dej^/eke^j HuisiB>zekerheiD wenskaarten aruóhocK 'n Stukje natuur in de bibliotheek kerst nieuwjaar Montessorischool kijkt naar kunst 1CUL TWR WELZIJN! D< Jaap Dekker en Boogie Set met uw eigen foto vQ Nieuws van de bibliotheek Hei Ro< Op mm SPfi V] va 10% korting PAGINA 22 'Blue in the Face' Natuurbus komt op 20 november naar bibliotheek VRIJWILLIGERSHULP WOENSDAG 13 NOVEMBER 1996 SOESTER COURANT Weidevogelbescherming IVN vraagt aandacht Zondagmiddag-jazz in bar-café De Kuil Mtmfe t997 Bandenzaag van drie mille foetsie Expositie van Ester van Zuylen in Artishock OA stichting openbare bibliotheek Aanwinsten voor volwassenen Wie aan politiek doet leest de Soester Courant Tekenfilm Tom en Jerry' Helmert Woudenberg in 'Milarepa, de Torenbouwer' Burg Op di Hoog handu zijn dc activiti kan m kortin ken-1 terkla: De vri huizei de Vij endaa thee, 5 thousi door koop- niseer nieuw den. ken bi thuis. Wie r vrijwil met n Tonc bren 22 n< op di het d sch« Ranl Het v Van 1 vane cesvc Door toene drijf 1 Uit o waaie juist c in de Hij si onde Afgi zijn hanc Dez rend ten i voor versi De e tie d Gezi werd hetn hanti de b aanv serie Het1 j werk moo makl V rillem Van Oosten Soesterbergsestraat 61 Soest Tel. 035 - 602 90 61 Vóór 1 december bestellen: Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 I Donderdag 14 november Na het succes van Smoke (Beste film 1995 - De Volkskrant lezersenquête) gingen de acteurs en de crew door met Blue in the face. Het scenario is we derom geschreven door Paul Auster. Nog meer dan Smoke is het een ont spannen liefdesverklaring aan Brooklyn, New York, in een pretentieloze cinematografische collage. De sigarenzaak van Auggie Wren (ge speeld door Harvey Keitel) is het sociaal trefpunt, en de bewoners kunnen er hun verhaal kwijt. De film mondt uit in een uitbundig straatfeest waar John Lurie's National Orchestra de muziek verzorgt en aller hande rookwaren onbekommerd wor den genuttigd. Een hoogtepunt in de scene waarin de bekende regisseur Jim Jarmush optreedt als de man die stopt met roken. Entree f 7,50 CJP 65+ f 6,00. Agenda: 21 nov. Kansas City - 28 november Jazzavond (geen film). Culinaire avond Het Milieucentrum De Kwekerij aan de Molenstraat 157 houdt op donderdag 14 november een demonstratie natuur lijk koken. Betsie Netten van het voedingsinstituut Dunamis vertelt op die avond het een en ander over de kwaliteit van de biologische producten en het samenstellen van een vegetari sche maaltijd. Ook gaat ze in op het koken van granen, het gebruik van krui den en de drieledigheid van de plant. Ter plekke wordt een volledige maaltijd bereid die natuurlijk ook geproefd mag worden. Voor iedereen die dan de smaak te pakken heeft, liggen er recep ten klaar voor biologische maaltijden. De avond begint om 20.00 uur. Deze kookavond wordt georganiseerd n.a.v. de tentoonstelling "Natuurlijk Doen" die in het milieucentrum staat opgèsteld. Tot 13 december is deze ten toonstelling over biologische landbouw en biologische voeding nog te zien. Uit gangspunt van de tentoonstelling zijn twee winkelwagentjes met boodschap pen. Eén met de gangbare en één met EKO-artikelen. De verschillen tussen EKO- en reguliere landbouw komen ruimschoots aan bod. Ook is er een in terview met een jonge EKO-boer te be luisteren. De tentoonstelling biedt een kijkje in de keuken van EKO-bakkers en -slagers en natuurvoedingswinkels en uiteraard de EKO-hoek van de super markt. De bezoekers kunnen recepten meenemen en de mening van een top kok over EKO-producten vernemen. De toegang is gratis. Het Milieucentrum is geopend op dins dag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 16.30 uur. Meer informatie bij Dick Neuteboora, tel. 6093454 of 6022530. Ook van deze woningen zijn bouwkundige rapporten aanwezig!!! Op zoek naar een woning? U wilt uw huis gaan verkopen? Wij bieden u: gratis verkooptaxatie, standaard een bouwkundig onderzoek, gratis zoekopdracht, passende courtage, deskundige begeleiding en advies. Kom ook eens langs op ons kantoor voor vrijblijvende hypotheekinformatie. ONROEREND GOED HYPOTHEKEN VERZEKERINGEN Huis en Zekerheid is een snel groeiend concept, met op dit moment vestigingen in Soest, Amersfoort en Bunschoten. Onze kracht is dat wij u als onafhankelijk kantoor gedegen kunnen adviseren over de juiste hypotheek en de benodigde verzekeringen. Huis en Zekerheid verzorgt tevens de verkoop van uw woning (gratis verkooptaxatie!) en staat u bij gedurende de zoektocht naar een nieuwe woning (gratis zoekopdracht!). De natuurinformatiebus die op woensdag 6 november bij de open bare bibliotheek zou staan, is niet geweest. Dit heeft te maken gehad met schade aan het voertuig. De natuurbus komt echter alsnog in het kader van de milieumaand. Op woensdag 20 november staat de bus tussen 10.00 en 12.30 uur bij het ge bouw aan de Albert Cuyplaan. De kleurrijke en daardoor opval lende bus is ingericht met zes ver schillende ruimtes, waarin de bezoe ker het idee krijgt dat hij een wande ling door de natuur maakt. SOEST Van Goyenlaan 143 Vraagprijs f 152.500,- k.k. Op derde woonlaag tegenover groenvoorziening gelegen 4-kam.ap- partement met berging. Ind.: entree, toilet, m.k., douche, hal, entree en woonkamer v.v. laminaat, 3 slaapkamers, keuken, bijkeuken. Ser vicekosten f 275,-/mnd (incl. o.a. voorschot c.v.), ged. v.v. dubbel glas (kunststof koz.), app. is goed onder houden en ziet er bijzonder verzorgd uit Aanvaarding in overleg. SOEST Van Goyenlaan 117 Vraagprijs f 155.000,- k.k. Aantrekkelijk op 2e en tevens boven ste woonlaag gelegen zeer goed on derhouden 3-kam.appartement met berging. Ind.: entree, hal, toilet, douche, door- zonwoonkamer v.v. parket, balkon, 2 slaapkamers, mod. keuken, bijkeu ken. Servicekosten f 275,-/mnd, ged. v.v kunststof kozijnen met dubbele begl., uitzicht op groen en slechts 2 woonlagen maken dit app. bijzonder aantrekkelijk. Aanvaarding: per direkt. Enkele tientallen leerlingen van de Montessorischool hebben vrijdag middag een kijkje genomen in Artishock. Daar wordt op dit mo ment werk geëxposeerd van de Amersfoortse kunstenares Ester van Zuylen. Haar schilderijen en beelden vielen erg in de smaak. De kunstenares zelf was ook aanwezig, zodat de Montessori-jeugd haar direct kon "aanspreken" op haar werk. Alle kinderen mochten hun voorkeur uit spreken door bij een van de kunstwer ken te gaan staan, waarbij het schilderij van een oude Indiaan - "Rode Wolk" - duidelijk favoriet was De scholieren maakten des gevraagd duidelijk waarom ze het en of het andere schilderij mooi vonden en Ester van Zuylen zelf kon op alle vragen direct antwoord geven. De Montessorischool neemt wel vaker een kijkje bij een tentoonstelling in Artishock. Volgens coördinator Semmy Kunstenares Ester van Zuylen gaf de Montessori-jeugd persoonlijk tekst en uitleg over de schilderijen in Artishock. Prinsen hangt het er een beetje vanaf wat er te zien is. "De ene expositie leent zich daar beter voor dan de andere." De magisch-realistische kunst van Ester van Zuylen bleek voor de schooljeugd in elk geval volop "herkenbaar". De expositie is - ook voor grote mensen - nog te zien tot 20 november. maand (incl. o.a erfpacht en c.v.). SOEST Albert Cuyplaan 31 Vraagprijs f 157.500,- k.k. Aantrekkelijk op bovenste woonlaag gelegen 3-kamerappartement (voor heen 4), prachtig uitzicht over Soest. Met zonnig balkon en berging in de onderbouw. Indeling: entree, toilet, hal en woon kamer v.v. parket, eetkamer d.m.v. schuifdeur naar woonkamer ge scheiden, american kitchen, douche met m.v., grote slaapkamer (voorheen 2). Tevens in de doorzonwoonkamer een gezellige open haard. Het ap partement is goed onderhouden, servicekosten bedragen f 337,43/ arding in overleg. De rasentertainer Dekker, die vorige maand zijn 25-jarig jubileum als boogie woogie-pianist vierde, is al jaren een van de toonaangevende pianisten in ons land; met als specialisatie boogie woogie. En wanneer het om boogie woogie gaat heeft ons land een naam hoog te houden. Pia Beek, Rob Hoeke, Hein van der Gatfg, Rob Agerbeek, Andre Valkering, maar vooral Jaap Dekker hebben er de afgelopen jaren voor gezorgd dat Nederland een promi nente plaats is gaan innemen in de in ternationale boogie woogie-scene. Tijdens het optreden in bar café De Kuil treedt Jaap Dekker op met een 5-mans formatie. Het repertoire bestaat uit mainstream en bluesy jazz (de zoge naamde evergreens), maar ook uit boogie woogie, soul en rhythm blues (met name Fats Domino). Dekker be dient zich tijdens zijn optreden onder meer van piano, mondharmonica, en synthesizer. Bovendien neemt hij bij een deel van het repertoire de zang voor zijn rekening. De hem omringende muzi kanten bespelen drums, bas, gitaar tenorsax, trompet en flugelhorn. Jaap Dekker begon zijn carrière in de jaren zestig als pianist in de Arnhemse formatie Les Copains. Later trad hij toe tot het eveneens Arnhemse Moan, de groep met onder anderen Jan Rietman, Herman Brood en Arnie Treffers, die na de pauzes van hun optredens furore maakten als Long Tall Ernie and the Shakers. Na een kortstondig verblijf in de band Modesty Blaise, legde Dekker zich toe op het componeren van film muziek. In de jaren zeventig won Jaap Dekker als boogie woogie-pianist prij zen op prestigieuze jazzfestivals als die van Loosdrecht, Montreux en Knokke. Met zijn Boogie Set, waarvan destijds ook de nog piepjonge gitarist Adje Van- denberg deel uitmaakte, brak hij defini tief door met het album Nursery Rhymes_(boogie woogie-bewerking van bekende kinderliedjes). Het album be haalde platina. Daarna volgden succes volle albums als New Bottle Old Wine, Honkey Tonk Train Arrival en Een Stille Liefde^En ter gelegenheid van zijn 25- jarig jubileum verscheen vorige maand bij EMI het album Jaap Dekker: 25 Jaar Boogies Romantiek JDit album geeft een boeiende impressie van de muzikale ontwikkeling die Jaap Dekker de afge lopen 25 jaar heeft doorgemaakt. Zijn albums zijn inmiddels in meer dan 20 landen uitgebracht. De roemruchte multi-instrumen- talist Jaap Dekker verzorgt op zon dag 17 november, 's middags van 17.00 uur tot 's avonds 21.00 uur, met zijn eigen Boogie Set een onge twijfeld spetterend en spectaculair optreden in bar café De Kuil aan het Kerkplein 4 te Soest. De entree van dit evenement is gratis. Het idee van zondagmiddag-jazz in bar café De Kuil dateert al van enige tijd geleden. Kuil-eigenaar Jan Dokter zag tijdens de feestjes die hij regelmatig or ganiseert, steevast dat de animo van met name zijn "oudere" gasten groter was wanneer hij een jazz-orkest engageerde. Met name het swingende geluid van Thom Janus en zijn band trok altijd veel publiek. Dokter: "Ik wilde altijd al eens iets an ders op de zondagmiddag. Veel van mijn gasten zijn dan naar het voetballen geweest en willen onder het genot van een drankje en een muziekje vaak nog even napraten. En trouwens, vooral de herfst- en wintermaanden lenen zich bij uitstek voor een sfeervol jazzconcert. Nu kon ik bij toeval Jaap Dekker contract eren. Hij heeft met name in de weekein den altijd een overvolle agenda, maar nu had hij toevallig een vrije avond. Ik heb hem dus meteen vastgelegd! De Jaap Dekker. man heeft een fantastische naam als Foto: EMI/Rob Verhorst, entertainer en precies zo iemand zocht ik." prijzen met standaard tekst: 1-50 fl. 1,10 p/st. 50-100 fl. 0,95 p/st. 100-500 fl. 0,80 p/st. 500-meer fl.0,70p/st. inclusief enveloppen. Cees de Gier en Jos Struijs van de werkgroep Weidevogelbescherming bij de expositie in de bibliotheek. beschermende maatregelen zou het met veel "legsels" verkeerd aflopen. Dat dat niet op grote schaal gebeurt is te danken aan de inzet van de IVN- werkgroep Weidevogelbescherming, maar zeker niet minder aan de enthou siaste medewerking die zij daarbij on dervindt van de zijde van de boeren. De werkgroep begon in 1992 met één boer, die hun toestond op zijn 25 hectare maatregelen te nemen om de nesten te beschermen, maar werkt inmiddels nauw samen met 19 agrariërs uit Soest en Baarn, die gezamenlijk zo'n 340 hec tare in beheer hebben. Anders gezegd: op ruim 80 procent van het Eempol- dergebied ondervinden de weidevogel- beschermers alle medewerking voor hun activiteiten van de boeren. Gastvrijheid "De boeren, en zeker die in Soest, zijn absoluut géén vijanden van de natuur," benadrukt Cees de Gier, die in de afge lopen jaren op uiterst hartelijke wijze met de agrariërs heeft samengewerkt en niets dan lof heeft voor hun gastvrijheid. "Wij zijn soms van zonsopgang tot zons ondergang op hun land, ook in het weekend, en ze werken perfect mee." In het vooijaar trekken de werkgroep leden erop uit om de nesten te zoeken. Aan het gedrag van de vogels kan men doorgaans wel zien welk plekje zij heb ben uitgekozen om hun nageslacht ge boren te laten worden. Als de vogels eenmaal hun keuze hebben gemaakt worden de nestplaatsen door de vrijwil ligers van de werkgroep zorgvuldig aan getekend op grote kaarten en gemar keerd met stokken, meestal op een af stand van ongeveer een meter van het nest zelf. De boeren zien dan waar ze omheen moeten maaien en plaatsen de nestbeschermers, meestal een soort "kooi-constructie". Het staat wel vast dat de vrijwilligers van de werkgroep, in eendrachtige samenwerking met de boe ren, op die manier het leven van hon derden jonge vogels hebben gered. In de vitrine in de bibliotheek worden de werkzaamheden van de werkgroep deze maand aanschouwelijk gemaakt met o.a. foto's, voorbeelden van nesten, eieren en nestbeschermers en de nodig documentatie. Uiteraard is het geheel aangevuld met boeken uit de biblio theekcollectie. Verder is er een (gratis) boekje verkrijgbaar over weidevogels; voor de kinderen is er mooie kleurplaat. 'Witte vlekken' De werkgroep kan uitbreiding met ge motiveerde vrijwilligers uiteraard uitste kend gebruiken, want er is nog een aan tal "witte vlekken" in het poldergebied. Nieuwe vrijwilligers krijgen eerst een opleiding, hoewel je volgens Cees de Gier het meeste leert "in de praktijk", door het gedrag van de vogels te bestu deren. "Je moet er ook wel het type voor zijn," zegt Jos Struijs. "Ik vind het bij voorbeeld heerlijk om in m'n eentje door het landschap te lopen. Het gaat natuurlijk om de vogels, maar ik doe het toch ook omdat ik het zélf plezierig vind." Wie belangstelling heeft om de werk groep te versterken kan voor alle infor matie terecht bij de coördinator, Cees de Gier, tel. 6014026. Terwijl stratenmakers iets verderop aan het werk waren, zag een dief zijn kans schoon op de Industrieweg. Hij nam vorige week een bandenzaag mee. Het apparaat heeft een waard^ van drie duizend gulden. volledig in eigen lab afgewerkt, hierdoor vele extra mogelijkheden. 'kleur neg. zwart/wit afdrukken 'snelle levering vierkant formaat anders dan anderen 'mat of glans Soesterbergsestraat57 Winkelcentrum Soest-Zuid 02155-13109 VanWeedestraat 147 (naastJacHermans) Soestdijk 02155-25942 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Detectives: Bouts, Axel: Residence EIckerlyc. Brown, Rita Mae: Moord op Monticelli. Evanovich, Janet: Knekeldans. Highsmith, Patricia: Zwarte zomer. Muller, Marcia: Mensensmokkel. Sheijon, Rob: Geld maakt niet ge lukkig. Teigeler, Piet: De koningin van de vogelenmarkt is dood. Zencey, Eric: Panama. Familie/streekromans: Moret, Martine: Licht in de sche mer. Oke, Janette: De liefde leert wach ten. Historische romans: Chaikin, Linda: Gevaar voor Kingscote. Gear, W. Michael: Het volk van het weerlicht. Green, Julien: Verre landen: ro man. Harper, Karen: De lokroep van de rivier. Psychologische romans: Angevaare, Inge: Dansen op ver langen. Hart, Maarten 't: De Nakomer. Trollope, Joanna: Onder vrienden. Romantische verhalen: Appignanesi, Lisa; Fatale charme. Bradford, Barbara Taylor: Een nieuw geluk. Shreve, Anita: De spiegel van haar verleden. Thrillers: Bateman, Colin: Cyclus van geweld. Blake, Jennifer: Leugens in de nacht. Clancy, Tom: Staat van orde. Frost, Mark: In het teken van de zes. Fyfield, Frances: Volmaakte on schuld. Gaintano, Nick: Mr.X. Hiaasen, Carl: Hurricane. Hines, Joanna: Het vijfde geheim. Jones, Dylan: Trauma. Leonard, Elmore: Losgeld. Morrell, David: Het Santa Fe myste rie. Maccrumb, Sharyn: Voortvluchtig. Parks, Tim: Nieuwe kleren voor Massimina. Pot, Joost: Een man met zachte han den. Pottinge, Stanley: Het vierde expe riment. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202, 3764 TW Soest, tel. 035-6015210. Woensdag- tot en met zaterdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30- 21.00 uur. Openbare bibliotheek Overhees Wil- laertstraat 49, 3766 CP Soest, tel. 035- 6012468. Dinsdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30- 20.30 uur. Openbare Bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b, 3769 DA Soesterberg, tel. 0346-352017. Woensdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur. Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 21 88 Woensdag 20 november Nieuwe avonturen van de populairste kat en muis, voor het eerst in een lange tekenfilm! Door een aantal ongelukkige omstan digheden belanden Tom en Jerry op straat. Daar komen ze twee, door de wol geverfde dieren tegen: het onverwoest bare straathondje Bennie, en zijn piep kleine vriendje Frankie. Zij geven Tom en Jerry een goede raad: help elkaar dan red je het in de grote, wijde wereld. Voor kat en muis de moeilijkste op dracht aller tijden! Leeftijd: vanaf 4 jaar. Filmduur: 82 mi nuten pauze. Nederlands gesproken. Toegang: f 5,-/f 7,50 (volwassenen). Aanvang: 14.00 uur. Donderdag 21 november Na vorig jaar de zeer succesvolle solo Milarepa deel één gespeeld te hebben, komt Helmert Woudenberg terug met een vervolg. Milarepa is een Tibetaanse volksheld, die leefde in de elfde eeuw. Aan het begin van 'Milarepa, de Toren bouwer' zien we de hoofdfiguur terug, gekweld door verschrikkelijke schuldge voelens vanwege een moordpartij. Hij gaat op zoek naar een geestelijk leraar die hem tot inzicht en bevrijding zou kunnen brengen. Hij komt in contact met Marpa en dan begint één van de merkwaardigste en meest aangrijpende leermeester/leerling confrontaties uit de geschiedenis. Deze confrontatie tussen Marpa en Milarepa is het hoofdthema van 'De Torenbouwer'. In deze voorstelling wordt een poging gedaan de thematiek (magie, boed dhisme en drama) van deel één verder te verscherpen en te intensiveren. "Zon der een zweem van gekunsteldheid trekt hij de zaal mee in die verre wereld waarin droom en werkelijkheid gelijk waardige grootheden zijn". (De Volks krant) Voorafgaand aan de voorstelling kan men een voorbespreking 'theater kijken' bijwonen, waarin één en ander verteld wordt over de achtergronden van deze voorstelling. Aanvang: 19.15 uur. Toe gang voorstelling (aanvang 20.15 uur) voorbespreking: f 17,50/f 15,- (CJP/ Pas65/VW-leden). Helmert Woudenberg. De hele maand november staat de centrale bibliotheek aan de Albert Cuyplaan in het teken van de na tuur. Dat betekent o.m. dat er volop aandacht wordt geschonken aan "natuurlijke" thema's en aan de col lectie natuurboeken, die in de bieb voorhanden is. November is dé "actiemaand" in het Jaar van de Natuur (1996) en daarom heeft de bibliotheek enkele Soester in stellingen die op dit gebied actief zijn uitgenodigd om een expositie in te rich ten. In en om de vitrine bij de entree van de leeszaal treffen de bezoekers dan ook tastbare bewijzen aan van de werkzaam heden van o.a. Groei en Bloei, het mi lieu-educatiecentrum De Kwekerij, Milieudefensie en het IVN, met name van de IVN-werkgroep Weidevogel bescherming: 'n stukje natuur in de bi bliotheek. "Een mooie gelegenheid om ons werk onder de aandacht van het publiek te brengen," vinden Cees de Gier en Jos Struijs, resp. coördinator en lid van de werkgroep, die inmiddels 13 actieve le den omvat. Die zijn overigens vooral in het voorjaar actief, als de weidevogels - o.a. kieviten, grutto's, tureluurs, schol eksters, maar in wat kleinere aantallen ook eenden, meerkoeten, waterhoen tjes, graspiepers, veldleeuweriken, knobbelzwanen en slobeenden - de wei landen in de polders ten noorden van Soest "aandoen". In de periode van (grofweg) maart tot juni gaan Cees, Jos en hun mede-vogel beschermers met grote regelmaat het weiland in, gewapend met kijker, pen en papier, om te inventariseren hoeveel nesten er zijn, hoeveel eieren erin liggen én hoeveel daarvan na verloop van tijd blijken te zijn uitgekomen. Al vijf jaar houdt de werkgroep wat dat betreft de stand van zaken bij, en dat is nodig ook, want weidevogels hebben het in toene mende mate zwaar te verduren. Ideale biotoop Het Soester polderlandschap is voor de meeste soorten vanouds een ideale bio-j toop, met name voor kieviten en grutto's, ofschoon dat van oorsprong toendravogels zijn, zoals Cees de Gier weet te vertellen. Een voorbeeld: van de naar schatting 250.000 West-Europese grutto's broedt zo'n tachtig procent in Nederland, en een niet onaanzienlijk deel daarvan kiest in het vooijaar domi cilie in de Eempolder. Hun voortbe staan wordt echter bedreigd door ont wikkelingen op het gebied van de land bouw: vroeger maaien, mestinjecties, kunstmest en het gebruik van zwaarder materieel, waardoor de nesten gemak kelijk vernield kunnen worden. Zonder

Soester Courant | 1996 | | pagina 22