I P iEMKAJ Soester kerstbomenbosje opgeruimd Dmmers Soest-Zuid verjongt komende jaren The Talk of the Town Minstreel KERST KELDER M.C. Molendael-Baarn houdt zaterdag open dag 'Molendael-vriendenfiets' voor Jacobine Vernhout PAGINA 8 WOENSDAG 11 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA 9 en-sledes worst. or. aleis oestdijk Hilversum 10 tot 18.00 uur. I Gommers u uit ïn 22.00 uur, te proefkelder erberg. het assortiment. i, lezingen en oesterberg. 7. Visser: 'Kinderen Soest-Zuid moeten weer op straat kunnen spelen' zaterdag 9.30-17.00 uur. Qmonoc 'OAALZAAK Brandweer veegt schoorsteen schoon volop in aktie Kom dit jaar voor uw kerstartikelen naar onze Volop keuze11 Etos Sadé, Van Weedestraat 18, Soest Demonstraties, knuffeldokter en een prijsvraag 1 Beveiligt alles! Snelle service en kwaliteit voor een scherpe prijs. I Tei. 602 41 42 Mieuwstraat zs, Soest. Fooienpot gestolen Bloemdecoraties QkclAbAcfid cuAAuAArm mcemf/ecCicdieA /ümnuMit/c en exc/uAtew éodtha/itiJce/eri. Clustering Prijsvraag bij opening dagziekenhuis De Minstreel presenteert vrijdag 13 december v.a. 23.00 uur de live band DE BITCHES BREW Toegang gratis Iets te koop of te geef? Plaats een "Kleintje" in de Soester Courant Soest 602 70 59 za.: 9.30 tot 17.00 uur. Medewerkers van bosbouwbedrijf A.P. van Doorn hebben fgelopen zaterdag het kerstbomenbosje tussen de Koningsweg én de Bosstraat gerooid Daar was tot voor kort de kerstbomen- wekerij van de fa. Steenman gevestigd. In totaal gingen er zo'n 50 a 60 al vrij oude bomen om, met een lengte van 10 tot 20 meter. Een aantal ervan krijgt de komende weken nog een tweede leven als "stadskerstboom" in diverse plaatsen in het land. De voormalige kwekerij maakt plaats voor woningbouw. BEWONERS VERENIGING SOEST-ZUID SPREEKT MET: JAN VISSER De Bewoners vereniging Soest-Zuid gaat -vooruitlopend op de gemeenteraadsverkiezingen- het gesprek aan met de lokale politiek. De fractievoorzitters van alle Soester politieke partijen worden de komende maanden in willekeurige volgorde door de Bewonersvereniging aan de tand gevoeld over actuele zaken en brandende kwesties die bewoners van Soest-Zuid bezig houden. Het gebied van de Bewoners vereniging wordt begrensd door de spoorlijn Soest-Den Dolder, Ossendam weg, Vondel laan, Birkstraat, de gemeentegrens en de spoorlijn Soest-Den Dolder (uitgezonderd de kom Soestduinen). De gesprekken vinden plaats in het hart van dit gebied restaurant Van den Brink aan de Soester- bergsestraat. De Soester Courant heeft zich bereid getoond de gesprek ken met de fractievoorzitters te publiceren. Vandaag bijt fractievoorzit ter Jan Visser van Groen Links/ProgressiefSoest het spits af. slaapkamers. Kom nu ip beddenspeciaalzaak loor hun sobere-serene ubtiele kleuren, waar- i enkele interieurstijl, isiek, detoneren. De zijn bekleed met soepel nieuwe toepassing van eriaal voor (elektrisch 'ings. Hierdoor voelen aangenaam aan en zijn tygiënisch en uitermate dvriendelijk in ge- et Designbureau van hoven Ass. verzorgde erp. N (035)5413521 Weinig mensen in Soest zullen het zich realiseren, maar Soest-Zuid is een van de wijken waar de kinder-aanwas het grootst is. De opa's en oma's maken hoe langer hoe meer plaats voor peuters en kleuters. Stond Zuid zo'n tien jaar geleden be kend als een vergrijsde buurt, de ge boorte-ooievaars rukken nu ook in de tuinen van dit deel van Soest snel op. Gemiddeld bestaat in Soest 5.9 procent van de bevolking uit kinderen van 0-4 jaar, in het westelijk deel van Zuid is dit percentage in korte tijd gegroeid tot 6. (bron: Statistisch Jaaroverzicht ge meente Soest). De rekenmeesters op het gemeentehuis voorspellen dat het aantal kinderen in Zuid nog tot 2003 verder zal toenemen van 422 nu tot zo'n 480. (De gemeente verwacht dat het aantal kinderen daarna weer drastisch zal dalen van 480 tot 368 in 2018). In de wijk zelf ontbreekt het aan voor zieningen voor kinderen om in de di recte omgeving van de woning te kun nen spelen. Een poging van een comité van de Bewonersvereniging Soest-Zuid om met de gemeente op drie locaties in de wijk speelvoorzieningen aan te bren gen, strandde gedeeltelijk op verzet van direct omwonenden. Voor de wat oudere kinderen is een trapveldje gerea liseerd langs de spoorbaan Soest-Den Dolder, maar voor de kleuters en peu ters resten alleen tuinen en straten. Verjonging Soest-Zuid Speelt de gemeente in haar beleid in op de verjonging van Soest-Zuid? Visser: "Het is voor de gemeente heel erg moei lijk om in een bestaande wijk zoals Zuid voorzieningen te treffen. De gemeente is actief met klaar-overs en het voeren van beleid voor de scholen. Op andere pun ten is in Soest-Zuid wellicht een achter stand ontstaan, maar er kan hier niet zoveel meer: er is bijna geen ruimte meer over. En als er een plaatsje wordt gevonden, zoals door die werkgroep, dan wordt er door de eigen bewoners geprotesteerd. Het enige wat dan nog overblijft, is spelen op straat en als dat door het treffen van voorzieningen mo gelijk is, lijkt me dat prima. Maar het is nog maar de vraag hoe omwonenden reageren als je straten gaat inrichten kVj voor spelende kinderen. Ik ben voor stander van het terugdringen van snel verkeer door woonwijken en het creëren van speelplaatsen voor kinderen. Maar dat vereist wel de medewerking van omwonenden en een actieve gemeente. Eerlijk gezegd denk ik dat de gemeente daar wel in tekort schiet." De fractievoorzitter juicht initiatieven zoals die van de Bewonersvereniging Soest-Zuid, voor een veiliger en betere leefomgeving, toe. "Hoe meer buurt- comités en bewonersverenigingen hoe beter. Kietel de gemeente maar, graag, dat hoort bij een levende democratie", aldus Visser, die beaamt dat het vertrou wen van de bevolking in het lokale be stuur niet erg groot is. De bewoners vereniging weet dat er leden zijn die zich in de steek gelaten voelen, bijvoorbeeld omdat maatregelen uitblijven tegen snelverkeer door straten waar veel spe lende kinderen zijn. "Dat mensen zich in de steek gelaten zouden voelen, vind ik echt overdreven", aldus Jan "Visser. "Ik zie het als een uiting van woede van het moment. Maar de Bewonersvereniging moet blijven doorpraten met de ge meente. Op een gegeven moment win je het; er komt een moment dat snel verkeer door woonwijken niet langer zal worden geaccepteerd. De Kinderen moeten weer gewoon op straat kunnen spelen..." De Groen Links/Progressief Soest-frac- tie steunt overigens de initiatieven van de gemeente oe met 'plateaus' de snel heid van het verkeer in woonwijken af te remmen, maar de plannen gaan wat Visser betreft nog niet ver genoeg. In het volledig afsluiten van wegen riet hij niets ("ze liggen er tenslotte niet voor niets"), maar hij vindt dat de gemeente wel in de woonwijken voorzieningen moet treffen om de snelheid er behoorlijk uit te halen. Wat Soest-Zuid verder betreft zal Jan Visser zich met hand en tand blijven verzetten tegen de aanleg van een golf banen-complex op het terrein van Zonnegloren en de overlast van loslo pende honden, ruiters en crossers in het natuurgebied. Het Zonnegloren-terrein moet worden teruggegeven- aan de na tuur, als het aan Groen Links/Progres sief Soest ligt. Ook zal Visser blijven pleiten voor een slecht-weer voorziening voor het Open Lucht Theater in Soest- Zuid, zodat de musici ook tijdens een plensbui door kunnen spelen. Voor Soest-Zuid is Vissers devies: laten zoals het is. Geen grootschalige re creatievoorzieningen, maar wel het af remmen van snelverkeer door de wijk en het weren van sluipverkeer, een goed beheer van de bossen en de Soester Duinen. Jan Visser, fractievoorzitter van Groen Links/Progressief Soest, vindt Zuid de mooiste buurt van Soest en hij vindt dat gemeente en bewoners vooral tot taak hebben dat zo te houden. De volgende keer praat de Bewoners vereniging Soest-Zuid met de heer H.L. Witte, fractievoorzitter van Gemeente belangen Groen Soest. Niet bekend is of er nog pakjes klem zaten of dat een zwarte Piet stiekem een sigarettenpeukje heeft achtergelaten, maar in elk geval ontstond op 5 decem ber een schoorsteenbrandje in een wo ning aan de Valeriaanstraat. De brand weer bluste het vuur en veegde het rookkanaal schoon. Is Op zaterdag 14 december houdt Medisch Centrum Molendael "open dag" in het vernieuwde zie kenhuis aan de Molenweg in Baarn. Mevrouw dr. E. Borst-Eilers minis ter van VWS, verricht op zaterdag ochtend de officiële openings handeling. Van 13.00 uur tot 16.00 uur biedt het ziekenhuis belang stellenden de gelegenheid het zie kenhuis te bezichtigen. Diverse afdelingen demonstreren hun apparatuur en specialisten en medewer kers geven hierbij uitleg. Kinderen kun nen hun zieke knuffel meenemen naar de knuffeldokter. De bezoekers kunnen ook meedoen aan een prijsvraag, waar mee rij een fiets ter waarde van f 1.000,- kunnen winnen. Deze prijs is beschik baar gesteld door de stichting Vrienden van Molendael. De Open Dag wordt muzikaal ondersteund door de band "De witte jazz". Op zaterdag 14 december opent Me disch Centrum Molendael officieel de deuren van het vernieuwde ziekenhuis in Baarn. Hiervoor is mevrouw dr. E. Borst-Eilers, minister van VWS, uitge nodigd. Het trio Peter Schmidt zorgt deze ochtend voor swingende jazz muziek. Het trio bestaat uit de Baarnse huisarts P. Schmidt, H. Rinzema, koffie handelaar uit Baarn en J. Kantebeen (portretfotograaf uit Spakenburg. Demonstratie Tijdens de Open Dag zijn veel afdelin gen in het ziekenhuis voor het publiek geopend. Op de Spoedeisende Hulp, het laboratorium, de afdeling radiologie, de apotheek, de fysiotherapie, de sterili satieafdeling en de diverse poliklinieken rijn specialisten en medewerkers aanwe zig om hun apparatuur te demonstreren en over hun werk te vertellen. Zo is het bijvoorbeeld mogelijk de zenuwwerking te laten meten bij de poli neurologie. Ook kan men een kijkje nemen in de operatiekamer. De KNO-arts laat met een fiber de keel en trommelvliezen zien en bij de oogpoli kunnen bezoekers hun gezichtsvermogen laten testen. Maar ook de orthopedische schoenmaker en -instrumentenmaker en medewerkers van de afdelingen diëtetiek, maatschap pelijk werk, personeelszaken en activi teitenbegeleiding zijn op deze middag aanwezig. Knuffeldokter Kinderen kunnen hun zieke knuffel bij de Knuffeldokter brengen. Deze dokter onderzoekt de knuffel en gaat hem be- Uit een buurthuis aan de Molenstraat is de fooienpot gestolen. Volgens een 26- jarige medewerkster zat er meer dan honderd gulden in de pot die vrijdag nacht verdween. Wij helpen u met het maken van op onze sfeervolle lokatie in de oude Kerkebuurt. Natuurlijk zijn wij er ook voor al uw Kerkstraat 13a - Soest - Telefoon: 035 - 602 97 98 Openingstijden: donderdag, vrijdag, zaterdag en op afspraak. In de decembermaand zijn wij ook op vrijdagavond geopend. handelen met een verbandje of een gipsje. Daarnaast zijn er clowns die bal lonnen modelleren in de vorm van bij voorbeeld een hond. Voor ieder kind is er een cadeautje en zijn er suikers pinnen. Prijsvraag Bij binnenkomst krijgen alle bezoekers een prijsvraag uitgedeeld. De antwoor den op de meeste vragen zijn te krijgen op de verschillende afdelingen in het ziekenhuis. Met deze prijsvraag is een fiets te winnen ter waarde van f 1.000,-. Deze fiets is ter beschikking gesteld door de Stichting Vrienden van Mo lendael. De stichting is ook vertegen woordigd in het ziekenhuis. Zij laat zien wat rij, met behulp van het bedrijfsleven in Soest, Baarn en Bunschoten, aan sponsorprojecten gerealiseerd heeft. Het is ook mogelijk voor f 25,- per jaar Vriend van Molendael te worden. De Stichting wil graag veel nieuwe Vrien den verwerven. Nieuwe vrienden ont vangen op deze dag een leuke attentie. De witte jazz De Open Dag wordt muzikaal onder steund door de band "De witte jazz". In deze band spelen drie huisartsen uit Soest, namelijk de heren R. von Bartheld, J.P. Krijger en B. Spelberg en een oogspecialist, de heer N. Nijman. Twee "patiënten", de heren G. Kohier en F. Armbrust, maken de band com pleet. Zij staan met hun blues, jazz en dixielandmuziek garant voor een gezel lige middag. De Baarnse Ziekenomroep en de Lokale Omroep Spakenburg ver zorgen op deze dag rechtstreekse uitzen dingen. Dat werd tijd, dacht ik toen ik in de krant las dat de voetbalclubs van Soest, althans de besturen daarvan, althans de voorzitters, na geheim overleg eindelijk besloten hadden dat ze de zaak onder ling maar eens beter moesten gaan rege len. Ik las tenminste iets over cluste ring, intentieverklaringen, integratie en zo. Op zichzelf verraste me dat trou wens, want doorgaans hoor je op en langs de sportvelden toch zulke moei lijke woorden niet en alles wat een voet baller méér heeft dan een mavo-di ploma maakt 'm in principe ongeschikt voor het voetballen, want dat is een vorm van tijdverdrijf waarbij het intel lect volgens mij alleen maar in de weg zit. Maar de boodschap is duidelijk, lijkt me. Er zijn te veel clubser zijn te veel velden en bovendien moet één club, die toch al op z'n laatste benen loopt, op hoepelen om plaats te maken voor hockeyers en honkballers van de andere kant van Soest, want de gemeente wil die velden hebben om er bedrijven op te kunnen zetten. Dat levert tenminste geld op, en bovendien moet de sport, die bij de bezuinigingsrondjes van de laatste jaren voortdurend werd ontzien, nu ook maar 's wat inleveren. Een prima gedachte, zij het niet be paald nieuw, dacht ik, want naar goed Soester gebruik wordt er al jaren vruch teloos over dit uiterst gevoelige onder werp gesteggeld. Want kom niet aan de sport: sporters zijn kiezers en het zijn'er relatief veel, dus daar moet je ernstig rekening mee houden. Na de kaalslag van de kerntakendiscussies kostte het dan ook nog heel wat moeite om de sport zo ver te krijgen dat ook daar wel wat geschrapt kon worden. Op een be groting van toch minstens een paar mil joen per jaar is twee ton (want daar pra ten we over) overigens maar een peulenschil, vind ik. Gek eigenlijk: Als er één maatschap pelijke activiteit is waarvan je kunt zeg gen dat het een zaak van de burgers zélf is, dan is het de sport wel. Wat mensen in hun vrije tijd doen moeten ze zelf maar weten en naar mijn idee moeten ze de kosten daarvan ook helemaal zelf dragen. Ik kan trouwens duizend an dere aangename, nuttige of noodzake lijke dingen bedenken om m'n tijd door te brengen. De overheid heeft daar ge woon niks mee te maken. Nou zou je zo denken dat dit rechtse College van B. en W. dat óók vindt en de sportbegroting dus wel totaal zou heb ben uitgekleed, maar nee. De politiek is al dik tevreden met het povere resultaat van die twee ton. Met het CDA, dat doorgaans zo tranentrekkend mooi kan spreken over de verantwoordelijkheden van de individuele burger, en de WD, die altijd zo staat te kwijlen over parti culier initiatief en een terugtredende overheid, had dit College er toch meer uit moeten halen, denk ik dan. Maar in plaats daarvan heeft de gemeenteraad Maandag j.l. heeft Jacobine Vernhout een fiets in ontvangst ge nomen uit handen van de heer P.L.J.M. Storimans, voorzitter van de Stichting Vrienden van Molen dael. Zij heeft deze fiets gewonnen met de prijsvraag die tijdens de Open Dag van het Dagziekenhuis in Soest, op 16 november, werd uit geschreven. De 17-jarige Jacobine heeft alle vragen goed beantwoord en de lengte van de buitenmuur van het dagziekenhuis het beste ge schat. De muur is 79,10 meter lang en Jacobines antwoord was 76 me ter. Op de Open Dag van het dagriekenhuis heeft Medisch Centrum Molendael een prijsvraag uitgeschreven. De antwoor den waren te vinden bij de verschillende activiteiten die in het dagziekenhuis werden georganiseerd. Alleen de laatste vraag moesten de deelnemers zelf schat ten. Deze vraag ging over de lengte van de buitenmuur van het dagziekenhuis van de Dalweg naar de Molenstraat. De muur is 79,10 meter lang. Van de ruim 250 deelnemers hebben 15 mensen alle vragen juist beantwoord. Alleen Jacobine Vernhout zat het dichtst bij de juiste lengte van de muur. De Stichting Vrienden van Molendael heeft de fiets De heer Storimans, voorzitter van de Vrienden van Molendael, overhandigt de fiets aan Jacobine Vernhout. van rijwielhandel Jac. de Bruin ter be schikking gesteld. Dit in het kader van de start van de actie om Vrienden van Molendael te werven. Huis-aan-huis is hierover een nieuwsbrief verspreid, waarin belangstellenden door het invul len van een antwoordkaart voor 25 gul den per jaar "Vriend van Molendael" kunnen worden. Kruiswoordraadsel De heer Storimans heeft ook de prijs winnaars van het kruiswoordraadsel uit de huis-aan-huis krant "Molendael- nieuws" bekend gemaakt. Vanwege het grote aantal inzendingen heeft de direc tie besloten uit de woonplaatsen Baarn, Bunschoten/Spakenburg, Eemnes, Soest en Soeterberg elk één prijswinnaar te trekken. De prijswinnaars krijgen al lemaal 100 gulden. Het juiste antwoord was "Medisch Centrum Molendael, de vlag in top, persoonlijke aandacht staat voorop." De prijswinnaars rijn mevrouw M. Mengerink-de Bie uit Baarn, me vrouw I. ter Haar uit Bunschoten, me vrouw E. Tingen uit Eemnes, de heer J.H. den Otter uit Soest en mevrouw M. Hulsbus-Rosenhart uit Soesterberg. maar liefst vijf miljoen in een potje gestopt om de sportclubs zo ver te krij gen dat ze een béétje inschikken, en dan nog niet eens van harte. Maar eindelijk lijkt het nu dan toch zo ver te komen dat de voetbalclubs van Soest, nadat ze de boel jarenlang heb ben getraineerd, voorzichtig willen gaan nadenken over een efficiëntere manier van omspringen met velden, clubhui zen, kleedkamers en al die andere za ken waar de gemeenschap tot nu toe diep voor in de buidel tast. De gedach ten gaan uit naar één club voor de zater dag en een andere voor de zondag. Een doorbraak, juichte de krant, want tot nu toe stuitte elk initiatief in die richting op een muur van verzet, zogenaamd ómdat je voetbalclubs die al jaren bestaan niet ongestraft op één hoop zou mogen gooien. Waarom niet, heb ik me altijd al afgevraagd, want je maakt mij niet wijs dat er bij Soest en SEC anders gevoet bald wordt dan bij Hees of WZ. Het komt toch allemaal op hetzelfde neer: anderhalf uur achter een bal aanlopen, een beetje dollen met mekaar, vervol gens gezellig onder de douche en ten slotte zuipen in de kantine, met alle ge volgen vandien. Dat is volgens mij overal hetzelfde en ik zie niet in waarom dat de gemeenschap zo veel miljoen per jaar zou moeten kosten. Ja maar, hoor je dan, S.O. Soest is een heel andere club dan SEC en Hees is niet te vergelijken met WZ. Cultuur verschillen dus, met een geleerd woord. Ik moet u eerlijk zeggen dat het mij een raadsel is waar die verschillen dan in zit ten, want het enige onderscheid dat ik kan bedenken is de kleur van de shirtjes die ze dragen. Maar als je het geloven wilt staan we in Soest nu aan de voora vond van een ware revolutie en groeit er op de voetbalvelden een soort oecu mene waar de kerken nog een puntje aan kunnen zuigen. Gek eigenlijk: als het over de kerk gaat vindt iedereen dat al die aparte clubjes en gebouwen maar onzin zijn, hoewel dat alles de overheid geen cent kost, maar bij de sport mag de "apartheid" hoogtij vieren en betaalt de gemeente nog een zeer fors deel van de kosten ook. Ja maar, zeggen ze dan nog eens, dat is juist heel verstandig van de overheid, omdat al die sportende jongelui anders maar op straat zwerven, waar ze de rest van de bevolking tot last zijn en mis schien zelfs tot criminaliteit vervallen. Door geld in de sport te pompen doe je dus als het ware aan misdaad-preventie en dat moetje, als plaatselijke overheid, ook een paar centen waard zijn. Ik per soonlijk vind dat een tamelijk maffe re denering, al zal ik de laatste zijn om te bestrijden dat er een verband bestaat tussen sport en criminaliteit. Kijk maar naar een voetbalwedstrijd op de televi sie en wat daar zowel binnen als buiten de krijtlijnen gebeurt, en je weet wat je over een paar jaar ook in Soest waar schijnlijk te wachten staat. Je houdt je hart vast. Maar moet dat nu nog eens vijf miljoen - extra! - aan gemeenschapsgeld kosten? Of zelfs tien miljoen, zoals een of ander ingehuurd adviesbureau in een vlaag van verstandsverbijstering had verzon nen? Die clubhuizen staan er toch al, en die velden liggen er toch gewoon? Om de vergelijking met de kerk nog even aan te houden: de gemeente betaalt de kerken toch óók niet, terwijl die met hun activiteiten toch minstens zoveel maatschappelijk ongerief voorkomen door het volk één dag per week met psalmgezang van de straat te houden en ook heel veel vrijwilligers een zinvolle tijdsbesteding te bieden? Trouwens: al dat geneuzel over integra tie en clustering - wat volgens de poli tiek zo'n "teer proces" zou zijn - staat natuurlijk in schrille tegenstelling tot wat de politiek er zélf van maakt. Ner gens anders tref je zo veel aparte clubjes aan als in de gemeenteraad, waar we te genwoordig al acht verschillende frac ties hebben die wanhopig moeite doen om zich van elkaar te onderscheiden, en als het een beetje tegenzit komen er bij de volgende raadsverkiezingen mis schien nóg wel een of twee bij. Alsof dat niks kost. Meer nog dan de integratie van de voetballerij, waar ik een hartelijk voor stander van ben (als ze het zelf maar be talen), is Soest volgens mij dan ook dringend toe aan de clustering van de politiek zelf, en ik zal de dag zegenen dat er twee partijen over blijven: een za terdag-partij voor de christenen en een zondag-partij voor de heidenen. Ik wacht met reikhalzend verlangen de in tentie-verklaringen af... A.P. Soes tand, 8.12.96 café -n restaurant Café-Restaurant de Minstreel Burg. Grothestraat 37 - Soest Tel. 035 - 601 98 93

Soester Courant | 1996 | | pagina 9