0 nieuws aruóhocKlonbedi anWii 'Nieuw gebouw C-drie en bibliotheek wordt een verrijking van Soest' Kerst-expositie in het Slakkenhuis OKom er Eens Kijken... 1CUL TUUR WELZIJN] Soester kunst aan wanden van restaurant Bauers GROEI BLOEI I SOEST I WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT WOENSDAG 4 oesters halx Wim van llwwrn Natuur O Nabij 'Au Petit Marguery' BADMINT' - Ruim iwinti Jazzclub/expositie van Gerard Kuit DAMME1 Uitslagen Cabrio krijgt z'n bordjes Ilse Blommestein exposeert in A'dam Jacques Jansen over verbouwingsplannen: Aquarellen van Mary van der Weiden 'Tussen kerst en kunst' IVN-wandeling in Pinetum Birkhoven Speciale acties en artikelen Volksuniversiteit Soest/Soesterberg Turks, vervolgcursus VAN SOEST WOONWINKEL IR^pH/lNKEL Bac-bac manden J eugdvoorstelling: 'Eksterogen' Theater Cosmic speelt 'Lust' badminton HANDBAL BADMINTON BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 035-6015073 - FAX 6017496 NIEUWBOUW VERBOUW t UlfAD% RENOVATIE ONDERHOUD 0 Steenhoffstraat 46, tel. 60195 77 Donderdag 5 december De film is het debuut van de Franse ti gisseur Laurent Bénégui en is gesitueer, een ouderwets restaurant in Parijs, 15 jege de reeks wedstri ,|oeg onbedreigd bovi 3e laatste wedstrijd ompetitiehelft werd, e roorgaande duels, met ,ewonnen. Het zesde te jjt Soesterberg, slaagdt ;oester badmintonners iepen. Het werd 8-0 vo C-drie. Chantal Broekhuis, clul jowel de jeugd als de dc :erste team versterkt. I- yoor de komst van Joh roorheen al in de overgai eerste en tweede klasse u iet vorig seizoen als tw jet het eraaar uit dat Se >romoveert naar de t 3een van de overige der iet de ploeg tot nu toe n vleijer kwam zaterdag n ichter, maar gaf zijn tej volgens geen schijn van 15-4. In de enkelspe illes in twee games. Bij damesdubbel had de campioen drie games nc pe wijzigingen die itie werden doorger ot te team van Selby he in ecu uuuli «wio z aijijj u. itj i heeft het zelf meegemaakt en schreef» teen windeieren geit in 1981 een semi-autobiografisch lij - J" over. De film werd uitgekozen ton openingsfilm van het Rotterdams F% festival. Hippolyte, gespeeld door Michs Aumont, is de "chef de cuisine" en 4 vader van Bénégui. Hij moet om gt zondheidsredenen zijn beroep als kj opgeven. Op de laatste avond voor 4 sluiting verzamelen de vaste gasten aj om nog één keer het leven door te men. Tussen de ruzies, roddels, ontbot zemingen en biechten door wordt eu traditioneel Frans menu geserveeid. De regisseur is een groot liefhebber vaj de klassieke Franse keuken en hij wtip met deze film een dam op tegen 4 komst van de fast food, waarmee 4 gedachtenwisseling, en uiteindelijk 4 hele beschaving en het vaderland, !t onder gaan. De film levert enkele kostelijke scens op die liefdevol en soms zeer geestigi beeld worden gebracht. Vooral het 1» ment waarop de chefkok een pedant gast op zijn nummer zet, die meent et verkeerd stuk vlees te is onvergetelijk. Aanvang: 20.30 uur. Entree: f 7,5(1 CJP/65+ f6,-. Zaterdag 7 december Gerard Kuit is een vriendelijke, rustigt verschijning. Zonder drukte te maken. Als tekenaar is Gerard net zo. Met eej fijn pennetje tekent hij geduldig wat hi om zich heen in het landschap ziet. Ees boerderij, de kerk, een landhuis of een brug, altijd direct herkenbaar als eei tekening van Gerard. Sfeervol en veel oog voor details. Geboren is hij in Amsterdam in 1949, maar hij woont al bijna z'n hele leven in Soest. Hij werkt bij de Nederlandse Spoorwegen en tekenen was aanvanke lijk een hobby. Hij is ermee begonnen, naar aanleiding van de Verkade-albums van Jaq. P. Thijsse. Hij is autodidact. Bij de tekenclub van Artishock experimen teerde hij een poosje met modeltekenen Probeerde allerlei materialen uit, maai keerde uiteindelijk toch weer terug bij het landschap en het simpele zwart-wil van pen en inkt. Gerard ziet het Nederlands landschap als een trouwe, beschermende deken "Herkenbare plekken, vaak door mee senhanden gevormd. Steeds weer een ander vergezicht. Ik wil er doorheen lo pen, het proeven en beleven. En vast leggen, want misschien verandert hetifl de toekomst weer." Hij is regelmatig te vinden op kunst markten en exposeerde eerder onder meer in Amsterdam, Blaricum, Vuursche en op verschillende pi in Soest. Verder maakt hij sinds tijd illustraties voor de Artishockbe- richten. De opening is op 7 december om 21.00 uur. Zoals gebruikelijk is er aansluitend een jazzclub-avond met live-muziek van Perron 5b. De band bestaat uit: Marcus Olgers - piano, Marco van Os - bas, Semmy Prinsen - saxofoon, Jasper van de Wilde - drums. De muziek begint om 21.30 uur. Toegang gratis. Op zondag 8 december is Gerard Kuit ook te horen op Radio Soest. In het pro gramma "de Salon", dat tussen 15.00ep 16.00 uur uitgezonden wordt, direct vanuit de sociëteit van Artishock. «Drie weken lang i: «café Willem I om he damkampioeyscha 'mannen en vrouwe Fan Wiss de titelv Tilhorst onttroond Hilhorst moest dit k men met een derde j omdat hij in de voc verloor. In de B-fin al' Cabrio, het openluchttheater aan de Soesterbergsestraat, zal in de toe komst makkelijker te vinden zijn, ook voor het (naar verwachting) groeiende aantal bezoekers van bui ten Soest. Het College van B. en W. heeft het verzoek van de stichting gehonoreerd om op diverse punten langs de hoofdweg door Soest "verwijzingsbordjes" te plaatsen. De bordjes krijgen een plek bij de andere (gele) wegwijzers naar be langrijke niet-commerciële instellin gen in Soest. Daarnaast mag Cabrio langs de Soesterbergsestraat, aan de overkant van de toegang tot het thea ter, tijdens de zomermaanden ook een (groter) bord neerzetten, waar mee de entree beter herkenbaar wordt. Het College negeert met deze beslis sing het negatieve ambtelijke advies, dat erop neerkwam dat er al zo véél wegwijzers zijn en dat het daarom verstandig was om het aantal nieuwe bordjes beperkt te houden. Volgens de ambtenaren was een permanent bord aan de overkant van het thea ter ook niet nodig. Een tijdelijk exemplaar zou al mooi genoeg zijn. B. en W. zijn het daarmee eens. Cultureel Centrum Willaertstraat 49, tel. 602 2188 De Soester beeldend kunstenares Ilse Blommestein is van 7 december tot en met 4 januari met recent werk present in de Amsterdamse galerie Nieuwland van Eva Klok en Jan Nijland. Tegelijk met baar schilderijen zijn daar ook beel den van Robert Borsari te bewonderen. De galerie is gevestigd aan de Van der Pekstraat 48-50 in Amsterdam-Noord Tnet over de pont) en van dinsdag t/m Sa» open van 13.00 tot 18.00 uur, op zaterdag van 13.00 tot 17.00 uur. De opening van de expos,Ue v,ndt a.s. za terdag plaats om 15.00 uur. Acrylop linnen (zonder titel) van Ilse Blommestein- Tekeningen zijn er nog niet, maar directeur Jacques Jansen van C- drie durft nu al de uitspraak aan dat het "nieuwe" cultureel centrum in Overhees, dat na de komende ver bouwing ook onderdak gaat bieden aan de bibliotheek, een prachtig ge bouw gaat worden. "Het wordt een organisch geheel, waarin de beide instellingen zich alleen door hun logo's onderscheiden - hoop ik." De besturen van C-drie en de biblotheek hebben de laatste maanden intensief en vruchtbaar samengewerkt aan de voorbereidingen voor de nieuw bouw, nadat ook de gemeenteraad zijn zegen aan de plannen had verbonden. Inmiddels wordt er volop gewerkt aan het opstellen van het programma-van- eisen, want er komt uiteraard nogal wat om de hoek kijken bij de "fysieke een wording" van de beide instellingen. Dat gebeurt allemaal nog op basis van het vlekkenplan, ontwikkeld door het Amersfoortse architectenbureau Klink hamer en Jonkman (die al de nodige ervaring hebben opgedaan met o.a. de bouw van het Lieve Vrouw-theater in de Keistad en een blibliotheek elders), en binnen het vastgestelde budget van 2,6 miljoen. Het College van B. en W. heeft inmiddels de gemeenteraad voorgesteld een borgstelling te verstrekken voor een lening van in totaal 4,4 miljoen, waar mee niet alleen de verbouwing maar ook de herfinanciering van de bestaande geldlening wordt gedekt. Over het uiteindelijke "financiële plaatje" heeft Jacques Jansen - samen met zijn bieb-collega Riana Luiks - vruchtbaar overleg gevoerd met wethou der Neks Blommers, die behalve de cul tuur ook de gemeentelijke financiën in haar portefeuille heeft. De hele opera tie is immers mede opgezet om de be zuinigingen te realiseren die de politiek o.a. in de kerntakendiscussie met zich zelf heeft afgesproken. In 1998 moet dat bijvoorbeeld leiden tot een besparing van drie ton. Andere uitstraling Volgens Jacques Jansen krijgt het nieuwe gebouw - dat al omstreeks au gustus of september volgend jaar gereed moet zijn - in elk geval een totaal andere uitstraling dan de huidige cultuur- tempel. Om te beginnen komt er een compleet nieuwe entree (aan de kant van de Willaertstraat), met een receptie voor zowel C-drie als de bibliotheek. Hoewel de beide instellingen zeker niet fuseren zal er - onder één dak - toch nauw samengewerkt gaan worden. Wat in elk geval van C-drie overeind blijft staan is de theaterzaal. Jansen is daar blij mee, maar óók met de nieuwe danszaal die hij krijgt, waardoor C-drie volgens hem "eindelijk" gaat beschikken over goed geoutilleerde lokalen, die vol doen aan de eisen van de inspectie, ook voor de cursussen (resp. tekenen/schil deren, ruimtelijke vormen en audiovi sueel/literatuur). De sportzaal moet een nieuwe toegang krijgen. Wat de Joanneskerk betreft: daarvoor blijft al les bij het oude (d.w.z. dat de schuif wand tussen de theaterzaal en de kerk- zaal gehandhaafd blijft). Over de uitein delijke vormgeving van de horeca-afde- ling wordt op dit moment nog volop nagedacht. De huidige entree (in feite aan de ach terzijde van het gebouw) verdwijnt to taal. Het plein gaat weg en maakt plaats voor een "straat" met veel licht, waar het in elk geval sociaal veilig zal zijn. Licht en ruimte gaan volgens Jansen in het nieuwe gebouw toch een voorname rol spelen. "Het is de bedoeling datje straks aan alle kanten van buitenaf kunt zien wat er binnen gebeurt." Infrastructuur De "aanbouw" voor de bibliotheek zal voornamelijk plaatsvinden aan de zijde van de Willaertstraat. De infrastructuur zal daarvoor tamelijk ingrijpend gewij zigd moeten worden. De vijver blijft grotendeels intact, maar de parkeer plaats en het groen aan de oostkant moeten deels worden opgeofferd voor de nieuwe ruimte voor de bibliotheek. Ook daar is men zich intensief aan het bezinnen op het programma van eisen, waarmee op allerlei ontwikkelingen moet worden ingespeeld. Volgens Jansen - die ook namens de zieke Riana Luiks spreekt - gaat het daarbij om vragen als: moet de hele boekencollectie er worden uitgestald, of slechts een selectie; komt er voor de "in name" een aparte balie of kan dat bij de receptie; is er een aparte ruimte nodig voor een studie/leeszaal, of is een hoekje met speciale geluidsvoorzie ningen voldoende? "De bieb wil in elk geval een open, flexibele ruimte met niet teveel ramen en wanden," aldus Jansen. Informatieavond Hij hoopt dat Riana Luiks in elk geval snel genoeg hersteld zal zijn om samen met hem op 12 december in het ge meentehuis de plannen te presenteren aan de gemeenteraad. De omwonenden van C-drie - inclusief de scholen - wor den in de loop van januari uitvoerig geïnformeerd over de bouwplannen. De precieze datum van die informatieavond staat nog niet vast. Jansen is blij dat de lang besproken ver bouwing nu eindelijk dichtbij komt. "Het heeft al met al natuurlijk best wat voeten in de aard gehad, maar dankzij de goede samenwerking met de biblio theek en met Neks Blommers, die echt heel veel steun heeft gegeven en voor alle problemen die we tegenkwamen steeds weer oplossingen probeerde te vinden, gaat het nu dan toch lukken. Dit gebouw zou, alleen al door z'n architec tuur en de toepassing van vorm en kleur, wel eens eenechte verrijking voor Soest kunnen zijn..." Kerstversieringen Op woensdag 11 december komt Peter van Brussel naar de aula van het Grift- land College aan de Noorderweg om demonstraties aan belangstellenden te geven. Het onderwerp is kerst versieringen maken en natuurlijk zal Van Brussel ook ideeën van de hand doen. Verder is er deze avond een lote rij. De bijeenkomst van Groei en Bloei begint om 20.00 uur. Leden kunnen naar binnen tegen betaling van een rijksdaalder, andere bezoekers wordt een bijdrage van 7,50 gulden gevraagd. Iedereen krijgt een gratis consumptie. Sinds vorige week kunnen de gasten van restaurant Bauers aan de Bur gemeester Grothestraat zich tijdens het diner verlustigen in de schilder kunst van Mary Koster-van der Wei den uit Soest. Er hangen 19 aqua rellen en één olieverf van haar hand, die ook te koop zijn. Mary van der Weiden kreeg al tijdens haar jeugd op Sumatra (Nederlands- Indië) schilderles met olieverf. Ze te kende en schilderde al heel jong. "Ik vroeg altijd potloden voor m'n verjaar dag..." Toen ze in 1956 naar Nederland repatrieerde kwam ze terecht in Baarn, waar ze toen de kinderen wat groter werden potlood en penseel weer ter hand nam en lessen volgde bij o.a. Jaap de Ruig en bij Hamdorff in Laren. In de loop der jaren is ze steeds fijner gaan schilderen - "je zag bijna niet dat het olieverf was" - en na een aantal ja ren les op de Ewijckshoeve ontwikkelde ze haar aquarelleertechniek, waarvoor ze ook een opleiding volgde bij Marianne Piël in Laren. Inmiddels geeft ze zelf les. Na het overlijden van haar man liet ze potlood en penseel een aan tal jaren vrijwel rusten, maar een jaar of Mary van der Weiden met een van haar aquarellen bij Bauers. vier terug pakte ze de draad weer op. "Ik kan het gewoon niet laten." Spirituele kant Naast landschappen en stillevens schil derde Mary ook poppen - een overblijf sel van haar leven als antieke poppen- verzamelaar, waarmee ze ook werd ge portretteerd in het boek "Verzamelen is ook een kunst" - en mandala's, de eeu wenoude Oosterse cirkel-kunst die o.a. door Carl Gustav Jung in Europa werd geïntroduceerd. De mandala's vormen ook de weerslag van Mary's belangstel ling voor astrologie en haar "spirituele kant", zoals ze het noemt. "Uit een ho roscoop kun je zó veel halen..." Portret ten schildert ze overigens niet. "Ik ben nu eenmaal niet goed in gezichten, om dat je nooit kunt schilderen wat er van binnen zit, het karakter." Schilderijen van Mary van der Weiden waren in Soest al eerder te bewonderen bij de Soester Duinen en bij 't Vaarder- hoogt. Ook in de Oude Tol (thans Kukeleku) was werk van haar te zien. Bij restaurant Bauers zijn de schilderijen ongeveer een jaar lang te bewonderen. Wie op zoek is naar een uniek kerst cadeau tegen een betaalbare prijs moet op 13,14 én 15 december be slist een kijkje nemen in het Slakkenhuis aan de Dalweg. Vier kunstenaressen presenteren daar een bijzondere kerst-expositie. Onder het motto "Tussen kerst en kunst" wordt op initiatief van de beel dende kunstenaars Jean-Marie van Sta veren en Karin de Bruin - de "bewo ners" van het Slakkenhuis dat sinds kort een presentatiecentrum voor kunst en cultuur is - een opmerkelijke en bijzon dere combinatie samengebracht van schilderijen, keramiek, sieraden en ob jecten. De initiatiefneemsters boekten vorig jaar veel succes met de verkoop expositie "Geen kerstkitsch maar kerst kunst", zodat een herhaling van het eve nement voor de hand lag. Jean-Marie en Karin zijn uiteraard zelf met hun werk present in het Slakken huis, maar vonden in Annelies Wouters en Truus van Dalsem gelijkgestemde zielen die de expositie op hun manier aanvullen. Van Jean-Marie van Staveren rijn er beschilderde schalen en raku-ge- stookt keramiek te bewonderen. Karin de Bruin is volop aanwezig met expressionistische schilderijen en werk- op-papier. Truus van Dalsem, internationaal expo serend kunstenaar, laat in het Slakken huis exclusieve sieraden van karton, glas en koper zien, en Annelies Wouters is ook dit jaar aanwezig met haar "floriale" objecten: door de bijzondere combina tie van materiaal en vormgeving een "must" voor wie wel eens wat anders wil dan de geijkte kerststukjes. De verkoop-expositie wordt, zoals ge zegd, gehouden op vrijdag 13 december, zaterdag 14 december en zondag 15 de cember. Het Slakkenhuis (Dalweg 183, Annelies Wouters, Karin de Bruin en Jean-Marie van Staveren in de "zuilen galerij" van het Slakkenhuis, waar ze binnenkort met Truus van Dalsem expo seren. tegenover het gemeentehuis) is die da gen open van 12.00 tot 17.00 uur. Pinetum Birkhoven is zondagmiddag 8 december het doel van de maandelijkse wandeling van I.V.N. Eemland. De gid sen verwachten de deelnemers om 14.00 uur, ca. 400 m. de Zandlaan op (zijweg van de weg Soest-Amersfoort) tussen het "Witte Huis" en de sportvelden en daarmee precies op de grens tussen beide plaatsen. Midnet-buslijn 70 vormt hier de aangewezen verbinding. Pinetum is latijn voor een verzameling naaldbomen (coniferen), samengebracht uit de hele wereld, en naar herkomst gerangschikt. Een prachtig voorbeeld is de tranenden uit Azië; bij dauw en bij mistig weer hangt als een traan aan elke naald een druppeltje water. Kinderen kunnen zich vermaken met de mammoetboom, die wel 3400 jaar kan worden! De bast van deze boom is erg dik en vlezig, maar is zo zacht dat je gemakkelijk met je vuisten tegen de boom kunt boksen zonder dat het (een van beiden) pijn doet. Probeer dat maar eens bij andere bomen! In de winter, als de loofbomen kaal zijn, kan de grote verscheidenheid van de vormen van de naaldbomen in het Pinetum goed tot rijn recht komen. In april 1932 besloot de gemeenteraad van Amersfoort na veel discussie een Pinetum aan te leggen van 2 ha. als werkverschaffingsobject. In 1983 is er een herbeplanting geweest en zijn er naambordjes bij de diverse boomsoorten geplaatst. De kerstboom (fijnspar) heet dan opeens deftig Picea abies. Tassen de coniferen staan veel krentenboompjes, die hier spontaan rijn gegroeid door de verspreiding van hun zaad door vogels. Voor de werkverschaffing is hier trou wens nog veel meer op de schop gegaan. Zwembad Birkhoven en het openlucht theater van dezelfde naam, alsmede een vijver voor opwarming van het zwem badwater en de nodige bulten voor berging van de vrijgekomen grond, vor men hiervan een duidelijk voorbeeld. In het parkbos wordt gekeken naar de "gewone" natuur, dus hoe planten en dieren zich aanpassen aan de schrale winter. De eekhoorn bijv. is ook al§ het vriest of als er sneeuw ligt actief. Het dier houdt geen winterslaap, maar brengt wel veel tijd slapend door in een veilig en warm nest. De roodbruine zomervacht is verwisseld voor een veel zachtere, iets grijzere en warmere wintervacht. En mocht men tijdens de wandeling apen horen gillen of leeuwen brullen, schrik dan niet, want op 300 meter af stand is het Dierenpark Amersfoort. Informatie: tel. 6014410. Steenhoffstraat 9A, tel. 60120 75 Wat altijd leuk is om als Sint of kerst man te geven, is uiteraard de VW- Geschenkbon, in de coupures (of com binaties daarvan) van f 10,-, f 12,50, f 15,-, f 20,-, f 25,-, f 50,- en f 100,- te verkrijgen. Deze bon is in heel Neder land te besteden bij alle mogelijke wirn kels (ca. 80 van alle winkeliers in elke plaats) en bij 2500 restaurants. Het aar dige is dat we tegenwoordig ook hele leuke sierenveloppen verkopen, bijv. speciale enveloppen voor de kerstdagen, Sinterklaas, een verjaardag, huwelijks feest, jubileum of afscheid. Maar ook rijn er enveloppen voor een diner, boek, dagje uit e.d. naar eigen wens. Tijdelijk lopen er rondom de VVY- Geschenkbon ook nog twee speciale acties, die extra voordeel opleveren. Allereerst de aanbieding van een spe ciale kerst-cd voor slechts f 5,95 bij de aanschaf van een VW-Geschenkbon (ongeacht de waarde). De leukste en bekendste kerstdeuntjes, en dat kost ei genlijk bijna niets. In de tweede plaats de Gulle Geversaktie, die loopt t/m augustus 1997. Bij besteding van elke f 10,- aan WV-kadobonnen ontvangt men in die periode een stempeltje op een stempelkaart. Op basis van volle stempelkaarten zijn interessante kortin gen te verkrijgen op luxe artikelen èn b.v. op hotelovernachtingen voor 2 per sonen bij Bilderberghotels (in dit laat ste geval b.v. een korting van 50 gulden bij inlevering van 5 volle Gulle Gevers stempelkaarten). Wist u trouwens dat u met de VW- Geschenkbon ook theater- en concert- voorstellingen kunt boeken bij de VW- boekingskantoren, waaronder ook het VVV-kantoor in Soest? Desgewenst kunt U geheel vrijblijvend onze lijst in zien met voorstellingen in de komende tijd. Ideeën te over om met gezin of vrienden gezellig op stap te gaan naar een voorstelling van Uw keuze. Het spreekt vanzelf dat U de VVV- Geschenkbon ook kunt gebruiken als betaalmiddel voor alle andere artikelen (kaarten, boeken, gidsen, souvenirs, aar digheidjes) en diensten (b.v. het reserve ren van uw hotel- of bungalow- arrangement). Di Lassostraat 65", tel. 6022195 Deze vervolgcursus Uirks is bestemd voor iedereen die een basiskennis van het Uirks heeft en enthousiast is om ver der te gaan met het leren van deze boeiende taal. Aanvang: dinsdag 7 januari 1997 van 20.35-22.05 uur. Docent: mevrouw I. 't Hooft. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 10 van 1,5 uur. Cursusprijs: f 105,-, boek f36,50. Korte taalcursussen De Volksuniversiteit organiseert, zoals ieder jaar, korte taalcursussen voor men sen die van plan rijn met vakantie naar Spanje of Italië te gaan. In 10 intensieve lessen van elk 1,5 uur leert men de meest voorkomende woorden en zinne tjes met betrekking tot de camping, ho tel, winkelen, eten in een restaurant, auto, enz. Spaans op reis: Aanvang: donderdag 13 februari van 20.35-22.05 uur. Docent: mevrouw A. Smits. Cursusadres: ge bouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aan tal lessen: 10 van 1,5 uur. Cursusprijs: f 105,- (stencilkosten f 15,- via docent). Italiaans op reis: Aanvang: woensdag 12 februari 1997 van 20.35-22.05 uur. Docent: mevrouw M. Goedhart. Cursusadres: gebouw Orlando, Di Lassostraat 65. Aantal lessen: 10 van 1,5 uur. Cursusprijs: f 105,- (boek via do cent). Rectificatie: Het boek dat voor aanvang van de cur sus "Leeskring Nederlandse boeken ge lezen moeten worden is "Cirkel in het gras" van Oek de Jong en niet "De tra nen der Acacia's van W.F. Hermans. Inlichtingen en inschrijving bij de -Volks universiteit Soest/Soesterberg, Di Las sostraat 65, tel. 6022195. Kantoor geo pend: maandag van 13.00-16.00 uur; dinsdag, woensdag en donderdag van 10.00-13.00 uur. WONING- EN PROJECTSTOFFERING Burgemeester Grothestraat 28-30 3761 CM Soest Telefoon: 035 - 602 09 73 Fax: 035 - 602 67 55 stichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 602 8132 Alle bac-bac manden die in de Wereld winkel worden verkocht, worden door producenten gemaakt die bij de St, Anne-coöperatie in Sorsogon in India zijn aangesloten. Deze coöperatie wordt door een vrouw geleid. Een groot aan tal families is lid. De belangrijkste vorm van inkomsten is landbouw. De families bezitten geen eigen stuk grond maar werken op het land van een landheer. De betaling van de pacht geschiedt meestal met een afgesproken hoeveel heid rijst. Hoe groter de oogst is, hoe meer rijst voor de verbouwer overblijft. Het meeste werk op het land wordt door de mannen gedaan; de vrouwen helpen wel mee bij het planten van de rijst. Van januari tot september is er op het land niet veel te doen. Juist in deze pe riode proberen de families geld te ver dienen met de productie van bac-bac manden. Bac-bac is gedroogd blad van de Albaca. Deze boom lijkt op een bananenboom. De mannen zoeken ge schikte bladeren en plukken ze. Tevens maken zij de metalen versteviging voor de hoeken van de manden. Het eigen lijke vlechten van de manden geschiedt thuis. Men maakt van de bladeren repen en vlecht daarmee de manden. Bac-bac is heel geschikt om mee te vlechten; de hele familie, ook de kinde ren, vlecht mee. Het vormen van de manden, dus het buigen en inzomen van de metalen randen, wordt door de man nen en vrouwen meestal in de werk plaats van de coöperatie gedaan. De manden of dozen zijn zeer geschikt voor het verpakken van een geschenken pakket. Ook als geschenkverpakking voor f of 2 wijnflessen zijn ze zeer ge schikt. In verschillende uitvoeringen De winkel is dagelijks, behalve maan dag, geopend van 09.30 tot 17.00 uur, maar in verband met de feestdagen in december ook op maandag van 13.00 tot 17.00 uur. Selby jOp de helft van he (wedstrijd verloren 1 op dit moment. I xlrie moest Selby jHoevelaken 2. Ht jvende keer uit: 8- dat de titel de ba ontgaan. Woensdag 11 december Jeugdtheaterwerkplaats Alkmaar speelt de vrolijke voorstelling "Eksterogen". Jan en zijn opa lopen weg. Ze moeten de nacht zien door te komen op een dak. Daar krijgen ze gezelschap van Gremio Callas, een ekster die kan spre ken. Met lastige vragen en mooie beloftes verleidt hij hen tot de reis naar het Einde van Niks. Ze komen in hun eigen verleden en toekomst terecht. Het dak is hoog, de meisjes zijn mooi, maar de weg terug is lastig. "Eksterogen" is een vrolijke naïeve voor stelling voor iedereen vanaf 6 jaar. Aan vang: 14.00 uur. De toegang is f 7,50 (kinderen) en f 10,- (volwassenen). jSmeeing/BDC t)ames 1 - UHV/DS - heren 1 20-22; Fort HVN/Attilla - dame •A jeugd - HVN/At Jjeugd - UHV/DSO |jes C jeugd 8-11; Cj 110-7. Woensdag 4 december Sinterklaasverhalen Een dag voor het grote Sinterklaasfeest komt in het theater van C-drie de verhalenvertelster Inge Stuyf een aantal spannende Sinterklaasverhalen vertel len. Alle kinderen vanaf 3 jaar zijn van harte welkom. Aanvang: 14.00 uur. Toegang is f 7,50 (kinderen) f 10,-(vol wassenen). Donderdag 12 december Het multiculturele theater Cosmic uit Amsterdam speelt een toneelstuk over verstoorde familierelaties. In "Lust" heb ben de twee zussen Shirley en Magda een complexe relatie. Zij terroriseren elkaar en hun omgeving. Het geheim dat zij samen delen, speelt in alle lagen van hun relatie mee. De beide echtge noten rijn gefascineerd door dit geweld. Ze worden echter door de zussen geraf fineerd buiten spel gehouden. "Lust" wordt gespeeld door de actrices Mies de Heer en Paulette Smit. De mannelijke rollen worden vertolkt door Pim Vosmaer en Hidde Maas. Aanvang voorstelling: 20.15 uur. Salon Rondom de voorstelling wordt een spe ciale salon georganiseerd. Voorafgaand aan "Lust" heeft inleidster Dorothé Lucassen het over gewoonten. In het stuk spelen twee blanke actrices twee zwarte Antilliaanse vrouwen. Om zich in te leven in hun levenswijze, gewoon tes en gebruiken reisden rij af naar de Antillen. Onderwerp van gesprek rijn dan ook gewoonten herkenbare, vreem de, cultuurgebonden, familie-eigen, persoonlijke en acteur-eigen gewoonten, Aanvang salon: 19.00 uur. Wie wil deel nemen aan de salon moet dat bij reservering nadrukkelijk vermelden. Toegang voorstelling incl. salon: f 17,50/f 15,- (CJP/Pas65/VW-le- den). Selby Selby 1 - Hoevelaken 2 2 4-4; Vale Ouwe 3 - 5 Soester Bowling Winter in Warder, pentekening van Gerard Kuit. Jeugd maandag: Du Pinnekes - Bowling Bo - Spetters 5-0. Senioren maandag: Re 1; de Keien - Langen 'gens baanstoring); Boi 4-1; Lucky Loosers - d - Baanbrekers 5-0; Te 15-0. Senioren dinsdag: Gra '4-1; Dreamteam - To .Raadhuis 2 0-5; H./ Heppie Hoekers - Stra i- Naadje 4-1; B.B.- jWestra/Van Schaik heuvel - Stalenhoef 4 Paulette Smit en Mies de Heer in een scène uit "Lust". Foto: Jean van Lingen.

Soester Courant | 1996 | | pagina 16