m als kunstwerk Depressie een ziekte die je maar beter serieus kunt nemen i Sexuele bijwerkingen van Lekkere geurtjes kunnen veel goedkoper Het kloppend hart van een lekker luchtje Stam J pbUIVENS I i r Jantine vertelt over haar depressiviteit WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 SOESTER COURANT TOPNOOT Postduiveni Jeugdniet DOOR ANTIDEPRESSIEMIDDELEN MINDER ZIN IN SEX i f in "Parfum is de muziek van het lichaam", is een gevleugelde uitspraak van een bekende Franse parfumeur. Steeds meer mensen realiseren zich, dat de muziek van een geur niet alleen is bedoeld voor vrouwen, maar ook voor man nen. Want volgens Christian Dior is een lekkere geur een eenvoudige manier om het le ven aangenamer te maken. Bovendien is een parfum, eau de toilette of after shave niet zo maar een 'lekker luchtje', maar een waar kunstwerk voor de neus. Geurkunstenaar In de Oudheid gebruikte de primitieve mens zijn reukzin voor de jacht en voor waarneming van gevaar. Daar wij in onze maatschappij niet meer jagen en weinig directe gevaren ons leven bedreigen, is ons reukorgaan minder goed ontwikkeld dan die van onze voorvaderen. De heden daagse mens kan daardoor met moeite twintig verschillende geuren herkennen, terwijl er vele duizenden bestaan. Overi gens kan het reukvermogen van de neus door oefening gemakkelijk worden verbe terd. De beroemde parfumeurs - de koks van de parfumindustrie - kunnen moeite loos vele honderden verschillende lucht jes herkennen. Daarom worden zij ook wel 'geurkunstenaars' genoemd. Bloemenessences Van alle geuren die er voor vrouwen en mannen bestaan, is het parfum de be kendste. Parfum heeft van alle luchtjes de hoogste geurconcentratie. Het bloemen- extract van parfum is ongeveer 35 pro cent. Eau de parfum heeft met 25 procent het op één na hoogste bloemenresidu. Eau de toilette en after shave bevatten respectievelijk twintig en twaalf procent aan bloemenessences. Het lage bloemen- gehalte van de herengeur after shave is geen minpuntje voor deze lucht, maar geeft de geur juist zijn discretie. Overigens heeft het percentage bloemensap niets te maken met de tijdsduur dat een geur blijft ruiken: after shave en eau de toilette zijn juist bekend om hun langdurige werking. "Breng uw parfum daar aan, waar u gekust wil worden", was een bekende uitdrukking van Christiaan Dior. Foto Benelux Press De ingrediënten Veel mensen denken dat parfumeurs in hun geuren alleen gebruik maken van bloemen. Dat is een misverstand. In par fums en eau de toilettes worden ook keukenkruiden en specerijen verwerkt, zoals kruidnagel, kaneel, koriander, salie, gember en dille. Verder wordt in luchtjes vaak de olie van allerlei houtsoorten als ingrediënt gebruikt. Het gaat dan om de essence van de spar, de den en de zoete geur van de Joegoslavische eik. Natuurlijk gebruikt de parfumeur ook veel bloemen in zijn geuren. Van de jasmijn, de hyacint, de viool en de geranium maakt de parfumeur een heerlijke olie door de plant aardige ingrediënten hien/an te destilleren. Helaas kan niet van alle bloemen olie worden getrokken of is het residu van de bloemen te kostbaar. Zo kost een kilo gram olie van de roos twaalfduizend gul den. Voor een kilo van deze olie heeft de parfumeur namelijk zevenhonderd kilo rozenblaadjes nodig, die met de hand moeten worden geplukt. Daarom maakt de parfumeur zogenaamde 'basen' die met de geur van de bloem overeenko men. Vanzelfsprekend is de fabrikage van deze basen een kunst op zich, omdat het een zeer goede neus vereist. Het geurakkoord Een parfum of eau de toilette is eenvoudig opgebouwd. Het bestaat uit parfumcon centraat, alcohol en gedistilleerd water. Net als bij een goede maaltijd, gaat het bij een lucht niet om de hoeveelheid ingre diënten, maar om de receptuur. Soms werken de parfumeurs maanden en maan den aan de ontwikkeling van een geur. Van hun opdrachtgever krijgen zij een uitgebreide omschrijving voor welke type vrouw of man de nieuwe geur is bestemd. Op basis van hun ervaring met luchtjes en door te experimenteren, creëren zij een nieuwe parfum, eau de toilette of after shave. Eerst proberen zij de basis ingrediënten te vinden voor de nieuwe geur. Deze melange wordt - naar analogie met de muziek - het 'geurakkoord' ge noemd. Als het een goede lucht wordt, vormen de diverse samengevoegde geu ren een eenheid. Binnen dat geurakkoord is de zogenaamde 'relatieve geurintensiteit' belangrijk. Dit betekent dat de parfumeur de verschillende geuringrediënten onder ling op elkaar moet afstemmen. Binnen het palet mag geen enkele geur overheer- Heldere parfum Nadat de parfumeur zijn geurenbouquet heeft samengesteld, moet de nieuwe aroma enkele weken rijpen. Hierna wordt het destillaat gekoeld en gefilterd, zodat er een mooie heldere parfum ontstaat. Wie denkt dat de parfumeur nu met de eer van zijn nieuwe geur mag gaan prijken, heeft het mis. Een parfumeur verzuchtte daarom eens: "Net als bij een kathedraal wordt een parfum niet naar zijn architect genoemd, maar naar zijn beschermhei lige". Alle eer van de nieuwe parfum gaat dus naar het parfumhuis. Zo blijft de parfumeur altijd de onbekende geur- kunstenaar. Keuze van een geur Veel vrouwen vinden het moeilijk om te beslissen welke parfum het beste bij hen past. Bekende parfumeurs adviseren om altijd op het eigen gevoel af te gaan. Natuurlijk is het goed om over de verschil lende karakters van parfums te lezen, maar uiteindelijk gaat het toch om persoonlijke verwachtingen, stijl en eigen smaak. Een tweede belangrijke tip is dat een lucht altijd op de huid moet worden getest. De geur van de parfum verandert namelijk door de chemische werking van de huid. Parfum reageert met de zuurgraad van het huidoppervlak, waardoor de geur van het parfum verandert. Daardoor kan het zelfs zo zijn, dat een luchtje in de flacon lekker ruikt, terwijl het op de huid een heel andere aroma afgeeft. Een goed gekozen parfum of eau de toilette past daarom bij de natuurlijke lichaams geur van een vrouw. Overigens, als u een parfum op de huid wilt testen, moet u de alcohol in de geur de tijd geven om te verdampen. Hierdoor gaan de bloemen essences in de parfum overheersen en kunt u de geur in zijn kern beoordelen. Ten derde is het belangrijk dat u alleen die parfum gebruikt, waar u zich volledig lek ker bij voelt. Parfum is tenslotte uw tweede huid. Als de geur u niet behaagt, heeft dat een negatieve invloed op uw uitstraling. Verder is het belangrijk om te weten, dat u uw neus af en toe even rust moet gun nen. Aroma optimaal verspreiden Veel mensen weten niet precies waar ze hun geur het beste kunnen aanbrengen. Een bekende Franse parfumeur raadde mensen altijd aan om hun geur op bewe gende lichaamsdelen aan te brengen. Het aroma van de parfum wordt zo optimaal om het gehele lichaam verspreid. Een algemene regel is om de parfum of eau de toilette daar aan te brengen, waar het bloed het dichtst onder de huidopperviakte stroomt. Goede plaatsen zijn dus de polsen, achter de oren of in het decolleté. Christian Dior had misschien wel het beste advies. Hij zei altijd: "Breng uw parfum daar aan, waar u gekust wil worden".t ETOS verkoopt de meest heerlijke parfums, eau de toilettes en after shaves. Aan de prijs van deze lekkere geuren zit bij fTOS geen luchtje. Want op elke geur geeft ETOS u minimaal vijftien procen korting op de adviesprijs. Bovendien kunnen de medewerkers van ETOS u professioneel adviseren, welke geur het beste bij past. En natuurlijk mag u alle lekkere luchtjes bij ETOS testen. Uw favoriete geur wordt door de mede werkers van ETOS graag mooi en met zorg ingepakt. Wie een geurtje koopt en tot tien kan tellen kan dankzij ETOS de hele wereld bellen In de periode van 11 november tot en met 6 december 1996 je^efooncerivfpl ieder geurtje een zaktelefoon gratis. Dus nooit meer op zoe binnenzak kan u lopend, fietsend of autorijdend de hele wereld een greep naar uw bellen. Wie denkt dat een parfumflesje slechts één geur bevat, heeft het mis. De aangename lucht komt in fasen uit het flacon. In de eerste minuten na opening van het flesje ruikt de gebrui ker de topnoot van een luchtje. De citrus- en sinaasappel- geuren die zich in de parfum bevinden, verdampen in deze fase. Daarna geurt het coeur of body. Dat is het kloppend hart van de parfum en geeft het luchtje zijn specifieke identi teit. De fond is de nageur en is te vergelijken met de fade out in de muziek. Het karakter van de parfum Het hart van de parfum is dus het be langrijkste. Het hart vormt eigenlijk het karakter van een luchtje. De geuren die ETOS verkoopt, zijn alle geselec teerd op die onderscheidende indentiteit. In. totaal bestaan er zo'n vijftienhonderd tot twee duizend verschillende grond stoffen voor luchtjes, die alle kunnen worden gebruikt om het hart samen te stellen, Hieronder volgt een be schrijving van vijf be langrijke basisingre diënten. Ambergris is de meest legendari sche van all' parfumgrond stoffen. Dui zenden ja ren gele den za gen vis- sers mysterieuze, olieachtige brokken in zee drijven. In eerste instantie dachten zij dat het een plantaardige oorsprong had noemden hetamber. Pas later, toen men op walvissen ging jagen, kwam men achter de werkelijke afkomst. De walvis eet inktvis, maar kan het harde vlees van dit diertje niet goed verteren. De onverwerkte stukken inktvis spuwt de wal vis daarom na verloop van tijd in zee uit. Deze brokken hebben wellicht een on prettige afkomst, maar ruiken heerlijk zoet. Ambergris wordt te genwoordig verkocht voor 100.000 per kilogram. De hoge prijs is de reden waarom par fumeurs deze stof tegen woordig na maken. Olibanum, beter bekend als wierook, jj een veel gebruikt ingrediënt in parfums, De stof heeft een discrete en tegelijkertijd doordringende geur. Na een snede in de bast van de olibanum- boom komt het ingrediënt als witte emul sie te voorschijn. De stroperige stof wordt hard en geel en kan van de stam worden geplukt. destillatie geven de druppels, ook wel dé 'Gouden Tranen van de Oli-banumboom' genoemd, een olieopbrengst van vijf tot negen procent. Parfumeurs grijpen bij de samenstelling van een parfum dikwijls naar het flesje met Olibanum, omdat de geur veel fnensen aanspreekt. Eikemos is een regelmatig gebruikte grondstof voor lekkere luchtjes. Zoals tij dens een wandeling in het herfstbos is te ruiken, hebben mossen een heel eigen geur. Eikemos behoort tot de korstmossen en groeit op eiken in Frankrijk en Bohemen. Na droging worden de geurende extrac ten uit het plantje gehaald. Eikemos geeft vele parfums een frisse en natuurlijke geur en roept bij veel mensen prettige gevoe lens op. Sandelhoutolie wordt door destillatie uit het witte hout van de Santalum Album gewonnen. Dit is een parasietboom, die zich aan de wortels van andere bomen hecht en daaraan zoveel voedsel onttrekt, dat hij zelf kan groeien tot een hoogte van meer dan twaalf meter. Sandelhoutolie zou door haar intrigerende geur erotische gevoelens opwekken. Tuberose is familie van de narcis en staat al eeuwen bekend om haar welriekende geur. De plant komt uit Centraal Amerika en wordt gekweekt in Frankrijk, Marokko, Egypte en Taiwan. De geur wordt gebruikt in milde, discrete parfums. Tuberose wordt ook wel 'De Geur van de Verleiding' ge noemd. Postduivenverenigii sluit op zaterdag 16 vliegseizoen af. In h aan de Koningsweg ging de verschillend in het zonnetje. De gint om acht uur. Verder worden de exti laatste wedvlucht en c uitgereikt.Daarnaast jubilarissen naar vorei een huldiging en is er In het afgelopen seizoi categorieën in totaal duif ingekorfd. In natour werden bij de Minderhout de mees (1.231). Het minste a; teerd in Brive, toen 11 Zwaluw waren ingeko Vijftien leden van De dit seizoen de winst ii W.H. van Dorrestein wonnen elk vijf vlucl Brakel pakte vier ke Drie keer eerste werde Gebr. De Bruin. BADMINTON Selby Op zondag speelde Sc zaal van C-drie tegc haalde met 8-0 de vc Badso kreeg in de enk kele kans van Selby pakken. Zowel in het heren dubbelspel werd de Selby vergroot. Geo horst en Saskia Sulent 2 en 15-3 het zever Micha Papenhuyzen c volgden met 15-3 en Soester Bowling^ Mark Wever heeft het de jeugdbowlers ver! van Dubbel kwam t 190. Desondanks ver 5-0 van de Bowling record bij de jeugd bl Erwin Breuers die op van het vorige seizo 209. Marinke Davela persoonlijke record: KORFBAL J)e Eemvogels Voor de F1 scoorde eerste helft het eers wedstrijd tegen Vik fluitsignaal bleek dit het duel te zijn gewe KVO en won dank: doelpoging van Arn VOETBAL Hees In het weekeinde bel vijf jeugdteams een uitslag was van ongeslagen E-team i Soest. De F-jes lede I gen Roda in een gc i waarin weer eens wc lute uitblinker was De A-junioren zijn weest door een zeg< SEC Zaterdag kwamen a op het veld vooi wedstrijd. Bij de j eerste competitiepu Al-team. Tegen V gespeeld. De Bl bli doelpuntenmaker, c 1 verloren van kopl Cl-team won zijn rij, uit bij Cobu pupillenteams wiste nend af te sluiten, loor en het F2 tea ongeslagen bleef ei 0 thuis van Amsvo Soest Het was zaterdag 1 voetbalweer. Beha yan de A2, omdat teruggetrokken hac den werd door de keer gewonnen, 2 k 12 keer verloren, beter dan het resi zaterdag. Vooral d het goed. Alleen I moest dan ook tegc WZ'49 De Al herstelde z nederlaag van vori tegen de nummer werd met 3-1 gewc duel. De A2 verli A2, 0-1. De B l blij een overwinning c was kansloos tegei Dl en D2 wonnen yier de E-teams w< De F1 verloor met de F2 won bij de Achterveld. Zo'n drie tot vijf procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan depressie. Daarbij gaat het niet om mensen die af en toe last hebben van gevoelens van somberheid en lusteloosheid, maar om mensen die gedu rende een lange, vaak aaneen gesloten periode echt ziek zijn. Een beter begrip van de pressie is belangrijk, want wanneer een depressie niet snel en goed behandeld wordt, kan dat vervelende ge volgen hebben. Naast ge- sprekken.met een deskundige worden medicijnen tegen de pressie voorgeschreven door huisartsen en psychiaters. Dat deze geneesmiddelen echter een vervelende bijwerking hebben, namelijk sexuele pro blemen, komt steeds meer on der de aandacht. ledereen heeft wel eens een periode lang het gevoel 'dat het allemaal niet zo lekker gaat'. Tal van oorzaken zijn hiervoor aan te voeren. Oververmoeidheid, relatieproblemen, het overlijden van een naaste, een chronisch tekort aan slaap, ongezond eten, te hard werken... noem maar op. Maar voor mensen die echt depressief zijn, lijken dergelijke pro blemen onoplosbaar en vooral onomkeer baar. Een depressie veroorzaakt heel veel leed en kan ervoor zorgen dat een goed functionerend, gezond mens geleidelijk aan verandert in een eenzame, geïsoleerde per soon voor wie het leven één lange lijdens weg is. Een weg die in het uiterste geval kan leiden tot zelfdoding. Ziektebeeld met taboes Depressie is.een ziektebeeld dat lang om ringd is geweest door taboes. Veel mensen zijn geneigd te denken dat iemand die een depressie ontwikkelt waarschijnlijk een 'slappe persoonlijkheid' heeft. Dat is niet zo. Volgens psychiater H.D.B. Vermeulen, werk zaam in het AMC in Amsterdam, wordt een depressie veroorzaakt door een combinatie van factoren: "Een depressie is in feite een optelsom van een lichamelijke aanleg, de psychologische ontwikkeling van een mens en de sociale omstandigheden, je kunt ervan uitgaan dat de ene mens kwetsbaarder is voor het ontwikkelen van een depressie dan Behandeling met medicijnen Naast gesprekken met een deskundige heb ben veel depressieve patiënten baat bij me dicijnen, de zogenoemde antidepressiva. De laatste twintig jaar zijn er.moderne medicij nen ontwikkeld die een revolutie teweeg hebben gebracht in de behandeling van depressies. Antidepressiva reguleren de func tie en de verdeling van de neurotransmitters in de hersenen. 'Neurotransmitters kunnen vergeleken worden met kleine chemische boodschappertjes. Ze. spelen een rol bij de prikkeloverdracht tussen zenuwcellen en zijn daarom onontbeerlijk voor het goed functio neren van de menselijke geest. Als gevolg van antidepressiva geen zin meer hebben in sex. Foto: Benelux Press Zowel arts als patiënt zijn terughoudend bij het bespreken van sexuele problemen. Foto: Benelux Press Alle geneesmiddelen, ook antidepressiva, kennen bijwerkingen. Tot de meest voorkomende bijwerkingen van antidepressiva behoren onder meer misselijkheid, duizeligheid, hoofdpijn, wa zig zien, verstopping, een droge mond en slaperigheid. Al naar gelang de werkzame stof in het medicijn kunnen bepaalde bij werkingen optreden. Het al dan niet optreden van een bijwer king wisselt echter van persoon tot persoon. Gelukkig verdwij nen of verminderen veel bijwerkingen in de loop van de behan deling. de andere. Als je vader of moeder aan een depressie lijdt, loop je een groter risico dan gemiddeld. Brengt je psychologische ont wikkeling met zich mee dat je erg streng bent voor jezelf, dan is de kans ook groter. Sommige mensen maken vreselijke dingen in hun leven mee zonder dat ze hierdoor een depressie krijgen. Bij anderen is er maar weinig voor nodig. Dat is echter geen kwes tie van zwak of sterk zijn; er speelt een lichamelijke aanleg mee. Een verandering in bepaalde biologische processen in het lichaam van een depressieve patiënt is aan toonbaar." Hoe herken je een depressie? Zware vermoeidheid en het totaal ontbre ken van plezier in dingen die iemand vroeger wel leuk vond zijn vaak eerste waarschuwin gen. Daarnaast moeten ten minste.vier van de volgende symptomen aanwezig zijn om te kunnen spreken van een depressie: een aanzienlijke gewichtsverandering en verlies van eetlust of juist een toename daarvan; niet meer kunnen slapen of juist veel slapen, vooral overdag; motorische stoornissen; voortdurende vermoeidheid en verlies van energie, een continue depressieve stemming; sterke schuldgevoelens en jezelf niets waard vinden; je niet meer kunnen concentreren, niet goed kunnen nadenken, geen beslissin gen kunnen nemen; terugkerende gedach ten over dood en zelfdoding. Het grote verschil,, tussen tijdelijk gedepri meerd zijn en een serieuze depressie heb ben, wordt verduidelijkt door het volgende voorbeeld. Iemand die het even niet meer ziet zitten, kijkt naar buiten, ziet de zon en denkt al snel: ach, het valt misschien wel mee allemaal. Iemand die depressief is, kan het zonlicht nauwelijks verdragen! Het niet on derkennen en behandelen van een depressie kan verstrekkende gevolgen hebben. Een sociaal isolement, arbeidsongeschiktheid en het stuklopen van een relatie zijn veel voor komende gevolgen. Een bijwerking die vaak niet verdwijnt, is de negatieve invloed van het medicijn op de sexuele beleving van de patiënt. Dat levert vooral problemen op voor mensen die last hebben van terugkerende depressies, waar door ze in feite permanent antidepressiva moeten slikken. Ongeveer de helft van de patiënten die gedurende langere tijd een antidepressivum slikt, kampt met sexuele problemen. Welke sexuele problemen doen zich eigen lijk voor als gevolg van het gebruik van antidepressiva? Dr. H. Becker, arts, werk zaam als assistent-psychiater in het AMC: "Alle normale sexuele problemen komen voor als gevolg van hét gebruik van antidepressiva. De meest gehoorde bijwer king is het niet meer kunnen krijgen van een orgasme. Maar er zijn nog veel meer.bijwer- kingen. Geen plezier meer beleven aan sex, totaal geen zin meer hebben in sex, geen erectie kunnen krijgen en ga zo maar door. Slechts 15% van de patiënten geeft zelf aan dat het gebruik van antidepressiva dit soort problemen voor hen oplevert. Wordt er ech ter gericht naar gevraagd, dan kan het aantal mensen dat deze vraag met ja beantwoordt, oplopen tot 90%." Over deze specifieke bijwerking wordt meestal met geen woprd gerept. Niet door de arts en ook niet door de patiënt zelf. Volgens Dr. Vermeulen heeft dit een aantal oorzaken: "Ten eerste is er vooral in het begin van de behandeling een duidelijke prioriteit. Iemand die nadenkt over zelfmoord zal het uiteraard weinig kunnen schelen wat de invloed van medicijnen op zijn of haar sexleven is. Naarmate de behandeling aanslaat, wordt de patiënt meestal alleen nog gevraagd naar het verloop van de depressie, en niet naar eventuele bijkomende kwalen. De patiënt en de arts hebben te weinig tijd om dit soort dingen goed door te spreken. Bovendien zijn zowel arts als patiënt terughoudend in het bespreken van sexuele problemen, waar schijnlijk uit een soort schaamte. Als ik colle ga's vraag of zij sexuele problemen als ge- volg van medicijngebruik onderkennen en bespreken, is het antwoord eigenlijk altijd positief. Maar in de praktijk blijken slechts weinig artsen ernaar te vragen." Antidepressiva en sex Over de invloed van antidepressiva op de sexuele beleving zijn geen duidelijke onderzoeksgegevens beschikbaar. De nega tieve gevolgen ervan voor de sexuele 'pres taties' blijken in de praktijk echter zeer aan nemelijk. Geen plezier meer kunnen beleven aan sèx wordt vaak in eerste instantie veroorzaakt door de depressie zelf. Maar als patiënten zich na verloop van tijd beter voelen, blijft het vaak toch doortobben op sexgebied. Is de negatieve invloed op het sexleven voor iedere patiënt even belangrijk? Dr. Becker: "Antidepressiva slik je meestal gedurende geruime tijd. Bij mensen die meerdere malen een depressie hebben gehad, wordt het vaak raadzaam gevonden om de medicijnen door te blijven slikken, ter voorkoming van een nieuwe depressie. Naar schatting slikt zo'n 20% van de patiënten blijvend een anti depressivum. Voor die mensen kan een verstoqrd sexleven afbreuk doen aan de kwaliteit van hun le ven." Psychiater Vermeulen vult hierop aan: "Een plezierig sexleven is belangrijk voor een mens. Als je lekker "hebt gevrijd voel je je goed. Dat sexuele stoornissen - al dan niet als gevolg van antidepressiva - zeer onaange naam zijn voor de patiënt, spreekt voor zich." Jantine kreeg voor het eerst in haar leven een de pressie toen zij veertig was. Na een mislukt eerste huwelijk trouwde zij op nieuw. Zij verhuisde daarop, samen met haar twee kinderen uit haar vo rige huwelijk en haar echt genoot naar Amsterdam. Ook haar man had twee kinderen uit een vorig hu welijk. De zorg voor de vier kinderen viel haar zwaar en leverde veel spanningen op. Haar tweede echtgenoot was een perfectionistisch en beheerst persoon. Hij verwachtte van haar dat zij de peni bele gezinssituatie goed het hoofd zou bieden. Jantine kreeg steeds meer het gevoel dat zij ten aanzien van hem te kort schoot. Hij had zichzelf immers altijd onder controle. Ze sliep steeds slechter en dronk stevig om haar ang sten te bedwingen. Het ging mis, Jantine belandde op de gesloten afdeling van een psychiatrisch ziekenhuis. Na zes weken mocht ze weer naar huis. Maar in de tijd die daarop volgde, keerde de depressieve stoornis bij de minste of geringste tegenslag weer terug. De me dicijnen die ze slikte, boden aanvanke lijk weinig verlichting en hadden verve lende bijwerkingen. Ook haar sexuele relatie met haar man leed onder de effecten van de medicatie. Vrijen ging moeizaam, zeker gedurende de perio den dat ze een hogere dosis moest innemen. Ze vroeg haar psychiater of de medicijnen daar de oorzaak van konden zijn. "Het zou kunnen" was het enige antwoord dat ze kreeg. Ruim zes maanden geleden vroeg haar huidige psychiater haar een vragenlijst in te vullen over de neveneffecten van haar medicijnen op haar sexuele beleving. Ze ervoer het als een opluchting dat er eindelijk over gesproken kon worden. Jantine is nu vijfenvijftig. Twee jaar ge leden overleed haar man na een slo pende ziekte. "Voor mij is sexualiteit nu niet meer zo heel relevant", vertelt ze. "Maar voor jonge, sexueel actieve men sen die chronisch depressief zijn is het vreselijk. Je bent al zo geïnvalideerd door de ziekte op zich, en dan wordt enig plezier in je sexleven ook nog onmogelijk gemaakt. Het zou goed zijn als depressieve patiënten hier met hun arts over kondeh praten. Er zijn echter maar weinig psychiaters en huisartsen die erover beginnen." ZWEMMEN De Duinkikke In IJsselstein wei Speedojaargang v> Van De Duinkik kinderen aan Rouwend aal, M Remco Hooft zwc vrije slag, Voor I verde dat een clu M 4>

Soester Courant | 1996 | | pagina 18