IJsvereniging Soesterberg is klaar om de vorst op te vangen Herman van Rooyen kwam, zag en liep Chinook en Cougar trekken grote belangstelling in Soesterberg flilT tJITII I Odeon geeft jeugd muziekles V. GRONINGEN WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 •gelconcert van leo Hes leningen van lezers ins Carnaval Afscheid mw. De Vlaming na bijna 20 jaar Voorzitter AGAVS-volleybal liep marathon New York k Twee concerten van jarig Toonkunstkoor Creativiteitsmarkt trok veel bezoek Kerkdiensten Medische dienst Burgerlijke Stand fj Hulpverlening Fietsers lopen tegen de lamp Intocht Sinterklaas 'De Drie Eiken' Elvert Arnolds droom: helicopterpiloot ANBO-Nieuws Open dag over langlaufen op De Vlasakkers Opleiding helemaal in eigen hand Meningen vairiezers De Hoeksteen Agenda PAGINA V Mm m ■genomen door kapper Jagers, die in 3 stopte. een zucht werd ook dit gesprek be- m; de zuidzijde van de Rademaker- at was besproken. 'We zouden er veel meer van kunnen vertellen', is eactie. 'Dus de volgende week ste- we de straat over en beginnen bij 't lantje. Wie gaat wat natrekken?' De eling is snel beslist waarop de heren napratend het dienstencentrum De Eiken verlaten. vrijdag 15 november geeft de be lde organist Theo Hes een orgel- :ert in de plaatselijke r.k. Carolus romeuskerk aan de Rademaker- at 75. Vanaf 20.00 uur kan men ïveer een uur lang luisteren naar een van Johann Sebastian Bach en landgenoten die aantoonbaar door zijn beïnvloed: Felix Mendelssohn- holdy, Johannes Brahms en Max *r. De toegang is gratis; een finan- bijdrage ten bate van de verbou- van het parochiehuis wordt op prijs ;ld. ik mij even voorstellen, lelijk was het zover, 9 november I bekend wie de nieuwe Prins Zotte- VI is geworden. Reeds maanden is ewerkt aan de voorbereiding zoals maken van een programma tot en het carnavalsweekend van 7 febr. t/ 1 febr. 1997, het uitzoeken van de oonlijke onderscheiding van de we prins en dit alles onder de groot- 'eheimhouding. De Raad van Elf I natuurlijk betrokken bij de voor- iding zonder dat zij wisten wie de we Prins zou worden. Natuurlijk is altijd een sport voor de Raad van >m er achter te komen en het heeft als nieuwe Prins Zotteklap VI dan veel moeite gekost om soms heel huldig te kijken. Zelf bleef ik vol len dat Henk Hoekstra de nieuwe zou worden maar ook de namen Jelle (van de bloemenshop) en Jan ter werden genoemd. Doordat ik vorig jaar vanwege drukke werk- ïheden vanaf de zijlijn bemoeid heb het carnavalsgebeuren en dat ook aar als argument heb gebruikt, was redelijk eenvoudig vol te houden, r hoe moest dat op de 9e nov.? Ge- •n is voor het op een onschuldige ier naar het toilet gaan hetgeen in :afé niet zo vreemd is. Ik hoop dat dorpsjournalist, Piet Taai, aan u :nd zal maken hoe de bekend- ing is verlopen. Laat ik mijzelf eerst aan u voorstellen. Prins Zotteklap ïeet in het normale leven Aad ïgelaar en is adjudant bij de Ko- 1'jke Landmacht (KL). Mijn func- s schooladjudant van de School nische Dienst en tevens Regiments- dant van het Regiment Technische pen gelegerd op de Soldaat Ketting ier Kazerne aan het Zeisterspoor in terberg. Tot wijn adjudant heb ik zen Stefan Hoekstra, marinier van ep. Dat is ook de reden dat in mijn xmlijke onderscheiding het wapen Nederland is terug te vinden. Ten- s zijn wij allebei militair. Tot mijn spijt kon mijn adjudant op de ■ndmaking van de Prins niet aanwe- yn vanwege werkzaamheden, maar hij rond middernacht de Leutbun- 'ïnnenkwam hebben wij hem alsnog en plechtige wijze geïnstalleerd, ikkig heb ik een jonge maar erva- laad van Elf die mij op uitstekende heeft bijgestaan en dat hopelijk het le seizoen zullen blijven doen, ik daar overigens alle vertrouwen in ezien ik de meeste al geruime tijd Laat ik ze maar aan u voorstellen: °y Sebek, Jan en Giliam Dokter, a (Wibo) Hofsommer, Ate Dijks- <obert Korver en Huub Schepers rzitter van de carnavalsvereniging), w dit jaar is de Prinsengarde die als e lid heeft de Prins van vorig jaar, c Hoekstra. Zoals gebruikelijk bij otteklappers zal het seizoen niet 1,UIt besten bestaan, ook zullen wij ^kenbezoek gaan. Daarnaast wordt ider andere ook een senioren- ival gehouden in De Drie Eiken, ïr^.rnava^ de Carolusschool en ïrlyk de carnavalskerkdienst in het ivalsweekend. Ook hebben we zoals wij dat noemen, thuis- en, zaterdag 8 febr. 97 Groot" avalsbal en het Donderopbal op 'ag 11 febr. 97. Ik hoop van harte een of beide feesten bezoekt want neer zielen hoe meer vreugd. Eén ider onder voorbehoud want je maar nooit met die militaire bazen, it af met een carnavaleske groet en Iriewerf alaaffü Prins Zotteklap VI Aad Zwingelaar Correspondentie-adres: P. Taai, Van Maarenplein 1, 3769 EN Soesterberg, tel./fax (0346) 35 12 52. Klachten bezorging: C. van Barneveld, Molenstraat 112, Soest, tel. (035) 602 18 41 "Wij maken ons als bestuur nogal zorgen over het voortbestaan van de ijsverenlging Soesterberg en daar mee de ijsbaan. Voor dit jaar staan we voor twee bestuursvacatures en hebben we dringend medewerkers nodig. Maar gezien de opkomst voor deze vergadering is er hoop". Deze voorspellende woorden van voor zitter Henk Rouw gingen afgelopen donderdagavond ruimschoots in vervul ling. Nog nooit werd een leden vergadering zo goed bezocht. De alar merende berichten over stoppen als er geen hulp komt, hadden resultaat. En kele agendapunten kregen wat meer aandacht, zoals de trieste dag dat zon der toestemming van de ijsbaan gebruik werd gemaakt. Nog klinken de trieste en beschamende opmerkingen van kinde ren en zelfs ouderen het bestuur in de oren, toen ze met zachte hand van de ijsbaan werden verwijderd. Enerzijds was het ijs te gevaarlijk en vervolgens moest de ijsbaan herstellen van een plotselinge dooi-aanval. Tot op de dag van vandaag moet onder andere mw. De Vlaming daarover zeer krenkende en beledigende opmerkingen aanhoren. Het bestuur is door deze brute agressie geschokt en vraagt zich af of dit stuk vrijwilligerswerk nog toekomst heeft. De ijsvereniging staat voor hoge finan ciële kosten, omdat de bodem van de baan van een nieuw zeil moet worden voorzien. Het huidige is ongeveer tien jaar oud en vertoont hier en daar lek ken, waardoor kostbaar water wegloopt. Want ook de waterrekening loopt in de papieren, evenals het onderhoud aan gebouwen en machines. Veel positiever was de daarop volgende bestuursverkiezing. Men had zelfs zes kandidaten voor twee vacatures, een luxe die niet veel verenigingen kennen. De aanwezige heren Van 'Linde en Blokzijl werden in het bestuur opgeno men, terwijl met de overige kandidaten Het bestuur van de ijsvereniging. een oriënterend gesprek zal worden ge voerd. Afscheid werd genomen van mw. De Vlaming en haar zoon Ronald. Sinds 1978 maakte mw. De Vlaming deel uit van het bestuur en ze heeft haar sporen daarin ten zeerste verdiend. Beiden tre den terug om vanaf de zijlijn hun mede werking te verlenen. Vooral medewerkers heeft de ijs vereniging nodig en die zijn met ingang van heden elke zaterdagmiddag wel kom. Met vereende krachten wil men vanaf nu de baan in topconditie bren gen, "want als op 2 december de baan opengaat moeten we er nu bij zijn", was een opmerking. De voorverkoop van kaarten met de daaraan verbonden schaatsruilbeurs werd vastgesteld op vrijdag 22 novem ber, van 18.30 tot 20.30 uur in De Hoeksteen. De IJsvereniging Soester berg is weer helemaal op sterkte en staat klaar om de vorst op te vangen. Terwijl storm en regen ongenadig de bomen striemden, zat Herman van Rooyen (44) afgelopen woens dagmorgen in zijn mooie woning aan de Gen. Winkelmanstraat 172. De goedlachse Van Rooyen keek even vreemd op waarom juist hij voor een interview was gevraagd. Ja, hij was net terug van de be roemde marathon-loop van New York, maar was dat dan zo belang rijk? Herman Van Rooyen is geworteld in Soesterberg; zijn moeder was een Lensink. Zijn wieg stond niet in het vliegdorp, maar in 1952 in de stad Utrecht. Vier jaren later kwam hij toch naar Soesterberg om er nooit meer weg te gaan. Hij kent daarom heel veel men sen en dat genoegen is wederzijds. Zo als elke jongen ging zijn aandacht in het bijzonder uit naar voetbal, maar helaas werd die sport hier ruw afgebroken. Herman betreurt dat ten zeerste, maar ook hij haalt lachend de schouders op als we spreken over een nieuw begin voor het voetbal. Ongeveer twintig jaren geleden stapte hij over naar de volleybal-afdeling van AGAVS. Sinds die tijd heeft hij zijn hart daaraan verpand en mag hij zich zelfs voorzitter van die afdeling noemen. In 1992 deed hij wat zovelen voor hem probeerden: ophouden met roken. Om dat kracht bij te zetten begon hij met hardlopen. Maar de 'zuigkracht' van de sigaret was te machtig en hij viel weer terug in de sfeer van rook en nicotine./ Bij het actieve volleybal begon de siga ret hem echter parten te spelen. Zonder veel ophef, maar met uiterste wilskracht doofde hij begin 1996 de laatste sigaret en trok hij de hardloopschoenen weer aan. Nu ging het beter, ook het hardlo pen. Tien kilometer of meer was geen probleem en ook een halve marathon (20 km) werd zonder problemen gelo pen. "Ja, dan ga je denken aan een echte ma rathon, maar dan de hele echte en dat is die van New York", aldus Herman. "Ik nam mij voor één keer een marathon te lopen en als het kon, dan de be roemdste van de wereld. Ik begon te trainen en liep zelfs vier tot vijf keer per week door de mooie bossen ten zuiden van ons dorp. Zonder professionele be geleiding, maar met een schriftelijk trainingsschema heb ik mij voorbereid". Marathon New York 'Toen ik me definitief voor de marathon van zondag 3 november in New York had aangemeld, kreeg ik de nodige in structies en regelingen. Donderdag 31 oktober gingen we met ongeveer hon derd personen in een speciaal daarvoor gecharterd vliegtuig naar Amerika. Ik werd ondergebracht in een heel geschikt hotel en de eerste paar dagen hadden we vrij om New York te verkennen, een mooie en indrukwekkende stad. Zondag 3 november werden we om zeven uur 's morgens naar het startterrein gebracht, waar de nodige voorbereidingen werden verricht voor de start om elf uur. Het was koud maar droog en zonnig, dus ideaal weer voor een marathon. En dan is het zo ver, dan loop je daar met nog dertigduizend anderen. Het werd een prachtige loop met een enorm enthou siast publiek. We waren als Hollanders uiteraard gekleed in een oranje outfit met je voornaam op je t-shirt. Amerika nen willen graag weten wie daar loopt. Ze herkenden ons direct als Hollanders en moedigden ons ook aan. Na 4 uur en 7 minuten kwam ik over de finish en had de ruim 42 kilometer volbracht. Ik was ongeveer de 11000ste, dus zo'n beetje aan het begin van de midden moot. Het was een geweldige belevenis. Het enthousiaste Amerikaanse publiek perst je tot het uiterste. Het is een groot volksfeest, dat je enigszins kunt verge lijken met onze Elfstedentocht". Cooling down "Op dinsdag 5 november kwamen we in Nederland terug met wel wat spierpijn en behoorlijk moe. Ik had nog nooit een marathon gelopen en ik zal dat ook niet weer doen. De uitdaging die ik mezelf heb gesteld is me gelukt. Nou, een pres tatie wil ik ook niet zeggen, maar ik ben er wel een beetje trots op. Nu deze week even de spieren weer in het gareel bren gen en wat uitrusten en dan ga ik de volgende week weer aan het werk als inkoper bij De Ruijter. Vanmiddag ga ik even een stukje hardlopen om de spie ren wat ruimte te geven, om straks weer goed te kunnen volleyballen. Dat is een prachtige sport, die ik iedereen kan aan bevelen." Naast het voorzitterschap doe ik nog actief mee en probeer jongeren op te leiden. AGAVS-volleybal is een fijne groep mensen met een heel goede sfeer. De vereniging draait bijzonder goed en veel aandacht wordt geschonken aan de opbouw van onze jeugdteams. Nee, geen marathons meer, misschien zo nu en dan een stukje door het bos lopen. Ik hou het nu maar bij volleybal", aldus Herman van Rooyen. Het 125-jarig Toonkunstkoor uit Zeist geeft in samenwerking met het Zeister Philharmonisch Orkest twee keer een jubileumconcert. Het eerste concert wordt gehouden op zaterdag 16 novem ber in de Oude Kerk te Zeist, aanvang 20.15 uur en het tweede op zondag 17 november in de O.L. Vrouwekerk, Gregóriuslaan 6 in Bilthoven, aanvang 15.00 uur. Op het programma staan de Missa in C (Dominicus Messe) K.V. 66 van W.A. Mozart, Krönungs-Te Deum van A. Salieri, Romances voor viool en orkest in G en F en Elegischer Gesang, beiden van Ludwig van Beethoven. Medewerkenden zijn de sopraan Henriëtte de Groot, Margriet van Resien alt, Ruud van Itterson tenor, Hans Voschezang bariton. Els Rose organist en Daniël Podlovshi eerste vio list. Het geheel staat onder leiding van Anne Sollie. Kaarten voor 15 gulden (CJP/65+ 12,50) zijn verkrijgbaar bij WV Zeist en in Soesterberg op het adres Oude Tempellaan 29. Zowel in het koor als in het orkest participeren veel Soesterbergers. Ongeveer twintig hobbyisten hadden afgelopen zaterdag geen klagen over te weinig aandacht voor hun huisvlijt. In de grote zaal van het dienstencentrum De Drie Eiken was het een gaan en ko men van mensen die veel belangstelling toonden voor de vele soorten van vrije tijdsbesteding. Kunst in kerststukjes, veel bekende stripfiguren en emblemen in prachtige kleuren, kunstzinnig opge maakte wens- en feestkaarten voorzien van kerstpostzegels uit diverse landen of de van vroeger zo bekende sigaren bandjes, hout verwerkt in vele soorten speelgoed, prachtige kaarsen waarvan het jammer is ze aan te steken, kralen en rijgwerk, minutieus klein en daarom zo fijn, de echte Groninger Damsterbus, poppen in beesten maar ook in heksen, luciferdoosjes omgetoverd in sieraden, figuurzagen en het daarna schilderen, borduur- en opsmukwerk, truien in alle maten soorten en kleuren. De zitjes in de gangen waren bezet met mensen die even een praatje met elkaar maakten onder het genot van een kopje koffie. Dit alles maakte dat de creativiteits markt 1996 als zeer geslaagd de geschie denis ingaat. Zondag 17 november ROOMS-KATHOLIEKE KERK Caroluskerk, Rademakerstraat 75 Voorganger: aalm. I. Crooymans Zaterdag 19.00 cantores Zondag 10.30 gemengd koor Cenakel, Amersfoortsestraat 18 Zondag 09.00 eucharistieviering; an dere dagen 07.30; gebedsdiensten: da gelijks 12.15, 15.30 en 18.00 uur. De kapel is de hele dag open. NED. HERVORMDE GEMEENTE/ GEREFORMEERDE KERK De Hoeksteen, Buys Ballotlaan 2 10.00 ds. J. van Marion STERRENBERG 't Lichtpunt, Huis ter Heide 10.30 ds. H. Henstra; H.A. Huisarts Vrijdag 18.00 - maandag 08.00 uur: D.W. van Lier (Den Dolder), Paltzerweg 227, tel. 030-2284555. Tandarts Spreekuren 13.00 en 19.00 uur: eigen tandarts bellen; dan hoort men wie er dienst heeft. Dierenarts H.J.M. Tonino en P.B.E. Tonino-van Schieveen, Kampweg 50, tel. 352467; weekenddienst na afspraak; in andere gevallen hoort men via het antwoordap paraat wie er dienst heeft. OVERLEDEN 6 november: Heintje Fousert- Gijsbertsen (72), Dorpsplein 87. Opgaven: tel. 351252. Hulp Stichting Hulpdienst Soesterberg Hulp aanvragen: dagelijks 09.00-10.00 uur, tel. 351789, b.g.g. 351658 of 351437. Kruiswerk Stichting Kruiswerk N.O. Utrecht 24 uur per dag bereikbaar onder tel. 06- 8344* (20 ct. per minuut). Maatschappelijk werk Stichting Thuiszorg en Maatschappelijk Werk N.O. Utrecht Generaal Winkelmanstraat 103, tel. 352606, elke dinsdag en woensdag 09.30-10.30 uur. Politie Dorpsplein 17A, tel. 351555; werkda gen 12.00-13.00 uur; overige tijden: tel. 035-5487411; alarmnummer: 06-11. Grof vuil Tel. 035-6093666. Twee fietsers en een snorfietser zijn woensdagavond bekeurd, omdat de ver lichting van hun voertuig niet in orde was. Ze liepen tegen de lamp op de Kampweg, waar de politie tussen half zeven en half acht controleerde. Van officiële zijde heeft de Stichting Jeugdwerk Soesterberg vernomen dat Sint Nicolaas op zaterdag 16 november het vliegdorp zal bezoeken. De Goed heiligman wordt om 14.00 uur op het Dorpsplein verwacht, waar hij zijn rijt oer door het dorp zal aanvangen. De route zal zijn: Dorpsplein, Moerbessen- berg, Kampweg, Van Maarenplein, Spoorstraat, Winkelmanstraat, K. Onneslaan, Kampweg langs 't Zwarte Wegje, Winkelmanstraat, S. Stevinlaan, Chr. Huijgenslaan, Fokkerstraat, Win kelmanstraat, Plesmanstraat, Dorps plein, Dorpshuis. Vervolgens zal de Sint feestelijk worden ingehaald in de sport zaal van het Dorpshuis, waar een grootse clownsshow op het programma staat. Hierbij zijn alle kinderen t/m 8 jaar van harte welkom. De feestelijkhe den duren tot ca 16.00 uur. Wil je ook mee in de optocht? Dat kan, verzin dan iets origineels, maar meld je wel eerst bij Nell Ruis tel. (0346) 353129. Diensten Centrum Dorpsplein 18, Soesterberg Telefoon 0346 - 35 14 02 Rectificatie Koersbal Niet om de veertien dagen maar elke tweede zondag van de maand wordt in De Drie Eiken Koersbal gehouden, aan vang 14 uur. Eikenblaadje Vanaf 20 november kunnen belang stellenden het Eikenblaadje in het Dienstencentrum De Drie Eiken ver krijgen. Alle activiteiten voor de maan den december en januari staan daarin vermeld. Bingo In het Dienstencentrum wordt op vrij dag 22 november de maandelijkse bingoavond gehouden, aanvang 20.00 uur. De zaal is om 19.00 uur open, de kaarten kosten zes gulden per stuk incl. een kopje koffie. En ook deze keer zijn er weer mooie prijzen te winnen. "Weet je hoe snel de Chinook kan vliegen? De piloot zei dat hij meer dan 300 kilometer per uur haalt. En weet jij hoe snel dat is? Ze vertelden ons dat als je met zo'n snelheid een ijzeren staaf uit het vliegtuigraam houdt, dan waait ie krom. Nou, dan gaat ie wel snel, want zo'n ijzeren staaf sla je met een hamer niet eens krom". Met rooie wangen en grote ogen stond de 10-jarige Elvert Arnold, met zijn evenoude vriendjes Sven Tammer en Roeland Knijf, bij de reusachtige transporthelicopter Chinook. Met ruim veertig mensen waren ook zij in de bus gestapt die vorige week woensdag middag voor het Casino op de Kamp weg stond. De Vereniging Soesterbergs Belang had in overleg met de afdeling Voorlichting van de vliegbasis een rond leiding geregeld voor dorpelingen om de zo langzamerhand bekend geworden transporthelicopters Chinook en Cougar eens van heel dichtbij te bekijken. In het Casino werden ze vriendelijk ont vangen met koffie en koek en om half twee reed de bus richting vliegbasis. Majoor Rijnhart voorzag via de boord- radio de mensen in de bus van relevante informatie. Natuurlijk helemaal achterin de bus zaten Elvert Arnold (10), Sven Tammer (10) en Roeland Knijf (11); ze hadden het gevoel dat het een school reisje was. Als Soesterbergers wisten zij al heel veel van de basis, maar majoor Rijnhart vertelde toch dingen die ze niet wisten. "Weet je, ik wil later piloot worden van een Cougar-helicopter, dat lijkt me erg leuk. Niet in de Chinook, die is veel te groot, nee de Cougar is kleiner en han diger. En het is ook geen gevechtsheli, want dan schieten ze je neer. In de Cougar vervoeren ze landmachtsoldaten en ze werken heel veel voor de vrede". Vol spanning liepen ze de briefingroom in en gingen op de stoelen zitten met zo'n vreemd plankje aan de leuning. "Dat is voor de piloten om aantekenin gen te maken", gaf Elvert wijs door, en met het gevoel van echte vliegeniers namen zij plaats. Rechtop, borst voor uit en strak vooruitkijkend. Het werd nog spannender toen de verlichting bijna werd gedoofd en majoor Rijnhart met een dia-serie begon. "Die man kon dat zo vertellen dat wij het heel goed konden begrijpen. Ik vond het gaaf joh, want hoe de Amerikanen werkten, daar wist ik niets van. We zou den er best een opstel over kunnen schrijven", is hun reactie als ze na een half uur knipperend met de ogen in het felle zonlicht staan. De wind waait hun haren alle richtingen op en scherp turen ze over het grote terrein van de basis of er mogelijk een helicopter te zien is. Helaas niet, dan maar even vragen aan meneer Rijnhart. "Nee, met zo'n harde wind is het beter dat ze binnen blijven. Ze kunnen het wel, maar we willen geen risico's lopen", is zijn antwoord. Begrij pend knikken ze en even later staan ze in een grote hangar waar een paar Chinooks staan. De mond valt open, daar staat ie dan, en voordat iemand wat kan zeggen stormen ze op het ge vaarte af. De handen gaan tastend over de grote buik en schuifelend komen ze bij de achterklep die open staat. Even kijken ze naar een paar militairen die hen lachend gadeslaan, 'dus het mag', en even later zitten ze al in de cockpit waar hun alles wordt verteld wat ze maar wil len weten. De piloot zucht even als de zoveelste onverwachte vraag komt: '"Waar plas je nu in tijdens het vlie gen...?" Na de Chinook kwam de Cougar, het kon allemaal niet op. Ze mochten erin, van opzij en zelfs bovenop kijken. Met groot ontzag werden de grote motoren bekeken die nu heel stil waren. Sven Tammer kijkt als in gedachten naar het stuk vernuft dat voor hem staat. "Nee, ik weet het nog niet. Ik denk dat ik geen vlieger wil worden". Dat een paar heli-trekkers ook goed- werkende claxons hebben, wordt weldra gehoord en dus moeten ze even tot de orde worden geroepen. Tenslotte gaat het via de vroegere Amerikaanse zijde, waar de top-geheimen van toen nog staan. Dus daar stonden de F-15 toestel len en met de neus plat tegen de bus ruiten gedrukt wordt al dat moois opge nomen. Tegen vier uur staat de bus weer voor het Casino. De jongens zijn net als de anderen enthousiast en Rijnhart krijgt een groots applaus voor zijn dui delijke tekst en uitleg. En Elvert? "Ze ker weten, ik word Cougar-piloot". Soesterberg heeft er weer een vliegenier bij. De volgende rondleiding staat gepland op woensdag 8 januari 1997, zelfde tijd, zelfde route. Iedereen kan zich hiervoor opgeven bij mw. Riet Lensink, tel. (0346)352975. Donderdag 14 november a.s. houdt de ANBO haar maandelijkse thema-mor gen in het Dienstencentrum De Drie Eiken, aanvang 10.00 uur. Het thema van deze morgen is: U wilt toch ook een leven lang lezen! Het gaat over het pro bleem van slecht zien, wat veel bij oude ren voorkomt. Hiervoor zijn diverse hulpmiddelen die bij veel ouderen niet bekend zijn. Om die reden geven de dames Boom en Hoeting de nodige in formatie en voorlichting. Er zijn tijd schriften, boeken en kranten die op de band zijn ingesproken en zelfs zijn er sprekende horloges. Over al deze zaken en nog meer ontvangt men de nodige informatie. Deze thema-morgen is ook bedoeld voor belangstellenden, vrien den en kennissen. Voor hen allen staat de koffie klaar. Het Stichts Langlauf Team (SLT) houdt zondag 17 november, vanaf 9.30 tot 12.00 uur open dag op de Vlasakkers aan de (Van Weerden Poelmanweg). Men kan deelnemen aan een gratis conditietraining, gericht op het langlau fen en aangepast aan het individuele niveau (er zijn ook SLT-ers van boven de 60 actief). Er wordt een demonstra tie rolskiën gegeven en men wordt geïn formeerd over het langlaufen in het al gemeen en de activiteiten van SLT in het bijzonder. Voor meer informatie, tel.. 030-2281295. De ruimte van muziekvereniging Odeon aan de Rademakerstraat is elke vrijdagavond van zes tot zeven uur vol met jeugdige leerlingen. Zo ook deze keer zit een twintigtal in een halve cirkel om hun dirigent, Gerrit de Weerd geschaard. Een bekend Israëlisch lied heeft zo zijn moeilijkheden in de maat. Even tussen de bedrijven worden ze getest op hun theoretische muziekkennis. Wat heb je liever een kwart maat of een halve maat. Geef mij maar een halve. De kleine trom moet ook zo snel denken met al die verschillende slagen en maten. Al leen gaat het nog, maar als de rest ook meedoet dan ben je met de naslag er ineens uit. De vorige keer ging het zo goed en juist nu, met al die nieuwsgie rige gezichten wil het niet. De fluiten en saxofoonsmerendeels bezet door meis jes, weten wat ze spelen. De klarinet en hoorns tasten naar de gezamenlijke klank. Intussen geeft de dirigent de to nen aan in c, c, c, d, a; of het politieke reclame is. Ineens hebben ze het ritme en de toon te pakken en begint er klank te komen. Enkele bestuursleden kijken met gefronste wenkbrauwen naar dit al les. De begrijpen de 'muzikale pijn' die ook zij lang geleden moesten doorstaan. Als hier en daar de maat nog niet juist is, wordt dit gedaan door in de handen te klappen. En zo oefent Odeon niet hun jeugdorkest dat via leerlingenorkest zicht heeft op het groot orkest. Als dat grote orkest ongeveer uit 70 leden be staat, dan moet de aanwas bijna het dubbele zijn om de doorstroming op te vangen. Momenteel krijgen ongeveer 50 leerlingen op deze wijze muziekles. Het wordt aangevuld met die uit de muziek school Amersfoort en zelfs hier en daar privéles. Dirigent De Weert is zo elke maandag- en vrijdagavond in totaal twaalf uur bezig om Odeon op peil te houden. Zijn grote inbreng zal de vere niging goed doen, want hij kent ze straks vapaf het begin en weet hun ca paciteiten. Intussen proberen de leerlin gen noten te lezen, deze ook nog te spe len en tegelijk naar de dirigent te kijken om in de maat te blijven. Het is nog een hele opdracht maar over een bepaalde tijd, in het grote orkest, spelen ze letter lijk en figuurlijk met deze moeilijkhe den. Adante, is dat matig of snel? Dui delijk klinkt het antwoord, dat is lang zaam. Nog even dat laatste stuk samen spelen en dan is het tijd. Voor de vol gende keer studeren we vanaf 165 tot 184. Hun stoelen worden ingenomen door leden van het grote orkest die nog even gaan oefenen voor zaterdag 30 november. Dan is er een dubbelconcert in De Hoeksteen met het Koninklijk Zeister Muziek Gezelschap, aanvang 20.00 uur, kaarten voor vijf gulden zijn verkrijgbaar aan de zaal. Odeon, een gezelschap waarin muziek zit. AUTORIJSCHOOL Theoriecursus start op 27 november om 19.00 uur. Voor auto, motor en bromfiets. Theoriecursus f 155,- theorie-examenkaart. De cursus wordt gegeven in eigen leslokaal. Kampweg 96, Soesterberg Tel. 0346 - 35 23 15 35 22 72 b.g.g. 35 20 88 Autotelefoon 06 - 52 87 88 59 Uiteraard staat het iedereen vrij tot het uiterste te gaan zijn zaak te bepleiten, dus ook dhr. van Groningen. Maar wie meent dat het doel dan alle middelen heiligt en zich vervolgens bedient van onwaarheid, verdraaiing, verdachtma king en smaad, gaat veel verder dan het uiterste, veel te ver namelijk. Inhoudelijk wil ik niet op het interview met dhr. van Groningen uit de Soester Courant, op de Soesterbergse pagina, reageren, want de discussie over de ver vreemding van de Hoeksteen was al lange tijd gesloten. Het is in Nederland goed gebruik zolang hogere autoriteiten of instanties ingeschakeld zijn om in een geschil een uitspraak te doen, een zaak die 'onder de rechter' is te laten rusten, zonder daarover onderling voort te dis cussiëren. Het wéér zoeken van het ei gen gelijk via de publieke opinie getuigt van zeer slechte smaak en volkomen gebrek aan inzicht in het functioneren van democratische besluitvormings processen ook binnen de Nederlande volkskerk. Dhr. van Groningen bewijst zijn zaak én zijn kerkelijke gemeente hiermee geen dienst. E.G. Arnold. Woensdag 13 november 15.00 aquajogging, zwembad Sterren- berg Donderdag 14 november 10.00 thema-ochtend ANBO, Drie Ei ken Vrijdag 15 november 20.00 orgelconcert Theo Hes, r.k. kerk Zaterdag 16 november 10.00 klaverjasmarathon, Dorsphuis 14.00 vrijwilligerswerk op de ijsbaan 14.00 intocht Sint Nicolaas, Dorpshuis 15.45 volleybal AGAVS le teams, Banninghal Zondag 17 november 14.00 Open Huis, Drie Eiken Opgaven: tel. 351252.

Soester Courant | 1996 | | pagina 15