,r Leo van den Berg wil graag zelf honk voor jongeren gaan opzetten wÈÈÈSÊÈÊÊKm ■■H I Betere voorlichting voor wvg'ers Onrust onder bewoners Ossendamweg v Centrumgebied Overhees zit vol mm. 1 ACTUEEL! Jongeren: "We moeten gewoon rustig blijven" 6027493 6027493 mmm - Whr r WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 "Gemeente maakt fout als ze met SWS in zee gaat" itÈÊMÊÊKmmWmm WÊÊlÈgSlÊÊÊmMSM siJmmm WÊËÈBmÊË Ambtenaren voelen zich bedreigd KLAREN TROMP KLAREN «IÉ VIP O Ook gehandicapten roepen om één-loketfunctie De Hoop Scheffer (CDA) morgenavond in Soest Het Mij ft genietenf Plan voor tunnel onder spoorweg pas duidelijk in december Ontevredenheid aantal burgers over procedure Van Den Brink J h K l W'i Uitbreiding in woonwijk niet mogelijk Leo van den Berg zou graag een jeugdhonk in Soest opzetten. Of dit onder de paraplu van de Stichting Kinderparadijs Soest gebeurt of on der een andere naam maakt hem niet uit. "Het gaat om de manier van werken. Het hoeft elkaar niet te bij ten." De directeur van Kinderparadijs De Vrije Teugel ziet de begeleiding van een jeugdhonk als een uitdaging. "Ik zou zó willen starten, maar dan moet ik wel en mijn eigen men sen erbij kunnen zoeken. Volgens hem zou de gemeente een fout maken als ze met de Stichting Welzijns werk Soest (SWS) in zee gaat. Dit is overigens tot nu toe wel de bedoeling. Het besluit over een jeugdhonk werd twee weken geleden uitgesteld, omdat de structuur van de SWS kennelijk aan verandering toe is en er een hergroepe ring van de activiteiten op welzijns- gebied moet komen. Ook andere instel lingen zijn erbij betrokken. Het rapport hierover van de onderzoe kers wordt pas na 30 november, als de verschillende besturen hebben gerea geerd richting het college, openbaar. Ten Hove wil niet op de inhoud van het stuk ingaan. Van den Berg kent de inhoud niet, maar op basis van zijn eigen ervaringen vindt hij dat de gemeente het jeugdhonk be ter in andermans handen kan geven. "Ik bedoel dit niet vervelend, maar ze zijn bij de SWS al jaren met jongeren bezig, maar ik zie geen resultaat. Bij ons in het kinderparadijs komen twintig tot dertig Als er een jeugdhonk in de wijk Over- hees moet komen, dan acht het college de hoek van de Koningsweg en de Dorpsstreek de enige geschikte locatie. Foto: Goos van der Wilt. Omdat ambtenaren zich be dreigd voelden, heeft de ge meente vorige week woensdag avond enkele bewakers van de Nederlandse Veiligheids Dienst (NVD) ingehuurd. Zij bleven de gehele avond in het gemeente huis om eventuele problemen met de jongeren in de kiem te smoren. Zo ver kwam het overi gens niet. Volgens wethouder Pieter ten Hove zijn er bedreigingen geuit aan het adres van de bodes. Die gaven ver volgens aan dat ze liever uit beeld werden gehouden, waarna de ge meente de NVD inschakelde. De jongeren voerden sinds vorige week maandag in en rond het ge meentehuis actie voor een jeugd honk. Ze zijn boos dat het besluit hierover opnieuw is uitgesteld. Vo rige week woensdagavond waren ze van plan 'een feestje te bouwen' bij het gemeentehuis, waar op dat mo ment een inspraakavond over de hoofdwegenstructuur plaatsvond. In overleg met de Stichting Welzijns werk Soest (SWS) werd daarom De Schoof geopend, zodat de jongeren daar terecht konden. Ongeveer zes tig jongeren gingen naar het buurt huis, maar stonden eerder dan ge pland op straat, omdat een van hen een alarm had laten afgaan. Omdat dit al vaker was gebeurd, sloot de SWS in de lijn van de afspraak met de jongeren het buurthuis aan de Molenstraat. Het heeft er alle schijn van dat slechts een gering aantal jongeren de volledige groep met onbezonnen ac ties in een kwaad daglicht stelt. De meesten vinden het stom dat sommi gen bedreigingen hebben geuit of het alarm in De Schoof lieten afgaan. "Daar is iedereen de dupe van. Ik snap wel dat ze ons daarom wegstu ren. Als we weten wie het heeft ge daan, zullen we het daar zeker over hebben," aldus één van hen. Een ander deelt die mening: "Er wordt onderling ook over gesproken, anders verpest eentje het voor ieder een. Dan krijg je dat de mensen zeg gen: zie je wel, ze vernielen alles. We moeten rustig blijven." Vorige week woensdagmorgen lagen het Raadhuisplein en het grasveld aan de andere zijde van het gemeen tehuis bezaaid met onder meer wc- papier. De jongeren besloten de troep woensdagmiddag op te ruimen. De acties van de jongeren staan in middels op een laag pitje. Het Raadhuisplein werd tijdens de herfst vakantie nog wel een paar keer be zocht door wisselende groepen. "Maar de laatste dagen hebben we weer overal en nergens gestaan," al dus een jongere. jongeren die 'lastig zouden zijn'. Sommi gen doen al driejaar vrijwilligerswerk bij ons en dat werkt perfect. Ze hebben het gevoel dat ze zinvol werk doen en daarom vinden ze het leuk. Als je ze serieus neemt en de tijd neemt om met ze te praten, kom je een heel eind," al dus Van den Berg die betrokken is bij het Meelopers Project en zijn steentje bijdraagt in de opvang van jongeren die in aanraking zijn gekomen met de poli tie en via het HALT-project op het juiste spoor gebracht moeten worden. Wethouder Pieter ten Hove heeft nog niet met Van den Berg gesproken en kan daarom niet ingaan op diens wen sen. "Ik weet wel dat hij actief is met de opvang van HALT-mensen en dat doet- ie heel goed." Ten Hove wil niet reage ren op de kritiek van Van den Berg aan het adres van de SWS: "Dat vind ik een brug te ver. Hij geeft een waardeoordeel over het werk van anderen. De woorden zijn dan ook voor zijn rekening." Geen commentaar Barbara Bunte van de SWS wil geen commentaar geven op de uitspraken van Van den Berg. "Ik ga dit soort toe standen niet via de krant bespreken. Als Leo dit zegt, ga ik ervan uit dat hij dit met ons persoonlijk bespreekt." Een van de jongeren, die Van den Berg kent, heeft er wel vertrouwen in dat hij het aankan. "Zelf ken ik de mensen van Welzijnswerk minder goed. Maar wij kunnen toch niet zeggen tegen de ge meente wie het moet doen. Daar moet Leo dan zelf mee komen. Het maakt ons niet uit wie het doet, als het maar iemand is die ons een beetje vrij laat en ervoor zorgt dat er geen ruzie komt. Het zijn toch allemaal verschillende groepen die komen en dan kan er best wel eens een meningsverschil zijn. De leiding moet dus wel goed zijn." Voor een jeugdhonk aan het Vede- laarpad is in de huidige situatie geen plaats. Van het college is inmiddels be kend dat het in de wijk Overhees slechts één locatie eventueel geschikt acht voor een jeugdhonk. Het betreft het deel van het trapveld aan de Dorpsstreek, dat langs het fietspad van de Koningsweg ligt. De jongeren hebben de voorkeur voor Overhees, maar ze zouden blij zijn met elke locatie, desnoods als die tegen de gemeentegrens van Amersfoort zou lig gen. onroerend goed Ai/ Bemiddeling Hypotheken TE KOOP SOESTDIJK Colenso 161 Aan de rand van Soest bij Baarnse bos en uitvalsw., grenzend aan park, mod. bungalow met besloten smaakvolle tuin (1.031 m2), over dekt terras m. o.haard. Dubbele ondergeb. garage. Ind.: ruime hal met garderobe, toi let, kantoor 20 m2, moderne keu ken, woonk. met o.haard en marm.- vloer, aparte verhoogde eetk., 4 sl.k., badk. met ligb., dubb. wast., toilet, bidet en aparte doucheka mer. Vaste trap naar souterr., dubb. gar., wasruimte met gas CV en boi ler. Div. magazijn- en/of hobby ruimtes. Aanv. in overleg. Vraagprijs: f 975.000,- k.k. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 onroerend goed Bemiddeling Hypotheken «IPigK TE KOOP SOEST G. v:d. Veenstraat 66 Omgeven door een heerlijke groe ne en zonnige tuin, opp. 418 m2, vrijstaande semibungatow, bouw- I jaar 1973, in rustige straat. Het pand verkeert in uitstekende staat en is ged. v.v. dubbele beglazing. Ruime oprit met garage waarin berging en hobbyruimte met vlie ring. Indeling begane grond: ruime hal, meterk., toilet, woonkamer met grote open keuken, berging, douche met aansl. wasmachine en droger, CV (moederhaard). Verd.: 4 slaapkamers, bergzolder, vaste kas- ten. Aanvaarding in overleg. Vraagprijs f 457.500,- k.k. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 Er moet nog veel verbeteren, maar in Soest is het niet slecht gesteld met de Wet Voorzieningen Gehandi capten (wvg), Deze conclusie wordt getrokken na de enquete die is ge houden onder 384 mindervaliden, van wie er tweehonderd reageerden. Het lokale beeld is gunstiger dan het landelijke. Toch is met name de voorlichting aan de doelgroep voor verbetering vatbaar. Vanaf november zal de gemeente infor matieve artikelen publiceren in 'Op 't Hoogt' die maandelijks als bijlage van de Soester Courant huis-aan-huis wordt verspreid. Vóór het einde van het jaar ligt ook een speciale voorlichtingsfolder klaar in onder andere het gemeentehuis, bij huisartsen en op andere adressen waar wvg'ers komen. Ook wil de Adviesgroep Gehandicap tenbeleid Soest, die de enquête met be hulp van de gemeente en NIPO heeft gehouden, dat de wvg zo snel mogelijk wordt ondergebracht in de één-loket functie. Het is de bedoeling dat alle hulpbehoevende Soesters zowel per soonlijk als telefonisch bij dit loket te recht kunnen voor informatie en door verwijzing naar de juiste instelling. Volgens wethouder Pieter ten Hove van welzijn zal het nog zeker één tot twee jaar duren, voordat deze voorziening voor alle zorgcentra van de grond is. Binnenkort heeft hij nog overleg met zijn collega's uit de andere gemeenten van Gewest Eemland. Uit de enquête blijkt verder dat het bij één op de vier gevallen te lang duurt, voordat de aanvraag word toegekend. De procedure moet daarom worden ver sneld, vindt de Adviesgroep. Mensen moeten tot nu toe voor elke voorziening een aparte aanvraag indienen. Veel tijd winst kan worden geboekt als ze alle noodzakelijke voorzieningen via één for mulier kunnen aanvragen. Met de GGD is al afgesproken dat deze instelling bij aanvragen zal bekijken welke andere voorzieningen de aanvrager eventueel nodig heeft. De enquête had betrekking op de men sen die in 1995 een beroep hebben ge daan op de wvg. Het is de bedoeling dat de aanvragers van 1996 begin volgend jaar schriftelijk worden ondervraagd. Herman de Wilde: "Het blijkt nog niet ideaal te gaan. In de wvg-regeling zitten nog gaten, maar het algemene beeld in Soest is gunstiger dan het landelijke." Eigen bijdrage De wvg is alleen bestemd voor woon voorzieningen, rolstoelen en vervoer en is twee jaar geleden onder de verant woordelijkheid gekomen van de ge meente. Soest was overigens de eerste gemeente die de eigen bijdrage van de wvg'ers introk. Zelfs bij noodzakelijke verbouwingen aan de woning (tot 45.000 gulden) hoeft de aanvrager niets bij te leggen. Voor duurdere ingrepen in de woning moeten ze zich tot de Natio nale Ziekenfondsraad richten. Voor andere zaken, zoals een huishou delijke hulp, moeten de gehandicapten weer aankloppen bij een andere ge meentelijke afdeling: de sociale dienst. Dit geldt voor alle zogenoemde inkomensondersteunende voorzienin gen. Voorbeelden hiervan zijn de ver goeding van kosten voor extra kleding. Mensen met een prothese moeten vaker een broek kopen, omdat deze door de prothese sneller slijt. Een ander 'hot item', volgens Herman de Wilde van de Adviesgroep een 'cold item', zijn de stookkosten. Mensen met spierziekten of -pijnen hebben de verwarming veel hoger staan dan de gemiddelde Neder lander om de pijn te verzachten. De vraag is in hoeverre hierin kan worden bijgedragen door de wvg of andere geld potjes. Vervoerskosten Een punt van discussie is ook de vervoersbijdrage per individu. Iemand die al zijn familie in Soest of omgeving heeft wonen, heeft ruimschoots vol doende aan de vastgestelde bijdrage. Iemand die naar zijn ouders in Maas tricht moet, is in één keer het bedrag kwijt en loopt mogelijk de kans te ver eenzamen. Gebleken is dat er een aan tal schrijnende situaties, ook op andere vlakken, zijn, die moeten worden opge lost. Morgenavond, donderdag 31 oktober, organiseert het CDJA-Soest/Soester- berg een discussieavond met mr. J.G. de Hoop Scheffer, vice-fractievoorzitter van het CDA in de Tweede Kamer. Op deze avond zal De Hoop Scheffer in gaan op enkele actuele politieke zaken. Daarnaast is er uitgebreid de mogelijk heid om met de heer De Hoop Scheffer in discussie te gaan. De discussieavond vindt plaats in "De Open Hof", Veenbesstraat 2. Iedereen (jong, middel en ouder) is van harte welkom op deze avond. In verband met drukke, werkzaamheden komt De Hoop Scheffer iets later naar Soest dan eerder is aangekondigd. De bijeenkomst begint daarom om 20.30 uur. BAR, GRILL RESTAURANT jtullift Mut- offtumknuiitl? Out ftullift imstlcm</«n? Out twOttriijUt wildspechlittitu Out btnemót tltts- tn ttijtnehttn1 STEENH0FF5IPAAT 47 SOEST 035-601 8252 Bewoners van de Ossendamweg le ven nog steeds in grote onzekerheid over het behoud van hun woning. Het gaat vooral om de mensen die vlakbij de spoorwegovergang bij het Het vertrouwen in de politiek en het ambtelijk apparaat van de ge meente Soest is bij een aantal Soesters nog verder gedaald. Dit bleek woensdag tijdens de in spraakavond over de verkeers plannen voor de Koningsweg route. Sommige burgers kraakten enkele harde noten over de procedure die de gemeente volgt. Ze mochten welis waar hun mening geven over de voorstellen van de klankbordgroep en de kanttekeningen van de ambte naren, maar weten nog niet wat de concrete plannen van het college zijn. Dit stuit hen tegen de borst. Behalve dat de plannen nog niet concreet zijn, vonden sommige insprekers het vreemd dat de bijeenkomst werd voorgezeten door een medewerker van het door de gemeente inge huurde adviesbureau Arends Samhoud. "Hij kent de politieke si tuatie niet en zegt 'dat weet ik niet' als hem het vuur na aan de schenen wordt gelegd," aldus een inwoner van Soest-Zuid, die vindt dat hierdoor eerder een buffer tussen de gemeente en de burgers wordt gecreëerd dan dat deze dichter bij elkaar komen. "We zijn de politiek zat. Er is einde loze inspraak, die veel tijd en geld kost. Maar als puntje bij paaltje komt, gebeurt er niets van wat de burgers willen." Er waren woensdag meer burgers die een harde noot kraakten over de procedure die voor sommigen ook nog onduidelijk was. NS-station Soest-Zuid wonen. Dit is andermaal gebleken tijdens de inspraakavond over de verkeers plannen voor het Koningsweg tracé. De onrust werd een jaar geleden ge zaaid, toen in de gemeentelijke notitie over de hoofdwegenstructuur stond dat enkele woningen aan de oostzijde van de Ossendamweg (de rijtjeshuizen) eventueel zouden moeten wijken voor een tunnel onder de spoorwegovergang. Bewoners van de overkant zeggen te hebben gehoord dat het juist om hun woningen en/of tuinen zou gaan. Ambtenaar Marcel Vossestein van de afdeling verkeer zegt desgevraagd dat hij het betreurt dat de gemeente dit vo rig jaar onnodig naar buiten heeft ge bracht. Volgens hem is de onrust onder de Ossendamweg-bewoners onterecht, omdat de gemeente juist de mogelijkhe den van een tunnel onderzoekt, waarbij de woningen onaangetast blijven. Door de hoogteverschillen bij de over weg zal dit geen eenvoudige opgave zijn, te meer daar ook de bussen van Midnet elk halfuur aan- en afrijden. Onmoge lijk is het evenmin. De gemeente zal hierover intensief overleg plegen met de Nederlandse Spoorwegen die het liefst elke kruising van rijbaan en spoorweg uit de weg gaan. Een tunnel zou daarom de beste oplos sing zijn. De bussen en het langzame verkeer - voetgangers en (brom)fietsers - zouden gewoon over de overweg kun nen blijven rijden, waarmee overigens een unieke situatie zou ontstaan. Voor de bus komt dan een speciale baan be schikbaar. De bussen zijn volgens de bewoners van de Ossendamweg de grootste oorzaak van de problemen. Als het busstation zou worden verplaatst, is de spoorweg overgang niet langer een knelpunt en hoeft er geen tunnel aangelegd te wor den, menen zij. De ambtenaren wijzen erop dat de infrastructurele voorzienin gen voor de bussen niet zomaar kunnen Bewoners van de Ossendamweg zijn ongerust over het behoud van hun wo ningen. Het gaat om de huizen in de di recte omgeving van de spoorwegover gang. Volgens ambtenaar Marcel Vossestein is de onrust onterecht. Foto: Goos van der Wilt worden verwijderd. Ze zijn aangelegd met financiële steun van het rijk en de gemeente kan niet onder deze daaraan gekoppelde contractuele verplichtingen uit. Inspraakprocedure Als het gemeentebestuur ervoor kiest dat er toch woningen moeten wijken om de tunnel te kunnen aanleggen, dan zal hiervoor een nieuwe inspraakprocedure worden gestart, zegt Vossestein. Als alle huizen kunnen blijven staan, gebeurt dit niet. Het uiteindelijke plan voor de spoor wegovergang zal worden meegenomen in het voorstel voor de hoofdwegen structuur, dat het college in december aan de gemeenteraad voorlegt. RESTAURANT X Bij ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 Let op de krant van volgende week. i p.s. Het kerstmenu ligt bij ons klaar. Bel voor info: 035 - 601 27 06. In het centrumgebied van de wijk Overhees is geen ruimte voor uit breiding van activiteiten. Alleen de geplande verhuizing van de open bare bibliotheek naar C-drie krijgt de instemming. Een eventueel jeugdhonk aan de Dorpsstreek, langs de Koningsweg, is bespreek baar voor het college. Het kinderparadijs De Vrije Teugel heeft zijn grenzen in alle opzichten be reikt; en hetzelfde geldt voor het win kelcentrum aan de Tamboerijn. Omdat er nu al sprake is van een tekort aan parkeervoorzieningen, wil het college hooguit extra plaatsen aanleggen tussen de Willaertstraat en het trapveld aan de Dorpsstreek. Dit is, kort samengevat, het standpunt dat burgemeester en wethouders hebben ingenomen naar aanleiding van de start notitie die,-vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan Overhees, is opgesteld door Amer Adviseurs. Kinderparadijs Volgens de onderzoekers kan het kinderparadijs alleen uitbreiden als het verhuist. Aan het Vedelaarpad is de rek eruit. Bekend is dat directeur Leo van den Berg niet onwelwillend staat tegen over verplaatsing van de welzij nsin- stelling naar een andere locatie. In elk geval kan hij de plannen voor een kindertheater aan het Vedelaarpad op bergen. Amer adviseert op het terrein parkeer plaatsen aan te leggen voor bezoekers, omdat daarbuiten nu al problemen be staan door een gebrek aan parkeerplaat sen. Het college voelt echter niets voor extra parkeerplaatsen op De Vrije Teu gel. Winkelcentrum Die zouden eventueel wel kunnen wor den gerealiseerd op het trapveld aan de Dorpsstreek, aan de zijde van de Willaertstraat. Ook bij het winkelcen trum is namelijk een gebrek aan parkeermogelijkheden en dit probleem zal groter worden, zodra de bibliotheek is ondergebracht bij C-drie. In het winkelcentrum sluit het college ook uitbreidingen uit. Het zit er dan ook niet in dat de middenstanders medewer king krijgen om boven hun winkel panden wooneenheden te laten bouwen. Ze willen dit doen om de sociale con trole te vergroten. Het vandalisme in het winkelcentrum is immers groot. Kleinschalige vergrotingen van twee winkels (op de percelen 3 en 35) kun nen wel door de beugel, meent het col lege. De vraag is overigens of nieuwe middenstanders worden aangetrokken door de Tamboerijn en omgeving. Vol gens Amer blijkt uit landelijk onderzoek dat de kleinere centra, zoals in Over hees, het steeds moeilijker krijgen en slechts functioneren als ze een grote su permarkt als trekker in de buurt hebben. Voor het winkelcentrum ziet het col lege evenmin mogelijkheden tot uitbrei ding. Foto: Goos van der Wilt. De vraag naar winkelruimte in Overhees wordt niet groot geacht door Amer. Het adviesbureau baseert deze veronderstel ling op onder meer de langdurige leeg stand van een unit, waarin voorheen een bank was gevestigd. Voor dit pand was serieuze belangstelling van Jan Willem Hovestad van het inmiddels gesloten Bar 't Juk (Honsbergen), maar het col lege wees de vestiging van een café van de hand. Het voormalige pand van de Rabobank is inmiddels betrokken door een drogisterij, maar stond eveneens geruime tijd leeg. Het college is van plan het lage groen langs de Dorpsstreek (tussen de Wil laertstraat en C-drie) te verwijderen. De bomen blijven wel staan. Ook de con tainers wil het college laten staan, al zal worden onderzocht of ze, evenals in Soest-Zuid, kunnen worden vervangen door een milieu-eiland met papier-, glas- en textielbakken die grotendeels in de grond zijn verwerkt. Het voorlopige standpunt van het col lege wordt op dinsdag 5 november be sproken in de commissie ruimtelijke or dening. Die vergadert vanaf 19.30 uur in de raadszaal van het gemeentehuis.

Soester Courant | 1996 | | pagina 3