Kijk eens wat vaker in de spiegel van de kapper Verstandig genieten en bruin worden Bruin is nog maar kort 'mooi' OEST f/üu'n rima voorbereiding op sneeuw- en/of zonvakantie m j§ 100 MED per jaar De onbetrouwbare zon Startsubsidie van KWF ra voordelig '5 Colombelle ;cogiie p.fl. 6,50 essen 32,50 - ttige kerstdagen t 1997 toe. »e onze klanten ons gestelde open jaar. De houtvloer met méér wooncomfort en een luxere uitstraling Vakdiploma Kleur Tips voor extra bescherming van je haar: Extra verwennerij bij de kapper iKort, middellang of lang haar mmmmm Zon en sneeuw Een wereld-unicum 'Zon-voorbereid' naar de wintersport tot 24 uur net rood begint te worden. De mensheid laat zich in vier huidtypes verdelen. Type 1, de mensen met een zeer lichte huid, rood haar, sproeten en blauwe ogen, kan maar beter zo weinig 'moge lijk in de zon of op de zonnebank gaan liggen. Dat geldt overigens ook voor jonge kinderen: die moeten altijd goed bedekt en met een hoed je op het hoofd op het strand spelen. Hoe gevoeliger de huid, des te sneller is de dosis van 1 MED bereikt. Een zonnebankkuur van 10 beurten levert maximaal 10 MED op; een dagje aan het strand kan al 5 MED opleveren. Het is een kwestie van een optelsom. De Gezond heidsraad adviseert om niet meer dan 100 MED per jaar te ondergaan, waarvan bijvoorbeeld rond de helft via bruinings- apparatuur. Dat komt neer op ruim vijf tig zonnebankbeurten per jaar. Daar komen zelfs bekende, gebruinde, televi siepresentatoren en nieuwslezers niet aan toe. De lampen in de bruiningsapparaten zijn tegenwoordig zó uitgekiend dat ze wel het gewenste beschermende effect hebben, maar toch UV-A en een gecon troleerde hoeveelheid UV-B afgeven - want daar word je, mits met mate gebruikt, nou zo lekker bruin van. 'Vei lig' zonlicht is een relatief begrip: maar er bestaan ook geen veilige broodmes sen. Men dient zich te houden aan de aanwijzingen van het deskundig perso neel van de zonnestudio of aan de uit voerige gebruiksaanwijzing die bij uw huisapparaat is geleverd. Bescherming van de ogen met een UV-brilletje is bij voorbeeld een must. De natuurzon is onbetrouwbaar, hoe lief wij haar ook hebben. Dat komt doordat de intensiteit en het spectrum nooit gelijk zijn (of blijven). Dat heeft te maken met het seizoen, de afstand tot de evenaar, het tijdstip van de dag en nog zo wat din gen. Zonne-apparatuur is altijd van con stante kwaliteit. Daar kun je van op aan. Die lampen gaan op de minuut nauwkeu- Heerlijk tegen vermoeidheid en stress rig aan of uit, zoals wij dat willen. Iemand die ooit op het strand in slaap is gedoezeld, weet waarover wij het hier hebben. Met een zonnebank kun je dus een perfect op je persoonlijke huidtype afgestemd kuurplan bepalen. Dat is bij de natuurzon onmogelijk - vaak alleen al als gevolg van het gebrek aan discipline dat velen van ons hebben als we buiten in de zon liggen. De zon is goed voor ons, als wij verstandig met haar omgaan. De ontspannende werking van een kuur tje op de zonnebank: heerlijk tegen ver moeidheid en stress. Bovendien maakt het de winters meteen een stuk korter. Preventief wordt UV gebruikt tegen win- termoeheid en, om nog maar iets te noe men, de vorming van vitamine D is eveneens een belangrijk bijkomend effect, ter versterking van het bottenst,el- sel. Maar hou je aan de regels. De des kundigen zeggen: "Zon Wijzer, Buiten en Binnen" - ze doen het zo te zien zelf ook. Eén van de mensen die zich zeerjiebben ingezet voor een wetenschappelijke begeleiding en voorlichting van de zon- nebranche is drs. Karei van Koppen van het KWF. "Aan het verantwoord zonnen - zonnebank of natuurzon - zitten zó veel aspecten", zegt hij, "dat het rapport naar aanleiding van de studies door drie ver schillende deskundigen moest worden geschreven, ieder vanuit zijn eigen invalshoek". Het KWF heeft een start subsidie verstrekt aan de opleiding voor zonnestudiohouders, die haar eerste geslaagden reeds heeft afgeleverd. "Het publiek moet zo goed mogelijk worden voorgelicht over verantwoord zonnen", aldus Van Koppen. "Uitgangspunt blijft het standpunt van de Gezondheidsraad, dat het plezier-zonnen moet worden beperkt tot 100 MED per jaar. Daar moe ten we het publiek in opvoeden. Er zijn heel wat processen waarbij UV een posi tieve rol speelt, maar je moet er wel ver standig mee omgaan." Drs. Van Koppen hoopt dat de erken ningsregeling voor zonnestudio's die inmiddels op stapel staat, de nog niet bij de Sanezo aangesloten werkers uit de zonnebranche ook over de drempel helpt. De zonnebranche wil thuis of in de stu dio 'plezier' aan de mensen verkopen. Goed opgeleid personeel voorkomt dat er problemen ontstaan. Van Koppen: "De zonnebank heeft voor veel mensen ook een sociale functie. Sommigen zeg gen: het is m'n enige halve uurtje volko men rust, helemaal voor mezelf. Wij werken overigens niet alleen samen met de bruiningsbranche, ook met de reis- Het 'bruin ziin' abt sctwuntieldsldeaal bestaai eigenlijk pas sinds bet begin »an de Jaren dertig. De Franse mode-ontwerpster Corso Chanel baarde In die tijd opzien mei een zangebrainde huid. Vóór die tijd beschermde men zich het lietst mei kleding en parasolletjes tegen die vreselijke, bralnende zonnestra len. Een bruin gezicht was vroeger zelfs srdinaln 'Iemand die in de lelie zon zijn el haar broed verdiende moest wel van zeer eenvoudige komaf zijn', zo redeneerde men In die ilfd. Tegenwoordig is eon gezonde, lichtgabminde leini weer helemaal 'In'. Zo hoort bot dus! irtwijnen uit vele landen eken. rede 'Oupa se Wyn' 14 :iot 'Muskadel' J2 75 \szu 5 Puttonyos 27 50 n black Muscat 1/2 fl, ƒ16,95 ia orangeMusc. 1/2 fl. 1^95 :deBeaumesdeVenise ƒ16,75 voorf 34,00 el de la Manna, Spanje ƒ16,25 od'Asti ƒ16,50 2hateauDoisy-Daëne ƒ49,00 res 2e Gr.Cru Cl voor 42,50 >ino Pedro Ximenez 24,75 i Fayau, Cadillac 23,50 se en Italiaanse wijnen in •vloed o.a.: vit 1995 Verdicchio dei Castellidijesi ƒ11,75 voorf 10,00 1995 TocaiLadino Friuli 8,75 rood 1995 RiojaC.de Valdemar 9,25 E.Mendoza 'reserva' 15,50 db.Sauvignon voorf 13,00 arberesco 26,00 Haarmode winter 96/97: veel frisse ideeën ariska, en Sylvia ket Topos Parket is er in verschillende houtsoorten. Edelhoutfineer verzegeld met een extreem slijtvast en bijzonder milieuvrien- de ijk oppervlak (100% oplosmiddelvrij) tonen de natuurlijke houttinten in hun volle pracht en zorgen met een zijdezachte glans voor een harmonische woon-atmosfeer. ion 035 - 602 42 94 wereld, de ANWB en de ANVR, hebben wij campagnes voor verantwoord zon nen. Wij zeggen, geniet van je zon vakantie, maar overdrijf niet. Juist als je dat gezamenlijk en eenduidig doet, kom je uiteindelijk toch tot een verandering in het gedrag. We weten bijvoorbeeld alle maal dat vet belangrijk is voor de mens, maar dat te veel vet ongezond is. Velen laten zich nog steeds niet door deze wetenschap leiden. Zo zul je ook altijd een stelletje té fanatieke zon-aanbidders overhouden - maar voor het gros van de bevolking slaat onze goede raad aan. Dat blijkt ook uit het grote aantal folders dat wij op aanvraag versturen." Monica van Ee (34), voorzitter van de Stichting Educatie Zonnebranche (STE- ZON) is blij dat een eerste groep cursis ten onlangs met het welverdiende vakdi ploma naar huis kon gaan. Ook zij streeft er naar dat in alle Nederlandse zonnestu dio's en bij de vakhandelaren binnenkort een perfect opgeleide zonne-consulent het publiek kan bijstaan en voorlichten. "De cursus die nu met steun van het KWF en met de instemming van het Ministerie van Economische Zaken is gestart, is niet gemakkelijk", zegt ze, "onze mensen krijgen het diploma niet cadeau. Het examen is zowel schriftelijk als mondeling. Onze zonne-consulenten wiste uit -Zeeland Mill, irough. inctuaiy lardonnay 18,50 iuvignon anc 21,50 I Ook deze winter zijn er verschillen- Ide kapsels ontwikkeld voor iedere I haarlengte. Net als voorgaande sei- I zoenen heeft een team van topkap- I pers, in opdracht van de Gezamenlij- I ke Nederlandse Kappers, een nieuwe I Nederlandse Haarmodelijn ontwik- I keld. Zo past kort haar nu bij iedere I stijl: je kunt er de blits mee maken I op wintersportvakantie, maar ook I elegant verschijnen bij een avontuur- lijk diner. Kort geknipte koppies zijn spiky of glad en hebben strakke con tourlijnen. Soms worden deze ver zacht door er kleine hoekjes uit te knippen. Met lang of middellang haar kun je I ook alle kanten op. Door middel van geknipte lagen ontstaat volume in i het haar. Op dezelfde manier wordt I het 'ongekapt gekapt' effect gecreëerd. Dit is de nonchalante I coupe die dit jaar ook bij de heren veel gezien zal worden. Verder past de teruggekeerde zijscheiding, naast de middenscheiding, uitstekend bij de retro-mode. Net als de massieve lok die zorgt voor een 'New Roman tic' accent. Naast de kniptechniek zijn er ook andere mogelijkheden om je haar, en Sieta: Zelfverzekerd en modieus. Een chocoladebruine kleuring geeft het haar meer glans. Daniël: Ook in het haar is het streepje veel gezien dit seizoen. Hier zorgen high- en lowlights voor het streepjeseffect. Met niet-vette gelwax kan het haar zodanig worden gekamd en gestyled, dat een totaal andere look ontstaat. Denk maar eens aan de droogte van de vrieskou of de centrale verwar ming. Of aan de combinatie zon- sneeuw tijdens de wintersport. uitdroging; gebruik beschermende oliën, een gel of verzorgende spray statisch haar waardoor klitten en dode punten kunnen ontstaan; een crêmebehandeling èn spuit eens wat haarlak op je borstel barre weersomstandigheden; sneeuw, regen en storm ben je te slim af door je haar glad naar ach teren te kammen met een styling- product verkeerde producten; deze kunnen soms schadelijk werken. Overleg met je kapper en kies met zorg je producten. Eén op de drie Nederlanders ligt weieens op de zonnebank te genieten. Dat is inderdaad plezierig, behaaglijk warm, het geeft een zalig, ontspannend gevoel en je wordt er nog mooi bruin van ook. Als dat zonnebad met een beetje overleg wordt genomen, kunnen we ons met een gerust hart tussen de lampen neervlijen. Ook in dit jaargetijde en dan vooral als prima voorbereiding op een wintervakantie naar de sneeuw en/of naar de zon. Constante kwaliteit kunnen het publiek bijvoorbeeld helpen te ontdekken, dat de combinatie natuur- zon/zonnebank erg handig en aangenaam kan zijn. Monica van Ee: „Leven in een zonnig land" De winter is wel het sei zoen van koud en donker, maar ook van feest. De Nederlandse Haarmode- lijn heeft speciaal hier voor veel ideeën. Een hele maand vol feestelijk heid, daar hoort nu een maal vrolijk of stijlvol, in ieder geval tot in de punt jes verzorgd haar bij. En extra verwennerij bij de kapper is vooral in de drukke decem bermaand prettig en praktisch. Want wat heeft het voor zin om je met veel zorg te kleden als je kapsel niet in orde is? Lang haar kan voor de gele genheid worden opgestoken bij de kapper. Ook tijdelijke omvorming, naast kleur dè haartrend van dit sei zoen, is een uitstekende mogelijk heid om je kapsel er extra feestelijk uit te laten zien. Het voordeel hier van is dat krullen en volume na een aantal weken weer veranderd kunnen worden in een andere look. Voor nieuwe ideeën kun je terecht bij de kapper. Hier ligt het magazine van de Nederlandse Haarmodelijn met de nieuwe kapsels, kleuren en stylingmanieren. Er zijn talloze variaties mogelijk. Wil je haar? Leun dan eens heerlijk achterover en laat je adviseren door de kapper, die pre cies weet wat bij je past. De mensen hebben er geen idee van in wat voor zonnig land zij wel leven De nieuwe wintermode gaat aan niemand voorbij. Waar je ook gaat, wat je ook leest, overal kom je de wintertrends tegen. Of je nu uitkijkt naar een win tersportvakantie of je verheugt op de feestdagen, het begin van de winter is |een mooie aanleiding om je in het nieuw te steken. Brigitte: Opgestoken haar en toch los. Natuurlijk middelbruin met een sprankeling van purper. Verschillende haarplukjes zijn opgelicht door middel van kneedkleuring en vervolgens gespoeld in een opvallende tint. daarmee jezelf, er anders uit te laten zien. Kleur staat dit seizoen extra in de belangstelling. Met kleur is alles mogelijk. Eén eenvoudige maar des kundige behandeling bij de kapper en je hebt een totaal nieuw gezicht. Extreme kleuren worden vooral toe gepast bij de jongeren. Daarnaast zijn camel en zandkleur de trendy tinten van dit moment. Voor wie juist zin heeft in een kleinere veran dering is er de folie-soleil. Met deze techniek worden verschillende pluk jes haar opgelicht. Zo ontstaat er een soort streepjeseffect dat diepte geeft aan het kapsel. Kleur kan bijvoor beeld ook voor kortere tijd in het haar gebracht worden. Voor de Extra verzorging van je haar is in de winter zeker geen overbodige luxe. Echt winterweer is niet bepaald een weldaad voor je haar of je kapsel. En om dat 'overleg' een duidelijke vorm te geven, hebben alle instanties die er mee te maken hebben, en dat waren let terlijk alle belangengroepen in Neder land, hun inzicht, deskundigheid en research onlangs gebundeld tijdens een uniek, nationaal congres. Daar zaten wetenschapsmensen (derma tologen en specialisten op het gebied van de endocrinologie en de medicinale foto chemie) om de tafel, samen met mensen van de Nederlandse Kankerbe strijding/Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), de Gezondheidsraad, het KNMI, de zonnebranche en de schoonheids- branche. adviezen vastgesteld, die thans de lei draad vormen voor alle zonnestudio-hou- ders en verkopers van bruiningsappara- tuur in Nederland - voor zover verbon den aan het Platform Verstandig Zonnen en/of de Sanezo. Het 'zonne-congres' kwam onder meer tot de conclusie dat het gaat om de dosis, de hoeveelheid en niet om de bron. Natuurlijke en kunstmatige UV (ultra violet) straling brengen gelijke effecten teweeg. Met andere woorden, de kunstzon heeft dezelfde effecten als de zon. Maar het is natuurlijk wél zo, dat de samenstelling van licht uit zonnelampen in de fabriek zeer nauwkeurig wordt bepaald, terwijl het licht van de natuurzon wordt beïn vloed door de atmosfeer. Zonder de filte rende werking van de atmosfeer zou die echte zon zelfs dodelijk zijn. De zon pro duceert stralen van verschillende golf lengten. De stralen met de kortste golf lengte, (UV-C), zijn schadelijk, maar gelukkig komen die in Europa, dankzij de klimatologische omstandigheden, nauwelijks voor. Zonnebanken filteren UV-C helemaal weg. Voor verantwoord zonnebaden hanteren de geleerden de eenheid MED (Minimale Erytheem Dosis). Eén MED is de hoeveelheid UV- licht A en B die maakt dat de huid na 8 Frances: Jong en stijlvol is niet gebonden aan leeftijd. Kort kapsel dat vooral op de kruin volume heeft en aan de zijkanten is opgeknipt. Het van nature grijze haar is platinablond gekleurd. De geometrische pony is asymmetrisch gestyled. Voor de afwerking is gebruik gemaakt van gelwaxy haarlak en glansspray. koudste en donkerste dagen van het jaar zorgen lichtaccenten en kleur nèt voor dat vrolijke accent. Zo'n samenwerking kent eigenlijk in de hele wereld haar weerga niet. De hele branche, gevormd door de Stichting Ver antwoord Zonnen (de fabrikanten), de Stichting Profzon (de handel) en de Sanezo (de zonnestudio-houders) had overigens al in juni 1994 samen met het KWF het brede platform 'Verstandig Zonnen' opgericht - en ook dat was al iets heel bijzonders. De bijeenkomst van specialisten op het gebied van zonlicht en de effecten daar van heeft unaniem een aantal regels en |Net als bij kleding is er ook op het ■gebied van haarmode ieder seizoen leen nieuwe lijn. De Nederlandse Haarmodelijn laat zien hoe je je kap- Isel kunt aansluiten op het modebeeld lèn op je favoriete winteractiviteit. Rob: Winter '96/'97. Sportieve, stoere kop. Springlevend grijs haar, opgefrist met zilverkleurige mousse. Carole: Intrigerend, veelzijdig kapsel. Veel kenmerken van de nieuwe Nederlandse Haarmodelijn zijn hier vertegenwoordigd. Variërend van volume en wisselende lengtes tot asymmetrie en een geometrisch vormgegeven pony.

Soester Courant | 1996 | | pagina 27