QRO 1 il J omAH ok uw jecialist. >sm am De knop moet om bij Radio Soest Zondag 10 nov. The Talk of the Town Zondag 10 nov. Walter heeft een paard gerestaureerd Zondag 10 nov. 0 mm open van 11-17 uur Trendy meubelen en Woonaccessoires open van 11-17 uur Showroommodellen slaapkamers nü hoge korting en... direct in huis open van 11-17 uur Showroommodellen nü hoge korting en... direct in huis! PAGINA 15 VOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 13 ÏECYCLIIMG UITLATEN JLEANING E ONDERDELEN 6011276 -/ Klankbordfopspeen f' K Mendelssohns 'Paulus' bij Toonkunstkoor Mooi bij/ Middelman Mooi bij/ y Middelman i> 'MODE- iALZAA K ELEFOON (03 5)54 1 3521 lena )62, wasie! Steitner, u TAPIJTZAAK van Soest, 2M| rollen in voorraad. La»! Brinkweg 38 t.o. Gasbedriif w I 035-6019600. 1 WEG 16a /eet wat F0CWA jven allemaal bieden i geen probleem meer. Erkende autoschadeherstelbedrijven. lig herstel. Met maar liefst 2 jaar garan- s, dag- en nachtservice, een goede af- ing en een perfekte landelijke spreiding, irantiebedrijf in de buurt. Zoals: -tIJF B.V, a 1 ES Soest. Tel. 035 - 6020339. a ook ruim bemeten: meer dan ter in het vierkant. "Ik werk al- het groot, met grote gebaren en ote penselen. Soms leg ik het ïwoon op de grond. Als ik in het erk heb ik het gevoel dat ik me- 3et inhouden. Maar misschien over tien jaar wel heel anders, op ik tenminste wel, anders zou einde zijn gekomen aan mijn ont- gstocht, en dat zou ik heel jam- iden." ositie in het Slakkenhuis is na de ig van a.s. zaterdag te zien op 'dag- en vrijdagavond van 19-00 00 uur; op zaterdag en zondag g van 12.00 tot 16.00 uur, of na 'k (tel. 6020992). BMj j WmÊÊÊpW* - jEen pamflet ter gelegenheid van de Ingebruikneming van de nieuwe fctudio in de kelder van het Ge- neentehuis op vrijdag 1 november jl996. Dit toekomstplan is geschre- Cen voor het bestuur, de program naraad, de directie en voor de nedewerk(st)ers van Radio Soest. I'Daar iedere verandering ergens moet Veginnen, is het de enkeling, die dat zal hrvaren en tot stand zal brengen. De Verandering moet inderdaad bij de enke ling beginnen en dat zou ieder van ons hunnen zijn. Niemand kan zich veroor loven om rond te zien en te wachten tot Iiemand anders iets doel, waarin hij geen pn heeft om het zelf te doen. Maar aangezien niemand blijkbaar veel, wat hij moet doen, zou het voor ie- Ider van ons misschien de moeite waard fijn om zich af te vragen, of zijn of haar Icnbewuste misschien iets zou weten, wat [ons kan helpen. 'De mens en zijn symbolen C.G. Jung (blz. 85). De leugenbank Als kind logeerde ik vaak in het vissers dorp De Lemmer. Daar trof ik mijn grootvader en ooms, stoere visserslui op de Zuiderzee, pratend en kauwend (pruimtabak) aan bij de sluis in de ha- vei}.' rond een stenen zitbank. Deze da gelijkse samenscholing werd inde volks mond "De Leugenbank" genoemd. De Friese gesprekken heb ik nooit begre pen, maar mijn ouders vertelden mij dat daar alles werd besproken van politiek tot zondagspreek, over oorlog en vrede, van vergaderingen tot ongelukken, in- en verkoop, grappen en tegenslagen, bouwplannen en wedstrijden. Kortom, het gehele maatschappelijke leven pas seerde de revue en daar kon geen pri meurtje in de media tegenop. Ik geef toe, dat roddels en sociale con trole de boventoon voerden, maar het positieve (de gemeenschapszin) komt MEENEEMMEUBELEN Birkstraat 101 te Soest. Telefoon 035-601 34 03. Vrijdag koopavond. Er zijn van die verschijnselen in de Soester politiek, die mij - als ouder wor dende burger - soms hevig doen terug verlangen naar de tijd van Paul Schol ten, tegenwoordig burgemeester van de grote stad Arnhem maar 15 jaar gele den nog eerste burger van dit dorp. Wat de man allemaal gedaan heeft (of juist niet), dat weet ik niet meer, maar één uitspraak van hem - gedaan op de uitslagenavond van de gemeenteraads verkiezingen van ik meen 1986 - staat me nog helder voor de geest. "Géén konkelefoesjes," hield hij de pas geko zen raadsleden van Soest toen voor. Hij kende zijn pappenheimers, wil ik maar zeggen. In die tijd was dat kennelijk hard no dig, zo'n vaderlijke vermaning, maar geholpen heeft het niet, voor zo ver ik me herinner, en ik vrees dat het gekonkelefoes in Soest ook na die tijd waarachtig niet is uitgebannen. Wel doet het zich tegenwoordig voor in een andere gedaante, want wat je van de Soester politiek ook kan zeggen: niet dat ze - althans als het ze goed uitkomt - niet over de nodige vindingrijkheid beschikt om de zaken altijd weer mooier voor te stellen dan ze zijn. Het stuitendste voorbeeld vind ik de zogenaamde "klankbordgroepen", u weet wel: die groepjes burgers die zich door het gemeentebestuur hebben laten lijmen om een paar avonden in het ge meentehuis, met gratis koffie en een koekje, te komen babbelen over oplos singen voor de verkeersknelpunten in Soest, met name voor de Koningsweg en de wijk Soestdijk. Die klankbord groepen zijn gepresenteerd als een mo derne, eigentijdse vorm van vóór-in spraak, die tot veel betere resultaten zal leiden. De tot dusver gehanteerde me thode - slopende hoorzittingen waarin vooral de luidruchtige nee-zeggers aan het woord kwamen - beviel de politici niet. Logisch natuurlijk, want als ze érgens op hun falie krijgen dan is het wel tij dens zo'n Poolse landdag in het ge meentehuis, waar de wethouders en hun ambtenaren de scheldpartijen soms links en rechts om hun oren krijgen en meestal met hun mond vol tanden staan omdat ze niet terug mogen of durven schelden. Dat vindt niemand leuk, en menig wethouder zal - na zo'n avondje peentjes zweten en op eieren lopen - thuisgekomen al die eigenwijze rot-bur- gers wel eens hartgrondig naar de hel hebben gevloekt voordat-ie zuchtend en steunend het echtelijk bed opzocht. jj! Maar ja, wie durft dat openlijk toe te H geven? L Klankbordgroepen hebben dus in de eerste plaats een alibi-functie. Ze moe- ten de bevolking het gevoel geven dat er naar haar geluisterd wordt, maar de werkelijke bedoeling is natuurlijk dat de politiek op die manier verdoezelt dat zij zélf geen oplossingen heeft of er niet mee voor de dag durft te komen. Alle maal bestuursangst, dat zit erachter. Het schijnheiligste argument voor het instellen van die klankbordgroepen is overigens dat niet de bestuurders bang zijn, maar de burgers. Sommige burgers hebben heus wel een mening, hoor je dan, maar ze zijn te bleu, te bang of te bescheiden om die op zo'n avond naar voren te brengen. Ach, wat zielig, dacht ik eerst nog, en wat nobel van de poli tiek dat ze eindelijk ook de niet-mon- dige burgers ziet staan. Wat democra tisch ook, dat ze die schichtige zielepietjes nu ook eens aan het woord laten komen in zo'n fijne praatgroep, waar echt naar hen geluisterd wordt en waar niet iedereen meteen begint te la chen of te schelden als ze een of andere stupiditeit uitkramen. Trouwens: wie weet welke briljante ideeën dat inder daad kan opleveren voor een vraagstuk waar de politici zélf - ook al zijn ze er- voor ingehuurd, worden ze er royaal voor betaald en hebben zé een heel le gertje goed-opgeleide ambtenaren bij de hand - met al hun praatjes kennelijk niet uitkomen. Inmiddels weten we beter. De zorgvul dig geselecteerde klankbordburgers blijken toch ook niet bepaald de hoog ste verkeerswijsheid in pacht te hebben, gezien de uiterst obligate, bijkans onuit voerbare of gewoon tegenstrijdige ver langens die ze hebben neergelegd in de Burgerlijke Beleidsaanbevelingen - wie verzint trouwens zo'n woord? Voorlo pig komt het namelijk neer op méér drempels, chicanes, rotondes, midden geleiders en al dat andere meubilair waarmee de Soester wegen gestoffeerd zijn, dat met elkaar ook nog eens handenvol geld gaat kosten en waarvoor bovendien - o schrikwekkendste aller schrikbeelden! - half Soest over een jaar of zo nóg weer eens een keer helemaal op de schop moet. Wat dat inhoudt on dervinden we de laatste weken al aan den lijve, terwijl ze nu alleen nog maar bezig zijn met het veranderen van de fietspaden! De noodzaak dat zo'n klankbord groepbijeenkomst - waar al die zielige burgers vrij en onbelemmerd hun bril jante of potsierlijke gedachten mogen spuien - achter gesloten deuren plaats vindt, dus zonder pers en publiek erbij, ontging me direct al. Ik heb in dit dorp al heel wat inspraakavonden meege maakt en eerlijk gezegd nooit de indruk gekregen dat de burgers van Soest hun mondje niet durven roeren, ook al komt er dan meestal inderdaad niet veel verstandigs uit. Integendeel, mag ik wel zeggen. We weten inmiddels dat het ook niets geholpen heeft, want niet zodra wordt er - na al dat stiekeme gekonkelefoes in de klankbordgroepen - wél een echte ouderwetse openbare inspraakavond gehouden of het blijkt dat de burgers het bij nader inzien toch allemaal weer niet met elkaar eens zijn, zodat de chaos weer net zo groot is als vroeger. De Bur gerlijke Beleidsaanbevelingen, waar over van tevoren zo gewichtig is gedaan, zijn daarmee direct rijp voor de prullen bak. Wat wel duidelijk is geworden is dat de burgers in de klankbordgroepen inder-< daad de beklagenswaardige stumperds zijn waarvoor ze in eerste instantie door de politiek gehouden werden. Thuis zijn ze inmiddels het voorwerp van smaad, spot en hoon; bij hun achterban hoeven ze ook niet meer te rekenen op iets meer dan algemene verachting, en op het gemeentehuis neemt helemaal niemand ze nog serieus. Sterker nog: door het hele gedoe krijgen ze straks ongetwijfeld nog de schuld voor het fa lend verkeersbeleid in hun schoenen geschoven, want ze hebben zich aan de uitkomst van de klankbord-bijeenkom sten toch verregaand gecommitteerd, of liever: gecompromitteerd. Ik ben argwanend genoeg om te den ken dat dat ook precies de bedoeling was, en dat die klankbordgroepen in derdaad niet meer dan een fopspeen zijn, een (schijn-)democratisch doekje voor het bestuurlijke bloeden waarnaar ze aan het Raadhuisplein zo wanhopig en vertwijfeld op zoek zijn. Verdeel en heers, zeiden de Romeinen al, en ook in Soest is de politiek niet vies van zulke machtsspelletjes, al was het alleen maar om te verbloemen waar het eigenlijk aan schort, namelijk politieke moed. En tenslotte: de enige echte klank bordgroep zijn natuurlijk de pakweg 20.000 Soester kiezers die eens in de vier jaar hun burgerlijke beleids aanbevelingen doen, stom of niet. Als de politiek zich daar nou 's wat aan ge legen laat liggen, dan is al dat tussen tijdse gekonkelefoes in klankbord groepen helemaal niet nodig. A.P. Soestand, 3.11.96 toch als beeld sterk bij me op als ik na denk over de functie van onze lokale omroep. In deze moderne tijd van "Kliklijnen" en Buurtpreventie. Bron Radio Soest zou veel meer binnen onze Soester gemeenschap een bron van in formatie en plaatselijke gesprekken moeten zijn, tussen individuen en met organisaties, dan ze de afgelopen vijf jaar is geweest. Geen ouwerwetse leugenbank natuurlijk, maar een conti nue zender van nieuwsgaring, discussies, meningsvorming en verspreiding van ideeën, wetenswaardigheden en sugges ties op het terrein van buurten, wijken, verenigingen, politieke partijen, kerken, scholen, sport, jong en oud. Gelardeerd met muziek en speelse momenten, met humor en ontspanning, waarbij de nieuwe studio fungeert als een spin in het web. Dit kan alleen wanneer een netwerk van losse correspondenten in Soest en Soesterberg wordt opgezet en de uitzen dingen worden verzorgd door een aan tal professionele (dat is te leren!) pro- grammamakers/-maaksters en presen tatoren (m/vr.) die ons dorp (willen le ren) kennen als hun broekzak. 'Hilversumpje' Radio Soest moet af van het streven "Hilversumpje" te willen spelen, maar moet een organisatie worden, die in vloed krijgt op het maatschappelijk ge beuren, waar iedereen die thuis zit graag naar luistert, waar over gepraat wordt en die een functie verwerft die te verge lijken is met dat andere medium: de Soester Courant. Het mag nooit zo zijn, dat een pro gramma van Radio Schin-op-Geul net zo goed uitgezonden kan worden voor de Soester luisteraar of dat een pro gramma van Radio Soest net zo interes sant is voor Sappemeer. Concurreren met Radio 1 t/m 5, of met welke muziekzender (van pop tot klassiek) dan ook, heeft geen enkele zin. Ze zijn altijd beter. De programma's van Radio Soest moe ten alleen interessant zijn voor onze ei gen burgers en op hen van invloed zijn. Dat bevordert burgerzin en belangstel ling voor eikaars activiteiten, dat draagt bij tot meer lokale kennis en vermindert onbegrip en argwaan. Elke andere doel stelling is niet van belang. Nieuwsradio! Radio Soest moet maar één doelgroep hebben: de Soester huiskamer. Concreet Een dagelijks programma-overzicht van maandag t/m vrijdag (van 08.00 uur tot 18.00 uur) moet er m.i. als volgt uitzien: 08.00 uur-10.00 uur: Soest Actueel (live) met nieuws, muziek en vóórbe schouwingen op het Wijkprogramma. 10.00 uur-12.00 uur: Wijkplaats (live). 12.00 uur-14.00 uur: Lunchprogramma (hoeft niet persé live) met interviews op locatie, met verzoeknummers voor scholen, kantoren en bedrijven. 14.00 uur-16.00 uur: Herhaling Soest Actueel. 14.00 uur-18.00 uur: Herhaling Wijk plaats. Spiegeling De spiegeling van ochtend en middag lijkt mij noodzakelijk om luisteraars de kans te geven zelf te bepalen wanneer zij hun programma willen horen. En de radiomedewerk(st)ers in staat stellen bij te komen. De zaterdag en de zondag (eveneens van acht tot zes) kunnen ge reserveerd worden voor specifieke pro gramma's over sport, muziek (Soester bijdragen), weekend-evenementen, her haling (van het Raadhuisplein, Soestand e.d.), de natuur, politiek, de Salon, Oud Nieuw, de Ronde van Soest, het journalistenforum, enz. We moeten niet een te grote broek wil len aantrekken van zeven tot zeven uur. Vóór acht uur 's morgens en na zes uur 's middags zijn Hilversum (radio) en Bussum (tv) te grote concurrenten. Be langrijk is dat we van acht tot twee uur dagelijks intensief bezig zijn met een direct uitgezonden, levend, hoogstaand, samengebald programma, dat veel ener gie kost. Een korte broek die goed zit, staat beter dan een slobberbroek, die niemand aan wil trekken. (Ongemerkt heb ik het over "we", omdat ik me be trokken voel, als medewerker). 1. Soest Actueel (live van acht tot tien). Deze nieuwsrubriek is het laatste jaar niet meer om aan te horen. Onnieuws. Het programma is verstard, voorspel baar en amateuristisch ("we hebben vandaag de S.C. helaas niet ontvangen, we kunnen vandaag geen verbinding krijgen met het raadhuis, de politie neemt niet op, er zijn helaas geen spotterberichten"). Ik overdrijf. De krantenberichten van de vorige dag kunnen veel beter becommentarieerd worden, zo ook vergaderingen, uitvoe ringen en wedstrijden, tv-programma's van de vorige avond etc. Soest Actueel kan veel levendiger met meer creatieve ideeën, zodat de Soester luisteraar en de krantenredacties deze beide uurtjes niet willen missen om op de hoogte te zijn van ons dorpse reilen en zeilen. En veel muziek en vóórzetjes voor straks, na tienen. 2. Wijkplaats (live van tien tot twaalf)* Ik stel voor elke werkdag een bepaalde wijk centraal te stellen in specifieke buurtprogramma's met gesprekken, in terviews, verhalen, reportages en mu ziek. Bijvoorbeeld (overigens geheel ar bitrair): maandag: Soestdijk (inclusief 't Hart); dinsdag: Soesterberg; woensdag: Soest-midden (inclusief Klaarwater); donderdag: O verhees en Smitsveen; vrijdag: Soest-zuid (inclusief Soest- duinen). Deze wijkprogramma's vergen zeker per dag twee redacteuren, die afwisselend presenteren of samen presenteren. In deze wijken moet het wemelen van losse informanten, die elke week te raadple gen zijn. Elke straat moet weten wan neer het hun uitzenddag is. Dat een Soester luisteraar nog steeds niet de AROS op zijn toestel kan vinden, is onaanvaardbaar. De studio moet elke dag voor de wijk die aan de beurt is openstaan. Dit alles vergt enkele maanden voorbe reiding. Maar per 1 januari 1997 moet het mógelijk zijn "de knop om te draaien". Let wel: ik schrijf niet de knop moet uit, maar om. In de bijlage van dit pamflet geef ik en kele suggesties voor wijkcontacten. Zie Alberdingk Thijm: "de wijkplaats, die hij mint en waar hij 't oud geluk, bij meerder vree hervindt". 3. Lunchprogramma (van twaalf tot twee). Dit (eventueel van tevoren op te ne men) pauzeprogramma moet ontspan nen zijn met luchtige gesprekken en in terviews. Met mensen (vaak niet- Soesters) in bedrijven, winkels, scholen, kantoren, etc. over hun hobby's, hun werk en met hun favoriete muziek- wensen. De maandag kan mooi aanslui ten op de Industrieterreinen in Soest. De dinsdag op de Vliegbasis en bedrij ven in Soesterberg. De woensdag kan ingeruimd worden voor "Van het Raadhuisplein" en pauzerende ambte naren. De donderdag en vrijdag voor de Soester winkelcentra en overige bedrij ven, kantoren etc. Lokaal denken Ik geef toe dat deze opzet een totaal andere manier van radio-denken vereist dan men gewend is. Niet de radio hobbyist staat centraal, maar de lokatie luisteraar en het dorpsgebeuren. Als oud-minjonner weet ik maar al te goed hoe leuk radio-maken is. Maar als nie mand luistert, bevredigt het toch niet. Vaak rent Radio Soest alleen maar ach ter het nieuws aan. Maar het moet zo zijn, dat regionale krantenredacties naar Radio Soest gaan luisteren voor hun nieuwsgaring. De programma's moeten een meer jour nalistieke inslag hebben en een bijdrage leveren aan het culturele en maatschap pelijke klimaat van dit vriendelijke dorp. Radio Soest moet niet alleen nieuws brengen, maar ook nieuws maken! Als dat lukt, zal de Soester politiek nooit meer om de AROS heen kunnen en zullen sponsors geïnteresseerd raken-. Over politiek gesproken. De politiek beheerst nu eenmaal ons maatschappe lijk leven. Of men dat leuk vindt of niet. Lees maar de krant. Naast de eenzij dige, lokale "postbus 50-spotjes" van de heer Trippaers, zou er veel meer gedis cussieerd moeten worden over politiek onderwerpen, meer verslag worden ge daan van commissievergaderingen en moet de maandelijkse Raadsvergadering integraal worden uitgezonden. Want de politieke belangstelling in ons dorp is niet gering, interessant en levendig. De nieuwe studio bevindt zich niet voor niks in de kelder van het Raadhuis. Ik geef toe, dat deze opzet van Radio Soest-Nieuwe Stijl veel van de (nieuwe) medewerk(st)ers eist. De enthousiaste manier waarop veel door vrijwilligers aan de bouw en de inrichting van de nieuwe studio is bijgedragen, heeft mij geïnspireerd dit pamflet te schrijven. Helaas hangt Radio Soest als vereniging als los zand aan elkaar. Ook de pro grammaraad vergadert nooit. Ik geef geen mening (die heb ik wel) over de capaciteiten van de medewerk(st)ers. Er moeten in Soest en Soesterberg meer goede programmamakers(-maaksters) en presentatoren (m/v) te vinden zijn. Tenslotte Radio Soest - Nieuwe Stijl vereist een programma-redactie, die maandelijks vergadert, evalueert, bijstelt, suggesties aandraagt en coördineert. Onder leiding van de directeur/programmaleider. Eén keer in de maand wordt de reeks "Wijk plaats" onderbroken door een thema- week binnen bovenstaand stramien. Met als thema's: mijn straat, vakantie, de jeugd, inspraak, buren, kunst, mijn in terieur, tv-kijken, sport, verkeer, recrea tie, buitenlanders, opvoeding, winkelen, etc. Deze thema's moet van tevoren met veel publiciteit worden omgeven. Eind september ontving ik de nieuwe winterprogrammering 1996/1997. Geen nieuwe impulsen, geen nieuwe ideeën, veel van 't zelfde. Ik heb uitge rekend, dat 75% van de programmal niets met Soest te maken heeft en 35% wel één of andere relatie bezit met onze gemeente. Dat kan dus niet. Wanneer er niets verandert, kan ik op 1 november maar één ding concluderen: oude wijn in nieuwe zakken. Jammer van die prachtige studio waar andere lokale omroepen jaloers op mogen zijn. Wie oren heeft die hore! Soest, oktober 1996 Jan Visser Bijlage Algemeen: Ik heb niet de moeite genomen alle scholen, kerken, zangkoren, verzorgings tehuizen, sportverenigingen, muziekvereni gingen, begraafplaatsen, winkelcentra, socië teiten, ouderbonden, vakverenigingen, hulp verleningsinstanties, campings, bewoners commissies (wel heel belangrijk in deze op zet!), etc. over de verschillenden wijken in te delen. Verder excuus voor eventuele commissies. Soestdijk (incl. 't Hart): C.M.D.; Derde Wereld Groep; Galeries; Gilde; Hopman Hasselman Groep; 't Kasteel; Oranjecomité; P.T.T.; Rioolwaterzuivering; Tuinbouwver. 't Nut; 't Vaarderhoogt; V.V.V.; Wereldwinkel; Woningstichting Soest. Soesterberg: Bibliotheek; Brandweer; Dorpshuis; Luchtmachtmuseum; Model vliegclub; Oranjecomité; Soesterbergs Be lang; Sterrenberg; Vliegbasis; V.O.S.; Week markt; Wijkagent; Zweefvliegclub. Soest-Midden (incl. Klaarwater): Amnes- ty; Aqua Indoor; Artishock; Beukendal; Bi bliotheek; Brandweer; Buurthuis de Engh; Dierentehuis; Gemeentehuis; Isl. Centrum; De Kwekerij; Molendael/Patiëntenvereni- ging; Museum Oud 'Soest/Hist. Ver.; Mu ziekschool; Politie; Reiniging/De Schans; REMU; De Schoof; Soester Kring; Spullen- hulp; St. Joseph (woningbouwver.); Vogel vrienden. Overhees Smitsveen: Artotheek; C-drie; De Praatpaal; Rode Kruis; Trema'87; Turks Platform; Vluchtelingenhulp; Volksuniver siteit; Int. Vrouwencentrum; Vrije Teugel; Vrijwillig Natuurbeheer; Vrijwilligers Vaca turebank; Weekmarkt; Wijkvereniging. Soest-zuid Soestduinen: Bentinck Fonds: De Blauwe Vogel; De Bundeling; De Bunt; Dierenpension; EHBO; De Hazelaar; IVN; Openluchttheater; Paardenkamp; De Paltz; Royal Pare; Stimulans; Vredesplat- form; Waterleidingbedrijf. Het koor van Toonkunst Oratorium Vereniging Amersfoort, de organist Martin Lorijn en het orkest "Herman Strategier" brengen onder leiding van dirigent Ton Braas het oratorium "Paulus" van Felix Mendelssohn- Bartholdy (1809-1847), op vrijdag 15 november in de St. Joriskerk in Amersfoort. "Paulus" is een sterk verhalend werk met zeer veel koorgedeelten. Grote dra matische volkskoren worden voortdu rend afgewisseld met bedachtzame, ma jestueuze koralen en uiterst felle, maar ook tedere koorstukken. Samen met de aria's, recitatieven en duetten, hier ge zongen door de sopraan Riet den Hartog, de alt Carla Schaap, de tenor Frank Fritschy en de bas Jelle Draijer, die de stem van Paulus vertolkt, wordt er een prachtig, expressief oratorium gevormd, die de moeite van het beluis teren zeker waard zal zijn. Het concert begint om 20.00 uur. Kaar ten in voorverkoop (info tel. 033- 4632769): f 32,50; 65-plus en CJP f 30,-; kinderen f 17.50; 's avonds aan de kerk f 2,50 toeslag. Wegens aankomende verbouwing o.a. Hülsta, Treco en Sleepworld VWONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035-601 10 04. Vrijdag koopavond. Restaurator van schilderijen, Wal ter Otte, heeft een 46-jarig paard weer in de benen gezet. Het speelgoedbeest had vier gebroken benen, de staart was eraf en de oren beschadigd. "Aardige vingeroefe ning," vindt Otte, een artistieke duizendpoot met een ongelooflijke vaktechnische kennis van restaure- Interview van Olga Goezinnen-Slagter - Eerst een vraag van een nieuwsgierige Soester: hoe kom je in Soest terecht? Ik ben geboren in Ommen, maar heb bijna mijn hele leven in Hilversum ge woond. Mijn gezin en ik wilden graag naar een artistieke, rustieke omgeving en dat is Soest zéker. Soest is gemoede lijk, tolerant, zonder kouwe kak. We wonen alweer 3 jaar hier aan de Lange Brinkweg - heerlijk! - Je bent nu 54 jaar. Twee jaar geleden heb je een vaste baan opgezegd om voor jezelf te gaan werken. Hoe krijgt iemand dat in zijn bolle hoofd? Ik heb bijna 40 jaar gewerkt als fotolithograaf. Het ging goed in mijn job; ik zat ook in het management team. Maar het sjouwen met ordners en het computergebeuren verwijderden mij zo ver van het echte vakwerk, daar kon ik me niet meer mee verenigen. Het werd met te "digitaal", geen creativiteit meer en daar was ik niet gelukkig mee. Henriëtte, mijn vrouw, begrijpt dat en staat naast en achter me - anders kun je die stap niet nemen. - En wat toen? Ik heb altijd al geschilderd en getekend en ik wilde met het schilderen van por tretten en stillevens de kost gaan verdie nen. Daarin moet je echter eerst naam maken; dat duurt jaren. Ondertussen ben ik me ook verder gaan verdiepen in het schoonmaken en restaureren van schilderijen en lijsten. Er is namelijk een link tussen mijn oude vak foto lithografie en restaureren: het exact re produceren van wat er is, van wat je ziet. Ik heb studie gemaakt van het restaure ren en ook oude schildertechnieken le ren beheersten. - Wat bedoel je met "oud"? 1800-1900. Kunstschilders gebruikten toen beenderlijm, krijt, lijnolie, verf- pigmenten, enz. Met al die materialen heb ik leren werken. - Heb je veel restauratiewerk? Ja, het begint goed te lopen. Vergeet niet, dat je het moet hebben van mond- tot-mond reclame, want, omdat je de meest kostbare werken onder handen krijgt - Jan Sluyters, Schelfhout, Gerrit Bakhuyzen - moetje een vertrouwens relatie opbouwen. Ik ben blij met het vertrouwen dat ik nu al geniet van an tiquairs, kunsthandelaren, galerie houders, kunstverzamelaars en particu lieren uit de wijde omgeving. - Serieus en enthousiast vakmanschap dus? Heel enthousiast! Het is schitterend werk! Wie mag er nu met zijn handen aan een Jan Sluyters zitten? Ik! In een museum moet je achter de touwtjes blij ven. Je krijgt zo'n respect voor de schil der - Je hebt het originele werk in han den! Verrukkelijk! - Je vertelt met uitroeptekens! Het schoonmaken van een schilderij, dat zwaar vervuild is, bruin van aanslag, oppervlakte-vuil en vergeelde lak, dat is een ontdekkingstocht, een avontuur om aan de verf te komen zoals de schilder het bedoeld heeft. Dat kan een openba ring zijn! - Schoonmaken, niet metspons en zeem, neem ik aan? Oh nee, met een soort orenpeuter, zo'n wattenstokje, millimeter voor millime ter. En dat na onderzoek met een UV- Iamp om te zien of er plekken overge- Gedeeltelijk schoongemaakt schilderij - halverwege het verwijderen van de vergeelde vernis. Foto: Walter Otte. 1 Wegens aankomende verbouwing o.a. LEOLUX enTopform (grote keuze in zitgroepen, banken en fauteuils) V r WONEN Birkstraat 99 te Soest. Telefoon 035-601 10 04. Vrijdag koopavond. Na het repareren van alle vier gebro ken paardenbenen, brengt Walter Otte de authentieke kleur weer aan me de airbrush. Op werktafel staat ook de Jan Sluyters, die Otte aan het restaureren is. Foto: Olga Goezinnen-Slagter. schilderd zijn en na bestudering van de gebruikte vernis en verf. Je moet héél voorzichtig te werk gaan. Ik kan je vertellen, dat de schilders van de Groningse Groep "De Ploeg" (ca. 1925) uit armoede vaak schilderden op beddetijk. Bij schoonmaken en restau ratie moet je zó voorzichtig te werk gaan, want - bij wijze van spreken - als je hoest valt de verf van het doek. - Weet je alles op jouw vakgebied? Was dat maar waar! Ik ga regelmatig naar de bibliotheek van het Centraal Laboratorium in Amsterdam om publi- katies te lezen van experts. Zonodig kan ik daar een analyse en expertise krijgen van kostbare stukken die ik moet restau reren. Daarna moeten vakmanschap, creativiteit en voorzichtigheid het doen, èn de heilige wet handhaven: alles wat je doet moet omkeerbaar zijn, d.w.z. je handelingen moet je weer ongedaan kunnen maken, omdat we nu niet we ten welke veel betere technieken er nog uitgevonden zullen worden. - In dit (trouwens goed geoutilleerd) ate lier hangen veel schilderijlijsten. Wat aanvankelijk als service is begonnen - om de bijbehorende lijst weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen - is uitgegroeid tot een complete restau ratie van lijsten, ook door middel van alle oude technieken. Bijvoorbeeld krul len namaken met gietmallen, hele stuk ken die kapot of verdwenen zijn worden zo gereproduceerd. Daarna opnieuw vergulden - laagjes bladgoud worden met een kam van eekhoornhaar aan de lijst geplakt. Maar de bijgemaakte delen zijn te "nieuw" en missen het patina (de oude uitstraling) van de onbeschadigde delen van de lijst. Dit wordt weer vak kundig hersteld met kleurpigmenten en stofoxyde, zodat na de restauratie niet meer te zien is waar de lijst is bijge werkt. Ook voor schilderijen geldt: Onderhoud is behoud. Het conserveren. Een con servator van een museum bewaakt de houdbaarheid van cultureel erfgoed. Als je een schilderij niet onderhoudt, takelt hij af. - Wat doet die Airbrush (verfspuit) hier tussen ouderwetse lijnolie en bladgoud? De Airbrush is een precisie-instrument, een retoucheerspuit voor onzichtbare retouches van uiterst fijn en klein werk, en voor inschilderingen op gladde pane len. Je kunt soms toch niet meer om moderne technieken heen, zoals bij bedoeken van schilderijen - scheuren repareren, daar komen geen "ver- stellappen" meer aan te pas. Ik maak bijv. ook gebruik van een modern che misch product, dat gegarandeerd 200 jaar niet vergeelt! - Bij al dit tijdverslindende werk geef je ook lessen? Ik £eef graag les, ik vertel graag, ik help graag mensen vooruit om hun (sluime rende) talent te stimuleren. Maakt niet uit welke techniek: houtskool, Siberische krijt, olieverf, airbrush - tekenen en schilderen is zo'n schitterende mogelijk heid om je gevoel te uiten. Geïnteres seerde mensen zijn welkom! - Drempelvrees? "Dat kan ik vast niet goed genoeg," den ken velen. Maar we zijn allemaal met een krijtje op de stoep begonnen! - Tenslotte: pak je alle opdrachten om te repareren en restaureren aan? Bijna alles, van schilderijen en lijsten tot antieke ornamenten, spiegellijsten met ornamenten, zelfs antiek speelgoed zoals dat oude paard, maar ik word géén poppendokter! Voor vrijblijvende informatie: Walter Otte, tel. 035- 60 24 259. 3

Soester Courant | 1996 | | pagina 13