van harte welkom. Deze eerste zondagmiddag zal een Hol landse-middag zijn mét met een aantal typische Hollandse spelen, zoals stoelendans, ganzenbord, hoelahoep, enz. Iedere bezoeker krijgt een 'kopje koffie of thee aangeboden met een portie poffertjes. Voor de kinderen onder be geleiding is er limonade! De Schoof hoopt dat velen van deze ontmoetings mogelijkheid gebruik zullen maken. Diabetes (suikerziekte) kan leiden tot complicaties, als bv oogaan doeningen. Dit kan leiden tot slechtziendheid of zelfs blindheid. Onderzoek moet zorgen voor betere behandelmethoden of zelfs gene zing voor diabetes en bijkomende complicaties. Geef het onderzoek dat extra zetje in de rug. VOOR Giro 5766 - Bank 70.70.70.805 Diabetes Fonds Nederland, Tel. 033 - 46 22 055 In gebouw De Rank achter de Wil- helminakerk aan de Soesterberg- sestraat brengt De Rietpluim twee keer een blijspel op de planken. Op woensdag 20 en vrijdag 22 novem ber stapt de Soester toneelver eniging 'In een andere wereld'. Zo heet het blijspel, in drie bedrijven, dat is geschreven door Johan en Jan Blaaser en dat door De Rietpluim is uit gekozen. Het speelt zich af ten huize van fabrieksdirecteur Van Runten van Swiep. Hij leidt een computerbedrijf dat na een succesvolle periode diep in de problemen verzeild raakt. Het machine park is verouderd en de concurrentie is zo sterk, dat een faillissement dreigt. Totdat een zekere Koopman in beeld komt. Deze eenvoudige man heeft een erfenis gekregen en met het geld wil hij iets doen om de toekomst van zijn zoon vei lig te stellen. Omdat 'computers' voor hem hetzelfde klinkt als 'goede toe komstmogelijkheden' stopt hij zijn ver mogen in de bijna failliete fabriek van Van Runten van Swiep. Hij stelt de voorwaarde dat hij mede-directeur wordt totdat zijn zoon, die stage loopt in Amerika, de zaken kan overnemen. Natuurlijk gaat Van Runten van Swiep akkoord, want zonder het geld van Koopman is zijn bedrijf ten dode opge schreven. Maar met de financiële injec tie van Koopman gaat het niet beter met het bedrijf. Doordat de geldschieter zich met de zaken gaat bemoeien, ontstaan dwazse situaties. Een ramp dreigt. Of het allemaal op zijn pootjes terecht komt in de computerfabriek, is te zien op 20 en 22 november wanneer De Rietpluim op het toneel staat. Beide voorstellingen beginnen om 20.00 uur, de zaal gaat een uur eerder open. In de voorverkoop zijn kaarten verkrijg baar bij Henk Hagen, Lange Brinkweg 25, tel. 6011416; Marion Posthuma, Eikenlaan 81, tel. 6020073; Helma Starink, Hazepad 72, tel. 6022070; Ton Ruizendaal, St. Jozefstraat 2, tel. 6010490. De vraag waar figuratie precies op houdt en waar abstractie begint is nog altijd niet afdoende beant woord. Juist in dit grensgebied wor den de zintuigen en emoties na drukkelijk geprikkeld, in de war ge bracht en verrijkt. De winter tentoonstelling bij De Hazelaar is een confrontatie met het werk van kunstenaars die zich bewust bezig houden met het aftasten van dit spannende grensvlak. Voor deze confrontatie gebruikten zij zulke uiteenlopende materialen als na tuursteen, brons, hout, lood, glas, verf en keramiek. Van Peter Schraven zijn er wand- objecten te zien die zijn vervaardigd van al dan niet beschilderd hout in combi natie met lood. Het lijken op het eerste gezicht grote, ruwe schetsen van aller daagse taferelen met opvallend veel bloemen en fruit. Nadere beschouwing leert dat de kunstenaar er ondanks het weerbarstige materiaal waarmee hij werkt in is geslaagd een rijke detaillering in zijn werk aan te brengen. Datzelfde geldt voor de keramische 'taarten' van Peter Silverstein. Ze zien er bedrieglijk echt uit en worden gekenmerkt door absurdistische details in bijvoorbeeld de vorm van dieren, die als ornamenten op zijn keramische vormen aanwezig zijn. Het geheel roept tegelijkertijd een ze kere spanning en het ontspannen gevoel van een glimlach op. De beelden van Tom Wagenaar zijn ogenschijnlijk niets meer of minder dan vrije vormen die door de esthetica van de kunstenaar worden bepaald. Toch dringen zijn beelden, dikwijls opge bouwd uit een combinatie van verschil lende steensoorten, glas en staal de beschouwer een gevoel van herkenning op, van verwijzing naar de ons bekende fysieke wereld. De beelden van Paulus Reinhard lijken de neerslag te zijn van een voortdurende verkenning van de dagelijkse werkelijkheid. Een danseres "Violiste", brons van Paulus Reinhard, is één van de beelden in de beeldentuin galerie De Hazelaar. van Paulus draagt geen tutu, spitzen of andere herkenbare detaillering, maar is desondanks duidelijk een danseres. Het vangen van vorm en beweging lijkt zijn doel te zijn. Zowel de schildering als de glazen ka merschermen van Bert Grotjohann zijn meer dan een streling voor het oog. Ze vertellen een verhaal dat niet in woor den kan worden uitgedrukt. Het is alsof hij ons confronteert met een vergane beschaving, waarvan we het bestaan en de verschijningsvorm zijn vergeten. Een beeldentaal roept een warm gevoel van herkenning op, zonder daarbij het mys terie van die verloren gegane beschaving te onthullen. De tentoonstelling is geopend van maandag t/m vrijdag van 10-17 uur en zaterdag en zondag van 12-17 uur, en duurt tot 15 februari 1997. Joseph Vandersteen Op vrijdag 8 november wordt in het Griftland College aan de Noorder- weg 79 de jaarlijkse informatie avond gehouden van de Derde Wereldgroep Soest. De bijeenkomst staat in het teken van Irian Jaya (Nieuw Guinea). De heer Joop Sierat zal een intéressante en boeiende voordracht houden óver Irian Jaya en zijn beWoners, de Pa poea's. Hij zal dit doen aan de hand van onder meer gebruiksvoorwerpen. Wat betekenen deze voorwerpen, de materi- Di Lassostraat 65% tel. 6022195 Culturele antropologie In deze cursus maakt men kennis met het vakgebied van de culturele antropo logie, vroeger ook wel volkenkunde ge noemd. Dit is de wetenschap die zich bezighoudt met het begrijpen van men sen van niet-westerse culturen en samenlevingen. In vier lessen maakt men een korte reis door de ont staansgeschiedenis van de culturele an tropologie en krijgt men een overzicht van de belangrijkste stromingen. Daar naast hoort men over de bijzondere onderzoeksmethoden en technieken die antropologen gebruiken om gegevens te verzamelen over "vreemde volken." Docent mevrouw Schmitz heeft voor haar studie antropologie reizen gemaakt door Zimbabwe en Zuid-Afrika om contacten te leggen voor haar onderJ zoek. Verder heeft ze stage gelopen in Lesotho als gastonderzoeker bij een hulporganisatie en na beëindiging van haar studie ontwikkelingswerk gedaan in Siërra Leone (West-Afrika). Er wordt in deze cursus verteld hoe het is om te leven en te werken in een ontwikke lingsland en daarbij te leren genuan ceerd te denken over mensen die "an ders" zijn dan westerlingen. Aanvang: woensdag 20 november van 20.35-22.05 uur. Docent: mevrouw drs. M. Schmitz. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostaat 65. Aantal les sen: 4 van 1,5 uur. Cursusprijs: f 50,- syllabus via docent). Vaarbewijs II Deze vervolgcursus is bestemd voor ie dereen die op groter water vaart, zoals het IJsselmeer en de Waddenzee. De hoeveelheid stof is iets minder dan bij de eerste cursus, maar er wordt wel wat dieper op de materie ingegaan. Onder werpen die besproken worden zijn o.a.: basistechnieken van het navigeren, wer ken met kompas, kaart en plotter, regle menten en vaarregels op zee en de Westerschelde enz. Aansluitend op de cursus volgt een landelijk examen op zaterdag 1 februari 1997. Het examen geld bedraagt 138 gulden. Aanvang: donderdag 21 november van 19.00-22.00 uur. Docent: dhr. B. With. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 6 van 3 uur. Cursusprijs: f 195,- boek Klein Vaarbewijs I en II f 35,- via docent). Volksuniversiteit Soest/Soesterberg, Di Lassostraat 65, tel. 6022195. Kantoor geopend: maandag van 13.00-16.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00-13.00 uur. alen waarvan ze zijn vervaardigd, de producten uit het bos voor deze men sen? Hoe ondergaan ze de overgang in enkele decennia van hun tijdperk naar onze 20ste eeuw? De conclusie ligt voor de hand dat vorming en educatie van groot belang zijn in dit proces. Eén van de projecten van de Derde Wereldgroep bij Sórong sluit hierop aan! De lieer Sierat werkte in Irian Jaya voor Cebemo, thans Bilance geheten! Verder zal er deze avond een foto tentoonstelling te zien zijn over de in 1996 lopende projecten, zijn er artike len te koop van de plaatselijke Wereld winkel en van Wereldkinderen, is er een korte dia-klankserie op video over de relatie van de Papoea tot zijn natuurlijke omgeving, met daarbij de foto tentoonstelling "De Bergen Bewegen". Ook is er informatie over stichtingen die zich met Irian Jaya bezighouden, zoals PAVO en de St. Duurzame Samenleving Iran Jaya. De avond wordt opgeluisterd door de dansgroep Korowari die authentieke dansen brengt. De avond begint om 20.00 uur en is voor iedereen gratis toe gankelijk. De zaal is open vanaf 19.30 De Schoof, tel. 60125 27 De Engh, tel. 602 19 87 De Praatpaal, tel. 60195 46 De Schoof Leswerkplaats Wilt u graag kennismaken met de nieuwe materialen en technieken, tij dens de leswerkplaats krijgt u uitleg en begeleiding over het werkstuk en de bij behorende materialen en technieken. Dinsdag 9.30 - 11.00 uur (aanmelden op dinsdag- of donderdagochtend via 't Schoofje. Tel: 6017615) f 5,- excl. ma teriaal. November-december staan in het teken van de kerst. 12 november: Glasgraveren/schilderen - 19 november: Fimo voor kerst - 26 november: Kalligraferen - 3 december: geen leswerkplaats - 10 december: Kerststukjes maken. Workshop borduren op papier voor Kerst In de workshop gaan we kaarten bordu ren met kerstmotieven. Ook deze work shop is onder leiding van E. Ravenhorst en vindt plaats op dinsdag van 9.30 - 11.30 uur. De start is half november en de workshop duurt 4 lessen (f 27,50 ine. basismateriaal). U kunt zich aanmelden tijdens het spreekuur op dinsdag van 10.00 - 12.00 uur bij Jolanda Dijkman. U dient vooraf de helft van het activiteitengeld te voldoen. Meer infor matie en de programma's van de activi teiten vindt u in de uitgebreide folder: in en rondom 't Schoofje, te verkrijgen in De Schoof of op te vragen door ons te bellen: 't Schoofje tel. 6017615. Creatieve Sint-Kerstmarkt Er zijn voor de markt van 23 november nog enkele plaatsen vrij. Wilt u met uw handgemaakte crea-artikelen op deze markt staan? Kom dan op donderdag tussen 13.30 en 15.00 uur reserveren bij E. Ravenhorst in De Schoof. De tafels kosten f5,- per stuk. Spreekuur Dinsdag 5 november is er geen spreek uur. Voor opgave voor de markt en de leswerkplaats zie bovenstaande infor matie. Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 31 oktober Een hommage aan het gemeenschaps-1 leven in Brooklyn. Een rode draad in "Smoke" is het zoe-J ken naar de afkomst en het herstel vanf familiebanden. Het verhaal is gek op een kerstverhaal van de schrijvej Paul Auster in de New York Times. Hei werd op verzoek van Wayne Wang uitJ gebouwd tot een scenario. Hij schreef] een collage van verschillende verhaal* lijnen en personages,een "urban fairytale", gegroepeerd rond een sigarenwinkel in Brooklyn, New York. 1 De eigenaar van de winkel, Auggie Wren, gespeeld door Harvey Keitel, is het middelpunt van de buurt. Alle lijnen komen bij hem samen. Auggie weet dat je goed moet kijken om het bijzonderd der dingen te zien: al veertien jaar land maakt hij elke dag een foto van zijn win-| kei. De winkel blijft gelijk, maar elke' foto is anders. Meteen na het voltooien van de film besloten cast en crew on nog een film te maken, een soort veril volg op "Smoke": "Blue in the face".| Aanvang 20.30 uur. Entree f 7,50;j CJP/65+ f 6,00. Zaterdag 2 november Gedurende de maand november is in| Artishock het werk van beeldend kun stenares Ester van Zuylen te bezichti gen. De expositie geeft een globaal l overzicht van wat zij sinds 1985 vervaar-1 digd heeft en houdt wat stijl betreft het midden tussen magisch realisme en sym bolisme. Naast schilderijen met acryl- en olieverf en tekeningen met inkt en kleurpotlood, worden collages met ge mengde technieken, beschilderde beel den (papier-maché) en assemblages (hout) tentoongesteld. De opening van deze expositie vindt plaats op Allerzie len, zaterdag 2 november 1996, 21.00 uur. Zoals gewoonlijk wordt ook deze opening muzikaal opgeluisterd door Perron 5 B. Van Zuylen verbleef lange tijd in ver schillende uithoeken van de wereld, maar woont en werkt al weer geruime tijd in Amersfoort. Tot haar twaalf am bachten mag ook doceren (handvaardig heid/tekenen) worden gerekend. Haar langdurig verblijf in met name Venezu ela, Thailand en Indonesië heeft duide lijk diepe sporen in haar belevingswe reld achtergelaten. Vooral het kleurrijke karakter en de spirituele grondslag van deze culturen zijn niet onopgemerkt aan haar voorbijgegaan. Haar werk is geba seerd op 'magische momenten' aan de overzijde van de wereldzeeën, vorm gegeven door een associatieve, symbo lische schilderwijze. Magie, sjamanisme en (totem)dieren, vormen de ruggegraat van haar idioom, dat weliswaar raak vlakken heeft met New Age, maar door Van Zuylen niet als zodanig bedoeld is. Desalniettemin getuigen de schilderijen 'Firebringer' (geïnspireerd door de hei lige hond Anjing Berapi), Shama II, III en IV 'Rode wolk' en vooral 'Dansende Zon', van een grote fascinatie voor het bovennatuurlijke en vormen een duide lijke weergave van haar persoonlijke band met de spirituele aard der dingen. Perron 5 B: Semmy Prinsen, tenor saxofoon; Bert-Jan Schuringa, Trompet; Maurits Fonsen, piano; Marco van Os, Bas; Martijn Schruijer, drums. Te bezichtigen via entree van Museum Oud Soest; za., zo. van 13.30 tot 17.00 uur t/m 17 november. Meteenfietspuzz reformeerde en hi ,ao Soest nog me< ,oor het Coloml Jinghuizen. Hier d',e ziek zijn, eei meegemaakt, eei jere problemen I opgevangen voor aandacht. 1 Al het hele jaar w door de kerken. Tot 1 bijeengebracht. De I kledingbeurs (afge 1 'Heitje voor een kar Vedelaarpad 53, tel. 6018136 Kinderparadijs De Vrije Teugel is iedere dag geopend van 8.00 tot 18.00 uur en vrij toegankelijk voor iedereen die van de omgeving en de dieren wil genieten. Hieronder de vaste activiteiten. Maandag 9.30-11.30 uur Natuureducatieles. 13.15-15.15 uur Natuureducatieles. 15.45-17.45 uur Verjaardagspartijtjes.' Dinsdag 9.30-11.30 uur Natuureducatieles. 13.15-15.15 uur Natuureducatieles. 15.45-17.45 uur Verjaardagspartijtjes.. 9.30-11.30 uur Natuureducatieles. 9.30-11.30 uur Peuterouderochtend. 14.00-16.00 uur instuif voor 4 tot en met 12 jaar met veel verschillende acti viteiten. Donderdag 9.30-11.30 uur Natuureducatieles. 9.30-11.30 uur Handenarbeid voor volwassenen. 15.45-17.45 uur Verjaardagspartijtjes. Vrijdag 14.00-18.00 uur Verjaardagspartijtjes. 19.00-21.00 uur Iedere eerste en derde vrijdag van de maand Kinderdisco; Iedere tweede en vierde vrijdag van de maand disco met veel activiteiten voor jarige kinderen en hun vriendjes. Zaterdag 13.30-16.00 uur Verjaardagspartijtjes. 0e bibliotheek Cuyplaan in Soesl ongebeid door ee die zei dat hij 100 venbus had gelegc bliotheek. De me bibliotheek vroe baasd, waar zij de ken hadden, om nooit eerder mee| "De bibliotheek i sprak de man en I bibliothecarissen brievenbus, en er gulden. Langs d medewerkers var anonieme gever 1 De Friese Boekenl 9 november van 11 het Wilhelminapl; tein) in Bussum. D bare Friese boek. talige boeken o\ Friese taal - in vc Friese schrijfster R wezig zijn. Zaterdag 2 nov< quiem van G. Ven en orkest van d< Domcantor Remc 15.30 uur. Toegai Zondag 3 nove kerk: Musikalis Heinrich Schut: instrumentalisten Cantorij o.l.v. Mé 15.30 uur. Toega Weekend-opvan Maatschappelijke Hulp in dringende dag, zondag en alg gen, tel. 6245555. Stichting Hulpd Hulp aanvragen t 10.00 uur, tel. (03 Nazorg borstkai Informatie: Bors trum Utrecht (BIC t/m. vrij. 10.00-1! Werkgroep Kin Behartigt de belai vóór, tijdens en n Informatie: mevr. 1 Vrouwenspreel Iedere donderdag ring 31A (Vrouw (033) 4616612. A kan dat. Meidentelefoo Voor specifieke r dag 19.00-21.00 18.00 uur; donde (030) 2322020. Vrouwen in de Vrouwen die prol rein van de bijstan bij de werkgroep 1 lefonisch dagelijk uur. Soest: tel. Spreekuur: elke 10.00-11.30 uui Vrouwencentrum Buro Vrije Tijc Bemiddelt in vrij mensen bij elkaar op het gebied vai bus 3074, 37601 6014650. VTO-samenw Vroegtijdige Ond stoornissen bij kb AE Amersfoort, •Slachtofferhul| Praatpaal en vn van misdrijven e 6027719. Slachtofferhu 24 uur per dag t Soest, Soestdijk en 23.00 uur: tel 7.00 uur: via de foortse politie, t Al Anon-grot Steun aan famili veel drinkt of 5415474 Baarn Ouders van e Landelijke zelf adres: Eveline b 3765 XR Soest, Thuishulpcei De THC biedt menterenden, ouders van vers handicaptekind sief oppassen di tel. 033-46313 Tineke Brabbel Thuiszorg/lV Stichting Th ui Werk N.O. Ut Grothestraat 6019004, fax 6 Jongerenspr Voor jongeren 15.30-16.30 u foort. •Psycho-profi Stichting PSyc op de bevalling Clauslaan 23,2 Wie hulp zc ren bij het 9.30-11.00

Soester Courant | 1996 | | pagina 20