.f En dit zijn de knallers van deze week: 499 1995 LEVENDE KERSTST Politie wil meer wijkagenten, minder noodhulp en service wnsper H00UER VUURWERI Nieuwstraat is boos op het college mrnnr 3300 Vier maanden voor Soester na mishandeling en diefstal Soestdijk: Huidige situatie beter dan voorstel college Maak van uw heerlijk avondje ook een lekker avondje el 6027493 ïFM 75e JAARGANG NO. 15 Politiek reageert sceptisch op plannen OP DE TOTALE KOLLEKTIE TRUIEN COLTRUIEN POLO'S LEDEREN JACKS 30% KORTING r\<? MODE 3 Actueel 16 Cultuur 13 Soesterberg 15 Sport Kozle beloont inzet Soesters met oorkonde Auto's opengebroken Bereidheid tot verkeersveilige) acties onder bewoners RUUD SMIT visspecialiteiten A. van der Lee .Van Breukelen 5 Vast-goed uaii 01 Voor smalle tot brede voeten VAN DOORN Clementines Cepage wijnen Vizir Futur Color VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest 1 P WINTERJASSEN vÊtr-z,- Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG WOENSDAG 4 DECEMBER 1996 Redactie en administratie T Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152 Telefax 035-6024904 Postbank 126156 De politie in het district Eemland- Noord wil al per 1 juli volgend jaar twaalf fulltime wijkagenten in dienst hebben, die inhoud moeten geven aan de wijkzorg volgens een nieuwe formule. De aanstelling van de wijkagenten gaat desnoods ten koste van de noodhulp en de serviceverlening, omdat er in de huidige en toekomstige capaciteit geen ruimte zit. Volgens districtschef E.W. Schutzmann kan er bij de noodhulp (assistentie-sur- veillance) gemakkelijk capaciteit worden vrijgemaakt om de wijkzorg te verster ken. Uit onderzoek is gebleken dat er bij de aanvragen om noodhulp in het alge meen genomen sprake is van zekere "patronen". "Tot nu toe is de politie vooral ingesteld op het verlenen van noodhulp. Als de burger ons roept ko men we, maar dat gebeurt nog te veel onder het motto 'u vraagt, wij draaien'," aldus Schutzmann, die in dat verband pleitte voor een "kritische analyse". De plannen kwamen maandagavond ter sprake in de raadscommissie Algemene Bestuurszaken (ABZ), waar de politie voor de politici een tip van de sluier over de plannen optilde. Projectleider J. van Straten schetste de voornemens aan de hand van lichtbeelden en schema's, daarbij opvallend veel gebruik makend van het jargon dat tot dusver vooral voorbehouden leek te zijn aan organisa tie-adviseurs. De plannen maken deel uit van een gi gantische operatie op regio-niveau, waarbij op 1 juli 1998 het totale aantal wijkagenten in de provincie Utrecht van 250 op 400 gebracht moet zijn. De ver sterking van de wijkzorg lijkt daarmee de nieuwste prioriteit van de politie, na de ingrijpende reorganisatie die de afge lopen jaren heeft plaatsgevonden. Vertaald naar het district Eemland- Noord (waaronder Soest valt) komt het erop neer dat het aantal wijkagenten - op dit moment zes halftimers (drie in Soest, de drie anderen in Baarn, Bunschoten en Eemnes) wordt opge krikt tot in totaal 12 fulltimers. Vanaf nu zullen alle vacatures in het district ook worden gevuld met wijkagenten, aldus Schutzmann. 'Nieuwe inzichten' De plannen zijn mede ingegeven door de "nieuwe inzichten" die de politie sinds de reorganisatie volgens Van Stra ten heeft ontwikkeld. Daarbij wordt bij voorbeeld meer gekeken naar subjec tieve onveiligheidsgevoelens en draait het veel meer om de "klant" (de burger). De politie wil de zaken in dat verband veel structureler en fundamenteler gaan aanpakken, o.a. met meer aandacht voor de nazorg en servicedesks op het bureau, en zich niet beperken tot "pleis ters plakken", maar de zelfredzaamheid van de burger bevorderen en niet zo maar opdraven als de burger maar even "piept". De wijkzorg moet dan ook gestalte krij gen in een totaal nieuwe opzet, waarbij in de wijk wordt samengewerkt met an dere instellingen (gemeente, buurtwerk, scholen, bewonersverenigirigen en par ticulieren), die elkaar tegenkomen bij een "wijksecretariaat" waar de vaste, wijkagent zichtbaar aanwezig is en "lo ket houdt" en alle relevante informatie wordt teruggekoppeld. Dat vereist o.m. een breed netwerk van contacten in de wijk. Er zou zelfs sprake kunnen zijn van bepaalde "adoptiewijken", waarmee de wijkagent-nieuwe-stijl speciale bemoeienis heeft. Handig De commissieleden reageerden aanvan kelijk nogal sceptisch op het verhaal van Van Straten en Schutzmann. Met name het "uitkleden" van de beschikbare ca paciteit voor de noodhulp riep vragen op. Meilof (GPV) stelde schamper vast dat het natuurlijk erg handig zou zijn als verkeersongelukken zich voortaan alle maal op maandagmorgen tussen tien en twaalf uur zouden voordoen, en dan nog het liefst in één en dezelfde straat, om het de politie gemakkelijk te maken. "Als u capaciteit daar weghaalt wordt het gevaarlijk," aldus Meilof, die Schutzmann vroeg hoe realistisch de plannen eigenlijk waren. Ook andere raadsleden toonden zich kritisch. Boerkoel (PvdA) wilde weten of de nieuwe wijkagenten bovenop het aantal (pas aangestelde) politiesurveil lanten kwam, hoeveel wijken er in Soest zouden komen, wat de "aanslag" bete kende voor de totale capaciteit van het korps en of de politie (nazorg) soms de rol van Slachtofferhulp wilde overne men. Joustra (BAM) vreesde dat de term "adoptiewijk" stigmatiserend zou kunnen werken en Krijger (WD) had de indruk dat het allemaal wel wat érg veel op "buurtwerk" ging lijken. Waar zit de boef? Visser (GroenLinks-PS) wilde de wijk- Een 21-jarige Soester die vorig jaar oktober met een kapotte bierfles een man in het gezicht stak, is dins dag door de Utrechtse politie rechter overeenkomstig de eis ver oordeeld tot vier maanden celstraf. Hij stond ook terecht voor diefstal. De man kreeg in een Soester café ruzie. Later bij een discotheek kwam hij zijn tegenstander weer tegen. De woorden wisseling herhaalde zich, waarbij de Soester uitgedaagd werd om met blote handen te vechten. Daarop haalde de verdachte een bierfles uit zijn jaszak. Hij sloeg hem stuk, voor de ogen van een groep omstanders, en stak met een scherf in het gezicht van de man. De officier van justitie vond dit ge weld zo ernstig, dat hij hiervoor twee maanden celstraf eiste. De overige twee maanden cel zijn voor de diefstal van geld, waardepapieren en cassettebandjes, begin dit jaar in Soest. De Soester is al eerder wegens geweld veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf waarvan zes maanden voorwaardelijk. Dinsdag werd hij bij verstek veroor deeld. HET VLEESCENTRUM Birkstraat 49 - Soest - Tel. 6012477 Varkensfiletrollade per kilo12?® Zie onze adv. op pag. 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Zuidpromenade 12 3768 EM Soest Tel.: 035 - 602 35 30 DE VUURWERKKRANT 1996 IS UIT! NIEUW: Crown collection da's pas vuurwerk! Met de meeste ervaring! Soesterbergsestraat 4 - Soest Telefoon: 602 69 00 agenten in elk geval ook in de buiten gebieden kunnen tegenkomen. Hij toonde zich onder de indruk van het organisatieschema, waarin "de klant" het middelpunt vormde, maar vroeg zich verbaasd af waar "de boef' in het plaatje zat. Wat hem betreft zou de po litie de bevolking de grootste dienst be wijzen als het Soester politiebureau aan de Dalweg weer gewoon in gebruik werd genomen. Witte (GGS) was dat roerend met hem eens. Swinkels (D66) vroeg zich wat een burger-in-nood eigenlijk anders zou moeten doen dan "piepen" naar de po litie en vond het hele verhaal veel te theoretisch. Lokker (CDA) vroeg zich af of er een werkzame structuur in de wij ken - "met al die organisaties" - zou kunnen ontstaan en stelde uiteindelijk de cruciale vraag naar de bevoegdheden van de raad, in dit verband. Met de re organisatie heeft het gemeentebestuur immers vrijwel alle mogelijkheden tot "sturing" van de politie opgeofferd - af gezien van de politiesurveillanten, die dan ook apart door de gemeente wor den betaald. Harde eis De vraag hoe realistisch de plannen zijn beantwoordde Schutzmann met een kort en bondig: "zéér realistisch". Hij maakte ook duidelijk dat het wat hem betreft geen stréven was om per 1 juli volgend jaar op de nieuwe manier aan het werk te gaan, maar een "harde eis". De nieuwe wijkagent zal volgens hem ook zeker geen "Bromsnor"-type zijn, maar eerder een "wijkmanager" die net werken tot stand brengt, geen pleisters plakt maar als een horzel-in-de-pels het hoofd gaat bieden aan structurele pro blemen in de wijk. Dat de capaciteit daarvoor ten koste moet gaan van de noodhulp stond voor hem vast. "Ik geloof er heilig in dat dat kan." Hij verzekerde de commissie ove rigens dat de politie "bij incidenten" de wijkzorg onmiddellijk zou laten vallen en zich alsnog volop aan noodhulp zou wijden. "Maar de brandweer rijdt óók geen rondjes om te kijken of er niet er gens brand uitbreekt..." Bezwaarschrift Vrij Polderland tegen AH. 'Burgerlijke Stand' bezwijkt onder hamer. Soester rekenkamer doet 't voorlopig kalmpjes aan. 'Soest moet sterkere regionale rol opeisen'. SOV presenteert zich beter dan ooit. 'Nieuw gebouw C-drie en bibliotheek wordt een verrijking van Soest.' Kerst-expositie in het Slakkenhuis. Oorlog bij Kontakt der Kontinenten. Smeeing/BDC maakt zich op voor topper. Soest boekt winst in remisie-wedstrijd. Bestuur SEC mag van leden over integratie praten. Slechte kant MHC wint van goede kant. Ondanks alle problemen die zich aan de "Soester" kant van de jumelage met Kozle voordoen wordt er door heel veel gewone Soesters heel veel goed werk verricht. De hulpverlening gaat - ook buiten de door persoon lijke tegenstellingen verscheurde en door bestuurlijke ellende geteisterde vereniging SKK - gewoon door. "Het is goed om dat nog eens hardop te zeggen," vond Jan Visser (GroenLinks-PS), die maandag avond in de raadscommissie ABZ kwam aanzetten mét een "oor konde". Hij had die meegebracht uit Kozle, waar hij onlangs - met o.a. zijn VVD-collega Bert Krijger - op bezoek was geweest bij het Centrum voor Gezinshulp, dat met veel parti culiere steun uit Soest is opgezet. Krijger had daar al een persoonlijk exemplaar in ontvangst mogen ne men. Visser bood de oorkonde, waarin de instelling uit Kozle haar erkentelijk heid overbrengt aan de gemeenschap van Soest, aan locoburgemeester Neks Blommers aan. Zij verving bur gemeester Hans de Widt, die door familieomstandigheden absent was. Volgens Blommers staat de hele ge meenteraad achter activiteiten en ini tiatieven die de burgers van Soest sti muleren om met de hulpverlening aan Kozle door te gaan. Ze zou er voor zorgen dat de oorkonde een gepast plekje kreeg in het gemeente huis. Bij het ter perse gaan van deze krant was het nog niet helemaal zeker. Maar volgens onbevestigde berich ten zouden verschillende belangen verenigingen van bewoners van Soestdijk gisteravond het gemeen tebestuur gaan vragen of de huidige sitiuatie in stand kan blijven. Dit betekent dat de afsluitingen op de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmalaan niet zouden verdwijnen. De bewoners zouden wel een aantal aanvul lende maatregelen wensen om de verkeersveiligheid te bevorderen. Met deze denkwijze is de fractie van Gemeentebelangen Groen Soest (GGS) het in elk geval eens. De partij vindt dat Op de Van Goyenlaan is vorige week een radiocassetterecorder uit een auto gestolen. Een 34-jarige vrouw deed aan gifte. Ook een 26-jarige man raakte een radio kwijt, doordat zijn wagen werd opengebroken. De diefstal werd ge pleegd op de Beatrixlaan. het voorstel van het college moet wor den verworpen, omdat de bewoners van Soestdijk veel meer kilometers moeten afleggen als het voorgestelde een richtingsverkeer wordt ingesteld. Terwijl het doorgaande verkeer zal toenemen als de aantrekkelijke route Verlengde Talmalaan-Soester Engweg-Nassaulaan- Nassauplantsoen wordt mogelijk ge maakt. GGS vindt het onnodig om negentien plateaus aan te leggen. Veel geld zou kunnen worden bespaard als de ge meente de afsluitingen in de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmal aan handhaaft en slechts een gering aan tal plateaus realiseert. De fractie denkt hierbij aan de Prins Hendriklaan, de Julianalaan, de Beetzlaan, de Nieuw- straat en de Koninginnelaan. "Voor de rest kan de huidige situatie blijven bestaan. Op die manier is het beperken van het sluipverkeer door de wijk het meest gebaat en blijft de wijk aantrekkelijk voor de kwetsbare verkeersdeelnemers," aldus GGS die wel kan instemmen met het aanpassen van de buslijn. De bewoners van de Nieuwstraat zijn kwaad op het college, omdat hun wensen voor verkeersveilige maatregelen in hun woonstraat nau welijks zijn meegenomen in het raadsvoorstel over de hoofdwegen structuur. Er bestaat zelfs bereid heid tot acties. Dit zegt R. Hilbrands die tenminste 66 van de 76 huishoudens op de Nieuw straat vertegenwobrdigde in de klank bordgroep Soestdijk. "Wat we gaan doen, durven we nog met te zeggen. We zullen ze eerst toetsen aan de praktijk, want we moeten oppassen dat ze onvei lig worden. Het worden geen agressieve, maar wel daadkrachtige acties. We den ken in ieder geval aan spandoeken over de weg om de weggebruikers op te voe den. En we zullen de media benaderen, ook Hart van Nederland van SBS6." Volgens Hilbrands en de andere straat- bewoners wordt er veel te hard gereden in de Nieuwstraat. De oplossingen die de gemeente aandraagt, zijn onvol doende om dit probleem op te lossen. Is de mening van Hilbrands en co. In het raadsvoorstel oppert het college de aanleg van vier plateaus. De bewo ners willen veel meer. Zoals zebrapaden van weedestraat 149 3761 cd soest tel. 035 - 601 52 88 Autobedrijf Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet kantoor FAXEN C0P1ERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOEST TEL 035 6014706 FAX 6026856 zie pagina SUPERIORSHOES esD" De grootste collectie verkrijgbaar bij Exclusieve schoenen sinds 1856 Utrechtsestraat 9 3811 LA Amersfoort bij de plateaus ter hoogte van de Merel- weg, de Beckeringhstraat en de Schaep- manstraat. Hilbrands: "Tussen de Beckeringhstraat en de Merelweg wo nen 22 jonge kinderen. Voor hen is er geen oversteekplaats en de auto's scheu ren voorbij." 'Chicane-model' Wat hij in het raadsvoorstel ook mist, is het zogenoemde 'chicane-model', waar bij over langere trajecten om-en-om ge parkeerd zou moeten worden op de Nieuwstraat. De verzonken parkeer havens zouden moeten worden geïnte greerd in de trottoirs. Deze maatregel zou er, volgens Hilbrands, toe leiden dat de automobilisten automatisch gas terug moeten nemen, omdat ze moeten stop pen of van rijbaan dienen te veranderen, zodra ze fietsen voor hen of tegenliggers tegenkomen. Verder hadden de Nieuw- straat-bewoners nog gevraagd om goede verlichting op zowel de rijbaan als de voetpaden. "Onze plannen zijn opgenomen in de beleidsaanbevelingen van de klankbord groep. Het bureau Arend en Smalhoud zag geen verkeerstechnische problemen, maar het college neemt ze niet over. Er zou één miljoen gulden zijn, sommige maatregelen zouden worden gecombi neerd met de vervanging van de riole ring, maar toen ik de wethouder Ten Hove gisteren (vorige week-red.) belde, zei hij ineens dat er geen geld meer is. Tijdens de inspraakavond zei hij heel wat anders. Op deze manier voel ik me Volgens de bewoners wordt er op de Nieuwstraat te hard gereden en biedt de gemeente onvoldoende oplossingen. geen gesprekspartner meer." Hilbrands heeft gisteravond tijdens de vergadering van de commissie ruimte lijke ordening gebruik gemaakt van het inspraakrecht. De trouwe lezer van de Soester Courant weet dat verslagen van vergaderingen op dinsdagavonden niet meer in de editie van de dag daarna kunnen worden opgenomen. Vorige week kondigde Hilbrands aan dat hij het publiek zou verzoeken een afkeuringsmotie te steunen voor het ge val de commissie het voorstel van het college zou overnemen. "En ik ga de voorzitter vragen de vergadering te schorsen, want het college moet zijn huiswerk overdoen," aldus Hilbrands vorige week. "We zijn ontevreden, omdat het college niet genoeg heeft geluisterd naar de be woners van de Nieuwstraat en trouwens ook de Koninginnelaan. B W gaan verder voorbij aan de essentiële instel ling van 30 kilometerzones, terwijl die juist de veiligheid van het verkeer ten goede komen. En B W gaan voorbij aan de wens om het eenrichtingsverkeer tot aan de rand van de wijk door te voe ren. De kruising van de Soester Engweg en de Waldeck Pyrmontlaan krijgt in het I college-voorstel drie routes te verwer- t ken, de Nassaulaan en het Nassauplant- J soen krijgen er door het tweerichtings-J verkeer zelfs vier te verwerken." zoet en sappig, tas 2 kg Zuid-Franse wijnen gemaakt van één druivenras RUU elders 798, per fles w Bij uw Cl000 per doos a 6 stuks pak 5 kilo normaal 3750, tijdelijk onroerend goed *0^ JL Bemiddeling Hypotheken Taxaties wij maken er meer va Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat zie pagina pasgeboren jong en on bijzondere koe met h Maak ook een wande traditioneel i kerstk tge geur e voor dames en heren Nu met 40% korting Geldig t/m 11 december 1996 Betaalbare dames- en herenmode Soesterbergsestraat 35B Tel. 035 - 602 48 83 Hij is er weer, de sfeervolle, levende Kerslslal van 't Vaar- derhoogt. Vanaf dit weekend kunt u weer genieten van de vertede rende levende have: schaj met lammei geiten met lai meren, de eiS uit het Amersfoort Dierenpark, de lama nu VRIJDAG 13, ZATERDAG 14 EN ZONDAG 15 DECEMBER DE GROTE KERSTMARKT Dorresteinweg 72b Soest, tel. 03

Soester Courant | 1996 | | pagina 1