749,- flO,- Danscentrum Gerla W rap 15?5 Weinig 'pijn' op Koningsweg-route Minimabeleid in Soest blijft een kwestie van punten en komma's SPOEDCmSUSXSn Nieuwe inspraakvorm ter discussie lanas speciaalvlaai 1 J.95 6027493 Hazelnootvlaai Politiek wil 'overbrugging' bijstand niet kwijtschelden hy EN iACTUEEL i PAGINA 2 LANBOD ONTWIKKELEN EN AFDRUKKEN ALLE FILMS ATi VANBETER 5 - 602 06 44 WOENSDAG 11 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 3 Raadsfracties in grote lijnen akkoord met voorstel collége v»gSÈÊS»mlami*m WMÊmmÊ&ÊHHBBm Commentaar Gezichtsverlies KLAREN KLAREN SS Veel kritiek op 'oubollige' tekst onze beroemde vlees- en visspecialiteiten? Onze fondue-en gourmetmogelijkheden? Het blijft genieten! Zware vuurwerkbom ontploft bij flat Albert Cuyplaan 198b Soest Leer in 15 lessen nog voor de zomer dansen. Aanvang cursus; zondag 12 januari. INFORMATIE-INSCHRIJVING Evaluatie is nodig na mislukken klankbordprocedure V. Weedestraat 46 Soest - tel: 6021059 Aanbiedingen t/m a.s. zaterdag: Uitkeringsdatum verschuift Automobilist als een toeter iVJJA m 8.00 - 17.00 13.30 uur re aanbiedingen, 1 uur service en APS. i U.G- n garantie én2jaar tract, hartverwarmend Het voorstel dat het college heeft gelanceerd voor de zogenoemde Koningsweg-route is in grote lijnen akkoord bevonden door de com missie verkeer. Met vermoedelijk een klein aantal aanpassingen zal het plan daarom worden goedge keurd als de gemeenteraad op don derdag 19 december zijn eindoor deel geeft. De politici stemden vorige week dinsdagavond ook in met een onder- 'Een afgang voor het college', riep ie mand dinsdagavond, toen het verkeers plan voor Soestdijk door een groot aan tal belangengroepen van bewoners on der de straatstenen werd geveegd. Het verkeersplan, waarover deze maand niet zal worden gestemd, omdat op ini tiatief van de VVD de besluitvorming over een 'open Soestdijk' is uitgesteld. Gezichtsverlies voor het college? Feitelijk heeft het college niets anders gedaan dan wat de gemeenteraad hem in december 1993 opdroeg: een plan voorbereiden, waarbij de afsluitingen op de Verlengde Talmalaan en de Waldeck Pyrmontlaan zouden verdwij nen. Ruim zes jaar lang wordt er al gesteg geld over de verkeerssituatie in Soest- dijk-Oost. Eerst eisten de bewoners van de Waldeck Pyrmontlaan een afsluiting om hetsluipverkeer te weren. Die kwam er, maar de automobilisten vonden toen de Verlengde Talmalaan, waarop de be woners van deze laan hun stem verhie ven en ook een afsluiting afdwongen. Niet veel later waren de poppen aan het dansen op de Prinsenhof, waar de vuil containers op de rijbaan werden 'gemo biliseerd' om de automobilisten, die daar niets hadden te zoeken, te weren. De gemeente paste de afsluiting aan, zodat het doorgaande verkeer ook uit de Prinsenhof (en de Schrikslaan) werd geweerd. En toen waren de bewoners van de Korte Bergstraat en de Helling- weg aan de beurt. Hun bezwaren, soms op het randje van het onfatsoenlijke geuit, waren begrijpelijk, omdat zij de dupe werden van de ad hoc-beslissingen van de gemeente. Drie jaar nadat de eerste verkeerswe- rende maatregel was uitgevoerd, werd ook de situatie op de Korte Bergstraat/ Hellingweg gewijzigd. Door eenrich tingsverkeer (behalve voor de bussen van Midnet) in te stellen en twee onno zele versmallingen aan te leggen. Te vens werd besloten, in december '93, dat de wijk weer 'open' moest, zodra er een totaal verkeersplan voor Soest zou zijn ontwikkeld. Het heeft drie jaar geduurd, voordat het zover was. Tientallen kilo's papier zijn er aan versleten, honderden liters inkt zijn inmiddels opgedroogd. Tiendui zenden belastingguldens zijn er aan ge spendeerd. Het gemeentelijk archief puilt uit van de kentekennummer- onderzoeken, verkeerstellingen, snel heidsmetingen, rapporten, verslagen, notities en sinds kort ook burgerlijke beleidsaanbevelingen, waarvan het laat ste ongeveer net zoveel waarde heeft als een snelweg zonder bestrating. Want, wat blijkt, ondanks de 'consen sus', die in de burgerlijke beleids aanbevelingen op schrift wordt beju beld, willen verreweg de meeste bewo ners dat de huidige situatie blijft ge handhaafd. Verder dan maatregelen op onder meer de Nieuwstraat en de Koninginnelaan, om de verkeersveilig heid te verbeteren, willen ze niet en zijn in hun ogen niet nodig. Kan het ge meentebestuur daaraan tegemoet ko men, zonder een nederlaag te lijden? Ja. Het politieke steekspel over de vraag of er nu wel of niet is besloten dat de af sluitingen moeten verdwijnen, doet niet ter zake. Van de Structuurvisie (1992) wordt ook telkens afgeweken als dit de politici zo uitkomt. Jan Visser van GL/ PS heeft natuurlijk niet altijd gelijk, maar heeft het in dit geval bij het rechte eind als hij zegt dat het gemeentebe stuur moet durven toegeven als het een fout heeft gemaakt. Of Visser dit zei omdat er negentig burgers op de tribune zaten of omdat hij het echt meent (zijn fractie was in '93 tegen een open Soest dijk, maar als wethouder stemde hij destijds vóór), is evenmin belangrijk. De verkeersproblematiek mag niet ver worden tot een spel, waarbij politieke winst de inzet is. Alleen de burgers mo gen als winnaar uit de 'bus' komen. Maar daarom verliest het gemeentebe stuur nog niet. Alleen als het vasthoudt aan een plan, dat politiek wel, maar maatschappelijk niet aanvaardbaar is, lijdt het gezichtsverlies. zoek naar de haalbaarheid van een tun nel onder de spoorwegovergang bij NS- station Soest-Zuid. Behalve dat de ge meente hierover met de Nederlandse Spoorwegen en het rijk gaat praten, moet ze de omwonenden bij de even tuele planvorming betrekken. Hiermee wordt tegemoet gekomen aan de wens van deze groep burgers die niet meer hoeft te vrezen dat er woningen en tui nen moeten worden opgeofferd indien besloten wordt een tunnel te graven. De tunnel is voor het CDA alleen bespreek baar als het rijk over de brug komt. Vol gens het college maakt de gemeente een goede kans op een fikse subsidie. De WD heeft sowieso veel geld over voor een oplossing van hét knelpunt op de Koningsweg-route. Vreemd vinden de buurtbewoners het dat de gemeente pas na de beraadsla gingen in de klankbordgroep liet weten dat de voorgestelde busbaan niet naast de bestaande rijbaan kan worden aan gelegd, omdat de overweg niet mag worden verbreed. Als dit aan de klankbordgroep was gemeld, zouden de vertegenwoordigers van de buurtbewo ners niet allerlei 'onmogelijke' voorstel len hebben bedacht. Compromissen Hoewel het raadsvoorstel niet uit unanimiteit, maar uit compromissen is ontstaan, ligt er niet veel 'pijn' langs de route van de Biltseweg naar de Birkstraat. Behalve dan bij het Comité Koningsweg en De Veenbes. Namens deze verenigde bewoners keerde A.W.F. van Nues zich nogmaals tegen het raads besluit van maart 1996, waarin de Koningsweg het stempel kreeg van hoofdslagader. Dit raadsbesluit was het uitgangspunt van het voorstel dat nu op tafel ligt. Ook op de Soesterbergsestraat (me vrouw Walter) en de Heideweg (C. van Tussen de Nieuwstraat en het Nieuwer- hoekplein is het vrijwel altijd druk op de Koninginnelaan. Maatregelen zijn no dig, vinden veel (buurt-)bewoners. Foto: Herman van Dam Dusseldorp) heerst enige vrees. Deze twee Soesters voorspellen dat ze (nog) meer verkeer door hun straat krijgen. Hun angst is gebaseerd op de aangekon digde maatregel dat het verkeer uit Amersfoort niet langer linksaf de Bartolottilaan kan inrijden. Dit (sluip- )verkeer moet straks via de Vondelaan op de Soesterbergsestraat zien te ko men. "Al die mensen bij wie ik niet voorbij mag rijden, rijden straks wel bij mij voorbij," aldus mevrouw Walter die opmerkte dat het verkeer op de Soesterbergsestraat toch al is toegeno men sinds de opening van de A28. Van Dusseldorp vroeg om een voorziening die het onmogelijk maakt voor automo bilisten om vanaf de Soesterbergsestraat de Heideweg in te rijden. Gebeurt dit niet, dan voorziet hij dat veel automo bilisten zich een weg banen door de Heideweg om in Overhees te komen of om via de Wieksloterweg de Biltseweg op te duiken. Het college zal zich hierover en over een aantal andere aspecten nog eens buigen, voordat de raad op 19 december een besluit neemt Maar dat er overeenstem ming wordt bereikt, is wel duidelijk, zo mag na de vergadering van de commis sie verkeer worden vastgesteld. Dit be tekent onder meer dat de T-kruising Birkstraat/Vondellaan wordt omgelegd. Nu is het nog zo dat het verkeer vanuit Amersfoort linksaf de Vondellaan in slaat. In de nieuwe situatie wordt de T- aansluiting omgedraaid, zodat de route Birkstraat-Vondellaan de rechtdoor- gaande rijrichting wordt. onroerend goed ♦Bemiddeling Hypotheken VERKOCHT SOESTERBERG I Gen. Winkelmanstraat 9 onroerend goed AwBemiddeling Hypotheken Taxaties Te koop gevraagd: Hoekhuis of helft van een dubbel, om geving Soest-Zuid. Koopprijs ca. f 400.000,-. Te koop gevraagd: Vrijstaand of helft van een dubbel, om geving Soestdijk of Baarn. Koopprijs ca. f 450.000,- tot f 550.000,-. Te koop gevraagd: Vrijstaand vooroorlogs met garage en flinke tuin, omgeving Soest-Hilversum. Koopprijs ca. f 400.000,-. Te koop gevraagd: (semi) Bungalow of ruim appartement, omgeving Soest-Baarn. Koopprijs ca. f 450.000,-. Te koop gevraagd: Vrijstaande villa met grote tuin, bij voor keur met rieten kap, omgeving Soest- Zuid, Baarn, Lage Vuursche. Koopprijs ca. f 1.100.000,-. Te koop gevraagd: Vooroorlogse vrijstaande villa omgeving Soestdijk, bij voorkeur in oorspronkelijke staat. Koopprijs ca. f 700.000,-. Wij maken er meer van! Ook 's avonds en in 't weekend Vrijdag 13 december is ons kantoor gesloten. Burg. Grothestraat 54 Hoewel over de "impact" van het stuk de laatste woorden nog niet ge sproken zijn, zal de gemeenteraad deze maand vermoedelijk zonderal te veel wijzigingen de notitie over het minimabeleid vaststellen. Bij de behandeling in de commissie Mi lieu/Sociale Zaken leverde het vo rige week echter nog een aanzien lijke hoeveelheid stof voor discus^ sie. Met name van de zijde van het Comité Vrouwen in de Bijstand - feitelijk de enige organisatie van rechtstreeks "be trokkenen" - was gedetailleerde kritiek te vernemen. Namens het comité le verde Olga Duijm uitvoerig commentaar op de verschillende aspecten die in de notitie aan de orde worden gesteld. Te vreden was ze niet, en zeker niet over de soms wat "oubollige" tekst in het stuk, waarin het gemeentelijk minimabeleid voor 1997 en verdere jaren wordt uit- stippeld. Duijm viel bijvoorbeeld over de zin snede "Is het hier eigenlijk wel zo'n pro bleem?". Of er nu één of honderd huis houdens van een minimuminkomen moet leven maakt niet uit, vond ze. Ver der had ze bezwaar tegen een opmer king over "calculerende burgers" in re latie tot de minima, omdat daarin een insinuatie doorklonk die haar allerminst beviel. "Calculerende burgers vind je bij alle inkomensgroepen," aldus Olga Duijm, "en alle lagen van de bevolking." Ook de inkomensplaatjes die als voor beeld in het stuk waren opgenomen klopten niet, stelde ze vast. Ze had daar naast nog een groot aantal kanttekenin gen bij de verschillende onderdelen van het beleid. Zo constateerde ze dat aan vragen voor bijzondere bijstand dikwijls al van tevoren worden ontmoedigd of afgewezen door de ambtenaren van de sociale dienst ("Heeft u dat nu écht wel nodig?...") en dat er vaak niets op schrift wordt gezet. Het invullen van formulie ren is voor iedere "klant" ook altijd weer een probleem en wat de individuele ambtenaar onder een "coulant" beleid verstaat wil ook nog wel eens verschil len. Daarnaast pleitte ze o.a. voor een roya lere toepassing van de stimulerings premie-regeling zonder dat dat onmid dellijk als inkomen wordt aangemerkt (omdat de minima er dan opeens finan cieel op achteruit gaan), voor uitbrei ding van de kinderopvang, betere voor lichting over het zgn. reductiefonds, na der onderzoek naar schulp-hulpverle- ning en een eenvoudiger procedure voor het kwijtschelden van belastingen etc. als er in de situatie van de betrokkene toch niets veranderd is. Soest welvarend? Ook de commissie zelf bleek de notitie tot op de komma's en de punten te heb ben doorgevlooid en ging er - ondanks het feit dat Ajax op de tv voetbalde, zoals wethouder Ries van Logtenstein aan het begin al langs z'n neus weg had opgemerkt - eens uitgebreid voor zitten. De kritische opmerkingen van Olga Duijm over de tekst vonden bijval bij de oppositiefracties Gemeentebelangen (Gerard van den Deijssel), GroenLinks BAR, GRILL RESTAURANT Kado-suggestie: 't Luykje dinerboni STEENHQFFSTRAAT 47 SOEST 035-601 8252 (Nel Koster) en D66 (Mieke Swinkels). De laatste maakte bijvoorbeeld bezwaar tegen de constatering dat Soest een "welvarend" dorp is, omdat dat blijkbaar niet voor iedereen geldt, en zelfs PvdA- fractievoorzitter Kees Boerkoel vond de notitie te veel op'afstand geschreven. Hij deed het College daarom dé suggestie een volgend stuk maar door de minima zelf te laten schrijven. Besseline Gerritse (CDA) had minder moeite met het stuk, maar vroeg wel aandacht voor de voorlichting over ver schillende toeslagen- en reductie mogelijkheden. Volgens haar hebben met name ouderen nog veel schroom om daar een beroep op te doen. "Jon geren weten de weg wel," aldus Gerritse, die vond dat alleen een foldertje onvol doende was. "Daar hoort een praatje bij." Snelle kabelkrant Teeke Glastra (BAM) vond de hele no titie "oubollig" en moeilijk te lezen. Hij pleitte voor uitbreiding van het aantal seniorenvoorlichters (nu nog maar drie) en stelde vast dat de voorlichting ook veel te wensen overliet. De kabelkrant ging hem bijvoorbeeld veel te hard. "Ik ben al oud, en als ik op driekwart van een pagina ben is het al weg..." Ellen Huberts (WD) was de enige die kort en bondig liet weten dat ze de no titie een acceptabel stuk vond. De term "coulant" vond ze juist prima. Eerder had Van Logtenstein betoogd dat "coulance" in de toepassing van de re gels meestal voordelig uitpakt voor de minima, maar Olga Duijm bestreed dat. "Op die manier blijft juist alles in de lucht hangen en dan weet je nooit waar je aan toe bent." Van Logtensteijn was niet onder de in druk van de kritiek op de tekst en de woordkeuze, omdat die rechtstreeks ontleend waren aan een eerdere notitie, waarop de fracties toen géén commen taar hadden. "U doet nu of u dit stuk voor het eerst ziet..." klaagde hij, maar hij zegde de commissie toe nog eens naar de tekst te kijken. Volgens hem presenteert Soest met deze notitie een "royaal" beleid, waarbij de doelgroepen zelfs worden "opgerekt" en de doelstel lingen worden verbreed. En 'coulance' kun je nu eenmaal niet exact vastleggen, aldus de wethouder. Hij beloofde dat het College nog een sterker accent zou leggen op de voor lichting. Aan de formulierenwinkel waarmee de minima zo dikwijls te ma ken hebben kon hij weinig veranderen, omdat het meestal wettelijk voorge schreven paperassen zijn. "En we moe ten ook tegenover de rijksoverheid ver antwoord zijn..." i Op de Wiardi Beckmanstraat is zater dagavond om half negen een zware vuurwerkbom tot ontploffing gebracht. Het gevolg van de explosie waren twee kapotte ramen en een ontzette houten schot aan de binnenzijde van een flat. Kennelijk gingen ook de daders in rook op, want zij bleken onvindbaar. Een veertienjarige Soester werd wel aangehouden, nadat hij zondag op de Johannes Poststraat enkele strijkers had afgestoken. Het restant vuurwerk, dat hij in zijn bezit had, werd in beslag ge nomen. De jongen krijgt via het HALT- project een alternatieve straf. dagelijks (behalve op zondag). Tol. 035-G02 28 11 (102 03 0-1 De inspraakprocedure met de klankbordgroepen, zoals die on langs voor de eerste keer in Soest is gevolgd, zal worden geëvalueerd. En dit is nodig, voordat wordt beslo ten de burgers op dezelfde wijze te laten meepraten en -denken. Zeker met betrekking tot het verkeersplan Soestdijk is de procedure namelijk faliekant mislukt. Na vier lange avonden vergaderen tus sen vertegenwoordigers van verschil lende belangengroepen, trok het inge huurde Arends Smalhoud Verkeers- en Vervoerkundige Diensten de conclu sie dat er 'consensus' was bereikt. Ieder een had water bij de wijn gedaan om op één lijn te komen en het resultaat van het overleg was dan ook een pak com promissen, samengevat onder de noe mer burgerlijke beleidsaanbevelingen. Tijdens de daaropvolgende inspraak avond bleek dat lang niet alle bewoners- groepen achter de zogenoemde 'consen sus' stonden. Het raadsvoorstel dat hel college - mede op basis van de aanbe velingen - presenteerde, schoot hele maal in het verkeerde keelgat. Inmiddels is gebleken dat zo'n beetje alle Soestdij- kers wellicht met uitzondering van de bewoners van de Korte Bergstraat en de Hellingweg, de huidige situatie koeste ren en alleen aanvullende maatregelen op de Nieuwstraat, de Koninginnelaan en de Beetzlaan willen. Verbaasd De klankbordprocedure is al eens in Hilversum toegepast. Met succes, vol gens Wim Roest van D66. Daarom ves tigde hij begin dit jaar de aandacht op deze moderne vorm van inspraak. Maar Roest was verbaasd, toen het college in juli plotseling besloot de procedure toe te passen. De korte tijd van voorbereiding was de eerste fout die in zijn ogen werd ge maakt, terwijl er te weinig tijd was voor het overleg (enkele weken). Daarnaast klopte het vertrekpunt ook niet, omdat het uitgangspunt voor het verkeersplan (open Soestdijk) van te voren al vast lag. Beter was het, volgens Roest, geweest als het overleg vanaf een nul-punt was begonnen. Ook Harry Witte vindt dat er meer tijd moet worden genomen als er nog eens een klankbordgroep wordt samenge steld. Volgens Jan Visser (GL/PS) stelde de procedure niet veel voor, vooral niet in Soestdijk. "De Konings weg-route gaf het minst grote probleem, maar daarbij was het zonder inspraak ook wel gelukt, omdat er niet veel 'pijn'- punten waren." Om aan te geven wat hij vond van de procedure in Soestdijk, ci teerde hij enkele wijkbewoners die ter men als 'blamage', 'doordrukken', 'pro ces volkomen mislukt' en 'kinderen de dupe' in de mond hadden genomen. Zowel Visser als Meilof (GPV/SGP/ RPF) gaf Roest gelijk dat het verkeerd was om de klankbordgroep op te zade len met een open Soestdijk als uitgangs punt. Spelletje Dit uitgangspunt werd dinsdagavond inzet van een politiek spelletje, opge voerd voor ongeveer negentig burgers op de tribune in de raadszaal. Wim Roest en Jan Visser kregen de wind van voren van de college-fracties. Want D66 en GL/PS hadden toch ook het beleids programma van het college voor de raadsperiode 1994-1998 ondertekend. Dat klopt, reageerde Roest, maar vol gens hem staat daar niet dat de wijk Soestdijk open moet, maar dat er onder zoek naar een open Soestdijk moet wor den gepleegd. Kees Boerboel (PvdA) maakte Roest daarop uit voor leugenaar. "Hij is scheel of zo, maar hij leest het niet goed." Roest: "Zo staat het er wel, meneer Boerkoel." Boerkoel: "Je liegt." De tekst in het beleidsprogramma is voor meerdere uitleg vatbaar. Letterlijk staat er het volgende: ".....Daartoe moet het raadsbesluit van 16 december 1993, waarbij aan het col lege is opgedragen met het oog op de ver betering van de leefbaarheid in het winkelgebied Van Weedestraat en de wenselijkheid van een z.g. 'Open Soest dijk' (d.w.z. geen afsluiting van wegen) de mogelijkheden tot verbetering van de verkeerssituatie (inclusief de mogelijkhe den tot de aanleg van nieuwe wegen) te onderzoeken, onverkort worden uitge voerd....." Een mond vol. De redactie van de Soes ter Courant is geneigd de uitleg van Roest te volgen. Vergist Jan Visser, altijd in zijn element als de tribune is bevolkt, maakte het niet uit hoe de tekst wordt vertaald. (Vissers fractie en die van GGS waren in decem ber 1993 overigens al tégen een open Soestdijk.) "Als blijkt uit het onderzoek dat we ons vergist hebben, dan moeten we dat toch durven zeggen," paaide hij de aanwezige burgers met veel gevoel voor acteren. Niet veel later hield Boerkoel, die Wil Stekelenburg in de commissie verkeer verving, zelf ook een slag om de arm. "De PvdA vond en vindt dat de wijk open zou moeten. Maar de uitkomst van het onderzoek bevalt de bewoners ken nelijk niet. Daarom wil ik het nog een keer in mijn fractie bespreken. Als deze straten vinden dat dit geen goed plan is, moeten we uitzoeken of hetgeen wat onderzocht is, wel moet worden uitge voerd. Het zou kunnen zijn dat mijn fractie hierop terugkomt." Meilof: "De PvdA heeft zich, met pu bliek op de tribune, wel vaker terugge trokken, terwijl ze dan in de raad toch op haar standpunt blijft staan." Visser eiste ook duidelijkheid van Boer koel, maar die werd geholpen door zijn wethouder (Ten Hove) die opmerkte dat elke fractie het recht heeft het stand punt nader te bepalen na de commissie vergadering. "We zullen voor de raadsvergadering van december ons standpunt laten we ten," zei Boerkoel die toen nog niet wist dat het plan op de helling ging en de besluitvorming zou worden uitgesteld tot januari. Kerkstraat 3-5 3764 CR Soest Tel.: 035-6030303 Fax: 035-6029995 Een overheerlijke vlaai met hazelnotenbavaroise, hazelnoten en chocoladeschuim. Van 18,95 f 17,95 XTC» Van 17,! Deze aanbiedingen gelden ook bij Supervlaai Soest-Zuid Ondanks een warm pleidooi van het Comité Vrouwen in de Bijstand voelt de meerderheid van de poli tiek in Soest er niets voor om de "overbruggingsuitkering" bij voor baat kwijt te schelden. De extra-uit kering wordt verstrekt omdat de betaaldatum van de bijstand bin nenkort drie weken opschuift, maar het bedrag blijft aan het eind van de uitkeringsperiode opeisbaar. Dat betekent niet dat de gemeente het bedrag - zo'n 1200 gulden - ook per se móet terugvorderen, betoogde Olga Duijm vorige week namens het comité in de commissie Milieu en Sociale Za ken. Het bedrag zou - binnen de wette lijke regels - immers ook kwijtgeschol den kunnen worden. Al met al gaat het trouwens maar om 25.000 gulden voor de gemeente, want er zijn hooguit 250 huishoudens die voor de regeling in aan merking komen. Het comité is het met de verschuiving van de betaaldatum op zichzelf wel eens, al heeft er geen overleg plaatsge vonden met de Sociale Dienst, zoals van die kant wel was gesuggereerd. De over brugging (een renteloze lening) is ook hartelijk welkom, maar bij het terugbe talen zullen zich volgens Olga Duijm grote problemen kunnen voordoen. "Er zitten zo veel haken en ogen aan dat je op die manier waarschijnlijk nooit van de sociale dienst afkomt." Wie uit de bijstand komt zal immers niet direct zó veel verdienen dat het bedrag zonder bezwaar kan worden terugbe taald, was haar redenering, en wie bij voorbeeld van de ABW rechtstreeks overstapt naar de AOW heeft al hele maal geen extra "betalingscapaciteit". En als iemand overlijdt is het toch ook ongepast om de nabestaanden nog met zo'n terugvordering te confronteren. Volgens Olga Duijm is het duidelijk dat de overbruggingsuitkering voor de uitkeringsgerechtigden op zichzelf geen voordeel oplevert; het geld wordt im mers gebruikt om het gat te vullen dat ontstaat door de verschuiving van de betaaldatum. De gemeente profiteert in zekere zin wel, omdat de uitkeringen efficiënter kunnen verlopen. "Gewoon kwijtschelden dus," was haar advies. Kale kip Sommige commissieleden wilden de kwestie nog eens in de fractie bespre ken, anderen spraken zich - onder het motto: "van een kale kip kun je geen veren plukken" - direct al uit voor kwijt schelding, zoals Mieke Swinkels (D66), Teeke Glastra (BAM) en Nel Koster (GroenLinks-PS). Maar volgens CDA, De man viel wel heel erg op, toen hij zaterdagavond in zijn auto over de Nieuweweg reed. Luid claxonnerend trok hij rond acht uur de aandacht, ook die van de politie. De 45-jarige Soester werd aangehouden, waarna bleek dat hij aardig wat alcohol naar binnen had gewerkt. In ieder geval aanzienlijk meer dan is toegestaan voor een automobilist. Hij kreeg een proces-verbaal en moest zijn rijbewijs bij de politie inleveren. WD en PvdA staat nu al vast dat "te veel" genoten uitkering terugbetaald moet worden. Een eis van rechtvaardig heid tegenover andere uitkeringstrek kers, aldus Kees Boerkoel (PvdA), Besseline Gerritse (CDA) en Ellen Huberts (WD). Over de manier waaróp de lening moet worden terugbetaald moet echter wel te praten zijn, meenden de coalitiefracties, die de regeling al een hele vooruitgang vonden. Wethouder Ries van Logten stein beloofde de commissie dat de so ciale dienst ook in dat opzicht een "coulant" beleid zou volgen. Filmclub Soest Silver Star Cd Dillenburglaan 12 (naast Randstad), tel: 035-6012340 a ,JT DE GROOTSTE OP HET GEBIED VAN: COMPACT DISCS, CD-ROM, CD-I, KOOPVIDEO'S, HUURVIDEO, VERHUUR SEGA NINTENDO SPELLEN EN SPELCOMPUTERS, VERHUUR CD-I. NU OOK PLAYSTATIONI Reserveer nu "The Rock" de kraker van dit jaar! (Vanaf 10 december te huur) Nu bij huur van "The Rock" een GRATIS GLAS. IMAltijd de meeste topfilms op voorraad!

Soester Courant | 1996 | | pagina 3