W IACTUEEL f Kiezen voor nieuwe brandweerkazerne gaat tussen 'speels' en 'zakelijk' esgroep Celstraffen tot twaalf jaar geëist tegen van den brink verdachten van roofovervallen Busplan botst op eenrichtingsverkeer Caramelvlaai 1 d.95 Tiramisuvlaai 1 ^95 CDA-plan voor jongerenraad 'van gabbers tot CDJA-ers' Wiui van Hoorn Wildschut Optiek PAGINA 2 WOENSDAG 6 NOVEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 ENKOMST anmakerij Ontwerpen verschillen onderling sterk fs boven de omzetting tegen st. lijvend advies. 126 >oest. Het Mij ft genieten Lokker over jeugdbeleid Bromfietser (14) gewond bij val Zorg over drempels bij Zorgcentra OVERTUIG UZELF BII UW VAKOPTICIEN: Bijna tien mille voor bestrijding van brandwonden Luxe lingerie Voorstellen klankbordgroep staan bussen in de weg an 8.00 - 1 7.00 uur 1 3.30 uur. oor Pensioenbelangen gerlijk Pensioenfonds lerden en werkenden. wet, die op 1 juli j.l. is isdag 13 november in anvang 14.00 uur. ang is gratis. van de afdeling Soest. Service Een simpele keus is het niet, maar duidelijke verschillen zijn er wel tusen de beide ontwerpen die de ge selecteerde architecten vorige week presenteerden voor de nieuwe brandweerkazerne in Soest. Dat die aan de Lange Brinkweg komt staat vast, maar hoe hij eruit komt te zien is een zaak van wikken en wegen. Niet alleen de financiën spelen daarbij een rol, hoewel er als puntje bij paaltje komt ongetwijfeld scherp gekeken zal worden naar de kosten. Tijdens de bij eenkomst in de brandweerkantine - af gelopen woensdag - werd echter in de eerste plaats gekeken naar de uiterlijke vormgeving en de bouwkundige impli caties, voor zo ver zichtbaar. Het "pu bliek" werd gevormd door enkele tien tallen brandweerlieden, een flink aantal raadsleden en een handjevol andere belangstellenden. De keuze die de gemeente Soest - of lie ver: de begeleidingscommissie die de gemeenteraad daarvoor heeft aangewe zen - moet maken gaat tussen "speels" en "zakelijk". Het ontwerp van de Delftse architect Jon Kristinsson - die inmiddels vier brandweerkazernes op zijn naam heeft staan is duidelijk van speelser, misschien zelfs artistieker sta tuur dan het veel zakelijker plan van het Rotterdamse bureau Leo de Jonge uit Rotterdam, dat gepresenteerd werd door architect Ton Remmers. Dat ont werp oogt veel meer recht-toe-recht- aan. Lessenaarsdaken Kristinsson beet voor zijn kritische ge hoor het spits af met een nogal ingewik keld betoog over klimatologische en natuurkundige aspecten, omlijst met al lerlei schetsjes, plaatjes en tekeningen. Hij omschreef zijn plan als "niks revolutionairs en zonder experimenten", Het plan van Leo de Jonge oogt veel meer "recht-toe-recht-aan". De schuine daken vormen een van de opvallendste kenmerken van het ont- werp-Kristinsson. gezien het gebruik van dakpannen en baksteen, hoewel later bleek dat hij wel wat moderne snufjes in petto had, zoals de opvang van het regenwater op de schuine lessenaarsdaken - het opval lendste onderdeel van zijn ontwerp - dat gebruik kan worden als "oefenwater". Voor de oude slangentoren, die volgens het programma van eisen gehandhaafd moet worden, had hij een schoorsteen functie bedacht, waarvan de "trek" het gebouw van natuurlijke ventilatie kan voorzien. Voor het drogen van de slan gen zelf had hij overigens een nieuw to- rentje - een soort hijskraan - uitgevon den. Kristinsson gaf overigens toe dat hij als de toren had mogen verdwijnen een geheel ander plan had gemaakt. Verder wilde hij de oude toren voorzien van enkele balkons, maar wat daarvan de functie zou moeten zijn werd niet duidelijk. Tel.: 035-6029933 ginnelaan 4,- per maand. 54,- per maand zeker van een k kopen, QtegS-. BAR, GRILL REST AU R ANT IROEREND GOED tu futllije Mut- «fftitrmtomxll Om jutllift mstlcmda? Om btntimk vlees- a elsje/echten? 47 SOEST 035-601 8252 Toren weg? Zijn collega Remmers (met twee kazer nes op zijn naam) maakte er geen enkel geheim van dat de oude toren hém bij het uitdenken van zijn plan toch vooral een blok aan het been was gebleken. Hij stelde dan ook voor het bouwsel rigou reus te slopen en er een nieuwe toren voor in de plaats te zetten. Zijn ontwerp oogde aanmerkelijk "zakelijker" dan dat van Kristinsson: de compacte, vrij smalle kazerne krijgt een plat dak en wordt zo gesitueerd dat het geheel aan sluit bij de kavellijnen in het achterlig gende polderlandschap, waarbij hij ove rigens ook meer aandacht had geschon ken aan de achtergevel (gezien vanuit de polder). Uit de hoek van de brandweer lieden oogstte het plan overigens wel enige kritiek; zo voorspelde iemand dat de brandweerwagens na een alarm wel snel zouden kunnen uitrukken, maar dat het de brandweerlieden zélf waarschijn lijk veel kostbare tijd zou gaan kosten om de kazerne in te komen... Beide architecten hadden in hun ont werp alvast rekening gehouden met de "doorgetrokken" Dalweg, maar burge meester De Widt verklaarde - nadat er op dat punt met name onder de aanwe zige raadsleden enig gejoel te beluiste ren was geweest - alle opmerkingen daarover taboe. In het ontwerp-De Jonge wordt het kazerneterrein overi gens van deze weg gescheiden door een vijverpartij. Duurder? In het algemeen leek - voor zo ver viel na te gaan - het tweede ontwerp (De Jonge) de brandweermensen het meest aan te spreken. Het plan-Kristinsson oogstte met zijn "toeters en bellen" wat meer sympathie bij de politici, maar volgens enkele bouwkundig onderlegde personen in het gezelschap zou dat on getwijfeld veel duurder uitpakken en zouden de schuine daken wel eens on plezierig onderhoudsgevoelig kunnen blijken te zijn- Vast staat dat Soest voor zijn nieuwe kazerne niet meer dan 7 miljoen wenst uit te geven. Wat elk van de ontwerpen gaat kosten was niet duidelijk; de archi tecten hadden hun rekensommetjes in een gesloten envelop aan burgemeester De Wiodt, voorzitter van de begelei dingscommissie, overhandigd. Deze week maakt de commissie een keus, waarbij ook de schriftelijke enquête wordt betrokken die tijdens de presen tatieavond circuleerde. De plannen wa ren in de afgelopen dagen ook te zien in het informatiecentrum van het gemeen tehuis. Om de tijd tot de komst van het kamerlid De Hoop Scheffer te doden gaf het CDA-raadslid Jan Pieter Lokker vorige week in de Open Hof alvast een voorzetje voor een discussie over het jeugdbeleid. Hij pleitte voor de instelling van een jongerenraad, waarin alle jongerengroepen ("van gabbers tot CD JA-ers") se rieus mogen meepraten en op die manier betrokken kunnen wor den bij de besluitvorming. "We hebben overal inspraakgroepen voor, maar niet voor de jongeren," aldus Lokker. De spaarzaam aanwe zige jongeren (voornamelijk van het CDJA) bleken daar wel wat voor te voelen. "Als het maar geen politieke club wordt," liet een van hen weten, "want daar zit niemand op te wach ten." De jongerenraad zou volgens hem een spreekbuis moeten zijn en uitspraken moeten doen over wo ningbouw, een jeugdhonk, het drugs beleid en nog het een en ander. Volgens CDJA-ster Erica de Waard willen jongeren met hun wensen ein delijk wel eens serieus genomen wor den. "Alle jongeren moeten in een jeugdhonk een plekje kunnen krij gen. Dan kun je de ene keer house muziek draaien, de andere keer een film vertonen, zodat alle groepen aan hun trekken komen." Op de vraag of er iemand van de fractie wilde reageren bleef het een poosje opvallend stil, waarschijnlijk omdat fractievoorzitter Bart Krol buiten de zaal verkeerde en bij de buitendeur stond om De Hoop Scheffer op te vangen. Lokker redde de situatie door de rol van advocaat van-de-duivel op te pakken en te wij zen op de problemen die zich in een jeugdhonk zouden kunnen voor doen. "Dan draait er een film en dan komen de gabbers binnen om rotzooi te trappen. Ben je daar niet bang voor?" Dat viel wel mee, zo bleek. Mythische proporties De veronderstelde gebruikers van het jeugdhonk - dat volgens Lokker in middels mythische proporties heeft aangenomen - zouden in elk geval el kaar moeten respecteren en waarde ren. "De groepen kennen elkaar niet. Als je ze om één tafel krijgt kom je al een heel eind." Anderen twijfelden aan de mogelijkheid om een gebouw te stichten waarin alle groepen te recht zouden kunnen. "Een gebouw met allemaal verschillende ruimten kan ook niet. Daar is geen geld voor." Lokker stelde nog vast dat sommige groepen jongeren zich niet lieten "vangen" in een georganiseerd ver band, maar dat het mogelijk zou moeten zijn "dat ze wat rondlum- melen op een eigen stek, waar ze natuurlijk niks mogen vernielen". Daarna werd de discussie abrupt beëindigd omdat De Hoop Scheffer was gearriveerd. Met de binnen komst van het kamerlid verdween de belangstelling voor het jeugdbeleid als sneeuw voor de zon. RESTAURANT Bii ons bent U uit en toch thuis. Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 035 - 601 27 06 16 november een theater /dinervoorstelling BEL NU!!! p.s. Het Kerstmenu ligt bij ons klaar. Bel voor info: 035 - 601 27 06. Bij een ongeval op de Talmalaan is vrijdagmiddag een 14-jarige jongen uit Soest lichtgewond geraakt toen hij op een bromfiets moest uitwijken voor een overstekende voetganger. De knaap - die nog geen brommer mocht besturen - slipte en kwam ten val. Hij raakte ge wond aan zijn been en werd naar het ziekenhuis in Baarn gebracht. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD De Stichting Zorgcentra maakt zich zorgen over de door de klankbord groep voorgestelde verkeersmaatre gelen voor Soestdijk. Eenrichtings verkeer en drempels in en op de Albert Cuyplaan belemmeren vol gens directeur mevrouw E. Vischer de bereikbaarheid van bejaarden centrum Groot Engendaal aan het Boekweitland. Het is de bedoeling dat de toegestane rijrichting op de Albert Cuyplaan twee keer wordt veranderd. "De vrachtwagen die de warme maaltijden brengt, heeft nu al moeite op tijd te komen," aldus Vischer die liever zo min mogelijk drempels ziet. "Het is niet de bedoeling dat de soep bij voorbaat dóór de groente of de vla zit." Volgens haar ondervindt ook de Ouderenbus hinder van de drempels. Ook het feit dat elke dag huisartsen en vaak ook de ambulance naar het bejaardencentrum moeten, pleit vol gens Vischer voor een goede door stroming van de Albert Cuyplaan. De directeur merkte vorige week tij dens de inspraakavond over de hoofdwegenstructuur in Soestdijk op, dat maatregelen op de Albert Cuyplaan niet eens nodig zijn, omdat het geen woonstraat is. ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (035) 602 22 12 Tegen de verdachten van twee brute woningovervallen in Soest is voor de Utrechtse rechtbank tot twaalf jaar celstraf geëist. De verdachten maak ten deel uit van een groep die ook in Hoogland en het Brabantse Volkel s nachts woningen binnendrong, de bewoners vastbond, bedreigde en mishandelde. Een 21-jarige Amsterdammer wordt gezien als de hoofdverdachte van de overvallen. Hij zou een deel van zijn zeven medeverdachten onder bedreiging gedwongen hebben om, in wisselende samenstelling, mee te doen. Zijn rechts zaak is aangehouden tot 14 januari. Hij staat dan ook terécht wegens verkrach ting en de verdediging wil eerst het slachtoffer door de rechter-commissaris laten verhoren. De Amsterdammer, die bijna alles ont kent, zal bovendien psychologisch on derzocht worden. Van dit onderzoek, dat mogelijk door het Utrechtse Pieter Baancentrum wordt uitgevoerd, hangt af of er TBS tegen hem geëist wordt. Officier van justitie mr. M. Hoekendijk heeft overigens aangekondigd aanzien lijk meer dan twaalf jaar cel te zullen vorderen. Deze straf eiste hij dinsdag tegen een 28-jarige Utrechter die bij alle overvallen betrokken was. Samen met de Amsterdammer en vier mannen uit Utrecht en Nieuwegein reed de man op 3 juli 's nachts naar de wo ning van een Soester autohandelaar. Volgens de 33-jarige Amersfoortse tip gever moest er zeker dertigduizend gul den te halen zijn. De ene helft van de groep bleef op de uitkijk staan, de an dere helft brak in'en ging de slaapkamer van het echtpaar binnen. Met een pistool tegen het hoofd zou de autohandelaar gedwongen zijn om rus tig te blijven. Zijn handen en voeten werden met tape vastgebonden. Zijn mond werd afgeplakt en vervolgens weer opengesneden, zodat hij kon ver tellen waar de sleutel van zijn kluis lag. Toen de gemaskerde mannen die niet konden vinden, moest de vastgebonden bewoner mee naar beneden om de kluis aan te wijzen. Omdat de overvallers niet tevreden wa rén met het bedrag dat ze aantroffen, dwongen ze het slachtoffer te vertellen waar de tweede kluis stond. De hoofd verdachte sloeg hem daarbij met de pis tool tegen het hoofd, met de elleboog stootte hij de man een tand uit en met een mes gaf hij hem een haal van oor tot mond. De vrouw lag ondertussen met geboeide handen op bed. Een van de overvallers probeerde haar gerust te stel len, maar kreeg daarvoor zelf een klap van de hoofdverdachte. Toen de indrin gers met geld en juwelen verdwenen waren, lukte het de vrouw om haar echt genoot te bevrijden. Een deel van de juwelen is later teruggevonden, aan de hand van pandbrieven die de politie tij dens een huiszoeking bij een 23-jarige Utrechtse verdachte aantrof. De groep had het kennelijk gemunt op autohandelaren. Ook de slachtoffers in Hoogland en Volkel, op 24 juni en 5 juli, oefenden dit beroep uit. Mogelijk was de keuze van een ander tweetal in Soest, op 8 juli, een vergissing van de Amersfoortse tipgever. Zij woonden slechts in de buurt van een autohandel. Ook zij werden 's nachts opgeschrikt door gemaskerde mannen die hun slaapkamer binnen kwamen. Een van de bewoners vloog overeind en duwde zijn belager tegen de wasbak. Het zou ook nu weer de Amsterdammer geweest zijn die niet voor geweld terugdeinsde. Hij schoot de bewoner in de borst, maar kon niet voorkomen dat het paar hem de trap afduwde. Samen met zijn hand langers vluchtte hij het huis uit. De zaak kwam aan het rollen toen er aangifte werd gedaan van verkrachting door de Amsterdammer, die al een tijd door de Criminele Inlichtingendienst in de gaten werd gehouden. De Amster dammer werd opgepakt en binnen korte tijd rolden bij de politie namen binnen van andere verdachten van de overval len. Hoekendijk eiste acht jaar celstraf tegen de Amersfoortse tipgever. De overige verdachten hoorden acht, zes en vijfjaar eisen. Tegen de 33-jarige Utrechter die na de eerste inbraakpoging in Hoogland afhaakte, vorderde Hoekendijk achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De raadslieden van de verdachten zei den dinsdag de eisen buitensporig hoog te vinden, maar volgens Hoekendijk is er over nagedacht: hij had met zeven andere officieren overlegd. De uitspraak is op 12 november. In Soest is vorige week 9.715 gulden opgehaald door de collectanten van de Nederlandse Brandwonden Stichting. Hiervan werd ruim 3.500 gulden opge haald in samenwerking met de brand weerkorpsen van Soest en Soesterberg. Met de opbrengst van de landelijke col lecte wil de Stichting de behandeling van patiënten verbeteren, wetenschap pelijk onderzoek verrichten en de Huid- bank in stand houden. Ook nieuwe uit dagingen, zoals het voorkomen en be perken van littekenweefsel, worden ge financierd met het geld. Daarnaast wil de Stichting bekijken in hoeverre de nazorg van patiënten kan worden verbe terd. voor jezelfmaar ook een beetje voor H Natuurlijk straat 67 rn 1: i ■5415588 laanstraat baarn 035 wmm Bewoners van Soestdijk zijn bang dat het lokale busplan straks niet alleen in figuurlijke, maar ook in letterlijke zin botst op de plannen voor eenrichtingsverkeer in de wijk. Toch lijkt het onwaarschijnlijk dat de gemeente de busroutes (rigo- reus) gaat aanpassen. De lijndiensten zijn zo nauwkeurig ge pland dat door de geringste wijziging het busplan in duigen zou kunnen val len. En de gemeente is er alles aan ge legen het busplan in stand te houden. Op dit moment rijdt één bus één keer per uur tegen de rijrichting van de Korte Bergstraat en de Hellingweg in. Als de plannen van de klankbordgroep Soest dijk voor eenrichtingsverkeer worden uitgevoerd en de gemeente handhaaft de busroutes, zal dit vaker voorkomen. Op weg naar het overstappunt Soest- Zuid moet de bus dan op de Julianalaan en de Hellingweg/Korte Bergstraat en een klein stukje op de Nassaulaan/ Nassauplantsoen tegen de stroom inrij den. De bus naar Soestdijk rijdt dan op de Nassaulaan/Nassauplantsoen even eens een stukje tegen het eenrichtings verkeer in. Gevaarlijk, vinden de bewo ners. De ambtenaren van de afdeling verkeer zoeken koortsachtig naar een oplossing, voordat ze het college eind deze maand een voorstel doen over de hoofdwegen structuur. Zeker is dat niet alleen reke ning wordt gehouden met aspecten als veiligheid en sluipverkeer, maar ook het Dusplan daarbij aandacht krijgt. Niet voor de hand ligt het dat de bus in Soestdijk twee verschillende routes gaat rijden. Dit wekt onduidelijkheid in de hand voor de reizigers en zal grotere loopafstanden voor de passagiers tot gevolg hebben, aldus ambtenaar Marcel Vossestein. Zij collega Ad van Wanroij: "Wat ons betreft blijft de bus rijden. Als alle inspraakreacties binnen zijn, zullen we alles strikt verkeersdeskundig beoor delen, voordat we het college advise- De bus rijdt nu op de Korte Bergstraat/ AA- 7. Hellingweg één keer per uur tegen het eenrichtingsverkeer in. Als de plannen van de klankbordgroep worden uitge voerd en de gemeente handhaaft de bus routes, zal dit in meer straten het geval Foto: Goos van der Wilt Bij dit ambtelijk advies worden ook de Burgerlijke Beleidsaanbevelingen van de klankbordgroep en de inspraak reacties van de burgers gevoegd. V. Weedestraat 46 Soest - tel: 6021059 van 17,95JL JL# van 16,95JL verrassend lekker, verrassend voordelig 9

Soester Courant | 1996 | | pagina 3