VOORDELIG VUURWERK En dit zijn de knallers van deze week: 1995 Verkeersplan Soestdijk van tafel •KERST ARKT 'Tempel der Muzen', bakens, bruggen en vleermuisbunker in Boerenstreek Extra besparing levert sport geld op BEZORGD! ili 1=1=4 1.51 Ml 6027493 75e JAARGANG NO. 16 ^Van Kreukelen c Vast-goed Kijk op pagina 16 Inbrekers spuiten blusapparaat leeg HET VLEESCENTRUM A. van der Lee KERSTBOMEN alle maten Nieuweweg 15b Tel: 035 - 601 48 83 Soest moet 1000 paspoorten gaan vervangen Jonge Baarnaars trekken spoor van vernielingen Cepage wijnen Bij uw Cl000 QQOft per doos a 6 stuks Vizir Futur Color VAN DE GRAAF Zuidpromenade 6 - Soest Clementines Kunstopdracht voor Nout Visser 3 Actueel 7 Actueel 15 Soesterberg 17 Sport Storm van protest wijkbewoners lijkt effectief (WOENSDAG 11 DECEMBER 1996) Auto vernield Hogere investering mogelijk bij bezuinigingen boven twee ton KLAREN 7.Jac. de Bruin Ny t.o. winkelcentrum Soest-Zuid ALLEN KAMP PELSWEG 1 SOEST - TELEFOON 035 - 6012857 zie pagina D Geef Brink maar de ruimte Kantoorinrichters voor een kompleet karftoor FAXEN C0PIERS MEUBELEN ETC. NIJVERHEIDSWEG 9, 3762 EP SOES! IEL 035 6014706 FAX 6026856 een soort "zonnetempel" worden ge plaatst ("Tempel der Muzen" genaamd), die omgeven moet worden met negen op sokkels geplaatste bronzen beeldjes - rondom een centraal bronzen beeld -1 die de muzen gaan voorstellen. Op de rondweg door de wijk komen op be paalde punten vier bakens te staan, die in zekere zin verbinding hebben met de tempel. De vier bakens zijn: Zonne beeld, Maanbeeld, Sterrenbeeld en We reldbeeld. Verder komen er in de wijk drie brug gen, zo is de bedoeling, en een "vleer muisbunker". Eigenlijk hadden dat er twee moeten worden, maar op het vol ledige ontwerp wordt wegens gebrek aan budget enigszins beknibbeld, of schoon de commissie Beeldende Kunst het College heeft geadviseerd om het budget te verruimen. Mogelijk is de pro vincie bereid één vleermuisbunker te fi nancieren, evenals het zgn. "spanten beeld", dat in het kleine plantsoen komt te staan en waarvan het de bedoeling is dat het op den duur zal vergaan (het materiaal is hout), waarna de begroeiing het kunstwerk als het ware voortzet. Het onderhoud van het spantenbeeld komt voor een deel voor rekening van de af deling Groen. Twee "duiventillen" zijn vooralsnog geschrapt. Sponsors gezocht De meeste objecten worden bekostigd uit het fonds Kunstaankopen, waarin voor deze kunstopdracht nog 177.000 gulden beschikbaar is. Voor enkele on derdelen - de bronzen beelden bijvoor beeld - worden sponsors geworven en de drie bruggen kunnen betaald worden uit de reservering voor de infrastructuur. Lukt het Nout Visser niet om sponsors De medewerkers van de ijsvereniging Peters Baan zetten 's winters het weiland naast hun clubgebouw onder water in de hoop dat Moeder Natuur er ijs van maakt. Onbekenden gaven donderdag nacht het verkeerde voorbeeld door een blusapparaat leeg te spuiten in de kan- tineaan de Eemweg. Birkstraat 49 - Soest - Tel 6012477 Varkenshaas per kilo18?° Dikke riblappen per kilo Zie onze adv. op pag; 2 Altijd kwaliteit en betaalbaar Autobedrijf hl I nucn Officieel Citroën-dealer Kerkstraat 58 Soest - tel. 601 25 00 Zie pag. 2 De "Tempel der Muzen" - een soort Stonehenge-achtige opstelling - zoals kunstenaar Nout Visser voor de Boeren- streek heeft bedacht. te vinden voor zijn muzen, dan zal waar schijnlijk de eerste vleermuisbunke^ sneuvelen. De tweede vleermuisbunker moet, mede op advies van de commissie Beel dende Kunst, voorlopig maar niet door gaan, omdat die misschien verstorend werkt op de Tempel der Muzen en een van de bakens (het Maanbeeld). De "duiventillen" zijn geschrapt omdat ze het Zonnebeeld verstoren, volgens de experts, en omdat de gekozen locatie toch eigenlijk te klein is. De subsidie bij de provincie (f 60.000,- voor het spantenbeeld en één vleermuis- bunker) kan pas worden aangevraagd als B. en W. het definitieve plan hebben vastgesteld. Daarvoor moet Visser eerst de schetsen uitwerken en een definitieve begroting inleveren. 'Totaalconcept' De kunstenaar heeft zijn schetsontwerp in nauwe samenspraak met de coördinatiegroep Boerenstreek ge maakt. Daarin zitten ambtenaren van Groen en Milieu en van Planologie en Bouwen, plus vertegenwoordigers van de commissie Beeldende Kunst. Vol gens het advies heeft Nout Visser een "totaalconcept" gepresenteerd vanuit de stellingname dat de ontwerpen duidelijk herkenbaar moeten zijn als beeldende kunst en "contrastrijk" in de wijk aan wezig moeten zijn. "Daar waar de architectuur vooral hori zontale, verticale en diagonale lijnen laat zien, wordt in de kunst het contrast be reikt door het materiaal (steen en staal), de kleurstelling (felle elementaire kleu ren) en vooral het gebruik van gebogen lijnen." De kunstenaar heeft gekozen voor kunsttoepassing in het hart van het gebied, vanwaar het als het ware in de wijk "uitstraalt", aldus het advies. Voor 30 april volgend jaar moet Soest de burgers die in de periode aprii-juni 1996 een paspoort hebben aangeschaft opsporen. Het gaat om ca. 1000 paspoorten, die ("mogelijk") een defect vertonen in het laminaat. Het manco kwam enige tijd geleden aan het licht, toen bij het oprollen van een bende mensensmokkelaars vervalste paspoorten werden ont dekt. Hoewel na de geruchtmakende paspoort-affaire vrijwel iedereen overtuigd was van de "onvervals- baarheid" van de documenten bleken ze met wat handigheid toch simpel te vervalsen. Staatssecretaris Kohnstam van Bin nenlandse Zaken heeft de gemeenten ingelicht over de mogelijke defecten aan het laminaat (het laagje folie). Als dat defect is kan de "oplich tende" achtergrond en het motief in het laminaat niet waargenomen wor den. De 1000 paspoorten die vorig jaar tussen april en juni zijn uitgegeven in Soest moeten nu gecontroleerd en eventueel vervangen worden. Daar krijgen de gemeenten overigens geen geld voor van het rijk, terwijl ze wél de leges moeten teruggeven en de pasfoto's moeten vergoeden. Maar ja, de staatssecretaris "stelt het op prijs", zoals dat heet, als de ge meente haar medewerking verleent aan de uitvoering van de controle, en dan moet dat dus maar gebeuren... Twee Baarnaars, van 14 en 15 jaar, zijn zondagmorgen om vier uur aan gehouden nadat ze in Soest een spoor van vernielingen hadden ge trokken. Op de Veldweg en de Parklaan gooi den ze ruiten in van auto's en verniel den ze buitenspiegels, ruitenwissers, sierstrippen en de verlichting. Ook gooiden ze een groene PTT-bus door het raam van een voordeur van een woning aan de Parklaan. Op de Veldweg besmeurden ze een wagen met zand en legden ze een biels uit een tuin op het midden van de rij baan. De gealarmeerde politie kon net op tijd remmen voor de biels. Het jeugdige tweetal 'molde' verder drie buitenlampen op de Prins Bern- hardlaan, een tuinlamp op de Anna Paulownalaan en leefden zich uit op onder meer een erfafscheiding op de Kuipers Rietberghof. Een van hen werd door de politie aangehouden op de Kerkstraat. Iets verderop, op de Torenstraat, werd de andere vandaal in de kraag gegrepen. Na verhoor en het opmaken van pro ces-verbaal mochten de Baarnaars naar huis. Een politiewoordvoerster kon niet zeggen waarom de twee midden in de nacht in Soest ronddoolden. "Het is begonnen met baldadigheid en daarna werd het van kwaad tot er ger." De totale schade, die het twee tal aanrichtte, is niet bekend, maar loopt ongetwijfeld in de duizenden guldens. Geprobeerd zal worden de schade te verhalen via de WA-verze- kering van de ouders van de minder jarigen. Zuid-Franse wijnen gemaakt van één druivenras elders 798, per fles V - 1f ,iïV<-irf'-Mi: pak 5 kilo normaal 3750, tijdelijk zoet en sappig, tas 2 kg Wilskracht doorslag bij Smeeing/BDC. Hoofdbrekens breken Stam/SoVoCo op. Vormcrisis Red Stars bezworen met teamzege. Hockeysters bereiken middenmoot. Abonnement: Soest/Soesterberg per halfjaar f 15,- Buiten Soest f 30,- Losse nummers 85 ct. Gecontr. opl. 11.700 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Politiebureau dag en nacht open. Huzaren Dumo naar Bosnië. St. Nicolaasfeest in De Drie Eiken. Avondvluchten van helicopters. Weinig 'pijn' op Konings- wegroute. Nieuwe inspraakvorm ter discussie. Minimabeleid blijft kwestie van punten en komma's. Automobilist als een toeter. Museum werkt aan professionalisering. Redactie en administratie: Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 035-6014152* Telefax 035-6024904 Postbank 126156 ..v. Het verkeersplan voor Soestdijk is van tafel geveegd. Dit gebeurde vo rige week dinsdag na een storm van protesten van de meeste wijkbewo ners en nadat bleek dat het 'wan kele' raadsvoorstel waarschijnlijk niet op een politieke meerderheid kan leunen. De besluitvorming is opgeschort tot januari, zodat het college nieuwe ideeën kan beden ken. Om uitstel was gevraagd door R. Hilbrands, verkleed als Sint-Nicolaas, van de Nieuwstraat. Zijn voorzet werd ingekopt door de WD. "We kunnen dit niet doordrukken als er geen maat schappelijke haalbaarheid is," aldus de liberale fractievoorzitter Bert Krijger na ruim twee uur discussie over Soestdijk. Hij bedacht om kwart voor twaalf 's nachts dat het beter is volgende maand over een aangepast plan te praten. Burgemeester en wethouders zullen zich bij de nieuwe planvorming waarschijn lijk laten leiden door de wens van de burgers in Soestdijk. Zij willen de hui dige situatie handhaven en alleen op de Nieuwstraat, de Koninginnelaan en eventueel de Beetzlaan aanvullende verkeersremmende maatregelen treffen. Dit houdt in dat de afsluitingen op de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan in stand moeten worden gehouden. Belangengroepen van de Nassaulaan, de Verlengde Talmalaan, de Nieuwstraat, de Schrikslaan, de Prinsenhof, de Waldeck Pyrmontlaan, de bewoners- vereniging 't Hart en de Fietsersbond ENFB hebben dit het college per brief gevraagd. De eis werd tijdens de verga dering van de commissie verkeer onder streept door dertien insprekers die lou ter applaus oogstten bij de ongeveer negentig aanwezige Soestdijkers. Op de Sweelinckstraat is een onbekende over het dak van een auto gelopen. Dit moet in de nacht van zondag op maan dag zijn gebeurd. Aangifte van de ver nieling werd gedaan door een 56-jarige Soester. Twijfel De burgers worden gesteund door GGS, D66, GL/PS en GPV/SGP/ RPF die gezamenlijk acht van de 27 ze tels hebben. Op grond van het massale verzet tegen het raadsvoorstel is de coa litie-fractie van de PvdA gaan twijfelen. Tot vorige week hadden de sociaal-de mocraten zich telkens uitgesproken voor een open-Soestdijk. Fractievoorzitter Kees Boerkoel gaf dinsdag te kennen dat hij nader overleg in zijn fractie wenst. Twijfel is er ook bij de BAM. Het CDA was de enige fractie die op het standpunt bleef staan, dat de wijk Soestdijk weer 'open' moet. Omdat, al dus Bart Krol, het CDA in het verkiezingsprogramma heeft gezegd dat het voor een open-Soestdijk was. Om geen politieke onduidelijkheid te schep pen, blijft de fractie dit standpunt hul digen. Volgens Krol gaan de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmal aan er met het college-voorstel op ach teruit, maar wordt de wijk er in totali teit beter van. Toename verkeer Deze mening deelt de overgrote meer derheid van de wijkbewoners niet. Met eenrichtingsverkeer komt volgens hen de verkeersveiligheid, voor met name fietsers, onder druk te staan. Een richtingsverkeer betekent tevens dat de bewoners grote afstanden moeten om rijden om uit de wijk te komen. Terwijl het doorgaande verkeer volgens het col lege-plan enkele snelle routes tot zijn beschikking krijgt, zoals van west naar oost de route Verlengde Talmalaan - Soester Engweg - Nassaulaan - Nassauplantsoen. Hierdoor is een toe name van het verkeer in de wijk te ver wachten en dat was nu net niet de be doeling. De bewoners willen daarom dat de 700.000 gulden, die het college voor de maatregelen vraagt, worden besteed aan voorzieningen in de Nieuwstraat, de Koninginnelaan en de Beetzlaan. In deze drukke straten is volgens hen wél behoefte aan verkeersremmende maat regelen die de verkeersveiligheid vergro ten. De gemeente gaat op verzoek van de PvdA-fractie bekijken of er meer dan 5,5 miljoen gulden kan worden geïnvesteerd in de clustering van sportaccommodaties. Dit zou vol gens Kees Boerkoel kunnen als de integratie van de voetbalverenigin gen extra besparingen oplevert. De gemeente krijgt de komende jaren aanzienlijk minder geld van het rijk. Daarom moet ook op lokaal niveau de broekriem wat strakker. Een van de ge volgen hiervan is dat op de uitgaven voor de sport vanaf 1998 elk jaar 200.000 gulden dient te worden bezui nigd. Om dit te bereiken, wordt het sportpark Koningsweg opgeofferd en krijgen de gebruikers ervan een vervan gende accommodatie op een bestaande sportlocatie. Om deze verhuizingen en noodzakelijke nieuwbouw te realiseren, is 5,5 miljoen gulden beschikbaar, maar volgens berekeningen van de Heidemij kosten de tot nu toe uitgewerkte model len veel meer geld. Ook als de onlangs geopperde integra tie van drie voetbalclubs (SEC, Soest en WZ'49) doorgaat, is 5,5 miljoen gul den waarschijnlijk niet voldoende. Dit meent Kees Boerkoel en daarom heeft de sociaal-democraat het volgende be dacht. "Je kunt ook gevoeglijk aannemen dat je meer dan twee ton bezuinigt als de integratie doorgaat. Deze extra op brengst kun je kapitaliseren en als extra investering aanwenden." Dezelfde methode wordt volgens Boer koel gehanteerd bij C-drie en de Stich ting Openbare Bibliotheek die in het kader van de bezuinigingen straks sa men onder één dak aan de Willaert- straat komen. Voor elke 25.000 gulden die structureel extra wordt bezuinigd, zou ongeveer 300.000 gulden extra geïnvesteerd kun nen worden. De exacte bedragen en percentages moeten nog door de afde ling financiën van de gemeente worden berekend, maar het college heeft be loofd dat de suggestie van Boerkoel wordt meegenomen in het onderzoek. Volgens de fractievoorzitter van de PvdA krijgt het college hiermee meer ruimte om door te gaan op de ingesla gen weg en de integratie van de clubs aantrekkelijker te maken. Want zonder extra investering in de clustering en de integratie is het waarschijnlijk niet mo gelijk om de voetbalaccommodaties te verbeteren en dit is juist de belangrijk ste voorwaarde die de drie voetbalclubs hebben gesteld. "Als je niets hebt te bie den, blijft het bij praten, daarom ver dient dit een nauwkeurig onderzoek," aldus Boerkoel. De T-splitsing Birkstraat- Vondellaan zal worden omgelegd, zo blijkt uit de verkeersplannen voor de Koningsweg route. Foto: Herman van Dam Opmerkelijk was dat dinsdagavond niet werd ingesproken door bewoners van de Korte Bergstraat/Hellingweg, waar en kele jaren geleden eenrichtingsverkeer werd ingesteld om het sluipverkeer, dat oorspronkelijk over de Waldeck Pyrmontlaan en de Verlengde Talmal aan reed, deels een halt toe te roepen. Zij hebben sinds de afsluitingen in Soestdijk werden gerealiseerd, voortdu rend geroepen dat de 'pijn' moest wor den verdeeld en dat de wijk weer 'open' moest. Tot dinsdag zag het ernaar uit dat zij hun zin zouden krijgen, maar het zou wel zo eens kunnen zijn dat zij in de volgende vergadering weer komen in spreken. (Meer over de hoofdwegenstructuur op pagina 3). Bemiddeling Hypotheken Taxaties Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Burg. Grothestraat 54 zie pagina 3 JUBILEUM 't Vaarderhoogt Zie onze advertentie op pagina 10 fa... (zie pag. 8 in dit blad) Het College van B. en W. is vorige week akkoord gegaan met de con cept-opdracht voor de kunstzinnige aankleding van de Boerenstreek. De Haagse kunstenaar Nout Visser heeft daarvoor een schetsplan inge diend; hij mag dat gaan omwerken naar een definitief voorstel. Visser heeft voor de Boerenstreek - Soests nieuwste en "ecologische" woon wijk, die langzamerhand wordt vol gebouwd - een ambitieus plan inge diend. In het midden van de wijk moet

Soester Courant | 1996 | | pagina 1