Oest Harry Witte: Van kraker tot vice-voorzitter m St. Joseph offert zelfstandigheid na 80 jaar op voor zekere toekomst I 11 ^Van Breukelen Vast-goed cfihifc Soest! •14A1*WW 1 ACTUEEL 5 Drie jaar geëist tegen inwoner van Soesterberg i :nen« pAGl^A 80 3765 EE Soest 6014617/6010647 WOENSDAG 30 OKTOBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 5 Huidig bestuurslid voorkwam sloop van oudste bezit St. Joseph IET VAN HEUGTEN v&ï- Jarige woningbouwvereniging aan vooravond van fusie 'Eindelijk hadden we de zekerheid die we zochten.' PETERS De makelaar die perfect voor u werkt! Makelaardij IJgJ Bjrkstraat 87, 3768 hd Soest, Voor overvallen in Soest en Baarn UITNODIGING GESCHENKPAKKETTEN _J. mm ;>7i Krattendieven geven buit op Verkeerscontroles - K< D Financiële hulp van Soest aan tehuis in Kozle n in ontvangst kon komen nen tde vrouwtje, dat moeilijk h»! I geheel op zich zelf is aan.» reeg te hooren, dat zij "te h het was nu te druk en zij mo! ideren dag maar tusschen 2 uit. er terugkomen, end en hevig teleurgesteld, om, 1 moeilijken gang nog eens m» 1, verliet het oude vrouw, telend het distributiekantoor 1 ank voor de opname. 2 OUDE MENSCHE\ !00N VAN DE UITVINDER VAN HET TEGELTAPIJT, «wuif irkoop uitsluitend in Soester- rg, Amersfoortsestraat 22, of 1 voor kleurenfolder en/of ijblijvend bezoek aan huis/ drijf: 0346-351838. Wij le ren en leggen door het hele ïd. >est Voorlichting 762 AV Soest 59 60 93 460 9.30 uur in het gemeentehuis, van 19 september 1996. :ht 1996-11. Hees en de bouwlocatie aesluit voor het perceel ;tie inzake Dorresteinweg 86- toekennen van de ere-pen- leente Soest. ting onderwijs, onderwijs. TV. De Korte Duinen. •W. van de Grift in Politie Regio Utrecht, imhage. ^Ormatiecentrum minuten. esbetreffende agendapunt plaats en en bij voorstellen tot benoeming van er in de raadscommissie(s) de moge aken. I het college een gewijzigd voorstel de ontvangen commissie-adviezen. '-00 uur op de dag waarop de verga- ster schriftelijk of telefonisch gemeld "We hebben er gewoon een groot feest van gemaakt. Van de buurtbe woners kregen we gebakken vis en kratten bier." Harry Witte herinnert zich als de dag van gisteren dat hij met zijn vrouw Irene een woning aan de Molenstraat kraakte. Niet omdat kraken in 1972 in was, maar om de dreigende sloop van het oudste bezit van St. Joseph te voor komen. De missie zou slagen. Het idee kwam van Ton Paauw, een dik maatje van Witte. Hij was de eerste die één van de tien dichtgetimmerde wonin gen tussen de Soester Engweg en de rotonde kraakte. De linkse broeders wil den een inventarisatie maken van hui zen die onnodig leeg stonden, terwijl de woningnood hoog was. Zover kwam het niet, maar actie werd wel gevoerd. "Ton had een woning aan de Molen straat gekraakt en zei dat er nog meer woningen leeg stonden, 't Was zijn idee om actie te voeren voor het behoud er- n. Via Peter van Asch, een oud-be- purslid en lid van de bewoners- nissie, kwamen we in het bezit van de sleutels." Harry en Irene verlieten hun kamertje aan de Lange Brinkweg en nestelden zich op de Molenstraat 103, waar nu Ries van Schaik woont. Met stencils in formeerden de krakers de buurtbewo ners waarom ze actie voerden. Van de omwonenden kregen ze de sympathie, maar Paauw werd op last van de ge meente uit het huis gezet en uitzetting op grond van artikel 47 van de woonruimteverdeling dreigde ook voor Harry en Irene. Kort geding "Toen hebben wij een kort geding aan gespannen tegen de gemeente, met be hulp van een advocaat die bevriend was met Tomlow, een advocaat die in de krakerswereld bekend was. Het ging niet om de woonruimteverdeling of dat wij iemand in de weg zaten. Als ze de woning aan een huurder hadden toege wezen, waren wij er meteen uitgegaan. Maar het ging erom dat de gemeente de woningen tussen de Soester Engweg en de rotonde wilde slopen. Ze had een centrumweg over de Soester Engweg in gedachten en de VVD wilde er een park bij, dat gefinancierd moest worden met de bouw van luxe villa's," aldus Witte die vandaag de dag vice-voorzitter van dé woningbouwvereniging St. Joseph en namens Gemeentebelangen Groen Soest gemeenteraadslid is. Een dergelijke dubbelfunctie vervulde begin jaren zeventig ook KVP'er Korte. v - Si Bijna 25 jaar na dato staan Harry en Irene Witte voor de woning aan de Molenstraat die ze ooit kraakten. Tegen woordig wonen ze aan de overzijde van de straat en ze willen er niet meer weg. Foto: Herman van Dam. Hij speelde volgens Witte een belang rijke rol in de kwestie van de Molen straat, maar weigerde contact met de krakers. "Tegen Ton Paauw zei hij een keer door de telefoon: bel huisvesting van de gemeente maar." In het gemeentehuis voelde wethouder De Haan zich kennelijk niet helemaal zeker van zijn zaak. Witte: "Hij wist dat- ie niet elk individueel geval zou winnen en dat de zaak met Tomlow op scherp stond. In de rechtszaal kwam De Haan ineens met de mededeling dat staatsse cretaris Schaeffer de woningen aan de Molenstraat wilde renoveren. Darmee viel ons pleidooi weg, maar met de con sequentie dat de woningen zouden blij ven staan. Ik denk dat het gemeentebe stuur toen ook al wist dat de centrum- weg niet zou doorgaan. Maar ik ben er van overtuigd, dat de woningen tussen de Soester Engweg en de rotonde wa ren afgebroken als we niets hadden ge daan." De woningen verkeerden in slechte staat. Nadat ze in 1919 in opdracht van de pas opgerichte St. Joseph waren ge bouwd, was er vrijwel niets meer aan gedaan. In 1939 waren de woningen nog een keer in de grondverf gezet, af geschilderd waren ze nog steeds niet, toen Paauw, Witte en zijn vrouw en een jong stel met een baby drie huizen kraakte. Pannetjes "De woningen die in 1972 leeg kwamen, werden niet meer verhuurd. Ze ponsten overal de vloer eruit en haalden het sa nitair weg. De lege huizen werden dicht getimmerd. In sommige huizen zaten de mensen met pannetjes onder het dak. Er was tig jaar niets aan gedaan door St Joseph. Het zag er niet uit en er werden overal brandjes gesticht." "Na het kort geding kregen we twee da gen de tijd om weg te gaan. Hoogeveen van de gemeente kwam naar ons toe en zei: 'Jullie snappen ook wel dat ik dit met tegenzin doe'. De politie dacht er ook zo over, maar het was nu eenmaal haar plicht ons eruit te zetten. Daarna werd de woning verhuurd aan een jon gen uit de straat, die er eigenlijk niet eens voor in aanmerking kwam. St. Joseph vond het best en incasseerde gewoon de huur van 42 gulden per maand. Wij vonden het ook best, om dat we ons doel hadden bereikt. De ac tie was niet uit eigen belang gevoerd. We gingen weer terug naar de Lange Brinkweg." Omdat de eigenaar de betreffende wo ning aan de Brink zou verkopen, kreeg het echtpaar Witte een woning aan de Smitsweg toegewezen. Later woonde het een poosje aan de Bosstraat, maar al die tijd was het met zijn gedachten bij de Molenstraat. "We hebben twaalfen- eenhalf jaar ingeschreven gestaan. Vooral Irene heeft veel moeite gedaan om hier terug te komen. Om de huizen en de tuinen," zegt Witte die sinds 1985 weer op de Molenstraat woont. Duur Pas in dat jaar, ruim twaalf jaar na de kraakactie, werden de woningen gere noveerd. De gemiddelde kosten: 90.000 gulden per woning. Om die reden en omdat de huur in veel gevallen nog zeer laag is, zijn de woningen duur voor St. Joseph. "Als je dit bedrijfsmatig bekijkt, moet je het complex platgooien en er meer woningen neerzetten. Maar dat mag niet gebeuren. De woningen staan in de tweede categorie op de gemeen telijke monumentenlijst en worden ge lukkig beschermd door het bestem mingsplan dat niets meer toelaat. Lan delijk is dit complex uitzonderlijk. Het wordt steeds zeldzamer, omdat corpora ties elders in het land dergelijke com plexen al hebben afgebroken. Als je de gevels bekijkt, zul je zien dat er geen één hetzelfde is. Dit kom je nergens meer in Soest tegen. Er zitten zoveel details in het metsel- en gevelwerk. Vroeger kon dat nog. Hoe langer je hier zit, des te unieker is het, ook al vanwege de grond die erbij ligt. Bovendien zijn de woningen door de renovatie nog niet afgeschreven. De boekwaarde is nog hoog." Witte is niet bang dat St. Joseph de woningen na de aangekondigde fusie met de SCW moet afstoten. "De SCW hecht waarde aan monumenten en kan het zich met 17.000 woningen permit teren monumenten in stand te houden. We worden er met de SCTW sowieso be ter op. We hebben alleen onderhandeld over het personeel en de huurdiffe- rentiatie. We krijgen nog meer dan waarop we hadden ingezet. De huurders worden er alleen maar beter van en ik zou niet iemand weten die nu nog de fusie in de weg zal staan." Bestuurscrisis Witte weet van de hoed en de rand, nu hij sinds 1989 bestuurslid van St. Joseph is. In dat jaar werd hij door Ton van Kempen en Ton Witteman naar voren geschoven als voorzitter. 'Harry, als jij het niet doet, is het afgelopen', zeiden ze tegen me. Er was een bestuurscrisis en de boel stond op springen. Het ging slecht met St. Joseph. Er stonden veran deringen op til, maar St. Joseph deed bijvoorbeeld niets aan de HAD-flats. Leegstand was de prognose, dus er moest iets worden gedaan. Het werd al moelij ker om deze woningen te verhu ren. Het was zaak dat er kwaliteit in het bestuur kwam in plaats van vriendjes van bestuursleden die op dezelfde voet verder gingen. Daarom hebben we profielschetsen gemaakt en advertenties geplaatst. Daar is het huidige bestuur uit voortgekomen en ik kan niet anders zeggen dan dat het een goede 'move' is geweest." Over het onderhoud aan zijn huur woning aan de Molenstraat is hij dik te vreden. "De buitenkant wordt goed on derhouden. En we zijn geen zeikerds die om elk wissewasje binnen St. Joseph bellen, terwijl we het zelf kunnen doen. We vinden dat we hier fantastisch wo nen." 55s.yoornemens zün °P een daar" 6 lid 8 van de Wet op de Ruiffl' 'oor: loordelijke Eng Verlengde Talmalaan. evoegd binnen een termijn van twee ngen schriftelijk bij burgemeester en •zelfde termijn, dagelijks van 8.30 2 bouwzaken), Raadhuisplein 1,ter et bepaalde in artikel 26 van het VBW) bekend, dat zij besloten *VV 1990 het kruispunt van de nber vanaf 's middags 17.00 uur 'liggende uren af te sluiten voor ien. t college van burgemeester en wet" /aar dient te worden gericht aan het en 7.2 (bijzondere bepalingen over Jen gevraagd, als er tijdelijke mal kan worden gewacht. Het verzoek bus 16005, 3500 DA te Utrecht, persoon of f400,- voor een rechts- De tachtigste verjaardag van St. Joseph is tevens de laatste geweest. De woningbouwvereniging is in ver gaande onderhandeling met de richting Centrale Woningzorg over en fusie. Volgens voorzitter Fons de Backer is dit nodig om de levens- itbaarheid in de toekomst te waar- lorgen. Het huidige bestuur heeft dit al vaker jezegd en De Backer wijdt er een be langrijk deel aan in zijn voorwoord in het jubileumboek dat vrijdag is gepre senteerd. "Het zelfstandig voortbestaan van St. Joseph was in het verleden in het belang van de volkshuisvesting in het algemeen en de huurders in het bijzonder. Nu moet ik vaststellen dat het tegendeel het geval is." De Backer doelt hiermee op de wetge ving die in de afgelopen jaren snel is veranderd. Voor de bouw van sociale huurwoningen kunnen de corporaties nauwelijks nog rekenen op de financiële steun van het rijk. Bij nieuwe projecten worden ook koopwoningen gerealiseerd om geld te genereren voor de goedkope huurwoningen. Om dezelfde reden heeft St. Joseph inmiddels ook al een fors aantal duurdere huurwoningen verkocht aan huurders. Rode draad De 'zilveren koorden' met het rijk zijn doorgesneden, stelt De Backer. Dit geldt binnenkort tevens voor de 'rode draad' die door het jubileumboek loopt. Toen de sociaal bewogen pastoor Reijmer in 1916 de aanzet gaf voor de oprichting van St. Joseph, kwam dit de ttj gemeente goed uit. Hierdoor hoefde Vi Soest niet nog eens veel geld uit te gaan geven voor woningbouw en dat was in het begin van deze eeuw hard nodig, Mevrouw S.M.E. Koekkoek uit Soest want het was slecht gesteld met de volkshuisvesting. Er was geen werk en geen geld. In de daaropvolgende decennia maakte St. Joseph turbulente perioden door, onder meer doordat de gemeente di verse pogingen ondernam om St. Joseph te laten fuseren. Deze geschiedenis her haalde zich verschillende keren, maar de corparatie, inmiddels in het bezit van ruim achthonderd huurwoningen, ver zette zich en bleef zelfstandig. Over ver moedelijk enkele maanden komt hier een einde aan. De fusie is een goede ontwikkeling, meent wethouder Ries van Logtenstein van volkshuisvesting, die vrijdag het jubileumboek officieel kreeg overhan digd. "De levensbestendigheid wordt alleen maar groter." De viering van de verjaardag werd bij gewoond door onder anderen een aan tal oud-bestuursleden. Onder hen L.W.A. Lisman, B.E. Onwezen, J. Tuinstra, J.A. van Houtert, Ton van Kempen en Ton Witteman. Óp de foto bij dit artikel kijken ze aandachtig in het jubileumboekje dat onder de huurders en leden van St. Joseph zal worden ver spreid. Solidariteit De jarige St. Joseph gaf ook nog een cadeau weg. Een cheque ter waarde van twintigduizend gulden werd overhan digd aan G.L. Aquina van de NCIV, een overkoepelende organisatie voor ongeveer 450 woningbouwcorporaties in Nederland. Deze verenigingen heb ben in de afgelopen tien jaar al 2,2 mil joen gulden bijeengebracht voor een volkshuisvestingsproject in Santa Fé. Allemaal uit solidariteit. In deze vierde stad van Argentinië is de woningnood groot. Van de bijdrag van St. Joseph kunnen tien eenvoudige, stenen huisjes Voorzitter Fons de Backer, tweede van links, bekijkt met enkele oud-bestuursle den van St. Joseph het jubileumboek 'Betrokken en eigenzinnig'. Foto: Herman van Dam. worden gebouwd voor de plaatselijke bevolking. De kosten per woning wor den laag gehouden door een grote mate van zelfwerkzaamheid van de bewoners. Dankzij de steun van de NCIV konden al duizend huisjes worden gerealiseerd. In elke wijk is tevens een gemeen schapshuis gebouwd, waarin kinderen worden onderwezen en voedsel wordt verstrekt aan de jongere kinderen. De moeilijke start van een huisverkoper... "Door een onverwachte situatie moesten wij ons huis snel verkopen. We hadden dus geen tijd om aan het idee te wennen, 't Lijkt zo simpel 'Ik ga mijn huis ver kopen'. Maar zo'n beslissing maakt emotioneel heel wat los. Ons eigen thuis, middenin het dorp, de sfeer... allemaal vertrouwde dingen waar je ineens afscheid van neemt. Eerst probeerden we het zelf te verkopen. Dat zette een moeizaam en tijdrovend verhaal in gang, waarbij we niet de zekerheid hadden dat we alle zaken konden overzien. Toen besloten we Peters Makelaardij te bellen. Binnen enkele uren waren we met John Peters in gesprek en stippelden de route uit. Met onze eigen verkoop ervaring in het achterhoofd, was dat een hele openbaring. De inzet waarmee het werd opgepakt, de professionele bege leiding van Désirée Peters en de aan dacht voor alle facetten van de afwik keling resulteerden in korte tijd in een koopakte. Het was een moeilijk en emotioneel begin. Met een goede afloop. Dankzij Peters Makelaardij." voor wonen in de groene zone Tel.: 035 - 60 16 251 Een gevangenisstraf van drie jaar. Dit eiste procureur-generaal J. Vermeulen vrijdag bij het Amster dams gerechtshof tegen een 41-ja- rige inwoner van Soesterberg, die ten tijde van het tenlastegelegde woonachtig was in Soest. De man wordt ervan beschuldigd dat hij in januari en februari 1994 heeft mee gedaan aan overvallen in Soest en Baarn. Hiervoor werd hij eerder door de Utrechtse rechtbank veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf. Hij kwam in hoger beroep, omdat hij onschuldig zou zijn. Het Openbaar Ministerie is even eens in hoger beroep gekomen, omdat het van mening is dat de man mede dader was en geen medeplichtige, zoals de rechtbank bepaalde. In de avond van 29 januari 1994 had den drie mannen een supermarkthouder bij de Rabobank te Baarn overvallen en hem beroofd van een geldcassette met 13.000 gulden. De mannen waren aan vankelijk van plan geweest om een werknemer van ClOOO-supermarkt te overvallen. Toen deze niet bleek op te dagen kozen ze een ander slachtoffer uit. Op 28 februari werd in Soest door de zelfde mannen een medewerker van de C1000 klemgereden. De overvallers sloegen een ruit van zijn auto in en sta len een tas die, naar zij meenden, geld moest bevatten. Helaas voor hen zaten er slechts een paar broden en een pak vla in. De daders, die korte tijd later werden opgepakt en zijn veroordeeld tot gevan genisstraffen tot 18 maanden, hebben de verdachte aangewezen als initiatief nemer van de overvallen. Hij zou hen tevens geholpen hebben bij de voorbe reidingen en met het vervoer. De advocaat van de verdachte, mr. N. Cuvelier, vroeg om vrijspraak voor haar cliënt. Zij wees er onder meer op dat de opzet van de plegers van de eerste over val gericht was op een medewerker van C1000, en niet op de supermarkthouder die het slachtoffer werd. Aldus zou haar cliënt niet hebben meegeholpen bij de overval die uiteindelijk werd gepleegd, maar bij een overval die niet is doorge gaan. Het hof doet uitspraak op 8 november. Kom nu al kijken naar onze Kerstetalage ,v met vele Scheepvaart SLA UW tromSLAG BIJ DE TROMSLAGER Steenhoffstraat 58 Soest 035-602 28 71 plaats Soest adres RUBENSLAAN woning zeer luxe geh. verbouwd en nieuw ingericht 3- kamerappartement op de 4e woonlaag met betegeld balkon op het zuiden en berging in de onderbouw indeling hal met garderobe, vern. toilet, roy. woonkamer met schuifpui naar balkon, ruime luxe keuken met inb.app., afzuigkap, gaskookplaat en wasmachine. Grote slaapkamer met balkon, 2e slaapkamer met doorgang naar badkamer m. ligbad en luxe wastafelmeubel algemeen het appartement is voorzien van rolluiken aan balkónzijde en ged. voorzien van dubb. beglazing. Servicekosten f 280,- p/m (incï. voorschot verwarming) 3-KAMERAPPARTEMENT MET BALKON Gevraagde koopsom f 1 85.000,-k.k. plaats Soest adres MOLENSTRAAT woning helft van dubbel woonhuis met berging, tuinhuisje en grote tuin (438 m2 grond), bj, ca. 1920 indeling hal, toilet, m.k., l-vormige woonk. met houtkachei, open keuken met inb.app., bijkeuken met aansl. voor wasmach. en ruime kelder verdieping overloop, 2 ruime sl.k. (voorheen 3 sl.k.), b.adk. frnef ligb., aparte douche en 2e toilet zolder bergzolder algemeen deze woning verkeert in perfecte staat van onderh, en is geheel voorzien van hardhouten kozijnen en dubb. glas i-j f f HELFT VAN DUBBEL WOONHUIS MET BERGING Gevraagde koopsom f 349.000,- k.k. plaats adres woning indeling Soest VERMEERLAAN Op de i schitterend 3- kamerapparfement (voorheen 4 kamers), met berging op de begane grond. hal, toilet, moderne keuken met inbouwapp. o,a. keramische kookplaat, oven en afzuigkap, Ruime woonkamer, 2 slaapkamers, moderne badkamer met ligbad en 2 balkons. algemeen dit appartement verkeert in uitstekende staat van onderhoud en Is voorzien van een eigen C.V. installatie (combi-ketel!). Servicekosten bedragen ca. f 145,-p/m. 3-KAMERAPPARTEMENT MET BERGING Gevraagde koopsom plaats adres woning indeling Soest-Zuid GALLENKAMP PELSWEG nabij winkelcentrum gelegen helft van dubbele villa met carport (geschikt voor 2 auto's), schuur en vrije tuin op 385 m2 vrije grond, hal, toilet, kelaer, ruime woonkamer, gróte eetkeuken met inbouwapp;. en openslaande deuren naar tuin verdieping overloop, 2 ruime slaapkamers, 2 badkamers met douche, ligbad, dubbele wastafel en 2e toilet zolder met vaste trap en 3e grote slaapkamer algemeen deze woning verkeert in goede staat van onderhoud en is geheel voorzien van dubbele beglazing, c.v., spouwmuurisolatie en dakisolatie. - HELFT VAN DUBBELE VILLA MET CARPORT Gevraagde koopsom f 495.000,- plaats adres Soest BRAAMWEG 96 woning fraaie hoekwoning mpt <tónuur en berging op 256 m2 grond f369.000,- k.k. Gevraagde koopsom Koninginnelaan 40, Postbus 471 3760 AL Soest Hypotheken Tel 035-6017962 Fax 035-6026061 j Onroerend-goed Assurantiën Een 45-jarige bewoner van de Di Lasso straat ontdekte vorige week dat twee knapen van 14 a 15 jaar twee bier kratten weghaalden uit de tuin van zijn buren. Hij aarzelde niet en zette de ach tervolging in toen het tweetal er vandoorging. Op de Koningsweg lieten ze de kratten uiteindelijk maar vallen, waarna ze een goed heenkomen zoch ten. De kratten waren overigens leeg; de diefjes hadden de (volle) flesjes al in de tuin achtergelaten. De alerte Soester kon zijn buren ook de kratten weer terugbezorgen en stelde de politie op de hoogte. De politie hield maandagmorgen op enkele "drukke" plaatsen in Soest een controle op het verkeersgedrag. Tussen 7.30 en 8.15 uur werden op de kruising Dalweg-Steenhoffstraat twee automobi listen geverbaliseerd wegens het rijden door het rode licht. Tussen 8.30 en 9.00 uur werd op de Birkstraat bij de schoolgaande jeugd (op brom-, snor- en gewone fietsen) geke ken naar de technische staat van hun voertuigen. Sommigen kregen een waar schuwing wegens ldeine mankementen, maar één jeugdige Soester kreeg een echt verbaal: zijn fiets had in het geheel geen remmen! Geen enkele overtreding constateerde de politie bij een snelheidscontrole op de Lange Brinkweg, die plaatsvond na klachten van de omwonenden. Van de 81 auto's die tussen 9.45 en 10.30 uur de apparatuur passeerden bleken de bestuurders zich keurig aan de voor schriften te houden. De gemiddelde snelheid was 40 km/u. KORTE DUINEN KORTE DUINEN MENU F 28,50 Wildkonijn met pruimedanten Filet van wildkonijn met een saus van pruimen, aardappelgarnitnur en rode kool met appeltjes Coupe rote Grütze Vanilleroomijs met een saus van bosvruchten Hei is eerder kerst dan u denkt, vraag naar ons kerstmenu RESTAURANT OE 108-Soest 035-6013720 In Kedzierzyn-Kozle zijn materialen en medische hulpmiddelen verstrekt aan een huis voor gehandicapte kinderen. De spullen, die in Polen waren aange schaft, werden voor een deel gefinan cierd door de gemeente Soest. Die haalde hiervoor 750 gulden uit het bud get voor de Poolse stad, waarmee Soest een jumelage onderhoudt.

Soester Courant | 1996 | | pagina 5