expert (*;t) schoemaker iactueel r Museum werkt aan professionalisering Laatste Gilde-eer voor Wim Schimmel SCHOON BIJ SCHOEMAKER 'Poorten voor Koningsweg' moeten wijken verbinden én scheiden NU 30 DAGEN OP PROEF! 'Scholenmarkt' van de baan Bijeenkomsten over eenzaamheid voorzien in grote behoefte jAGjjfc-WOENSDAG 11 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT Bestuur krijgt hulp van stagiaire Wilma Storimans PAGINA 7 zwanger? uvriendelijk skweekte STBOMEN kerststukjes enz. urlijk weer bij an den Brink Geen draagvlak voor bredere opzet Initiatief krijgt misschien vervolg De kracht van de reclame ligt in de herhaling CDA Soest stuurt kerstgroeten via Internet m1° IBSBF De Philips luchtreiniger. Voor iedereen die van schone lucht houdt Kunstopdracht voor Jan Samson en Ton Algra 299,- LOS TE LEGGEN WINKEL- PIET VAN Van Weedestraat 54a - Soest Van Weedestraat ™™r.BANKTEUTREcm navolgende FAILLISSEMENT FAILLISSEMENT""'UIREC« -mm e _HUIJS, geboren op 28 januari 1Q71 :M fen Dolder, Pleineslaan 65 v00J"' lest, Smitsweg 585, voorheen li o d l enmaker P.D. Blokhuijs Eemland, nr 38261, voorheen oe- "9"1 innelaan 42, voorheen Corr. adn» W Den Dolder, tas p/a curator Speenkruidslraat 43, Postbus 33 3760m IN KLEINE MOEITE 1 ZO'N GROOT GELUK rer informatie of aanmeldino 22 80 70, of je informatrice: G. van Benthem tel. 54 15 802 welkom aan de sg 8 - Tel. 601 17 83 horen we regelmatig, ensband groeit automa- •ef contact, een persoon- en continu terugkoppe- erjkooptraject zien onze s wij de zaken oppakken, is dan ook ons handels- In de nabije toekomst heeft Mu- eum Oud Soest nieuw, het liefst jong, bloed nodig. Dit zal niet een- oudig worden, maar is wel nodig om de voorgenomen professionali sering gestalte te geven. Dit zeggen vice-voorzitter Henk Gerth en Wilma Storimans die momenteel als stagiaire in het pand aan de Steenhoffstraat werkzaamheden verricht. Uitbreiding van het aantal vrijwilligers zal één van de aanbevelingen zijn, die Wilma Storimans straks in een rapport zal opsommen. Volgens Gerth kijkt het huidige bestuur al om zich heen, maar is het moeilijk vrijwilligers te vinden. "We zijn aangewezen op mensen die in de VUT zitten of zijn afgekeurd, maar wel wat lichte werkzaamheden mogen uitvoeren. Het liefst hebben we iemand die zijn eigen kennis uitbreidt en die te gelijkertijd overdraagt aan een ander. Ook willen we een banenpooler inzet ten, die publieksvriendelijke functies krijgt, zoals de ontvangst van mensen en het draaien van videofilms en het verto nen van dia's." Ontvangstruimte Voor dit laatste hoopt het museum de beschikking te krijgen over een ont- i vangstruimte in de hal van het gebouw. De haalbaarheid hiervan is afhankelijk van de gulheid van de gemeente. In april beslist de raad bij de voorjaarsnota of het museum meer geld krijgt, zodat het de hal kan huren van eigenaar Smeeing. De ontvangsthal is een van de punten in het beleidsplan van het museum dat de ambitie heeft om de zaken professione ler aan te pakken. In dit verband is de spontane komst van stagiaire Wilma Storimans een geschenk uit de hemel. Zij is al begonnen met de registratie van de zevenduizend voorwerpen die in het museum staan of liggen, een klusje dat gemiddeld zeven minuten per voorwerp in beslag neemt en niet door haar zal worden voltooid, voordat ze in mei haar project afrondt. Een eventuele volgende stap is om bij alle voorwerpen uniforme informatiekaartjes te maken. Of Storimans, die twintig jaar in de boe- kenhandel heeft gewerkt, daar aan toe komt, is de vraag. Ze zal in elk geval aanbevelen dat het gebeurt. Haar stage bestaat uit de genoemde re gistratie. Haar afstudeerproject voor de opleiding kunst, cultuur en educatie aan de Hogeschool Holland in Diemen be helst een onderzoek naar de publieks- benadering van Museum Oud Soest. Daarnaast zal ze suggesties doen voor aanvullingen op de huidige werkwijze, waarbij ze zich baseert op de wensen van het bestuur, de bestaande literatuur en wat in musea gebruikelijk is. Ze zal dan ook een kijkje nemen in musea die ent met berging, lift, c.v.- net zuid-west ligging op 2e woon- 00 m2! Binnen: lichte, eigentijdse i offering, dubbele beglazing. Staat j >n, eetkamer, keuken, 2 slaapka- ial met wandkasten. Een heerlijk penbaar vervoer en natuurgebied uu 'ng met carport en vrije, gde tuin. Bosrijke omgeving met Tansluiting op uitvalswegen, met parketvloer, schuifpui naar toilet en hal. Verdieping: 3 ruime s. bergruimte en toilet. Perfekte De "scholenmarkt" die tot nu toe door de vereniging voor Openbaar Onderwijs werd georganiseerd houdt op te bestaan. Er is onder de scholen voor voortgezet onderwijs in Soest geen of weinig draagvlak voor te vinden. In de afgelopen jaren organiseerde de VOO de scholenmarkt, waar ouders en kinderen van de basisschool zich uitge breid konden laten voorlichten over de mogelijkheden van het (openbare) voortgezet onderwijs in de regio. Vol gens een onlangs gehouden enquête voelen de deelnemers echter meer voor een "brede" scholenmarkt, waar alle denominaties aanwezig zijn. De VOO ziet dat echter niet als haar taak. Burgemeester De Widt heeft daarom onlangs - als portefeuillehouder Onder wijs - met de besturen van het Griftland College, de Mavo-Soest, de Waldheim- mavo Baarn en de VOO om de tafel gezeten, om te kijken of er misschien mogelijkheden zijn voor een bredere opzet van de markt. Dat valt nogal te gen, want het Griftland College steekt meer energie in min of meer "signatuur- gebonden" voorlichting en ducht o.a. de concurrentie van het voortgezet onder wijs in Amersfoort. Overtroeven In het overleg bleek gaandeweg dat de behoefte aan een scholenmarkt niet groot was. In Baarn is het fenomeen bij voorbeeld geheel onbekend. Veel ouders hebben ook meestal al lang een school voor hun spruiten gekozen en de markt is er dan eigenlijk alleen maar voor wat achtergrond-informatie. Bo vendien dreigt het gevaar dat de scho len elkaar gaan overtroeven met dure folders, en tenslotte: het aantal aan meldingen als gevolg van een scholen mark lijkt nogal marginaal te zijn, hoe wel dat nooit is onderzocht. Volgens het ambtelijk verslag was de conclusie van het overleg snel getrok ken: er is weinig draagvlak voor de or ganisatie van de scholenmarkt, omdat er bij het onderwijsveld geen dringende behoefte aan bestaat. Voorlopig komt er dus geen scholenmarkt meer in Soest. Stagiaire Wilma Storimans weegt alles zorgvuldig af, voordat ze in het voorjaar haar rapport met aanbevelingen over handigt aan het bestuur van Museum Oud Soest. vergelijkbaar zijn met Museum Oud Soest. Veel werk In de ogen van de 45-jarige, voormalige Soesterse ligt er nog veel werk te wach ten. Zoals de presentatie van spullen. Op dit moment liggen veel oude voor werpen, zoals een houten passer, op een nette hoop in een gereedschapskist. In vitrines zou het publiek er beter van kunnen genieten. Hetzelfde geldt min of meer voor de oude schoolplaten die nu op zolder liggen opgeslagen. De ontvangstruimte zou uitkomst kunnen bieden. Naar het publiek toe moet het Museum meer actie ondernemen, vinden Wilma Storimans en Gerth. Nu is het Museum elke zaterdag en zondag van 13.30 tot 17.00 uur geopend en worden door deweeks groepen op afspraak rondge leid (het maken van bruidsreportages gebeurt er ook al op kleine schaal). De openingstijden moeten worden uitge breid, maar uiteraard vraagt dit ook om de inzet van extra vrijwilligers. De res tauratie van voorwerpen en het inrich ten van exposities staan eveneens op de lijst van aandachtspunten, terwijl er hard wordt gewerkt aan de depots, waar spullen liggen opgeslagen. De provincie zal over een poosje toet sen of de musea aan de voorwaarden voldoen. Volgens Wilma Storimans hoe ven de medewerkers van het Soester museum zich geen zorgen te maken. Het staat bij de provincie bekend als een 'uniek en volwaardig museum' dat al lang niet kan worden aangeduid als oudheidkamer. Zo heette het in 1979, bij het ontstaan, nog wel. Voor de ex positie ter gelegenheid van het 950-ja- rig bestaan van Soest waren toen veel oude Soester gebruiksvoorwerpen inge leverd. Gerth: "De mensen wilden de uitgeleende spullen niet meer terug en toen hebben enkele leden van onder meer het Gilde en de Historische Vere niging de handen ineen geslagen. De vrijwilligers, die dit hebben opgebouwd, zijn ongeschoold. Maar sommigen vol gen nu een opleiding. Er zijn nu nog wel wat amateuristische zaken die moeten veranderen. Maar we zijn allang geen hobbyclubje meer." Wilma Storimans beaamt dit. "Ik hoop dat ze straks wat met mijn aanbevelin gen doen." Gerth: "Dat is wel de bedoe ling. Het beleidsplan is er juist gekomen om de professionalisering door te voe ren." SWAROVSKI Silver Crystal De Projectgroep Vereenzaming Ouderen Soest heeft de afgelopen weken enkele bijeenkomsten geor ganiseerd, waarin met ouderen van gedachten werd gewisseld over de problematiek van de vereenzaming. De bijeenkomsten stonden onder leiding van mevrouty M. Steemers- van Winkoop, voorzitter van de stichting Eenzaamheid en Zinge ving. Ondanks het feit dat dit een nieuw ini tiatief betrof en de bekendheid hiervan nog moet groeien, overtrof de belang stelling en de verwachting. Zonder uit zondering spraken de deelnemers zich na afloop zeer positief uit over de op zet en de inhoud van de bijeenkomst. Er werd duidelijk inzicht geboden in het ontstaan van eenzaamheid en wat men er zelf aan kan doen. Tijdens beide bijeenkomsten konden de deelnemers hun eigen ervaringen uitge breid naar voren brengen, waarop door mevrouw Steemers concreet werd inge haakt met praktische tips en raadgeving. De uitwisseling van ervaringen stimu leert de deelnemers om op een goede manier hun ervaringen te verwerken. Er was een goede sfeer in de groep en na afloop spraken de deelnemers de wens uit graag deel te nemen aan vervolgbijeenkomsten en eventuele an dere activiteiten. Aangezien er ook nog een aantal belangstellenden op de Onder grote belangstelling vond vo rige week dinsdag de uitvaart plaats van oud-ouderman Wim Schimmel, die op donderdag 28 november overleed. Voordat de begrafenis plaatsvond op het r.k. kerkhof aan de Dalweg vond er een druk bezochte uitvaartdienst plaats in de Petrus en Pauluskerk. Op zijn laatste gang naar de kerk en daarna naar het kerkhof werd Wim Schimmel begeleid door het gildekorps van het Groot Gaesbeeker Gilde. Ook vanuit de Brabantse gilden waren di verse vertegenwoordigers aanwezig, de voorzitter van de kring van Schutters gilde Land van Cuijk, Baron C.W.J. de Weichs de Wenne, en de heer E.V.J.M. van Bouwdijk Bastiaanse, ex-voorzitter van de Noord-Brabantse Federatie van Schuttersgilden. Na de plechtige uitvaartviering bracht het gilde Schimmel een laatste eerbe toon. Hij werd voor een korte periode koning van het gilde, waarna zijn baar werd overvendeld. Ook op het kerkhof bracht het gilde met het vaandel nog een laatste groet. Het gildekorps zorgde ook voor een muzikale hulde aan zijn ex- ouderman. Bij het afscheid waren vele vertegen woordigers aanwezig van de diverse maatschappelijke organisaties, waarvoor De uitvaartstoet, onderweg van de Pe trus en Pauluskerk naar de begraaf plaats aan de Dalweg. Wim Schimmel zich tijdens zijn arbeidzame leven heeft ingezet, zoals Museum Oud Soest, de Warmbloed- paardenfokvereniging Eemland en de Historische Vereniging. wachtlijst staat, beraadt de Projectgroep zich over een haalbare voortzetting. Geïnteresseerde ouderen kunnen voor nadere informatie contact opnemen met het Secretariaat van de Projectgroep, dat ondergebracht is bij de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS), tel. 6019289. Op de Soester CDA-internetpagina's zijn sinds september zo'n 400 bezoekers geweest. Een flink aantal daarvan heeft ook per E-mail gereageerd. Naast infor matie over CDA en CDJA kan men er nu ook informatie vinden over raads- en commissievergaderingen en over het landelijk CDA. Ook kan men onder andere reageren op een stelling van de maand. Daarnaast is er een pagina gemaakt met zogenaamde "Soester links", op die ma nier is informatie te krijgen over andere pagina's op het internet die met Soest te maken hebben. Zo is er een "link" naar de collega's van D'66 gemaakt. Deze maand is er vanwege de feestda gen ook nog een speciale actie van het CDA-Soest/Soesterberg. Iedereen die deze maand per E-mail een reactie naar het CDA stuurt krijgt van de makers van deze pagina's Martin Oosterveen en Bart Krol een elektronische kerstkaart teruggestuurd. De CDA-pagina's op het internet zijn te vinden op: http:// home.worldonline.nl/~bartkrol/ cda.htm TAPIJTTEGELS WAARDE HEUGTEN 50x50 CM. prijs KELA600f 4,95 ƒ3,75 KELATREDƒ8.95 ƒ5,95 KELA BOUCLɃ12,95 ƒ8,95 KELA DISCOƒ14.95 8,95 KELAFRISEƒ14.95 ƒ9,95 KELA SAPHIR 100%polyamide-ƒ21,95 ƒ16,95 KELA MARAKESH 50% wol, 50% acryl 24.95 ƒ19,95 KELA LUX 100% polyamide32 ,95 27,95 KELA BERBER 100% zuiver scheerwol... ƒ37,95 ƒ29,95 Particulierenverkoop; S0ES1ERBERG, Amersfoortsestraat 22, A28 afslag Soesterberg/Soest. Tbpijttegelfabriek en Projektinrichting mei 600 m2 tegel tapij troonzaal; RENSWOUDE, Utrechtseweg 4, A12 afslag Renswoude/Veenendaal, Tel. 0318-571225, Fox 573369 Bel voor folder en/of vrijblijvend bezoek aan huis/bedrijf. Wij leveren en leggen door het hele land. BEZOEK ONZE AFD. SPEC. PARTIJEN. ALTIJD ±50.000 TAPUTTEGELS IN VOORRAAD. eervolle geschakelde tuin met vijvers, hardhouten ter en open haard. De architektuur ee landsgrenzen van zich doen se karakter binnenshuis, et vide en open haard, keuken K-i s, 2 studeerkamers badkamer, toilet, hal, inpandige JPPervlak 329 m'. Inhoud circa revers. ,riodet/m3l december Na een feestje of een etentje kan uw huis wel wat schone lucht gebruiken. De Philips Algemene luchtreiniger is speciaal ontwik keld voor het verwijderen van rook, huis- stof en geur. Dankzij speciale filters wordt de lucht effectief gezuiverd. Dit kunt u nu zelf ontdekken door een fascinerende demonstratie in onze winkel. Er is al een Philips luchtreiniger voor 't parketvloer, luxe keuken met kelder, toilet en hal. Verdieping: iet ligbad, douche en 2e toilet Merbau kozijnen, spouw- eri praktisch nieuw te kwalificeren U BENT OOK I welkom I 10.00 TOT J 4.00 UUR Voor meer informatie bel de Philips Consumentenlijn, telefoon 06-8406 (20 cent per minuut). BURG. GR0THESTRAAT 9, SOEST, TELEFOON 035-6010344 Het College van B. en W. is akkoord gegaan met de opdracht voor een definitief kunstontwerp voor de Koningsweg. Daarlangs komen op min of meer strategische punten "poorten" te staan, die volgens het totaalconcept van het kunstenaars stedebouwkundigen-duo Jan Samson en Ton Algra zowel de verbinding tussen de wijken aan beide zijden van de weg tot uiting moeten bren gen als juist de scheiding. In elk geval is het de bedoeling van het kunstwerk - of liever: de kunstwerken - dat de Koningsweg meer als een een heid wordt ervaren. Samson en Algra willen dat bereiken door in de buurt van vrije kruisingen "poorten" neer te zetten, dat wil zeggen: halve poorten, ontwik keld uit een denkbeeldige kubus van 'ongeveer 4,5 meter hoog. De poorten krijgen allemaal een andere, enigszins verwarrende naam. "De Poort" komt te staan bij het kruispunt Konings- weg-Beckeringhstraat; "Het Prieel" is gedacht bij het kruispunt Koningsweg- Dorresteinweg; "Het Kruispunt" moet j verrijzen bij de Dalweg, "De Oversteek" bij de Dorpsstreek" en het Eindpunt" bij de Klein Engendaalweg. Alle "poortplekken" hebben inmiddels de zegen gekregen van de gemeentelijke afdeling Wegen en Verkeer, die met name heeft gekeken naar de verkeers veiligheid. Verder is ook alvast rekening gehouden met de consequenties van de reconstructie van de Koningsweg, zoals voorzien in het plan voor de nieuwe hoofdwegenstructuur van Soest. Die gevolgen vallen mee, althans voor drie van de vijf poorten: Poort, Kruispunt en Eindpunt. Alleen zou de Oversteek mogelijk plaats moeten maken voor een fietsers tunneltje en als er een rotonde komt bij de Dorresteinweg moet de poort die daar gedacht is (Prieel) wellicht naar de overkant (Boerenstreek) óf midden op de rotonde zelf geplaatst worden. Reconstructie De definitieve begroting die de samen werkende kunstenaars hebben inge diend komt uit op 288.000 gulden. Daarin is dan geen rekening gehouden met verkeersvoorzieningen, eventuele Uit deze schets blijkt hoe Samson en Algra de "poorten "zien bij het kruispunt Koningsweg-Dalweg. verlegging van fiets- en voetpaden en de afvoer van overtollige grond. Samson en Algra hebben het College ook nog wat aanbevelingen gedaan voor de groen voorziening langs de Koningsweg en voor de reconstructie van de weg tussen Dalweg en Dorpsstreek, maar die zitten ook niet in de begroting. De commissie Beeldende Kunst is het er ook mee eens. Volgen de verkeersambtenaren zijn er echter praktische bezwaren en het College legt zich daarbij neer. De uitwerking van het schetsontwerp voor de "Poorten voor de Koningsweg" heeft nogal wat tijd in beslag genomen, omdat er eerst geredekaveld moest wor den met de nutsbedrijven in verband met de "ondergrondse infrastructuur" (kabels en leidingen) en de besluitvor ming over de reconstructie van de Koningsweg. Dankzij de gezamenlijke inspanning van alle betrokkenen ligt er volgens het advies van de commissie Beeldende Kunst nu echter een "uitste kend" eindresultaat op tafel. ^sproken sfeer, ruimte de tuin, verwarmd zwembad en olatie) van 40 m2 met schuifpui >ua totaal 580 m3. Oppervlak HR 4340 FL

Soester Courant | 1996 | | pagina 7