ib ïofetede rpemCl m SP 1 Woonaccess Ja I i 39,50 Bijstandstrekkers Soest krijgen 'overbruggingsuitkering' ineens Vahstal en de Lindenhof zijn nog steeds 'tot elkaar' veroordeeld Rookworst en rookvlees van slagerij Yan Asch met zilver bekroond Biologische groente elke week vers verkrijgbaar bij Reformhuis Soest JU I 1 ACTUEEL r amicten 1 HANDEL WANDEL trant Professionele hulpverleners bijeen over 'eenzaamheid' ReformHuis Soest Klant-van-de-maand bij 'Het Blauwe Druifje' pagina] >ark oven 22-24 loven x: 030 - 229 21 84 per persoon nt - per persoon 035-53829 32 ■renhofstede fel... ïleverd). y centrum aarsdag 602 18 60 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 Renteloze lening per medio januari SOESTER COURANT PAGINA 11 Rechter doet uitspraak in conflict Vanaf morgen speciale aanbieding Klachten bezorging il KvK-seminar over fraudepreventie kwaliteits kleurenfol 'Blöjr: gezond gemak in een grote zak' Morgenmiddag in gemeentehuis De Soester Duinen 75 jaar volop in beweging Sirenemast mag aan Ir. Menkolaan Yoor 70.000 gulden gereedschap weg L> T f 13 De biologische U1;V'J JA groentetas nu 4 halen 3 lchMl 1e bossen van tn door te brengen. - per persoon ind. idioos Kerstbuffet ffie met friandises it arrangement, - per persoon ind. il Zeven-gangen ant met live music ffie met friandises ten worden uitgebreid net een overnachting. I0 en 20.00 uur voor thuisgebruik. ter fijne Kerstdagen (ig en gezond 1997. <e en reserveringen: evenend 21, Laren i Jllen Parmezaanse k ipies <oeksaus :t o.a. gevulde gevuld ei, nn i wildpaté 75, evulde zalmforel, BESTEL TIJDIG! n (035) 541 40 13 specialiteiten! 'aat 20A - Soest Met ingang van volgend jaar han teert de sociale dienst een nieuw systeem bij de uitkering van de bij stand. De maandelijkse betalingen vinden voortaan achteraf plaats, op de 3e dag van de maand. Nu is dat nog de 11e van de lopende maand. Ter overbrugging krijgen de bij- standsgerechtigden omstreeks half januari een uitkering ineens in de vorm van een renteloze lening. Vorig jaar protesteerde met name het Comité Vrouwen in de Bijstand Soest nog heftig tegen het plan om de betaal- lata elke maand één dag te laten op- phuiven, zodat de betaling na verloop van een aantal maanden niet meer op de 11e maar op de 3e van de maand zou jlaatsvindën. Het zou immers beteke- nen dat ze er - zolang het "schuiven" duurde - telkens een redelijk fors bedrag bij zouden inschieten. De gemeenteraad honoreerde de bezwaren en pleitte voor een andere regeling. In de nieuwe Bijstandswet wordt sinds 1 januari j.1. gewerkt met maandelijkse betalingen achteraf, die op de 3e van de maand betaalbaar worden gesteld. Bij de invoering van de wet is overigens af gesproken dat "eerdere" betaaldata ook mochten blijven bestaan, zolang de uit kering ononderbroken bleef. De sociale dienst voelt er - om uiteen lopende redenen - echter weinig voor om de huidige betaaldata in stand te houden. Betaling achteraf is minder fraudegevoelig en één uitkering met twee verschillende betaaldata geeft maar onduidelijkheid, aldus het advies aan het College van B. en W. De dienst wil daarom gebruik maken van de mogelijkheid die het ministerie inmiddels geschapen heeft, namelijk een eenmalige wijziging van de betaaldata en de verstrekking van een overbrug gingsuitkering aan de cliënten (die voor de gemeente 90% declarabel is bij het rijk). De cliënten krijgen de overbruggings uitkering in de vorm van een renteloze lening, die pas terugbetaald hoeft te worden als de uitkering stopt. In totaal is daarmee een bedrag gemoeid van zo'n 250.000 gulden. Omdat Soest daarvan maar tien procent uit eigen zak hoeft te betalen gaat het uiteindelijk om een be drag van 25.000 gulden, wat op den duur zal terugvloeien in de gemeente kas. Het Comité Vrouwen in de Bijstand heeft inmiddels laten weten dat het geen bezwaar heeft tegen de nieuwe regeling. De gemeenteraad heeft vorig jaar iets te vroeg staan juichen. Dat moet de conclusie zijn nu de rechter de ^SVZ (het "bestuur" van de Lindenhof) en project-ontwikke laar Vahstal min of meer "tot el- aar" veroordeeld heeft door uit te preken dat de ASVZ de samenwer- Jlting met Vahstal niet zomaar onge daan had mogen maken. In oktober vorig jaar verraste wethouder Pieter ten Hove voor- en tegenstanders yan het Lindenhof-plan met zijn mede deling in de gemeenteraad dat de ASZV (Algemene Stichting voor Ver- orging en Verpleging van Mensen met een Verstandelijke Handicap) "gebro ken" had met de Amersfoortse project ontwikkelaar. Volgens ten Hove was ;daarmee - tot veler opluchting - einde lijk de weg vrij voor een geheel nieuwe fyinvulling" van het Lindenhof-plan. 3e jarenlange samenwerking tussen Vahstal en de ASVZ - die gezamenlijk [ijverden voor de totstandkoming van een nieuw gezinsvervangend tehui£, waarbij het oude gebouw plaats zou noeten maken voor een woon/winkel- complex - was politiek fel omstreden. De "losmaking" werd destijds dan ook net enige vreugde begroet. Vahstal Probouw liet overigens destijds direct al weten dat zij de breuk met de ASVZ voor de rechter zou bestrijden. Op 30 oktober j.1 heeft het geding plaatsgevonden voor de arrondisse mentsrechtbank in Utrecht, waarbij na mens Vahstal o.m. werd betoogd dat de ASVZ gehouden was aan het naleven van de met de projectontwikkelaar ge- sloten overeenkomst (intentieverkla ring), ofschoon de ASVZ de gemeente inmiddels officieel had laten weten dat samenwerking per 1 oktober 1995 was beëindigd. Vahstal had geëist dat de ASVZ de intentieverklaring zou nakomen tot het moment dat zou komen vast te staan dat de bouwvergunning definitief geweigerd is, wat niet het geval is omdat de ge meente officieel wel een vrijstelling heeft verleend en het kennelijk alleen een kwestie is van wachten hoe het bouw plan uiteindelijk wordt ingepast in het nieuwe bestemmingsplan Soestdijk, dat eraan zit te komen. Het besluit om de bouwvergunning te verlenen werd - na acties van omwonenden - overigens in april 1995 al door de rechter geschorst tot medio volgend jaar. Verder eiste Vahstal dat de ASVZ haar mededeling aan de gemeente (dat de samenwerking verbroken was) officieel zou rectificeren op straffe van een dwangsom van 10.000 gulden per dag. Vahstal heeft tij dens het geding nog eens laten weten bereid te zijn het bouwplan indien no dig (opnieuw) aan te passen. Opzegtermijn De rechter heeft weliswaar uitgesproken dat de vernieuwde intentieverklaring van 1993 niet voor onbepaalde tijd is aangegaan, maar dat wil nog niet zeg gen dat de oude intentieverklaring "ter zijde" was gesteld. Beide partijen waren immers op de ingeslagen weg voortge gaan. De ASVZ kan zich daarom niet beroepen op de "overschreden" opzeg termijn en de opzegging door de ASVZ voldoet dus niet aan de eisen van reder lijkheid en billijkheid, is het oordeel. De ASVZ heeft in haar verweer o.m. gewezen op de lange weg die de partijen - met een onzeker resultaat - nog zou den moeten gaan, waarbij de onzeker heid mede wordt ingegeven door het "labiele politieke draagvlak" in de Soes- ter gemeenteraad, waardoor het "discu tabel" is of er voldoende steun in de raad is voor het in overeenstemming brengen van het bestemmingsplan en het bouwplan. Verder voerjde de ASVZ de gewijzigde inzichten over de huisvestingsvorm van de gehandicapte bewoners aan als argu ment, omdat de "ene" locatie als inmid dels achterhaald wordt beschouwd en omdat ook het ministerie inmiddels an dere eisen stelt. Daarnaast stelde de ASVZ dat pas medio 1997 voldaan zou zijn aan de voorwaarden die de recht bank in 1995 had gesteld aan de ophef fing van de schorsing van de bouwver gunning. Na 7,5 jaar samenwerking zonder het gewenste resultaat wilde de ASVZ wel eens van Vahstal af. Nieuwe afspraken Volgens de rechter was het verweer van de ASVZ niet steekhoudend, zo valt uit het vonnis op te maken. Het volgens de ASVZ aan Vahstal verleende "uitstel" van 7,5 jaar is geen argument, omdat beide partijen ondanks de tegenslagen waardoor dat uitstel ontstond toch tel kens weer besloten samen door te gaan. In 1993 maakten ze nog nieuwe afspra ken en dat is nog niet zó lang geleden dat er nu al voldoende grond is om daaronder uit te komen. De goedkeu ring van de plannen door het ministerie staat ook nog recht overeind, meent de rechtbank. De ASVZ had de intentieverklaring in 1995 dus niet zomaar mogen herroepen, want die geldt nog altijd. De medede ling van de ASVZ aan de gemeente Soest dat de samenwerking met Vahstal was beëindigd is dan ook onterecht ge bleken en Vahstal heeft volgens de rechtbank inderdaad belang bij recti ficatie. De ASVZ is veroordeeld om een en ander alsnog recht te zetten, binnen zeven dagen na het vonnis, op straffe van een dwangsom van 1000 gulden per dag, en moet ook het grootste deel van de proceskosten (zo'n 3000 gulden) be talen. m Tijdens de nationale (slagers)vak- wedstrijden in Amsterdam en Arnhem heeft de Soesfdijkse slage rij Van Asch zilver gewonnen met haar zelfgemaakte producten. Het zilver werd in de wacht gesleept met rookworst en rookvlees. De rookworst van Van Asch werd zelf tweemaal met zilver bekroond, zowel in Amsterdam als in Arnhem. De wedstrij den vormden een onderdeel van de Na tionale Slagersvakbeurs op 4 en 5 no vember, waar ambachtelijke slagers en worstmakers om de titel streden. De jury - bestaande uit deskundigen én consumentenvertegenwoordigers - be oordeelde de "inzendingen" op vorm, smaak, kleur, samenstelling en vak techniek. Daarbij kwamen de worst en het rookvlees van Van Asch als zilveren prijswinnaars uit de bus, waarvoor sla ger Richard van Asch zich had verze- iV ketd van de beproefde vakkundigheid van de worstmakers Henk de Ruig en Henk van Vulpen. Slagerij Van Asch maakt al jaren haar eigen vleeswaren. Door gebruik te ma ken van haar eigen (geheime) recept en methoden krijgen de worst en al die andere producten hun unieke kwaliteit en bijzondere smaak. Een ambachtelijke slager kan van zijn producten ook pre cies vertellen hoe ze gemaakt zijn en welke - natuurlijke - grondstoffen hij gebruikt. Door de ambachtelijke berei dingswijze zien niet alle hammen of worsten er hetzelfde uit; het blijft ten slotte handwerk. Bij slagerij Van Asch aan de Van Weedestraat hebben de "diploma's" in middels een in het oog vallend plekje in de winkel gekregen. Vanaf morgen is de winnende rookworst in de aanbieding, zodat ook de klanten van Van Asch volop kunnen meeprofiteren. Slager Richard van Asch, geflankeerd door de worstmakers Henk de Ruig en Henk van Vulpen, bij de rpokkast waarin de "zilveren" worst zijn unieke smaak krijgt. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit hebt, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 6014152). De krant wordt dan nog dezelfde avond nabezorgd. Belt u woensdag na 18.30 uur, dan kqnt u uw naam en adres op de band van het antwoord apparaat inspreken. De krant wordt dan echter pas donderdagmiddag nabezorgd. kandelaars fotolijstjes consoles vazen schalen onderzetters porceleine vlinders karaffen etsen bonbonières prenten windlichten elektrische kandelaars hanglampen tafellampen wandlampen vloer lampen sculpturen kaarsenkronen spiegels koordembrassen tafel kleden sleutelkwastjes gobelin kussens boekensteunen en vele andere decoratieve woonaccessoires! Kerkstraat 3-5 Soest «Tel.: 035 - 6030303 Onverklaarbare tekorten in de kleine kas die ieder jaar hoger uitvallen, voor raden die spoorloos verdwijnen of sol licitanten die, nadat ze zijn aangeno men, lang zo betrouwbaar niet zijn als hun CV eerder deed vermoeden. Waar schijnlijk is men in eerste instantie ge neigd de oorzaak van deze tekorten te wijten aan menselijke fouten, vergissin gen of onjuiste afboekingen. Later dringt de gedachte aan mogelijke fraude door één of meer van de eigen mede werkers zich op. Naast deze interne fraude worden steeds meer ondernemers het slachtoffer van externe fraude. Denk maar aan de ver maarde Nigeria-brieven, dubieuze ad vertentieverkopers, aantrekkelijke aan biedingen om te speculeren op de goederentermijnmarkt ("Haal binnen één week 40% winst") en de zoge naamde Delaware-constructies. De totale schade als gevolg van grote en kleine criminaliteit bedraagt jaarlijks vele miljarden guldens. Ondernemers kunnen zich daartegen alleen wapenen door fraudepreventie tot een permanent onderdeel van de bedrijfsvoering en het personeelsbeleid te maken. Het bijwo nen van het seminar "Fraudepreventie", georganiseerd door de Kamers van Koophandel in Midden-Nederland, kan een eerste stap zijn. Deskundigen van Hoffmann Bedrijfsrecherche BV en het Regionaal Platform Criminaliteits preventie Utrecht geven daar informa tie over interne en externe fraude, daderprofielen en preventiemogelijkhe den. Het seminar vindt plaats op woensdag 20 november in restaurant Groot Kievitsdal te Baarn. Aanvang: 14.00 uur. Kosten voor deelname f 125,- per persoon, inclusief consumpties. De tweede deelnemer van hetzelfde bedrijf betaalt slechts f 75.-. COMBI VAN ESSEN FANTASTISCH IN FOTO SN VIDEO Zuidpromenade 15. Soest ,Tel.: 601 28 74 De belangstelling voor biologische groente groeit gestaag. Steeds meer mensen kiezen voor producten die zonder bestrijdingsmiddelen, kunst licht of andere technische foefjes zijn geteeld, en niet alleen omdat ze - zoals vaststaat - gezonder zijn, maar ook omdat ze onmiskenbaar beter smaken. Sinds kort zijn bij Reformhuis Soest - de "gezonde" winkel aan de Middelwijk straat 75 - elke week verse groenten ver krijgbaar die volgens de biologische methode zijn geteeld. Ze zijn afkomstig van de firma Bick uit Uden, die ze door het hele land verspreidt in speciale tas sen onder de naam Blöjr (spreek uit: Bloh-jer), wat Brabants is voor blad gewas. Het gaat dus om verse groenten, zó van het land. Steeds meer mensen keren terug naar de "ouderwetse" groenten, waarmee niet op allerlei manieren geknoeid is. Biolo gische producten bieden in elk geval de zekerheid dat er niet met chemicaliën en andere "enge" stofjes is gewerkt. In de gewone supermarkten zijn ze echter niet of nauwelijks te koop. Vandaar dat de Blöjr-groententas in een groeiende be hoefte blijkt te voorzien, zoals Gerard Bretthouwer en Mariëlle Gerritsen - sinds vijf jaar eigenaars van het Reformhuis Soest - inmiddels hebben vastgesteld. "Zeven dagen gezond ge mak in een grote zak," is het motto dat ze voor de Blöjr-tassen hanteren. Proef-abonnement Elke Blöjr-groententas bevat voldoende groenten voor een hele week. De sa menstelling varieert uiteraard. In de af gelopen week bevatte de tas bijvoor beeld versé spruitjes, broccoli, ijsbergsla, spitskool, uien en groenselderij. Blöjr- tassen zijn er in verschillende formaten: voor één, twee of vier personen. De (luxe) éénpersoonstas bevat bovendien ook nog fruit; vorige week stonden er bijvoorbeeld bananen op het menu. Voor wie nog geen kennis heeft ge maakt met de Blöjr-groententas, biedt het Reformhuis een proef-abonnement aan: vier weken voor de prijs van drie. Wel moet men zich tevoren opgeven en betalen (uiterlijk woensdag). De tassen komen op vrijdag uit Uden aan bij het Reformhuis in Soest. Daar worden ze verder gedistribueerd onder de vaste klanten, want de meeste Blöjr- gebruikers zijn abonnees. Ze betalen In de raadzaal van het gemeente huis wordt morgenmiddag (donder dag 14 november) een conferentie gehouden over eenzaamheidsbe- strijding onder ouderen in Soest. De bijeenkomst is speciaal bedoeld voor professionele hulpverleners. Zij zijn welkom om 16.00 uur. De projectgroep Vereenzaming Oude ren Soest heeft de conferentie georgani seerd. Zij wil daarmee een aanzet geven voor de samenwerking en de uitwisse ling van know-how op dit gebied tussen de professionele en de vrijwillige hulp- RESTAURANTS PARTY- EN VERGADERCENTRUM tot het einde van dit jaar IEDERE ZATERDAG- EN ZONDAGAVOND onbeperkt gourmet steengrillbuffet f24,50 p.p. VANAF EIND NOVEMBER opening van ons café KLINKHAMER voor uw privé-feest in oud-amsterdamse stijl. BEIDE KERSTDAGEN in onze soester zaal: luxe bourgondisch buffet f 47,50 p.p. in de kastanjezaal: gourmet/steengrill kerstmenu f 52,50 p.p. in ons restaurant: 7-gangen kerstmenu vanaf 77,50 p.p. Maandelijks 4-gangen keuzemenu v.a. f38,50 Bel 035 - 601 27 39 en reserveer, dan zit u zeker. Soesterbergsestraat 188, 3768 MD Soest verleners. Omdat de projectgroep graag zoveel mogelijk beroepskrachten bij de conferentie betrekt, is gekozen voor het tijdstip van 16.00 uur. De bijeenkomst duurt tot ca. 18.00 uur. Mevr. dr. M.W.H. Steemers, deskun dige op het gebied van de eenzaam- heidsbestrijding, zal een inleiding hou den waarin ze het begrip eenzaamheid vanuit een wetenschappelijk perspectief inzichtelijk maakt. Daarna zal ze hand reikingen bieden voor het signaleren, voorkomen en bestrijden van eenzaam heid. Dhr. M van Weelden, coördinator van de SWOS (Stichting Welzijn Ouderen Soest), zal vervolgens een toelichting geven op de plannen van de project groep. De bijeenkomst wordt afgesloten met een discussie, met de bedoeling daarin mogelijke werkafspraken te ma ken. De betrokken organisaties en instellin gen - met name uit de kringen van Thuiszorg en Kruiswerk, maar ook art sen en predikanten - zijn inmiddels uit genodigd. Ook alle andere professionele hulpverleners zijn van harte welkom. De toegang is vrij. Nu er voor de omstreden sirenemast aan de Ir. Menkolaan geen alternatieve locaties gevonden zijn, hebben Gedepu teerde Staten van Utrecht de verklaring van geen bezwaar afgegeven die het ge meentebestuur heeft aangevraagd. Het College van B. en W. heeft inmiddels de bouwvergunning verleend. Bij een inbraak in een bouwcontainer aan de Soesterbergsestraat hebben de daders vorige week voor ca. 70.000 gul den aan gereedschap buitgemaakt. De inbraak moet gepleegd zijn in de nacht van donderdag op vrijdag. Namens de eigenaar, een aannemingsbedrijf op het gebied van gas en elektra, werd aangifte gedaan door een 35-jarige inwoner van Gouda. een tientje (voor de luxe eenpersoons tas of de gewone tweepersoonstas) of f 17,50 voor de vierpersoonstas. De tas bevat ook altijd uitgebreide informatie over de producten én een speciaal re cept, waarmee de groenten zo kunnen worden bereid dat ze weer smaken "zo als ze bij grootmoeder thuis smaakten", aldus Mariëlle. Groot assortiment Reformhuis Soest heeft een groot assor timent producten in huis, zowel vers als in de diepvries, die aan de "biologische" voorkeur van de consument tegemoet komen. Naast de Blöjr-groenten zijn er - afhankelijk van de tijd van het jaar - bijvoorbeeld appels en sinaasappels en verse zuurkool "van het vat", maar het hele jaar door ook biologisch brood, zuivel (kaas, melk, yoghurt) en een heel scala van vegetarische en biologisch-dy- namische producten. Het assortiment omvat verder - onder Gerard ("Brett") Bretthouwer en Mariëlle Gerritsen van Reformhuis Soest, met de Blöjr-groentetassen. véél meer - ook snoep (ijs, drop, lollies, chocolade en zelfs koek) zonder suiker, geur-, kleur- en smaakstoffen en een uitgebreide sortering cosmetica, home- opathie-producten, vitaminen en mine ralen en een reeks andere producten, variërend van Bach-(bloesem)remedies en essentiële oliën tot gezondheids schoenen van o.a. bekende merken als Birkenstock en Shakti. Voor iedereen die waarde hecht aan een gezonde manier van leven is een bezoek aan het Reformhuis Soest altijd de moeite waard. Het is gevestigd aan de Middelwijkstraat 75 - niet ver van de Oude Kerk - telefonisch bereikbaar op nummer 6013527. De dagelijkse openingstijden zijn 9.00-18.00 uur (op maandag vanaf 13.00 uur en op zater dag tot 16.00 uur). Middelwijkstraat 75, Soest - Telefoon 035 - 601 35 27 advertentie Dhr. John Blitz van de Ganzetrek is afgelopen zaterdag in de bloemetjes gezet als klant-van-de-maand (ok tober) bij Het Blauwe Druifje aan de Soesterbergsestraat. Hij kreeg van de bloembindsters Sandra Los en Jacqueline van Knobelsdorff een tegoedbon van 50 gulden aangebo den. Elke laatste zaterdag van de maand - ditmaal een weekje later - trekken John Blitz, geflankeerd door Sandra en Jacqueline. Sandra en Jacqueline uit de stapel ingevulde deelnameformulieren willekeurig een naam van een van de klanten, ongeacht wat ze beste den. Elke klant heeft dus evenveel kans om klant-van-de-maand te worden en beloond te worden met de gebruikelijke tegoedbon. i Ti JÊ

Soester Courant | 1996 | | pagina 11