tam/SoVoCo schuift weer plaatsje op 'oelstelling Red Stars nu duidelijk iaartenverhouding in nadeel van Soest Riante uitgangspositie voor SEC Kerstcross zit vol met kampioenen agent Counter Eemnes 'dodelijk' ruw iLLEYBAL Groenwitten kunnen uitlopen tot tien punten voorsprong VOETBAL zondag VVZ'49 is uitvallen niet de baas: 3-0 VOETBAL zaterdag VELDRIJDEN PAGINA 17 pagIna* \AGDE DAGEN TSSLAGER OEST! ENSDAG 18 DECEMBER 1996 SOESTER COURANT mpelste zege sinds jaren dankzij povere oppositie EMS/Olhaco toruw lurmet Fondue ias biefstuk kipfilet r gourmetworstjes nshaas gekruide biefstuk fonduetartaar. evacumeerd - "°",aa,,3fni3l[W erTJÏIricht zich halverwege op promotie tepersaus zigeunersaus saus. urmet of fondue: fenboter nu: 2.50 Heren JASKETBAL 93 60 iande njgbaarJJ aratuur IJ $0 $$M&f Versterkt )erby met Greenstars eindigt onbeslist: 1 -1 VOETBAL zondag j Zand Regenboogtruihouder Van der Poel niet weg te denken $M GE'« ^S'iBOÖS j«08yjv Als SEC komende zondag het inhaalduel met WOG (uit) wint, gaat de winterkampioen van de vierde klasse, G rusten met een voorsprong van tien punten op de eerstvolgende gerangschikten, NVC en SCH'44. In het hol van de leeuw wonnen de Soesters het duel met NVC (0-2) en tegelijkertijd was SCH'44 zo vriendelijk van staart- club Hooglanderveen te verliezen (1-3). Na de verrassende nederlaag tegen BFC en de teleurstellende 0-0 tegen Hoog land was het de vraag of de groenwitten hun vorm konden hervinden. In Naar- den traden ze in elk geval zelfverzekerd aan en in het eerste half uur maakte SEC de dienst uit met een kans voor René van den Deijssel. Aangever Kemal Gurbuz werd later in het strafschop gebied gevloerd, maar de scheidsrechter liet doorspelen. Toen NVC in het laat ste kwartier voor de rust iets meer aan drong, smoorden de centrumverdedigers Luits Houkes en Mark Boetekees de pogingen in de kiem. Meteen na de hervatting was het raak. Bij een vrije trap 'krulde' Remco van Veenendaal de bal in de bovenhoek. En vanaf dat moment moest NVC aanval lender gaan spelen. Het kreeg geen mogelijkheden om te scoren. SEC wel, via tweemaal Dennis Brons, Ramon Heijnen en Peter van den Berg (lat). Het duurde evenwel tot de tachtigste minuut, voordat de beslissing viel. Marco Martens hervatte het spel vlot vanaf de zijlijn, Van den Deijssel be reikte de achterlijn en gaf voor, Van den Berg stapte charmant over de bal en Heijnen, ingevallen voor Gurbuz, kon intikken. In de resterende tien minuten bracht Jos van Rouwendaal ook nog Rik Nedersigt en Cees Dorrestein in het veld door ach tereenvolgens Saban Aksit en Van den Berg te wisselen. Dorrestein had in de slotfase nog voor 0-3 kunnen zorgen, maar hij miste namens SEC dat hoofd zakelijk aanviel. De koploper domi neerde in het grootste gedeelte van de wedstrijd en kwam zelf niet in de pro blemen. Edwin van de Luitgaarden hoefde dan ook niet vaak in actie te komen. Voor de tweede keer in dit seizoen heeft VVZ'49 zich laten verrassen door Eemnes. De tegenstander moet het op voetbalgebied afleggen tegen de Soesters, maar wie niet sterk is moet slim zijn. En dus counterde Eemnes zich naar een 3- O-overwinning. Met zes verdedigers legde de ploeg het aanvalsspel van WZ'49 lam. Boven dien waren de gastheren feller dan de bezoekers. In de basis stond ditmaal weer Gerard Becker, maar het ontbrak hem nog aan wedstrijdritme. Na een half uur werd hij daarom vervangen door Dik Lam jr. die op het middenveld ging spelen, zodat Gijsbert Schaap naar de voorste linie schoof. Op dit moment was de eerste succes volle counter van Eemnes de revue al gepasseerd. Tijdens de rust moest de onlangs herstelde Patrick Diks zich la ten vervangen vanwege een hoofd blessure. De eerste de beste uitval na rust bete kende 2-0. WZ'49 had daarvoor de druk al opgevoerd, maar nauwelijks kansen gekregen. Hierin kwam in de tweede helft veran dering. Cees-Jan de Vries en Marcel van Essen, doorgaans goed voor een doel punt, waren de kansrijke situaties zater dag niet de baas. Een nieuwe counter van Eemnes, halverwege de tweede helft, betekende zelfs nog 3-0 en een vierde treffer werd afgekeurd in verband met buitenspel. e ranglijst is het damesteam Stam/SoVoCo Kuipers Zwolle bijgestreefd en Abcoude tot op punt genaderd. Op de achtste its kan de ploeg wellicht met r geloof in eigen kunnen de ipetitie in januari hervatten, it op dit moment blinkt de ploeg in gebrek aan zelfvertrouwen. if laatste is althans de inschatting van les Brunninkhuis die sinds tweeën- e week met de volleybalsters aan zerk is. Volgens de vervangster van ieke Buddy Doornbos hebben de len vooral complimentjes nodig en leelde de voormalige international dag in De Bunt voortdurend uit. was ook alle reden toe, want de :ybalploeg boekte de simpelste zege de afgelopen seizoenen. EMS/ aco kwam met speelsters naar Soest, wie de meesten waarschijnlijk nog Je middelbare school zitten en die [1 minder kwaliteiten - en zelfs min- :elfvertrouwen - hebben dan de da- van de Soester club. Ivonne Bergsma tikt de bal naar de andere kant van het net, waar Stam/So VoCo nauwelijks enige vorm van tegenstand had te duldenFoto: Goos van der Wilt. voorgaande acht duels had de pro- 'endus uit Hoogeveen welgeteld één gewonnen. In Soest sprokkelde de oedelijke degradant niet meer dan :ien punten bijeen. Dit hadden er ider kunnen zijn als Stam/SoVoCo le eerste set op 14-3 niet de traditio- inzinking had gekregen. Op 14-10 kte de thuisclub een einde aan de ;e slechte fase: 15-10, 15-3, 15-5. nninkhuis wilde de overwinning mwel niet alleen verklaren met de ™/ere oppositie van EMS/Olhaco. Haar tijdelijke ploeg had wel degelijk de fouten afgedwongen. "We hebben de hele week veel service- en passingoefe ningen gedaan. En vandaag is dat er al uitgekomen. Ze hebben goed staan ser veren," aldus de complimenteuze train- ster die waarschijnlijk weer door een ander wordt opgevolgd als Doornbos niet vóór februari herstelt. In principe is Brunninkhuis alleen deze maand beschikbaar, al is ze bereid in overleg met het thuisfront te bekijken of ze er als invalskracht eventueel een maand aan kan vastknopen. Maar daar houdt het dan ook mee op en volgens manager Ruud Wijn is Stam/SoVoCo reeds op zoek naar een trainer die het roer kan overnemen voor het geval Doornbos langer uit de roulatie blijft. Uitermate belangrijk was de 3-0-over- winning van het herenteam op Harder wijk 2. Door dit succes nam Stam/ SoVoCo drie punten afstand van de staartploeg, terwijl het ook nog één wedstrijd meer te goed heeft. De zege kwam tot stand na een moment van bezinning en enkele afspraken die trainer/coach Jan Jansen na de afstraf fing in Renswoude met zijn spelers maakte. Jansen wil dat de spelers hon derd procent inzet tonen en zich vol overgave op het volleybal storten als ze hun hobby beoefenen. Alle zaken die parallel lopen met volleybal moeten dan van ondergeschikt belang zijn. In de wedstrijd tegen Harderwijk koos Jansen niet voor de routine, maar voor spelers die tweemaal per week trainen. Hierdoor kreeg Ali Moghadassian een basisplaats als buitenaanvaller en kwam Jaap van der Vinne op de bank terecht. Jan Visser was de enige routinier die begon. Jansen kreeg waar voor zijn geld en het vertrouwen dat hij in de spelers stelde, werd niet beschaamd, want Stam/SoVoCo won de eerste set met 15-5 en de volgende met 15-6. In de derde set kwam zijn ploeg met 10- 13 achter en op dit moment was Moghadassian moegestreden. Jansen wisselde hem voor Van der Vinne die zich aan de kant scherp had gehouden en met een paar belangrijke scores de ploeg weer op de rails zette: 15-13. selt u dus sch onge- eschikt de 'l handige t er zelfs >p aanslui- alverwege de basketbalcompetitie het duidelijk. Red Stars moet anaf nu alleen nog maar opteren por promotie. Vindt ook trainer/ bach Hans de Bruin nu zijn heren- doeg na de eerste reeks van elf pels de tweede plaats inneemt. Als t zo blijft, staat de ploeg met één een in de eerste rayonklasse. tweede plaats wordt gedeeld met r Alphia, waarvan zaterdagavond in |eukendal werd gewonnen (80-72). De pid-HoIIanders spreken hun woordje op de basketbalvloer, maar bleken jyenmin op hun mondje te zijn gevallen 5 de scheidsrechters beslissingen na- Dit laatste kwam Alphia duur te jaan. In de laatste vijf minuten werden 6 gasten tot driemaal toe bestraft voor Jpnmerkingen. En elke keer mocht larrold Veen plaatsnemen aan de vrije Jorplijn. En elke keer deed de forward Jrat er van hem werd verwacht. Hij poide de ballen er in. Net als in de acht iatste minuten van de eerste helft, toen j niet meer op de bank hoefde te zit- n. Het was vooral aan het richtings- [evoel van Veen te danken dat Red trs de 11-23-achterstand omzette in 34-33-voorsprong, waarmee ook de t werd ingegaan. jpmdat De Bruin wist dat Alphia wisse- verdedigingen toepaste na een ore, had hij zijn ploeg laten oefenen de press-break. De spelers hadden Blijkbaar goed opgelet, want ze omzeil- jen regelmatig de press. Verrast was De Bruin wel door het feit dat Alphia ach- fcrin langdurig een zone-verdediging bepaste. Daarom stuurde hij na de puze Guido LaRose het veld in met de pdracht driepunters af te vuren. Drie- 1 had de junior succes en Red Stars de met 54-43. Een mindere fase jolgde en na een kwartier was er weer prake van een wedstrijd (61-57). Maar dphia maakte vervolgens de fout in de feslissende fase de beleefdheidsvorm aar de scheidsrechters toe niet in acht nemen. i afloop van het duel wilde De Bruin [vel toegeven dat de doelstelling nu dui- Drukte onder de basket van B V Alphia, waar Marco van Maanen (19) en Manfred Dikkers (rechts) de bal proberen te ontdekken. Foto: Goos van der Wilt. delijk is. Red Stars gaat voor promotie naar de eerste klasse. Daar hadden ze in Beukendal in augustus nog niet over durven praten. Pas drie weken voor de start van de competitie werd De Bruin aangesteld als technisch leider, waar door de voorbereiding van korte duur was. Daarnaast was bekend dat Igor Smink, vorig seizoen de beste speler, niet beschikbaar zou zijn vanwege een stage in Japan. Maar met de terugkeer van Jan van Maanen en Veen, de komst van de eer stejaars senioren Kim Ho Leung en Gerben de Jong en de toevoeging van junior LaRose werd de selectie in de brèedte versterkt. Dit blijkt wel uit het feit dat De Bruin in de eerste compe titiehelft iedereen veel speelminuten heeft kunnen bedelen. Dat sommige potjes moeizaam werden gewonnen, was daar misschien het gevolg van, maar dat maakt hem niet veel uit. Als het erop aankomt, zullen sommigen langer spelen dan anderen, daarover is duide lijkheid in de spelersgroep, aldus De Bruin die met name tevreden is over de verdedigende prestaties. Een compliment had hij ook voor Manfred Dikkers, de center die 21 pun ten maakte. "Tegen een zwakke tegen stander 30 punten maken, is niet moei lijk. Maar tegen een ploeg als Alphia moet je er staan. Daarnaast heeft Gerben de Jong een goede ontwikkeling doorgemaakt. Hij was een individualis tische speler en stelt zich nu in dienst van het team. Hij laat anderen scoren en daar staat hij ook voor," aldus De Bruin, wiens rol in de ontwikkeling van de basketbalploeg niet mag worden weg gestreept. Dames De thuiswedstrijd van de dames tegen BZ'72 stond in het teken van het voor lopige afscheid van Yvonne Smink' Hurenkamp en Nancy Smeeing-de Kruyf. Zij gaan voortaan elke woens dag- en vrijdagavond babysokjes en - truitjes breien en de muren van de kin derkamer behangen. De twee aanstaande moeders waren sinds het vertrek van dames 1, in 1992, gezichtsbepalend voor de nieuwe hoofd macht. Dat ze enige voorzichtigheid be trachtten in hun laatste optreden, bleek uit het feit dat beiden zonder persoon lijke fouten de wedstrijd uitmaakten, iets wat waarschijnlijk nooit eerder is gebeurd. Maar ze lieten zich wel gelden. Smink nam afscheid als topscoorster (14 punten) en Smeeing liet zien hoe een driepunter moet worden genomen. Een week eerder was het overigens Smeeing, en niet Annet Hellinga, die in de slotseconde een overtreding beging, waardoor New Stars op gelijke hoogte kwam. Tegen BZ'72 hield Red Stars het hoofd koel, nadat de Zeisters in de slot seconde via een driepunter tot 56-54 terugkwamen. Leontine van den Dijssel-Jansen (11 punten) maakte het karwei af: 58-54. Iet voetbal was niet van hoog staand niveau, maar er gebeurde genoeg tijdens de Eemlandse derby ussen Soest en Greenstars. Beide (clubs scoorden één keer. De kaartenverhouding was 5-4 in het voordeel, of beter gezegd in het na deel van de blauwwitten. ^Scheidsrechter P. Oeldrich haalde zondagmiddag zijn trucendoos open en ^toverde op een onnavolgbare, vlotte manier zijn gele kaart tevoorschijn. Zo- I wel letterlijk en figuurlijk, want Oeldrich l had amper het beginsignaal gegeven of I hij bekeurde Jelle Huizenga. Deze werd 1 na zeventig minuten zelfs weggestuurd, I toen Jacco Engelsman zich als een I slimme spits liet vallen. Hij versierde een strafschop en naaide de jonge ver- I dediger een tweede kaart (dus rood) I aan. I Tussendoor had Oeldrich voor rust de Soesters Rene de Bree, Martijn Stalen- J* hoef Maurice d'Aquino en daarna de Baarnaars Zeki Kurt, Joop Koppe en Pim Huurdeman opgeschreven. Na de benutte pingel van Koppe (1-1) was het wachten op de volgende rode kaart en Oeldrich was er wederom als de kippen bij. Een minuut later zag hij een over treding van Huurdeman die drie minu ten daarvoor zijn eerste en nu dus zijn tweede prent ontving. Voor Soest heeft het nare gevolgen. Huizenga kwam op drie en zal één duel moeten boeten. Hetzelfde geldt voor Stalenhoef die tegen zijn vierde kaart opliep en bij elke volgende kaart vaker langs de kant zal moeten blijven staan. In de slotfase van het tien-tegen-tien voetbal gebeurde er nog genoeg. d'Aquino miste een dot van een kans, omdat hij de bal eerst aannam in plaats van meteen uit te halen. Zijn vervanger Christiaan de Vos deed het drie minu ten voor tijd niet beter, toen hij naast schoot, en in dezelfde minuut kon Koppe na een uitval de bal in het lege doel, schieten. Hij koos voor het onder been van de uitgespeelde Wessel Sennef. Sennef was ook één van de hoofdrolspe lers bij een incident in de eerste helft. Hij liet de bal na een schot los, waarna Marco van Remmerden en Engelsman in de rebound probeerden te scoren. In de daaropvolgende scrimmage kwam Hilmi Michi in op Sennef. De doelman duwde hem weg, waarna Michi een handje aarde pakte en Sennef letterlijk zand in de ogen strooide. Oeldrich had ditmaal niets gezien en reageerde nogal gefrustreerd op de protesterende Stalen hoef die daarbij tevergeefs naar zijn aanvoersband wees. Op voetbalgebied was er toen nog niet veel gebeurd, behalve de vrije trap van Peter Wolfsen, waarbij hij de paal raakte. Hetzelfde overkwam in de 31ste minuut Jeroen van Veenendaal in de rebound, maar zes minuten voor rust was het wel raak. Wolfsen gaf voor, Van Veenendaal kwam knap voor zijn verde diger en knikte de bal met een stuit in de hoek: 1-0. Vlak na de hervatting kopte André Doorduyn de bal via de handen van Ton Gesgarz tegen de lat en even later werd ft f, hij afgelost door Martijn de Jonge die, evenals De Bree, vorig seizoen bij Greenstars speelde. In de daaropvol gende fase was Soest als ploeg sterker, maar de individuele acties kwamen op het conto van de Baarnaars. Echt goed kwamen de twee teams niet voor de dag en daarom was de 1-1, ook al kreeg Soest meer kansen, geen onterechte uit slag. En de pingel? Waarschijnlijk had den zeven of acht van de tien scheids rechters naar de stip gewezen, hoe sneu ook voor Huizenga die zich van geen kwaad bewust leek te zijn. De laatste actie kwam op naam van Hans Dreef, de 'grijze eminentie' die zondag man van dienst was bij Soest. Hij moest een tweede wedstrijdformu lier uit de kast trekken, omdat Oeldrich op één vel niet alle namen van gestrafte spelers kwijt kon. Foto: Goos van der Wilt Doelpunt! Jeroen van Veenendaal is voor zijn bewaker uitgekomen en rondt de voorzet van Peter Wolfsen op fraaie wijze af. De 42ste kerstcross in Soestduinen wordt op donderdag 26 december een strijd tussen verschillende kam pioenen. De drager van de regen boogtrui komt. Adri van der Poel komt namelijk altijd, want hij heeft een speciale band met de organisa tie van de traditionele koers in de bossen en duinen van Soest. Als hij slecht reed, mocht hij altijd star ten en daarom zal Van der Poel de men sen van Tempo nooit in hun hemd laten staan. Zelfs toen zijn vader enkele jaren geleden in december overleed, ver scheen hij bij de streep op de Beaufortlaan, notabene tegen het advies van de organisatoren in. En over acht dagen is de huidige wereldkampioen er weer bij. Van der Poel won de kerstcross nog nooit en heeft de bijzondere erepenning van prins Bernhard dus niet in zijn beL zit, maar hij bereikte in 1995 op het zelfde parkoers wel als eerste de finish tijdens de Nederlandse kampioenschap pen. Groenendaal De huidige nationale kampioen, Richard Groenendaal, zegevierde in 1993 en '94 en zal een nieuwe gooi doen naar de winst. De 37-jarige Van der Poel en de nog jonge Groenendaal maken op dit moment de dienst uit in de verschillende klassementen, zoals de Super Prestige en de wereldbeker. De kerstcrdss is inmiddels ook één van de vier wedstrijden die meetellen voor een nieuw nationaal circuit, maar Paul Nijhuis en Arie Bakker krijgen de naam In de persoon van Adri van der Poel heeft de organisatie van de kerstcross ook de wereldkampioen in huisgehaald. van de sponsor niet over hun tong. "Ze betalen 25.000 gulden prijzengeld. De opzet hierachter is om jonge, Neder landse renners tegen elkaar te laten rij den. Voor hen blijft er ook geld over en zo hopen ze dat de top wordt verbreed. Maar voor de organisatie van de cross wordt niets geregeld." Een andere kampioen die meedoet, is Bart Brentjes die in Atlanta een gouden medaille won en ook wereldkampioen is bij de mountain-bikers. Of hij een se rieuze bedreiging vormt voor de cros sers, is de vraag, want mountainbike is beslist een andere discipline. In de per soon van de talentvolle Chris Wouters hebben Nijhuis en Bakker ook de we reldkampioen van de militairen vastge legd. Andere bekende deelnemers zijn Wim de Vos, Erik Boezewinkel en de Belg Peter Willemse die gezelschap krijgt van zijn landgenoten Sven Nijs, Anne Daehlmans en Erwin Bolle. Ook de Nederlandse en de Duitse amateur selecties rijden op Tweede Kerstdag in Soestduinen rond. De Italianen, Fransen en Zwitsers kiezen hoofdzakelijk voor koersen in eigen land. Niettemin start volgende week een re cord aantal deelnemers. Aan de wed strijd voor profs en A-amateurs begin nen zestig renners. De stijging komt voornamelijk doordat een groot aantal neo-amateurs is overgestapt naar de amateurs. Ondanks het ontbreken van een hoofdsponsor is de organisatie erin geslaagd een begroting van 55.000 gul den dekkend te maken. Dranghekken De vrijwilligers van de kerstcross zijn zaterdag al begonnen met het uitzetten van het parkoers. Langs het verharde deel van het parkoers zullen drang hekken uit Amersfoort komen te staan. Nijhuis en Bakker: "Het bedrijfsleven en de middenstand in Soest steunen ons, maar bij de gemeente Soest kost het vijf gulden per hek en moet je ook betalen voor het brengen en halen, alles bij el kaar zo'n 1.750 gulden. Toen we Amersfoort belden, zeiden ze: Da's goed, als je het zelf maar komt halen. En dan zeggen ze hier in Soest dat ze de mensen van de straat moeten houden en de sport moeten stimuleren." De kerstcross voor profs en A-amateurs begint volgend week donderdag om 14.30 uur. Om 12.00 uur starten de ju nioren en nieuwelingen, om 13.00 uur gevolgd door de cyclo-sportieven en om 13.02 door de veteranen.

Soester Courant | 1996 | | pagina 17