wenskaarten m kerst nieuwjaar 1J1J11 Congregatie Zusters van het Cenakel 1S0ESTERBERGÏ met uw eigen foto Eethuijs 't Meijertje kreeg nieuwe baas """VS?"61" 60311 19 Actie: Iedereen aan tafel! Klanten The Oriental Swan vallen weer in de prijzen Klachten bezorging KORFBAL KVO handhaaft zich bovenin VR1JWILLIGERSHULP NODIG? Bekeuringen voor verkeerd parkeren van vrachtwagens Viering 100-jarig bestaan afgesloten met hoogmis Volkskerstzang in Sterrenberg Campagne wereldwijde voedselzekerheid Successen voor dansers Rellum b Als lezen moeilijk Stichting Jeugd Waarover praatten zij De reizende koopman ^en-voofde^rbé, I 'r. 'r. WOENSDAG 18 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT PAGINA I volledig in eigen lab afgewerkt, hierdoor vele extra mogelijkheden, zoals:'eigen tekst mogelijk 'kleur neg. zvrart/wit afdrukken 'snelle levering vierkant formaat anders dan anderen 'mat of glans cewKmc *1997 prijzen met standaard tekst: 1-50 fl. 1,1 Op/st. 50-100 fl. 0,95 p/st. 100-500 fl. 0,80 p/st. 500-meer fl.0,70p/st. inclusief enveloppen. Wem Van Oosten fotoservice Soesterbergs8straat57 Winkelcentrum Soest-Zuid 035-6013109 - Soestdijk 035-6025942 Soesterberg Voor de abonnees in Soesterberg is het klachtennummer 035-6021841 (C. van Barneveld). Dat nummer kan op woensdag tussen 18.30 en 19.30 uur worden gebeld voor nabezorging op dezelfde dag. Belt u later, dan wordt de Soester Courant op donderdag nabezorgd. Het was een belangrijke wedstrijd die KVO moest spelen tegen Madjoe uit Rijnsburg. Met twee punten uit vier wedstrijden stonden ze op de zevende plaats, terwijl KVO met zes punten de tweede plaats bezette. Winnen zou betekenen, dat men in de bovenste regionen zou blijven draaien, In het begin speelde Madjoe hetzelfde spelletje als KVO en met de rust was de stand 6-7 na een voorsprong voor Madjoe van 3-6. Na de thee liep Madjoe nog verder uit, maar KVO wist de stand gelijk te trekken. Na 10-10 liep KVO uit en deze voorsprong gaf ze niet meer uit handen. Uiteindelijk werd de stand 14- 13. Doelpunten werden gescoord door: Rob de Peuter (6), Sity Vissia en Folko de Raad (2), Mien Driessen, Monique v.d. Hooff, Erik Dormans en Jaap v.d. Hoek Overige uitslagen: Doom 5 - KVO 5 12-10; KVO Al - Nova A2 12-3; DOS BI - KVO BI 7-11; SVMM Cl - KVO Cl 11-0; KVO Dl - SKF D3 4-0; KVO D2 - Meeuwen D3 2-3; KVO Fl - Midlandia Fl 11-0. Centraal Meldpunt Vrijwitligershulp Soest - Soesterberg Vanaf maart heeft het Eethuijs 't Meijertje aan de Amersfoortse- straat nieuwe eigenaars. Sinds die tijd heeft mw. Berkhof de scepter in handen, terwijl haar man de boek houding verricht en Jan de Graaff in de keuken staat. In de weekenden krijgen ze hulp van de Soesterberg- se jongedames Mariska en Nienke, terwijl David de kok een handje helpt. Mw. Berkhof heeft twintig jaar ervaring in de horeca waarin zij op 15-jarige leef tijd begon. Alle facetten van dit vak heeft ze meegemaakt; ze is dus allround. Als je al zolang in het vak zit verlang je om ook wel eens op eigen benen te staan en die kans kregen ze in 't Meijertje. Zoals dat gaat werd het in terieur hier en daar wat aangepast. Men valt niet meer met de deur in huis, maar in een klein halletje is met enig vernuft een garderobe aangebracht. De bar is verrijkt met een echte tap en opvallend mooi is een soort dak erboven waarin de glazen hangen. Gelukkig is de ruimte in dezelfde kleur jebleven. Het geeft de bezoeker een aius gevoel, vooral als de kaarsen en de haard branden. Tel daarbij op de attri buten die in de hanenbalken hangen, zoals onderdelen van een rijtuig, paardentuig en jachttrofeeën, dan ver toeft men in heel andere sferen. Mw. Berkhof kan tevreden terug kijken op het afgelopen halfjaar. De kwaliteit van de keuken heeft een behoorlijke toename van het aantal gasten tot ge volg gehad. De reacties van de bezoe- Drie bonnen zijn donderdagnacht op de Albert Plesmanstraat uitgeschreven door de politie. Die controleerde daar naar aanleiding van klachten van bewo ners over de wijze waarop vrachtwagens daar regelmatig staan geparkeerd. De politie zag dat een touringcar, een trek ker met oplegger en een vrachtwagen met aanhanger dusdanig stonden gepar keerd, dat de verkeersveiligheid in het geding kwam. Ook namen ze zoveel plaats in, dat eigenaars van personen auto's hun wagen nauwelijks ergens kwijt konden. kers zijn bijzonder positief. Het pannen koekenhuis van voorheen heeft plaats gemaakt voor een echt eethuis waar een uitgebreide menukaart de gasten een ruime keus geeft in vele soorten heer lijke gerechten. Speciale aandacht ver dient 'Kleintje Menu' voor de kleine bezoekers. Zij kunnen smullen van on der andere kroket, frites, appelmoes en ijs. Eethuijs 't Meijertje is bijzonder geschikt voor verjaardagen en partijen, maar ook voor bedrijven die eens heerlijk culinair een avondje uit willen, 't Meijertje is vanaf kerst tot en met 14 januari geslo ten, maar daarna van woensdag tot en met vrijdag geopend van 16.00 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 11.00 tot 22.00 uur. Maandag en dins dag is de zaak gesloten, maar na Pasen 1997 is het de bedoeling dat het elke dag open is. Eethuijs 't Meijertje heeft een ruim ter ras en omgeving waar de barbecue goed gebruikt kan worden. Er zijn veel plan nen voor 1997, zoals het organiseren van handboogwedstrijden. In samen' werking met de VW Soest en Soester berg zal 't Meijertje een bekende stop plaats worden in wandel- en fietsroutes. Maar ook wijnproefavonden, haring eten, mosselavond, Sinterklaas enz. staan op het programma. Het is zeer geschikt om kinderpartijtjes te houden wat in overleg met mw. Berkhof tot een groot succes kan worden. Aangezien het aantal gasten toeneemt is het gewenst om vooraf te reserveren. Velen hebben geleerd dat men in Eethuijs 't Meijertje heerlijk ongedwon gen kan genieten en beschouwen dat ook als hun stekkie bij uitstek. Eethuijs 't Meijertje, Amersfoortsestraat 91, 3769 AH Soesterberg, teL 033-4651731 (gedurende openingstijden). Op zondagavond 22 december werken ds. H. Henstra, Odeon, het Caroluskoor en organist Theo Hes mee met de Soesterbergse volkskerstzangdienst in het Lichtpunt (Sterrenberg). De Ko ninklijke Luchtmacht zet twee bussen in om de Soesterbergers gratis naar Sterrenberg en terug te vervoeren. De 'dienst begint om 19.00 uur, maar vanaf 18.45 uur begint het gezamenlijk zingen van kerstliederen. De bussen staan vanaf 18.15 uur op het Dorpsplein. Het is weer stil geworden rondom de congregatie Zusters van het Cenakel aan de Amersfoortse straat. Het jubileumjaar is beëin digd met een plechtige hoogmis die door zeer velen werd bezocht. In één van de vele vertrekken van het Cenakel bouwen ook wij met zuster Maria Rafaëlis het verhaal af van 'de altoos biddende zusters'. "Staat u mij toe vooraf enkele woorden van dank te mogen zeggen. De feeste lijke afsluiting van een jaar gedenken en danken is een climax geworden, waar aan luister werd bijgezet door vele vrien den die dit in onze kapel meevierden. Hartelijk dank aan allen die zoveel be langstelling en hartelijk meeleven heb ben getoond in de afgelopen maanden. Ook dank aan hen die ons ter zijde stonden om dit alles mogelijk te ma ken". "Wat was en wat nu is en kómt, het kan slechts dank zij velen. Soortgelijke ge voelens hebben de boventoon nu ik, in het kader van de voorgaande artikelen, nog even terug zie in de geschiedenis. In 1939-1940 kwam het middelste stuk van ons klooster en de aangebouwde kapel van de grond. Hoe verheugden onze zusters zich in het voorjaar van 1940 op de naderende verhuizing naar het nieuwe gebouw. De pinksterdagen 1940 echter sloegen allen en alles lam. Oorlogsvernielingen aan steden, brug gen en wegen. Geen toevoer van bouw onderdelen als deuren en sloten die nog ontbraken. Bovendien, geen trapleunin gen en zeer geringe stroomvoorzie ningen waren er. Een grote schok voer door ons en anderen in juni 1940. De bezetters eigenden zich het één na het, andere toe: Het Missiehuis Sint Jan werd door Duitse militairen in beslag genomen en kort daarna kwamen enke len van hen ook onze nieuwbouw bin nen, vergezeld van heren van de PTT. "Wij komen hier wonen, daarom wordt telefoon aangelegd", zeiden ze. Onze zeer geschrokken zusters hielden zich heel rustig en antwoordden: "Er is hier geen kabel. U moet zeker op een ander adres zijn". De PTT'ers namen dit laat ste over en wisten de soldaten te over reden om eerst navraag te doen op het kantoor. Ze vertrokken en keerden niet weer, althans voorlopig. Later herhaal den deze pogingen van 'de overheid' zich nog menigmaal. Even zovele keren kregen de zusters hulp van goede men sen. Zo werd op vaak heel argeloze wijze inbeslagname voorkomen. De verantwoordelijken voor de bouw ver stonden dit gebeuren als een waarschu wing. Zij zetten alles op alles om het huis bewoonbaar te maken. Begin au gustus 1940 trokken onze zusters er in: De koning te rijk!" Oorlogsgeweld "Intussen namen de bombardementen op het snel uitbreidende vliegveld bij dag en nacht toe. De zusters sliepen 's nachts in hun kleren en zochten vaak veiligheid in het souterrain. Ze waren niet te bewegen van deze levensgevaar lijke plaats weg te gaan. Ondanks al het geweld bleven ze op hun plaats. Hun taak was aanbidding en gebed om vrede en dat was immers meer dan ooit nood zakelijk. Daarin vonden zij ook de rust en het vertrouwen op de Heer om door te gaan. Bij alle angstige uren beleefden zij ook bijzondere verrassingen. Bij de eerste uitreiking van de distributie kaarten ontvingen zij per vergissing een dubbel aantal daarvan. In de toene mende schaarste van levensmiddelen was dat ook een prachtige toelage, een Vanuit de beide plaatselijke protes tantse kerken wordt sinds enkele weken een actie gevoerd met als doel meehelpen om de honger uit de wereld te helpen. Ze zijn zich be wust dat het Soesterbergse aandeel nog minder is als een druppel op een gloeiende plaat. "Maar niets doen is nog minder en wie weet vormen wij met zoveel anderen die dezelfde actie voeren, een begin tot een eerlijke verdeling van welvaart en voed sel", aldus hun reactie. Ze hebben veel mensen toch in beweging gebracht en spontaan verlenen instellingen en be drijven hun de nodige steun. Samen met organist Joop Lijftogt werden oude lied jes gezongen en op de band opgeno men, Deze kan men via fam. Wouden berg, tel. 352998 bestellen. Op 30 de cember wordt de Oudjaars Risk gehou den, opgave bij Rob Los, tel. 353788. In januari gaat het verder met op de 10e een dropping van kinderen van groep 8 van de Postiljonschool. Opgeven via tel. 352328 of 352775. Op 17 januari is er 's avonds een bingo in het Kerkelijk Centrum aan de Gen. Winkelmanstraat. Wil men gehaald worden, dan ook 3552328 of 352775 bellen. Op 19 ja nuari is er een feestmiddag voor groep 1 t/m 5 van de basisschool. Daarvoor kan men bellen met 351105. Op 24 en 25 januari videomarathon, bellen 353788. Een appeltaart kopen?, bellen 352998 en zo gaat het maar door. Er zijn mensen die zich aanbieden voor typewerk, de vaat wassen, grasmaaiwerk voor 1997, zo maar ergens eten enz. Natuurlijk moet daar een prijs voor wor den betaald. Wat denkt men van een filmmarathon vanaf een laser disc van 24 januari te 20.00 uur tot zaterdag 25 januari 08.00 uur. Aanmelden via 353788. Maar ook spontaan geld geven want voor 25 gulden kan men in een dorp in Zambia drie kruiwagens kopen en watersproeiers. Giro: 68 95 554 t.n.v. ZWO-groep Soesterberg. Zondag werd de zevende Open Noord Nederland Cup van de nationale dans- sport in het Groningse Roden gehou den. Aan de wedstrijd deden 17 dans scholen met 140 paren mee. Het Soesterbergse Danscentrum Rellum had zich met drie dansparen ingeschre- vèn. Anneke en Nico de Vreeden be haalden in de D-klasse Ballroom een 2e plaats en een zeer verdienstelijke 4 plaats in de Latin American Gold. Voor dit danspaar was het bereiken van een finaleplaats bij de Latin American een zeer goed resultaat, daar het de eerstje kaar was dat ze in deze discipline uit kwam. Nicole van de Heuvel en Mark van Veen, het toppaar van Danscentrum Rellum, hadden weer een "topdag". In de Ballroom D-klasse behaalden ze een 2e plaats, maar uiteraard een le plaats in hun favoriete dans de Latin- American. Marian en Peter Bezemer deden voor het eerst na diverse blessures weer mee aan een dans wedstrijd. En als je dan in de Latin American Gold, een 2e plaats opeist is dat klasse. halfjaar lang. Heel wat ronddolende en arme mensen, ook onze medebroeders SVD zonder huisvesting, konden daar van een warme maaltijd meegenieten. In april 1941 beleefden de bewoners van het Cenakel van zeer nabij de brand op de munitieopslagplaats op de heide ach ter ons huis. Vijf uren lang duurden de ontploffingen. Deze veroorzaakten in Soesterberg veel vernielingen en maakte helaas slachtoffers. In ons huis vlogen ramen en deuren uit hun hengsels, soms met paneel en al. De deuren van de hoofdingang vlogen heen en weer in de hevige wind. Bij de eerste poging om deze voorlopig dicht te krijgen, stapten opeens vijf Duitse militairen binnen en gingen nors en somber regelrecht naar de toren. Vanwege de hoge bomen had den zij gering uitzicht en vertrokken te leurgesteld. Dat was bij alle ellende een meevaller. In dat soms verschrikkelijke jaar bleven de zusters, dank zij God, ongedeerd. Met oud linoleum voor de kapotte kerkramen zetten zij hun op dracht voort. In januari '42 waren in een nacht weer hevige bombardementen. Ineens zagen onze zusters dat er vele vuurhaarden in onze achtertuin waren, die alles in een lichte gloed zetten. Duitse militairen liepen heen en weer om de vuren te doven en werd uitbrei ding daarvan voorkomen. De volgende morgen kwam één van de soldaten te rug en raapte nog eens dertig brand bommen op die nog niet ontploft waren. Een opening in de muur vond hij nood zakelijk om in 't vervolg vlugger te kun nen optreden. Voor onze zusters veilig heid én onveiligheid? Het spoorlijntje, dat in de Korndorfferlaan was doorge trokken voor vrachtvervoer naar het vliegveld, was vaak doelwit van beschie tingen van Engelse jachtvliegtuigen. De verdwaalde kogels kwamen vaak bij ons terecht en dit alles zou in de volgende jaren alleen maar toenemen. De tijd van 1944 tot mei 1945 vormde een hevig slotakkoord. Voor de zusters, de paters SVD en voor de familie Van Son, onze overburen, brak toen een volledig kelderleven aan met veel angst en grote zorg voor voldoende voeding. Boven dien was er de enorme stroom mensen die oj) voedseltocht naar het oosten van het land trokken. Ieder die bij ons aan klopte kreeg een bord warme soep en dat waren soms meer dan honderd per dag. Uit dankbaarheid voor eigen le vensonderhoud werd er gedeeld met anderen. Ongetwijfeld kennen velen de verhalen over deze hongerwinter en ver schrikkingen van inkwartieringen en bombardementen. Zelfs werden burgers vanuit jachtvliegtuigen van de weg ge maaid. De maand april '45 was bijzon- der hevig door ontploffingen van heel zwaar kaliber. Óp een nacht was er plot- seling een enorme harde ontploffing waardoor praktisch alle ruiten van ons gebouw sneuvelden. Een zuster werd van het enorme tumult wakker, met glas en gruis in mond en ogen. Vlak voor haar bed lag een grote baksteen, die eerst tegen de toren was afgeketst en vervolgens het raam en kozijn van haar slaapkamer vernielde. Er lagen na die nacht twintig bommen die niet ontploft waren voor en achter ons huis. In al die verschrikkingen had geen van de zusters noemenswaardig letsel opgelopen. Het waren de laatste loodjes, de laatste stuiptrekkingen van een 'overheid' die I? vijf jaren schrikbewind had veroorzaakt. De zo bekende datum 5 mei 1945 bracht de ommekeer, vreugde en dank baarheid brak los. Triomfantelijk werd reeds de volgende dag de verstopte to renklok uitgegraven en geluid: God zij dank! Onze stichter was een man van Godsvertrouwen. Zag hij, na veel ge bed, iets als Gods wil dan durfde hij het te beginnen en er mee door te gaan, ook als anderen het lieten afweten. In deze geest hebben onze zusters volgehouden in kritieke tijden en dag aan dag zoveel geloof en vertrouwen afgebeden, dat zij konden doorgaan. Een stimulans voor ons op de weg naar de toekomst. Ook zij wisten vooruit, hoe het zou aflopen. Datzelfde moeilijke vertrouwen moge ook ons gegeven worden. Intussen heb ben we tijd voor God en tijd voor men sen om samen, verbonden met kerk en wereld, de weg naar Hem te gaan", al dus namens de congregatie Zusters van het Cenakel, Zuster Maria Rafaëlis. SOE Lezen is niet voor iedereen e zelfsprekend. Sommige mensen h bijvoorbeeld moeite omdat ze s zien. Of omdat ze door een ziekt» handicap geen bladzijde kunnen slaan of de lectuur niet kunnen vasil den. Anderen hebben problemen OSÏtlGVC rCaCllcs lezen vanwege dyslexie (woordb' vftnr heid) of afasie. En er is zelfs spe?P lectuur voor mensen met een versls^Qjjument lllChtl lijke handicap. ac|je van enkele dorpelir Voor al die mensen is er een stukjeoesterberg duidelijk zich! lossing: het luisteren naar boeken, l4aken als vliegdorp, heef ten en tijdschriften die op cassette ejen alleen positieve reac ingesproken. Er zijn meer dan 35 >leverd- gesproken boeken om uit te let streekromans, detectives, reisvertoe organisatoren verzoeken literatuur, geschiedenisboeken, biojng te reageren op het plan fieën, kookboeken en nog veel memrichten van een kunstwerk uidelijk de verbondenheid l En er is keuze uit ruim 325 verste luchtvaart in Soesterberg. S lende kranten en tijdschriften: landt,evolking, gemeente en pro\ en regionale kranten, opiniebladt gerealiseerd worden, vrouwen- en familieweekbladen, spesterbergse samenleving kerkelijke, culturele, populair-weiaar heel duidelijk dij betrekl schappelijk en consumentenlectuurerste instantie de vraag ot n it streven staat en zo ja, ol Ook de Hulpdienst Soesterberg gppaald idee heeft wat het i graag informatie over alle vormen en- lectuur in aangepaste vorm. Van Koevoets (V ten en tijdschriften op cassette dePerste re elektronisch leesbare vorm, tot gespraat 92) Ihebben ie ei ken boeken in alle genres. Misschien angem Beiden h°Pen dat d< voor u of iemand in uw omgeving, e"rij Bij de Hulpdienst Soesterberg kan herefothun strevend viamw. A.D. Stob tel. 351789^ een bevolking heeft en wat der aanvragen. Ook kan men bellen. t hft moet gaan v het Centrum voor Gesproken Leen d u is om daarna ;n (voor kranten en tijdschriften), Poslh ®d gemeente en r; 24, 5360 AA Graye, tel. 0486-4864^ te rlalBeren. Voor boeken wordt men verwezen m de Nederlandse Luister- Opnieuw zijn klanten van The Oriental Swan in de prijzen geval len. Deze keer betrof het een echt paar uit Driebergen dat een ticket voor Noorwegen kreeg. Terwijl Siu Cheung Mok in zijn smette loos witte koksjas en lichtblauwe broek voor de aanvoer van de benodigde ge rechten zorgt, heeft zijn echtgenote Miranda even tijd voor een gesprek. Het fraaie restaurant zit vol gasten en in de Jachtkamer met zijn Koninklijke paardenringen heeft een gezelschap dui delijk plezier. "Het is een leuke actie ge weest waar grote belangstelling voor was. We hadden enkele grote flessen vol met kaartjes naar Amsterdam gebracht, waar de trekking was. De vorige keer hadden we de tweede prijs die een echt paar uit Maassluis kreeg voor een reis naar Indonesië. Het zou ietwat te veel zijn als we van de 36 deelnemende res taurants weer geluk zouden hebben. Tot onze verbazing viel de reis naar Noor wegen in The Oriental Swan. We heb ben daarop contact opgenomen met de prijswinnaars, een echtpaar uit Drie bergen. Natuurlijk vonden ze het leuk maar stelden geen prijs op publiciteit". Voor haar liggen de folders voor kerst en nieuwjaarsbuffet waarin de Oosterse keuken een scala van culinaire mogelijk heden biedt. De Jachtkamer en glazen- zaal zitten deze zaterdagavond vol zicht baar enthousiaste mensen, die een on beperkte self service hebben uit een menu bestaande uit meer dan 45 ge rechten. Miranda: "We zijn in juni hier mee begonnen. In het begin liep het niet geweldig, maar kennelijk vanwege een mond-tegen-mond reclame hebben we de laatste paar maanden niet te klagen. Elke zaterdag- en zondagavond kan men hier onbeperkt genieten voor slechts 32,50 per persoon". Achter de serie verwanningspiaten houdt Mok de voorraad in de gaten en vult bij waar nodig. Bedienend personeel is hier al leen belast met het verwijderen van vuile borden en bestek en aanvoer van vele soorten dranken. Het is even een blik in het Soesterbergse specialiteiten restaurant The Oriental Swan dat is te bereiken via telefoon 0346- 352181/ 351423. «v en Braille!' bliotheek, Postbus 43234, 2504 ^AptlVlteitcn Wil Den Haag, tel. 070-3593456. f 14 jaar. Er wordt een teg< in kosten gevraagd van Wegens verbouwing van SJS wordt het gehouden het Dorpshuis. De kerstt ding is op dinsdag 7 jani kende plaats achter de ijs) 19.30 uur. Vanaf 18.00 i kunnen kinderen de bon waarvoor zij 20 cent pei ;en. wie verge leest de Soestei Regelmatig zal men de heren Smorenburg (85), Van Dijk (70), Rietveld (70), Hoogstraten (68) en Knoops (63) op een woensdag morgen in het dienstencentrum 'De Drie Eiken' zien. Onder het genot van een kopje koffie praten zij als geboren en getogen Soesterbergers over het vliegdorp van toen. Deze keer was het onderwerp: De Rei zende Koopman. Het gebeurt regelmatig dat één van de vijf heren een gast meebrengt die de conversatie over het dorp van vroeger graag eens wil meemaken. Deze keer was het dhr. Arie Tammer, die zich goed in het gesprek mengde. Nu het verhaal aan het papier wordt toever trouwd weten we dat Arie Tammer op 73-jarige leeftijd is overleden. Wij ge denken hem in dankbaarheid. Uitbundig werd dhr. Smorenburg gefe liciteerd met zijn 85e verjaardag. Ver volgens kwamen de reacties naar voren en het gesprek voor Radio Soest in het programma Rondje Soesterberg van Anneke Vestering. De vraag waarom dit onderwerp soms in de krant wordt over geslagen kreeg als antwoord dat er dan te veel kopij is. Restaurant 'De Tuin' Maar dan is het zover dat het huidige perceel met de naam restaurant De Turn ter tafel komt. Uit diverse stukken blijkt dat het in 1907 is gebouwd in opdracht van Jan Lodder. Deze opende daar een café en gaf het de naam: De Reizende Koopman. Vaag kan men zich het bord met die naam en een sierlijk uitgedoste koopman nog herinneren. Naast de ver koop van een glaasje, hanteerde hij ook de kam en schaar om diverse Soester bergers te knippen en te scheren. Hij tapte een bijzonder citroentje dat hij 'de specialiteit de la maison' noemde. Het werd langzaam maar zeker een ontmoe tingsplaats waar men ook een eenvou dige maaltijd kon gebruiken. Maar daar had Lodder het niet zo op voorzien. 'Ik heb liever zuipers dan vreters', was dan zijn reactie. Toch was zijn echtgenote bijzonder goed in het bakken van spekpannenkoeken met dikke stroop, een delicatesse die vooral bij de doorgaande reizigers bekend was. Lodder stond bekend als een humoris tisch mens. Toen Joris Tammer in de kappersstoel zat te suffen, knipte Lodder hem een prachtig zogenaamd paterkapsel. Op 5 december was het ook Lodder die ongemerkt bij de arme gezinnen cadeautjes bracht. Omstreeks 1930 wijzigde hij de naam van zijn eta blissement in Café Biljard. 'Een mens moet met de tijd meegaan', was de re den van de naamsverandering. Hij deed goede zaken want toen hij in 1936 plot seling overleed, trof men in de kelder diverse Keulse potten vol met zilvergeld. Mensink werd zonder dat in feite te wil len, de volgende eigenaar. Bij de ver koop gaf hij het laatste bod om de prijs wat op te schroeven. Toch begon hij vol goede moed, maar toen hij met alle klanten een glaasje achterover sloeg, werd dit zijn echtgenote te veel. repte zich naar restaurant 't Zwaantj waar ene Bertus de Bruin kelner was e kon hem overhalen in haar café de zaa te regelen. Bertus de Bruin Henkes Jonge Jen* Henkes Vieux Henkes Bessenjen wil Gen. Wil 1 Het is 1937 als Bertus de Bruin het he: in handen neemt en de hele zaak koi daarna zelfs van Mensink overneem Het café wordt langzaam maar zeker ht centruin waar Soesterbergers elkaa ontmoetten in vereniging en vergade ring. Bijna alle plaatselijke vereniginge houden daar bijeenkomsten en divers dorpsbeslissingen worden rond de stam tafel bij Bertus de Bruin genomen. D keuken, die Lodder verfoeide, kom onder de nieuwe eigenaar tot grote be kendheid. Hij verbouwt het café tot eer. grote gelegenheid waarin veel gastei konden worden ontvangen. DCWOTlCTS tl Tijdens de oorlog moet ook café Biljard net zoals alle andere zaken, een stapjt |K terug doen. De nu 85 jaar oude hee Smorenburg kan daar over meepraten want in 1942 en 1943 heeft hij er noj als ober gewerkt. 'Niet een prettige tij( om op terug te zien', aldus Smorenburg Na de bevrijding gaat het ineens wee! I beter en komt de glorie van voor dl T oorlog weer terug. Het is ook de tijd dai 1 autobussen tijdens hun dagtochten eet rustpauze bij Bertus de Bruin zoeken et 1 soms moet hij bussen vanwege dt] drukte doorsturen. In het dorp is Café J Biljard de enige plaats die ruimte heel 1 om met een grote groep mensen bij el-i kaar te komen en daar wordt dan ooi J goed gebruik van gemaakt. Het is ooi j de tijd dat de zo bekende keeper van hel I Nederlands voetbalelftal Leo Halle re- j gelmatig op doorreis even langskomt Zijn bezoek gaat dan als een lopend j vuurtje door het dorp en zowel in als buiten het café staan velen die dat won der wel eens van dichtbij willen zien. Ze I krijgen Halle eens zover dat hij in triomf naar het plaatselijk voetbalveld achtei de huidige Banninghal wordt gebracht en daar tussen de palen gaat staan om j heel wat ballen tegen te houden. Leo j Halle op het Soesterbergs voetbalveld, dat is een belevenis die de plaatselijke voetbalfans luid en duidelijk aan ande- ren kenbaar maken. De Soesterbergse pe kerstman voetbalvereniging wordt door de regio ïaar|j:kse bezoi met bewondering gadegeslagen: Leo J „au^nu* Halle heeft bij hén in het doel geslaa»! Maar aan de legendarische naam Bertus Jn nel "£n* de Bruin kwam ook een einde en zo land op net da kwam in 1980 de nieuwe naam Restau- yoor het gemal rant 'De Tuin' met als eigenaar John naar je Jongblc Vestering. Het was ook de tijd dat gelegd. De kir vergaderruimte was gevonden in onder andere de Hoeksteen en het Dorpshuis en het vroegere café niet meer het cen trum van het dorp opeiste. Toch zijn verenigingen en vergaderingen daar nog altijd welkom en smaakt het borreltje nog net zo als bijna honderd jaar gele den. De vijf heren, met hun gast Arie Tam mer, hebben zich weer kostelijk ver maakt en mede dankzij de inbreng van Tammer werd weer een stuk geschiede nis geschreven. eerst aankome Versteeghlaan. ook met gejuicl Opmerkelijk w van de goede r woners herkei Na de lange k man dan ook i glaasje warm soep naar keu Hierna moes werk. De kers

Soester Courant | 1996 | | pagina 14