efe imiï Ruim 75 procent van sloopauto's milieu-verantwoord gerecycled 50 Miljoen kilo materiaal hergebruikt Uw autowrak kan 5.000 gulden opleveren Aanzienlijke besparing voor het milieu Bespaar op water- en energiekosten 86 pet. recycling in jaar 2000 Water versus leidingwater Warm water, elke druppel telt dubbel! Hoe kunt u besparen Waterbesparende producten Gemiddeld watergebruik per keer Gemiddeld watergebruik per persoon per dag in Nederland Meer weten? Initiatief autobranche Oud wordt nieuw 'Gemalen' auto Objectieve criteria Materiaalrecycling Landelijk dekkend netwerk Water, elke druppel telt! Water, wij kijken er al lang niet meer van op. Als we water nodig hebben, warm of koud, dan draai en we eenvoudig de kraan open en het stroomt er met liters tegelijk uit. Dat vinden wij heel gewoon. Alleen als er een keer geen water uit de kraan komt, omdat bijvoorbeeld de hoofdkraan is afgesloten voor een reparatie, merken we hoe afhankelijk we zijn van dat zuivere leidingwater. We gebruiken het om te drinken, te koken, te wassen, te douchen en om het toilet door te spoelen. Per dag gebruiken we zo'n 134 liter per persoon, waarvan een steeds groter deel als warm water. Water gebruiken we iedere dag. Maar wist u ook hoeveel liter u gemiddeld per dag gebruikt? Uit onderzoek is gebleken dat slechts 5% van de Nederlandse huis houdens een schatting kon geven van het dagelijkse watergebruik. De meeste mensen schatten het op gemiddeld 40 liter per persoon per dag. Deze schatting is bijna 100 liter te laag. In werkelijkheid gebruikt een persoon in Nederland gemiddeld per dag 134 liter leidingwa ter. Dat is ongeveer 50.000 liter per per soon per jaar. Een gezin met twee vol wassenen en twee kinderen gebruikt jaarlijks circa 195.000 liter. De hoeveel heid water die een huishouden gebruikt blijft de laatste jaren ongeveer gelijk. Wel neemt het warm watergebruik steeds meer toe. Dat komt onder andere doordat we vaker douchen. Om de consumenten bewust te maken van het watergebruik starten in samen werking met de Nederlandse Onderne ming voor Energie en Milieu (Novem), eind oktober landelijke acties bij de bouwmarkten, verenigd in de Vereniging van Winkelketens in de Doe-Het-Zelf- branche (VWDHZ), en bij de technisch installateurs, verenigd in de Vereniging van Nederlandse Installateurs (VNI). De acties worden gevoerd onder de gemeen schappelijke titel 'Water, elke druppel (umbeuWset) thermestatist (ééngreeps men^kraanj Wasmachine Douche Handwas Vaatwasser Handafwas Toiletspoehng Wastafel telt!' en zijn herkenbaar aan het symbool 'Daan de Waterkraan'. Ze moeten duide lijk maken dat iedereen met eenvoudige handelingen heel wat water kan bespa ren. De nadruk ligt erop dat water- èn energiebesparing niet ten koste hoeft te gaan van comfort en hygiëne. Per jaar wordt in ons land 90.000 miljard liter zoet water aangevoerd door rivieren en neerslag. Het grootste deel daarvan verdwijnt via de grote rivieren in de Noordzee. Het water dat overblijft zakt deels in de bodem (grondwater) en blijft deels aan de oppervlakte in rivieren, beken, meren en plassen. Dit zoete water kan worden gebruikt voor het maken van leidingwater. In Nederland wordt jaar lijks ongeveer 1.300 miljard liter water gebruikt voor de productie van drinkwa ter. Het gaat niet alleen om de hoeveel heid; vooral de kwaliteit is zeer belang rijk. Het water is niet zonder meer geschikt voor consumptie. Het moet worden gezuiverd voordat het via het waterleidingennet kan worden aangebo den. Het leveren en zuiveren van water kost veel geld en energie. Bovendien levert de zuivering van water milieube lastende reststoffen op. Daardoor is het jaarlijks toenemende watergebruik van huishoudens, industrie en landbouw gezamenlijk een probleem. Uit onderzoek is gebleken dat meer dan de helft van al het water in huis voor gebruik wordt verwarmd, namelijk voor de douche, de afwas, de was of om te koken. Er wordt steeds meer warm water gebruikt door de huishoudens in Neder land. Een gemiddeld huishouden gebruikt jaarlijks ongeveer 450 m3 aan gas voor het opwarmen van water. Dat kost zo'n 225 per jaar. Door te bespa ren op het warme water, bespaart u behalve op water meteen ook op de ener giekosten. Bovendien wordt het milieu minder belast door minder uitstoot van broeikasgassen. Zuiniger omgaan met water is nodig en bovendien vrij eenvoudig te realiseren. Er zijn allerlei mogelijkheden om water te besparen. Dat kan met maatregelen die zonder moeite zijn te realiseren en die het comfort niet aantasten. Het is een kwestie van even opletten, zonder dat het extra tijd kost. De eenvoudigste manier om liters water per dag te besparen, is het dichtdraaien van de kraan tijdens het tandenpoetsen, scheren en (af)wassen. Ook het repareren van lekkende kranen bespaart veel water. Naast deze maatre gelen, die eenvoudig zijn uit te voeren, zijn er waterzuinige apparaten en pro ducten op de markt die enige investering vergen. Mocht u van plan zijn een appa raat of een kraan te vervarigen of heeft u plannen voor een verbouwing dan is waterzuinige apparatuur zeker het over wegen waard. De grootste waterverslinders in huis zijn de douche/bad, het toilet en de wasma chine. Besparing op. watergebruik levert 120 liter 97 liter 57 liter 40 liter 25 liter 8 liter 7 liter 4 liter Toilet Wasmachine Bad1 Overig Handafwas Wastafel Voedselbereiding. Handwas Vaatwasser 39 liter 38 liter 26 liter 9 liter 8 liter 5 liter 4 liter 2 liter 2 liter 1 liter 134 liter Bron: NIPO/Vewin Het Waterverbruik thuis - oktober 1995 hier het meeste op, op een gemakkelijke manier. In bad gaan of douchen hoort bij het leven van vandaag. Het maakt onderdeel uit van onze- persoonlijke hygiëne en het werkt ontspannend. Het nemen van een douche kost per keer minder water en energie dan het nemen van een bad. Per keer gaat er in een bad namelijk 120 liter. Een gemiddelde douche kost 57 liter water per keer. Met een waterbespa rende douchekop kan bovendien, afhan kelijk van de situatie en zonder comfort- verlies, nog eens tot 50% worden bespaard op het water- en energiegebruik voor het douchen. De waterbesparende douchekop combineert water met lucht, waardoor er een volle, enigszins bruisen de straal ontstaat, terwijl er toch minder water doorstroomt. Dit kan per persoon een jaarlijkse besparing opleveren van 40 gulden. Een gezin van 4 personen kan jaarlijks tot 160 besparen. Een water besparende douchekop kost tussen de 20 en 65. Naast de douche is het toilet de grootste watergebruiker in huis. Bij oude toiletten wordt per keer 9 liter water of meer weg gespoeld. Per persoon spoelt men dage lijks gemiddeld 39 liter door het toilet. Een waterbesparend toilet heeft een beperkte stortbakinhoud van 6 liter en een spoelknop. Met deze spoelknop kunt u de spoeling naar behoefte regelen. Dit bespaart per dag vele liters water. Per persoon kan dat oplopen tot een jaarlijk se besparing van 20 gulden aan water kosten. In een gezin met 4 personen kan dat per jaar 80 schelen. Oudere typen De meest eenvoudige tips.. c seherenen {af/wassen stortbakken kunnen waterbesparend wor den gemaakt door middel van een ombouwsetje. Deze kosten afhankelijk van het type stortbak tussen de 10 en 75 en zijn eenvoudig te monteren. Een andere waterbesparende maatregel is het plaatsen van een volumestroombe- grenzer. Deze wordt aan het uiteinde van de kraan gemonteerd en vermindert de hoeveelheid water die door de kraan stroomt. Hiermee kan het watergebruik van de kraan tot de helft worden terugge bracht. Een volumestroombegrenzer kost per stuk tussen de 10 en 25. Laat u bij de aanschaf van deze producten advi seren over de typen en de toepassing. U kunt ook water en electriciteit bespa ren door bewust gebruik te maken van uw wasmachine. Een wasmachine gebruikt per wasbeurt gemiddeld 97 liter water en veel energie om het water te verwarmen. Het is dus beter om zoveel mogelijk met een volle trommel te was sen. Sinds 1 oktober 1996 zijn alle was machines verplicht voorzien van een energielabel. Het energielabel geeft aan I hoeveel liter water per wasbeurt nodig is, j en of de machine energiezuinig is. I Machines van Klasse A gebruiken onge veer 35% minder energie dan gemiddeld, j Per jaar scheelt u dat ruim 20 gulden op 1 de energierekening. Deze machines j gebruiken ook meestal minder water, I zodat u jaarlijks nog meer bespaart. I Mocht u van plan zijn een nieuwe was machine aan te schaffen, let u dan op het energielabel. Wilt u meer weten over mogelijkheden om water te besparen? De medewerkers van de grote bouwmarkten en de installa teurs zullen u graag voorlichten over deze en andere waterbesparende moge lijkheden. Zij geven u deskundig advies over de maatregelen en producten die het beste passen bij uw specifieke wensen en situatie. Tijdens de landelijke acties 'Water, elke druppel telt!' is bij de bouwmarkten en de installateurs een fol der verkrijgbaar, herkenbaar aan Daan de Waterkraan, met daarin nuttige tips voor waterbesparing. Ook ligt er een leuke kleurplaat van Daan de Waterkraan klaar voor de kinderen. In november en december 1996 is het extra aantrekkelijk om autowrakken bij de erkende ARN-bedrijven in te leveren, ledereen die zijn autowrak bij een ARN-bedrijf inlevert, maakt namelijk kans op 5.000 gulden netto. Zie de advertentie in de Gouden Gids, rubriek 'Auto-sloperijen', voor de adressen van de erkende autodemonta- gebedrijven bij u in de buurt. Om voor de prijs in aanmerking te komen, moet u een deelnameformulier, dat verkrijgbaar is bij het ARN-bedrijf, invullen. Hierop staan enkele vragen over recycling plus een slagzin die u zo origineel mogelijk moet afmaken. De antwoorden op de vragen zijn terug te vinden in de tekst van het deelnamefor mulier. Dit deelnameformulier dient samen met een kopie van het vrijwaringsbe- wijs naar Auto Recycling Nederland te worden verstuurd. Alle inzendingen worden beoordeeld door een deskundige jury. In november en december wordt elke maand één winnaar bekend gemaakt. UW AUTO MILIEUVERANTWOORD VERWERKT? Milieu-verantwoorde recycling van sloopauto's heeft in Nederland in minder dan twee jaar een ongekende vlucht genomen. Begin 1995 ging Auto Recycling Nederland (ARN) van start. Inmiddels heeft ARN al 234 over het hele land verspreide autodemontagebedrijven gecertificeerd. In de eerste negen maanden van 1996 waren deze bedrijven goed voor de verantwoorde verwerking van 155.800 auto wrakken, tegenover 126.000 in heel 1995. Hierdoor is in de eerste drie kwartalen van 1996 ruim 15 miljoen kilo auto materiaal hergebruikt. Het betekent ook dat de ARN-bedrij- ven al ruim 75 procent van alle autowrakken in Nederland innemen en milieu-verantwoord verwerken. Om de gedachten te bepalen, de 155.800 autowrakken die in de eer ste negen maanden van 1996 door de erkende autodemontagebedrijven zijn verwerkt, komen overeen met een rij auto's van zo'n 750 km leng te, ofwel van Utrecht naar Luxem burg en terug! Over een paar jaar wil ARN alle 400.000 auto's, die per jaar in Nederland worden afgedankt, zo volledig mogelijk recyclen. In het streven naar deze 100 procent recy cling, voert ARN nu een actie waar bij het inleveren van een autowrak 5000 gulden kan opleveren. Auto Recycling Nederland is eind 1993 opgericht door de BOVAG, FOCWA, RAI, STIBA en SVN. De t autobranche nam hiermee zelf het initiatief om het milieuprobleem van afgedankte auto's aan te pakken. Kopers van nieuwe auto's betalen sinds 1 januari 1995 een 'Verwijde ringsbijdrage' van 250 gulden. Met deze Verwijderingsbijdrage wordt Auto Recycling Nederland, de recy- cling-onderneming van de Neder landse autobranche, gefinancierd. Glas behoort samen met metaal, rubber en kunststof, tot de hoofdbestanddelen van sloopau to's die na demontage voor hergebruik in aanmerking komen. Gemiddeld zit er aan elk autowrak zo'n 27 kilo glas. Met de stichting van Auto Recycling Nederland heeft de auto branche de schouders gezet onder de aanpak van het afvalpro bleem. Het streven is erop gericht in het jaar 2000 ten minste 86 procent van het gewicht van de materialen waaruit auto's bestaan door hergebruik buiten de afvalstroom te houden Hier mee wordt de hoeveelheid afval van autowrakken ruimschoots gehalveerd. Als de doelstelling wordt gehaald, wordt hiermee jaarlijks ruim 50 miljoen kilo afval minder gestort. Dit betekent tevens dat dan ook 50 miljoen kilo materialen (glas, rubber, kunststof, enzovoort) wordt hergebruikt door de industrie. Er blijft van deze materialen nog jaarlijks een reststroom afval over (in feite 'gema len auto'). Hiervoor bestaat thans nog geen oplossing. Bij het begrip hergebruik onderscheidt men hergebruik van complete onderdelen (pro uct-hergebruik) en hergebruik van materia en zoals staal, glas, kunststof en dergelijke (materiaal-hergebruik). Product-hergebruik is in ons land al zo ver ontwikkeld dat verdere stimulering slechts beperkt mogelijk is. In de vraag naar onderdelen wordt vrijwel volledig voorzien. 6 Toch blijft er na product-hergebruik nog veel materiaal aan autowrakken zitten. Auto Recycling Nederland legt daarom de nadruk op de stimulering van materi aal-hergebruik. Hier liggen nog veel onbenutte mogelijkheden. Het recyclen van auto's gaat als volgt. In opdracht van ARN demon teren aangesloten autodemontagebe drijven een groot aantal materialen uit de auto. Deze materialen worden door de bedrijven in containers opgeslagen. Volle containers wor den opgehaald door een inzamelbe- drijf. Het inzamelbedrijf brengt de materialen naar een verwerker. Deze maakt van de 'oude' automaterialen weer nieuwe producten. Voor al deze werkzaamheden krij gen de bedrijven een vergoeding van ARN. Deze vergoeding is zo vastgesteld dat ieder bedrijf de benodigde werkzaamheden rendabel kan 'uitvoeren. De vergoedingen worden betaald uit de verwijderings bijdragen. Vorming van een netwerk van erkende autodemontagebedrijven is een voorwaarde voor het functione ren van Auto Recycling Nederland. Bedrijven komen uitsluitend voor erkenning in aanmerking als ze vol doen aan een reeks objectieve crite ria. Toetsing gebeurt door SGS, een door de Raad voor de Certificatie erkende instelling. De gecertificeer de bedrijven sluiten een overeen komst af met Auto Recycling Nederland. Daarna mogen ze het predikaat 'Erkend Autodemontage- bedrijf' voeren. De ARN-bedrijven nemen de auto's gratis in (of geven zelfs geld toe) en verstrekken een officieel vrijwa- ringsbewijs. Ze zijn herkenbaar aan het logo-schild van Auto Recycling Nederland met de tekst 'Erkend Autodemontagebedrijf Binnen twee jaar na de start van Auto Recycling Nederland hebben de erkende autodemon tagebedrijven samen al bijna 300.000 autowrakken milieu-verantwoord gedemonteerd. Dit aantal ligt ver boven de verwachting. aantal is een landelijk dekkend net werk van gecertificeerde autode montagebedrijven gerealiseerd. De capaciteit van deze bedrijven is vol doende om alle autowrakken in Nederland te kunnen verwerken. En de laatste eigenaar van een auto treft nu meestal in z'n naaste omgeving wel een erkend autodemontagebe drijf aan. De bij ARN aangesloten bedrijven recyclen nu 90 tot 100 kilo per auto wrak door het demonteren van 14 materialen. Dit zijn: glas, rubberen strips, veiligheidsgordels, LPG- tanks, schuim uit de stoelen, diverse vloeistoffen (rem- en koelvloeistof en afgewerkte olie), kunststof bum pers, accu's, (binnen)banden en kokoshaar. ARN doet onderzoek naar nieuwe materialen die kunnen worden gedemonteerd. Het aantal voor hergebruik geschikte materia len wordt dus steeds groter. Zo zorgt de verwijderingsbijdrage ervoor dat we in Nederland ook bij de verwijdering van wrakken zorg vuldig omgaan met het milieu. Pas na deze erkenning komt zo'n autodemontagebedrijf voor premies van ARN in aanmerking. Het erken ningscertificaat geeft de garantie dat het geld op een verantwoorde manier wordt uitgekeerd. ARN heeft inmiddels overeenkom- Verwijdering uit het autowrak, opvang en milieu-verantwoorde verwerking van vloeistoffen sten gesloten met 234 gecertificeer- als rem- en koelvloeistof brandstof afgewerkte olie, accuzuur, is verplicht alvorens de de autodemontagebedrijven. Met dit eigenlijke demontage van de auto kan beginnen.

Soester Courant | 1996 | | pagina 30