Stuurgroep werkt aan lokaal preventief jeugdbeleid Centrum Werk en Inkomen wil vooral naar werk toe leiden Lokaal Preventief Jeugdbeleid start met vier projecten "Scheiden moet, maar we gaan niet op elke slak zout leggen" Afvalscheiden per 1 januari verplicht .yOENSDAG 18 DECEMBFR j 996 OP 'T HOOGT PAGINA 3 Ook voetgangers op de Koningsweg hebben voorrang Samenwerking Soest-Baam, arbeidsbureau en bedrijfsverenigingen Bollenlocaties met textielbakken Papiercontainers tijdelijk weg met Oud en Nieuw Iderziendheid aan de hand vai bons: dat lijkt puur een zoethoi je. 'entolken in Soesterberg: Tja, ds gjemetaldieChinook-herrie. 1 frwordt de laatste tijd, en met aUeen in Soest, veel aandacht besteed aan ion- Un en jongerenbe eid. De regering heeft zich op het standpunt gesteld dat t n tot 21 Voorn preventief jeugdbeleid moet ontwikkelen voor jon den tot 21 jaar. Voornaamste doel is een gezonde ontwikkeling van de jeugd ^volwassenheid. Men verwacht hierdoor een toenemend beroep Óp de «dzorg in te dammen. Een ander doel is het terugdringen van de crimina- ff' "°ne™r met de ontwikkeling van dit beleid in Soest staat, vertelt karin van der Meer van de gemeentelijke afdeling sport, onderwijs en wel- oesterberg: de politiechaussee. ien de naamsproblemen met isteidam ArenA' moeten we het [De gemeenteraad van Soest heeft al 1994 in de nota 'Welzijn zal ons i Zorg zijn' de wens uitgesproken nu een meer samenhangend jeugd lid te formuleren. Tegelijkertijd Iwamen uit 'het werkveld' en de joester samenleving signalen dat er jp dit terrein iets moest gebeuren, ioest speelde daarop in door een erkgroep samen te stellen. Deze txomplex aan de Bosstraat maari jeeft een globale inventarisatie ge- i Royal Pare noemen. „„«w 6 Royal Pare noemen. lerkoor 'De Centjes'. naakt van de activiteiten op dat mo- nent en de gesignaleerde knelpun- sn. Verder werden uitgangspunten ■eformuleerd waaraan het te ontwik kelen lokaal jeugdbeleid zou moeten roldoen. Als voorbeelden noemt Sarin van der Meer: dhouwerTon Kalle bij de plaat van zijn kunstwerk op de irusberg: beleid; je erg veel gedronken hebt, kun i. de gemeente erkent dat zij een ver- ïntwoordelijkheid en taak heeft ten lanzien van preventief lokaal jeugd- de gemeente voert de regie over 'rretjes zien. Daammvind'ikhet het laten ontwikkelen van een samen- euk dat beeld in stervorm hier llangende aanpak op de beleids- lerremen wonen, weten, werken, wet ten en welzijn in hun onderlinge re laties. De uitvoering van het beleid ligt merendeels bij anderen; te leggen". centrum 'De Dwangsom'. 'keilde verwarmingsmonteur op npad: est werd het hem toch iets te heet ■de voeten. irsteenbrand op de Valeriaan- op 5 december: en geluk dat er geen zwarte Piet Is ze ongevraagd je leidingen m nakijken, kun je rekenen op lerlating. c. de gemeentelijke overheid, ouders, scholen, welzij ns- en hulpverlenings instellingen en andere instanties die met jeugd te maken hebben, dragen ieder vanuit de eigen invalshoek ver antwoordelijkheid; d. de gemeente kan het gewenste aanbod, gebaseerd op de lokale vraag, inkopen bij instellingen; deze kunnen projecten ontwikkelen die aansluiten bij de vraag van de ge meente; e. bij het ontwikkelen van projecten en activiteiten door de instellingen is de mede-verantwoordelijkheid van de jeugd noodzakelijk; f. er wordt evenredige aandacht be steed aan zowel jongens als meisjes. Omdat het beslist niet de bedoeling is om achter een bureau mooie zaken te bedenken en nota's te schrijven maar praktisch en doelgericht te werk te gaan, is een samenwerkings verband aangegaan met instellingen binnen Soest die een aanbod voor de jeugd hebben. Daarnaast zijn er regio nale instellingen die een functie voor de Soester jeugd vervullen. Op dit moment doen de volgende in stellingen mee: Stichting Welzijns werk Soest en Jeugdwerk Soester berg, het kinderparadijs De Vrije Teugel, het Internationaal Vrouwen centrum; het onderwijs-voorrangs- beleid Eemland; het Griftland Col lege, mavo Soest; directeurenconvent basisonderwijs; het Jeugdwerk Ga rantieplan Soest als onderdeel van de Stichting Werkgelegenheids Initiatie ven, de regiopolitie Eemland rayon Soest; de jeugdgezondheidszorg van de GGD Eemland; het algemeen maatschappelijk werk; het kruiswerk; de woningstichting en twee beleids medewerkers van de gemeentelijke afdeling sport, onderwijs en welzijn. In deze stuurgroep ontbreekt de jeugd. Karin van der Meer daarover: "De jeugd is nog niet direct vertegen woordigd. Het eerste doel van de stuurgroep is het verbeteren van de onderlinge samenwerking en de effi ciency. Het is de bedoeling dat bij het verder uitwerken van de actie punten in projecten de jeugd zelf be trokken wordt". De lijst met actiepunten is opgesteld in samenwerking tussen vertegen woordigers van de instellingen. Zij weten vanuit de praktijk waar het in het aanbod eventueel nog aan man keert of waar spf ake is van overlap pingen. De gemeenteraad is met de actiepunten akkoord gegaan. Het is nu de bedoeling dat de stuurgroep deze actiepunten de komende twee jaar vorm gaat geven in projecten. Wethouder Ten Hove Ook voetgangers op de Koningswég hebben voorrang op alle verkeer dat van de zijwegen komt. Burgemeester en wethouders geven dit bevestigende antwoord op een vraag van een be woner van het Minstreelpad. Hij had met name de kruising Koningsweg- Obrechtstraat op het oog. Hij heeft vastgesteld dat er geen automobilist is die stopt voor een voetganger op de Koningsweg. Daarom wil hij graag dat de politie op onregelmatige tijden controleert. Burgemeester en wethouders zeggen toe dit verzoek door te geven aari de politiesurveillanten. le Bosrand en in het Veen kij- niet op een huisje. de beuk erin (en eruit). vriendelijke kerstbomen: die Zuid: Kunnen die kinderen veer op straat spelen dankzij [rijzing? oud-Molendael: de allerlaat- ratie. nu dus ook al op de kleurtjes. n in de Soester Courant over in Soesterberg het in gebruik ran het nieuwe onderkomen politie in de marechaussee- een feestelijke tintje gaf: laarvoor ben ik juist geko- 1 n z'e™ da' ket ook gebeurd elke wijze", aldus de goed- in die opmerkelijk goed ge'ui- J was. '-n wel, maar dan toch niet pelling van onze taal. 1 jaar geleden: Actie jeugd raat. 'e duurt even een tijd... ept vuurwerkafstekers Halt In Soest wordt de laatste hand gelegd aan het tot stand brengen van een Cen trum Werk en Inkomen (CWI). Dit komt in de hal van het gemeentehuis. Wethouder mevrouw N. Blommers, die onder meer werkgelegenheid in haar portefeuille heeft, zegt dat het streven erop gericht is het centrum zo snel mo gelijk van start te laten gaan, hopelijk begin 1997. Wat het CWI inhoudt, welke informatie men er kan krijgen en met ingang van welke datum, vertelt Jan Booi van de afdeling sociale dienstverlening; hij is met name belast met het werkgelegenheidsbeleid. Het is de bedoeling dat in het CWI de gemeente Soest gaat samenwerken met het arbeidsbureau, een aantal bedrijfsverenigingen (we zijn nu in onderhan deling met het Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) en Cadans (een samengaan van de Bedrijfsvereniging BVG en de Detam). Daarnaast gaat de gemeente Baarn samenwerken met de gemeente Soest. Het Arbeids bureau, en een uitzendorganisatie (waarschijnlijk Start). Waarom dit nieuwe samenwerkings verband? In Soest kennen we toch al een samenwerkingsverband in de vorm van het Banencentrum? Booi: "Er zijn twee redenen. Ener zijds is vanuit de wetgeving een aan tal zaken in gang gezet. Minister Melkert heeft een veranderingsop dracht gegeven aan te sturen op een procesgerichte samenwerking tussen lokale overheid, bedrijfsverenigingen en arbeidsvoorziening. Dit wordt per 1 januari verankerd in wetgeving. Ligt er dus aan de ene kant een formele ingang, aan de andere kant bestond ook bij de gemeente en de arbeids voorziening al langere tijd behoefte om de samenwerking verder uit te bouwen. Het Banencentrum was een vorm van samenwerking, maar partijen wil den meer. Hun streven is enigszins gestagneerd door bezuinigingen die bij arbeidsvoorziening zijn doorge voerd. Nu, met de opdracht van de minister, is het opniéuw leven in ge blazen". Het grote motto is volgens Booi: Werk boven inkomen. "Met andere woorden: mensen die geen werk heb ben en die zich normaal gesproken vervoegen bij de gemeente of een be drijfsvereniging om een uitkering, krijgen een 'omgekeerde vraag' voor gelegd: u wilt een uitkering, maar u moet eigenlijk vragen naar een baan. Een baan gaat wat ons betreft ook boven een uitkering. Wij vinden dat werk meer voordelen biedt". Het doel van het CWI ("wat ook een beetje is meegegeven door de veranderingsopdracht", zegt Booi) is om veel van dezelfde wegen die nu nog elk van de organisaties afzonder lijk bewandelt, meer samenhang te geven door doublures tegen te gaan. Voordeel voor de burger is dat 'het dienstverleningsverhaal' maar één keer hoeft te worden verteld en niet telkens afzonderlijk door alle instan ties. Een ander voordeel is dat men eikaars deskundigheid kan gebrui ken.? Kunt u vertellen aan welke doelgroep we vooral moeten denken Booi: "Het gaat om mensen die een beroep moeten doen op een uitkering bij een gemeente of een bedrijfsvere niging omdat ze geen werk hebben. Daarnaast ligt het in de bedoeling dat de hele dienstverlening vanuit het ar beidsbureau ook in het CWI terecht komt. Arbeidsbemiddeling voor ie- Wethouder Blommers dereen, ook voor herintreders en positieverbeteraars. Zij kunnen straks ook terecht bij het CWI". Hoeveel klanten zullen contact opne men met het CWI? "We hebben daar uiteraard naar ge keken om een en ander goed te kun nen stroomlijnen in de opvang. In eerste instantie richten we ons op de nieuwe klanten, dus de mensen die voor de eerste keer een aanvraag in dienen, dus niet direct op hen die al voorkomen in de bestaande bestan den van de organisaties. Dan praten we voor Soest en Baam op jaarbasis over circa 900 mensen. Het arbeids bureau heeft natuurlijk een veel gro ter klantenbestand omdat daar ook mensen komen die niet direct op een uitkering aangewezen zijn. We ver wachten op jaarbasis een toestroom naar het CWI vgn circa 7.000 men sen". Wordt met de totstandkoming van het CWI een uitgebreide dienstverle ning voor burgers gemeente Soest en Baam bereikt? Booi neemt aan van wel. "Ik denk dat de dienstverlening sowieso verbe tert. Mensen die vroeger nog naar het arbeidsbureau in Amersfoort moes ten, kunnen voortaan in veel gevallen in Soest terecht. Daar komt bij dat je maar één keer je verhaal hoeft te doen. We willen namelijk naar een gemeenschappelijke eerste opvang. Dat betekent dat tegelijkertijd de in schrijving bij het arbeidsbureau plaatsvindt, de beoordeling of men rechj op een uitkering heeft en ver der de doorverwijzing naar het traject voor werk. Efficiënter dus". Er ontstaat een één-loketfunctie. Heeft dat voordelen "Zeker, anders zouden we er niet aan beginnen. Het heeft voordelen voor de burger, die zijn hierboven al genoemd (het is vooral veel vriende lijker om maar één keer je verhaal te hoeven doen), aan de andere kant hebben wij heel duidelijk voor ogen om een zo groot mogelijke efficiency te bereiken. Als een klant maar één keer z'n verhaal hoeft te doen, bete kent dat voor de organisaties een stuk winst. Wat vooral ook van belang is, is dat men de verschillende deskun digheden die men heeft (de arbeids bureaus bijvoorbeeld op het gebied van de arbeidsmarkt: wat vraagt de werkgever, welke opleiding moet je hebben of welke werkervaring; de gemeente die op de hoogte is van al lerlei regelingen en voorzieningen en zelf ook instrumenten heeft (we heb ben een actief werkgelegenheids beleid, Soest heeft allerlei projecten) allemaal bij elkaar komen te zitten. We zijn echt ven plan om gezamen lijk die trajecten met de mensen uit te zetten. Dan krijg je in feite ook een veel beter afgestemd verhaal". Tegenwoordig zijn moderne termen front-office (medewerkers aan de ba lie die de eerste contacten hebben) en back-office, het kantoor achter de schermen. Hoe is dit te vertellen in het CWI?. Booi: "In het nieuwe CWI richt het eerste contact zich vooral op voor lichting, zodat de mensen weten wat het minimum-loon is en waaraan ze in bepaalde situaties moeten voldoen. Daarnaast vindt er de inschrijving als werkzoekende bij het arbeidsbureau plaats, en een 'intake' zoals dat heet: een eerste beoordeling of mensen al dan niet recht op een uitkering heb ben of misschien zelfs direct voor een baan in aanmerking kunnen komen. Dat gebeurt allemaal in het front-of fice. Als je het hebt over het back office, het kantoor achter de scher men, dan praatje over een gemeen schappelijke samenwerking als het erom gaat de mensen op een heel duidelijk benoemd traject te zetten dat uiteindelijk moet leiden naar een baan. Dus het vaststellen of iemand scholing nodig heeft en zo ja, welke". Hoe is de stand van zaken nu? "Het is nu zo dat op hoofdlijnen overeenstemming is bereikt over welke ruimte we kunnen gaan ge bruiken in de hal. Wat vooral van belang is, is dat we gekeken hebben dat één centraal meldpunt gehand haafd blijft voor de burger. De regel van het melden bij publiekszaken blijft dan ook bestaan. Dan kan daar over geen onduidelijkheid zijn, maar er staat nog een balie in het gemeen tehuis die momenteel niet gebruikt wordt, de vroegere balie van het informatiecentrum. Die wordt verwij derd. Als die balie weg is, is, ontstaat een nieuwe ruimte. Daarnaast ligt nog een open ruimte waar nu gemeente lijke voorlichting zit. Ook die ruimte zullen we volledig gaan gebruiken voor het CWI, De gemeentelijke voorlichting wordt dan gesitueerd aan de rechterkant van de ingang". Is er vanuit het CWI al een arbeids bemiddeling? "Er komt een presentatie van alle va catures in de regio (net als in Amersfoort) in de hal van het ge meentehuis. Die worden zowel elek tronisch aangeboden als schriftelijk; dit laatste voor mensen die niet graag met een elektronische presentatie werken. Die vacaturepresentatie wordt bemand. Er is dus altijd ie mand aanwezig die informatie kan geven over de mogelijkheden om eventueel op een vacature in te gaan. Er wórden, met name op verzoek van de werkgevers, bij de vacature geen gegevens over de bedrijven ver strekt die werknemers zoeken. Zou den die gegevens er wel bij staan, dan loop je het risico dat er wel zestig mensen op één vacature af gaan. De afspraak is dat bij gesloten vacatures een soort voorselectie plaatsvindt bij de medewerker die de vacature presentatie bemant omdat hij al op de hoogte is van wat de werkgever zoekt". De openstelling van het CWI is van maandag tot en met vrijdag, zelfs op dagen dat afdelingen van de ge meente gesloten zijn. "Mogelijk kie zen we ook voor de avondopen stelling, in ieder geval voor het front- office", aldus Booi. "We zullen star ten met de deskundigheid vanuit de diverse organisaties. Maar we gaan toe naar een volledig geïntegreerd werkproces. Dit betekent dat iedere medewerker van het CWI in dé toe komst in staat zal moeten zijn om elke functie die er is te kunnen uit voeren. We gaan dus mensen voor brede functies opleiden". Wat voor contacten heeft men met het back-office? Booi: "Wanneer wordt vastgesteld dat iemand niet op korte termijn aan het werk kan omdat de afstand die hij inneemt tot de arbeidsmarkt te groot is (dat wordt aan het front-office in eerste inschatting vastgesteld), dan zal er een nadere afspraak komen met de medewerkers van het back-office. Misschien om een korte test af te ne men om erachter te komen wat op grond van de behoeften (want die nemen we heel duidelijk mee) de mo gelijkheden zijn van de cliënten. Op het moment dat je constateert dat het reëel is wat iemand wil, kun je kijken watje aan mogelijkheden moet invul len om dan daar te komen waar ie mand heen wil. Daarover vindt over leg plaats met de betrokkenen in het back-office". Burgemeester en wethouders hebben door het beschikbaar stellen van een budget de voorstellen gehonoreerd die de Stuurgroep Lokaal Preventief Jeugd beleid heeft gedaan. Het gaat om de uitvoering van vier projecten. Wethou der P. V. ten Hove, die jeugd- en jongerenwerk in zijn portefeuille heeft, ver telt welke. Het eerste is 'het huidige aanbod (van de instellingen voor de jeugd) in kaart brengen en bekend maken'. "De be doeling hiervan is onder meer ook dat de instellingen beter op de hoogte raken van eikaars werkterreinen, van de mensen die er werken zodat ze elkaar en de jongeren gericht door verwezen kunnen worden als er be paalde problemen spelen. De betrok kenen kunnen merken dat ze sneller op de juiste plaats zijn voor passende hulp", aldus de wethouder. Het tweede project is het 'meelopers- project'. "Doel ervan is te voorkomen dat jongeren het leuk vinden aan een groep te blijven kleven die eigenlijk al vervallen is in storend of licht crimi neel gedrag. Het is de bedoeling dat instellingen die met jongeren in aan raking komen en merken dat een jongere ernstig probleemgedrag ver toont, dit aanmelden bij een zogehe ten bemiddelaar. Deze probeert con tact te leggen met de jongere om te zien wat hij/zij nodig heeft om zich beter te voelen en te gedragen, en te voorkomen dat deze met de groep gaat 'meelopen', vandaar de naam 'meelopersproject'. De betrokkenen merken dit doordat ze aangesproken zullen worden op storend gedrag, zoals het plegen van vandalisme, het veroorzaken van overlast en licht cri mineel gedrag. Er zal iemand met hen gaan zoeken naar alternatieven die meer voldoening geven om de tijd mee door te brengen of vormen van ondersteuning als die nodig zijn". Het derde project is een kort, krach tig en snel belevingsonderzoek onder de jeugd in Soesterberg. Belangrijkste vraag is: wat vindt de jeugd leuk? Volgens wethouder Ten Hove is het antwoord hierop van belang om er voor te zorgen dat de Stichting Wel zijnswerk activiteiten gaat ontwikke len waar de jeugd behoefte aan heeft. Voor het onderzoek zullen jongeren benaderd worden door jongeren- werkster Carla Coenders van de Stichting Welzijnswerk Soest die met hen zal bespreken welke activiteiten dat zijn. Het vierde project is een anti-racisme project voor tieners en jongeren. De gedachte hierachter is jongeren tus sen 13 en 18 jaar bewust te maken van het toenemend racistisch gedrag van jongeren en de mogelijke gevol gen daarvan. Dit project start in maart 1997 en omvat onder meer een voorlichtingsbijeenkomst, een theatervoorstelling, en bezoek aan een asielzoekerscentrum. Twee maanden, in mei, wordt he project afgesloten met een reis naar Auschwitz en Berlijn. Het project wordt uit verschillende hoeken ge steund, maar van de jeugd die eraan deelneemt wordt ook een bijdrage Inmiddels hebben alle instellingen die zitting hebben in de Stuurgroep Lokaal Preventief Jeugdbeleid een intentieverklaring ondertekend. Daarin verklaren zij zich achter het beleid te scharen en zich te willen in spannen om het met elkaar te reali seren. De Soester krantenlezer is de afgelo pen weken opgeschrikt met koppen als 'Hoge boete op verkeerd aanbie den afval in Soest' en 'Wie afval niet scheidt riskeert boete'. Aanleiding voor deze berichten is de opdracht van de provincie aan de gemeenten om per 1 januari a.s. regels te stellen voor het scheiden van glas, papier, textiel en klein chemisch afval. De gemeenteraad zal daarvoor morgen avond het hoofdstuk 'Afvalstoften' van de Algemene Plaatselijke veror dening wijzigen. Aan wethouder R. van Logtenstein, die onder meer de portefeuilles mi lieu en reiniging beheert, de vraag waarom zo'n dreigende toon. "We zijn in Soest toch al lang heel goed bezig op het punt van scheiden van afval. Het afvalstoffenpark 'De Schans' bijvoorbeeld is met 165 kg. per inwoner per jaar houder van het Nederlands record inzamelen op brengstations. Van Logtenstein: "We zijn inder daad goed bezig. Dankzij de mede werking van de Soester bevolking zijn we hier met afvalscheiding al behoor lijk ver. Met klein chemisch afval zit ten we zelfs al boven het streefgetal voor 2000, met papier en textiel kan het nog beter. Uit ons persbericht kwam duidelijk naar voren dat wf die overgrote meerderheid van goedwillende Soesters graag te vriend willen houden. U maakt mij echt niet wijs dat die mensen schrikken van zulke krantenkoppen. Die snap pen heus wel hoe het is bedoeld. Wie zich aangesproken moet voelen, is de betrekkelijk kleine groep, die zich tot nog toe te vrijblijvend of -erger nog- dwars opstelt. Als die mensen vol gend jaar tegen een bekeuring aanlo pen, kunnen ze de gemeente niet verwijten dat deze niet duidelijk is geweest". Een boete van 90 gulden is niet mis. Hoe ver gaat dat scheiden nu eigen lijk? In één van de plaatselijke kran ten werd het voorbeeld van de pindakaaspot genoemd. Maar neem nu de vele verpakkingen van bood schappen in papier en karton. Vallen er ook bekeuringen als dat soort za ken in de groene container worden aangetroffen? "De handhaving is een verantwoorde lijkheid van de politie, dat stel ik voorop", zegt de wethouder. "Maar er is natuurlijk vooroverleg geweest over de te volgen lijn. De genoemde voorbeelden geven geen aanleiding om aan onverschilligheid of onwil denken. Dat ligt anders als er bijvoor beeld een flinke stapel kranten, een aantal lege wijnflessen of drie halfvolle bussen verf uit de minicontainer ko men. In dergelijke gevallen snapt ie dereen dat hij fout zit. We gaan heus niet op elke slak zout leggen Over oud papier gesproken, ik wil graag nog eens benadrukken dat ge woon karton daar ook onder valt. Drankenkartons voor zuivel en fris dranken horen daarentegen gewoon in de groene bak, omdat die aan de binnenzijde een speciale behandeling hebben gehad. Wethouder Van Logtenstein Laten we overstappen naar textiel. Er komen begin januari op een aantal plaatsen textielbakken. Met uitzon dering van het milieu-eiland 'nieuwe stijl' in Soest-Zuid en 'De Schans' is dat nieuw voor Soest. Wat moeten we nu eigenlijk onder textiel ver staan? "Graag eerst nog een algemene op merking. Tegenover de scheidings plicht staat vanzelfsprekend, dat we het voor de burger zo gemakkelijk mogelijk maken om het gescheiden afval af te stoten. In ons beleid ne men verzamelbakken daarbij een be langrijke plaats in. Het sterke punt van glas-, papier- en textielbakken is dat ze de hele dag kunnen worden benut. Mensen zijn aan het opruimen en willen het afval meteen kwijt, los van openingsuren of wat dan ook. Dat vereist dat er op voldoende plaat sen voldoende bakken staan, die vaak genoeg worden geleegd. Wat dat be treft zullen we de komende maanden de vinger aan de pols houden", zegt Van Logtenstein. "Nu over naar textiel. Daar onder valt kleding, lakens, dekens, grote lappen stof, handdoeken en gordijnen. Geen tapijten en ook geen schoeisel. Om dat we het in dit hele gesprek over afval hebben, zou je denken dat het gaat over lompen, die tot nog toe in de groene bak terecht komen. In werkelijkheid is het niet zo simpel. Als we ergens nog onvoldoende zicht op hebben, dan is het wel textiel. Er zijn vanouds natuurlijk al kanalen voor hergebruik, zoals Spullenhulp, de 'Zak van Max', de rommelmarkt en de kringloopwinkel. En vergeet niet de kleding, die binnen familie of vriendenkring wordt doorgegeven. Vooralsnog wil ik de volgende lijn aanbevelen: denk voor nog bruikba re kleding e.d. aan kringloopcentrum Spullenhulp (voor brengen of halen - telefoon 60 18730) of aan de kring loopwinkel. De textielbakken zijn pri mair bedoeld voor het restant. Wil men daar toch bruikbaar textiel in doen, dan is het verzoek de nog bruikbare spullen in een plastic zak te doen. Dan vallen die bij het uitsor- teren meteen op". Bij glas is er al geruime tijd sprake van scheiding in drie kleuren: wit, groen, en bmin plus de rest. In Soest- Zuid doen de mensen dit al bij wijze van proef. Wanneer gaat dit voor de hele gemeente in? "Dat is een begrijpelijke vraag. Het antwoord is niet zo simpel als men zou denken. Dat komt omdat Soest daar niet alleen over gaat. Alle Utrechtse gemeenten werken samen in de AVU (Afvalverwijdering Utrecht). In dat verband hebben we twee jaar geleden samen besloten de scheiding van glas in drie kleuren door te voeren. Sterker nog, de AVU heeft daarvoor zelfs een speciale glas bak met drie openingen ontwikkeld. In Baarn en Amersfoort zijn deze bakken onlangs geplaatst. In Soest is dat opgehouden door de proef met ondergrondse opslag in Soest-Zuid. Die proef wordt in februari 1997 geëvalueerd", aldus Van Logtenstein. Er is veel te doen op het gebied van afval. Goede voorlichting blijft daar bij van groot belang. Dat bleek ook uit de beleidsnotitie die onlangs in de Commissie Milieu is besproken. We kunnen nu niet alles behandelen. Wilt u tot slot nog iets naar voren ha len? "Ik heb pas foto's onder ogen gekre gen, van gft-afval dat afkomstig was uit verzamel-cocons bij flats in Haar water en Smitsveen. Dat is iets waar ik helemaal niet blij mee ben. Dat was echt om te huilen. Het leek wel restafval met wat GFT erdoor! Hoe we dit moeten veranderen, kan ik zo een-twee-drie niet concretiseren. Maar één ding is wel duidelijk, het moet anders. Zonodig roepen de hulp van de huismeesters, de huisba zen, de politie of de reinigingsdienst in om samen met de bewoners een verbeteringstraject in te zetten", be sluit wethouder Van Logtenstein. (Onder voorbehoud, vanaf begin januari) Soest (De Schans) F.C. Kuijperstraat Hartweg Beetzlaan Tamboerijn Parallelweg Smitshof Veenbesstraat Hartje-Zuid Soesterberg: Dorpsplein Apollo De blauwe papiercontainers die overal in de gemeente staan worden maandag 30 en dinsdag 31 december weggehaald. Donderdag 2 januari worden ze teruggeplaatst. Daarom het verzoek om het oud pa- pi^: een paar dagen te bewaren.

Soester Courant | 1996 | | pagina 39